Μετάβαση σε περιεχόμενο

δοτριες ωαριων


pink

Recommended Posts

κοριτσια γεια σας,ανοιξα αυτο το θεμα με αφορμη μια διαφημιση που ειδα στο ιντερνετ και λεει:γινε δοτρια ωαριων με αμοιβη και μια σχετικη περιπτωση που ειδα στην τηλεοραση,δεν ειναι απαραδεκτο;εκτος του οτι η επι πληρωμη προσφορα ωαριων ειναι παρανομη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΑΝΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΩΑΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΧΩΡΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗ....ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΔΑΝΕΙΚΟ ΩΑΡΙΟ ΔΕΝ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΙΝΑΚΙ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το ξερω και εννοειται οτι κι εγω θα εδινα τα παντα για να αποκτουσα μωρακι,απλα δεν μου αρεσει η ελλιπης ενημερωση απο μερικα κεντρα προς τις γυναικες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H πληρωμή ωαρίων είναι νόμιμη. Αν ήταν παράνομη, θα έβαζαν διαφήμιση στο διαδίκτυο γνωστά κέντρα εξωσωματικής? Και οι δότες σπέρματος πληρώνονται. Στην Δανία πολλοί έχουν την προσφορά σπέρματος ως δεύτερο εισόδημα. Τα ωάρια είναι δυσεύρετα και πανάκριβα λόγω του δύσκολου τρόπου λήψης. Η δότρια πρέπει να πάρει αρκετές ορμόνες οπότε λίγες το αποφασίζουν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως εδώ στην Ελλάδα, επισήμως, δεν πληρώνεται κανένας απ΄ ότι ξέρω.

Οι γυναίκες που κάνουν εξωσωματική και παράγουν πολλά ωάρια, ρωτώνται από τους γιατρούς αν θέλουν να δωρίσουν κάποια από αυτά.

**Ρούμπη, θύμισέ μου να κάνουμε μια κουβέντα σχετικά με αυτό την Κυριακή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν το θεωρώ κακό το να γίνει κανείς δότης για κάτι τέτοιο πόσο μάλλον όταν πρόκειται να προσφέρει κάτι ανεκτίμητο σε κάποιον άλλον!! Μακάρι να το προχωρούσαν το θέμα, αλλά απ'ότι βλέπω η Ελλάδα για μια ακόμα φορά είναι πολύ πίσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερω οτι στην ελλαδα ειναι παρανομη η πληρωμη,φυσικα και ειναι μια σπουδαια προσφορα,πιο πολυ αναφερομαι σε κεντρα που απ'οτι ακουσα δεν ενημερωνουν σωστα τις γυναικες για το τι σκευασματα τους δινουν και τους προκαλουν προβληματα υγειας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν θεωρω οτι ειναι κακο,αν σκεφτεις οτι υπαρχουν γυναικες που δεν εχουν ωαρια και αν δεν υπηρχε αυτο η κατι παρομοιο αυτες οι γυναικες ειναι καταδικασμενες να μην κανουν ποτε παιδακια....δεν ειναι κριμα και αδικο;;;;;;:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαλλον δεν εχετε καταλαβει 'η δεν διαβασατε σωστα,φυσικα ειναι ανεκτιμητη η προσφορα ωαριων αλλα να υπαρχουν τα σωστα πλαισια,σωστη ενημερωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσια...Εξηγηστε μου και μενα που ειμαι ασχετη στο θεμα... Τα ωαρια μου δεν περιεχουν το Dna μου?Δλδ(ισως λεω μεγαλες αρλουμπες-συγχωρηστε με!) αν δωρισω το ωαριο μου και αυτο γονιμοποιηθει...Το παιδι που θα γεννηθει θα ειναι...."μισο" δικο μου????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Βρε κοριτσια...Εξηγηστε μου και μενα που ειμαι ασχετη στο θεμα... Τα ωαρια μου δεν περιεχουν το Dna μου?Δλδ(ισως λεω μεγαλες αρλουμπες-συγχωρηστε με!) αν δωρισω το ωαριο μου και αυτο γονιμοποιηθει...Το παιδι που θα γεννηθει θα ειναι...."μισο" δικο μου????
δικο σου θα ειναι αλλα το προσφερεις σε κοπελες που δεν μπορουν να κανουν παιδια με δικο τους ωαριο
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι οκ!Εγω να το προσφερω αλλα... Καταλαβαινεις ποια ειναι η απορια-κολλημα μου? Δλδ αυτο το παιδακι...Θα μου μοιαζει!Ναι μεν δε θα ειναι δικο μου παιδι αφου ουτε θα το κυοφορησω-γεννησω ουτε θα το μεγαλωσω αλλα...Κατα καποιο τροπο... :unsure::unsure:

Πωπω! Τεραστιο δωρο αλλα και τεραστια η αποφαση-αν καποια το σκεφτει σοβαρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Ναι οκ!Εγω να το προσφερω αλλα... Καταλαβαινεις ποια ειναι η απορια-κολλημα μου? Δλδ αυτο το παιδακι...Θα μου μοιαζει!Ναι μεν δε θα ειναι δικο μου παιδι αφου ουτε θα το κυοφορησω-γεννησω ουτε θα το μεγαλωσω αλλα...Κατα καποιο τροπο... :unsure::unsure:

Πωπω! Τεραστιο δωρο αλλα και τεραστια η αποφαση-αν καποια το σκεφτει σοβαρα...

κι εγω το σκεφτομουν αυτο,ευλογη η απορια σου,πραγματι δεν ειναι απλο γιατι δεν ειναι και κατι που το προσφερεις τοσο ευκολα οσο το σπερμα ας πουμε
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolanda έγραψε:

H πληρωμή ωαρίων είναι νόμιμη. Αν ήταν παράνομη, θα έβαζαν διαφήμιση στο διαδίκτυο γνωστά κέντρα εξωσωματικής? Και οι δότες σπέρματος πληρώνονται. Στην Δανία πολλοί έχουν την προσφορά σπέρματος ως δεύτερο εισόδημα. Τα ωάρια είναι δυσεύρετα και πανάκριβα λόγω του δύσκολου τρόπου λήψης. Η δότρια πρέπει να πάρει αρκετές ορμόνες οπότε λίγες το αποφασίζουν.
δηλαδη εσενα σου φαινεται φυσιολογικο να γινεται επαγγελμα κατι τοσο ιερο;και να αναφερεται στο διαδικτυο ως εργασια η δωρεα ωαριων;
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια αυτό το θέμα με απασχολεί πολύ. Αν δεν χρησιμοποιήσω ξένα ωάρια τελικά το πιό πιθανό είναι να μην κάνω ποτέ παιδάκι. Αλλά δεν ξέρω ρε κορίτσια. Έχω πολλούς ενδοιασμούς. Από την μία θέλω σαν τρελή ένα παιδάκι αλλά από την άλλη φοβάμαι....... Αφήστε που και ο αντρούλης μου είναι αρνητικός. Δεν ξέρω τι να κάνω. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα δεν είναι σωστό να γίνεται επάγγελμα η δωρεά ωαρίων/σπέρματος.Και στις δυο περιπτώσεις δίνεις ένα κομμάτι του εαυτού σου.Θεωρώ πως είναι μια αξιέπαινη ενέργεια και συγχαρητήρια στα άτομα που το κάνουν και βοηθούν άλλα ζευγάρια να κάνουν το όνειρο τους πραγματικότητα:)

Εγώ προσωπικά που είμαι πολύ συναισθηματική δεν θα άντεχα να το κάνω...:dry: Δεν θα μπορούσα να ξέρω οτι κάπου εκεί έξω υπάρχει ένα παιδί με το DNA μου,κατά κάποιον τρόπο η συνέχεια μου, που όμως δεν θα έχω καμία επικοινωνία και κανένα δικαίωμα:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ MAMAKA 4 ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!ΒΕΒΑΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΩΣΤΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΟΜΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗ ΕΛΛΑΔΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kaili έγραψε:

Κορίτσια αυτό το θέμα με απασχολεί πολύ. Αν δεν χρησιμοποιήσω ξένα ωάρια τελικά το πιό πιθανό είναι να μην κάνω ποτέ παιδάκι. Αλλά δεν ξέρω ρε κορίτσια. Έχω πολλούς ενδοιασμούς. Από την μία θέλω σαν τρελή ένα παιδάκι αλλά από την άλλη φοβάμαι....... Αφήστε που και ο αντρούλης μου είναι αρνητικός. Δεν ξέρω τι να κάνω. ;)
συζητηστε ο,τι σας προβληματιζει πανω στο θεμα,υπαρχουν αρκετες κοπελες που καταφευγουν σε αυτη τη λυση,δεν ειναι ευκολη η αποφαση αλλα οταν με το καλο μεινεις εγκυος κατα την αποψη μου οι φοβοι αυτοι θα μετατραπουν σε χαρα και ονειρα για το μελλον,εγω βεβαια τα λεω αυτα ενω δεν ειμαι μεσα στο ζητημα,παντως σου ευχομαι ο,τι καλυτερο
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια σκέφτηκα και κάτι άλλο τώρα!

Πώς θα νιώθει το παιδάκι που θα γεννηθεί μέσω αυτής της μέθοδος;:ohmy: Αναμφίβολα οι γονείς του θα του προσφέρουν πολύ αγάπη.Αλλά πρέπει να αποκαλύψεις στο παιδί οτι ένας απο τους δυο γονείς του δεν είναι και ο βιολογικός;Ή είναι προτιμότερο να το αποκρύψεις;Και αν πάλι το μάθει δεν θα έχει την περιέργεια να γνωρίσει τον άνθρωπο απο τον οποιό πήρε το μισό του dna;:unsure:

Συγνώμη αν σας αγχώνω...:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamaka_4 έγραψε:

Βρε κορίτσια σκέφτηκα και κάτι άλλο τώρα!

Πώς θα νιώθει το παιδάκι που θα γεννηθεί μέσω αυτής της μέθοδος;:ohmy: Αναμφίβολα οι γονείς του θα του προσφέρουν πολύ αγάπη.Αλλά πρέπει να αποκαλύψεις στο παιδί οτι ένας απο τους δυο γονείς του δεν είναι και ο βιολογικός;Ή είναι προτιμότερο να το αποκρύψεις;Και αν πάλι το μάθει δεν θα έχει την περιέργεια να γνωρίσει τον άνθρωπο απο τον οποιό πήρε το μισό του dna;:unsure:

Συγνώμη αν σας αγχώνω...:S

νομιζω πως αφου η κοπελα κυοφορει 9 μηνες το μωρακι και μετα το μεγαλωνει ειναι πλεον αναποσπαστο ''κομματι'' της και δεν υπαρχει καποιος λογος να ειπωθει κατι στο παιδακι
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pink έγραψε:

yolanda έγραψε:

δηλαδη εσενα σου φαινεται φυσιολογικο να γινεται επαγγελμα κατι τοσο ιερο;και να αναφερεται στο διαδικτυο ως εργασια η δωρεα ωαριων;[/quote:whphqt5w]

Στο εξωτερικό έχουν ήδη επιλυθεί αρκετά ζητήματα βιοηθικής που εδώ στην Ελλάδα δεν έχουν ακόμη τεθεί. Η δωρεά γενετικού υλικού με σκοπό την αναπαραγωγή είναι νόμιμη ακόμη κι αν είναι πληρωτέα. Εφόσον ο νομοθέτης (άγγλος/δανός/κτλ) ορίζει τις νομικές παραμέτρους, δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα.

Επίσης θέλω να τονίσω πως έξω από τον χορό...πολλά λέγονται. Η φτώχεια στο εξωτερικό είναι πολύ πιο σκληρή από την Ελλάδα. Υπάρχουν γυναίκες, οι οποίες προκειμένου να τα βγάλουν πέρα οικονομικώς καταφεύγουν στην "δωρεά" ωαρίων. Από την στιγμή που εγώ είμαι "χορτάτη" δεν δικαιούμαι να τις κρίνω.

Το τι είναι φυσιολογικό ή όχι δεν μπορώ να το πω, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις. Η εξέλιξη της κοινωνίας θα το αποδεχθεί ή θα το απορρίψει όπως έκανε στο παρελθόν με άλλα ζητήματα πχ. έκτρωση, εξωσωματική κτλ.

Αν ήμουν πάμφτωχη, μπορεί να πούλαγα τα ωάριά μου. Δεν ξέρω... και γω είμαι εκτός χορού...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα δεχομουν μονο εναντι πολυ μεγαλης χρηματικης αμοιβης

και αν ηταν για συναισθηματικους λογους μονο σε μια ξαδερφη μου που την νιωθω πολυ κοντα μου

Πιστευω οτι το παιδι που θα γεννιοταν απο την ξαδερφη μου θα το αγαπουσα - λατρευα αλλα σαν ανιψακι μου και οχι σαν παιδι μου εφοσων δεν το εχω κυοφορησει

αλλα γενικα νιωθω λιγο περιεργα με αυτο το θεμα

ειναι πολυ διαφορετικο να νιωθεις τις κλωτσιες του μωρου που εχεις αποκτησει με τον ανθρωπο που αγαπας και τελιως διαφορετικα αν το κυοφορησει καποια αλλη με με εναν που δεν τον εχεις επιλεξει εσυ και πιθανον δεν το ξερεις

:blink: :blink: :blink: :blink: :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΥΖΗΤΗΣΗ....ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΙΣΟ ΠΑΙΔΙ Η ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ...ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΕΠΑΙΝΟ ΓΙΑΤΙ ΔΙΝΟΥΝ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΕ ΜΙΣΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ Η ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ..ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΑΝ ΚΟΠΕΛΕΣ ΚΑΝΟΥΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΩΑΡΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΝ ΔΩΡΕΑΝ ΤΗΝ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΔΙΚΑΙΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ.ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΑΝ ΓΟΝΙΜΟΠΟΙΗΤΕ ΕΜΒΡΥΟ ΑΛΛΑ ΥΟ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΛΛΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΛΛΗΜΑ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΜΕ ΔΙΝΕΙ ΧΑΡΑ ΣΕ ΠΟΛΛΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΑΥΤΕΣ ΛΥΣΕΙΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...