Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θέλει να δει το μωρο...


hope_89

Recommended Posts

Καλημέρα κι από μένα! Εμένα μου κάνει εντύπωση που δεν συγκινήθηκε τη μέρα που ήρθε στον κόσμο το εγγόνι της που ήταν ό,τι πιο φυσικό. Αυτό έγινε αν θυμάμαι και με τους δικούς σου. Λειτουργεί με χρονοκαθυστέρηση? Εντύπωση μου κάνει.

Εγώ στη θέση σου θα ήμουν πολύ επιφυλακτική και θα έθετα όρους. Σίγουρα όλοι αξίζουν μια δεύτερη ευκαιρία και πόσο μάλλον μια γιαγιά. Αλλά νομίζω πως είναι καλό να κάνετε δειλά βήματα κάθε φορά και φυσικά με όρους. Να καταλάβει κι εκείνη πόσο κακό σας έκανε και πως το να σε λέει κάποιος "μητέρα" και "γιαγιά" δεν είναι αυτονόητο. Δίνεις εξετάσεις καθημερινά.

Εύχομαι να πάρετε την καλύτερη για σας απόφαση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 93
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

καλημερα hope!Αν και δεν ξερω γιατι φερεται ετσι,ποιο ακριβως ειναι το προβλημα της.Ισως μια 2η ευκαιρια μονο και μονο για χαρη του παιδιου σου.Ειναι η γιαγια του,μονο γι αυτο. Καντε και μια κουβεντα,γιατι αλλαξε γνωμη.Και να σου ζητησει συγνωμη η μουλαρα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Ακριβώς επειδή έχει κακές εμπειρίες και αναμνήσεις απο εκείνη δεν θέλει να την ξαναβάλει στην ζωή του,που τώρα είναι και ζωής της κόρης μας.

Τι εννοείς, και πριν κάνετε το μωρό η σχέση με την μητέρα του είχε προβλήματα? Κι αν όντως έχει μετανιώσει και σας θέλει δίπλα της?

Γίνατε κι εσείς γονείς τώρα και πρέπει να σκεφτείτε και λίγο την θέση της...

Αξίζει τον κόπο μια ευκαιρία, άλλωστε αν δεν δείτε αλλαγή συνεχίζεται μόνοι σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mirlitsa ποτέ δεν ήταν μάνα...Αν διάβασες και παραπάνω,παράταγε μια ζωή τα παιδιά της για να τρέχει ταξιδάκια με τους φίλους.Και όταν ήταν στο σπίτι φώναζε και τα χτυπούσε:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καμμιά περίπτωση δεν είμαι με το μέρος της, και ούτε σύμφωνη με τα όσα έχει κάνει.

Όταν σου λέω να της δώσεις μια ακόμα ευκαιρία φυσικά δεν εννοώ να γίνεται και κολλητές, λες και δεν τρέχει τίποτα. Άλλωστε όσο κι αν προσπαθήσει να γίνεται "φίλες" όλα όσα έχουν υποθεί μεταξύ σας δύσκολα τα προσπερνά κάποιος...και έχεις απόλυτο δίκαιο σε αυτό.

Δώσε όμως λίγο χρόνο και δες πως θα πάει το θέμα και από την πλευρά του συντρόφου σου. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου γλυκό γειά σου και από εμένα.πραγματικά πιστεύω πως αντιμετωπίζεις μια πολύ δύσκολή κατάσταση για ακόμη μια φορά, για αυτό το λόγο ότι και να αποφασίσεις θα πρέπει να το σκεφτείς πολύ καλά και πάντα μαζί με τον άντρα σου! και εγώ είμαι της άποψης ότι δίνουμε δεύτερη ευκαιρία-μεχρι εκεί όμως- και μόνο σε ανθρώπους που έχουν καταλάβει τα λάθη τους. το ότι ήρθε στο μαιευτήριο και φέρθηκε με αυτό τον τρόπο δείχνει ΑΠΕΡΑΝΤΗ κακία!!! λες να το σκέφτηκε καλύτερα; είχε ΕΝΝΙΑ ολόκληρους μήνες να το σκεφτεί. και εγώ αντιμετώπισα αντιδράσεις στην ανακοίνωση της εγκυμοσύνης αλλά στο μαιευτήριο τους είχα δίπλα μου.σου εύχομαι το καλύτερο και σε καμία περίπτωση να μην ταραχτεί η ευτυχία σας!!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι δύσκολο... :dry:

Πρέπει να αποφασίσετε το καλύτερο για την κορούλα σας(που είμαι σίγουρη οτι θα το κάνετε).Όλοι αξίζουμε μια δεύτερη ευκαιρία αλλά μετά απο τέτοια λόγια(και όλα όσα έχουν ποηγηθεί όλα αυτά τα χρόνια με τον σύντροφο σου)σας κάνουν πιο επιφυλακτικούς

Καλή τύχη:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Ο σύντροφος μου είναι πολύ αρνητικός,και δεν την θέλει.Εγώ είμαι 50-50.Απ την μια δεν θέλω να έχουμε άλλα προβλήματα και απο την άλλη λέω μήπως ξύπνησε η γιαγιά μέσα της...

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνουμε.Αν τελικά αρνηθούμε πιστευω οτι θα κάθεται και θα λέει στον καθένα πως δνε την θέλουμε κτλ κτλ κτλ.Σίγουρα δεν είναι ο καταληλότερος άνθρωπος για να πάρει τον τίτλο της γιαγιάς...:huh:

Να της δώσουμε μια ακόμα ευκαιρία ή να προφυλαχτούμε απο κάποια πιθανή αναταραχή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νελλακι μου προσπαθω να μπω στη θεση σου!Καταρχην εισαι τοσο μα τοσο καλο παιδι!Μπραβο κοριτσι μου και μονο που εισαι σε διλημμα!Νομιζω πως εγω ουτε καν θα σηκωνα το τηλ ή θα το εκλεινα την στιγμη που θα ακουγα τη φωνη αυτης της γυναικας!

Οκ!Εινα μανα του αντρουλη σου!Αλλα ας μην κρινουμε τι ειδους μανα ειναι απο αυτα που μας λες!

Νομιζω θα φοβομουν να πλησιασει την γλυκουλα!Πραγματικα θα ζοριζομουν πολυ εστω και στα 2 μετρα!

Στηριξε τον Στελιο σου οπως σου ειπαν κ τα κοριτσια!Αλλα αν δεν μιλησει εκεινος νομιζω πως πρεπει να ανοιξεις εσυ κουβεντα.

Να βγαλει τουλαχιστον τις σκεψεις απο μεσα του,να ξελαφρωσει!

Και μετα ηρεμα αποφασιζετε... Τι να πω...

Οσο το σκεφτομαι τοσο περισσοτερο τρεμω στη σκεψη!Αυτη η γυναικα δεν συγκινηθηκε στην μεγαλυτερη και σημαντικοτερη στιγμη της ζωης του Στελιου.Την γεννηση του παιδιου του....Δεν υπαρχει περιπτωση να εχει μετανιωσει....

Και οσο γραφω καταληγω....Δεν θα της επετρεπα να δει το μωρο.Ουτε να υπαρχει στη ζωη σας....Τουλαχιστον οχι τωρα...Οχι πριν βεβαιωθεις πως εχει καταλαβει και μετανιωσει τρελλα τα λαθη της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε συ Νέλλυ σε θαυμάζω!! Πόσο αρετή μπορεί να έχεις μέσα σου...

Εγώ βρε κορίτσια δεν ξέρω αλλά γιατί να δίνουμε πάντα εμείς τόπο στην οργή σε καφρίλες μεγάλων μόνο και μόνο για να μην πληγώνονται κι αυτοί να μην νοιάζονται καθόλου μα καθόλου για το πως μπορεί να νιώθουμε εμείς;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συζηταγα με τον αντρα μου για την περιπτωση σου.Αυτος θα την διεγραφε.Δεν θα της ξαναμιλαγε και δεν θα αφηνε να δει το παιδι.Ειπα να σου γραψω και μια αντρικη γνωμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοιταξε,κακο δεν μπορει να σας κανει..αντεξατε τοσα και δεν προκειται να σας χωρισει η να μπει αναμεσα σας με οποιο τροπο ειδικα οταν η σχεση με το γιο της ειναι οπως ειναι..

νομιζω οτι εκανε τρομερα λαθη και ο στελιος δε θα τα ξεχασει,αλλα δεν αμφιβαλω οτι την αγαπαει καταβαθος..αλλιως δε θα ηταν τοσο πικραμενος τωρα..μανα του ειναι..οτι και να ειναι..

απο τη μια θελει τωρα κατα καποιο τροπο να της δειξει ποσο λαθος μανα ηταν,τωρα του δοθηκε αυτη η ευκαιρια..πραγματικα ειναι μια λυτρωση αυτη,το να της δειξει οτι ολα οσα του εκανε θα εχουν συνεπειες,αλλα επειδη ειναι καλο παιδι,παντα μεσα του θα τον ποναει που "την εδιωξε" μακρια απο αυτον και την εγγονη της..

αν ομως βρει τη δυναμη,οχι να τη συγχωρησει,να της παραχωρησει το δικαιωμα να βλεπει το παιδι,σιγα σιγα θα φυγει η πικρια και θα ειναι πιο ηρεμος.παντα οταν μας κανουν κατι κακο εκεινη την ωρα περιμενουμε τη στιγμη που μετανιωσουν και θα πληγωθουν οι ιδιοι που μας πληγωσαν αλλα οταν συγχωρουμε νιωθουμε πιο αναλαφροι πιστευω....αν οντως το μετανωσε(γιατι δε βρισκω αλλο λογο προσωπικα,να κανει αυτο το βημα)θα "αποκτησει" τωρα τη μανα που ποτε δεν ειχε..μπορει ισως να κανει οτι δεν τον νοιαζει και οτι τη μισει,αλλα αν αλλαξει αυτη η γυναικα μπορει και να καλυψει λιγο απο το κενο που η ιδια του δημιουργησε..

πραγματικα δεν ξερω ειναι δυσκολη η κατασταση αλλα να σου πω και κατι αλλο που σκεφτηκα,γιατι η μικρουλα να μη γνωρισει και την αλλη γιαγια.δεν νομιζω οτ θα της κανει καποιο κακο(δε χρειαζεται να μεινει μονη της ποτε με το παιδι.παντα υπο επιτηρηση,να ξερετε τι λεει και τι κανει)..βεβαια εσεις ξερετε,αλλα γνωριζω παρομοια περιπτωση που το κοριτσακι μιας καλης μου φιλης,3 χρονων πλεον,αναζηταει τους αλλους παππουδες πολυ εντονα..(για παρομοιους λογους,δεν το πηγαινει εκει το παιδι εδω και 1,5 χρονο αλλα αυτο ακομα τους θυμαται)καθεται και τους ζωγραφιζει να την κρατανε απο το χερι και βαζει στο προσωπο της ζωγραφιας χαμογελα,ενω οταν ζωγραφιζει μονο τον εαυτο της βαζει λυπημενη φατσουλα(με το στοματακι προς τα κατω)..το παιδι ενιωσε την απορριψη των παππουδων παρολο που ηταν μικρο και τους εβλεπε σπανιοτατα,εδω και τοσο καορο που δεν τους βλεπει καθολου,ακομα τους ψαχνει..κανει οτι τους παιρνει τηλεφωνο ταχα και τους μιλαει,και διαφορα τετοια και η μαμα της εχει τρελαθει...

αν βρεθειτε μια φορα θα καταλαβετε για πιο λογο ηθελε να δει το μωρο και αναλογως θα πραξετε..δε θελω σε καμια περιπτωση να σε επηρεασω,απλα θελω να δεις και μια αλλη οπτικη και ισως αν εχεις ολοκληρωμενη εικονα να παρεις τη σωστη αποφαση,οποια και να ειναι.κανεις αλλος εκτος απο σας δεν ξερει καλυτερα τι ειναι καλο για το παιδι σας..εσεις μονο ξερετε ποιο θα ειναι το σωστο..

απλα εχω ζησει την ιστορια της φιλης μου και ενιωσα την αναγκη να σου την πω..ελπιζω να βρειτε συντομα τη λυση και να ειστε ηρεμοι και ευτυχισμενοι απο δω και περα..χωρις αλλα απροοπτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy έγραψε:

Νέλλυ μου, γενικά είμαι άνθρωπος που δίνει ευκαιρίες...

Η δική σας ιστορία έχει πολλά αγκάθια... όλη αυτή η αρνητική στάση και με αποκορύφωμα το επεισόδιο στο μαιευτήριο, είναι πράγματα που δεν "καταπίνονται" εύκολα από κανέναν.

Εγώ θα σου πρότεινα το εξής: σε πρώτη φάση, ο σύντροφός σου να΄ναι αυτός που θα έρθει σε επικοινωνία με την μητέρα του. Με ήρεμο τρόπο, χωρίς εντάσεις όσο γίνεται, να κάνει μια κουβέντα μαζί της... Να δει τις πραγματικές της προθέσεις, να καταλάβει αν όντως έχει μετανιώσει για τα γεγονότα του παρελθόντος κλπ κλπ. Θα πρέπει να κερδίσει την εμπιστοσύνη του γιου της 100% πριν να αφήσει ο καλός σου εσένα και την Αννούλα να έρθετε σε επαφή μαζί της.

Δε χρειάζεται να ρισκάρετε μια νέα αναταραχή, όπως λέει και η Ράνια μας, δε σου χρειάζεται κάτι τέτοιο!

Πραγματικά εύχομαι να'χει μετανιώσει για ότι έγινε κι από δω και πέρα να σταθεί δίπλα σας όπως πρέπει να στέκεται δίπλα στα παιδιά της και τα εγγόνια της μια μάνα και γιαγιά.

Αν όντως συμβαίνει αυτό, σίγουρα θα χρειαστεί πολύς καιρός και προσπάθεια απ' όλες τις πλευρές για να βρείτε τις ισορροπίες σας. Αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι εσείς πρέπει να θέσετε τους όρους, για να μην "παραγνωριστείτε" μετά και συμβεί αυτό που λέει η Ράνια περί υποδείξεων κλπ..

Αν πάλι δεν ισχύσει αυτό, μην αφήσετε αυτήν την κατάσταση να επηρεάσει αρνητικά τη σχέση σας. Το πιο σημαντικό είναι να'σαστε καλά με την μικρούλα σας.

Εύχομαι όλα να γίνουν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για όλους σας! :)

Συμφωνω απολυτως!!!Δωσε χρονο στον συντροφο σου να αποφασισει αρχικα εκεινος πρωτα και φυσικα αφου σαραντισεις κοπελα μου!!

Ευχομαι τα καλυτερα!!

Φιλακιααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για τα μηνύματα!

alkost το παιδάκι είχε γνωρίσει τους παππούδες και ένιωθε την απώλεια...:blush::S:blink: Η δική μου ή θα την γνωρίσει ή δεν θα την γνωρίσει καθόλου.Αλλά ειναι φοβερό να δημιουργούνται τέτοια συναισθήματα απόρριψης σε ένα παιδί:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hope mou agapi mou...

Kane oti sou leei i kardoulla sou agapi mou kai tou antros sou...

Oti kai na apofasisetai sas eyxwme ta kalitera...

Skeutou ti einai kalitero gia to mwraki sou...

Filia agapi mou...

Kai o theoullis panta mazi sas...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μικρο μου κοριτσακι το θεμα ειναι πολυ ευασθητο βρειτε την καλυτερη λυση αφου δειτε λιγο το μελλον με αυτη την γυναικα κοντα σασ...

βαλτε ορια για να μην πληγωθειτε παλι...

τον αντρα σου τον καταλαβαινω που δεν θελει καμια επαφη..θελει ενα καλυτερο μελλον για την κορη του..

σου ευχομαι τα καλυτερα αν και μια παροιμια λεει πρωτα βγαινει η ψυχη και μετα το γουι....

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Ο Στέλιος αποφάσισε να μην την φέρουμε ακόμα σε επαφή με το μωρό...:dry: ...Περιττό να σας πω οτι άστραψε και βρόντιξε!!!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα νελλακι χαιρομαι που τελικα παρθηκε μια αποφαση..

θα ηρεμησετε τωρα..

δεν υπαρχει σωστο και λαθος σε αυτα τα πραγματα,ειναι πως νιωθεις και αν πραξεις οπως νιωθεις,ειναι παντα σωστο..

φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιτερα να αστραψει και να βροντηξει αυτη παρα εσεις στη φαση που εισαστε....και εγω αυτο θα εκανα....ειναι μικρο το διαστημα απο τα "που να το πεις" σκηνικα που εκανε....διαφυλλαξε την ηρεμια σου και πανω απο ολα του μωρου σου...εχει καιρο μπροστα να γνωρισει τη "γιαγια":angry: :angry:

Να σου ζησει το κοριτσακι σου και να ειναι παντα ευτυχισμενο!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια πραγματικά ξαναέδειξε τον παλιό ''καλό''-προ τηλεφωνήματος- εαυτό τους ...Και μας κάνει ακόμα πιο κλειστούς αυτό...:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...