Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πολλά και πολύχρωμα υγρά...


Recommended Posts

Καλησπέρα....

Πείτε μου, κοριτσάκια μου, τη γνώμη σας, γιατί έχω αρχίσει να αγχώνομαι πολύ!!! Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη για την αηδιαστική περιγραφή, αλλά άλλο τρόπο δεν έχω...:blush:

Είμαι λίγων εβδομάδων έγκυος (νομίζω 6) και στο γιατρό μου θα πάω την Πέμπτη που μας έρχεται...

Αυτό που με τρομάζει είναι ότι έχω συνέχεια υγρά, άλλοτε βλενώδη και διάφανα, άλλοτε κρεμμώδη και κιτρινωπά, μέχρι και πορτοκαλοκίτρινα είδα!!! Μόνο μπλε και κόκκινα (ευτυχώς!!!) δεν έχω δει!!!

Εντωμεταξύ αυτή η "υγρασία" με στέλνει συνέχεια στην τουαλέτα να τσεκάρω αν αδιαθέτησα, είμαι με ένα χαρτομάντηλο στο χέρι να τσεκάρω κάθε τόσο και τώρα νομίζω ότι από το πολύ "τσεκάρισμα" προκάλεσα και ερεθισμό...

Υπάρχει καμια πιο προχωρημένη εγκυούλα από μένα που έχει αντιμετωπίσει ανάλογο θέμα ή που να ξέρει κάτι παραπάνω γιατί έχω τρομάξει λίγο;;;;

:blink:

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κωνσταντινα μου οχι αγχος!!

Υγρα θα εχεις αρκετα απο την αρχη και οσο προχωρα η εγκυμοσυνη θα ειναι περισσοτερα!! Οσο για το χρωμα θα το αναφερεις στο γιατρο σου. Εμενα ηταν λευκα και καποτε κιτρινοπα.

Απο το αγχος τρεχεις συνεχως στη τουαλετα να δεις αν εχεις αιματακι και εγω το ιδιο εκανα απο το αγχος μου. υπομονη και καλη συνεχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θεωρω ότι είναι φυσιολογικά τα υγρά σου.Μέχρι να γεννήσεις θα τα έχεις. Κ εγώ τώρα είμαι 8 εβδομάδων έγκυος και έχω τέτοια υγρά και ωρες ώρες είναι πολύ πυχτα ένώ άλλες πιο ρευστά. Είναι φυσιολογικά!Μην ανησυχείς! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην στεναχωριεσαι κι εγω απο την αρχη της εγκυμοσυνης ειχα αρκετα υγρα οπως τα περιγραφεις Ρωτησα τον γιατρο μου και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο αν και πριν ενα μηνα ειχα προκαλεσει και εγω ερεθισμο και μαλιστα νομιζα οτι ειχα αποκτησει μυκητες!!!!!:lol:

Πηγα στον Γιατρο μου μου εκανε καλιεργεια κολπικου υγρου και μαντεψε!!

Ολα φυσιολογικα!!!Μου περασε ο εριθισμος μετα απο μια βδομαδα και κατι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντως την διασκέδασα την περιγραφή σου! Μην σε ανησυχει κοπέλα μου! Και εγώ ομοιοπαθούσα! Νόμιαζα ότι το τεστ είχε δείξει λάθος κι ότι από στιγμή σε στιγμή θα αδιαθετούσα! Πολλά υγρά! Βλενώδη, λευκά, άλλες φορές πιο κίτρινα, άλλες πιο διαυγή! Είναι απολύτως φυσιολογικό! Αρκεί να μην έχουν δυσάρεστη οσμή! Εκεί πρέπει να ανησυχήσεις, όχι για το νινάκι, για να μην είναι καμιά μόλυνση και έχεις άλλα τρεχάματα! Είναι μια φυσιολογική αντίδραση από τον οργανισμό να καθαρίζει την περιοχή που θα φιλοξενήσει το μωράκι σου για 9 μήνες! Μην ξεχνας ότι δεν θα έχουμε περίοδο για πόσο καιρό! Επομένως.. και γι 'αυτό έχει προνοήσει η φύση! Αναφερέ το στον γιατρό σου και θα δεις ότι θα σου πει τα ίδια! Εμένα πριν καν τον ρωτήσω, μου τα είπε από μόνος του!Καλή συνέχεια κοπέλα μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

θεωρω ότι είναι φυσιολογικά τα υγρά σου.Μέχρι να γεννήσεις θα τα έχεις. Κ εγώ τώρα είμαι 8 εβδομάδων έγκυος και έχω τέτοια υγρά και ωρες ώρες είναι πολύ πυχτα ένώ άλλες πιο ρευστά. Είναι φυσιολογικά!Μην ανησυχείς! ;)
και εγω ακριβως τα ιδια εχω!!!!!!!:)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου!!!!

Με ανακουφίσατε πάρα πολύ!!!

Να είστε καλά εσείς και τα μωράκια σας (εκτός και εντός κοιλίτσων)!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου, με το καλό το μωράκι σου.

Για τα υγρά μην αγχνώνεσαι καθόλου. το πολύ πολύ να κάνεις καλλιέργεια και να σου δώσει θεραπεία, εαν κρίνει οτι είναι κατι.

καλά στα λένε οι υπόλοιπες εγκυούλες της παρέας.

ότι λέει ο γιατρός να ξέρεις είναι νόμος. θα τον πέρνεις τηλέφωνο αν σε αγχώνει το παραμικρό οτι ώρα και να είναι όσο χαζό και αν σου φαίνεται, για το λόγο αυτο τον πληρώνεις και γενικά είναι αυτός που ξέρει το ιστορικό σου.

να προσέχεις τώρα που είναι νωρίς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsakia mou,

ta igrakia eginan anoixto kafe kai o giatros mou edose utrogestan kai me esteile sto krebataki mou... den xero gia poso (elpizo na mporeso na sikotho tin paraskebi giati exo dikastirio)

me kathisixase pantos... bebaia den me exei dei akoma, alla mou eipe oti einai poli sini8ismeno k oti alles kopeles den to prosexoun kan k parola afta i egimosini tous proxora mia xara... apla mou eipe gia kalo kai gia kako na to prosexo!!!

makari na pane ola kala ... to perimena pos kai pos afto to sporaki!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια γεια σας! Αυτη είναι η πρώτη φορά που γραφω στο forum! ειμαι και εγω 6 εβδομαδων εγκυος και το εμαθα πριν από 1 εβδομαδα... εγω εβλεπα αιματακι ολη τη διαρκεια μετα τη συλληψη και γι αυτο άργησα να κανω και το τεστ. Πηγα και με ειδε η γιατρός μου, εκανα β' χωριακη και προγεστερονη. καναμε και υπερυχο και ειδαμε το μαμουνακι μας, μια σταλιτσα... Η γιατρός μου είπε ότι το μωρακι είναι μια χαρα, εχει στρογγυλοκαθησει μέσα στη μήτρα μου! ;)

Για το αίμα μου έδωσε utrogestan 3 την ημέρα και από την ημέρα που με είδε (Πεμπτη απόγευμα) είμαι από καναπε κρεβάτι και απο κρεβάτι καναπε! Όσο για το αιματακι μπορω να πω ότι σταματησε, χθες και σημερα είχα μόνο 2 και 1 φορα αντιστοιχα καφετι υγρα...

Αυριο θα παω να με δει... Εχω μεγαλη αγονια!!! Θελω να είναι καλα το μωρουλακι μου... είναι το πρώτο μας μωρακι... και το περιμενουμε με μεγαλη λαχταρα! Μόνο που ειμαστε πολυ συγκρατημένοι στην χαρα μας... η αληθεια ειναι οτι φοβομαστε πολυ!!!

Να μην σας κουραζω άλλο! Νομίζω θα τα λέμε συχνα από δω και πέρα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην ανησυχείς καθόλου γλυκιά μου! Είναι φυσιολογικό! Κι εγώ είχα πολλά υγρά και διαφόρων χρωμάτων -όπως λες- και ήταν όλα φυσιολογικά. Μην αγχώνεσαι καθόλου και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamouni καλώς ήρθες στην όμορφη παρεούλα μας! Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου! Όλα καλά θα πάνε! Το ίδιο λέω και στην constantinag μας!! Μην ανησυχείτε! Όλα καλά θα πάνε!! Να ξεκουράζεστε όσο πιο πολύ μπορείτε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamouni, συγχαρητήρια!!!!

Και μην ανησυχείς... σε μένα η ξάπλα απέδωσε και από ότι φαίνεται αποδίδει και σε σένα!!!!

Dallia και mamatobe, ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι η αληθεια ελιναι ότι υπάρχει θεαματική βελτίωση.... όλα είναι πολύ καλυτερα τώρα!!!! μακαρι να συνεχιστεί έτσι για όλες μας! MamaToBe να σου ζήσει το μωρακι σου!!!!! από ότι είδα στο τικερακι είναι "φρεσκο"...αχχαχχανα σου ζήσει κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAMOYNI ΚΑΛΗΜΕΡΑ!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΚΑΙ ΕΧΤΕΣ ΕΙΔΑ ΚΑΦΕ ΥΓΡΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΩ!ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΟ 80% ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΤΟ ΟΤΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΤΑΙ Ο ΠΛΑΚΟΥΝΤΑΣ!ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΚΑΙ ΞΑΠΛΑ!ΚΑΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΜΑΣ!ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΟΥΔΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ!!!ΘΑ ΣΑς ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΠΕΡΙ ΥΓΡΩΝ (ΧΙΧΙ) ΛΟΙΠΝ ΕΓΩ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙς ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑΖΩ ΣΕΡΒΙΕΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩ ΔΕ ΘΕΛΩ!!!ΕΙΝΑΙ ΚΙΤΡΙΝΑ ΚΑΙ ΠΗΧΤΑ!!ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΚΑΙ ΟΓΙΑΤΡΟς ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΜΙΚΡΟΒΙΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΤΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΦΥΛΑΓΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΣΑΚΟ!!!ΑΥΤΑ ΣΑς ΦΙΛΩ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 years later...

καλησπέρα κορίτσια λοιπόν εγώ δεν ξέρω αν ακόμα είμαι έγκυος γιατί δεν έχω ακόμα καθυστέρηση.... θα μπορούσα να έχω συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την καθυστέρηση? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα mini20, Είμαι έγκυος στο τρίτο μου παιδάκι Στις 37 εβδομάδες και άσε...έχω γαστρεντερίτιδα! Υποφέρω! Ήθελα να σου πω πως τα συμπτώματα κ στα τρία μου ήταν κάτι τσιμπιματακια κάτω χαμηλά κ οι γνωστοί πόνοι περιόδου... οι πόνοι περιόδου ήταν ακριβώς όπως όταν περιμένεις κανονικά να σου έρθει κ Μην σου πω στην τελευταία εγκυμοσύνη μου τώρα ήταν κ πιο έντονες. Δεν μπορούσα να βάλω τα αγαπημένα μου τζιν Γιατί με πονούσαν χαμηλά... εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να αποκτήσεις σύντομα ένα μωράκι! Περιμένω νέα σου... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera elenh m... den exw akoma kathisterish... alla exthes pou fternistika me epiase enas ponos sthn kilia m deksia xamila.... k pera pao auto thelw na koimamai sunexeia eimai monimos mesa sta neura xwris logo k exw geinei polu evesthiti.... k pera apo auto sygnwmh gia ton tropo poy tha to ekfrasw alla dn kserw pws alios na to pw... eimai polu igrh k ales fores einai pixta k ales fores pio area alla omws einai aosma.... mipos gnwrizeis kati giauto? axxx k makari na eimai to thelw toooso polu..... gt exw k ena provlima me thn ugeia m k mallon diskola tha apoxtisw paidi k an apoxtisw tha prepei na prosexw polu kata thn diarkia ths egkumosinhs mou... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλημέρα κορίτσια...εγω εχω ραγιάδες... θα φύγουν λέτε κάποια στιγμή;
    • Ναι έτσι ήταν και στην πρώτη  Εμένα μου πήρε αρκετό χρόνο να στρώσει αλλά δεν έβαλα τίποτα σε κρέμες και τέτοια.. μετά από αρκετούς  μήνες  δεν φαινόταν ιδιαίτερα η τομή εδώ μαία και δεν την είδε αμέσως με ρώτησε αν πάω για Φ.Τ και την λέω όχι έχω κάνει καισαρική το πρώτο, μου λέει ααα που είναι η τομή σου ; Πιο κάτω ; δεν φαίνεται σου έκανε καλή δουλειά..  τωρε με δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι.. αλλά  εντάξει εμένα δεν με ενοχλεί να σας πω την αλήθεια έτσι και αλλιώς εκεί που είναι ούτε με μαγιό φαίνεται άσε που έχω και άλλη τομή πίσω στην μέση από άλλο χειρουργείο εκείνη φαίνεται και με μαγιό 😅 
    • Καλημέρα κοριτσάκι μου!! Σούπερ μου ακούγεται η μικρούλα σας!!😍😍 Μπράβο το κορίτσι!!! ❤️❤️❤️❤️ Πότε θα ξαναπάτε; Εμείς με το καλό τώρα στο Doppler ξανά 12/11.. αν και μου φαίνεται αργά 33η.. @_piripiri_ μου σε ποια εβδομάδα την έκανες εσύ; Στα υπόλοιπα κορίτσια σας έχουν πει πότε να τη κάνετε;  Κανονικά δεν χρειάζεται ραντεβού για τη καμπύλη.. το μόνο που ίσως χρειαστεί είναι να πάρεις τη γλυκόζη από το φαρμακείο.. αλλά πάρε ένα τηλέφωνο το διαγνωστικό να είσαι σίγουρη γιατί πολλά διαγνωστικά σου παρέχουν και τη γλυκόζη.. Νηστική να είσαι κανά 8ωρο πριν πας και απέφυγε να φάς βαριά πράγματα το βράδυ για να μην δείξει ψευδώς αυξημένη η νηστείας.. όχι γλυκά πχ και λευκά άλευρα.. αυτά κυρίως αυξάνουν πολύ το ζάχαρο.. Μα ρε συ.. τι κίνηση είναι αυτή που έχει;; Δεν θέλω να κατεβαίνω Αθήνα πλέον..! Με τα δίκια του και ο άντρας σου αν και στον δικό μου έχω απαγορεύσει γκρίνια και νεύρα στο αυτοκίνητο.. δεν ξέρεις τι γίνεται όσο είμαστε στο δρόμο, αυτό του λέω κάθε φορά.. ας είμαστε ψύχραιμοι λοιπόν και να εκτιμαμε που είμαστε υγιείς και έχουμε ευλογηθεί με το σπορακι μας..!  Να σου πω.. και εγώ που είμαι "κλεισμένη" από τον Ιούνιο που σταμάτησα τη δουλειά/σχολή δεν τρελαίνομαι και πολύ να βγαίνω.. ίσως γιατί δεν έχω και τι να βάλω πλέον..😅 αλλά δεν τρελαίνομαι κιόλας με το κόσμο που κυκλοφορεί.. μου αρέσει η ησυχία μου.. 😌  Octoberfest ε;! Τι καλό φάγατε;; Αύριο θα είναι ωραία, έχει Μπίγαλη και Βόσσου.. 
    • Καλημέρα!! Σ' ευχαριστώ και πάλι!! Όχι όχι.. δημόσιο είναι η σχολή, όχι ιδιωτικό..! Σου έστειλα πμ!! Δυστυχώς όμως διακρίσεις υπάρχουν.. και δεν βλέπω και κάποια νομοθεσία/διάταξη που να σε στηρίζει.. όχι τουλάχιστον σε αυτές τις σχολές.. Θέλω πολύ να μάθω λεπτομέρειες του πως τα κατάφερες εσύ..!
    • Αχ ψυχούλα μου!!! Έχουν τοοοοσο φάση όταν μπουσουλανε χαχα εμένα πάει και κουτουλαει το κεφάλι του στην ντουλάπα τους και ξεκαρδιζεται τον λέω έχεις ποντιακό κεφάλι και χαμπάρι δεν παίρνεις χαχαχαχα Ρε κορίτσια τα δεύτερα μεγαλώνουν ακόμα πιο γρήγορα από τα πρώτα πώς γίνεται πότε περίμενα να γεννησουμεε... έρχονται τα γενέθλια...
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...