Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΑΣΤΗΡΑΣ ΝΕΡΟΥ-ΜΙΚΡΟΒΙΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΟΥ ΒΡΑΖΕΙ ΣΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΣΤΕΙΡΩΜΕΝΟ?ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΣΚΟΤΩΘΟΥΝ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ ΑΦΟΥ ΒΡΑΖΕΙ ΣΕ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σοθ Αντρουλα η γιατρος μου εχει πει οχι για αυτο μεχρι που πηγε το μωρο μου 8 μηνων το εβραζα σε κατσαρολακι να βρασει για 5 λεπτα εως 6 μηνων και μετα για 3 εως 8 μηνων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου Αντρούλα. Και εμένα στο μαιευτήριο μου είπαν ότι το νερό θεωρείτε αποστειρωμένο όταν από την ώρα βρασμού, συνεχίζει να βράζει ακόμα 10 λεπτά. Μη το χρησιμοποιείς, αλλιώς αφού βράσει το νερό στο βραστήρα, βάλτο σε ένα κατσαρολάκι και συννέχισε να το βράζεις για 10 λεπτά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου

εαν αφησεις ανοιχτο το καπακι του βραστηρα τοτε το νερο θα βρασει κανονικα. απο οταν το ακουσεις να βραζει το αφηνεις αλλα 10 λεπτα και θα ειναι οκ. αφηνοντας το καπακι ανοιχτο ουσιαστικα δεν σταματαει να βραζει οταν φτασει στο σημειο βρασμου αλλά συνεχιζει μεχρι εσυ να πατησεις το κουμπι και να σταματησει

μου το εχει πει η παιδιατρος αλλα και στο μαιευτηριο μας το ειχανε πει σε καποια σεμιναρια περιποιησης του μωρου

ειναι μια πολυ καλη λυση

επισης, το βρασμενο νερο να το βαζεις σε ενα καλο θερμος να μενει σε καλη θερμοκρασια, ετσι θα εχεις ετοιμο νερο και θα βραζεις μονο μια φορα την ημερα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΧ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΔΙΝΑ ΣΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ.ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΗΚΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΕ?ΤΙ ΧΑΖΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΙΣΑΤΑΖΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗ ΦΑΝΩ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΣΙΚΑ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΚΑΝΑΤΑ ΦΙΛΤΡΟ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΠΡΙΝ ΒΡΑΣΕΙ.ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΝΩΡΙΤΕΡΑ.ΕΛΕΓΑ ΑΦΟΥ ΒΡΑΖΕΙ ΣΤΟΥΣ 100 ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΙ ΟΛΑ.ΒΛΑΚΕΙΑ ΜΟΥ.ΕΛΠΙΖΩ ΜΗΝ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΒΟΥΛΑ!!!!!ΕΧΟΥΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟ ΤΟ ΝΕΡΑΚΙ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΑΜΕ.ΕΧΩ ΤΥΨΕΙΣ ΦΟΒΕΡΕΣ ΚΑΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ.ΒΑΣΙΚΑ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΚΛΕΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΒΡΑΣΕΙ ΓΙΑ 10 ΛΕΠΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ.Η ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΜΑΖΕΥΕΙ ΑΛΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΖΟΡΙ ΝΟΜΙΖΩ.ΚΑΙ ΕΝΑ ΘΕΡΜΟΣ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και αυτο που λεει η annamaria.b με το θερμος δεν ειναι απλα μια καλη λυση ειναι σωτηρια! Ευτυχως μας το χε πει η παιδιατρος και σταματησε το νυχτερινο τρεξιμο βρασε νερο-μωρο τσιριζει-εσυ παθαινεις πανικο:laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!Το σωστο λενε ειναι στο κατσαρολακι για 8-10 λεπτα.Καλο ειναι να το αφηνετε 2-3 λεπτα και μετα να το βαζετε στο θερμο γιατι ετσι και οτι αλατα εχει μενουν κατω και κρυωνει λιγο ωστε να μην χρειαζεται να το κρυωνεται ποση ωρα μετα.Εγω παντως και το τελευταιο νερο απο το θερμο δεν το εδινα γιατι μου φαινοταν οτι ειχε παλι αλατα.Οσο για την κατσαρολα ριξτε λιγο ξιδι και αφηστε το για λιγο.Πλυντε το και τα αλατα εξαφανιζονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai egw to idio lathos kanw apo thn mera pou gennhthike

h mikrh mexri kai shmera pou einai 8misi mhnwn.:blush:

Alla den epathe pote to paramikro.Basika tha synexizw na

to vrazw ekei mia kai apo edw kai pera den yparxei tosos

fovos gia molynseis. O thermos kai emena me volepse poly!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΑ ΑΛΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΞΥΝΟ. ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΧΟΧΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ Ο ΒΡΑΣΤΗΡΑΣ! ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΔΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΕΙΣ ΚΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εβραζα νερο σε βραστηρα και το εβαζα σε θερμος μεγα λαθος μου!!!! αν και καθημερινα τα επλενα κοριτσια την πατησα καποια στιγμη αρχισε εμετους και εκτος απο την παλινδρομηση με θορηβησε η κουμπαρα μου λεγοντας μου ''μηπως το νερο απο το θερμο δεν του κανει εχει αλατα και του ειναι βαρυ??''

πραγματι ηπιαμε ολοι απο το νερο του θερμος και καναμε εμετο!!!! απο τοτε καθε γευμα εβραζα φρεσκο νερακι στο μπρικι και ησυχασα..και τα μπουκαλια-πιπιλες τα αποστειρωνα σε ενα κατσαρολακι με μια φετα λεμονι μεσα και αλατα καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Τι λέτε τώρα? Κι εγώ 10 μήνες τώρα από το βραστήρα και κατευθείαν στο θερμό! Καλή φάση... :dry:

Αυτό που γράφει πάντως η καντινου με το ξυνό είναι η σωτηρία μου! Κάνει μπρίκια, κατσαρόλες, βραστήρες, θερμό σαν καινούργια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ! :laugh: ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΑΤΕ ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΑΤΕ?:laugh: Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΕΤΣΙ ΞΕΚΝΗΣΑ ΑΛΛΑ ΕΥΤΗΧΩΣ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΓΚΑΙΡΩΣ. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΑΙ! ΜΕΓΑΛΩΣΑΝΕ ΠΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΡΜΟ ΜΕ ΑΛΟΥΜΙΝΙΟ ΜΕΣΑ Η ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΜΕΣΑ.ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΠΑΓΟΥΡΑΚΙΑ ΘΕΡΜΟ ΜΕ ΠΛΑΣΤΙΚΗ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΑΡΑΓΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντρουλα, πριν λιγες μερες ανακαλυψα οτι ο θερμος απο αλουμινιο αν μεινει 3-4 ωρες κλειστος μυριζει.

Ο πλαστικος δεν μυριζει καθολου!!

Δεν ξερω μηπως φταιει η ποιοτητα?Αν θυμαμαι καλα τον ειχα παρει ψιλοακριβουτσικα τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΤΑ ΑΛΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΦΕΥΓΟΥΝ ΑΝ ΓΕΜΙΣΕΙΣ ΤΟ ΒΡΑΣΤΗΡΑ ΜΕ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕ ΔΥΟ ΚΟΥΤΑΛΙΕΣ ΤΗΣ ΣΟΥΠΑΣ ΞΥΝΟ. ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΧΟΧΛΑΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ Ο ΒΡΑΣΤΗΡΑΣ! ΔΙΧΩΣ ΤΗΝ ΜΥΡΩΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΔΙ. ΦΥΣΙΚΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΞΕΠΛΕΝΕΙΣ ΚΑΛΑ.

Σορυ "ξυνο" τι ειναι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

APIS ΤΟ ΞΥΝΟ ΤΟ ΠΟΥΛΑΝ ΣΤΑ ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΧΑΡΙΚΟ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ. ΠΟΥ ΤΟ ΧΡΕΙΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΕ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΜΙΑΖΕΙ ΜΕ ΧΟΝΤΡΟ ΑΛΑΤΙ, ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΔΙΑΦΑΝΕΣ. ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΞΥΝΟ ΑΝ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...