Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλω να υιοθετήσω...


tirogaridaki

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια ..σημερα το βράδυ τέθηκε σε μένα κ στον άντρα μου το θέμα της υιοθεσίας. Του είπα ότι πρόκειται για ένα όνειρο που θέλω να κάνω πραγματικότητα και σαφώς εκείνος δε συμφωνέι..Θέλω να κάνω κάτι μεγάλο πέρα από μια συνιθησμένη ζωή,να πω ότι έκανα κάτι σημαντικό ΄στη ζωή μου όχι για να παινευτώ αλλά γιατί θεω΄ρω πως είμαι υποχρεωμένη να το κάνω..ενώ ξέρω πως υπάρχουν παιδιά που θα ήθελαν να είναι μέσα στη δική μου οικογένεια , το θεωρώ εγωιστικό να λέω πως απλώς θέλω μονο δικά μου παιδιά.. ήταν κάτι που από μικρή μου περνούσε στο μυαλό όμως ήθελα πάνω από όλα να κάνω κ εγώ ένα δικό μου παιδάκι..Αφού το έκανα σκέφτηκα πως είναι περιττό να λυπάμαι απλώς για την κατάντια της κοινωνίας μας που δε βοηθάει τους συναθρώπους μας και να μην κάνω τίποτα..δεν μπορώ να ηρεμήσω όταν ξέρω πως υπάρχουν παιδιά στην ηλικία του ΔΕημητράκη ή μικρότερα που υποφέρουν από την πείνα ή την κακομεταχείριση ή την εγκατάλειψη...θέλω να δώσω...όχι υλικά ή χρήματα..αλλά αγάπη..στενοχωριέμαι όμως που δε συμφωνεί ό άντρας μου..χωρίςε θυμό μου είπε πως είναι σεβαστό αν όμως θέλω πραγματικά νά κάνω κάτι τέτοιο τότε δεν μπορεί να συνεχίσει μαζί μου..και πως απλώς δεν μπορεί να νιώσει την ολοκ΄ληρωση που εγώ θα ένιωθα με μια τέτοια πράξη...ποια είναι η γνώμη σας; Πραγματικά με ενδιαφέρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα βρε κοριτσια..ουτε μια ναμου πει τη γνώμη της; Καλά δεν πειράζει..:) απλώς ήθελα να ακούσω γνώμες γιατί με ενδιαφέρει. Καληνύχτα σας, φιλάκια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου το εύχομαι ολόψυχα!! Είναι μια πράξη που αξίζει όσο το να φέρεις στη ζωή ένα παιδί. Εισαι τυχερή που ο άντρας σου συμφωνεί..ο δικος μου πάλι δε μου δίνει ελπίδες για κάτι τέτοιο και δεν ΄ξέρω τι να κάνω..από τη μία θα νιώσω πιο ολοκλξηρωμένη αν το κάνω από την άλλη ούτε συζήτηση από τον άντρα μου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανουλα μου καλησπερα!Πραγματικα ειναι ενα θεμα ιδιαίτερο. Οχι απο την πλευρά σου γιατι απο τι καταλαβα εσυ το εχεις ηδη σκεφτεί, το ονειρευόσουν οπως λες, οπότε υπάρχει μια βάση. Να σου πω την αλήθεια δεν μπήκα ποτέ στην διαδικασία να σκεφτώ μια παρόμοια κατάσταση και με πιάνεις απροετοίμαστη. Ειναι δύσκολο πραγματικά! Μπραβο σου πάντως!Πρεπει να εχεις πολυ αγαπη μεσα σου!Οσο για τον αντρα σου δεν ξερω τι να σου πω. Σου είπε για πιο λογο ειναι αρνητικός?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Poly kalh h skepsh sou Fanoula mou kai se katalavainw apolyta

mia kai egw niwthw kapws etsi.Malista to eixame syzhthsei to thema

me ton antroulh mou otan vlepame pws tosa xronia den ginotan

tipota alla emena htane thetikos panw se ayto. Kapoia pragmata pou gia

emas fainonte eykola se allous fainonte vouno opote oti kai na kaneis

pistevw pws den tha allaxeis gnwmh ston antra sou.Mpes ligo sthn

thesh tou kai skepsou.Isws tou fainete poly dyskolo na agaphsei

kapoio allo paidi pou den einai diko tou.

Makari olloi mas na mporousame na uiothetisoume mia psyxoula.Etsi

den tha yphrxe tosh dystyxia ston kosmo mas. Filakia polla!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδακι μου,Συγχαρητηρια που σκεφτεσαι ετσι κοριτσι μου!Ολα τα παιδια του κοσμου ειναι δικα μας και οχι μονο τα βιολογικα μας παιδια!Σου ευχομαι καποια στιγμη να μπορεσεις να πραγματοποιησεις το ονειρο σου με την συμφωνη γνωμη του αντρα σου,πιστευω αργοτερα να σε καταλαβει και να το θελησει και ο ιδιος,αν και για τα ελληνικα δεδομενα ειναι πολυ δυσκολες οι υιοθεσιες οταν το ζευγαρι ειναι ικανο να τεκνοποιησει.Παντως αν ολοι οι ανθρωποι σκεφτονταν οπως εσυ,σιγουρα ο κοσμος μας θα ηταν καλυτερος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα η υιοθεσία είναι μια αξιοθαύμαστη πράξη!

Είμαι 1000% σίγουρη πως εάν προκύψει τέτοιο θέμα ο αντρούλης μου θα συμφωνήσει με τη μια!!!

Πράγματι υπάρχουν παιδάκια που μας έχουν ανάγκη...:dry:

Υπάρχουν παιδάκια που δεν έχουν νιώσει ποτέ τη μητρική αγάπη :dry::dry:

Μακάρι να καταφέρουμε όλοι μας να βοηθήσουμε ώστε να χαμογελάσουν και άλλα παιδάκια και ας μην είναι δικά μας, αίμα μας! Και μην ξεχνάμε οτι μάνα δεν είναι μόνο αυτή που γεννάει αλλά και αυτή που μεγαλώνει ένα παιδί!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki eixes dei to xeimona stin ekpompi protagonistes to 8ema me ta paidia se idrymata stin ellada kai uio8esies????

kanena tetoio valton na dei kai isos alaksei gnomi......

symfono oti einai mia praksi pou aksizei oso to na fereis ena paidi stin zoi...

kai isos ligo parapano to na doseis se ena paidi (kseno) oti dineis sto diko sou....

ksereis emeis eimaste eidi mixed family kai 8a mou arese para poli na uio8etiso paidakia apo alles files na mazepso ton kosmo olo se mia oikogeneia :)

XGPTp3.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελενη μου με παρεξένευσε που ενώ του εξήγησα πως αισθάνομαι στη σκέψη ότι ενώ ξέρω πως το παιδί μου θα ήθελα να γίνει παιδί μου υπάρχει και δεν είναι ένα αλλά εκατομμύρια και η σκέψη πως αν το υιοθετήσω το σώζω , εκείνον δεν τον άγγιξε και δεν μπορεσε ναμε καταλάβει...δεν μπορω ναμπω στη θέση του γιατι πολύ απλά δεν μπορώ να σκεφτώ έτσι ..δε θέλω να φανώ απόλυτη και κακή αλλά το θεωρώ εγωιστικό το να μου λέει πως θέλει να κάνει δικά του παιδιά και μόνο..απλώς κ γω δεν μπορώ να το καταλάβω...θέλω να το κάνω κ αν δεν το κάνω το ξέρω πως θα το μετανιώνω μια ζωή..και θα θεωρώ τον εαυτό μου σαν ένα΄ακόμη άτομο που ενώ λυπάται για τη δυστυχία γύρω του απλως δεν κάνει κάτι..δεν μπορώ να καταλάβω πόσο δύσκολο είναι να αγαπήσεις ένα παιδί..δηλαδή σημασία έχει να κουβαλάει τη σφραγίδαμου; Δεν μπορώ απλώς ναμπω στη δική του λογική..και το θέμα είναι πως θέλω να το κάνω..δηλαδη πρέπει να ισοδυναμεί με χωρισμό; Δεν τοκαταλαβαίνω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MarinaL έγραψε:

tirogaridaki eixes dei to xeimona stin ekpompi protagonistes to 8ema me ta paidia se idrymata stin ellada kai uio8esies????

kanena tetoio valton na dei kai isos alaksei gnomi......

symfono oti einai mia praksi pou aksizei oso to na fereis ena paidi stin zoi...

kai isos ligo parapano to na doseis se ena paidi (kseno) oti dineis sto diko sou....

ksereis emeis eimaste eidi mixed family kai 8a mou arese para poli na uio8etiso paidakia apo alles files na mazepso ton kosmo olo se mia oikogeneia :)

XGPTp3.png

Μακάρι ναμπορουσα να το κάνω..αυτό του είπα κ εγώ..μακάρι ναμπορούσα να μαζέψω όλα τα παιδιά του κόσμου τα κατατρεγμένα..μακάρι να ήμουν μια πλανητάρχης ώστε να το κάνω πράξη. Επειδή ομως δεν είμαι δε σημαίνει ότι δενμπορω να κάνω κάτι..και το να σκέφτομαι εγωιστικά είναι το χειρότρρο που θα μπορουσα να΄κανω..

Κορίτσια..πρέπει νακλείσω..θα περιμένω τις απόψεις σας γιατί θέλω πολύ να το ωριμάσω σαν σκέψη στο μυαλό μου και αν δεν ακούσεις κ άλλες απόψεις αυτό δεν μπορεί να γίνει σωστά..φιλάκια και καληνύχτα σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τυρογαριδάκι συγχαρητήρια για την σκέψη σου!

Λατρευω τις μεγάλες οικογένειες(και απόδειξη η δική μου).Επίσης μου αρέσει να βλέπω παιδιά απο διαφορετικούς γονείς να συμβιώνουν.Γιατι είναι αδέρφια :) Δεν έχουν να χωρίσουν τίποτα

Δυστυχώς η ελληνική νοοτροπία είναι διαφορετική :S Και απ'ότι μας λές ανήκει και ο σύζυγος σου σε αυτό το κομμάτι.

Θα ήθελα πολύ να υιοθετήσω ένα παιδί.Όμως αν ο σύζυγος μου δεν συμφωνούσε δεν θα το έκανα γιατι και το ίδιο δεν θα μεγάλωνε στο σωστό οικογειακό περιβάλλον που θα του άξιζε ;)

Αυτές είναι αποφάσεις ζωής και πρέπει να υποστηρίζονται και απο τους δυο,όταν αφορούν και τους δυο :kiss:

Και πάλι μπράβο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα .Απο τοτε που θυμμαι τον ευατο μου ηθελα να αποκτησω παιδια ημουν απο εκεινα τα κοριτσακια που ετρεχα και επιανα αγκαλαια τα μικροτερα παιδια και αργοτερα για αν βγαλω χαρτζηλικι εκανα th babysister και η πλακα ειναι οτι με τα λεφτα που περνα ψωνιζα στο πιαδκαι που προσεχα .Οταν παρουσιαστηκε το προβληα τηςυγειας μου και επρεπε να περιμενω για να κανω παιδι 3 χρονια καιμετα δεν ερχοταν ειλικρινα το μονο που ειχα στο μυαλο μου ηταν να υιοθετησουμε δνε ηθελα να κανω εξωσωματικη οχι γιατι φοβομιουν τη διαιδκασια αλλα δεν ξερω το ειχα δει οτι αφου πρεπει μα μπω σ εκαποια δοκιμασια καλυτερα να εκαν αυτο.Ο αντρας μου δνε ειχε φερει αντιρρηση αλλα μεσα του πιστυε οτι θα κανμε δικο μας μωρο οπως και εγεινε .Τωρα που θελουμε να κανουμε ενα δευτερο του ειπα οτι αν δνε μπορεσουμε να παμε και να γινουμε αναδοχοι γονεις μια και η υιοθεσια ειναι πολη δυσκολη λογω των οικονομικων.Κπαοτε προσπαθουσαμε με την αδερφη μου και τον αδερφο μου να πεισουμε το μπαμπα μου να υιοθετησουμε ενα παιδιακι που το ειχε μια εφημεριδα .εκεινος γελασε και βεβαια ουτε κουβεντα .Η φωτογραφια αυτη και το βλεμμα αυτο εμιενε πολλη καιρο να την κοιταω και ακομα και τωρα σκεφτομαι ποσο διαφορετικος θα ηταν ο κοσμο αν δεν υπηρχαν αυτες οι αδικιες .Η αδερφη του πατερα μου παντρευτηκε νενα με δυο αγορια η πρωτη του γυναιακ ιεχε πεθαει ανελαβε τα παιδια σε ηλικα 4 και 1 τα μεγαλωσε την γνωρισαν σαν μαν μεγαλωσαμε μαζι σαν πραγματικα ξαδερφια με τον αλλο ξαδερφο μου της άλλης αδερφη του πατερα μου δενειχα ποτε το ιδιο δεσιμο ακομα ακι τη δια αγαπη .

Αν μπορεις να το κανεις προσπαθησε να το καταφερεις και επισης δες λαι το ενδεχομενο τουανδοχου παιδιου αλλα αν ποτε παρεις μη το εγκαταλειψεις..Καλο κουραγιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H alithia einai oti ki emena mou exei perasei kati tetoio apo to mialo alla den kserw an tha tolmousa pote.

Pragmatika einai ena tabou i iothesia alla kakos.

Apo periergeia kai mono na mathw tin apopsi to sizitisa me ton suzigo mou kai akolouthise o eksis dialogos:

egw:an sou elega na iothetousame ena paidi ti tha mou eleges?

suz:giati na iothetisoume? den mporoume na kanoume diko mas? :dry::angry::angry: (fanike apo tin ekfrasi tou prosopou tou oti den tou arese ayto pou eipa)

egw:bre paidi mou mporoume alla an sou elega na iothetisoume ti tha eleges?

suz:OXI

egw:ma giati?

suz:den einai eykolo olo ayto.an den mporousame na kanoume diko mas tha to ithela

egw:twra giati den to theleis?

suz:giati den einai kala ta oikonomika mas,den exoume kai spiti gia na exoume 2 paidia edw (1h dikaiologia)

egw:ma kapia stigmi tha apofasisoume na kanoume otan tha imaste kalitera,opote anti na kanoume na iothetousame

suz:thelei polla xartia kai einai megali diadikasia(2h dikaiologia)

egw:ta xartia einai pou se peirazoun?

suz:ase,otan megalwsei tha thelei na mathei kai gia tous pragmatikous goneis (3h dikaiologia)

egw: e kai ti se peirazei?

suz:den kserw,ola ayta einai dyskola kai psixofthora

egw:mmmm........

suz:ase pou otan paei 18 mporei na mas k@@sei kai na sikothei na fygei.an einai diko mas paidi kapia stigmi tha girisei alla ayto tha to megalwseis me tropous kai ola ta kala kai tha se x@@ei sto telos.

egw:einai analoga to pws tha to megalwseis kai tin sxesi pou tha exeis mazi tou.

suz:den kserw re koukla mou,an den mporousame na kanoume diko mas tha itan alliws alla twra.....

egw:kai an epemena se kati tetio?

suz:.......den kserw pragmatika ti tha ekana

egw:diladi den ipirxe periptwsi na dexteis ena iothetimeno paidi stin oikogeneia mas???

suz:OXI

egw:ma des to san mia kali praksi.boithas ena paidi pou to exoun paratisei kai exei anagi apo frontida kai agapi.den to ekanes kai gia na boithiseis??

suz:OXI

egw:........

suz:skepsou oti ekei ekso einai polla zeygaria pou den mporoun na kanoun paidia,opote as to paroun ekeinoi kalitera.giati na to parw egw pou mporw na kanw kai na to sterisw apo ekeinous?

egw:ok eyxaristw ayto ithela na mathw

suz:ti diabazeis ekei kai arxises pali na rwtas ola ayta?

egw:e na mwre mia kopela sto mammy thelei na iothetisei kai o antras tis den simfwnei.

suz:e dikio exei o antropos.einai kala ta oikonomika tous?

egw: e pou na kserw re paidi mou? sto portofoli tous mesa eimai? den dixnoume kai ekatharistiko eforias :dry: .

suz:kala,ama eixa polla lefta tha to ekana gia na boithousa ena paidi alla twra....

egw:ok :)

telika dyskolo enas antras otan mporei na teknopoihsei na dexti ena kseno paidi.

den kserw,perirga sinesthimata....thelei poly skepsi.pantos kai o diko mou to ido mialo me to diko sou.pseftikes dikaiologies.

pantos an den to ithele den tha to ekana,den tha ithela na megalwsei se ena peribalon pou esto kai enas mesa sto spiti den tha to agapisei,den to blepei san paidi tou,tha to ksexwrizei apo to diko tou paidi.

pragmatika kalitera na paei se mia alli oikogeneia pou tha exei poly agapi kai apo olous:)

dystixos ena iothetimeno paidi stin oikogeneia mou den tha itan eytixismeno,kai den tha mou arese ayto,den aksizei deyteri periothoriopoihsi se ana athow plasmataki:( :( :( .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAIRH!!! έγραψε:

H alithia einai oti ki emena mou exei perasei kati tetoio apo to mialo alla den kserw an tha tolmousa pote.

Pragmatika einai ena tabou i iothesia alla kakos.

Apo periergeia kai mono na mathw tin apopsi to sizitisa me ton suzigo mou kai akolouthise o eksis dialogos:

egw:an sou elega na iothetousame ena paidi ti tha mou eleges?

suz:giati na iothetisoume? den mporoume na kanoume diko mas? :dry::angry::angry: (fanike apo tin ekfrasi tou prosopou tou oti den tou arese ayto pou eipa)

egw:bre paidi mou mporoume alla an sou elega na iothetisoume ti tha eleges?

suz:OXI

egw:ma giati?

suz:den einai eykolo olo ayto.an den mporousame na kanoume diko mas tha to ithela

egw:twra giati den to theleis?

suz:giati den einai kala ta oikonomika mas,den exoume kai spiti gia na exoume 2 paidia edw (1h dikaiologia)

egw:ma kapia stigmi tha apofasisoume na kanoume otan tha imaste kalitera,opote anti na kanoume na iothetousame

suz:thelei polla xartia kai einai megali diadikasia(2h dikaiologia)

egw:ta xartia einai pou se peirazoun?

suz:ase,otan megalwsei tha thelei na mathei kai gia tous pragmatikous goneis (3h dikaiologia)

egw: e kai ti se peirazei?

suz:den kserw,ola ayta einai dyskola kai psixofthora

egw:mmmm........

suz:ase pou otan paei 18 mporei na mas k@@sei kai na sikothei na fygei.an einai diko mas paidi kapia stigmi tha girisei alla ayto tha to megalwseis me tropous kai ola ta kala kai tha se x@@ei sto telos.4η δικαιολογία

egw:einai analoga to pws tha to megalwseis kai tin sxesi pou tha exeis mazi tou.

suz:den kserw re koukla mou,an den mporousame na kanoume diko mas tha itan alliws alla twra.....

egw:kai an epemena se kati tetio?

suz:.......den kserw pragmatika ti tha ekana

egw:diladi den ipirxe periptwsi na dexteis ena iothetimeno paidi stin oikogeneia mas???

suz:OXI

egw:ma des to san mia kali praksi.boithas ena paidi pou to exoun paratisei kai exei anagi apo frontida kai agapi.den to ekanes kai gia na boithiseis??

suz:OXI

egw:........

suz:skepsou oti ekei ekso einai polla zeygaria pou den mporoun na kanoun paidia,opote as to paroun ekeinoi kalitera.giati na to parw egw pou mporw na kanw kai na to sterisw apo ekeinous?5η δικαιολογία

egw:ok eyxaristw ayto ithela na mathw

suz:ti diabazeis ekei kai arxises pali na rwtas ola ayta?

egw:e na mwre mia kopela sto mammy thelei na iothetisei kai o antras tis den simfwnei.

suz:e dikio exei o antropos.einai kala ta oikonomika tous?

egw: e pou na kserw re paidi mou? sto portofoli tous mesa eimai? den dixnoume kai ekatharistiko eforias :dry: .

suz:kala,ama eixa polla lefta tha to ekana gia na boithousa ena paidi alla twra....6η δικαιολογία

egw:ok :)

Και εκτός απο τον σύζυγο σου έχουν χιλιάδες άλλοι άνθρωποι τις ίδιες απόψεις-δικαιολογίες :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ την ίδια σκέψη έκανα πριν μερικούς μήνες.Κι εγώ ένα υπέροχο ΌΧΙ πήρα για απάντηση!

Με αυτα που διάβασα εδώ μου ήρθε μια σκέψη.τι είναι το χειρότερο που μπορείς να κανείς σε έναν άντρα;ΝΑ ΘΊΞΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΤΡΙΣΜΟ ΤΟΥ.μήπως τελικά οι δικοί μας που είπαν όχι φοβούνται μην τους κακοχαρακτηρίσουν οι γύρω στείρους ενώ δεν είναι;

Δεν ξέρω μια σκέψη κάνω αλλά όσο το σκέφτομαι πιστεύω αυτό ότι είναι μάλλον.

Εμένα σαν δικαιολογία μου είπε:κ που θα ξέρουμε τι εθνικότητας θα είναι;κ ότι είναι πολύ δύσκολο να υιοθετήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ ΜΟΥ, ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΟΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΑ! Η ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ! Η ΑΓΑΠΗ, Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ, ΜΙΑ ΑΓΚΑΛΙΑ, ΕΝΑ ΦΙΛΙ! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΑΦΟΥ Η ΠΛΕΙΟΨΥΦΙΑ ΤΩΝ ΑΝΤΡΩΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ! ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ! ΑΝ ΔΕΙΣ ΠΑΛΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ, ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΠΩΣ ΑΛΙΩΣ ΟΠΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ ΑΝΑΔΟΧΟΣ ΓΟΝΟΙΟΣ( ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ), ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΥΔΡΥΜΑΤΑ ΟΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΑΓΑΠΗ, ΑΓΚΑΛΙΑ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας..Πραγματικά διαπίστωσα πως όλοι οι άντρες σκέφτονται με τον ίδιο ακριβώς τρόπο. Και ο λόγος είναι αυτό ακριοβώς που είπα κ στον άνδρα μου. Ότι οι άντρες θέλουν το παιδί να φέρνει τη σφραγίδα τους. Να είναι γονίδιό τους. Αυτό σημαίνει <<παιδί>> στο μυαλκό τους. Φαλοκρατική άποψη! Ενώ μια γυναίκα η οποία έχει μέσα της το μητρικό φίλτρο θεωρεί παιδιά της όλα τα παιδιά του κόσμου. Μπορεί να αγαπήσει αν θέλει το παιδί οποιουδήποτε. Γιατί από τη φύση της θέλει να δώσει ανιδιοτελή αγάπη,προστασία και τρυφερότητα. Ο άντρας μου συμφώνησε ότι κάπως έτσι πάει..άλλωστε φαίνεται από το γεγονός ότι δεν έδειξε να συγκινήται όταν του έλεγα διάφορα σχετικά με παιδάκια που υποφέρουν και πως θα ήταν το ιδανικότερο να υιοθετήσουμε ένα παιδί που το γλθτώνουμε απόένα σωρό πάνδεινα. Μου είπε επίσης πως δεν είναι ένας από τους λίγους που σκέφτονται έτσι , τηνπιο ηλίθια δικαιολογία που μπορουσα να ακουσω...Δεν ξέρω..θα το ξαναπροσπαθήσω..κάποια άλλη στιγμή θα του το φέρω πάλι στην κουβέντα..λέγε λέγε μπορεί κάτι να γίνει..το θέλω..δε θέλω να γεράσω και να νιώθω ότι δεν πρόσφερα κάτι στη ζωή μου, κάιτ αξιόλογο και πέρα από τα καθιερωμένα και συνηθισμένα και το ξαναλέω όχι για να παινευτώ αλλά για΄τι πιστεύω πως ο άνθρωπος έχει τόση δύναμη και ικανότητηα μέσα του που δεν τις χρησιμοποιεί εκεί που θα έπρεπε αλλά μόνο στην καλοπέρασή του και στη φροντίδα μόνο τουθ δικού του περιβάλλοντος. Εχουμε γίνει πολύ εγωιστές και εγώ θέλω τη δική μου δύναμη, ικανότητα , αγάπξηη ,όσα έχω και μπορώ να δώσω να τα δώσω κάπου πέρα από μένα. Να πω ναι στη ζωή μοιυ έκανα κάτι αξιολογο και να νιώθω υπερήφανη γι αυτό...δεν ξέρω αν ακουγεται εγωιστικό ,δεν είναι όμως..θέλω να χρησιμοποιήσω τον εαυτό μου για να κάνω κάτι πιο ουσιώδες...Η απάντησή του βέβαια σε αυτό είναι <<<Ε τότε καλύτερα να πας να ζήσεις τη ζωή σου στην Αφρική ...να αφήσεις το παιδί σε μένα και να πας να βοηθήσεις άλλα 50>> Το έλεγε και το εννοούσε..αφού έλεγε πραγματικά αν το θες πολυ δεν μπορω να κάνω κάτι για να σε σταματήσω αλλά χωρίς εμένα..

Φυσικά και δεν έχω σκοπό να χαλάσω την οικογένειά μου γι αυτό αλλά θα το παλέψω. Στη χειρότερη θα κοιτάξω εναλλακτικούς τρόπους..ανάδοχος γόνέας τι είναι ακριβώς;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

surrogate mother νομιζω ειναι ο αγγλικος ορος που χρησιμοποιειται διαδεδομενα κυριως στο εξωτερικο... υπαρχουν 2 "κατηγοριες"

η μια ειναι οτι καποια δεχεται να παρει ή γονιμοποιημενο ωαριο απο εσας, ή μονο το σπερματοζωαριο κοα το δικο της ωαριο κλπ και να κανει αυτη την κυηση

η 2η ειναι η επιλογη να βρεθει καποια εγκυος που θα γεννησει το δικο της μωρο αλλα επειδη δε μπορει να το κρατησει αυτη να σας το δωσει...

και αντε και την βρηκες... σκεψου και τις αλλες παραμετρους... θα ειναι υγειής? θα μενει σπιτι σου για 9 μηνες? ποσα λεφτα θα σου ζητησει.... τι συμφωνητικο θα υπογραψετε ωστε μετα να μην αλλαξει γνωμη και πει δε στο δινω το παιδι...

το θεμα πως γινεται αυτο εδω στην ελλαδα :unsure:

ρωτα το γιατρο σου μπας και ξερει

δε θελω να σε αποκαρδιωσω αλλα ειναι πραγματικα τα προβληματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΟΡΟΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΣΗΜΟΠΟΙΗΣΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΛΑΘΟΣ! ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΑΥΤΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ "ΥΙΟΘΕΤΗΣΕΙ" ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΟΠΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΣΤΕΛΕΝΕΙΣ ΧΡΗΜΑΤΑ! ΣΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΦΩΤΟ ΣΥΧΝΑ ΠΥΚΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΗΞΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΗΝΘΕΙΣ. ΘΗΜΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΔΙΦΗΜΗΣΗ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ ΠΡΙΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!~ ΕΙΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΗΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ! ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ. ΘΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΤΣΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην action aid γίνεται αυτό , το έκανα αλλά το σταμάτησα γιατί τα χρηματα δεν πάνε αποκλειστικά στο παιδί αλλά στην κοινότητα που ζει. Επίσης δεν ξέρω κατα πόσο είναι αλήεθια ότι έχεις επαφή με τοπαιδί..και γενικά η όλη υπόθεση...και η αλήθεια θέλω κάτι πιο χειροπιαστό..θέλω να μιλ΄'ησω στο παιδί,να του προσφέρω την αγκαλιά μου και την αγάπη μου..Ξέρετε αν γίνεται να παίρνεις παιδί από το ορφανοτροφείο και στις γιορτές να το φέρνεις σπίτι σου και να σε ε΄χει σσαν συγγενή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...