Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρά και τηλεόραση


Recommended Posts

Έχω βαρεθεί να τσακώνομαι με τους γονείς μου για αυτό το θέμα. Ο παιδίατρος μας έχει ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ να δει το μωρό για οποιοδήποτε λόγο τηλεόραση. Καμιά φορά όταν την έχουμε ανοιχτή, αυτός γυρνάει το κεφάλι του και κολλάει εκεί. Του γυρνάω το κεφάλι και οι γονείς μου μου λένε, έλα μωρέ άστον να δει λίγο. Και με τρελαίνουν. Και τσακωνόμαστε γιατί μου λένε πως κ εμένα με άφηναν όταν ήμουν μωρό και δεν έπαθα τίποτα μπλα μπλα μπλα... Αλλά είμαι κάθετη σαυτό γιατί εκτός από προβλήματα που ίσως προκληθούν στην ομιλία (να μιλήσει πολύ αργότερα, δυσκολίες στη μάθηση κλπ) έχω ακούσει πως μπορεί το μωρό να γίνει επιληπτικό.

Έχω κουραστεί να τσακώνομαι για αυτό το θέμα με τους δικόυς μου, το παίρνουν και καλά πως τους λέω ότι δεμε μεγάλωσαν σωστά (αν είναι δυνατόν) και ΕΠΙΜΕΝΟΥΝ ντε κ καλά να τον αφήσω να δει τηλεόραση! Επειδή με βλέπουν ακόμα σα μωρό (25 είμαι).. Αλλά δε μου το λένε ούτε καν σα συμβουλή, το απαιτούν να το κάνω, σα διαταγή! Τι να πω... Και δεν ξέρω πως να το χειριστώ, με τρελαίνουν κ δε μπορώ να συζητήσω ήρεμα μαζί τους.

Από τι ηλικία και μετά μπορούν τα μωρά να παρακολουθήσουν άφοβα τηλεόραση? Ξέρετε?

Επίσης ξέρετε γιατί δεν κάνει να βγάζουμε τα μωρά με φλας? Και από ποια ηλικία μπορούμε να χρησιμοποιούμε άφοβα?

Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λένα ούτε εγώ θα την αφήνω στην τηλεόραση(βέβαια ακόμα είναι πολύ μικρή)Και πιστευω όσο αργότερα δουν τηλεόραση τόσο το καλύτερο.;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετα τα 2μισι τρια

Ψαξε αν θες στην αναζητηση του φορουμ εχει ξανασυζητηθει το θεμα

Να συνεχισεις να τσακωνεσαι με τους γονεις μεχρι να το καταλαβουν

Αν δεν λενε να το καταλαβουν μην τους αφηνεις το παιδι..ειναι τοσο μικρουλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Λένα μου.Απ'οτι θυμάμαι οι μπεμπηδές μας έχουν παρόμοια ηλικία και ίδια χούγια.Δε κοιμούνται πολύ , βλέπουν τηλεόραση.Εμένα ο δικός μου ο άτιμος μέχρι και το κλάμα σταματάει αν αντιληφθεί ανοιχτή τηλεόραση.Ηθελα να ήξερα τι βλέπουν;; Αφού η ορασή τους δεν είναι ακόμη καθαρή.Πάντως μην τον αφήνεις. όσο για τους γονείς σου να τους το πεις όσο ξεκάθαρα γίνεται. Δεν είναι και τα πεθερικά που θέλουν διπλωματίες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι Παναγιώτα μου καλά θυμάσαι. Ε φαντάζομαι τους αρέσουν τα χρώματα και τα φώτα, τι να πω... Μα γίνεται ΧΑΜΟΣ κάθε φορά, είναι τόσο κουραστικό αυτό το πράγμα... Στο κάτω κάτω ένα πράγμα τους ζητάω να κάνουν με το μωρό. Α δεν τους τον έχω αφήσει μέχρι τώρα. Να έχω το άγχος αν θα τον βάλουν στην τηλεόραση ή όχι? ουφ.... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koritsia mou kalispera sas,,,

Etsi eilikrina egw ton kwnstantino mou ton afisa guro ston 7 mina...

Kalos i kakos apo tis 8 to prwin mexri tis 11 peripou kathetai kai vlepei ta cartoons tou to mwro mou...Twra fusika einai 15 minwn...

Wmos esena to paidaki sou lena mou einai mikroulliko agapi mou,,,

Kai eksiga to stous gonious sou...

Filakia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ ΔΕ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΕΙΝΑΙ 24 ΗΜΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΣΤΟ ΡΗΛΑΞ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΟΝ ΕΧΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΜΑΚΡΥΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΤΟ ΛΥΠΑΜΑΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑ ΣΤΗΝ ΚΡΕΝΝΑΤΟΚΑΜΜΑΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΤΗ ΦΟΒΑΜΑΙ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ.ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΚΑΗΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΕΘΗΜΕΝΑ ΟΛΗ ΜΕΡΑ .ΚΙΝΗΤΑ ΑΣΥΡΜΑΤΑ ΦΟΥΡΝΑΚΙΑ ΚΟΛΩΝΕΣ ΚΕΡΑΙΕΣ ΜΠΛΟΥ ΤΟΥΘ ΟΛΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχεις δίκιο που δεν αφήνεις το μωρό να βλέπει τηλεόραση. Να συνεχίσεις να επιμένεις και να εξηγήσεις στους γονείς σου τους λόγους που δε θέλεις να βλέπει τηλεόραση.

Κάτω των δύο ετών τα παιδιά κανονικά δε πρέπει να βλέπουν καθόλου τηλεόραση αλλά αν βλέπουν, ο χρόνος τηλεθέασης δε πρέπει να ξεπερνά το ένα τέταρτο. Η τηλεόραση κάνει τα παιδιά παθητικούς δέκτες και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την καθυστέρηση της ανάπτυξης του λόγου. Τα παιδιά παρακολουθώντας τηλεόραση ακούνε χιλιάδες λέξεις μαζί και έτσι ο εγκέφαλός τους, που είναι σε ανάπτυξη, δε προλαβαίνει να τις κατανοήσει και μπλοκάρει. Επίσης η γρήγορη εναλλαγή εικόνων και χρωμάτων έχει κατηγορηθεί ότι μπορεί να προκαλέσει ακόμη και επιληψία γι' αυτό αν παρόλα αυτά επιτρέπουμε στα παιδιά να βλέπουν τηλεόραση, θα πρέπει να επιλέγουμε προγράμματα και εκπομπές με αργούς ρυθμούς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rotisa tin paidiatro k mu eipe oti o logos pou den prepei na vlepoun t a mora tileorasi einai oti mpoorei na pathoun afti ti morfi epilipsias pou ofeiletai stis grigores enallages ton xromaton,den thumamai pos mou tin eipe ..afto mporeis na to patheis otan eisai polles ores sto pc kai sto playstasion kai sto xbox ,ama diavaseis tis odigies tetoion suskevon to anaferei,tora oson afora tin aktinovolia den nomizo na isxuei kathoti aktinovolia ekpempoun oles oi suskeves ,opote den tha eprepe na ektithete se kammia logika,pantos koritsia einai egklimatiko oxi mono gia to moro ma k gia emas na exoume tileorasi k genika alles suskeves px pc sto xoro pou koimomaste,eixa diavasei mia sxetiki ereuna pou eixe ginei....emena otan gurizei to kefali na dei tv apla tin kleino....sas vazo mia foto tis na deite ti den prepei na kanete...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

rotisa tin paidiatro k mu eipe oti o logos pou den prepei na vlepoun t a mora tileorasi einai oti mpoorei na pathoun afti ti morfi epilipsias pou ofeiletai stis grigores enallages ton xromaton,den thumamai pos mou tin eipe ..afto mporeis na to patheis otan eisai polles ores sto pc kai sto playstasion kai sto xbox ,ama diavaseis tis odigies tetoion suskevon to anaferei,tora oson afora tin aktinovolia den nomizo na isxuei kathoti aktinovolia ekpempoun oles oi suskeves ,opote den tha eprepe na ektithete se kammia logika,pantos koritsia einai egklimatiko oxi mono gia to moro ma k gia emas na exoume tileorasi k genika alles suskeves px pc sto xoro pou koimomaste,eixa diavasei mia sxetiki ereuna pou eixe ginei....emena otan gurizei to kefali na dei tv apla tin kleino....sas vazo mia foto tis na deite ti den prepei na kanete...:Pmpoumpou-2ee21061271b0b04cccc6fc0d1925678.jpg

πολυ καλη φωτογραφια...χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι απλα εγκληματικό αυτο που κανουν οι γονεις σου ! Μεχρι τα 3 χρονια το παιδι δεν πρεπει να παρακολουθει περισσοτερο απο 10-20 λεπτα την ημερα TV . Φυσικά μιλαμε για ηλικιες 1 χρονων και ανω !

Καποτε μας κρατουσαν αγκαλια και πηγαιναμε ταξιδια , δεν ηξεραν για τα ειδικά καθισματάκια . Το οτι δεν παθαμε τιποτα οφειλετε στο οτι δεν εγινε ατυχημα οχι στο οτι ειναι σωστή αυτη η μεθοδος ....

Αναρωτηθειτε λιγο ολοι γιατι εχουν αυξηθει τα αυτιστικά παιδια , γιατι εχουν αυξηθει τα παιδιά με επιληψία , γιατι εχουν αυξηθει τα παιδια με διάσπαση προσοχής .....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai akrivos Lala! opos ta les einai! k otan kamia fora pao sto patriko mou me to sling epimenei o mpampas mou na mas paei me to amaksi, ennoeitai pos den exei eidiko kathismataki!! k ego arnoumai, parolo pou einai poli mikri i apostasi giati pote den ksereis ti ginetai! den ksero an to kanoun oloi oi goneis, ta dika mou oria pantos exoun eksantlithei!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...