Μετάβαση σε περιεχόμενο

νοσοκομειακό θήλαστρο


Recommended Posts

κορίτσια με βάση τις εμπειρίες σας ,ποιο νοσοκομειακό θήλαστρο να χρησιμοποιήσω;δεν έχει εδραιωθεί ακόμη η γαλουχία μου,θηλάζω αποκλειστικά ενα μήνα,κ θέλω να αντλώ οσο το δυνατόν περισσότερα γεύματα.έχω μπερδευτεί με τις διάφορες εταιρίες,ποιο να νοικιάσω τελικά;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω αγορασα της medela διπλης αντλησης με 115 ευρω απο τα "λητω". αναλογικα κανεις αποσβεση τα λεφτα γιατι η ενοικιαση - απο οτι ξερω και απο μενα ειναι 25 ευρω τη βδομαδα - οποτε συμφερει να παρεις ενα δικο σου που θα το χεις και για το επομενο παιδακι.

τωρα αποκλειστικα και μονο απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι αν δεν το θηλαζεις και βγαζεις το γαλα σου να το δινεις με το μπιμπερο, θα σου κοπει στανταρ νωρις οπως εγινε και σε μενα. εμενα σταματησε στους 2,5 μηνες και απο τοτε δυστυχως πινουμε μονο φορμουλα.

Αν λοιπον δεν εχεις καποιο ειδικο λογο να το βγαζεις με την αντλια σου προτεινω να μην την χρησιμοποιησεις ακομα και αν η διαδικασια του θηλασμου φαινεται κουραστικη.

εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν αξιωθω να κανω και 2ο παιδακι :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

εγω αγορασα της medela διπλης αντλησης με 115 ευρω απο τα "λητω". αναλογικα κανεις αποσβεση τα λεφτα γιατι η ενοικιαση - απο οτι ξερω και απο μενα ειναι 25 ευρω τη βδομαδα - οποτε συμφερει να παρεις ενα δικο σου που θα το χεις και για το επομενο παιδακι.

τωρα αποκλειστικα και μονο απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι αν δεν το θηλαζεις και βγαζεις το γαλα σου να το δινεις με το μπιμπερο, θα σου κοπει στανταρ νωρις οπως εγινε και σε μενα. εμενα σταματησε στους 2,5 μηνες και απο τοτε δυστυχως πινουμε μονο φορμουλα.

Αν λοιπον δεν εχεις καποιο ειδικο λογο να το βγαζεις με την αντλια σου προτεινω να μην την χρησιμοποιησεις ακομα και αν η διαδικασια του θηλασμου φαινεται κουραστικη.

εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν αξιωθω να κανω και 2ο παιδακι :)

polu orea ta eipais .

hthiko didagma gia na mhn xaseis kai leuta kai gala(diko sou)kai meta kataksodeuese se formoula mhn agoraseis thilastro kai kane upomonh 2 mhnes na edreothei h galouxia kai meta ola einai eukola .

ektos kai an epistrefeis sthn doulei kai theleis na apothikeueis alios den uparxei logos .;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

frapedia72 έγραψε:

εγω αγορασα της medela διπλης αντλησης με 115 ευρω απο τα "λητω". αναλογικα κανεις αποσβεση τα λεφτα γιατι η ενοικιαση - απο οτι ξερω και απο μενα ειναι 25 ευρω τη βδομαδα - οποτε συμφερει να παρεις ενα δικο σου που θα το χεις και για το επομενο παιδακι.

τωρα αποκλειστικα και μονο απο προσωπικη εμπειρια σου λεω οτι αν δεν το θηλαζεις και βγαζεις το γαλα σου να το δινεις με το μπιμπερο, θα σου κοπει στανταρ νωρις οπως εγινε και σε μενα. εμενα σταματησε στους 2,5 μηνες και απο τοτε δυστυχως πινουμε μονο φορμουλα.

Αν λοιπον δεν εχεις καποιο ειδικο λογο να το βγαζεις με την αντλια σου προτεινω να μην την χρησιμοποιησεις ακομα και αν η διαδικασια του θηλασμου φαινεται κουραστικη.

εγω τουλαχιστον αυτο θα κανω αν αξιωθω να κανω και 2ο παιδακι :)

Εντελως πληροφοριακα και επειδη το εψαχνα όταν αρχισα να θηλαζω, το νοσοκομειακο της Medela εχει 1600€. Σιγουρα ειναι καλυτερο απο εκεινα που πουλανε στα Λητω! Το ειχα δοκιμασει στην πρωτη κορη και ηταν πολυ καλο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου

Εγώ νοίκιασα το symphony (νοσοκομειακό medela), γέννησα τον Δεκέμβριο και έβγαζα μόνο με το θήλαστρο για 6 μήνες και το μωρό έπινε μόνο δικό μου γάλα. Είναι πολύ ξεκούραστο (διπλή άντληση) και δεν πονάει καθόλου. Κόστιζε 100 ευρώ τον πρώτο μήνα (35 τα ανταλλακτικά τα οποία κρατάς) και μετά 50 τον επόμενο μήνα, 40 τον επόμενο κλπ (κλιμακωτή χρέωση). Μετά που ήθελα να σταματήσω το γάλα χρησιμοποιούσα το το swing αλλά το βαριούμουν αφόρητα (πρώτα το ένα στήθος μετά το άλλο και το μωρό να κλαιει) Symphony χωρίς δεύτερη σκέψη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να είστε καλά βρε κορίτσια!anemaxxx πρωί πρωί αύριο κιόλας θα τηλεφωνήσω στην εταιρεία για το symphony!να ρωτήσω όμως,πρέπει να αντλούμε κάποιες συγκεκριμένες ώρες; από τη στιγμή δηλαδή που θα το πάρω,πόσες φορές την ημέρα μπορώ να αντλώ κ κάθε πότε;;:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Της Μedela που κάνει γύρω στα 150 ευρώ μπορώ να το χρησιμοποιήσω αμέσως??

Ή μήπως και αυτο πρέπει να περάσει καιρός? Η πωλήτρια μου είπε αμέσως..

Αυτο σκέφτομαι να πάρω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Βασούλα γιατι να χρησιμοποιησεις θηλαστρο; Ακόμα δεν γέννησες! Αν εχεις σκοπο να θηλασεις, τι το θες το θηλαστρο; Πιο κουραστικό είναι να βγαζεις γαλα. Αν το θες για μια χρηση τη μέρα, μια χαρα ειναι αυτο των 150€ και μπορεις αμεσως να το χρησιμοποιησεις. Αν όμως εχεις στο μυαλο σου να μην βαλεις το παιδι στο στηθος και να το ταϊζεις με το δικο σου γάλα, τότε θες νοσοκομειακό θηλαστρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασουλα αν ακόμη δεν έχεις γεννήσει τι το θες το θήλαστρό? ξερεις τι ταλαιπωρία είναι? αντε αποστείρωνε αντε βγάλε τώρα γιατί το μωρό κλαίει! αν δεν μάθεις πρώτα το μωρό να θηλάζει μην κάνεις τίποτα για θήλαστρο. έγώ έχω θηλάσει 3 μωρά και το χρήσιμοποιώ μονο για να έχει το μωρό γάλα όταν λείπω. Εχω της medela το mini elecric plus διπλής αντλησης απο το Λητώ 115 ευρώ μου το πρότεινε η μαία μου και δεν το αλλάζω με τίποτα. Ειναι πολύ γρήγορο και ξεκουραστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

Εγω εχω το swing της medela,πολυ καλο,το πηρα γυρω στα 150 καπου εκει,ειναι ομως πολυ κουραστικο να χρισημοποιεις θηλαστρα!οταν το μωρο κοιμαται εσυ θα πρεπει να τρομπαρεις!:P

να μαγειρεψεις ,να πλενεις,να σιδερωσεις,,να αποστειρωσεις,να παιξεις με το μωρο,να το μπανισεις,να κοιμηθεις κ συ λιγακι κ συν τοις αλλοις να αντλησεις κ γαλα 4,5 φορες τη μερα!:huh:

το αντεξα για 2 μηνες,τωρα τη θηλαζω,δινω κ λιγακι ξενο βεβαια

Παντως μετα απο καιρο με το θηλαστρο το γαλα αρχισε να μην βγαινει ευκολα κ μαλλον να μειωνεται,δικο μου συμπερασμα αυτο,δεν ξερω,ειχα αγανακτησει παντως να τρομπαρω!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΑΓΑΖΙ) ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ "ΑΓΚΑΛΙΑ" ΦΥΣΙΚΑ!

ΤΟ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΟΤΑΝ ΠΕΙΝΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΩ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΟ SWING ΤΗΣ MEDELA ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΛΩ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΘΑΛΕΙΑ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΧΑΝΩ ΠΟΛΥΤΙΜΟ ΥΠΝΟ (ΑΝ ΚΟΙΜΑΜΑΙ 5! ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΤΥ) ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ ΚΙ ΑΣ ΑΝΤΛΩ ΜΟΝΟ 1-2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ.ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ!!! ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΗΛΑΖΩ ΑΛΛΕΣ 7-8.ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ ΛΟΓΩ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ ΤΗΣ MEDELA!

ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΕΝΟΙΚΙΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΓΟΡΑΣΤΟ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΚΑΙ ΣΟΡΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΜΗΝΥΜΑ ΑΛΛΑ ΠΑΡΑΣΥΡΘΗΚΑ ...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα deniM μου!εγώ νοίκιασα νοσοκομειακό θήλαστρο,το symphony της medela κ είμαι θπερευχαριστημένη!είναι διπλής άντλησης κ δε με κουράζει καθόλου!σε 15 λεπτά αντλησα το απόγευμα 240 ml!επιπλέον,οχι μόνο δε μειώνεται το γάλα μου,αλλά το στήθος μου γεμίζει όλο κ πιο συχνα!το συγκεκριμένο θήλαστρο κάνει πρώτα για 2 λεπτά θηλαστικές κινήσεις σαν του μωρού κ μετά ξεκινά την άντληση!για την ενοικίαση,εγώ πήρα τηλ.στο 2310 316011317115 κ από ό,τι βλέπω στην απόδειξη,για Αθήνα είναι 2107485752!ελπίζω να σε βοήθησα κάπως!φιλιά πολλά κ καλή συνέχεια με το θηλασμό!:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LUCKY! μπορεις να μας πεις σε παρακαλω ποσο κοστιζει η ενοικιαση και για ποσο χρονικο διαστημα και πως το παραλαμβανεις?

Νομιζω πως θα ενδιαφερει πολλες κοπελες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανή μου ο πρώτος μήνας είναι 60ε + 35 ε για τη διπλή αντλία,την οποία όμως κρατάς,δεν την επιστρέφεις,60 ε ο δεύτερος μήνας,40 ε ο τρίτος κ 40 ο τέταρτος!πάντως εγώ έχω κατενθουσιαστεί κ καταβοηθηθεί!!:) φιλάκια!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Για τα θηλαστρα της medela η αντιπροσωπεία είναι η Klinikum Καικονίδης -τηλέφωνα Klinikum - Π.Καικονίδης

Κεντρικό : Νάτσινα 25 & Νεμέας, 542 49, Θεσσαλονίκη

Τηλ.: 2310-316.011, Fax : 2310-321.101, Email : info@klinikum.gr

Υποκ/μα : Α. Παπαναστασίου 6, Γουδί, 157 73, Αθήνα

Τηλ.: 2310-74.85.752, Fax : 210-74.70.417, Email : athens@klinikum.gr

Για της Ameda είναι

Ανανιάδης Ιατρικά μηχανίματα

Θεσσαλονίκη Χ Μουσκου 21 τηλ 2310 200467, 2310 200083

Αθήνα Φειδιππίδου 21 Τηλ 210 7772021

Εγώ έδω το lactaline personal Της Ameda αλλά δέν είναι για αποκλειστική χρήση. Κάνει μόνο για να βγάζεισ περιστασιακά- επιστροφή στην εργασία να αφήσεις γάλα όταν θέλεις; να λείψεις κλπ.

Επίζω να βοήθησα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ειλικρινά που τα καταφέρνεις μόνη σου τόσες πολλές ώρες σερί. Είσαι μάχιμη και αγωνίστρια. Δεν είναι εύκολο ούτε ψυχολογικά, ούτε σωματικά, ειδικά τώρα που έχουν μειωθεί οι ημερήσιοι ύπνοι - εμένα πχ κοιμάται το πολύ 2-3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας, που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να προλάβω να κάνω τα πάντα σε αυτό το μικρό χρονικό παράθυρο.  Ο δικός μου άντρας λείπει από τις 9.00 και επιστρέφει στις 17.30. Δεν είναι το καλύτερό μου να μένω σπίτι τόσο πολύ και έτσι κάνω τουλάχιστον 2 βόλτες με το καρότσι στη γειτονιά και μάλιστα τη μία επιλέγω να πηγαίνω σε φούρνο ή καφετέρια, γιατί εκεί συνήθως ξοδεύουμε λίγο περισσότερο χρόνο~ @Eliza Kats @peacock Ρε παιδιά, σήμερα ξεμύτισε και το έβδομο (7ο) δοντάκι.... Επειδή με δαγκώνει αρκετά πλέον (έχει βαρεθεί όλα τα μασητικά του), σε σημείο τέτοιο που πονάω ΠΟΛΥ, θα ξεκινήσω άμεσα τα πατημένα, μήπως πάμε και σε κομματάκια πριν κλείσουμε το έτος.. Το έτος.. πόσο απίστευτο, πόσο ονειρεμένο.  Ακόμα συνέρχομαι ψυχικά, νοητικά, σωματικά από την κύηση, τον τοκετό, το νεογέννητο. Πόσο πανδύσκολο ήταν και είναι, μα και π΄όσο ανταμειφτικό. Ένας παραμυθένιος, συγκλονιστικός χρόνος... ❤️❤️❤️❤️❤️               
    • Με το καλό κορίτσι μου!! Η γλυκουλα πλέον συνήθισε ❤️❤️ ο ύπνος γιατί; Ο βραδινός; Εμείς καλά! Αρχίσαμε εδώ κ μια βδομάδα λαχανικά κ σιγά σιγά κάτι τρώει η μπουμπου μου. Είχε κ παλινδρόμηση με το γάλα κ ελπίζουμε τώρα με τις τροφές να στρώσει. Γενικά το θέμα γάλα, δεν μας πάει καλά απ την αρχή 😂 κατα τα αλλά καλά…εγώ αρχίσει κ κουράζομαι λίγο παραπάνω πλέον, γιατί βαριέται εύκολα κ θέλει συνέχεια ενασχόληση, ενώ ήταν αρκετά ανεξάρτητη. Την μέρα κάνει 3 μισαωρους ύπνους κ δεν προλαβαίνω καθόλου να ξεκουραστώ…
    • Νομίζω ότι αυξάνονται και οι ανάγκες τώρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη οπότε αν είχες χαμηλό κι από πριν λογικό τώρα να κατεβαίνει κι άλλο  Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι λογικά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αυξήσουμε τον σίδηρο, οπότε ίσως και σένα να παίρνεις παραπάνω. Τώρα που θα πάω κι εγώ θα μου γράψει εξετάσεις να δούμε πού είμαστε 
    • Μπορεί! Τι να πω ..πάντα είχα χαμηλή αιμοσφαιρίνη.. για να δούμε και την τιμή..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...