Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΝΣΗ?!?!?!


Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ...ΕΜΕΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 1ΜΙΣΙ ΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ.. Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΝΣΗ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΘΑ ΔΕΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ ΑΝ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΛΑ!! ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΚΑΤΑΛΑΒΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ..ΤΗΣ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΓΙΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΤΟ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΛΙΓΟ ΒΑΡΕΩΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΟΝ ΣΤΙΣ ΑΠΟΔΟΣΕΙΣ ΤΟΥ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΣΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΤΟΥΣ... ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΩΣ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ ΚΙ ΑΝ ΔΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΣΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ...Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥΤΙΜΗ..

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aggelina καλησπερα

την οδο αυτη που θελει να ακολουθησετε δεν την εχω ξανακουσει αλλα δεν ακουγεται και παραλογο αυτο που σου λεει. Εσυ τι εξετασεις εχεις κανει? Ξερουμε τι γινεται απο την δικη σου πλευρα? Εσυ σαν γυναικα πιστευεις οτι ο αντρας σου θα αντιδρουσε? Στο λεω γιατι αυτο που σου πε ειναι συνηθησμενο αλλα δεν ειναι ο κανονας, ο δικος μου το αντιμετοπισε σαν ενα ακομη βημα για να κανουμε παιδακι. Κοιτα απο οσο εχω ακουσει εαν το σερμα ειναι πολυ χαμηλης κηνιτηκοτητας η σπερματεγχυση πιθανο να μη σας βοηθησει.

Παντως ελπιζω να σε βοηθησει οσο και εμενα γιατι εγω με σπερματεγχυση ειμαι εγκυος, ολα να πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia sou koukla.ego kano eksosomatikes.ala ksero pos kai stin spermatexinsi pernis farmaka.to protimas apo mia apli eksetasi spermatos?ti pai na pi i antres to pernoun vareos.esi diladi pos to pernis.pistevo pos o giatro sou den sou ta lei kala.kai esi kakos den exis psaxti perisotero.popa filia kai kali epitixia se oti kanis.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΙΚΟΣ.. ΚΙ ΕΚΕΙΝΟΣ ΘΑ ΤΟ ΔΕΙ ΣΑΝ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΑΣ.. ΔΕ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΦΑΡΜΑΚΑ, ΑΠΛΑ ΣΑΝ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ! ΤΩΡΑ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΩ.. ΕΓΩ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΑΠ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ..ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ! ΑΠΟ ΟΣΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΔΕ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΑΝ ΜΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΜΕΘΟΔΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ! ΑΥΤΟ ΤΟ "ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ" ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ. ΓΙΑΤΙ, ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ, ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΕ ΓΙΑΤΡΟ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ ? ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΑΖΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ, ΟΧΙ ΜΟΝΗ ΣΟΥ. Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΕΚΑΝΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΕΙΜΟΥΣΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ, ΑΠΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΛΕΦΤΑ) ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΦΑΡΜΑΚΑ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΑΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5ο ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΔΙΔΥΜΑ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, ΕΚΑΝΑ 2 ΦΟΡΕΣ, ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕ ΚΛΟΜΙΦΑΙΝΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ SEX ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΩΡΕΣ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ. ΣΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΝΕΣΟΥΛΕΣ, ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΚΑΘΕ 2-3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΔΩΣΕΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΣΟΥ "ΤΟΝ ΟΒΟΛΟ ΤΟΥ" ΣΕ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ, ΑΥΤΟΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΕΤΡΙΣΟΥΝ ΘΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΑ ΚΑΛΑ, ΘΑ ΤΑ ΕΜΠΛΟΥΤΗΣΟΥΝ, ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΣΤΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΣΩΛΗΝΑΚΙ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΤΟΣΟ ΑΠΛΟ! Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΠΡΟΧΩΡΑΕΙ. ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΚΑΙ Η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΑΚΟΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΑΠ' ΟΤΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΟΥΝ (ΑΛΛΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΑΠΟ ΤΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ). ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΦΛΥΑΡΙΑ. :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gorgina έγραψε:

gia sou koukla.ego kano eksosomatikes.ala ksero pos kai stin spermatexinsi pernis farmaka.to protimas apo mia apli eksetasi spermatos?ti pai na pi i antres to pernoun vareos.esi diladi pos to pernis.pistevo pos o giatro sou den sou ta lei kala.kai esi kakos den exis psaxti perisotero.popa filia kai kali epitixia se oti kanis.

ισως σου ακουστει σκληρη η απαντηση της gorginas αλλα εχει ενα δικιο. Εμενα ας πουμε ο γιατρος μου ειχε πει οτι θα παρω ορμονες (οπως και πηρα αλλωστε) δυο φορες για σπερματεγχυση και μετα εξωσωματικη για να μη παιρνω φαρμακα πολλες φορες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το επι τοπου το λεει επειδη για να γινει σπερματεγχυση θα δωσει ο αντρας σου σπερμα το οποιο θα επεξεργαστουν και θα δουν την ποιοτητα του. Οποτε οντως θα δουν σε τι κατασταση ειναι το σπερμα. Κοιτα η εξεταση του αντρα ειναι εντελως απλη, μια μ...α δινει, με το συμπαθειο κιολλας! Πιστευω οτι εσυ θα πρεπε να εχσεις κανει εναν ορμονικο ελεγχο, λιγο αιμα θα δωσεις! Θελω να πω οτι και οι δυο αυτες εξετασεις ειναι απλες, ποιο απλες απο μια σπερματεγχυση, και ποιο φτηνες φυσικα, και στο κατω κατω σε οποιον γιατρο και να πας εναν ορμονολογικο ελεγχο θα σου πει να τον κανεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dilie gia sou genika grafo kapos???prospatho na grafo liga kai genika den mou aresoun ta pola logia.

sou apanto me kathara filiki diathesi kai to minima sou gia tis 2 eksetasis pou poli sosta protines sti fili mas me ekane kai gelasa giati to diatiposea poli orea.elpizo i filimas na mas akousi.giati pragmati apo afta prepi na ksekinisi sas filo.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΤΗΣ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ,Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ.

ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ Κ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?

ΠΟΣΟ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΜΙΑ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ αγγελίνα μου προσπαθώ 16 μήνες . τους 2 τελευταίους με θεραπεία κ λέω στον επόμενο ή στον μεθεπόμενο να κάνω σπερματέγχυση με παρότρυνση του γιατρού μου. Εμάς φυσικά το σπέρμα έχει ελεγχθεί από τον 3ο μήνα προσπαθειών κ ήταν μια χαρά, έχω όμως μπερδευτεί γιατί λένε πως όταν το σπέρμα είναι καλό δεν έχει να δώσει κάτι παραπάνω η σπερματέγχυση, πάει απο μόνο του στη μήτρα δεν χρειάζεται βοήθεια. Μάλλον είναι για τις περιπτώσεις που τίθεται ΜΙΚΡΟ θέμα στο σπέρμα, θα δούμε ....

Θα το κάνω κ αυτό γιατί ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.

Κοίτα στη φάση που βρίσκεσαι, έχουν δίκιο τα κορίτσια ότι θα έπρεπε να έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις αλλά αν το κόστος είναι 400Ε κάντο μπορεί κ να σου κάτσει...για ένα σπερμοδιάγραμμα θα έδινες 150Ε.

Η γιατρός σου κάτι θα ξέρει παραπάνω...για να στο προτείνει.

φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gorgina έγραψε:

dilie gia sou genika grafo kapos???prospatho na grafo liga kai genika den mou aresoun ta pola logia.

sou apanto me kathara filiki diathesi kai to minima sou gia tis 2 eksetasis pou poli sosta protines sti fili mas me ekane kai gelasa giati to diatiposea poli orea.elpizo i filimas na mas akousi.giati pragmati apo afta prepi na ksekinisi sas filo.

οχι βρε δεν εννοουσα οτι το εγραψες καπως αλλα οτι μπροστα στο μαλακο και τροπο και μια χαλαρη κατασταση που της προτεινει η γιατρος ισως η δικη σου απαντηση της φανει σκληρη.

Εγω παντως θεωρω οτι μια σπερματεγχυση δεν ειναι "ελα μωρα θα κανουμε μια να δουμε που βρησκομαστε" εγω δε το βιωσα ετσι, βεβαια ο καθε γιατρος εχει το συστημα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κουκλες, θα σας πω τη δικη μου γνωμη. η σπερματεγχευση ειναι βηματα μετα απο την εξεταση σπερματος. Δεν ξερω τις ηλικιες σας, αλλα πρεπει πρωτα να κανετε ολες τις ορμονολογικες εξετασεις, να κανετε το τεστ για το σπερμα και εαν ολα πανε χαλια, και παρεις και ενεσεις για να διορθωθουν τα πραγματα, μετα προχωρας σε σπερματεγχιση. ειναι δυνατον να κανετε επεμβαση χωρις να κανετε τις απλες εξετασεις πρωτα? ασε που κοστιζει και πολυ..... για αν μην αναφερω τα φαρμακα που ενδεχομενως θα παρετε.....καντε πρωτα ολα τα απλα και προχωρατε στα δυσκολα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nikol. έγραψε:

Κοίτα στη φάση που βρίσκεσαι, έχουν δίκιο τα κορίτσια ότι θα έπρεπε να έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις αλλά αν το κόστος είναι 400Ε κάντο μπορεί κ να σου κάτσει...για ένα σπερμοδιάγραμμα θα έδινες 150Ε.

Η γιατρός σου κάτι θα ξέρει παραπάνω...για να στο προτείνει.

φιλιά

εμας πας πηραν 50 ευρω προσφατα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ!

ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΣΕΙΡΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ,ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ!ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ(ΟΡΜΟΝΙΚΕΣ,ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ ΚΤΛ)Κ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΕΙΕΣ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ:angry:

ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΠΟΛΛΑ.ΠΕΡΙΠΟΥ 50 ΕΥΡΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βουλα συμφωνω απολυτα

Μαλιστα μεχρι τωρα εμεις εχουμε κανει 3 σπερμοδιαγραμματα, καθως το διαστημα το οποιο ψαχνομαστε ειναι μεγαλο, και ο αντρας μου το εχει δειξει σε 4 διαφορετικους γιατρους, στον γυναικολογο μου του τεβε, στον παλιο μου γυναικολογο, στον νεο και στο δικο του ανδρολογο-να το πω ετσι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γειά,

αν και έχω μιλήσει με κάποιες από σας, ήθελα απλά να σου πώ ότι καλύτερα θα ναι να κάνεις κάποιες ορμονικές εξετάσεις, να δείτε και μετα πριν την σπερματέγχυση υπάρχουν και άλοι τρόποι. Εμένα μου έδωσε serpafar για να έχω περισσότερα αυγουλάκια. Με παρακολουθεί από την 12η μέρα έως και την 20η και μου δίνει 3 πιθανές μέρες που θα πρέπει να ρθουμε σ'επαφή. Πιστεύω να με βοηθήσει αυτή η μέθοδος. Μετά μου είπε ότι κάνεις μια ένεση πιο συγκεκριμένα για να ρθεις σεπαφη σε 36 ώρες από την στιγμή που θα κάνεις την ένεση. Μετά αν δεν ταχεις καταφέρει προχωράς στην σπερματέγχυση.

Οπότε μάλλον δεν θα πρέπει να βιάζεσαι..

Και να μην αγχώνεσαι .. τι λέω τώρα...

Αν θες κάτι στείλε μην.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ aggelina!ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΓΩ ΤΙ ΕΚΑΝΑ. ΑΦΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΚΑΙ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ....ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΣΠΕΡΜΑΤΟΣ, ΟΛΟΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΠΡΩΤΑ. ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΣΠΕΡΜΑ,ΜΟΥ ΕΙΠΕ Κ ΕΚΑΝΑ ΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ. ΕΙΔΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΚ! ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΑΝ ΑΡΧΗ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ.....ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝ ΔΕΝ.....ΠΑΜΕ ΓΙΑ ΕΞΩΣΟΜΑΤΙΚΗ. ΟΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΟΥ ΑΝ ΘΕΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πήγα και εγώ στο γιατρό εχθές στην 11 ημέρα του κύκλου μετά από serpafar. Μου είπε ότι κάτι βλέπει να σχηματίζεται από την μία πλευρά και να πάω την Πεμπτη να με ξαναδεί. Μου είπε ότι καλό θα ήταν αν τελικά γίνει κάτι να ξεκινήσουμε αυτή τη φορά τη διαδικασία της σπερματέγχυσης που θα γίνει στο γραφείο του, αφού ο άντρας μου θα πάει σε ειδικό κέντρο για το σπέρμα για να γίνει φυγκοκέντριση. Με δεδομένο ότι το σπέρμα του είναι πολύ καλό δεν ξέρω τι παραπάνω θα κερδίσουμε!!! Να ρωτήσω και κάτι η ώρα που θα πάρει για να το πάμε στο γιατρείο από το κέντρο δεν θα το αλλοιώσει;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάρθα μου, για να γίνει σωστά η σπερματέγχυνση πρέπει να είναι σίγουρος ο γιατρός για τη στιγμή που θα γίνει η ωοθυλακιορρηξία. Αυτό μπορεί να διασταυρωθεί με ορμονική εξέταση. Όσο για το σπέρμα από τη στιγμή που θα το δώσει ο σύζυγος σου και θα το επεξεργαστούν οι εμβρυολόγοι, χρειάζεται καμιά ώρα, τώρα για να το μεταφέρεις θα σου πουν εκείνοι, αλλά σίγουρα χρειάζεται να είναι κάπου ζεστά..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΘΑ ΣΥΜΦΟΝΗΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Ο ΠΡΩΤΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ, ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΣΕ ΤΗΝ ΩΟΡΡΗΞΙΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΤΑ ΣΕΡΠΑΦΑΡ. ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ΕΜΕΝΑ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΩΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ. ΕΓΩ ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ. ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΗΤΑΝ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΡΜΟΝΟΛΟΓΙΚΕΣ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΤΟ ΧΑΠΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ. ΝΑ ΜΗ ΣΤΑ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΟΛΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΛΙΓΟ ΑΙΜΑ 3 ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕ. ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ! Η ΥΣΤΕΡΟΣΑΛΠΙΓΓΟΓΡΑΦΙΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΙΔΙΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟ ΥΓΡΟ ΠΟΥ ΡΙΧΝΟΥΝ ΞΕΒΟΥΛΩΝΟΥΝ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΙ ΣΑΛΠΙΓΓΕΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ. ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ 1ο ΓΙΑΤΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΨΑΞΟΥ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΑΝ ΜΕΝΕΙΣ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΙΑ ΓΙΑΤΡΟ ΕΧΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΩΝ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΟΒΑΡΟΣ ΛΟΓΟΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Δεν ξέρω ακριβώς τι απαντήσεις έχεις πάρει επί του θέματος γιατί δεν προλαβαίνω να διαβάσω όλα τα μηνύματα, γι' αυτό θα στα πω κι εγώ όπως τα βίωσα.

Κάναμε σπερματέγχυση τον περασμένο Μάρτη (κόστισε περίπου 350€)αφού όμως ΠΡΩΤΑ είχε διαπιστωθεί προβλημα στο σπέρμα του άντρα μου (ολιγοσπερμία αλλά με καλή κινητικότητα και χρωμοσωμικά άρτιο) και στη δική μου ωοριξία (δεν έκανα αυγουλάκια κάθε μήνα ούτε σε συγκεκριμένες περιόδους). Ύστερα λοιπόν από το συνδιασμό αυτών των δύο παραγόντων, μας συνέστησε ο γιατρός μας να κάνουμε την σπερματέγχυση, αφού πρώτα προσπαθήσαμε και μόνοι μας με προγραμματισμένη ωοριξία (χάπια + ένεση) και δεν καταφέραμε τίποτα. Δεν τα καταφέραμε ούτε με την έκχυση και πριν το Πάσχα, παρ' ότι έπαιρνα χάπια που θα έπρεπε να μου διασφαλίσουν μια αξιοπρεπή ωοριξία, τη μια μέρα είχα ωοθηλάκια και μετά τα εξαφάνισα. Κατάλαβε λοιπόν ο γιατρός με πόσο άγχος είχα επιφορτιστεί και μου ζήτησε να προσπαθήσουμε και πάλι φυσιολογικά για καναδυο μήνες και έτσι κάναμε.

Guess what? Είμαι έγκυος στον 4ο σχεδόν μήνα.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση στην προκειμένη περίπτωση, είναι πώς σας στέλνει η γιατρός σε έκχυση χωρίς να έχετε κάνει εξετάσεις πρώτα (εκτός κι αν το λες κάπου και δεν το διάβασα). Δεν θέλω να κριτικάρω τη γιατρό σου, προφανώς και ξέρει πολύ περισσότερα από όλους εμάς μαζί, αλλά μου κάνει εντύπωση που δε ζήτησε να εξεταστεί πρώτα ο άντρας σου. Στο κάτω κάτω το πώς θα το πάρει το αποτέλεσμα αφορά εσάς τους δύο και κανέναν άλλον. Ή τουλάχιστον ας σας έδινε αυτή την επιλογή. Υπάρχουν και περιπτώσεις στις οποίες δεν ενδίκνειται καν η έκχυση. Το ότι θα εξεταστεί το σπέρμα του άντρα σου εκείνη την ημέρα (και μόνο!) και θα βγάλει η γιατρός απόφθευγμα δεν μου στέκεται καλά. Θα σου πω και πάλι ότι ένας από τους λόγους που ο γιατρός μου μας ζήτησε να ξαναπροσπαθήσουμε και φυσιολογικά ήταν γιατί σε τρία δείγματα που έδωσε ο άντρας μου (ένα πριν και δύο κατά τις δύο επαναλήψεις της έκχυσης)είχε ανωδική πορεία το σπέρμα του΄, έστω κι αν δεν ήταν φυσιολογικό. Αν δεν υπάρχει λοιπόν και κάποια σύγκριση εξετάσεων δεν είναι τόσο εύκολο να βγουν συμπεράσματα.

Η διαδικασία πάντως δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο : δίνεται σπέρμα το πρωί, το περνάνε επεξεργασία, μπαίνετε με το γιατρό σ'ένα δωματιάκι και στο περνάει με καθετηράκι στη μήτρα. Το μόνο ενοχλητικό είναι ο κολποδιαστολέας αλλά η όλη υπόθεση διαρκεί 5 λεπτάκια το πολύ. Να μην φοβάσαι καθόλου.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...