Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ CD ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κοπέλα μου και με το καλό να υποδεχθείς το μπεμπίνι σου! Για κλασική μουσική δε γνωρίζω να σου πω, είμαι παντελώς άσχετη! Αυτό που ξέρω όμως είναι πως όσο η συννυφάδα μου ήταν έγκυος άκουγε συνέχεια Χατζηγιάννη (του έχει φοβερή αδυναμία!) και η μικρή της τώρα (κοντεύει τα 3) ακούει μανιωδώς Μιχάλη........ όχι απλά ακούει.... χορεύει.... πορώνεται!!!!! Και μία φίλη μου όμως, στη διάρκεια της εγκυμοσύνης της, άκουγε ξένη μουσική χορευτική κι αν ακούσει η μικρούλα της (5 μηνών) χορεύει και κουνιέται κι εκείνο!!!!! Πλάκα που έχει!!!! Βγάζεις λοιπόν τα συμπεράσματά σου! Πάντως, όντως, το έχω ακούσει για την κλασική μουσική πως ηρεμεί το εμβρυάκι! Φιλάκια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και πολυ καλα θα κανεις!!!

Εγω ειχα μια συλλογη με 50 cd κλασικης μουσικης τα οποια εβαζα μεχρι και πριν λιγο καιρο στη μπεμπα!

Ιδιως νεογεννητο την ειχαμε ταραξει στον Straus και Vivaldi!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό,το οτι θα είναι ηρεμο, είναι μύθος. Εγω είχα κατεβάσει όλα τα καλά κλασηκα κομμάτια απο το Ιντερνετ, Μπαχ Μπεροβεν, Βιβαλντι, Μοτσαρτ, Τσαικοφσκι, Ραχμανινιφ κλπ κλπ. Ηταν και είναι απιστευτα ζωηρός. Αλλά η αληθεια είναι οτι τωρα που είναι 2,5 μηνων όταν του βάζω να ακούσει αφουγκραζετε, δείχνει δε ιδιετερη προτίμηση στον Χωρό της νεράηδα απο τον Καρυοθραυστη και σε μερικά κομμάτια του Μότσαρτ.

Πάντως ωραία και ήρεμα κομμάτια είναι το Moonlight sonata του Beethoven και φυσικά το Fur Elise του Mozart .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ. ΤΟ ΘΕΛΩ ΗΡΕΜΟ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια έχω βρει στο ιντερνετ άπειρα κομμάτια

αν πω να τα κατεβάσω όλα θα πρέπει το μωρο να φτασει 2 χρονων

για να τα ακούσει όλα

φιλιααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία Σ. έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ.

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΣ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΗΡΕΜΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΗΡΕΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙ ΜΟΥ.

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ CD ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΝΤΩΣ ΚΑΛΑ ΓΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ???

ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΠΑΒΑΡΟΤΙ ΓΕΝΝΙΕΤΑΙ......

ΒΑΛΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΟΤΗ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΝΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΩΡΑΙ ΤΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ!!!!

Ο ΤΕΟ ΠΑΝΤΩΣ ΤΕΟΙΑ ΑΚΟΥΓΕ ΓΙΑΥΤΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ:woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eixa akousei kai egw loipon oti an akoune oi egkyes klassikh mousikh sthn egymosynh tous ta mwra vgainoun pio hsyxa kai oti anaptysete

pio kala kai eykola o egkefalos tous.Gia to 2 tha symfwnisw alla

gia to prwto ena tha sas pw!

Twra pou h mikrh einai sxedon 10 mhnwn alla kai apo pio mikrh

otan tis evaza na akousei klassikh mousiki kai paidika tragoudakia

den edine katholou shmasia! Alla molis akousei ksenh xoreytikh

mousikh afhniazei!! trelenete apo thn xara ths kai xoreyei synexeia!:laugh: Kai oso gia to an einai hsyxh....

afhste...megalwnw ena thyriakh!! :laugh: Ta symperasmata dika sas!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KAΛΕ ΤΙ ΠΙΟ ΗΣΥΧΑ ??? ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΟΖΑRΤ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΝΟ ΚΑΡΣΙΛΑΜΑ ΔΕΝ ΧΟΡΕΒΕ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ... ΤΣΙΤΩΝΕΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟ ΣΙ ΝΤΙ ...

ΑΝΤΙΘΕΤΑ 1 ΣΥΛΛΟΓΗ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ IMAGINARIUM TO : 'BABYRELAX'

ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΚΟΥΤΙ , ΟΠΟΤΕ 8Α ΤΟ ΚΑΘΙΕΡΩΣΩ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ !:silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσάκια μου είχα και εγώ αυτήν την απορία.

Το θέμα είναι οτι εμένα με εκνευρίζει αφάνταστα η κλασική μουσική. Τσίτα τα νευράκια μου οταν την ακούσω.... δεν θα είναι κακό για το μωρό να είμαι νευριασμένη;;;;;;

Εγώ ακούω την Παπαρίζου μου, την Ζήνα, τον Michael Jackson μου, την Beyonce, κλπ και γενικότερα ελληνικά και ξένα αλλά όχι κλασική..... μου αρέσουν τα χορευτικά κομμάτια γενικότερα, οχι τα πεθαμενατζίδικα....

Νομίζω οτι το παν είναι να νιώθει η μανούλα ευχάριστα και να είναι ευδιάθετη. Το τι μουσική ακούει ο καθένας και τον ευχαριστεί είναι θέμα γούστου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γυναικολόγος θυμάμαι μου είχε πει - στην 1η εγκυμοσύνη- να ακούω κλασσική μουσική αλλά από όλους τους κλασσικούς ο πιο ήρεμος είναι ο Μότσαρτ. Άκουγα Μότσαρτ και όταν γεννήθηκε ο γιος μου και όταν έκλαιγε του έβαζα Μότσαρτ και σταματούσε!!!

Στην 2η εγκυμοσύνη, δεν μπόρεσα να ακούσω κλασσική γιατί ο γιος μου έκανε φασαρία στο σπίτι και έτσι άκουγα έντεχνη ελληνική μουσική, η μικρή μου δηλαδή άκουγε έντεχνη ελληνική και.....την γκρίνια του γιου μου!!!! και από την ώρα που γεννήθηκε μέχρι την ώρα που πήγαμε στο δωμάτιο της ανάνηψης δεν σταμάτησε το κλάμα και την γκρίνια!!! έμαθε καλά το μάθημα από τον γιο μου!!!! :laugh: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...