Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου;


hope_89

Recommended Posts

Καλησπέρα καλές μου φίλες!

Θα ζητήσω για άλλη μια φορά την άποψη σας...

Θα ξεκινήσω απο την αρχή..;)

Η μαμά μου είναι ελληνογαλλίδα.Έχω λοιπόν μια αγαπημένη γιαγιά που είναι γαλλίδα.Τα τελευταία 10 χρόνια έχει μετακομίσει μαζί με τον παππού μου μόνιμα στην Γαλλία στην Limoges.Διατηρούν ένα μαγαζί εκεί που έχει αρκετά καλές απολαβές.

Οι ίδιοι σκέφτονται να το εγκαταλείψουν καθώς πλησιάζουν τα 62 και δεν έχουν πλεόν αντοχές.

Μας πρότειναν λοιπόν να το αναλάβουμε εμείς(Ο Στέλιος κι εγώ).Κάτι που σημαίνει οτι θα πρέπει να μετακομίσουμε μόνιμα στην Γαλλία.

Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά να πάμε.Μιλάμε και οι δυο γαλλικά(ο Στέλιος όχι τόσο καλά)θα έχουμε δικό μας σπίτι(άρα αυτόματα δεν θα έχουμε το ενοίκιο που δίνουμε εδώ),θα έχουμε ένα πολύ ικανοποιητικό εισόδημα(που και πάλι δεν το έχουμε εδώ :unsure: ).Ένα θέμα όμως είναι και η σχολή.Δεν ξέρω αν θέλω να σταματήσω...Βέβαια υπάρχει και η λύση να έρχομαστε στην εξεταστική.

Τα αρνητικά είναι οτι θα φύγουμε απο τους γονείς μου και τα αδέρφια μας.Βέβαια εκεί θα έχουμε την γιαγιά και τον παππού που μας λατρευουν καθώς και μερικούς δικούς μου φίλους(πήγαινα όλα αυτά τα καλοκαίρια).

Κλίνουμε προς το να πάμε...Τι λέτε κι εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 95
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χωρις δευτερη σκεψη,φυσικα να πατε!εγω ειλικρινα θα πηγαινα,γνωριζεται την γλωσσα,δουλεια και σπιτι κανονισμενα...μην το σκεφτεστε παιδια γιατι θα το μετανιωσετε.μιλαω εκ πειρας,και στο κατω κατω η Γαλλια ειναι κοντα,για το θεμα των δικων σας,παιδια μακαρι να ημουν στην θεση σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΛΛΑΚΙ ΜΟΥ ΑΝ ΚΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ,ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ!ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟ "ΤΟ ΠΑΚΕΤΑΚΙ".ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ,ΕΧΕΤΕ ΤΟΥΣ ΠΑΠΠΟΥΔΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑ ΠΟΛΥ ΒΑΣΙΚΟ.ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΤΟΙΜΗ,ΟΧΙ ΕΝΟΙΚΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΙ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ ΚΥΡΙΑ!!!!ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΠΕΘΕΡΑ ΚΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΕΥΟΥΝ.ΠΟΛΥ ΔΕΛΕΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!ΤΟΛΜΗΣΤΕ ΤΟ!!!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νελλάκι μου είναι πραγματικά πολύ δύσκολη απόφαση αυτή που καλείσθε να πάρετε. Θα πρέπει να συνυπολογίσετε πολλούς παράγοντες.

Εγώ θα πήγαινα. Η Γαλλία είναι μία χώρα που ουδεμία σχέση έχει με την Ελλάδα σε πολλά που δε θα'θελα να απαριθμήσω από εδώ αλλά όλοι τα γνωρίζουμε. Και από τη στιγμή που υπάρχει και σίγουρη δουλειά θα το αποφάσιζα.

Εύχομαι να πάρεις την πιό σωστή απόφαση για σας και το μωρό σας. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ εγω εχω μια ιδιαιτερη λατρεια στο εξωτερικο...ΟΠΟΤΕ θα εφευγα με κλειστα τα ματια!!!Και με τετοιες συνθηκες???Ουαου!!!Ειστε νεοι Δοξα το Θεο υγιεις και μπροστα σας εχετε ολη την ζωη να στε καλα!!!ΤΟΛΜΗΣΤΕ!!!Οσο για την σχολη θα την βρεις την ακρη!Μακαρι κι εγω να μπορουσα να παω να ειχα μια τετοια ευκαιρια!!!Φιλακια!!!Καντε οτι ειναι καλυτερο για σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ όλα αυτά τα χρόνια που πηγαίνω κάθε καλοκαίρι ένα μήνα στην Γαλλία,περνάω πολύ καλά...

Το σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά..Και ο Στέλιος είναι πολύ θετικός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!!:cheer: ΦΟΒΕΡΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!:woohoo: ΕΓΩ ΘΑ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ!!:woohoo: ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ.ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΠΑΡΙΣΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΕΙ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΓΑΛΛΙΚΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ, Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ, ΤΟ ΓΑΛΛΙΚΟ ΚΡΑΣΙ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.:P ΑΝ ΜΟΥ ΔΙΝΟΤΑΝ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΓΑΛΛΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ ΜΟΝΙΜΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ(Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΙ ΕΓΩ )ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΕΧΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΣΤΗ ΣΧΟΛΗ?ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΕΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ,;) ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΝΕΟΙ, ΤΩΡΑ ΕΧΕΤΕ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ.ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΜΙΑ ΧΑΡΑ?;) ΤΩΡΑ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑΚΙ:( .ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΓΥΡΙΣΩ ΠΙΣΩ.ΑΛΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΣΥ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΠΠΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΓΙΑ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΜΟΝΗ.ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ ΒΕΒΑΙΑ.ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ, ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΧΑΝ ΦΥΓΕΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΗ ΑΡΠΑΖΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!:cheer: ΠΟ ΠΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΤΗΚΑ.:P ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΣΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ego?xalara?diladi ti xalara me xilia.

esi?opia kai na ine i apofasisas efxome na ine to kalitero gia esas.

aaaaaaaa sto spiti pou tha menete tha ine kai i papoudes?an ne. afto den mou aresi.

to sigouro ine pos emis tin epafimas den tha ti xasoume.giati an skopevis na figis kai na mas ksexasis na katsis (sta avga sou).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να σου πω Νέλλη πολύ γραφικό μέρος πολύ ωραίες οι φωτό. Από την στιγμή που έχεις γιαγιά-παππού έχεις κάποιους συγγενείς. Δουλειά, υποθέτω στην αρχή θα σας βοηθήσουν κιόλας.....φίλους έχετε.....μην ξεχνάς ότι οι συγγενείς σας και οι φίλοι σας από Ελλάδα θα σας επισκέπτονται άλλωστε δεν είναι μακρυά η Γαλλία μόνο 2,5 ώρες!!!

και κάτι άλλο πηγαίνεις με την οικογένειά σου οπότε όπου και να είσαι θα είσαι ευτυχισμένη αφού θα είσαι μαζί τους!!

όσον αφορά στην σχολή σου είμαι σίγουρη ότι θα βρεις μια φόρμουλα...βέβαια δεν ξέρω τι υποχρεώσεις θα έχει η δουλειά αυτή...αλλά είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρετε αρκεί να υπάρχει καλή θέληση.

Εγώ είμαι Βόννη χωρίς κανέναν απολύτως συγγενή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mwro και εμένα μου αρέσει ο γαλλικός τρόπος ζωής!:laugh:

gorgina όχι βέβαια!Φεύγω απ'το mammy;;;Μπορεί να με χάσετε για λίγο αλλά γενικά εδώ θα'μαι!:P Δεν θα μένουμε μαζί με την γιαγιά και τον παππού.Μου είπαν οτι βρήκαν εκείνοι ένα σπίτι κοντά τους και αρχικά θα νοικιάσουμε :)

Argi για πες την εμπειρία της ''ξενυτιάς'':silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

HOPE_89

ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ Κ ΤΑ ΑΔΕΛΦΙΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Κ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΖΩΗΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΗΝ ΖΗΣΟΥΜΕ Κ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ Κ ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΕΡΧΕΣΤΕ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ Κ ΟΙ ΔΙΚΟΙ ΣΑΣ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΑ..

ΕΧΕΙΣ ΤΟΣΑ ΘΕΤΙΚΑ

ΞΕΡΕΤΕ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΕΧΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΠΙΤΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΦΙΛΟΥΣ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΣΑΣ Κ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ Κ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ?????/

ΠΗΓΕΝΕ ΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΚΕΙ Κ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ ΠΩΣ ΘΑ ΣΟΥ ΤΑ ΦΕΡΕΙ Η ΖΩΗ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙΣ Κ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

ΑΡΠΑΞΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ Η ΖΩΗ ΕΥΝΟΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΛΜΗΡΟΥΣ

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ Κ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ

ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα δεν υπάρχει ξενιτιά με την έννοια την παλιά αφού είμαι σε 2,5 ώρες Θεσ/νίκη και 3 Αθήνα! Επομένως θα έλεγα ότι αν ξεκινούσα από Αθήνα για Θεσ/νίκη θα έφτανα αργότερα από ότι αν ξεκινούσα από Βόννη για Θεσ/νίκη!!!

Στην αρχή ήταν λίγο δύσκολα γιατί δεν μιλούσα και την γλώσσα αλλά επειδή ο άντρας μου είναι από εδώ αυτό με βοήθησε αρκετά, με έκανε και έννοιωσα πολύ βολικά αν και γενικά είμαι άνθρωπος που προσαρμόζεται πολύ εύκολα παντού. Προσπαθώ και κατεβαίνω τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο για να δω την οικογένειά μου (αδέλφια, μπαμπά) και φίλους. έχουμε τους φίλους μας και η ζωή μας με τα 2 παιδάκια μας κυλά ήρεμα και όμορφα.

Πιστεύω ότι αν δεις τα πράγματα απο την θετική πλευρά τους όλα γίνονται πιο εύκολα.

Εγώ στην θέση σου θα πήγαινα αφού για σένα το μέρος δεν είναι άγνωστο θα είναι μια πολύ καλή εμπειρία. Ψάξε και την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για σας και το παιδί. Το παιδί σου θα μιλά και 2 γλώσσες!! πολύ σημαντικό. 2 μητρικές γλώσσες!!

Ο γιος μου μιλά και ελληνικά και γερμανικά...

Εύχομαι όλα να σας πάνε καλά και μην σκέφτεσαι ότι πας στην ξενιτιά γιατί δεν είναι ξενιτιά!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi το ξενυτιά το είπα χαρητολογώντας για αυτό και το έβαλα σε εισαγωγικά ;) Δεν το θεωρώ ξενιτιά γιατί το ξέρω το μέρος :)

Έτσι κι αλλιώς θα μάθαινα στην Αννούλα και τις δυο γλώσσες απο την αρχή..οπότε...θα εξασκεί και τις δυο στην Γαλλία γιατί θα έχει άτομα να μιλήσει ελληνικά :)

Κορίτσια,κατά βάθος θέλω να πάω.Και στην τελική αν δεν μας αρέσει φεύγουμε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ξάχασα να σου πω ότι και τα 2 μου παιδιά τα γέννησα εδώ και είμια πολύ χαρούμενη για αυτό. Ειδικά από όσα διαβάζω εδώ σχετικά με τις γεννήσεις και θηλασμούς στην Ελλάδα....το κατάλαβα το "ξενιτιά" ότι ήταν χαριτολογώντας και δεν το εννοούσες όπως ο Ξανθόπουλος!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω γιατι νομιζω οτι εχεις ηδη αποφασισει μεσα σου? σα να λαχταρα η καρδουλα σου να παει για μια καινουργια αρχη χωρις προβληματα. συγκρινετε μια γραφικη πολη της Γαλλιας με την Αθήνα? εσυ ξερεις...οπου και να καταληξετε ειστε νεοι και οι δυο για να αλλαξετε γνωμη στην πορεια. φτανει εκει που θα πατε να ξερουμε οτι ειστε ευτυχισμενοι! φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου καλησπερα κ παλι

μην το σκεφτεσαι καν δ το συζητω εννοειτε κ να πατε εξαλου δ θα ειστε μονοι σε ξενη χωρα εχετε ανθρωπου εκει που σας αγαπανε κ που θα σας σταθουν διπλα σας οσο για τους γονεις κ τα αδερφια εχεις δικιο αλλα δ θα μπορειτε καποια στιγμη να ερθετε η να ερθει η οικογενεια σου εκει νομιζω κ εγω πως ειναι πολυ μα πολυ καλη ευκαιρια να ανοιξετε τα φτερα σας μαζι με τον ανδρουλη σου κ την μπουμπουκα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπέλα μου όλα σας θέλουν εκεί!

Αφού έχετε στρομένη δουλειά το μόνο που απομένει είναι να αναροτηθείτε αν θέλετε να ασχοληθείτε με το αντικείμενο.Φυσικά το θέμα του σπιτιου είναι το αμέσως φλέγων θέμα και ακόμα το ότι τα προνόμια που έχετε σε μια τέτοια χώρα, παιδεία, σχολεία, νοσοκομεία δεν θα τα έχετε για τα παιδάκια σας εδώ με το χάος που επικρατεί εδώ.είναι πολύ ποιο μπροστά σαν κράτος απο εμας και είμαι σίγουρη οτι έστω και σαν εμπειρία αξίζει να το δοκιμάσετε.εγώ μένω δράμα και οι δικοί μου μένουν Αθήνα, σε πληροφορώ τους βλέπω 3 φορές το χρόνο.τώρα με το skype και τα τηλέφωνα είναι σαν να είναι εδώ πολλές φορές, θέμα συνήθειας είναι ολα.

φιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν 5 χρονια και χωρις να το σκεφτω μαζεψα τα πραγματα μου και εφυγα για Βερολινο. Αφησα πισω φιλους, οικογενεια, δουλεια, για να ειμαι με τον ανθρωπο μου. Όταν με ρωτησαν αν το σκεφτηκα καλα και τι θα κανω αν χωρισω, που δεν μιλάω τη γλωσσα, που δεν εχω δουλεια κλπ απαντησα οτι αν το σκεφτομουν καλυτερα δεν θα το εκανα. Το ηθελα και το εκανα. Δεν τα εβαλα κατω. Η τρελα μου ηταν που με βοηθησε. Εδω ουτε καν ποια γλωσσα μιλουσαν δεν μπορουσα να ξεχωρισω. Γερμανικα, ρωσικα, τουρκικα ήταν για μενα... "κινεζικα"!

Δεν το μετανοιωνω λεπτο που εφυγα. Τωρα εδω ειναι το σπιτι μου. Έμεινα έγκυος, παντρευτηκα, βρηκα διδακτορικο στα αγγλικα, ξαναεμεινα έγκυος και μαλλον θα ξαναπαντρευτω. Ο πιπινος μου τοτε ηταν φοιτητης και τωρα δουλευει. Περναω μια χαρα. Κατεβαινω Ελλαδα 3-4 φορες το χρονο και κανουμε και 2 ταξιδακια εξτρα.

Την παρασμενη εβδομαδα ημουν Λουξεμβουργο - Παρισι - Ντισνεϋλαντ. Πολυ όμορφα. Εχουμε τη δυνατοτητα να φευγουμε ευκολα και να κυκλοφορουμε στην Ευρωπη και υπαρχει καλη προνοια για τα παιδια. Μεγαλωνουν πολυ φυσιολογικα και διγλωσσα, με μητρικη τα Ελληνικα.

Εμεις πολυ ευκολα μπορουμε να σου πουμε πηγαινε. Δεν ειναι ευκολη αποφαση. Θελει τρελα και αυθορμητισμο. Αν το λεει η καρδουλα σου καντο! Αν ομως εχεις και την παραμικρη αμφιβολια τοτε μαλλον δεν το θες πραγματικα. Εγω ετσι λειτουργω...

Ευχομαι ο δρομος σας να ειναι γλυκος και γεματος αγαπη οπου και αν σας βγαλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...