Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ, ΔΙΝΕΤΕ ΣΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ?


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΒΑΖΕΤΕ ΣΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΑΣ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ! ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΩΡΑ ΤΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΕΧΕΙ ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΝΑ ΠΟΝΑΕΙ! ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ ΥΠΟΘΕΤΟ ΚΑΙ ΗΡΕΜΙΣΕ! ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΝΗΘΗΣΩ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟΥ ΙΔΟΥΣ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ! ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΒΑΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ΑΚΤΙΝΙΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η μπεμπα μου ειναι 6μισι μηνων και πριν καμια βδομαδα ειχα ρωτησει την παιδιατρο τι φρουτα μπορω να της δινω στην κρεμα και μου ειπε ακτινιδιο ναι, κανενα προβλημα

φιλακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλύτερα όχι ακόμα. Ανακάτευε την τροφη με δικό σου γάλα για να αποφυγεις τη δυσκοιλιότητα.

Το ακτινίδιο ευθύνεται για αλλεργίες. Από την άλλη τι να σου πω... αν της έδινες λίγο να δεις πως θα αντιδρασει... Ξέρω σίγουρα ότι δεν κανει να φαει φραουλες, μέλι, ντομάτα, αυγό και ψάρι τον πρώτο καιρό. Καλύτερα μετά τον χρόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΘΗΝΑ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΕΥΘΗΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ ΤΟ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ, ΑΛΛ ΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΜΠΑΝΑΝΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΔΑΚΙΝΟ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ! ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΛΙΓΟ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα καντινού.

Εγώ έδωσα στον όμορφο ακτινίδιο στον 8 μήνα.

Μπορείς να δώσεις δαμάσκηνο.

Επίσης πολύ καλή δουλειά κάνει και το ροδάκινο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δοκιμασε λιγο οπως ειπες και... βλεποντας και κανοντας!:) Επισης μπορεις να προσθετεις λιγο ελαιολαδο ωμο στο φαγητο της αν ξεκινησατε να τρωτε.;)

Η μπανανα ειναι δυσκοιλια να ξερεις,καλυτερα ροδακινα και πεπονι τωρα που ειναι εποχης,ρωτα και την παιδιατρο σου ομως!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά θεωρώ ότι καλύτερα να το αποφύγεις...Είναι επικίνδυνο για αλλεργική αντίδραση και ΣΟΚ! Ό,τι περιέχει σπόρια, όπως και η φράουλα...

Ακόμη και ένας ενήλικος αν φάει ποσότητα αρκετή από ακτινίδιο θα έχει θέμα...

Μπορείς να προσθέσεις δαμάσκηνο και ροδάκινο, ν'αυξήσεις το αχλάδι και να μειώσεις το μήλο και την μπανάνα.

Προσωπικά με τις αλλεργίες φοβάμαι πολύ! Άσχετα αν ένας οργανισμός είναι επιρρεπής, ποτέ δε γνωρίζεις πότε θ'αντιδράσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Καλύτερα όχι ακόμα. Ανακάτευε την τροφη με δικό σου γάλα για να αποφυγεις τη δυσκοιλιότητα.

Το ακτινίδιο ευθύνεται για αλλεργίες. Από την άλλη τι να σου πω... αν της έδινες λίγο να δεις πως θα αντιδρασει... Ξέρω σίγουρα ότι δεν κανει να φαει φραουλες, μέλι, ντομάτα, αυγό και ψάρι τον πρώτο καιρό. Καλύτερα μετά τον χρόνο.

ΕΓΩ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ 7ΜΗΝΩΝ!

ΨΑΡΙ, ΝΤΟΜΑΤΑ ΑΚΤΙΝΙΔΙΟ, ΑΥΓΟ...

ΚΤΛ

ΚΤΛ

ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου μου εμεις απο τον 4 μηνα περιπου αντε 5 φαγαμε ακτινιδιο λογω δυσκοιλιοτητας..

το δοκιμασαμε σιγα σιγα ξερεις πολυ λιγο στην φρουτοκρεμα για 3 μερες και ολα καλα...

και η δικη μου ειναι και ευαισθητη με τις αλλεργιες..

επισης δεν χρειαζετε πολυ μια φετα στο παχος δακτυλου σου ειναι αρκετη

α!στην αρχη δεν εβαζα ολα τα σπορακια μετα ολο και πιο πολλα..

την επιασε αμεσως παντως..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glikeia mou kantinou emena i paidiatros mou apagoreuse ton prwto xrono aktinidio kai fraoula alla pote den rwtisa giati...to kalitero tha itan na rwtiseis tin paidiatro sou...giati exei apodeixtei oti apo paidiatro se paidiatro ola einai diaforetika:)))filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ. ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΝΑ ΑΥΞΗΣΩ ΤΟ ΑΧΛΑΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΑΜΑΣΚΗΝΟ. ΝΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΕΙ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καντινού επειδή καιρό τώρα ασχολούμαι με αλχημείες στην φρουτόκρεμα, λίγο δαμάσκηνο και πάντοτε γλυκό, μην ξινίσει... Επίσης οι βανίλιες(τα μωβ δαμάσκηνα)δεν τα συνιστώ, γιατί φέρουν κόμπιασμα...Καλύτερα τα πράσινα...

Το αχλάδι πάντως είναι η βάση, γιατί είναι 80% νερό.

Καλή ευκολία...

Αναμένουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...