Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί να γεννήσω νωρίτερα ??????????????


Recommended Posts

Όπως πολλές θα γνωρίζετε, τα τελευταία χρόνια, έχει καθιερωθεί από τους/τις γυναικολόγους, να "βάζουν" τις μητέρες να γεννούν νωρίτερα από το φυσιολογικό...

Το πρόβλημα είναι όταν το νωρίτερα, γίνεται πολύ νωρίτερα...

Η δική μου πιθανή ημερομηνία τοκετού, είναι μέχρι 12 Αυγούστου.

Πήγα προχθές στον γιατρό μου (ο οποίος έχει πολύ καλό όνομα) και μου είπε πώς θα πάω για μια τελευταία επίσκεψη την Πέμπτη που μας έρχεται και το άλλο Σάββατο (σε ακριβώς 1 εβδομάδα δηλαδή), θα "μπούμε" να γεννήσω...

Πώς το 12 Αυγούστου έγινε 25 Ιουλίου ???????????

Γιατί το μωράκι μου να γεννηθεί με λιγότερο βάρος και γιατί γενικά να μη γεννήσω κανονικά ???

Μήπως επειδή είναι η δεύτερη γέννα μέσα σε ούτε 1 χρόνο φοβάται μη γεννήσω στο σπίτι (επειδή είμαι πολύ ανοιχτή από την προηγούμενη γέννα) ή απλά θέλει να ξεμπερδεύει για να πάει διακοπές ????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω τι να κάνω ρε κορίτσια.........

Σκέφτομαι να πάρω την γνώμη ενός δεύτερου γιατρού αλλά αυτό θα με πάει πολύ πίσω ρε γαμώτο και οικονομικά αλλά περισσότερο συναισθηματικά γιατί τώρα έχω προετοιμαστεί να γεννήσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό το νωριτερα το ακούω συχνα τον τελευταιο καιρό!!

Πάντως αν το μωρακι σου ειναι φυσιολογικότατα ανεπτυγμενο , καλυτερα να μην αλλάξεις γιατρό τελευταια στιγμη!!!

συζητησέ το ξανα μαζί του με ψυχραιμια ωστε να καταλήξετε στην καλύτερη για σενα λύση!!!

πού θα γεννησεις?

με το καλό!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιλα του στα ισια..

Πες του πως θες να γεννησεις οταν .. "ερθει η ωρα σου"..

Με νευριασε τωρα..:angry:

Ααααα!! για δωσε μου το τηλ. του να του πω δυο φωνηεντα!!

Αννουλα μου.. δεν εχει νοημα να αλλαξεις γιατρο 3 βδομαδες πριν.

Μη χαλας τον εαυτο σου τωρα που μπηκες στην τελικη ευθεια.

Απλα συζητησε μαζι του.

Μονο αυτο θα βοηθησει νομιζω.

Καλη επιτυχια. Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρωτησε τον γιατι να γεννησεις τοσο καιρο πριν?

λογικη η απορια σου!δεν ειναι και πολυ λογικο παντως!

με το καλο οποτε και αν γινει!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απ΄την άλλη σκέφτομαι " Γιατί να ρισκάρει και να "βγάλει" ένα προβληματικό μωρό ??? "................

Δεν ξέρω γαμώτο...

Ελπίζω να είναι σίγουρος για την υγεία του μωρού μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυο φίλες μου πηγαν στα καλύτερα ονόματα. Της πρωτης της το πηρε με τεχνιτούς πόνους 2 εβδομάδες νωρίτερα γιατί δεν είχε χρόνο. Της έλεγε ότι είναι έτοιμο το μωρο. Τελικά βγηκε 3 κιλά και εκείνη πέθανε στους πόνους.

Η δευτερη φίλη μου γεννούσε κοντά στο Πάσχα και ο σουπερ γιατρος της έφυγε για διακοπες!!! Ευτυχως δεν γεννησε νωριτερα. Μετα ο σουπερ γιατρος αρνηθηκε να την αφησει να περασει την ΠΗΤ της και της το πηρε με τα πολλά με καισαρικη.

Μην αλλάξεις γιατρό αν δεν μιλήσεις πρωτα μαζί του. Το βαρος του παιδιου που θα βγαλει εχει ενα 10% αποκλιση. Καλυτερα να γεννηθει πιο βαρυ παρά κάτω από ΄3 κιλά. Βεβαια αν εσυ θες να γεννησεις νωριτερα αλλάζει το πραγμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΛΛΟΝ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ..ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΩ ΑΣ ΠΙΥΜΕ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΤΡΟ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΡΘΩ ΜΟΛΙΣ ΣΑΡΑΝΤΙΣΩ ΝΑ ΜΕ ΔΕΙΣ?ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΑΑΑ ΜΕΤΑ ΤΟ 15 ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΘΑ ΛΕΙΠΩ...ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΙΖΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στανταρ θελει να παει διακοπες!!!!!!! :angry::angry::angry:

να του εξηγησεις οτι δεν εχεις καμια διαθεση να γεννησεις πριν την ωρα σου! οριστε μας.... εξαλου θα τον πληρωσεις αδρα και ειναι υποχρεωμενος να κανει σωστα τη δουλεια του - ελπιζω μονο εκεινη την ωρα να μη σου πει καμια μπουρδα για καισαρικη για να τελειωνει μια ωρα αρχιτερα... εκει δυσκολο να ξερεις αν οντως τη χρειαζεσαι ή οχι....

ουφ μ αυτους τους απανθρωπους γιατρους! μου τη δινουν στα νευρα!!!

filos`ifigen αντε καλα εσενα ας σε δει και σε 50 μερες που λεει ο λογος - αν δεν αντιμετωπιζεις κάποιο προβλημα που θελει αντιμετωπιση, αλλα τι φταιει το μωρο να βγει νωριτερα???

τι μπλεξιμο :blink::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα βιάζουν όλα!! Γιατί να γεννήσεις δηλαδή νωρίτερα.. για να κάνει ο κύριος διακοπές;; Έλεος! Το ήξεραν από την αρχή για το επάγγελμα τους ότι είναι ζόρικο! Όταν μας παίρνουν τα πενηντάρικα στην επίσκεψη και τα δυο χιλιαρικάκια που τσεπώνουν από τον τοκετό είναι καλά;; :angry: Για μωρό πρόκειτε ρε φίλε όχι κρεατάκια ή αμυγδαλές!! Ας μην ακολουθούσες αυτήν την ειδικότητα στο φινάλε!!

Η γνώμη μου είναι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου και να σου εξηγήσει τους λόγους που σου είπε να γίνει νωρίτερα ο τοκετός! Και δεν χρειάζεται να το κάνεις! Είναι υποχρεωμένος να περιμένει! Κι εμένα μου είπε να πάω μια βδομάδα νωρίτερα, έχω ΠΗΤ 6 Αυγούστου και τον ρώτησα για 27 Ιούλιου που είναι τα γενέθλια του άντρα μου αν υπάρχει περίπτωση να γεννηθεί από μόνος του ο μπέμπης! Και μου είπε αν το θέλεις πολύ και δεν έχεις γέννησει μέχρι τότε, έλα να σου βάλω πόνους! Ούτως ή άλλως θα είσαι 39η εβδομάδα! Αλλά αν το θέλω εγώ! Και να σου πω δεν σκέφτομαι να το κάνω! Έχω ακούσει ότι αν πας πολύ πριν την ΠΗΤ κατά μεγάλο ποσοστό γίνεται καισαρική στο τέλος! Και περνάς το πακέτο με τους πόνους και δεν γλιτώνεις και την τομή! Θα αφήσω το μωρό μου να βγει μόνο του!!

Καλή συνέχεια κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την Πέμπτη έχω την τελευταία μου επίσκεψη.

Άν δώ το βάρος του μωρού και δεν μου αρέσει, θα του πώ ότι δεν γεννάω το Σάββατο.

Όμως αν πχ μου πεί " Κορίτσι μου, ο μπέμπης είναι ώριμος να βγεί κτλ κτλ κτλ" τι θα του πώ ??????

Όχι εγώ θα πάω σπίτι μου δεν γεννάω ??????????????

Χριστέ μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπωσδηποτε αυτα που λες σε μας,τους προβληματισμους σου,να τα πεις στον γιατρο σου!!!!!Συζητησε το μαζι του και να θυμασαι πως ειναι υποχρεωση του να σου λυσει ολες σου τις αποριες!Κατα τη ταπεινη μου γνωμη οι περισσοτεροι προγραμματιζουν τους τοκετους του καλοκαιριου για να μην χαλασουν τις διακοπες τους,τωρα για τον δικο σου γιατρο δεν ξερω,καλυτερα να τον ρωτησεις να σου εξηγησει ο ιδιος και φυσικα ειναι δικαιωμα σου να μην δεχθεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΘΑ ΜΕ ΠΙΑΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΩ. ΑΛΛΙΩΣ ΘΑ ΠΑΡΩ ΟΛΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΟΥ. ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ! ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΟΝΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΑΣΦΑΛΗΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΑΝΝΟΥΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ!ΙΣΩΣ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΦΥΓΕΙ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΕΙΣ ΑΓΟΡΑΚΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΓΙΑΤΙΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟ (ΨΗΛΟ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΟ ΧΩΡΟ.ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΤΟ ΣΤΑ ΙΣΙΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Αννούλα

συμφωνώ πως κάποιοι γιατροί είναι ελεεινοί

κ τραγικοί

αλλά ....εσύ δηλαδή ΔΕΝ ρώτησες

γιατί σου είπε να γεννήσεις νωρίτερα????????

Είναι δυνατόν;!; Μπορει να υπάρχει κάποιο

προβληματάκι, κάποια ανυσηχία από μέρους του,,,

πως είναι δυνατόν να ΜΗΝ ξέρεις?????

Aς μην βγάζουμε αυθαίρετα συμπεράσματα

εφόσον τον έχεισ από το προηγούμενο παιδάκι σου

και τον εμπιστεύεσαι.......

.....Ζήτησε του να σου πει τον λόγο

και μετά κρίνεις κ αποφασίζεις,,, τόσο απλό είναι!

Μην σκας άδικα κ ας μην μας πιάνει πανικός

με ότι ακούμε γύρω...... γι'αυτό έχουμε κρίση

και δεν είμαστε «ζώα»!!!

Με το καλό το μπεμπέ σου........!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο μόνη σου να δεις γιατί ένα μωρό πρέπει να γεννηθεί όποτε εκείνο ξεκινήσει τον τοκετό και όχι με ραντεβού, πόσο αυξάνονται οι πιθανότητες στους τοκετούς με πρόκληση να καταλήξουν σε καισαρική, και γενικώς να πας διβασμένη στο ραντεβού σας.

Το ισχυρότερο επιχείρημα όμως, είναι ότι δε θέλεις να παρακάμψεις τη φύση :)

το μωρό αποφασίζει πότε θα γεννηθεί και κανένας άλλος.

ακόμα και αν είναι προγραμματισμένη καισαρική για κάποιους λόγους, το σωστό είναι να ξεκινάει το μωρό τη διαδικασία, όχι ο γιατρός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συζήτησε το μαζί του κοριτσάκι μου! Μη χάσει τις διακοπές του πια????? Τόσο ανάγκη για το χρήμα???? Μια γνωστή μου γέννησε (την έπεισε ο γιατρός της να γεννήσει δλδ!) 13 ολόκληρες μέρες πριν την Π.Η.Τ. της. Θέλεις να σου πω τί συνέβη???? Άστο καλύτερα.... σέβομαι την κατάστασή σου!!!! Ένα σου λέω μόνον..... η κοπέλα ακούει "γέννα" και τρέχει!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PIPITSAZOUZOUNA έγραψε:

Ένα σου λέω μόνον..... η κοπέλα ακούει "γέννα" και τρέχει!!!!!!!!!!!
είναι αλήτες. Την πιο ωραία εμπειρία της γυναίκας την.. ξεπετάνε!!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε κοπέλα μου.... έπαθα πλάκα όταν τα έμαθα! Δε θέλω όμως να τα πω με λεπτομέρειες, γιατί παιδιά.... είναι να σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!!! Η κοπέλα έκανε σαν τρελή όταν έμαθε πως περίμενε μωράκι κι αυτός ο ΑΧΡΗΣΤΟΣ της διέλυσε την πιο μοναδική στιγμή που περίμενε τόσους μήνες να ζήσει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ?ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΗΝ 36 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΦΟΒΟ ΜΗΠΩΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΟΡΟ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΧΕ ΚΑΛΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΓΛΙΤΩΣΑΜΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ.ΑΦΗΣΤΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΝΑ ΒΓΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΦΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΠΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ?ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΑ ΚΡΥΦΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΔΕΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ.ΑΛΛΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ .ΜΗ ΤΟΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.ΓΙΑΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΑΡΑΒΙΑΖΟΥΜΕ ΣΕ ΟΛΑ ΤΗ ΦΥΣΗ?ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΛΕΝΕ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑΜΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑ ΘΑΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΗ ΜΑΣ ΣΤΑΜΑΤΑΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΟΥΝ?ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΡΟΙ.ΑΛΛΑ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΡΩΤΑΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...