Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΘΑΛΑΣΣΑ


Recommended Posts

για τοσο μικρουλι δεν ξερω εμενα φετος που πρωτομπηκε στην θαλλασα ειναι 13 μηνων αν και ξερω πως η θαλλασα κανει απιστευτα καλο στα μωρα και μαθαινουν και το νερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ουτε να το σκεφτεσαι κοριτσι μου,ειναι πολυ μωρο για μπανια στη θαλασσα:P ,συνηθως μετα τον χρονο το επιτρεπουν οι γιατροι[αναλογα στον γιατρο],ο δε ηλιος απαγορευεται δια ροπαλου,τα μωρα δεν εχουν αναπτυξει αμυντικους μηχανισμους για να προστατευθουν απο την υπεριωδη ακτινοβολια!Του χρονου μπανακια!;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΑΚΟΜΑ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ.ΜΙΑ ΓΝΩΣΤΗ ΜΟΥ, ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΗΣΕ.ΥΒΟΝΝΗ ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΥ ΔΙΚΙΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΦΕΤΟΣ ΜΠΑΝΑΚΙΑ!!ΛΙΓΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΕΣ ΚΑΙ ΜΑΚΡΟΒΟΥΤΙΑ...:P :P :P :P ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ!!! ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΕΒΑΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΗΤΑΝ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΑΛΛΑ ΕΝΩΕΙΤΕ ΣΕ ΚΑΘΑΡΗ ΘΑΛΑΣΣΑ Κ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΑΚΙ!!!:laugh: ;) ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΥΒΟΝΝΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΛΙΟ!!! ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ?????//

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoympoyki ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΚΕΤ.ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΠΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athena βλέπω πως τα μωράκια μας είναι κοντά σε ηλικία ;)

Εμείς δεν την βάλαμε ούτε στην θάλασσα ούτε στην πισίνα ακόμη καθώς η παιδίατρος μας στην Ελλάδα μας συμβούλεψε πως είναι ακόμα μικρούλα.

Μετά τον 6ο μήνα θα την βάλουμε σε πισίνα και το επόμενο καλοκαίρι (θα έχει χρονίσει)θα κάνουμε μπάνιο και στην θαλασσίτσα.;)

Ρώτησες τον/ην παιδίατρο σου;Και αν ναι τι σου είπε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΝ ΔΕ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΕΤΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ,ΑΛΛΑ ΔΕ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ.ΝΟΜΙΖΩ ΚΙ ΟΛΑΣ ΟΤΙ Ο ΚΑΘΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΑΛΛΑ.ΕΤΣΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΩΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΓΙΑ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athena και εγώ αυτό έχω καταλάβει.Ο καθένας έχει διαφορετική άποψη,άλλοι είναι πιο χαλαροί άλλοι όχι κ.ο.κ.

Θα σου έλεγα να μην βάλεις τον μπεμπούλη σου ακόμη στην θάλασσα,φυσικά η απόφαση είναι δική σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις παντως που ειμαστε τωρα 3 μηνων και κατι ο γιατρος μας ειπε οχι (ισως επειδη ειναι ζαργανα και ειναι πιο ευαισθητη...) και οι πιο πολλοι λενε οτι μετα τους 6 μηνες μπορεις να βαλεις το παιδι μεσα...

εγω παντως θα περιμενω μεχρι του χρονου ;) δε νομιζω οτι παθουμε κατι αν δεν κανουμε μπανιο και μια σεζον... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Athena έγραψε:

mpoympoyki ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ.ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΙΚΕΤ.ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΣΟ ΚΟΠΟ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ.
ΟΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΓΙΑ ΘΑΛΑΣΣΑ ΥΠΟΜΟΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΕΣ.

ΚΙ ΕΜΑΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 6.:(

ΦΟΒΑΤΑΙ -ΛΕΕΙ-ΤΑ ΦΥΚΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΕΝΑ ΣΤΑ ΒΡΑΧΙΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΝΟΥΝ ΑΛΛΕΡΓΕΙΕΣ.

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΠΕΡΙ ΗΛΙΑΚΗΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ.

Ε, ΜΙΑ ΒΟΥΤΙΤΣΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕΡΙΑ ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ.

ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΤΖΑΜΠΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΝΙΕΡΑ ΜΑΣ:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια εμένα ο παιδίατρος μου είχε πει ότι δεν είναι απαραίτητο το μπανιο στη θάλλασα σε τόσο μικρή ηλικία, γιατί τα μωράκια μας δεν καταλαβαίνουν για να το ευχαριστηθούν...Και μου τόνισε ότι περισσότερο απ'όλα πρέπει να προσέξουμε τον ήλιο...Ακόμα και η αντηλιά μου είπε μπορεί να κάνει κακό στο δερματάκι του παιδιού..Για πισίνα δε ούτε λόγος..Ωστόσο, πριν ένα μήνα που πήγαμε διακοπές και η μπεμπούλα μας ήταν 2,5 μηνών, την βάλαμε μια μέρα στη θάλλασα, πολύ αργά, περίπου 20.30-21.00 το βράδυ (όταν είχε πέσει ο ήλιος) και παρόλο που η θάλλασα ήταν ζεστή, η κοιλίτσα της μπουμπούκας μου προφανώς κρύωσε και την επόμενη μέρα είχε ψιλοδιαρροιούλες...Οπότε δεν την ξαναβάλαμε στη θάλλασα..

Αλλά πριν κάνουμε το πρώτο μπάνιο μας στη θάλλασα, την βάλαμε και μια φορά σε πισίνα που είχε το δωμάτιο μας αποκλειστικά για εμάς..Κανένας άλλος δεν έκανε εκεί μπάνιο...Δεν είχε σχεδόν καθόλου χλώριο...Την βάλαμε μόλις για 5 λεπτά, κατά τις 7 το απόγευμα, με καπελάκι για τον ήλιο, αντηλιακή κρεμούλα και αμέσως μετά μπάνιο στην μπανιέρα...

Το ζουζουνάκι μου δεν έπαθε τίποτα ευτυχώς, αλλά έκανα βλακεία που δεν άκουσα το γιατρό...:dry:

Καλό είναι πάντως να αποφύγουμε φέτος τα μπανάκια!Του χρόνου με τα σωσίβια θα γίνει χαμός στις παραλίες..;)

Φιλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι από τις τυχερές... Ναι μεν τρώω ζέστη με τον μπέμπη στην κοιλιά.. έκανα και 10 μπανάκια!! Μόλις γεννήσω, μέχρι να σαραντήσω έφτασε Σεπτέμβρης!! Οπότε.. πρώτα ο Θεός του χρόνου, ο μπεμπάκος μου θα είναι και μεγαλούτσικος.. και θα τον βάλω για μπανάκι στην θάλασσα!!

Νομίζω πως είναι αρκετά μικρούλης για να τον βάλεις από φέτος στην θάλασσα! Βέβαια δεν ξέρω κιόλας! Στην θέση σου, μάλλον δεν θα τον έβαζα! Θα έκανα ένα χρόνο υπομονή! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα θα συμφωνησω με ολες σας ειναι πολυ μικρουλης ακομα για μπανακι τουχρονου με το καλο θα απολαυσει την θαλασσα σε ολο της το μεγαλειο χα χα χα χα χα χα χα χα

εδω και μεις το σκεφτομαστε που ο δικος μου ειναι 7,5 μηνων αλλα ειναι κατασπρος και καταξανθος και φοβομαστε γιατι και γω και ο αντρας μου καιγομαστε με το παραμικρο ακομα και τις πρωινες πολυ ωρες ασε που για να βρεις και πολυ καθαρη θαλασσα και για σεν ακια για τον μικρο .......πω πω την νικολουλη πρεπει να βαλουμε .........χι χι χι χι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...