Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση για θηλασμό


Recommended Posts

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στην κατάλληλη ενότητα καθώς ακόμη δεν έχω γεννήσει αλλά έχω κάποια απορία σχετικά με τον θηλασμό.

Θέλω να θηλάσω τα μικρά μου όσο περισσότερο μπορώ και να το σταματήσουν τα ίδια απο μόνα τους.

Μίλησα χτες στο τηλέφωνο με την παιδίατρο που έχει η αδερφή μου γιατί σκεφτόμουνα να πάω και εγώ εκεί τα μωράκια όταν με το καλό γεννηθούν.Επιπλέον είναι και οικογενειακή φίλη και πίστεψα πως θα έχω μια παραπάνω άνεση να κάνω ερωτήσεις :blush:

Της είπα λοιπόν για το θέμα του θηλασμού και μου είπε πως δεν είναι εφικτό να θηλάζεις τρια μωρά ταυτόχρονα.Οτι θα τρώω όλη μου την ημέρα,θα κουράζομαι και δεν θα μπορώ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.

Αντι για τον θηλασμό λοιπόν μου πρότεινε ένα καλό-κατα τα λεγόμενα της-γάλα.

Εγω αρχικά ενοχλήθηκα και προβληματίστηκα.

Γιατι να μην καυαφέρω αποκλειστικό θηλασμό τριων μωρών;:( Εντάξει θα είναι δύσκολο όχι όμως και ακατόρθωτο...

Τι λέτε κι εσεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου 3διμομανούλα, με το καλό να υποδεχτείς τα νινάκια σου!

Νομίζω οτι η γιατρός σου έχει δίκιο εν μέρη...

Αν θα μπορείς να είσαι όλη μέρα με κάποιο μωρό αγκαλιά και να το θηλάζεις, θα είναι ό,τι καλύτερο!!!

Αποκλειστικό θηλασμό, θεωρώ, οτι είναι δύσκολο να καταφέρεις για 3 μωρά ταυτόχρονα...

Μακάρι να έχεις τόσο γάλα που να χορταίνεις και τα 3!!!

Εσύ κάνε την προσπάθεια σου και σου εύχομαι να πάνε όλα όπως τα θέλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να τα φερεισ στο κοσμο...

καλα ακομα δε γεννησες σε αποθαρρυνε κιολας?κ σε συστησε κιολας γαλα?ελεα χριστε κ παναγια..:angry: .

καταρχασ μπραβο σοθ που σκεφτεσαι να θηλασεισ...

λογικα θα ειναι παρα πολυ δυσκολο//εγω ενα ειχα κ τα ειδα ολα...

θα το δεισ τη πραξη...

με το καλο κ παλι...:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νανούκα ευχαριστώ για την γρήγορη ανταπόκριση!:)

Έχω διαβάσει σε κάποιο ποστ οτι όση περισσότερη ζήτηση υπάρχει τόσο αυξάνεται και η παραγωγή του γάλακτος απο τον οργανισμό.

Αλλά αν δεν περισσευει...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο δύσκολο θα είναι να ταϊζεις 3 παιδιά με ξένο γάλα ταυτόχρονα, τόσο δύσκολο θα είναι να τα θηλάσεις. Μόνο που ο θηλασμός αργότερα θα γίνει πιο ευκολος.

Μη γελιόμαστε, όλα γίνονται. Θα κουραστείς με 3 παιδιά από όλες τις απόψεις. Αν όμως δεν σε στηρίξει το περιβάλλον σου στον θηλασμό δύσκολα θα τα καταφέρεις. Προσπάθησε να το συζητησεις με τα δικά σου άτομα και να τους εξηγησεις τι θες.

Από το βιβλίο της Πατσούρου:

Η γυναίκα μπορεί να παράγει γάλα για 3 ή 4 μωρά. Μπορείτε να θηλάζετε 2 μωρά συγχρόνως και το τρίτο να περιμένει στα πόδια σας, στο κρεβάτι δίπλα σας ή στα χέρια κάποιου συγγενή. Ή να διατηρήσετε τη σχέση με το στηθος και να δίνετε συμπλήρωμα με δικό σας ή ξένο γάλα.

Γιατί να θηλάσω:

- η πολύ διατεταμένη μήτρα σας θα μικρύνει σε χρόνο ρεκόρ και δεν θα έχετε κίνδυνο αιμορραγίας μετά τη γέννα.

- Δεν θα πετρώσει το στηθος σας.

- Ο θηλασμός εξασφαλιζει σε εσας και το καθε μωρό σας, μεσα σ εαυτη την τρελα των πρωτων μηνων της ζωης τους, το χρονο να ειστε ηρεμα και χαλαρα μαζι.

- Τα μωρα σας θα αρρωσταινουν λιγοτερο

και αλλα πολλα. Θα συνεχισω αλλη φορα γιατι πρεπει να παρω το παιδι απο τον παιδικο σταθμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK ευχαριστώ για την απάντηση

Το έχουμε συζητήσει με τον σύζυγο και έχουμε αποφασίσει οτι θα πάρουμε κάποια κυρία να μας βοηθάει ή έστω στην αρχή,μέχρι να βρούμε τους ρυθμούς μας και να μπούμε σε ένα πρόγραμμα θα έρχονται οι γιαγιάδες.

Εγω θα έχω άδεια,οπότε όπως υπολογίζω αν είμαστε δυο άτομα με τα τρια μωρά θα καταφέρω να τα θηλάζω ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τριδυμάκια!!!!!.. Τέλειο ;)

Μόνο και μόνο στην ιδεα ότι μεγαλωνουν μεσα σου 3 διαφορετικα μωρακια που ενω θα γεννηθουν την ιδια στιγμη, το καθενα μεγαλωνοντας θα αποκτησει τον χαρακτηρα του και την τρέλα του :silly: , με κάνει να χαμογελώ :cheer:

Να ειστε καλά, να έχεις υπομονη και όλα γινονται (σκεψου μόνο πόσο ξεχωριστο ειναι αυτό που ζεις :ohmy: )

Φιλιά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

El_ninio σε ευχαριστώ!:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Και εγώ έχω τρελαθεί...Καταλαβαίνεις!:P

Έχουμε βάλει και τους υπέρυχους σε κορνίζες!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ, ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΘΗΛΑΣΕΙΣ ΤΡΙΔΥΜΑ! Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΕΙΧΕ ΔΙΚΙΟ! ΣΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ! ΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥΣ! ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΘΑ ΣΟΥ ΡΥΘΜΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΟΣΟ ΑΥΤΑ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ! ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΑ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΒΙΛΙΟ ΤΗΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ ΟΠΟΥ ΘΗΛΑΣΕ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ ΟΛΛΑ! ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΣΟΚΟΜΙΑΚΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ, ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΡΑΠΕΖΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΑΖΙ ΚΛΑΙΝΕ ΓΙΑ ΦΑΪ:S ΝΑ ΔΕΙΝΕΙΣ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ! ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πω πω τριδυμακια!!!!!! μακαρι κοριτσι μου να τα καταφερεις, αν κ φανταζομαι πως θαι ειναι πολυ δυσκολο. οσο μπορεσεις δεν πειραζει, οτι παρουν ετσι κ αλλιωως απο το γαλατακι σου κερδος θα ειναι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχαχα καντινου αυτο με την τράπεζα πολύ μου άρεσε!:P

Θα δίνω και delivery σε άλλες μαμάδες :woohoo: :silly: :laugh:

Σε ευχαριστώ πολύ!Σκεφτόμουνα να πάρω ένα ή και περισσότερα βιβλία θηλασμού :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lena_thess έγραψε:

πω πω τριδυμακια!!!!!! μακαρι κοριτσι μου να τα καταφερεις, αν κ φανταζομαι πως θαι ειναι πολυ δυσκολο. οσο μπορεσεις δεν πειραζει, οτι παρουν ετσι κ αλλιωως απο το γαλατακι σου κερδος θα ειναι!

Λένα μου σε ευχαριστώ!:kiss: Να χαίρεσαι τον κούκλο σου :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΕΝΝΟΩ! ΝΑ ΑΠΟΘΗΚΕΨΕΙΣ ΓΑΛΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΤΑΚΤΗΣ ΑΝΑΓΚΗΣ! ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ! ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΛΑΪΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

me to kalo na er8oun sthn agalia sou ta tridimakia sou!

egw eimai ths apopshs oti,oti 8es na kaneis pragmatika oso duskolo kai na einai 8a to katafereis!

mpravo sou pou den epanapauthkes sthn apopsh ths paidiatrou!

prepei na psakseis kai na vreis kapoia pou einai uper tou mhtrikou 8hlasmou!

o mikros mou 8hlase apokleisthka 6 mhnes kai sunolo 8!Hmoun monh xwris boh8eia apo goneis alla me kalo suzhgo!apo xazomara to stamathsa kai twra to metaniwsa alla den ginete twra!

koita na apolauseis tis stigmes agaphs kai storghs me ta paidakia sou kai mhn ta afhneis na xazologan sto sth8os!auto einai auto pou kourazei!!!!

kalh epituxia kai efodiasou me antoxh!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tridimomanoula έγραψε:

Καλησπέρα!

Δεν ξέρω αν έβαλα το θέμα στην κατάλληλη ενότητα καθώς ακόμη δεν έχω γεννήσει αλλά έχω κάποια απορία σχετικά με τον θηλασμό.

Θέλω να θηλάσω τα μικρά μου όσο περισσότερο μπορώ και να το σταματήσουν τα ίδια απο μόνα τους.

Μίλησα χτες στο τηλέφωνο με την παιδίατρο που έχει η αδερφή μου γιατί σκεφτόμουνα να πάω και εγώ εκεί τα μωράκια όταν με το καλό γεννηθούν.Επιπλέον είναι και οικογενειακή φίλη και πίστεψα πως θα έχω μια παραπάνω άνεση να κάνω ερωτήσεις :blush:

Της είπα λοιπόν για το θέμα του θηλασμού και μου είπε πως δεν είναι εφικτό να θηλάζεις τρια μωρά ταυτόχρονα.Οτι θα τρώω όλη μου την ημέρα,θα κουράζομαι και δεν θα μπορώ να ασχοληθώ με τίποτα άλλο.

Αντι για τον θηλασμό λοιπόν μου πρότεινε ένα καλό-κατα τα λεγόμενα της-γάλα.

Εγω αρχικά ενοχλήθηκα και προβληματίστηκα.

Γιατι να μην καυαφέρω αποκλειστικό θηλασμό τριων μωρών;:( Εντάξει θα είναι δύσκολο όχι όμως και ακατόρθωτο...

Τι λέτε κι εσεις;

Γεια σου τριδιμομανοπύλα!με το καλό να γεννήσεις τα παιδάκια σου! Τι να σου πω..απο τη φύση της η κάθε γυναίκα μπορεί να θηλάσει τα μωράκια της όσα κ αν είναι ...όμως! Νομίζω ότι θα ταλαιπωρηθείς από ποια άποψη; Απο τη άποψη ότι αν πάρουμε σαν περίπτωση το ένα ωεογέννητο που μπορεί να θέλει να θηλάζει τουλάχιστον 20 ώρες το 24ωρο..με τα τρια πως θα γίνει αυτό; Αντε με τα δύο γίνεται , βάζεις το ένα μωρό στο ένα στήθος και το άλλο στο άλλο στήθος και τα ξεχνάς εκεί..όμως με το 3ο τι γίνεται;;; Μήπως αν έβρισκες έναν τρόπο ώστε π.χ. τη μία φορά γεύματος θα θηλάσουν τα 2 και το 3ο θα πιει ξένο ή δικό σου που θα έχεις βγάλει με το θήλαστρο; Και στο επόμενο γεύμα τα εναλλάσες..δεν ξέρω..δεν είναι σωστό αυτό που λέω όμως σίγουρα δεν μπορω να σου δώσω πιο διφωτιστικές προτάσεις..πάλεψέ το όμως όπως και ναχει! Αξίζει τον κοπο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

euaggelia12 εγώ σκέπτομαι να θηλάσω παραπάνω απο ένα έτος που πιστευως κάπου εκεί θα το σταματήσουν απο μόνα τους και τα μωρά.Αλλά και παραπάνω να κρατήσει no problem!:P

tirogaridaki ,ωχ αυτό το 20 ώρες το 24ωρο με άγχωσε λίγο...Μάλλον θα κανονίσω κάποιο να τρώει απο το θήλαστρο εναλλάξ σε κάθε γεύμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsaki mou sou euxomai ta kalytera k telika na mporeseis na thilaseis k ta treia mwrakia sou!

Egw de mporw na sou dwsw kammia symvoulh dystyxws mias k de thilazw ta mwrakia mou gt einai akoma sth thermokoitida.Pantws tous phgainw to gala mou pou vgazw me thilastro.Opou na 'nai tha ta parw spiti k exw agxothei gia to logo tou oti prin ta parw tha ta taizoun me mpoukali ekei k anhsyxw mh dyskoleutoume sth metavash mpoukali-stithos.

Exw anoiksei k gw paromoio thema gia to thilasmo.

To pan einai na eisai thetikh apthn arxh..opws k eisai!

Etsi,na kanoume ta panta gia na thilasoume ta mwrakia mas.

K gw tha parw to vivlio ths Patsourou,exw akousei poly kala logia.Na to pareis k sy.Tha voithisei :)

Na exeis mia teleia egkymosynh!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο να ερθουν ,εγω θα σου προτεινα αν μενεισ θεσσαλονικη να επισκεπτεις την Πατσουρου για περαιτερω συμβουλεσ η αλλιωσ να μιλησετε τηλεφωνικα τηλ.2310421477 την ανακαλυψα στο 4ο παιδι μου και νομιζω πωσ ειναι η καταληλοτερη να δωσει απαντησεισ στισ αποριες σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...