Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΤΣΑΓΑΚΙ ΔΙΝΕΤΕ?


Recommended Posts

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν δίνετε τσάι στα μωράκια σας? Ο κούκλος μου είναι 34 ημερών . Θηλάζουμε αλλά τρώει και συμπλήρωμα ξένο γιατί το δικό μου δεν επαρκεί . Όλοι μου λένε να του δίνω και τσαγακι η να βράζω νερό και να του δίνω γιατί είναι καλοκαίρι και τρώει και ξένο γάλα . Έχουμε και κάτι πονάκια και μου λένε ότι το τσάι θα τον βοηθήσει . Ο παιδίατρος μου είπε ότι δεν χρίζεται τίποτα απ τα δυο αλλά αν εγώ αγχώνομαι μπορώ να του δώσω λίγο τσάι αν και το μωρό δεν το χρειάζεται και δε θα του κάνει τίποτα . Εσείς πια είναι η γνώμη σας και τι κάνατε στα αγγελούδια σας?:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω για το τσάι αλλά εγώ τις δίνω πολύ τήλιο τώρα με τις ζέστες γιατί διψάει η κακομοίρα. Που και που όταν το βαριέται τις φτιάχνω κίντερτε που είναι και λίγο πιο γλυκό. Η μπέμπα μου τώρα είναι 2,5 μηνών αλλά τις το δίνω από ημερών γιατί τη χαλάρωνε με τα πονάκια της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!:) Οταν μιλαμε για αποκλειστικο θηλασμο,τα μωρα δεν χρειαζονται τιποτα αλλο,ουτε νερο,ουτε τσαγια,οσο ζεστη κι αν κανει,το μητρικο γαλα ειναι ετσι φτιαγμενο που και ξεδιψαει και χορταινει το μωρο!Αληθεια γιατι λες πως το γαλα σου δεν επαρκει,εαν σταματησεις σταδιακα το ξενο και αυξησεις τους θηλασμους,θα εχεις και μεγαλυτερη παραγωγη,το γνωριζεις?Ειναι πολυ νωρις και μπορεις να το κανεις εαν το θελεις!τωρα για το τσαι που ρωτας εφοσον ο γιατρος λεει πως δεν χρειαζεται,ακουσε τον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου vickyargi,να σου ζησει το μωρακι σου!

εγω τωρα εχει καμια βδομαδα που της δινω kinderte 50 ml το πρωι κ 50 το βραδακι,ελαφρως χλιαρο

κ γω θηλαζω κ δινω κ λιγο συμπληρωμα,γι αυτο ρωτησα τη γιατρο κ μου ειπε μπορω να της δινω μια κ εχει κ καυσωνες τωρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena ta mwra mou einai 41 hmerwn kai prin 3 hmeres eixan kolikous,ourliazan enw htan allagmena,taismena ktl. En to metaksy einai k h pethera mou edw k mou eipe na dwsw tsai.Me eprikse vsk dwse k dwse.Egw den ithela.Rwthsa th giatro k mou eipe "oxi akoma" tous deinw pipila otan exoun ponous gia na ta hremei ligo.

Pali kala pou den edwsa tsai gt ta mwra mou einai dyskilia k to tsai sfigkei apo oti kserw.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υβοννη μου έχω τρελαθεί με τον θηλασμό............. :( έχω φτάσει σε σημείο να θηλάζω 3 ώρες σερί !!! είναι πολύ λαίμαργος και εγώ δεν έχω πολύ γάλα. όταν φάει ξένο και μου δώσει το περιθώριο να μαζέψει το στήθος τρώει σε 10 λεπτά και ήρεμη αλλιώς μετά από 1 ώρα θηλασμό και αφού έχει αδειάσει και τα δυο στήθη κλαίει σαν τρελός και τρώει για συμπλήρωμα 60 ml. ήθελα και θέλω πολύ να έχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά δύστυχος δε τα κατάφερα . πίνω και μπύρες χωρίς αλκοόλ πήρα και από το φαρμακείο χάπια με μαγιά μπύρας αλλά και πάλι δεν το χορταίνω το μωρό μου . και όχι τίποτα άλλο μου κόβεται η ψυχή να τον ακούω να κλαίει από πείνα......... !! Αυτος ειναι ο κουκλος μου ο λεμαργος :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elena333 μαλλον ειναι μυθος οτι το τσαι κανει δυσκοιλιοτητα,εμενα σημερα 3 φορες μου τα κανε!

κ γενικως με τσαι η χωρις τα κανουμε πρωι απογευμα!:P

το προβλημα ειναι ρε κοριτσια οτι αυτο το κιντερτε ειναι λιγακι παχυρευστο δεν ειναι οπως το γαλα κ πνιγομαστε καμια φορα,σας ετυχε;:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μια απο τα ιδια vicky κ γω ετρωγε με τις ωρες!

σε καταλαβαινω απολυτα

χορταινε για κανα μισαωρο κ αντε παλι κλαμα μεχρι που μελανιαζε!

ετσι αρχισα το συμπληρωμα κ τωρα ηρεμησαμε καπως,απλως παλι δεν εχουμε προγραμμα γιατι το δικο μου γαλα το χωνευει πιο ευκολα κ αφου πινει λιγο ξενο πειναει καθε 2-3 ωρες,μπορει κ στο μισαωρο,αφου δεν κοιμαται κ καλα,γιατι ξυπναει για να φαει

οτι να ναι δηλαδη!:(

τωρα που θα σταματησω να θηλαζω πιστευω να ηρεμησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια !!!!!!!!!!!! thalia7 και εγώ όταν του έδωσα πνιγόταν κάπου κάπου αλλά δεν πειράζει . εγώ όταν είναι με δικό μου γάλα μόνο αντέχει από 30 έως το πολύ 3 ώρες όταν θα έχω και θα φάει αρκετά με ξένο περίπου 4 ώρες. Τα βράδια πάντως κάθε 1 ώρα με θηλασμό μιλάμε για πολύ αϋπνία αλλά χαλάλι του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γιατι δεν δινεις ξενο το βραδυ; θα ηρεμησεις κ συ αλλα κ το μωρο!

εγω ετσι κανω δινω λιγο δικο μου κ περισσοτερο ξενο,ετσι κοιμαται απο τις 10 το βραδυ μεχρι τις 6 το πρωι,αλλα τελευταια κανουμε ενα ξυπνηματακι γυρω στις 3,4 τα ξημερωματα τη θηλαζω κ μετα ξυπναει στις 6 ακριβως ρολοι!!:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και τωρα που το θυμηθηκα εγω ετρωγα πολυ χαλβα μακεδονικο κτλ,

η γιαγια του αντρα μου μου ειπε οτι κανει πολυ γαλα,οντως ετσι ηταν,ομως ετρωγα μισο κιλο την ημερα!ειχα εθιστει σχεδον,πω πω να χα λιγο τωρα!:laugh:

,κουβαλουσε κιλα ο αντρας μου χαλβα,στο σπιτι!:laugh:

η μπυρα δε μου κανει τιποτε παντως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vickyargy έγραψε:

Υβοννη μου έχω τρελαθεί με τον θηλασμό............. :( έχω φτάσει σε σημείο να θηλάζω 3 ώρες σερί !!! είναι πολύ λαίμαργος και εγώ δεν έχω πολύ γάλα. όταν φάει ξένο και μου δώσει το περιθώριο να μαζέψει το στήθος τρώει σε 10 λεπτά και ήρεμη αλλιώς μετά από 1 ώρα θηλασμό και αφού έχει αδειάσει και τα δυο στήθη κλαίει σαν τρελός και τρώει για συμπλήρωμα 60 ml. ήθελα και θέλω πολύ να έχουμε αποκλειστικό θηλασμό αλλά δύστυχος δε τα κατάφερα . πίνω και μπύρες χωρίς αλκοόλ πήρα και από το φαρμακείο χάπια με μαγιά μπύρας αλλά και πάλι δεν το χορταίνω το μωρό μου . και όχι τίποτα άλλο μου κόβεται η ψυχή να τον ακούω να κλαίει από πείνα......... !! Αυτος ειναι ο κουκλος μου ο λεμαργος :lol:DSC01167.JPG[/

na sou zisei to antraki...

k go etsi imoun stin arxi..thilaze mexri k 3 ores k meta apo misi ora dostou pali..ipomoni de einai oti de exeis gala alla oti de rithmistike i paragogi sou...thlei xrono...

k fisika to nini sou sto stithos...k tipote allo...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thalia7 έγραψε:

elena333 μαλλον ειναι μυθος οτι το τσαι κανει δυσκοιλιοτητα,εμενα σημερα 3 φορες μου τα κανε!

κ γενικως με τσαι η χωρις τα κανουμε πρωι απογευμα!:P

το προβλημα ειναι ρε κοριτσια οτι αυτο το κιντερτε ειναι λιγακι παχυρευστο δεν ειναι οπως το γαλα κ πνιγομαστε καμια φορα,σας ετυχε;:huh:

Υπάρχουν ειδικες πιπίλες για τσάι. Ίσως με αυτές να μην πνιγεται το παιδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα κοριτσια σας θαυμαζω.εγω σταματησα τον θηλασμο στους 2 μηνες,δεν αντεξα αλλο.Δεν του εδινα συμπληρωμα με αποτελεσμα να πειναει ολη μερα και να τον θηλαζω ακαταπαυστα.ειχα και το μεγαλυτερο παθδακι μου να ζηλευει και να θελει την προσοχη μου.Τωρα νιωθω τυψεις,ισως επρεπε να το παλεψω κι αλλο.Ειμαι καινουρια στην παρεα σας,αν ειχα μπει νωριτερα και εβλεπα πως δε συμβαινει μονο σε μενα να μην τα ειχα παρατησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε δίνω τσαγάκι,ο παιδίατρος μου είπε πως δε χρειάζεται επειδή θηλάζω αποκλειστικά κ οι ανάγκες του μωρού καλύπτονται πλήρως με το μητρικό γάλα..

παπι1409 σε καταλαβαίνω απόλυτα!κ εγώ αν δεν είχα ανακαλύψει αυτό το forum σίγουρα δε θα θήλαζα τώρα,εδώ έμαθα κ μαθαίνω τα πάντα γύρω από το θηλασμό,αλλά κ γενικότερα!κορίτσια να σας πω 'ενα μεγάαλω ευχαριστώ κ από εδώ για τις πολύτιμες συμβουλές σας!η βοήθειά σας είναι πραγματικά ανεκτίμητη!:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έδινα χαμομηλάκι 1-2 φορές την ημέρα, 30-40 ml. Έκανε πολύ λόξυγγα το Μαράκι μου και με το χαμομηλάκι της σταματούσε. Μετά τον δεύτεορ μήνα έδινα δειλά δειλά και νεράκι, αλλά πνιγόταν και με τη θηλή με 1 τρύπα (ενώ το γάλα το πίναμε με τη θηλή με 3 τρύπες). Όχι πως και με το χαμομήλι δε μου πνιγόταν αλλά όχι τόσο συχνά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παλι που και που της δίνω λιγο χαμομηλάκι της miχτεlupa..για τσάι δεν μου έχει πει ο παιδίατρος,( δεν τον έχω ρωτήσει κ εγω βέβαια) οταν κανει πολυ ζέστη μας ειχε πει να βράζουμε νερό να το αφηνουμε να κρυώνει και να της το δίνουμε...ειχε ανοιχτεί και παλιότερο όμως αλλο ποστ εδω και διίστανται οι απόψεις για το αν πρεπει τελικα να δινουμε νερο σε τοσο μικρά μωράκια...

εγώ παντως βλεπω το μωρό μου...και οταν πεινάει και οταν διψάει και οταν πονάει (ευτυχως δεν το κανει συχνά αυτό το τελευταίο)μόνο στήθος θέλει...το μεσημέρι ειχα πεταχτει για ψωνια και κρατησε η πεθερά μου τη μικρη..της ειχα κανει λιγο χαμομηλακι και επειδη διψασε της το εδωσε με το ζορι σχεδον γιατι δεν το ηθελε...και οταν γυρισα και την εβαλα στο στηθος με κοιταγε μ ενα βλεμμα ενα παραπονοοο αλλο πράγμα.. σαν να μου λεγε "που ησουν βρε μαμα και διψαγα??? """

θηλαζε το μωρο σου και δεν θέλει τιποτε αλλο νομιζω...:cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα.Αν θηλαζες το μωρο αποκλειστικα δεν θα χρειαζοταν να εδεινες τιποταάλλο μια και το μητρικο γαλα ειναι παντα στη ζωστη θεροκρασια καιγενικοτερα δεν φερνει διψα οπως το ξενο , αφου όμως το μικρουλη σου δεν χορταινει απο σενα πολυ καλα κανεις και δινεις στο απιδι ξενο .Τωρα οο αφορα το τσαι εχει μεσα τεινη κατι αναλογο με την καφεινη και το μονο που θα καταφερεις ειναι να κανιες ενα μωρο ακομα πιο υπερκινητικοθα εχει προβλημα με το υπνο .το τσαι τονωνει. Πολυ καλο ειναι να κανεις ενα τηλιο το οποιο εμενα το εδιναν και μεσα στο μαιευτηριο το οποιο ηρεμει η να κανεις ενα σκευασμα να παρεις τα φακελακια τα lipton αινα βαλεις τηλιο γλυκανισο και λιγο χαμομηλι να τα ανανκατεψεις καλα και να του το δωεις το γλυκανιο παιρνει τους πονους .Οσο αφορα το νερο αυτο το χαζο πραγμα ακουσα και εγω τοτε μηνα μαιο με το μικρο ηταν σχεδον 3 μηνων και δεντου εδεινα και το παιδι επαθε αφυδατωση απο τη ζεστη και οταν το πηγα σε αλλο γιατρο καιμου ειπε αν δθινω παραπανο νερο και τη ειπα οτι δεν δινω τρελλαθηκε .Θα βρασεις στην αρχη και θα ωσεις μια κουταλια μετα 2 και θα ανεβαινει σιγα σιγα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου κ το κιντερτε εχει γλυκανισο,χαμομηλι,βαλσαμο,μεντα,μαραθο,θυμαρι,

καλα εχει τελεια γευση!ειναι ουσιαστικα ροφημα βοτανων

Εμενα παντως οταν πινει κιντερτε,καπακι ξελιγωνεται στην πεινα ρε κοριτσια!τη θεριζει!:laugh:

Οσο για το αν χαλαρωνει το τσαι,για μας ειναι μυθος,ο υπνος μας ειναι τυρρανια:(

δεν ξερω αν παιδευεστε εσεις να κοιμηθητε,οχι μονο βραδυ,κατα τη διαρκεια της ημερας,σπανια θα γυρισει την πλατη κ θα κοιμηθει,εχει νευρικοτητα εκεινη την ωρα κ δεν την βολευει τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέραααα!!!!!!

Εγώ μανούλα μπορεί να μην είμαι (ακόμη,αλλά που θα μου πάει;) ,αλλά έχω μεγαλώσει 3 μωρά.

Τους έδινα λοιπόν ΤΗΛΙΟ.Πρόσεχε!Όχι οποιοδήποτε τσάι (γιατί έχει καφεϊνη και προβλέπεται ξενύχτι) ,ΤΗΛΙΟ.

Τους το έβαζα στο γάλα αντί για νερό.

Μόνο το 1 από τα 3 δε το έπινε έτσι και του το έδινα σκέτο,όποια στιγμή της μέρας το θυμόμουν.

Έχω να σου πω ότι πέφταν τέζα για ύπνο.

Επίσης,έτσι μεγάλωσα και γω και τ'αδέρφια μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...