Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΕΛΙ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ???


Recommended Posts

ΛΙΓΟ ΜΕΛΙ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ??ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα έγραψε:

ΛΙΓΟ ΜΕΛΙ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ??ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΗΝ ΔΩΣΩ??ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ??

ΗΛΕΚΤΡΑ ΜΗΝ ΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.

ΤΟ ΑΠΑΓΟΡΦΕΥΟΥΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟ ΜΕΛΙ, ΛΟΓΩ ΚΑΠΟΙΩΝ ΣΥΣΤΑΤΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ.

ΒΡΕΣ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΤΟ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙΣ ΤΟ ΣΚΑΤΟΥΛΙ!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To meli mexri to moro na kleisei ton proto xrono apagoreuetai giati iparxei kindinos na pathei allantiasi. Kai auto giati to meli periexei kati vaktiridia ta opoia MPOREI na prokalesoun kapoia provlimata sto neuriko sistima tou morou. Autos o kindinos meionetai sto elaxisto otan to paidi troei sterees trofes, giati ta oksea pou periexoun skotonoun ta vaktiridia auta.

Sorry an to paizo kserolas, apla auta mou eipe o paidiatros gia to sigkekrimeno thema.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω του ειχα βαλει μελι στην πιπιλα ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ μπορει να τον ηρεμουσε αλλα εμαθα κι εγω για την αλλαντιαση και φοβηθηκα χωρια που ειχε δυσκοιλιοτητα και του την εκανα χειροτερα δεν του ξαναεβαλα μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δικιο εχουνε τα κοριτσια Ηλεκτρα.Ενταξει μην ανυσηχεις αλλα μην ξαναβαλεις μελακι.Αργοτερα επιτρεπεται οπως σου ειπε η Λενα για τους λογους οπως πολυ σωστα σου ανεφερε.Οι παλιοι να σας πω οτι βαζανε λουκουμι μεσα σε πετσετα και το μωρο το πιπιλαγε.Και αυτο φυσικα δεν ειναι σωστο.Και τα δοντακια που θα βγουνε θα εχουνε προβλημα απο τα βακτηριασπου αναπτυσσονται και συνηθιζουνε και τις γλυκες γευσεις και αντε να τα ξεκολλησεις μετα!Φιλακια πολλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το μέλι δεν πρέπει να καταλανώνεται κάτω από 1 έτους.

Περιμέχει σπόρια από το βακτήριο του γένους Bacillus που μπορεί σε ένα μωρό να είναι θανατηφόρα αυτά τα σπόρια.

Επίσης όπως είπε και μια κοπέλα πριν, έχει βρεθεί σε μέλι, πληθυσμός του Clostridium botulinum που προκαλεί την αλλαντίαση. Η αλλαντίαση προκαλείται από μια νευροτοξίνη που παράγει το βακτήριο, που σε μεγαλύτερους ανθρώπους τα "καλά" βακτήρια της εντερικής μας χλωρίδας το εξουδετερώνουν.Στα μωρά κάτω του έτους η εντερικη χλωρίδα δεν είναι πολύ καλά ανεπτυγμένη και μπορεί το σπόριο να βλαστήσει και να παράγει την τοξίνη. Το βακτήριο είναι αναερόβιο και οι πιο επικίνδυνες συσκευασίες είναι οι κονσέρβες, που επικρατούν αναερόβιες συνθήκες.Το βακτήριο αυτό είναι πολύ επικίνδυνο, θανατηφόρο. Ενα περιστατικό που είχα διαβάσει όσο ήμουν φοιτήτρια ήταν για κάποιον που εκτέθηκε στον παθογόνο δευτερόλεπτα (έφαγε μια πατάτα και την εφτυσε αμέσως καταλαβαίνοντας ότι κ άτι δεν παέι καλά) και έμεινε στο νοσοκομείο 5 μήνες!!

Εν κατακλείδι, όχι μέλι σε μωρά κάτω του έτους :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηλέκτρα γεια! Όχι γιατί είναι αλλεργιογόνο, ''κομπιάζει'' και επίσης είναι φθορά για τα επερχόμενα δόντια!

Καλύτερα μην το επαναλάβεις...

Κρυκάκι οδοντοφϋίας κρύο, αφού το βράσεις και το τοποθετήσεις στο ψυγείο, ανακουφίζει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: ΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ! ΜΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ! ΤΟ ΤΟΥΛΟΥΜΠΑΝΙ! ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΟΥΛΟΥΜΠΑΝΙ? ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ! ΛΟΙΠΟΝ, ΠΙΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΛΟΥΚΟΥΜΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΙΓΟΥΜΕ ΜΕ ΓΑΖΑ! ΤΟ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΤΟ ΠΙΠΙΛΑΕΙ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΠΙΠΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΩΡΕΣ! ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΕ! ΠΑΛΙΕ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕ ΤΑ ΣΟΦΑ ΤΟΥΣ! ΕΤΣΙ ΥΣΗΧΑΖΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΟΥΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

To meli mexri to moro na kleisei ton proto xrono apagoreuetai giati iparxei kindinos na pathei allantiasi. Kai auto giati to meli periexei kati vaktiridia ta opoia MPOREI na prokalesoun kapoia provlimata sto neuriko sistima tou morou. Autos o kindinos meionetai sto elaxisto otan to paidi troei sterees trofes, giati ta oksea pou periexoun skotonoun ta vaktiridia auta.

Sorry an to paizo kserolas, apla auta mou eipe o paidiatros gia to sigkekrimeno thema.

ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ??Η ΜΙΚΡΗ ΤΡΩΕΙ ΚΡΕΜΕΣ,ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΕΣ ΚΑΙ ΚΡΕΑΣ ΜΕ ΛΑΧΑΝΙΚΑ(ΠΟΛΤΟ).ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ ΧΡΟΝΙΣΩ ΜΟΥ ΔΙΝΑΝ ΜΕΛΙ,ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΕΠΑΘΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΔΕΝ ΘΑ ΤΗΝ ΞΑΝΑΔΩΣΩ.ΤΗΝ ΕΙΧΑ ΔΩΣΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ,ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ ΤΗΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μελιιιιιιιιιι.............απαγορευτικο.......εμενα ειναι 15 μηνων και δεν του εχω δωσει καθολου ουτε για αστειο.......ειναι πολυ υπερτιμημενο...ενω δεν ειναι ετσι....γενικως καλα ειναι να αποφευγονται τα γλυκα στις πιπιλες και σαν διαροφη του μωρου.....δεν τους λειπει γιατι πολυ απλα δεν το γνωριζουν;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναί ναί το μέλι απογορεύεται εώς και 2 ετών γνωρίζω εγώ.

Έχουν "φύγει" μωρά έτσι...

Ένα περιστατικό το είπαν και στις ειδήσεις πρίν κάτι μήνες.

Σε ένα χωριό πέθανε ένα μωράκι από μέλι.

Μακριά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

oute gia plaka na min to les?meli?apagoreftiko k polu epikundino ,den akouses mia periptosi prin apo ligo kairo pou epathe zimia 3 minon moro epeidi tou edosan meli k trexan ena vroune farmaka apo tin ameriki?pote pote pote den voutame tin pipila se tipote,evnoeite k i teridona etsi......mporei na pathei polla rota ton paidiatro sou na sou pei....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειράζει για λίγο που της έδωσες αλλά μην ξαναδώσεις για τους λόγους που αναφέρουν τα κορίτσια! Την αλλαντίαση! Καλή σας συνέχεια!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ, ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΓΙΑΤΙ? ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΩΤΟΜΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΡΚΕΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΕΣ ΠΕΦΤΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ! ΑΚΟΥΜΕ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΝ ΘΕΙΑ. ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΘΑ ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΕΤΕ! ΑΛΟΙΜΟΝΟΙ ΑΝ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΣΕ ΟΛΛΑ! ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΟΥΖΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΝΑ ΠΙΩ, ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ ΜΟΥ ΝΑΦΥΣΗΞΩ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ, ΝΑ ΥΣΗΧΑΣΕΙ! ΝΑ ΤΟ ΜΑΣΤΟΥΡΩΣΩ ΔΗΛΑΔΗ? ΗΡΕΜΙΣΕ ΗΛΕΚΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ με τις υπόλοιπες κοπέλες!! Το μέλι και γενικά ο,τιδήποτε γλυκό πρέπει ν' αποφεύγεται σε παιδάκια μικρότερα του ενός έτους για τους λόγους που σου είπαν τα κορίτσια!! Επίσης, αν έχει ξεκινήσει το μωρό σου να τρώει φαγητάκια (χορτόσουπες κ.λ.π.)καλό θα ήταν να μην προσθέτεις σε αυτά καθόλου αλάτι γιατί τα νεφράκια του μωρού δεν είναι ακόμη πλήρως ανεπτυγμένα και δε μπορούν να επεξεργαστούν την έξτρα ποσότητα αλατιού που περιέχεται στα φαγητά.Το αλάτι επιτρέπεται κι αυτό μετά το πρώτο έτος αλλά φυσικά σε μικρή ποσότητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΝΤΙΝΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΟΥΖΟ ΑΠΟ ΠΑΛΙΕΣ.ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΜΕΛΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ,ΓΙΑΤΙ ΜΙΚΡΗ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΙΝΑΝ.ΤΑ ΕΠΕΞΑ:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...