Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΕ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ


ΝΑΝΙ2004

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΛΙΣ ΗΡΘΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ.ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΑ 14 ΟΤΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ ΩΟΘΗΚΕΣ, ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΑ ΑΚΜΗ.ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΡΟΛΟΙ.28 ΜΕΡΕΣ ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ.ΠΡΙΝ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΝΙΧΝΕΥΣΗΣ ΩΟΡΗΞΙΑΣ ΜΕ ΣΑΛΙΟ ΚΑΙ ΕΔΕΙΧΝΕ ΟΤΙ Η 19 ΜΕΡΑ ΗΤΑΝ ΓΟΝΙΜΗ.ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ 20 Ο ΥΠΕΡΗΧΟΣ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΗΔΗ Η ΩΟΡΗΞΙΑ. ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΠΟΛΥΗΥΣΤΙΚΕΣ ΕΧΩ ΩΟΡΗΞΙΑ.ΟΜΩΣ ΤΟ ΜΠΕΜΠΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΡΧΕΤΑΙ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΜΙΑ ΓΝΩΜΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κουκλα γεια σου εχω και εγω πολυκυστικες και παιδευομαι και εγω για παιδακι..ωαρια εχουν οι πολυκυστικες μας αλλα δεν τα ριχνουν...αυτο ωφειλετε στην αυξημενη LH.ειναι μια ορμονη που δεν τα αφηνει να ωριμασουν και να σπασουν.εγω αυτη την εχω αυξημενη και αν δεις το εχω δημοσιευσει...ο γιατρος μου εδωσε το glucophage για να πεσει και να γινετε κανονικα η ωοεξια.παντος σου ευχομαι οτι καλυτερο και συντομα να τα καταφερεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτην την ορμονη την ανιχνευεις με ορμονολογικες εξετασεις?γιατι δεν μου ανεφερε κατι η γιατρος μου. το μονο που μου ειπε ειναι οτι αφου κανεις ωορηξια θα μπορεις να κανεις παιδι.σκεφτομαι παντως απο σεπτεμβρη να κανω προγεννητικο ελεγχο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, αυτό που εγω έχω να πω από εμειρίας μου είναι οτι καθεμία μας είναι και μια διαφορετική περίπτωση αλλα οι γυναικολόγοι δεν εξατομικεύουν,μας θεωρούν αναλώσιμους και δίνουν τη μοναδική θεραπεία για τις πολυκυστικές τα αντισυλληπτικά...Εγώ έχω κύκλο απο 40 μέρες-στην καλύτερη περίπτωση-εως μήνες χωρίς περίοδο.Με τα αντισυλληπτικά ο κύκλος ρυθμιζόταν όσο τα έπαιρνα, όταν τα σταματούσα μια απ' τα ίδια.Το είχα συνηθίσει σαν κατάσταση...Ο γυναικολόγος είχε πει ότι όταν αποφασίσω να μείνω έγκυος θα πρέπει να προγραμματίσω θεραπεία με χαπάκια για να προκύψει σύλληψη.Δεν τα έχω καλά με τα φάρμακα,σταμάτησα να τον εμπιστευόμαι και πήρα δεύτερη γνώμη...Άλλος γυναικολόγος λοιπόν μου είπε απλα να σημιώνω σε ένα μλοκάκι τις μέρες του κύκλου,ποιες απ'αυτές έχω περίοδο και να φροντίζω να έχω οποσδήποτε επαφές τις γόνιμες μέρες,μετρώντας το μέσο του κύκλου κατα τα γνωστά,όμως να επιδιώκω επαφές ανα δυο τρεις μέρες σε όλο τον κύκλο,γιατί το να βασίζεσαι στις γόνιμες μέρες δεν είναι πανάκεια..Επίσης, η πιθανότητα σύλληψης σε κάθε κύκλο είναι περίπου 20%, συνεπώς ο γυναικολόγος με ενημέρωσε ότι πριν περάσει τουλάχιστον ένα εξάμηνο να μην πάω να ''παραπονεθώ'' ότι δεν επιτεύθηκε εγκθμοσύνη.Μετά απ'αυτό το διάστημα,θα κριθεί απαραίτητο-αφού ο γιατρός μελετήσει το μπλοκάκι σου με τη συχνότητα επαφών ανα μήνα-να κάνεις ορμονικές εξετάσεις και να το ψάξετε πιο διεξοδικά όχι μόνο εσυ αλλά και ο σύντροφος σου.Θέλει υπομονή το ζήτημα αλλα κυρίως μην απελπίζεστε...Εγώ στον τρίτο μήνα καταγραφής των επαφων έμεινα έγκυος-τώρα είμαι στον έβδομο μήνα- και δεδομένου ότι υπήρχαν μεσοδιαστήματα ως και τέσσερις μήνες χωρίς περίοδο,ούτε ο γιατρός δε το πίστευε,εγώ δε, το ανακάλυψα στον τρίτο μήνα απουσίας περιόδου...Ελπίζω να μη σας κούρασα και να βοήθησα με την ιστορία μου να καταλάβετε ότι δεν πρέπει να αγχώνεστε, το άγχος παίζει και αυτό το ρόλο του και πως τελικά ακόμα και οι έντονα πολυκυστικές ωοθήκες...δεν είναι και το τέλος του κόσμου!!!Καλές προσπάθειες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανονικα επρεπε να δει τις ορμονες σου.οι ορμονικες εξετασεις γινοντε την 3 μετα της περιοδου.οσο για τον προγεννετικο ελεγχο δεν εχει καμια σχεση με τις ορμονες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.απλα ειχα καταλαβει οτι οι πολυκυστικες δεν κανουν καθε μηνα ωορηξια.μονο αυτο νομιζα. δεν ηξερα για την ορμονη. θα ρωτησω την γιατρο μου να μου πει περισσοτερα.αλλα γιατι να μην μου το πει?να τα ειδε ολα φυσιολογικα στον υπερηχο? τι να παω. τι αγχος για ενα παιδι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...