Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!


Recommended Posts

Κορίτσια διαβάζω αρκετό καιρό το φόρουμ, παρ' όλο που είμαι νέο μέλος. Χτυποκαρδώ και γω κάθε μήνα το τελευταίο τετράμηνο αναμένοντας σημάδια!

Στον τελευταίο κύκλο μου ο γιατρός μου έδωσε clomiphene για τις πρώτες πέντε μέρες και τη δωδέκατη μέρα έκανα ένεση Pregnyl (επαφές από 36 ώρες και μετά). Κατόπιν οδηγίας του τη δέκατη τέταρτη μέρα της ωορρηξίας (η οποία υποθέτω ότι έγινε 36 ώρες μετά την prgnyl) είδα τη χοριακή μου η οποία ήταν αρνητική :( (0,809) . Ωστόσο, πέρασαν δύο μέρες από τότε και περίοδος δε μου έχει έρθει ακόμα (16η μέρα μετα την ωορρηξία).

Δεν είναι δεδομένο ότι η περίοδος έρχεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία από τη στιγμή που η ωορρηξία είναι προκλητή; Εν τω μεταξύ το στήθος μου είναι πρησμένο εδώ και 2-3 μέρες και νιώθω τσιμπήματα στην κοιλιά. Η εξέταση αίματος έχει απόλυτη αξιοπιστία συνήθως; Είχε καμιά σας καθυστέρηση μετά από pregnyl ενώ δεν ήταν έγκυος; ... ουφ μου φαίνεται ότι εγώ αν δε δω αίμα δε θα το πάρω απόφαση........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να είσαι έγκυος, αλλά μην ενθουσιάζεσαι και πάρα πολύ! Θα δείξει!!! Πάντως, σου εύχομαι τα καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολύ σημαντική η πληροφορία που μου δίνεις soulitsa γιατί δεν θέλω να ξεσηκώνομαι άδικα αλλά από την άλλη δεν ξέρω πώς να ερμηνεύσω την κατάσταση. Εσύ πόσες μέρες είχες καθυστέρηση; Η καθυστέρηση άραγε σήμαινε ότι δεν είχες ωορρηξία την ημέρα που προβλέφθηκε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν είναι λοιπόν δεδομένο αυτό που εγώ έχω υπόψη μου ότι η περίοδος έρχεται 14 με 15 μέρες μετά την ωορρηξία; Ποια μέρα του κύκλου σου έκανες την pregnyl?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eva5201, μετα την ενεση πρεγνυλ πρεπει να περασουνε τουλαχιτον 12 μερες και τοτε κανεις την εξεταση... εσυ οσο καταλαυα την β-χοριακη εκανες ακομμα πιο μετα? εσενα ο γιατρος σου δεν εδωσε 2 μερες μετα τισ επεφεσ να πινεις Προγεστερονη (Ουτρογεσταν)? και κατι αλλο, εσενα ποσεσ φορες τον κυκλο βλεπει ο γυναικολογος και αποφασιζει τι μερα να κανεις την ενεση Πρεγνυλ? ειχες κανει ωοθυλακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όχι δε μου έδωσε καθόλου προγεστερόνη και ναι μου είπε 14 μέρες μετά την ωορρηξία (που μου είπε ότι γίνεται 36 ώρες μετά την ένεση) να κάνω την εξέταση. Είχα δύο ωάρια ώριμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

... μία φορά στον κύκλο μου με βλέπει τη 12κατη μέρα του κύκλου μου. Σημειωτέον όμως ότι τις πρώτες 5 μέρες παίρνω clomiphene που απ' ότι ξέρω βοηθά στην ωρίμανση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλιστα, βλεπεις η προγεστερονη βοηθαει αν εγινε συληψη να κολησει το γονιμοποιημένο ωαριο στον ενδομητριο και αν οχι, οταν τελειωνεις την Προγεστερονη σε καποιες μερες ερχεται η περιοδος. ενταξει, καμια φορα μπορει και με την Πργ. να αργησει... και εμενα ο γιατρος μου με εβλεπε μονο μια φορα... αλλα καμια φορα καλυτερα ειναι πιο στενη παρακουλουθηση για να βγαλεις πιο σωστα τα σημπερασματα. καλη σου επιτυχια,και γρηγορα να γινεις μανουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eva τη Κυριακή αδιαθέτησα και ημουν στην 31 μέρα.

Το αυγουλακι μου υποτιθεται οτι εσκασε την 13η μέρα. Το στήθος μου απο τη κλομιφαίνη δεν αντεχε ουτε σουτιέν και τα νεύρα πολλα.

Δεν ξέρω που οφειλονται αυτες οι καθυστερήσεις. Αλλα ειχα και εγω και γι'αυτο την Κυριακη πλανταξα στο κλάμμα!!!!! Ηθελα να είχα σποράκι.

Αν συνεχίσεις και σήμερα πήγαινε για μια χοριακή ακόμα

Μακάρι να μην ειναι καθυστερηση;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια συγνωμη κιολας αν γινομαι αγενης,αν θελετε μου απαντατε απλα με απασχολει πολυ το θεμα.μετα απο ποσο καιρο ανεπιτυχων προσπαθειων προχωρησατε σε τετοιου ειδους θεραπειες;υπηρχε καποιο συγκεκριμενο προβλημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κέλυ μετά απο ενάμιση χρόνο ξεκίνησα τα χάπια.

Εγω προσωπικά τα παίρνω γιατι έχω πολυκυστικές. Ειναι ορμόνες όπως τα αντισηλυπτικά , μόνο που κάνουν ακριβώς το αντίθετο, παράγουν ωάριο.

Ετσι ο κύκλος μου απο εκεί που "χτυπούσε " 45 αρια τώρα ειναι φυσιολογικός.Εγώ ένεσεις δεν κάνω είναι η αλήθεια, δεν χρειάζεται ακόμα λέει ο γιατρος μου. Τα χάπια πιάνουν και κάνει ο οργανισμός του μόνος του την ωορρηξία.

Αργοτερα αν τα συνεχίσω και δεν υπάρχει αποτέλεσμα , τότε θα μπω και σε αλλη διαδικασία.

Η αλήθεια είναι πως τα άρχισα αργά , μακάρι να είχα μπει στη διαδικασια αυτη νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα ο γιατρός μου τα έδωσε από την πρώτη φορά που τον επισκέφθηκα και του είπε ότι έχω πολυκυστικές και ότι θέλουμε να κάνουμε παιδί. Στον πρώτο κύκλο που μου έδωσε τα χάπια και την ένεση έμεινα έγκυος, αλλά δυστυχώς μετά από μια εβδομάδα απέβαλα... Αυτή τώρα είναι η αμέσως επόμενη προσπάθεια μετά από δύο κύκλους 'ξεκούρασης'

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...