Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι κανεις μ'ενα 3μηνο μωρακι?


Recommended Posts

Οπως βλεπεται εχω μια κορακλα 3,5 μηνων... και εχω μια απορια... τι μπορω να κανω μ'ενα μωρο αυτης της ηλικιας που απλα τρωει καθεται για κανα μισαωρο και μετα κοιμαται? εχω παρει καποια βιβλια που αναφερουν μεσα καποιες δραστηριοτητες αλλα... δε μου γεμιζουν το ματι, δε βλεπω ανταποκριση απο τη μικρη (δηλ πιο πολυ γελαει οταν τη ζουλαω παρα οταν της κανω "ασκησεις" )

εσεις τι κανετε με τα ζουζουνια σας? για πειτε καμια ιδεα.... :unsure::unsure::unsure:

το ρωταω αυτο γιατι γενικα η μικρη ειναι κινητικη, "μιλαει", σε προδιαθετει ν ασχοληθεις μαζι της , αλλα δε ξερω τι να την κανω :dry::dry::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταρχιν α σου ζησει η μικρουλα .ενα μωρακι τριων μηνων μπορεις αν καθεσε καινα παιζεις μαζι της να της δειχνεις τα εντονα χρωματα υπαρχουν καποια βιβλια τα οποια ειναι σαν κουβερατ και το βαζεις καια σχολειτε μετα η σειρα της fizer prays ειναι πολυ καλη εχιε πολλα παιχνιδακια σε αυτη την ηλικα μπορεις αν τη βαζεις να ακουει μουσικουλα υπαρχουν διαφορα παιχνιδακια επισης οταν την κανεις μπανακι παιζε μαζι της στο μπανιο με παιχνιδακια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου φραπεδιά μου. Να σου ζήσει η κουκλάρα!!!!Τι εννοείς κοιμάται μετά από μισή ώρα;; Κάθε φορά που τρώει;;; Μόνο ο δικός μου βγήκε κουςκουσιάρης άραγε;;Εμείς του έχουμε πάρει διάφορα παιχνιδάκια για αυτή την ηλικία καθώς και 2 διαφορετικά γυμναστήρια και προσπαθούμε να τον απασχολόυμε.Βέβαια πολλές φορές δεν κάθεται και τότε τον ¨γαργαλάμε" , του τραγουδάμε και τον χορεύουμε!!!! Αυτά κάπως πιάνουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

Γεια σου φραπεδιά μου. Να σου ζήσει η κουκλάρα!!!!Τι εννοείς κοιμάται μετά από μισή ώρα;; Κάθε φορά που τρώει;;; .

ευχαριστω καλη μου! :kiss:

ναι παναγιωτα... τρωμε απο 15 λεπτα μεχρι 1/2 ωρα... παιζουμε κανα μισαωρο και μετα κοιμαται απο 1/2 ωρα ως και 4 ωρο αναλογα με το ποσο θα φαει... και το βραδυ εννοειται κοιμαται απο τις 9 το βραδυ μεχρι τις 8 την αλλη μερα το πρωι

ειναι πολυ ησυχη και καλοσυνατη, χαμογελαει σ ολους και δεν κλαιει ποτε! ΦΤΟΥ ΜΗ ΤΗ ΜΑΤΙΑΞΩ :woohoo: :silly: :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:

το γυμναστηριο το βαζεις στο πατωμα? εχω σηκωσει τα χαλια... μηπως θα πονεσει η πλατουλα της ? να το βαλω στο κρεβατι ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FRAPEDIA ΕΜΕΙΣ ΣΑΣ ΠΕΡΝΑΜΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ.

ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΤΟΝ ΑΓΑ ΜΟΥ (ΤΟΝ ΛΕΩ ΕΤΣΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΞΑΠΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΕΡΙΑ:P )ΣΕ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ -ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΤΗΣ FISHER PRICE ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΗ ΠΡΑΣΙΝΗ ΜΕ ΤΗ ΖΟΥΓΚΛΑ.

ΤΗΝ ΕΒΑΖΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΑ.

ΜΕΤΑ ΜΑΛΑΚΑ ΒΙΒΛΙΑ , ΤΑ ΞΕΦΥΛΛΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΘΕ ΣΕΛΙΔΑ.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΓΥΡΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ!;)

ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΕΝΟΥΡΙΟ ΣΕ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΠΙΣΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!

Παρα πολυ ενδιαφερον θεμα εθιξες μπραβο!:)

Τeo cool εχουμε την ιδια κουβερτα δραστηριοτητων!:P

Πολυ καλη!με χρωματα που ξεκουραζουν!εμεις εχει κανα μηνα που παιζουμε στο γυμναστηριο αυτο,για κανα μισαωρο γιατι μετα βαριομαστε

Παντως δεν ξερω αν τα υφασματινα βιβλια ειναι για αυτη την ηλικια,νομιζω ειναι για λιγο μεγαλυτερα μωρακια,κανουν τιποτα ηχους ζωων;

Εμεις παιζουμε πολυ στο κρεββατι παρεα,της λεω κ κανα παραμυθακι κ της αρεσει που αλλαζω τη φωνη μου λεγοντας το

οσο για τηνκουβερτα δραστηριοτητων κ γω τα δωσα για καθαρισμα τα χαλια,γι αυτο στρωνω εναν χοντρο διαδρομο,η μια κουβερτα διπλωμενη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Εγώ της μιλούσα πολύ, της τραγουδούσα, παχνίδια χρωματιστά και βιλία με ήχους...Τώρα πια δεν χορταίνει να παίζει!

ΥΣ.κορίτσια ωραίο το γυμναστήριο...Επίσης και το παπλωματάκι κούνιας με ήχους, καθώς και ο αρκούδος που λέει τα μέρη του σώματος...

ΣΥΜΒΟΥΛΗ:Ας είναι για λίγο μεγαλύτερα τα βιβλία...Ίσα-ίσα είναι καλύτερα...

ΤΗΑLIA θεωρώ ό,τι καλύτερο τα βιβλία...Τα πάνινα και μη, με τραγουδάκια και ήχους...

Αχ εμένα ένα με τις βασίλισσες το τράβηξε και το έσκισε...Πάει η Άριελ...

Ακέφαλη...Αχ με το γουρουνάκι ξεκαρδίζεται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΙΑ ΚΟΥΒΕΡΤΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ Κ ΤΗΝ ΕΧΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΚΟ.ΤΗΝ ΒΑΖΩ ΕΚΕΙ Κ ΠΑΙΖΕΙ.ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΧΡΩΜΑΤΑ Κ ΞΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΒΑΤΙ Κ ΤΗΣ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ.Κ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ Κ ΕΣΥ...ΤΗΝ ΖΟΥΛΑΩ,ΤΗΣ ΦΙΛΑΩ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ Κ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΤΣΑ Κ ΤΡΕΛΕΝΕΤΑΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Frapedia μου κι εμένα το κοριτσάκι μου είναι 3,5 μηνών...Λοιπόν, εγώ της έχω πάρει ένα πάνινο βιβλιαράκι της Fisher Price με έντονα χρωματάκια και της το δίνω και το τραβάει, το βάζει στο στόμα της και το κουνάει γιατί έχει κι ένα κουδουνάκι και της αρέσει να το ακούει..

Επισης έχω κι εγώ δύο χαλάκια δραστηριοτήτων (εκ των οποίων το ένα είναι το πράσινο, η ζούγκλα που είπαν τα κορίτσια παραπάνω) και τη βάζω στο πάτωμα, κουνάει χεράκια και ποδαράκια, παρατηρεί τα ζωάκια που έχει η μπάρα από πάνω, αλλά ακόμα δεν κάνει κινησούλες να τα πιάσει... :(

Της δικιάς μου της αρέσει να χαζεύει και στην τηλεόραση, αν και δεν κάνει λόγω ακτινοβολίας..Αλλά μισή ωρίτσα την ημέρα της βάζω τα τραγουδάκια από Mazoo& The Zoo και Ζουζούνια, για τα οποία τρελαίνεται...Τα ακούει και τραγουδάει κι αυτή μαζί "ααααααααα...ουουουουουουου" και χαζεύει και τα videoclip τους, τα οποια έχουν έντονα χρώματα...

Ακόμα τη βάζω στο ριλάξ,το οποίο έχει μπάρα από πάνω με αρκουδάκια που χορεύουν και παίζει μουσική και κινείται κι αυτή συνέχεια και γελάει...

Επίσης την παίρνω αγκαλίτσα, της λέω τραγουδάκια,της μιλάω,της κάνω το "πάει λαγός να πιει νερό" και τώρα που το έχει μάθει ξεκαρδίζεται στα γέλια...

Τέλος τη βάζω στο κρεβάτι μας μπρούμυτα κι εκείνη προσπαθεί να μπουσουλήσει και της κάνω μασαζάκι στην πλατούλα...

Α, κι επειδή ιο μπαμπάς της από δύο μηνών της έπιανε τα χεράκια, την τράβαγε και της έλεγε "σήκω, σήκω", αυτή το έχει μάθει και όπου και να τη βάλω σηκώνει το κορμάκι της και προσπαθεί να σηκωθεί μόνη της..Έχει πολύ πλάκα...Σαν να κάνει κοιλιακούς είναι...

Όσο για τον ύπνο, εγώ την ταϊζω, κάθεται για 1,5 ώρα περίπου ξύπνια, μετά κοιμάται για 1 ωρίτσα (εκτός από το πρωί που κοιμάται περισσσότερο) και όταν ξυπνάει κάνουμε κάτι από τα παραπάνω...Μόνο το απόγευμα κατά τις 7 κάθεται συνεχώς ξύπνια μέχρι να κάνει το μπανάκι της, να φάει κατά τθις 10.30 το τελευταίο γεύμα, να κοιμηθεί και μετά ξαναξυπνάει στις 10.30 το πρωί...Αυτά!

Α, εμένα επίσης τρελαίνεται για βόλτες στα μαγαζιά με το καρότσι, γιατί χαζεύει, αλλά με αυτή τη ζέστη που να την πάω...

Αυτά από μενα...Πάντως τα μωράκια μας θέλουν να ασχολούμαστε συνέχεια μαζί τους..Ειδικά για κουβέντα τρελαίνονται..

Φιλάκια πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια! τωρα ειμαι σιγουρη οτι δεν κανω κατι λαθος ;)

mpempoula16 το θεμα της τηλεορασης δεν ειναι μονο η ακτινοβολια... η γρηγορη εναλλαγη των εικονων δημιουργει μαθισιακες δυσκολιες και παιδι και δυσκολιες συγκεντρωσης οποτε θα σου προτεινα ουτε αυτη τη 1/2 ωρα να μην την βαζεις να τα βλεπει ... τουλαχιστον μεχρι να γινει 3 χρονων

φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα frapedia!! Εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ το άρθρο που έχει δημοσιεύσει σε post η Mitsi2 "44 τρόποι που θα τα κάνουν 4πέρατα", όπου περιγράφονται πολλές δραστηριότητες που μπορεί να κάνει η μαμά με το μωράκι της. Αν θες μπορείς να το διαβάσεις για να πάρεις ιδέες! Είναι πολύ ενδιαφέρον!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...