Μετάβαση σε περιεχόμενο

πυρετος κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης


Recommended Posts

Γειας σας! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και σας χαιρετω γαι πρωτη φορα.

Λοιπον κοριτσια εγω ειμαι περιπου 6 εβδομαδων και με εχει πιασει η φοβια του να μην παθω τιποτα, βασικα οχι εγω το μωρο.

Σημερα εβαλα θερμομετρο γιατι ενιωθα φουντωμενη και ζεστη και ειχα 37.5.

Βεβαια ειχε προηγηθει μια κατασταση με κλαμματα πριν απο αυτο.

Μηπως αυτη ειναι η αιτια του πυρετου ή ειναι κατι φυσιολογικο λογω της εγκυμοσυνης.

Στο γιατρο εκλεισα ραντεβου την επομενη εβδομαδα και θα ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω.

Αν μπορει καποια να με βοηθησει, γιατι δεν ξερω τι μου γινεται και η επομενη εβδομαδα ειναι μακρια:S

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω να σου εχει πεσει ο πυρετος αυτη τη στιγμη .κοιτα το 37,5 δεν θεωρειτε πυρετος καιμε τη ζεστη που εχει αλλο πραγμα .βεβαια αποοσο ξερω εγκυνοσυνη και πυρετος δεν εχει ξσχεση δηλαδη δεν ειανι αποτελεσμα της εγκυμοσυνης .Μηπωεχεις κρυωσει ; μηπως ποναει ο λαιμος σου ; παντως παρε το γυναικολογο σου τηλ. και ρωτησε τον αν επιτρεπετε να παρεις ντεπον γιατι το βραδυ ανεβαινει ο πυρετος.Μην το αφηνεις παρε τωρα :καια σε τα κλαματα οποιος σε κανει να κλαις εγκυος γυναικα ειναι απαραδεκτος εσυ πινε πολλα υγρα να μην αφυδατωθεις και προσεχε το μωρακι σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

Βασικα δε με εκανε κανεις να κλαιω απο μονη μου με επιασε....

Δεν εχω πονολαιμο και κανενα αλλο συμπτωμα...ΜΟνο αυτον τον πυρετο και μια σχετικη αδιαθεσια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά απ' τη ζέστη είναι. Μην πάρεις κανένα χάπι από μόνη σου, κι αν συνεχιστεί η υψηλή θερμοκρασία και η αδιαθεσία, πάρε τηλέφωνο το γιατρό σου. Γι' αυτό είναι εκεί, για να σε βοηθάει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nada έγραψε:

Γειας σας! Ειμαι καινουργια στο φορουμ και σας χαιρετω γαι πρωτη φορα.

Λοιπον κοριτσια εγω ειμαι περιπου 6 εβδομαδων και με εχει πιασει η φοβια του να μην παθω τιποτα, βασικα οχι εγω το μωρο.

Σημερα εβαλα θερμομετρο γιατι ενιωθα φουντωμενη και ζεστη και ειχα 37.5.

Βεβαια ειχε προηγηθει μια κατασταση με κλαμματα πριν απο αυτο.

Μηπως αυτη ειναι η αιτια του πυρετου ή ειναι κατι φυσιολογικο λογω της εγκυμοσυνης.

Στο γιατρο εκλεισα ραντεβου την επομενη εβδομαδα και θα ειναι η πρωτη φορα που πηγαινω.

Αν μπορει καποια να με βοηθησει, γιατι δεν ξερω τι μου γινεται και η επομενη εβδομαδα ειναι μακρια:S

Ευχαριστω!

Καλώς ήρθες Nada!! Με το καλό το μωράκι σου!! Λοιπόν, μιας κι έχει τόσηηη ζέστη σήμερα, πιστεύω πως όποιος βάλει θερμόμετρο πάνω από 37 θα δείξει θερμοκρασία σώματος!! :laugh:

Πριν λοιπόν ανησυχήσεις, θα σου πω την δική μου εμπειρία! Τον Μάρτιο κι αφού έκανα τον σταυρό μου μιας κι έλεγα τόσες ιώσεις πέρασαν και την σκαπούλαρα... Δεν κατάπινα ήθελα να'ξερα την γλώσσα μου τότε;;; :blink: Με πιάνει μια ατονία, μια κόπωση, ένα γδάρσιμο στο λαιμό, και πολλές κομάρες! Άρχισα ν'ανεβάζω δέκατα, μέχρι που έφτασα πάνω από 38! Πήρα τον γιατρό τηλέφωνο και μου είπε να πάρω depon αναβράζων δεδομένου ότι ήμουν στον 4ο μήνα εγκυμοσύνης! Να ρίχνω τον πυρετό όταν αρχίζει να ξεπερνά το 38! Ευτυχώς δεν έφτασα παραπάνω, αλλά με κράτησε 2 εβδομάδες στο κρεββάτι! Πυρετό είχα την πρώτη μόνο εβδομάδα αλλά ατονία είχα όλη την διάρκεια της ίωσης!

Κατά την γνώμη μου, παρακολούθησε το λιγάκι, δες αν έχεις κομμάρες, ατονία γενικά ότι συμπτώματα έχει ο πυρετός, πάρε τον γιατρό σου χωρίς να ντρέπεσαι και ρώτα τον! Πάντως μην ανησυχείς! Κι εγώ τότε θυμάμαι είχα χ...στει από τον φόβο μου.. αλλά τελικά ούτε εγώ έπαθα κάτι ούτε ο μπόμπιρας που για να πούμε και του στραβού το δίκιο με τόσο βήχα που είχα τον είχα κάνει φραπεδάκι εκεί μέσα!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

Το κινητο του γιατρου δεν το εχω, ετσι αναγκαστικα θα περιμενω μεχρι τη δευτερα.

Ο πυρετος μου απο 37.5 που ηταν επεσε 37.2.....Καθε λιγο και λιγακι βαζω θερμομετρο. Αυτη η αδιαθεσια που νιωθω ειναι απο τη ναυτια που εχω και εννοειται πως και η ζεστη με λιωνει.....δεν τολμω να βγω απο το σπιτι.

Τωρα δεν ξερω,ελπιζω να μην ειναι κατι αλλο.............Ελπι ζω να ειναι αυτο που λετε και εσεις απο τη ζεστη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

NADA ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ Κ ΤΙΣ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΤΩΡΑ ΕΙΧΑ Κ ΕΓΩ ΠΥΡΕΤΟ,ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΚΑΤΑ,ΜΕΧΡΙ 37.5 Κ ΜΕ ΦΟΒΙΣΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ Κ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΕΓΩ ΕΝΙΩΘΑ ΝΑ ΚΑΙΝΕ Κ ΟΙ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΜΟΥ ΠΑΡΕΠΙΜΤΟΝΤΩΣ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...