Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΙΟ ΓΑΛΑ-ΣΚΟΝΗ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!!!ΘΗΛΑΖΩ ΤΟ ΔΗΜΗΤΡΗ ΜΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΕΙΣΑΓΩ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ!!ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΣΑΝ ΓΕΥΣΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΕΦΟΣΟΝ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ 1ο ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟ ΞΕΝΟ!!ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΠΟΙΟ ΓΑΛΑ ΘΕΛΩ ΒΡΕΦΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑ 2!!ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΩ?ΠΟΙΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ,ΔΥΣΠΕΨΙΑ Η ΟΤΙ ΑΛΛΟ,ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!!ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΓΝΩΜΕΣ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

BIKY MOY EΓΩ ΔΙΝΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΤΟ FRISOLAC.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ. Ο ΑΝΗΨΙΟΣ Π.Χ. ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΕ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝΕ 3ΓΑΛΑΤΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΝΕ.

ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΕΣΚΟ? Ή ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ? Ή ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια!

εμεις πινουμε εκτος απο το γαλατακι της μαμας το ΝΑΝ της NESTLE, ειναι κ υποαλλεργικο,μας εχει κατσει παρα πολυ καλα κ να αναφερω οτι δεν ειχαμε κολικους καθολου!

:)

Τελευταια ακουσα για μια ερευνα που εγινε στο Παπαγεωργιου, η οποια αναφερει οτι το συγκεκριμενο γαλα ειναι κατα των κολικων!

Ειλικρινα εμεις δεν ξερουμε τι θα πει κολικος!

Δοξα τον θεουλη!

Ισως ειναι τελικα κ απο το γαλα αυτο!

Τωρα πηγαμε στο δευτερης βρεφικης αναπτυξης στο νουμερο 2 παλι της NESTLE,κ αυτο μια χαρα μας ειναι,δεν το αλλαζω με τιποτα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ekana prosfata tin suzitisi afti me tin paidiatro k mou eipe oti korufaia galata einai to novalac ,to nan kai ena gold kati,mou eipe oti aftes oi etaireies einai mprosta stin erevna k veltionoun ti sunthesi eno oi alles apla mimountai oxi oti den einai kala k ekeina ta galata,tin rotisa dioti to 2is vrefikis px to frisolac einai sxetika ftino se sugkrisi me to novalac k to vriskeis sto supermarket k mou eipe oti pio polu tha empistevotane ton farmakopoio os pros tin diatirisi tou galatos sto rafi tou para ton upallilo tou super pou endexomenos na to afine k ektethimeno ston ilio mexri na to valei sto rfi,tespa k emeis novalac pinoume..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

egw stin arxi ksekinisa me frisolac...tous prwtous 3 mines meta den to ithele katholou eklaige meta dokimasa kamoia 10aria galata wspou telika kataliksame sto almiron 1...meta 2 kai twra 3....alla twra mias kai xronizoume se ena mina tha parw to noulac i to nestle..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ ΤΟ FRISOLAC TO COMFORT ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΙΣΗΣ, ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΑΙΤΑ ΚΑΛΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑΣ, ΤΩΡΑ ΣΥΝΑΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ FRISOMEL COMFORT TO ΙΔΙΟ ΓΙΑ 2η ΒΡΕΦΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ, ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΑΛΑ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΟΚΙΜΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΜΕΙΣ ΜΕΧΡΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΠΙΝΑΜΕ S26GOLD ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΕ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ NAVALAC ΤΩΡΑ ΠΙΝΟΥΜΕ ΤΟ 2 ΚΑΙ ΣΕ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΠΙΟΥΜΕ ΤΟ 3 ΓΙΑΤΙ ΧΡΟΝΙΖΟΥΜΕ,ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΕΤΑ ΤΟ 3 ΘΑ ΠΙΟΥΜΕ ΦΡΕΣΚΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια! Και εμείς Frisolac...Ούτε κολικός για δείγμα..

Δόξα το θεό...Ούτε πονάκι...

Τώρα αρχίσαμε το 2ης βρεφικής ηλικίας...

Της αρέσει πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ! Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΑΛΛΕΡΓΙΩΝ ΗΠΙΕ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ 14 ΜΗΝΩΝ. ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ 16 ΜΗΝΩΝ ΗΠΙΕ ΑΒΑΠΟΡΕ. ΕΙΧΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ, ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΔΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΕΒΑΠΟΡΕ ΟΤΑΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω του δινω το almiron απο την αρχη... δεν του εχει δημιουργησει κανενα προβλημα... μονο γυρω στον 4ο μηνα ειχε μια δυσπεψια αλλα του το αραιωσα με περισσοτερο νερο και απο τοτε ποτε ξανα προβλημα... τωρα του δινω το almiron growing up 1-3 ετων... οταν του δοκιμασα να του δωσω το noulac μου εκανε 8 φορες τη μερα κακακια... το ηπιε χωρις προβλημα παρ'ολα αυτα... δεν του το εχω ξαναδωσει, ισως να ηθελε και καποια προσαρμογη για λιγες μερες... το εχω για ωρα αναγκης...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ειχαμε ξεκινησει με το adamta 1 το ιασω το επεινε οποτε ειπα στη παιδιατρο θα συνεχισω αυτο δν ηθελα να μπω στη διαιδικασια να αλλαζω γαλα εφοσον το επεινε .Οταν ηρθε η φαση της 2ης βρεφικης ηλικιας πηραμε το adamta 2 αλλα δεν το επεινε καθολου .Ειμασρταν και διακοπες καιδ εν ηξερα τι νακανω ειχα παρει τη παιδιατρο και της ειπα δεν πινει γαλα τι νακανω ; καιμου ειπε παρε καποιο άλλο σεσκονη καιμου ειχε πει το s26gold αλλα για καλη μου τυχη μου λεει μιακοπελα γιατι δεν δοκιμαζεις το φρεσκο το neslak ειναι απο 5 μηνων και πανω και του εδωσα και το ειπιε ολο του ξανανβαζω σκονη με τιποτα.Οταν γυριασα στην Αθημα μιλησα με τη παιδιατρο ακιμου ιεπε κανενα προβλημα καιμαλιστα της λεω επειδη δεν βρισκω παντα το φρεσκο μπορω να του δωσω εφαπορε και βεβαια μου ειπε ο Σταυρος επεινε απο 5 μηνων το noulak καιμετα το νουνου kid αι δενεπαθε ΤΙΠΟΤΑ μαλιστα δενε ιχαμε καικανενα προβλημα ε το σιδηρο ολα μια χαρα .Τωρα πινει φρεσκο μην φοβαστε να δωσετε εβαπορε στα παδια που ειανι απο 5 μηνων και πανω εχουν μεγαλωσει ενα σωρο γενιες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ!

ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΟ NOVALAC1 (ΒΕΒΑΙΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΕΠΙΝΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΕΦΕΡΝΑΝ ΚΑΙ ΜΠΟΥΚΑΛΙ).

ΣΥΝΕΧΙΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΝΟVALAC ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΧΟΤΑΝΕ ΚΑΛΑ!

ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΑΜΕ 6 ΜΗΝΩΝ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΣΤΟ NOVALAC2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ!

ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ....:( :( :(

ΜΟΛΙΣ ΧΡΟΝΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΣΤΟ NOVALAC3!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ (ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ) ΤΟ ΕΠΙΝΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΣΠΑΡΑΖΕ ΣΤΟ ΚΛΑΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΔΙΩΧΝΕ ΜΑΚΡΙΑ!

5 ΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΗΠΙΕ ΓΑΛΑ...

ΤΟΝ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΟ NOVALAC2 ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΛΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

ΑΥΤΟ ΘΑ ΤΟ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 18 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΦΡΕΣΚΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΒΑΠΟΡΕ!

ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΤΟΥΜΕ! ΧΑΧΑΧΑ!

ΤΩΡΑ ΒΕΒΑΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΞΕΝΟΔΟΧΟ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΟΛΑΣ ΜΟΥ! :laugh: :laugh: :laugh:

ΑΒΥΣΣΟΣ Η ΨΗΧΗ ΚΑΙ ΓΟΥΣΤΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΤΟ ΕΒΑΠΟΡΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΙΝΟΥΜΕ? ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ?

γιατι εβαπορε μωρε... ειναι μπλιαξ! και τιγκα στο συντηριτικο :(

εγω θα προσπαθησω να το αποφυγω στανταρ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ? ΤΟ ΕΒΑΠΟΡΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΙΝΟΥΜΕ? ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΩΝ. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ?

Eβαπορε η κορη μου ξεκινησε να πινει στον χρονο επανω εως και τωρα......

Μεχρι ενος χρονων της εδινα το S26gold 1 & 2.Εχω ακουσει οτι ειναι καλα και της Nounou(Frisolac-Frisomel........). Οσο για Nestle μακρια γιατι δεν ειναι και τα καλυτερα (μου το ειχε προτεινει ο παιδιατρος να το παρουμε( ΜΙΖΑ )αλλα δεν το επελεξα λογω οτι εχουμε διαφορα απο γνωστους).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το νεστλε επιδη εγω του το εδωσα για μικρο διαστημα του εκανε πολλες κενωσεις ακιετσι πηγανε στο νουλακ που ηταν της νουνου καμετα το νουνου κιντ τωραπου ειναι 5 ετων πινει οτι γαλα να ειναι , αφου σκεφτομαι να παρω μια αγγελαδα πιο καλα εμ συμφερει αφου πινει απο ενα λιτρο την ημερα μαζι καιμε το φαι ναικαλα ακουσατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενη (φανταζομαι και η Αλεξανδρα μου) με το Νουνου το Frisolac.

Ειναι ευγευστο...

Αλλα επειδη μιλας για 2ης γενιας (απο 6 μηνων και ανω) νομιζω οτι μετα το ιδιο γαλα λιγο τροποποιημενο ειναι το Frisomel παλι της Νουνου.

Για το Almiron εχω ακουσει για δυσκοιλιοτητες αλλα παλι τι να σου πω...Σχετικα ειναι ολα αυτα...Ολα τα γαλατακια εχουν στοιχεια που ενισχυουν το ανοσοποιητικο συστημα...

Για αργοτερα παντως επειδη τα ξερω απο πρωτο χερι το Advance της Δελτα ειναι απο τα καλυτερα...αλλα αυτο ειναι για πολυυυ αργοτερα...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις απο το μαιευτηριο πιναμε το nan επειτα πηραμε το novalac και καταληξαμε στο frisolac comfort(λογω παλινδρομησης) του αρεσει παρα πολυ αν και τωρα τελευταια βλεπει μπιμπερο και κλαιει νομιζα οτι εφταιγε το γαλα και του δοκιμασα εβαπορε nulac αλλα δεν του αρεσε το εφτυνε δοκιμασα φρεσκο τα ιδια τελικα ηταν απο τα δοντια του και οχι απο το γαλα γιατι απο προχθες εχει ξεκινησει παλι και μου πινει το βραδυ το πρωινο μου το εκοψε τελειως μολις δω και ηρεμισει και μου πινει πιο ευχαριστα το βραδυ θα του ξαναδοκιμασω το πρωι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς απ' το μαιευτήριο μας είχαν δώσει το Aptamil 1 και αυτό πίναμε μέχρι 6 μηνών όπου μετά πήραμε το Aptamil 2, το οποίο πίναμε μέχρι ενός χρονού. Μετά το χρόνο ο παιδίατρος μας είχε πει ότι μπορούμε να δίνουμε είτε γάλα σε σκόνη 3ης βρεφικής ηλικίας, είτε κάποιο απ' τα παιδικά γάλατα που κυκλοφορούν στο εμπόριο. Για το εβαπορέ μας είπε να το αποφύγουμε. Εγώ από ενός χρονού μέχρι τώρα τους δίνω το Δέλτα Advance.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

εμεις απο το μαιευτηριο πιναμε το nan επειτα πηραμε το novalac και καταληξαμε στο frisolac comfort(λογω παλινδρομησης) του αρεσει παρα πολυ αν και τωρα τελευταια βλεπει μπιμπερο και κλαιει νομιζα οτι εφταιγε το γαλα και του δοκιμασα εβαπορε nulac αλλα δεν του αρεσε το εφτυνε δοκιμασα φρεσκο τα ιδια τελικα ηταν απο τα δοντια του και οχι απο το γαλα γιατι απο προχθες εχει ξεκινησει παλι και μου πινει το βραδυ το πρωινο μου το εκοψε τελειως μολις δω και ηρεμισει και μου πινει πιο ευχαριστα το βραδυ θα του ξαναδοκιμασω το πρωι

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ειναι μια φαση που περνανε τα παιδακια εκει κοντα στον χρονο.Σιγα σιγα θα του ξεκινησεις και το πρωινο το γαλα εστω και μεσα στον υπνο του πριν ξυπνησει(ετσι της εκανα εγω).Το πολυ 10 μερουλες θα κρατησει αυτη η κατασταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...