Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαπι της επομενης μερας!....αιμα..


supermama

Recommended Posts

γεια σας μανουλες!βασικα δε ξερω αν εβαλα σωστα εδω το θεμα μου αλλα δε βρηκα αλλου..εχω 2 παιδακια και καποια στιγμη θελω και 3ο αλλα ΟΧΙ ακομα...

μετα απο μια ''χαζομαρα'' μας την κυριακη πηρα τη δευτερα το χαπι της επομενης μερας..ξερω καποια παγματα για το χαπι οπως το οτι ισως βλεπεις αιμα..λοιπον μετα 5 μερες..σημερα δηλ ειδα αιμα! σαν περιοδο σε νορμαλ ροη.ρωτω λοιπον αν ξερετε..

ειναι φυσιολογικο αυτο?μετα 5 μερες?και ποσο κραταει το αιμα αν ειναι ολα οκ..?πηρα γυναικολογο στο τηλ αλλα ειπε να παω αποκει και ειναι πρακτικα δυσκολο γιατι ειμαι εκτος πολης..ξερετε τιποτα εσεις?εχει καμια εμπειρια παρομοια??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΤΟ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ, ΑΠΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ή ΟΧΙ. ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΟ ΑΠΛΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΣΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΛΙΓΟ ΜΠΑΧΑΛΑΚΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΩΛΟΧΑΠΙ....ΕΜΕΝΑ ΕΚΑΝΕ 2 ΧΡΟΝΑΚΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΛΘΕΙ ΠΑΛΙ!!!

ΦΙΛΙΑ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα τις επιπτωσεις και το πως λειτουργει το χαπι δεν τα διαβασες??? Αυτο το χαπι περιεχει ορμονες που ωριμαζουν πιο γρηγορα το ωαριο για να πεσει πριν γονιμοποιηθει για αυτο βλεπεις περιοδο! Υπαρχουν πολλες περιπτωσεις να σου δημιουργισει εξωμητριο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χμμ...:unsure: εχω αποριες..βασικα ναι διαβασα αναλυτικα το χαρτι πουχε με το χαπι..αλλα δεν ταλεγε ολα:dry: ..εχω αποριες..βασικα αυτο το αιμα ειναι περιοδος?νομιζα οτι ειναι πως να τοπω..κατι σαν αποβολη..εννοω οτι θα ξερω ημερομηνια περιοδου αυτο?και αν ναι κραταει οσο η περιοδος? γμτ εδω που ειμαι δε μπορω να φυγω να παω σε γιατρο.. σορρυ για τιε ερωτησεις..πειτε μου οτι ξερετε. γνωμες απλα θελω..και εμπειριες που εμπιστευομαι απο γυναικα προς γυναικα;)

α!σημερα εχω παλι αιμα..κανονικα οπως περιοδο.και πονακια οπως περιοδο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Επείγουσα Αντισύλληψη, γνωστή παγκόσμια και ως «χάπι της επόμενης μέρας» παρέχει στη γυναίκα μια δεύτερη ευκαιρία αποφυγής ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης ή έκτρωσης μετά από σεξουαλική επαφή χωρίς μέτρα αντισύλληψης ή σε περιπτώσεις που η χρησιμοποιούμενη μέθοδος απέτυχε (π.χ. έσπασε το προφυλακτικό)

Πως λειτουργεί το «χάπι της επόμενης μέρας»;

Είναι γνωστό ότι η γονιμοποίηση του ωαρίου γίνεται στη σάλπιγγα. Στη συνέχεια το γονιμοποιημένο ωάριο κατευθύνεται προς τη μήτρα, όπου και θα εμφυτευτεί για να ξεκινήσει έτσι η εγκυμοσύνη. Το γονιμοποιημένο ωάριο χρειάζεται 3-4 ημέρες για να φτάσει από τη σάλπιγγα στη μήτρα. Το χρονικό αυτό διάστημα εκμεταλλεύεται το «χάπι της επόμενης μέρας» για να δράσει και να εμποδίσει την εμφύτευση και κατά συνέπεια στην εγκυμοσύνη. Επίσης πιστεύεται ότι εμποδίζει την ωορρηξία, αν αυτή δεν έχει ολοκληρωθεί πριν την επαφή.

Πότε πρέπει να λαμβάνεται και πόσο αποτελεσματικό είναι;

Για να έχει μέγιστη αποτελεσματικότητα, που φτάνει το 99%, το πρώτο χάπι θα πρέπει να λαμβάνεται αμέσως μετά την αποτυχημένη επαφή, ενώ το δεύτερο χάπι 12 έως 24 ώρες μετά το πρώτο. Το χρονικό περιθώριο δράσης είναι 3 μέρες. Η αποτελεσματικότητα όμως μειώνεται με την πάροδο του χρόνου. Η λήψη στο πρώτο 24ωρο επιτυγχάνει κατά 95%, το δεύτερο κατά 85%, ενώ στο τρίτο η αποτελεσματικότητα του μειώνεται στο 60% περίπου.

Είναι ασφαλές;

Περιέχει μια γνωστή προγεστερόνη που χρησιμοποιείται εδώ και χρόνια σε αντισυλληπτικά χάπια. Η αποτελεσματικότητα και η ασφάλεια της έχουν τεκμηριωθεί με μελέτες που έγιναν σε μεγάλο αριθμό γυναικών με πρωτοβουλία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Δεν έχει καμία αντένδειξη και η πιο σοβαρή παρενέργεια του είναι η ναυτία, την οποία μπορείτε να αποφύγετε αν έχετε φάει κάτι πριν τη λήψη του. Εξάλλου σε περίπτωση που ξεκινήσει τελικά η εγκυμοσύνη, μπορεί να συνεχιστεί κανονικά ανεξάρτητα από τη λήψη του χαπιού.

Αν παρουσιαστεί εγκυμοσύνη μετά τη θεραπεία θα πρέπει να ληφθεί υπόψη η πιθανότητα μιας εξωμήτριας κύησης. Ο απόλυτος κίνδυνος μιας εξωμήτριας κύησης είναι πιθανώς μικρός, εφόσον η μέθοδος αποτρέπει την ωορρηξία και τη γονιμοποίηση. Η εξωμήτρια κύηση μπορεί να συνεχιστεί, παρόλη την εμφάνιση εμμήνου ρύσεως. Επομένως, δε συνίσταται για ασθενείς που βρίσκονται σε κίνδυνο εξωμήτριας κύησης. (προηγούμενο ιστορικό σαλπιγγίτιδας ή εξωμήτριας κύησης).

Τώρα που η λύση για την αποφυγή μιας έκτρωσης χωράει στο τσαντάκι σας, μην αφήσετε τον έρωτα να σας οδηγήσει σε αδιέξοδο, προμηθευτείτε « το χάπι της επόμενης μέρας» από το φαρμακείο, για να αντιμετωπίσετε έγκαιρα πιθανό «ατύχημα». Θυμηθείτε όμως ότι το «χάπι της επόμενης μέρας» δεν αποτελεί ούτε αντικαθιστά καθιερωμένες αντισυλληπτικές μεθόδους, αλλά ο ρόλος του ξεκινάει όταν αυτές δεν έχουν εφαρμοστεί ή υπάρχουν υπόνοιες ότι έχουν αποτύχει.

Πηγή: http://lady.pblogs.gr/2008/05/to-hapi-t ... meras.html

Δεν ξέρω αν είναι ορθά επιστημονικά όλα όσα γράφει το άρθρο.Ελπίζω να βοήθησα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν..αυτο το χαζοχάπι το είχα πάρει πολύ παλιά κατι που δε θα το συνηστούσα σε καμια κοπέλα

όταν το πήρα την επόμενη είχα αδιαθετήσει...τώρα δε ξέρω αν ήμουν έγγυος και το προκάλεσε.. πάντως είναι πράγματι εκτρωτικό απο ότι είχα διαβάσει ..δεν μου είχε προκαλέσει καποια ανωμαλία στην περίοδο και δεν είχα (δυστηχώς) ανυσηχίσει..πάντως απο ότι έχω ακούσει δεν είναι ότι καλύτερο :huh::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλύτερα να βρεις τρόπο και να πας στον γιατρό....

Δεν νομίζω ότι λύνοντας σου

κάποιες απορίες τα κορίτσια

θα είσαι οκ «supermama»!

.........Έπρεπε να τα γνώριζες πριν την

λήψη του κ πριν τις «χαζομάρες»

Καλύτερα να σε δει ΓΙΑΤΡΟΣ,

επρόκειτο για την ΥΓΕΙΑ σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ' όσα γνωρίζω, το χάπι αυτό πρέπει να λαμβάνεται με επίβλεψη γιατρού. Οπότε, θα συμφωνήσω κι εγώ με την marimari. Τουλάχιστον, αν δεν μπορείς να πας στο γιατρό σου, πήγαινε σε κάποιο ιατρικό κέντρο εκεί που είσαι, ή πάρε το γιατρό σου τηλέφωνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το χαπι της επομενης μερας το ειχε παρει μια φιλη μου με αποτελεσμα μετα απο 2 μερες να εχει αιμα αρκετο πηγε στην γιατρο και τις εβαλε τις φωνες γιατι δεν ειναι οτι καλυτερο να το παιρνουμε ετσι και τις εκανε εξετασεις και διαπιστωσε οτι το χαπι της ειχε προκαλεσει ορμονικο προβλημα κανανε μια θεραπεια και μετα ολα οκ, γιαυτο ποτε χωρις συμβουλη γιατρου δεν ειναι τοσο ακινδυνο οσο λενε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γω ειχα παρει αλλα ηξερα οτι δεν ειχε γινει κατι αλλα με ειχε μπει η ιδεα οτι μηπωσ?με αποτελεσμα μετα απο 2-3 μερες να δω αιμα...τρελλαθηκα τη δευτερη μερα πηγα σε γυναικολογο και ου ειπα ετσι και ετσι με κατσαδιασε για τα καλα και μου ειπε να περιμενω τοσες μερες οσο διαρκει η πριοδος μου και αν δεν μειωθει να ξαναπαω και τελικα ειχε ερθει η περιοδος μου λογο χαπιου κρατησε μια βδομαδ οπυου καθε μερα μειονωταν κανονικα.μου ειχε πει οτι χαλασα τον κυκλο μου αλλα μετα απο 15 μερες μου ξαναηρθε η κανονικη μου περιοδος και ετσι δεν χαλασα τον κυκλο μου..αλλα θελει προσοχη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φφφφ.... λοιπον 3η μερα σημερα και εχω ακομη αιμα.(αρκετο μπορω να πω):dry: εχω το νου μου τωρα και αν περασουν οι μερες και σινεχιστει πιο πολυ απο τις μερες περιοδου μου σιγουρα θα παω σε καποιο γιατρο.ελπιζω να πανε ολα καλα..ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...