Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά

  • Απαντήσεις

    • Πραγματικά απαράδεκτος ο προηγούμενος εργοδότης, αλλά πιο πολύ απαράδεκτο στην Ελλάδα είναι που δεν υπάρχει νομικό πλαίσιο να προστατεύει τους εργαζόμενους και να δίνει το δικαίωμα σε όλους αυτούς να συμπεριφέρονται έτσι... πολύ θλιβερό.... Ανοίγουμε μέγα θέμα συζήτησης τώρα, αλλά με θλίβει πολύ γιατί έψω αρκετούς φίλους που ζουν στην Ελλάδα προφανώς και βιώνω μέσα απ τις ιστορίες τους την αγωνία και την αβεβαιότητα στο εργασιακό περιβάλλον. Εγώ εδώ που είμαι τλχ προστατεύεται ο εργαζόμενος αρκετά θα έλεγα, δλδ και η προημούμενη μου δουλειά με ενημέρωσε 3 μήνες πριν παρακαλώ, οπότε είχα χρόνο να δ΄ρασω και να προετοιμαστώ κι επιπλέον μας βοήθησε κάπως με το να μας φέρει σε επαφή με recruiters. Νταξει, δε το κάνουν όλοι αυτό ούτε είνα υποχρεωμένοι, απλά το αναφέρω για την ιστορία... Και τώρα για την εγκυμοσύνη πιο πολύ σκέφτομαι ότι θα ξενερώσουν αλλά στην ουσία δε μπορούν να μου κάνουν κάτι γιατί ειδικά στην περίπτωση εγκυμοσύνης υπάρχει συγκεκριμένος νόμος που προστατεύει όχι μόνο τη μητέρα αλλά και τον πατέρα. Δηλαδή ακόμα και το σ΄υντροφό μου δε θα μπορούν να τον απολύσουν μέχρι και 3 μήνες μετά τη γέννα. Για τη δε μητέρα είναι μέχρι και 6 μήνες μετά τη γέννα. Απλά θα είναι λίγο άβολη η συζήτηση όταν το ανεφέρω 🤪
    • Κοριτσακι μ εγω εχω κανει ΕΤ σε φυσικό με κατεψυγμένα.  εγω δεν πρόλαβα να κανω Ovitrelle γιατι οταν πηγα για u/s την 11 μερα τ κύκλου κ  ειχε γινει η ωορρηξία κ το επιβεβαιώσαμε κ με τις εξετάσεις αίματος που ειχαμε κανει εκείνο το πρωινό. Απο την επόμενη μερα ξεκινησα προγεστερονη, cyclacur κ τα υπόλοιπα φάρμακα κ 5 μερες μετα εκανα την ΕΤ. Ο γιατρός μ δεν μ ζήτησε μετα την ΕΤ να μετρήσω προγεστερονη κ οιστραδιολη. Α κ 2 μερες πριν την ετ εκανα μια legogest k 1/2 Ovitrelle αυταααα…
    • Μα παιδί μου όλες ακριβώς τα ίδια λέμε και τα ίδια καταλήγουμε να σκεφτόμαστε!! Ευτυχώς που υπάρχει και το φόρουμ να στηρίζει η μια την άλλη στη στιγμή της τρέλας..!!! Όπως και είμαι σίγουρη ότι όλες οι μανουλες to be και ιδιαίτερα όσες περάσανε δυσκολίες μέχρι να έρθει αυτή η πολυπόθητη τυχερή εγκυμοσύνη ανά τα προηγούμενα χρόνια, πάλι τα ίδια θα λέγανε και θα αγχωνοντουσαν..!! Όλα θα πάνε καλά!! 😘😘😘😘🤞🤞🤞🤞🤞 P.S. Εκφρασου ελεύθερα παιδί μου..!!!
    • P.S Αυτή τη φορά που το είπα στη δουλειά, όλοι χάρηκαν!! Το μόνο κακό στην Ελλάδα είναι ότι αν δεν έχεις συμπληρώσει πάνω από έναν χρόνο εργασίας στον ίδιο εργοδότη, δεν σου αποζημιώνουν την επαπειλούμενη κύηση.. οπότε το διάστημα που θα κάθομαι είναι άνευ αποδοχών, αλλά ειλικρινά ας φτάσουμε να κρατήσουμε υγιή μωράκια στην αγκαλιά μας και ας είναι..!! Χε***κα!! Οπότε @Θέτις Κ. μου δεν μπορείς να ξέρεις πως θα αντιδράσουν και δεν πρέπει να σε απασχολεί κιόλας ή να σε αγχωνει.. έχεις πιο σημαντικά να ασχοληθείς!! 😍😍😍
    • Εγω κορίτσι μου δεν έκανα τίποτα από αυτά να σου πω την αλήθεια 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...