Μετάβαση σε περιεχόμενο

douleies sto spiti kai egkumoshnh!!!


Recommended Posts

με το καλο λοιπον...

κοιτα ολα εξαρτωνται απο το ποσο "καλη" ειναι η εγκυμοσυνη σου... εγω πχ που δεν ειχα κανενα προβλημα τα κανα ολα - βεβαια για το καθαρισμα εχω παντα γυναικα - αλλα μαγειρευα, σιδερωνα (οταν δεν βαριομουν), τα πιατα τα πλενει το πλυντηριο... προς το τελος τις βαριες κατσαρολες κλπ τις επλενε ο αντρας μου... αυτα :)

παντως και καλα να εισαι κοιτα να το εκμεταλλευτεις και να τον βαζεις να κανει και καμια δουλεια παραπανω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ έκανα όλες μου τις δουλειές όπως και πριν την εγκυμοσύνη.

Γενικά δεν μπορώ να κάθομαι χωρίς να κάνω τίποτα, όταν όμως ένιωθα κούραση σταματούσα και ξάπλωνα λίγο. Μετά πάλι από την αρχή.

Η εγκυμοσύνη μου ήταν καλή και έτσι μου επέτρεπε να κάνω ότι ήθελα χωρίς βέβαια υπερβολές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα τα παντα μονη μου.

Ειχα παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη ομως.. :)

Εχω κι ενα κακο "κουσουρι" ..!

Δεν θελω κανεις να πειραζει τα πραγματα μου και να μου

τα αλλαζει θεση..!

Με το καλο να μεινεις εγκυουλα!!

Φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα παρότι η εγκυμοσύνη μου μέχρι στιγμής εξελίσσεται τέλεια (μόνο υπνηλία έχω), δεν με αφήνουν ο άνδρας μου με την μάνα μου να κάνω δουλειές.

Αυτό που κάνω είναι να βάλω τα πιάτα στο πλυντήριο, βαριά τσικάλια και ταψιά τα πλένει ο άνδρας μου, απλώνω τα ρούχα αλλά μου φέρνει την λεκάνη ο άνδρας μου και κάνω και κάτι άλλες μικροδουλειές.

Σε γενικές γραμμές, δεν σηκώνω καθόλου βάρη και τα απογεύματα όταν δεν δουλεύω κοιμάμαι 2 ωρίτσες.

Το μόνο κακό που κάνω είναι ότι οδηγάω μηχανάκι για να έρθω στην δουλειά μου... δυστυχώς δεν γίνεται διαφορετικά.. στην αρχή που μάθαμε ότι ειμαι έγκυος με πηγαινω-έφερνε ο άνδρας μου αλλά δυστυχώς τώρα και 3 εβδομάδες τον έχει πιάσει η μέση του και δεν πρέπει να οδηγάει για κάποιο διάστημα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΒΑΣΙΚΑ. ΜΑΖΕΜΑ ΞΕΣΚΟΝΙΣΜΑ ΜΑΓΕΙΡΕΜΑ. ΤΙΣ ΒΑΡΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΕ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΝΤΖΟΥΡΙΑ ΜΟΥ ΕΠΛΕΝΕ Η ΜΑΜΑ, ΜΠΑΝΙΟ ΚΑΙ ΣΙΔΕΡΩΜΑ Η ΠΕΘΕΡΑ !!!ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΑ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ Ο ΆΝΤΡΑΣ ΜΟΥ, ΕΙΧΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΣΤΡΑΤΗΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΠΑΝΤΕΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΘΕΛΩ ΕΓΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω εκανα λιγες δουλειες... μαγειρευα, εβαζα πλυντηριο,......... δεν θυμαμαι τι αλλο εκανα αλλα τις βαριες δουλειες τις εκαναν ο αντρας μου και η μαμα μου... με την επιβλεψη μου φυσικα... χεχεχε...:P στην αρχη ειχα μια μικρη αποκολληση και φοβηθηκαμε ολοι μας... αλλα τελος καλο ολα καλα...!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΤΕΛΕΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ, ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΥΣΤΑΖΩ!!!ΟΠΟΤΕ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΥΣΙΜΟ ΠΙΑΤΩΝ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ Ο ΑΝΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΝΑΓΜΑ!!!!ΟΛΑ ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ!!ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΗ ΟΜΩς ΞΑΠΛΩΝΩ!!!!ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω που γενικα ειχα πολυ κακη εγκυμοσυνη απο το 2ο τριμηνο και μετα

σχεδον ολες τις δουλειες τις κανω μονη μου

με παρα πολυ προσοχη και τα περιεργα ο αντρας μου

τωρα πλεον απο τον 7ο επειδη λογω συσπασεων επρεπε να μενω στο κρεβατι σιδερωνει η πεθερα μου και το σφουγγαρισμα ο αντρας μου

τουαλετα - σκουπισμα - μαγειρεμα - πλυσιμο ρουχα - πλυντηριο πιατων και οτι μικροπροκυψει τα κανω εγω.

ενταξει δεν χρειαζεται να κανεις και καθε μερα δουλειες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι κοριτσια εχω πολυ καλη εγκυμοσυνη και τα εκανα ολα μονη μου! εκτος απο τις εξωτερικες δουλιες ,λογαριασμοι,ψωνια,χαρτια του γαμου,και χαρτια του ικα,στον 6 μηνα εβαψα το σπιτι(εφερα επαγγελματια)εκανα γενικη καθαριοτητα,παντζουρια,μπαλκονια,ντουλαπια κλπ,εφτιαξα το δωματιο της μικρης,εκανα καινουργια ντουλαπα στο δωματιο και τακτοποιησα τα ρουχα απο την αρχη,επλυνα και σιδερωσα τα ρουχα της μικρης,οργανωσα τον πολιτικο μου γαμο(με λιγο κοσμο)αλλα εκανα οτι και σε ενα θρησκευτικο και επισης οδηγαω μεχρι τωρα 1 μερα πριν μπω στον μηνα μου.ο αντρας μου με βοηθησε λιγο στο καθαρισμα απο τις μπογιες στο πατωμα και μου απλωνει κανενα ρουχο.μετα απο ολα αυτα θα βγει το μωρο και θα με βριζει,αλλα δεν το μετανιωνω ημουνα δραστηρια και αυτο με βοηθησε να παρω μονο 15 κιλα.:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΟΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΤΑ ΚΑΝΩ!!:( ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑΝ. ΟΛΟΙ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ. ΚΙ ΕΓΩ ΕΠΕΙΔΗ ΒΑΡΙΕΜΑΙ... ΚΑΘΑΡΙΖΩ!! Ε ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝ ΖΗΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 50 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΣΑΝΤΙΖΟΜΑΙ! ΜΑΛΑΚΑ ΟΜΩΣ! ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΩ ΠΟΛΛΑ ΒΑΡΗ, ΟΥΤΕ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ. ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΙ ΑΜΑ ΚΟΥΡΑΣΤΩ ΞΑΠΛΩΝΩ!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ εγω στην εγκυμοσηνη μου το πρωτο τριμηνο ημουν ξαπλα κ οπως καταλαβενετε δουλειες καμια, ολα η μαμα κ λιγα μικροπραγματα ο αντρας μου,απο τον 6 μηνα ομως κ μετα σχεδον ολα μονη μου εκτος απο το να σηκωνω βαρος κ τις εξωτερικες δουλιες,η αληθεια ειναι πως κουραζομουν λιγακι κ ηθελα περισσοτερο χρονο απο πριν αλλα τα ψιλοκαταφερνα, για το πασχα κ λιγο πριν γεννησω εφερα γυναικα κ μου εκανε γενικη σε ολο το σπιτι....;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τα εκανα ολα μονη μου μεχρι τελος και οχι μονο. Λιγο πριν γεννησω επειδη θελαμε να βαψουμε το σπιτι και να φυγω υστερα μιας και ειμαι απο επαρχια εκατσα και εσπρωξα μονη ολα τα επιπλα και αφου βαφτηκε το σπιτι τα ξανατακτοποιησα και εκανα γενικό για να τ αφησω ετοιμα. Στην Αθηνα που πηγα να γεννησω ειχα κ τη πεθερα η οποια στρογγυλοκαθοταν ολη μερα κ ετσι μεχρι την ωρα που γεννησα μαγειρευα κ γι αυτη εβαζα πλυντηρια σκουπιζα σφουγγαριζα και σιδερωνα κανονικα. Δυστηχως βεβαια γιατι δεν μου εμεινε χρονος να απολαυσω οπως επρεπε το τελευταιο διαστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι αρχές ακόμα - 6,5 εβδομαδων- κ ο γιατρος μπου έχει πει προσοχη.

Εχω 15 μέρες άδεια κ από δουλειες πλυσιμο πιατων, λιγο σίδερο τη μέρα, σκεσκονισμα, απλωμα ρούχων-την λεκάνη την κουβαλάει ο άντρας μου.

Τα υπόλοιπα βεράντες,μπάνιο σκούπισμα, σφουγγάρισμα με βοηθάνε μανα και αδερφες.Ελπίζω βρε κορίτσια να μην κρατησει σε όλη την εγκυμοσύνη.

Nickis κορίτσι μου το μηχανάκι απαγορεύεται, κ εύκολη εγκυμοσύνη να έχεις δεν κάνει κοπέλα μου!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τα κάνω όλα μαζί με τον άνδρα μου!:P

Μαγειρεύουμε μαζί,απλώνουμε ρούχα μαζί,βάζουμε πλυντήριο μαζί,στρώνουμε το κρεβάτι μαζί...

Και να φανταστείς πολλά τα κάνει τελείως μόνος του(το παληκάρι μου:kiss: )όπως π.χ βάζει πάντα αυτός σκούπα,μου φτιάχνει πρωινό και άλλα πολλά.Λόγω ότι είμαστε μακριά απ΄τους δικούς μας δεν έχουμε κανέναν συγγενή ή φίλο εδώ και αυτοεξυπηρετούμαστε χι,χι:silly: όταν όμως έρχεται η μανούλα μου αναλαμβάνει αυτή για όλα και εμείς απολαμβάνουμε την φροντίδα της..ωωω ναιιι!μαμά πότε είπες οτι θα ρθείς?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κ απο μενα ειμαι καινουργιο μελος και περιπου τριων μηνων εγκυος!εγω δεν εχω καποιο σοβαρο προβλημα με την εγκυμοσυνη μου μεχρι στιγμης μονο κατι ενοχλησεις στο στομαχι(δυσπεψια,με πειραζουν τα υγρα νερο κλπ).Στις δουλειες του σπιτιου με βοηθαει αρκετα ο συντροφος μου(απο εκει που δεν εκανε το παραμικρο εχει κανει μια μικρη βελτιωση)αλλα δεν κουραζομαι και πολυ μην φανταστειτε,οτι μπορω κανω και οποτε μπορω γιατι εργαζομαι επισης.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ26 έγραψε:

Εγω εκανα τα παντα μονη μου.

Ειχα παρα πολυ καλη εγκυμοσυνη ομως.. :)

Εχω κι ενα κακο "κουσουρι" ..!

Δεν θελω κανεις να πειραζει τα πραγματα μου και να μου

τα αλλαζει θεση..!

Με το καλο να μεινεις εγκυουλα!!

Φιλια!

Θα συμφωνήσω...

Αν και τους πρωτους μήνες ειχα αρκετους εμετους και δουλευα σε 2 δουλειές, έκανα τις δουλειές μόνη μου γιατι δεν μπορώ να πειράζει άλλος τα πράγματα μου. Πήρα μια γυναίκα 2 φορές, αλλά νευρίασα γιατί έκανε τσαπατσουλιές και έψαχνε ευκαιρίες να μου ανοιγει συρτάρια κ ντουλάπες. Μετά από αυτό, μονη μου.... Ο άντρας μου βοηθάει ανάλογα τα κέφια του... :unsure:

το μονο που δεν κάνω είναι βεράντες και τζάμια...

:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...