Μετάβαση σε περιεχόμενο

ποσα κιλα πήρατε;


Recommended Posts

καλησπέρα σας. το ξέρω ανοιγω ενα πολυσυζητημένο και επιπονο θέμα , αλλα διάβασα κατι πολύ παλιο που μου έκανε εντύπωση. υπήρχε μια κοπέλα που έλεγε οτι στην 20η εβδομάδα είχε πάρει 2,5 κιλά. εγώ που έχω πάρει 10 και είμαι στην 23η να ανησυχώ;

εσείς πόσο πήρατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειμαι στη 17η και εχω παρει 1.800. Δεν γνωριζω αν ειναι πολλα τα κιλα σου. Ο γιατρος σου τι σου λεει? Απο τα λιγα που εχω ακουσει παιζει ρολο και με ποσα κιλα ξεκινησες. Η κοιλιτσα της φωτογραφιας ειναι δικια σου? Ειναι τελεια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι να μην ανησυχείς. Εξαρτάται και απο ΄πόσα κιλά ξεκινάς την εγκυμοσύνη. Μια κοπέλα που ξεκινά με ήδη πολλά κιλά είναι λογικό να πρέπει να πάρει λιγότερα απο μία που ξεκινά με πολύ χαμηλό βάρος. Αν είσαι λιποβαρής η συνιστώμενη αύξηση βάρους είναι 12.5 ως 18 κιλά. Αν είσαι φυσιολογική 11.5 ως 16 κιλά και αν είσαι υπέρβαρη 7 ως 11.5 κιλά. Βέβαια δεν μπορεί να είσαι συνέχεια πάνω σε μια ζυγαριά. Το ιδανικό είναι να αρχίζεις την εγκυμοσύνη με ένα φυσιολογικό βάρος και να πάρεις λίγα κιλά ώστε να διατηρήσεις την υγεία του σώματός σου την περίοδο αυτή.Προσπάθησε να έχεις ένα ισορροπημένο διαιτολόγιο. Να αποφύγεις γλυκά ψωμιά και γενικά όλα εκείνα που προσφέρουν τζάμπα θερμίδες. Εγώ στην εγκυμοσύνη παρόλο που είμαι αδύνατη πήρα εννια κιλά. Πρόσεχα όμως Προσπαθούσα να τρώω υγιεινά. Πολλά φρούτα λαχανικά γιαούρτι χυμούς βραστά. Το στομάχι μου βέβαια ήταν πάντα γεμάτο. Δεν αντέχω την πείνα... Α και όσο μπορείς περπάτα αν στο επιτρέπει και ο γιατρός. Εγω περπατούσα περίπου μια ώρα την ημέρα εκτός απο τους τρείς πρώτους μήνες τον έβδομο και τον όγδοο έτσι έτρωγα και κάτι παραπάνω χωρίς τύψεις. Μην προβληματίζεσαι όμως σημασία έχει να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου και τα κιλά θα τα χάσεις. Παρεπιπτώντος στη φωτογραφία εσύ είσαι? Αν είσαι εσύ δεν βλέπω να έχεις παρει κιλά Μόνο κοιλίτσα έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο γιατρος δεν μου έχει πει τιποτα για τα κιλα μου μεχρι τώρα. ειχα ξεκινησει και 3-4 κιλα λιγότερο απο το κανονικο μου. μαλλον όμως ειναι αρκετα τι να πω. δεν με νοιζει βεβαια ιδιαιτερα αρκει τα μπεμπουλακια μου να ειναι καλα και τα κιλα τα παραπανισια θα τα χασω ευκολα. ε δεν θα κανω και διαιτα. ναι η κοιλια ειναι της προηγουμενης εβδομαδας. ευχαριστω πολυ

στις 17 εβδομαδες ειχα παρει περιπου 7 κιλα απο οτι μπορω να θυμηθω. αρα εσυ εισαι σουπερ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΠΗΡΑ 9 ΚΙΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΣΕΧΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!!!ΚΟΙΤΑΞΕ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΟΥ,ΜΗΝ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΕΝΟΧΕΣ ΓΙΑ ΟΤΙ ΤΡΩΣ!!ΚΙΛΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ,ΑΡΚΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν λές τα μπεμπουλάκια σου εννοείς οτι έχεις δίδυμα γιατί τότε εννοείται οτι θα πάρεις περισσότερα κιλά. Η μέση αύξηση βάρους για δίδυμες κυήσεις είναι 15 - 20 κιλά. Η κοιλιά σου είναι τέλεια και είσαι πολύ αδύνατη μην ανησυχείς καθόλου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν μπορω να πω οτι δεν τρωω. τρωω και αρκετα. φαι περισσοτερο οχι γλυκα αλλα πειναω πολυ ωρες ωρες. δεν προβληματιζομαι ιδιαιτερα αλλα μου φαινονται λιγα τα κιλα που περνουν αλλες κοπελες. βεβαια αυτο δεν σημαινει τιποτα σημασια εχει να μην επηρεαζονται τα μωρουλια μας και να μην μας μεινουν παρα πολλα που δεν χανονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κοριτσι.εγω στον γιο μου ξεκινησα 50 κιλα και πηρα 19!!!!!:blink:και γεννησα μερικες μερες πριν μπω στον ενατο.ΣΚΕΨΟΥ να ειχα γεννησει και κανονικα ποσα κιλα ακομα θα επαιρνα.ο γιατρος δεν μου ελεγε τιποτα γιατι ξεκινησα με πολυ λιγα κιλα.εσυ ομως περιμενεις δυο μωρακια.και στην διδυμη κυηση νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο να παιρνεις παραπανω κιλα.μη σε στεναχωρει καθολου.στην φωτο εισαι υπεροχη.φιλια!!!!:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα, εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 13 κιλά τα οποία και χαθήκαν αμέσως χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Τώρα περιμένω δίδυμα στην 9η εβδομάδα, είναι πολυ νωρίς να αρχίσω να ζυγίζομαι, αν κι έχω το αγχος της εγκυμοσύνης και μου έχει κοπεί η όρεξη εντελώς!!! Μην αγχώνεσαι με τα κιλακια σου σημασία έχει να εισαι υγειής για να είναι υγειή και τα μωράκια. Αν έχεις δίδυμα πες μου σε παρακαλώ πως πάει η εγκυμοσύνη σου, ακουω τόσα κι έχω αγχος!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σου πω νατασα μου πρεπει να μιλαμε με τις ωρες για το τι εχω περασει μεχρι στιγμης. μπες στο chat εαν μπορεις να μιλαμε αμεσα γιατι το φορουν αργει λιγο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ μέχρι στιγμής έφτασα 14 κιλάκια στην 32η εβδομάδα! Ξεκίνησα με 52 κιλά! Έχω μόνο 1 μπέμπη στην κοιλίτσα μου!! Μην αγχώνεσαι! Όλα καλά.. Κι η κοιλίτσα σου φοβερή.. Φτου φτου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!με το καλο να τα δεχτεις:)

εγω πηρα 27 ολοκληρα κιλα στη εγγυμοσυνη μου.σε καλυπτω??:laugh: :laugh:

ξεκινησα πολυ αδυνατη βεβαια και μου φωναζε ο γιατρος μου,αλλα δεν ετρωγα γλυκα καθολου ετσι το ζαχαρο ηταν χαμηλο κ σταθερο.Μην αγχωνεσαι,εσυ εχεις και 2 στην κοιλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΜΕ 55 ΚΙΛΑ ΑΚΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 13 ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΕΡΑ ΤΟ ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΜΟΥ..EIMAI ΣΤΗ 37 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΣ 38Η...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξεκινησα με 73 και εφτασα τα 82 (μπορει και 83..(?)..)

Συνολο 10.. με μια μπεμπα στην κοιλια που περιμενω

απο μερα σε μερα .. Διανυω την 38η εβδομαδα..!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 31η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΗΤΕ ΝΑ ΜΕ ΖΗΛΕΨΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΜΕΤΟΥΣ.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ.ΕΓΩ ΣΚΑΩ ΜΕ ΤΑ ΚΙΛΑ ΜΟΥ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 33 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7 ΚΙΛΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΦΟΜΑΜΑΙ ΜΗ ΜΟΥ ΜΕΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΑΩ ΣΑ ΠΑΠΙΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΜΕ ΣΚΑΝΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΑ ΚΙΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινησα με 52,την 21η εβδομαδα ημουν 55 την 33η 60 και τοτε πηρα την κατω βολτα...

Εβαζα ενα κιλο την εβδομαδα μεχρι την 39η που γεννησα και εφτασα αισιως τα 66.

Απο την κλινικη βγηκα 61,5 επειτα σε 3 εβδομαδες εφτασα τα 58.

Μετα σε δυο μηνες εχασα 2 κιλα.

Τωρα παλευω με 4 κιλα που μου εμειναν (ειμαι 56) και θελω να χασω επιπλεον αλλα 2 για να φτασω τα 50 που ημουν παντα.

Η κοιλια παντως εχει μαζεψει παρα πολυ.

Ενα σωσιβιακη μου εμεινε αλλα θα φυγει μονο με γυμναστικη...

Παντως με το θηλασμο ζορικα τα πραγματα....

Πολυ δυσκολα χανονται τα κιλα...

Χαλαλι τα μπεμπακια μας ομως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΗΡΑ 16 ΚΙΛΑ ΚΑΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΔΙΗΡΚΗΣΕ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ.ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΕΝΝΑΤΟ ΜΗΝΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΒΕΡΤΑ ΚΙΛΑ ΕΓΩ ΕΧΑΣΑ(ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΤΑΣΩ ΤΑ 20) ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ ΦΥΓΑΝ ΤΑ 10!ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είμαι στην 40η εβδομάδα κ έχω πάρει 11 κιλά.τα κιλά σου είναι μια χαρά,έχεις κ διδυμάκια!,το τελευταίο που θα πρέπει να σε απασχολεί είναι αυτό!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριστια μου άλλες πολλά , άλλες λίγα. δεν έχει σημασια τελικά. καλά να ήμαστε και να ευχαριστώμαστε την εγκυμοσύνη μας χωρίς προβληματάκια. την άλλη βδομάδα που θα πάω στον γιατρό - θα τον ρωτήσω να δω τι θα μου πεί. αν και για να μην έχει πει κάτι μέχρι τώρα σημαίνει οτι τα θεωρεί καλά τα κιλά που έχω πάρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ 5 ΚΙΛΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΑΛΛΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΛΙΓΑ ΑΛΛΕΣ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ, ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ...

dev319prs__.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινησα με 62 κιλα και την τελευταια φορα που βγηκα στη ζυγαρια εδειχνε 70!! Ειμαι στην 29 εβδομαδα και ειμαι +8 κιλα! Να σημειωσω οτι τα 4 κιλα τα πηρα τον τελευταιο μηνα. Χαλαλι ομως καλα να ειναι το μωρακι μου και τα μωρακια ολων. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!ΚΑΛΗ ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ!!ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ 16+2 ΕΒΑΛΑ ΜΟΝΟ ΜΙΣΟ ΚΙΛΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΜΑΜΑ Μ ΑΛΛΑ ΩΣ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΕΜΜΕΤΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΡΟΣΕΧΩ Κ ΤΙ ΤΡΩΩ!Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΠΑΡ'ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ 140 ΓΡΑΜΜΑΡΙΑ.ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ!ΕΧΕΙΣ ΔΥΟ ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ!Η ΚΟΙΛΙΤΣΑ Σ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ!ΑΝΤΕ ΝΑ ΔΩ ΠΟΤΕ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ!ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ Ν ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...