Μετάβαση σε περιεχόμενο

την πηγα στη μαμα μου και μου λειπει


Recommended Posts

Φανούλα κάνεις λάθος! Δεν αρπάχτηκα!! Αν διάβαζες και το δικό μου αρχικό ποστ, είπα ότι καλό είναι το παιδί να μένει με την μαμά του! Αλλά δεν συμφωνώ με την απόλυτη γνώμη! Κι ούτε θεωρώ άχρηστους τους γονείς μας! Εμάς στην τελική πως μας μεγάλωσαν, άλλωστε; Τέσπα!! Επειδή κι άλλη φορά είχε ξεκινήσει έτσι μια συζήτηση δεν κατέληξε πουθενά! Και η εγκυμοσύνη δεν μ'έχει πειράξει καθόλου! Ίσα ίσα που είμαι στα καλύτερα μου τώρα και για να μην χαλαστώ.. αποχωρώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 51
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

LaLa έγραψε:

(δεν εχω αναφέρει πουθενα τη λεξη ξενος ....)

Συμφωνω με το γαριδάκι και την Αργω .

Συμφωνω με την LaLa , που συμφωνει με το γαριδάκι και την Αργω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε Νταλια...ουτε μια πλάκα δεν σηκώνεις; Εννοείται πως δε σε πείραξε η εγκυμοσύνη! Ετσι το είπα να χαλαρώσουμε λίγο..εξάλλου έβαλα κ τον εαυτο μου μέσα! Δεν εννοούσα τίποτα ιδιαιτερο..εκτός από πλάκα! Και να συνεχίσεις να είσαι στα καλύτερά σου σε όλη σου την εγκυμοσύνη!!:) Απλώς το μήνυμά σου αν το διαβάσεις κ εσύ θα δεις ότι κρύβει μια έντονη αντίδραση..τουλάχιστον εγώ αυτό είδα κ θεώρησα ότι δεν υπήρχε ιδιαίτερος λόγος να χαλαστείς.Ομως κανένας δεν νομίζω ότι έχει απόλυτη γνώμη...τουλάχιστον από αυτά που διάβασα..:/ Εδώ θα πούμε απόψεις που δεν συμφωνούν όλες μεταξύ τους..νομίζω όλες το γνωρίζουμε αυτο..αλλά ακόμη και απόλυτη άποψη να έχει κάποιοα δεν μπορεί να σε μεταπείσει αν εσύ δε θες, έτσι δεν είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε δηλαδή τώρα ρε κορίτσια αν γίνω πάλι off topic εγώ θα φταίω??? :P

Το προηγούμενο Σάββατο γαμοβαφτιστήκαμε... Πέμπτη - Παρασκευή εννοείται δεν μπήκα γιατί έτρεχα σαν τη Βέγγα για να τα προλάβω όλα!

Τελευταία φορά που μπήκα γινόταν χαμός σε άλλο θέμα, ανούσιος και ανώφελος χαμός! Δε γινόταν ανταλαλγή απόψεων ας πούμε όπως εδώ, αλλά δήλωση συμπάθειας ή αντιπάθειας για ένα μέλος! Το αποτέλεσμα? Το θέμα κλειδώθηκε!

Χαλάρωσε Ιφιγένεια σκέφτηκα, σε 2 μέρες βαφτίζεις το διαμαντάκι σου!

2 μέρες μετά, μπαίνω και πέφτω πάλι σε ένα θέμα που μυρίζει μπαρούτι!

Δηλαδή φεύγω από το φόρουμ ξενερωμένη, επιστρέφω και ξαναξενερώνω με αυτά που διαβάζω!

Βρε ομορφιές μου πάψτε να τρώγεστε!

Δεν το έχετε πάρει χαμπάρι ακόμα ότι η αλήθεια είναι κάπου στη μέση?

Ε? :unsure:

Ε, και για να με επαναφέρω στην τάξη, ας πω κι εγώ τη γνώμη μου για το θέμα βάσει της εμπειρίας μου! Την κόρη μου την έχω αφήσει μέχρι και 5 μέρες στη μητέρα μου για να πάω στην Αλεξανδρούπολη να βοηθήσω τον άντρα μου με τη μετακόμισή του όταν επέστρεψε από το Κόσοβο. Το Μαράκι μου ήταν 3 μηνών.

Έδειξε να μην της λείπω. Και λέω έδειξε γιατί δε χάλασε η σειρά της ούτε στον ύπνο ούτε στο φαγητό. Δεν χάλασε η διάθεσή της, δεν είχαμε κλάματα και δράματα, τελοσπάντων η καθημερινότητά της ήταν η ίδια... Ίσως γιατί είχε συνηθίσει τη μητέρα μου (ζούμε μαζί και μεγαλώνουμε το Μαράκι μαζί)

Τώρα αν μου έλεγες να το ξανακάνω δε θα το άντεχα. Το Μαράκι έχει μεγαλώσει, φοβάμαι μην πει συνηδειτά μαμά και δεν είμαι η πρώτη που θα το ακούσω, φοβάμαι μην επιτέλους βγάλει δοντάκι και δεν είμαι η πρώτη που θα το δω, φοβάμαι μήπως σηκωθεί από μόνη της και το χάσω...

Κορίτσια ένα σας λέω. Σε 1 μήνα θα πρέπει να επιστρέψω στην Τήνο όπου και υπηρετώ (καλή η 14μηνη άδεια, αλλά τελείωσε). Ο άντρας μου υπηρετεί Αλεξανδρούπολη.

Κάναμε αναφορά για συνυπηρέτηση στην Αλεξ/λη αλλά αργεί ακόμα... Μέχρι λοιπόν να βγει η μετάθεσή μου, εγώ είμαι υποχρεωμένη να πάω Τήνο, να βρω ένα σπιτάκι, να τακτοποιηθώ, να δουλεύω 8ωρο κυλιόμενο μάλλον χωρίς ρεπό (τέτοια εποχή που πάω και με το προσωπικό που έχει η υπηρεσία μου δεν βγαίνει ούτε ένα ρεπό).

Το Μαράκι τι θα το κάνω? Δεν υπάρχει σταθμός φύλαξης, δεν υπάρχει δυνατότητα να έρθει η μητέρα μου, σε ξένη γυναίκα τρέμω να το αφήσω. Τρέμω ξετρέμω μάλλον αυτό θα κάνω. Σκέφτηκα μέχρι και να το αφήσω στην Κατερίνη στη μαμά μου για όσο χρειαστεί. Μπορεί η μετάθεση να βγει σε μία εβδομάδα, μπορεί σε ένα μήνα, μπορεί και σε δύο.

Κι εσείς μου μιλάτε για μία μέρα αποχωρισμού?

Λυπηθείτε με ρε κορίτσια, μη με προκαλείτε!

:dry::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Ιφιγένεια, δε μιλάμε για την ηλικία της κόρης σου..μιλάμε για νεογέννητο νινι!!:) Εχει ανάγκη τη μανούλα του !!Σκέψου μονο τα γατάκια που όταν λείπει η μαμά -γάτα πως αισθάνονται κ φωνάζουν όλη μέρα. Κ μη μου πει καμία πως συγκρίνω γατάκαι με παιδάκια..γιατί θα πω καμι ακουβέντα!!!!;) Όλα τα όντα στον πλανήτη εχουμε τις ίδιες ανάγκες και ένστικτα απλώς εμείς έχουμε λίγο μεγαλυτερο εγκέφαλο!!

Τώρα για μεγαλύτερα παιδιά δε το συζητω...και εγώ τον έχω αφήσει για 5-6 μέρες και χωρίς καμία τύψη!!! Αλλά το νεογέννητο όσο ναναι..θέλει μανουλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Dallia κοπέλα μου έχεις ξεφύγει!! Κάνε ένα χαλαρωτικό μπανάκι και τα λέμε αύριο πάλι (αν έχουμε χρόνο και διάθεση)!!!:)

Προσωπικά μαζί σου δεν έχω να πω τίποτα!!! Δεν με ενδιαφέρει ούτε τι λες ούτε τι κάνεις!! Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του! Και την ειρωνία σου κοριτσάκι μου κράτα την για τον εαυτό σου!

Φανη μου, δεν έχω κάτι μαζί σου! Ούτε με πείραξε κάτι από αυτά που είπες εσύ! Ότι και να πω θα χρησιμοποιηθεί εναντίον μου! Σου εύχομαι καλή συνέχεια για την εγκυμοσύνη σου και σίγουρα θα τα λέμε χωρίς εντάσεις και τέτοια! Αλλά και σ'ένα άλλο ποστ, για να ξέρεις, είπα κάποια πράγματα που ήξερα από την σχολή μου πιστοποιημένα και επιμέναν ότι αυτά που έμαθα κι εξετάστηκα δεν ήταν σωστά! Αν αυτό δεν είναι απόλυτο τότε τι είναι;; Και το παραπάνω τι είναι;; Κατά τ'άλλα εγώ αρπάζομαι; Και πες μου και κάτι άλλο!! Πως τυχαίνει στα ποστ που βρίσκονται κάποια άτομα συγκεκριμένα να υπάρχει πάντα διαμάχη με διάφορα άτομα;; Δεν μπορεί να φταίνε όλοι κι η μειονότητα να είναι σωστή!! Πραγματικά Φανούλα ίσα ίσα που σε συμπαθώ πολύ και δεν θέλω να χαλάσω την σχέση μου μαζί σου! Για τις άλλες κυρίες απλά αδιαφορώ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαίρομαι Ντάλια μου που δεν το πήρες στα σοβάρά γιατί μονο να σε πειράξω ήθελα!!:) Εγώ να ξέρεις απεχθάνομαι τις διαμάχες γιατί είμαστε μεγάλες γυναίκες κ δεν πρέπει να κάνουμε σαν κοριτσάκια!! καλύτερα ομως να μην το συνεχίσουμε γιατί θα μεγαλοποιηθεί και από άλλες κοπέλες και είναι κρίμα!!! Πες ότι δεν έγινε και ήταν μια απλή παρεξήγηση γενικά το όλο θέμα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Χαίρομαι Ντάλια μου που δεν το πήρες στα σοβάρά γιατί μονο να σε πειράξω ήθελα!!:) Εγώ να ξέρεις απεχθάνομαι τις διαμάχες γιατί είμαστε μεγάλες γυναίκες κ δεν πρέπει να κάνουμε σαν κοριτσάκια!! καλύτερα ομως να μην το συνεχίσουμε γιατί θα μεγαλοποιηθεί και από άλλες κοπέλες και είναι κρίμα!!! Πες ότι δεν έγινε και ήταν μια απλή παρεξήγηση γενικά το όλο θέμα!! ;)

Εννοείτε κοπέλα μου!! Έτσι είχα κάνει και την προηγούμενη φορά γιατί πραγματικά μπαίνω εδώ για να χαλαρώσω και να περάσω καλά!! Ούτε να αρπαχτώ θέλω, ούτε να το παίξω ξερόλα!! Περνάω πολύ καλά με κάποιες κοπέλες από δω και φυσικά απολαμβάνω τον διάλογο μαζί τους!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

efi21 έγραψε:

κοριτσια να σας πω το πονο μου

χθες δεν ενιωθα και πολυ καλα.πονουσε η καισαρικη, ημουν αυπνη γιατι η μικρη ηταν ανησυχη τη νυχτα, και ενιωθα να με τρυπανε τα κοκκαλα μου.

ειχα και κατι βαφτισια οποτε τη πηγα τη μικρη στη μαμα μου απο το πρωι

οταν γυρισαμε με τον αντρα μου πεσαμε ξεροι για υπνο

οταν ξυπνησαμε ενιωθε και αντρας μου περιεργα, ετρεχε και η μυτη του και φτερνιζοταν.

βαλαμε και θερμομετρο 37,5 εγω 37 ο αντρας μου.

οποτε την αφησαμε στη μαμα μου.

σημερα νιωθω καλα αλλα δεν εχω παει να τη δω

μου λειπει απιστευτα αλλα φοβαμαι

εχω απο χτες να τη παρω αγκαλιτσα

Κοριτσάκι μου πάρε τον παιδίατρο τηλέφωνο να τον ρωτήσεις. Εκείνος ξέρει το ιστορικό του παιδιού!Μη μου στεναχωριέσαι!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγένεια καταλαβαινω οτι εισαι πολυ αγχωμένη με την μετακόμιση κλπ αλλα τι σημαινει μην σε προκαλούμε ? :) Καταλαβαινω βεβαια ο καθενας το προβλημα του βλεπει ως σημαντικό ..

Νταλλια γιατι ξυνεις τα νυχια σου παλι ? Ηρέμησε ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειπωθηκαν πολλα σαυτο το ποστ και ουσια καμια!!!!

επειδη διαβασα (σημερα) καποια πραγματα εχω να πω τα εξης τελευταια

1)εγω οταν κρυωσα με συναχι(2 φορες) πηγα στην παιδιατρο και στην αρχη μου ειπε να βαλω μασκα και να πλενω καλα τα χερια μου οταν ομως παρολα αυτα κολλησα τον μπεμπουλη μου ξαναπηγα και μου ειπε ''εσυ μακρυα απο το μωρο μεχρι να σου περασει'' και με τρελανε στην αντιβιωση(και εφοσον υπηρχε η μαμα μου προτιμησα να παει εκει παρα να τον ξανακολλησω)

2)ο αντρας μου εχει 2 παιδια απο τον πρωτο του γαμο και η παιδιατρος μου μου απαγορευσε να ερθουν σε επαφη με το μωρο μεχρι τον ιουνιο (λογω οτι πανε σχολειο και ο μικρος ηδη εχει κολλησει 2 φορες βρογχιολητηδα)

3)ναι το σπιτι μου ηταν καραντινα!!! κανεις δεν ερχοταν σε επαφη με το μωρο αν υπηρχε υποψια κρυολογηματος

αν δει καποιος το ιστορικο ενος προωρου βρεφους θα με καταλαβει απολυτα και δεν λεω της εφης ειναι μικρο το μωρακι και εχει αναγκη την μαμα του ομως αν εισασταν στην θεση μας τι θα διαλεγατε την υγεια του μωρου η την αναγκη του για αγκαλια κτλ?????????????????

και αργω μου σε θεματα που δεν γνωριζεις να μην εισαι απολυτη κοπελα μου γιατι ειναι επικινδυνο

και φυσικα δεν απολυτα φυσιολογικο αυτο που λες ειναι ΑΚΡΑΙΟ!!!!!!!! με ολη την σημασια της λεξης και ξερω πολυ καλα τι λεω γιατι πολυ απλα ενα συναχι δικο μας στο προωρο μπορει να γινει μεχρι πνευμονια

σε παρακαλω πολυ λοιπον με οση αξιοπρεπεια εχω σε θεμα με προωρα μωρα να μην παιζει το απολυτο στυλακι γιατι μιλαμε για υγεια!!!!!!!

και δεν εχεις ιδεα τι θα πει αυτο και να μην σε αξιωσει ο θεος να μαθεις τετοια πραγματα ουτε εσενα ουτε καμια μητερα!!

αυτα ειχα ναπω και τελος ευχαριστω αν με ακουσατε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) Εφούλα μην αισθάνεσαι άσχημα καλύτερα να είναι στην μαμά σου παρά να σου αρωστήσει και η μπέμπα. Εγώ είμαι μάμμά τριών παιδιών και αναγκάστηκα όταν γέννησα την μπέμπα να στείλω τα δύο μεγάλα στην πεθερά μου και στην μαμά μου γιατί πήρανε ίωση από τα σχολεία τους. Σε πληροφορώ ότι και πάλι αυτό που ήταν να φέρουνε το φέρανε και με αποτέλεσμα να νοσηλευτεί με οξεία γαστρεντερίτιδα και βρογχιολίτιδα η μπέμπα μας και να είμαι μέσα στην Ευρωκλινική για 25 ημέρες. από το να το κολλήδετε το μικρό καλύτερα να σας λείψει για λίγες ημέρες αλλά όταν θα την πάρεις στα χέρια σου να ξέρεις ότι είστε καλά. Επίσης όταν θα πάς για δουλειά τι θά κάνεις εκέι δεν θα είναι στην μαμά σου? Μην στεναχωριέσαι λοιπόν.:) :) :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Η κολλητή μου πριν λίγο καιρό ήταν με συνάχι και παρόλες τις μάσκες και τα σχετικά κόλλησε τον μπέμπη της (τελειόμηνο μωράκι) και γύρισε σε βρογχίτιδα και στο τσακ την γλύτωσε την πολυήμερη νοσηλεία. Θεωρώ ότι πολύ καλά κάνει η Έφη με το μωρό της. Κι εγώ το ίδιο θα έκανα όπως και έκανα όταν είχαμε κολλήσει και εγώ κι ο αντρας μου γαστρεντερίτιδα στην πρώτη μας κόρη. Να πω ότι μεγαλώνουμε τα κορίτσάκια μου μαζί με τη μαμα μου, το μπαμπά μου και την αδερφή μου και τους υπερευχαριστώ γι'αυτό!:) Το σπίτι μας και το πατρικό μου είναι πάντα γεμάτο με χαρές και παιχνίδια και βλέπω πως το κοριτσάκι μου περνάει τέλεια! Τη μικρούλα μου την περιποιείται η μαμά μου καλύτερα κι από μένα κάποιες φορές. Αναγνωρίζω πως σε τόσο μικρή ηλικία το μωρό έχει ανάγκη τη μαμά του όμως δυστυχώς κάποιες είμαστε αναγκασμένες να αφήνουμε τα μωρά στις μαμάδες μας για να δουλέψουμε. Και λέω και Δόξα τω Θεώ που έχω τη μαμά μου!!! Και τις δύο κόρες μου τις άφησα από 40 ημερών για να γυρίσω στη δουλειά μου. Αν μου αρέσει?? Καθόλου..:angry: Δυστυχώς όμως δεν δικαιούμαι άδεια και ή θα γυρνούσα τότε ή ποτέ.:( Και τώρα στη δουλειά είμαι και τα μικρά στη μαμά μου. Έχω αναφέρει σε άλλο ποστ παλιότερα την ψυχολογία μου και το πως νιώθω για το όλο θέμα όμως δυστυχώς κάποιες είμαστε λιγότερο τυχερές στο θέμα "εργασία-παιδιά". Ντάλια έχεις απόλυτο δίκιο σε όσα λες. Να δεις τι χαρά που θα δώσεις στους δικούς σου όταν γεννήσεις με το καλό το μωράκι σου!!:P Θα τρελαθείτε οικογενειακώς όπως εμείς!! Τώρα πλέον εις διπλούν:woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απορώ πως με ένα τέτοιο θέμα έγινε πάλι θέμα!!!

υπάρχουν πολλών ειδών μαμάδες και παιδία όπως και πολλών ειδών καταστάσεις οικογενειακές .άλλες λόγο καταστάσεων επιβάλετε να αφήσουν νωρίς τα μωράκια τους με τρίτους άλλες όχι .άλλες έχουν ολόκληρο σοι να βοηθάει άλλες δεν έχουν κανέναν .άλλες έχουν μάθει και θέλουν να τα βγάζουν πέρα μόνες τους άλλες δεν θεωρούν ότι είναι κακό να τις βοηθήσουν κάποιοι .οι χαρακτήρες των ανθρώπων και οι διάφορες καταστάσεις έχουν άπειρους συνδυασμούς .

πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τις απόψεις των άλλων όσο ακραίες να φαντάζουν στα αυτιά μας αν θέλουμε να μας σέβονται πρέπει να σεβόμαστε και εμείς .

τέλος να πω και εγώ κάτι για το θέμα και θα απαντήσω μόνο στο αρχικό της κοπέλας .δεν ξέρω τι κάνουμε όταν είναι πρόωρο δαύτο έχει λόγο ο γιατρός .μπορεί να κόλλησει μπορεί και όχι .τέλος αφού είχε την δυνατότητα και ήθελε να το αφήσει κάπου αλλού για να μην κολλήσει πάει να πει ότι αυτήν ήταν η πιο σωστή απόφαση γιαυτην και καλός έπραξε. όπως λέω συνεχεία η μανούλες κάνουν ότι πιστεύουν καλύτερο.....

εγώ είμαι από τους ανθρώπους που ούτε βοήθεια έχω ούτε και ζητάω βοήθεια ..είναι στον χαρακτήρα μου να τα βγάζω πέρα μόνη μου .αλλά αυτός είναι ο δικός μου χαρακτήρας και σέβομαι όλους τους άλλους .

καλό είναι να μαθαίνουμε πράγματα σαν μανούλες να ξέρουμε ότι το μωρό καταλαβαίνει την απουσία μας και μετά να αποφασίζουμε με βάση και όλο το άλλο ιστορικό .

εγώ πάντως όταν αρρώστησα τότε έκανε και μαραθώνιο πάνω μου και άντεξα μπορεί να ταλαιπωρήθηκα αλλά άντεξα αλλά δεν φοβόμουνα κιόλας γιατί θήλαζα .δεν είχα αλη επιλογή ..και να υπήρχε δυνατότητα πάλι δεν θα την χρειαζόμουνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ,

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ

ΕΓΩ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΕΝΑ ΑΙΣΘΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.ΤΟ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ.

ΔΕ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΤΗ ΠΗΓΑ ΣΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΤΗΣ.

ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΠΛΟΧΕΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.

ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΩΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΟΡΟ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ.

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ. ΕΝΑΣ ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΠΕΡΑΣΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΓΕΡΟ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΙ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ, ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΛΗ ΜΑΝΑ Η ΟΧΙ.

ΔΕ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ ΔΕ ΘΕΛΩ ΑΛΛΟΥΣ ΤΣΑΚΩΜΟΥΣ ΣΤΗ ΠΛΑΤΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΜΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!:laugh:

Πάλι εντονές διαφωνίες βρε κοριτσάκια μου;:dry:

Στο φόρουμ εγώ προσωπικά μπαίνω για να συζητήσω με άλλες μανούλες θέματα που μας απασχολούν,να λύσω απορίες δικές μου αλλά να βοηθήσω με την άποψη και τις εμεπιρίες μου όταν μπορώ.Αυτός δεν είναι ο σκοπός του mammyland?:unsure: Έχουμε αρχίσει όμως να τον καταργούμε:(

Δεν παίρνω το μέρος κανενός γιατί η κάθε μανούλα κάνει αυτό που πιστευει εκείνη καλύτερο για το παιδί της.Γιατι λοιπόν να αρπαζόμαστε και να χαλάμε το κλίμα της όμορφης παρέας μας;:huh: Ούτε εγώ συμφωνώ με κάποια πράγματα που διαβάζω αλλά κρατάω την άποψη μου για τον ευατό μου ή την εκφράζω πολύ συγκεκριμένα για να μην προσβάλλω άλλο μέλος.Δεν μπορεί καμία μας να κρίνει αν η άλλη είναι καλή ή όχι μάνα.

Ας ηρεμήσουμε λοιπόν.Ας ακούσουμε τις απόψεις των άλλων μελώ.Ας κρατησουμε αυτά που μας εκφράζουν και ας μην προσβάλλουμε τον άλλον επειδή δεν συμφωνούμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφη κανένας δε σε έκρινε αυτό είναι σίγουρο. Ακούστηκαν πολλές απόψεις και καμιά φορά πάνω στην αντίθετη άποψη πάει να ξεφύγει από τον έλεγχο. Συμβαίνει νομίζω και είναι λογικο. Κάθε μητέρα πιστεύει και μεγαλώνει το παιδί της με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Πάντως ούτε το παιδάκι σου μπορεί να σε κρίνει...ποτέ δεν μπορούμε να κρίνουμε αντικειμενικά τους ίδιους μας τους γονείς...αν αισθάνεσαι εσύ πως κάτι δεν κάνεις σωστα και αναρωτιέσαι μπορείς για μια πιο σίγουρη άποψη να ρωτήσεις ειδικούς.Εμείς εδώ λέμε τα δικά μας και που ούτε 100% σίγουρες μπορούμε να είμαστε ότι κάνουμε το σωστό αλλά και μπορεί να μαλλιοτραβηχτουμε κιόλας!!! :)Αντε κορίτσια..πάμε στο επόμενο θέμα να βγάλουμε το άχτι μας;;;;; ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν η μπέμπα μου ήταν 20 ημερών αρρώστησα και μπήκα στο νοσοκομείο για 5 μέρες. Έκλαιγα και χτυπιόμουν που την άφησα μόνη της (με τον μπαμπά της, τη μαμά μου, την πεθερά μου). Όταν γύρισα στο σπίτι αντιλήφθηκα οτι η μικρή δεν είχε καταλάβει την απουσία της μαμάς. Την προηγούμενη εβδομάδα αφήσαμε τη μπέμπα το Σάββατο το βράδυ στη μαμά μου για να βγουμε για φαγητό. Γυρίσαμε πίσω, γιατί η μικρή δεν καθόταν σε ησυχία. Είναι 9,5 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπεμπούλης μπορεί η άποψή μου να σου φαίνεται ακραία, αλλά αυτό είναι ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Εγώ την εκφράζω και όποιος θέλει τη συμμερίζεται, όποιος θέλει την απορρίπτει. :)Άλλωστε, όπως είδες, πολλές μαμάδες συμφωνούν μαζί μου.:) Δικαίωμά σου να διαφωνείς και να εκφράζεις τις προσωπικές σου εμπειρείες και απόψεις. Φυσικά και δεν σε κατηγορώ για αυτό ούτε προσπαθώ να σε μεταπείσω!!!! Καταλαβαίνω ότι έχεις περάσει δύσκολες στιγμές και γιάυτό γράφεις όσα γράφεις. Τα προβλήματα όμως δεν δημιουργούνται όταν εκφράζουμε διαφορετικές απόψεις αλλά όταν εξαπολύουμε προσωπικές επιθέσεις. Τότε γινόμαστε απλά αξιολύπητες.:(

ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΚΟΣΜΙΑ, ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ B) Η ΑΠΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΠΕΡΝΑΜΕ ,ΕΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΤΥΠΩΝΟΥΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΠΟΨΗ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ!!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Ιφιγένεια καταλαβαινω οτι εισαι πολυ αγχωμένη με την μετακόμιση κλπ αλλα τι σημαινει μην σε προκαλούμε ? :) Καταλαβαινω βεβαια ο καθενας το προβλημα του βλεπει ως σημαντικό ..

Όπως το είπες LaLa... Ο καθένας βλέπει το πρόβλημά του ως το πιο σημαντικό. Έτσι κι εγώ! Ίσως να αναγκαστώ να αφήσω το μωρό μου για 1-2 εβδομάδες μέχρι να πάω να τακτοποιηθώ στο νησί και δεν μπορώ να βλέπω να τρώγεστε επειδή μία μανούλα εξέφρασε τα συναισθήματά της για τη μία και μόνο μέρα αποχωρισμού με τη μπέμπα της. Αυτό είναι προκλητικό εννοώ.. Για μένα είναι, που το συγκεκριμένο "πρόβλημα" της κοπέλας, που ένιωσε να της λείπει το παιδί της, είναι τόσο ασήμαντο μπροστά στο παρόμοιο δικό μου.

Έτσι δε γίνεται όμως πάντα και στον "έξω" κόσμο? Όταν ακούμε για προβλήματα που αντικειμενικά είναι λιγότερο σημαντικά από τα δικά μας δεν απαντάμε...π.χ. "Αχ τι είναι αυτό μπροστά στο δικό μου.. κτλ κτλ"

Τι κι αν είναι το Μαράκι μου 9 και όχι 2 μηνών. 2 μηνών την άφηνα πιο άνετα. Ευτυχώς ή δυστυχώς είχε μάθει τόσο τη δική μου όσο και τη μυρωδιά της μαμάς μου. Αφού μένουμε μαζί. Δεν ένιωσε να της λείπει κάτι. Και για μένα ήταν πιο εύκολο τότε. Ήταν ένα μωρό που όλη μέρα και όλη νύχτα κοιμόταν. Ξυπνούσε για να φάει, καθόταν καμία ωρίτσα στο ριλάξ της κι έπαιζε με τα παιχνιδάκια της και ξανακοιμόταν. Τώρα όμως που μεγάλωσε είναι άσχημα όχι μόνο για το μωρό, αλλά και για μένα, ακόμα περισσότερο! Μέσα σε αυτές τις 2 εβδομάδες που χρειαστεί να την αφήσω θα γίνουν σίγουρα πράγματα για πρώτη φορά, που εγώ η μάνα θα τα χάσω. Θα μου λείψει η αγκαλιά της, το χαμόγελό της, θα της λείψει η δική μου αγκαλιά και τα παιχνίδια μου. Γιατί η αλήθεια είναι ότι το κομμάτι παιχνίδι-διασκέδαση το έχω αναλάβει εγώ! Η μαμά μου μπορεί να την αλλάξει, να την ταίσει, αλλά εγώ κάνω κάθε μέρα τον καραγκιόζη για να περνάει καλά το Μαράκι μου.

Όπως πολλές φορές έχει ειπωθεί σε αυτό το φόρουμ ότι είναι προκλητικό να μιλάμε για δυνατότητα επιλογής φύλλου όταν υπάρχουν ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδάκια, όταν μιλάμε για εκτρώσεις ενώ ζευγάρια θα κάνανε κρα να υιοθετήσουν κάποιο ανεπιθύμητο παιδάκι, έτσι κι εγώ θεωρώ προκλητικό να γίνεται τέτοιος χαμός για ένα θέμα που στην τελική είναι πταίσμα μπροστά σε άλλα σοβαρότερα!

Εντάξει, η Εφη άφησε για μέρα το μωρό της στη μαμά της, οκ, το πήρε κιόλας, και το αποζημίωσε με ένα σωρό αγκαλιές που σίγουρα θα του έλειψαν! Δε χάθηκε κι ο κόσμος!

Αυτό λέω στην τελική κι εγώ μπας και το πάρω απόφαση και με πονάει λιγότερο. Δε θα χαθεί ο κόσμος για 2 εβδομάδες. Μπορεί να τα καταφέρει τελικά και ο άντρας μου να έρθει μαζί μου (έχει άσκηση εκείνη την περίοδο), αυτός να προσέχει το Μαράκι κι εγώ να κάνω τη μετακόμιση.

Για όλους έχει η Μεγαλόχαρη!

Εφάκι ρούφα την την μπέμπα σου! Χόρτασέ την όσο μπορείς!

Μη νιώθεις ότι δεν είσαι καλή μάνα!

Απορώ γιατί σου γεννήθηκε αυτή η εντύπωση... Δεν γράφηκε πουθενά ότι δεν είσαι καλή μάνα. Τώρα αν κατάλαβες ότι έτσι εννοήθηκε... τι να σου πω!

Όπως το είπες... Μόνο το παιδί σου θα σε κρίνει για το ρόλο του γονιού και κανείς άλλος συγγενής, φίλος, συμπέθερος, γείτονας, άγνωστος από το ίντερνετ!

Σε φιλώ κι εσένα και τις υπόλοιπες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Συγγνώμη που πετάγομαι στο θεματακι σας κορίτσια απλώς ήθελα να παραθέσω τη δική μου εμπειρία σχετικά με τη θρομβοφιλια. Λοιπόν κορίτσι, μετά από τη δεύτερη αποβολή (1η παλινδρόμη, 2η βιοχημική) πήγα σε αιματολογο για να μου γράψει τις εξετάσεις θρομβοφιλιας για να διερευνήσουμε την κατάσταση μιας κι όλες οι υπόλοιπες εξετάσεις μας ήταν φυσιολογικές. Επειδή στον κύκλο ακριβώς μετά τη βιοχημική είπαμε να κάνουμε πρόκληση ωορρηξιας για να δοκιμάσουμε, η αιματολογος μου είπε να περιμένω ένα τρίμηνο μέχρι να αποβληθούν απ' τον οργανισμό μου οι γοναδοτροπινες για την πρόκληση. Μένω έγκυος ωστόσο και πήγα να τη δω για να της ζητήσω να κάνουμε παρόλα αυτά τις εξετάσεις για να προλάβω κι εγώ τυχόν 3η απώλεια... Τις έκανα, αλλά η αιματολογος μου επισήμανε ότι λόγω της εγκυμοσύνης που ανεβάζει τη χοριακή ούτως ή άλλως αλλά και των γοναδοτροπινων από την πρόκληση υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βγουν οι τιμές λανθάνουσα αυξημένες. Εν τέλει σε μένα βγήκαν αρνητικές, ωστόσο παίρνω ασπιρίνη τύπου σαλοσπιρ των 150 προληπτικά λόγω ιστορικού αποβολών και μόνο. Επιπλέον, οι μεταλλάξεις της θρομβοφιλιας απασχολούν μόνο το 2ο τρίμηνο κι έπειτα κατά τα λεγόμενα της αιματολογου όσο και της γυναικολόγου μου, οπότε θεωρώ πως δεν πρέπει να σ ανησυχεί που ξεκίνησες τώρα τις αντιπηκτικες. Μόλις μπήκες στο 2ο τρίμηνο οπότε μια χαρά μου ακούγεται το timing. Ίσως και γι'αυτό να σου έδωσαν αντιπηκτικες κατευθείαν κι όχι ασπιρίνη όπως εμένα, επειδή είναι πιο δραστικές/ισχυρές. Όλα καλά θα πάνε, σου εύχομαι εσένα και σε όλα τα κορίτσια όμορφες και τελειομηνες εγκυμοσύνες ❤️❤️❤️🙏🙏🙏
    • Ναι, έχουμε καθίσει αλλά σε εξωτερικό χώρο! Είσαι πολύ τυχερή για αυτό το πιάτο φαγητό! Πολύ θα το ήθελα! 
    • @flowerv ναι στο Fivi με τον κ. Παππά.  Τον είδα σε επίσκεψη μου πριν σχεδόν ένα χρόνο στην Ξάνθη όπου και κατεβαίνει 1 φορά στις 15 κάθε μήνα. Έμεινα ευχαριστημένη η αλήθεια είναι! Αν και σκοπός μου ήταν να πάω στο Χριστοφορίδη στο embryolab αναγκαστικά θα πάω στο Διαβαλκανικό λόγο του συγκεκριμένου γιατρού. Από όσο γνωρίζω πριν πάει στο Διαβαλκανικό ήταν κι αυτός στο embryolab οπότε και τον εμπιστεύομαι.  @kokkinoskoufitsaπεθαίνω με το υπέροχο χιούμορ σου και γενικά με το λόγο σου.. είσαι όλα τα λεφτά κορίτσι μου, σε χαίρομαι! Νομίζω πως θα γινόμασταν αυτοκόλλητες αν μέναμε στην ίδια πόλη.! 😅 Μου άρεσε το "σαν την τσουτσού".. 🤣🤣🤣 Λίγο πάντως που είχα μιλήσει με το γιατρό για την εξωσωματική μου είχε πει πάνω κάτω στα 3200 με 3500 από όσο θυμάμαι.  Ελπίζω να μην άλλαξε κάτι προς τα πάνω. 😅
    • Αυτά σκέφτομαι @ditakiμου! Στις 28 που θ' ανέβω πάνω θα δω πως θα κινηθώ. Σκέφτομαι να το συζητήσω και με τον μπαμπά του και την αδερφή του.
    • @kokkinoskoufitsa χαίρομαι που όλο αυτό είχε θετική έκβαση και είσαι καλά! Έχεις απίστευτη ψυχική δύναμη και σε νοιωθω σίγουρη και αποφασισμένη για το πως θα συνεχίσεις! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...