Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ο ύπνος του μωρού


manouraki

Recommended Posts

terez καλημερα! να σου ζησει η μπουμπου σου. εγω εχω ενα αγορακι η μηνων και εδω και ενα μηνα περιπου δεν ξυπναμε το βραδυ. τρωει ανα 4 ωρες και προς το παρον τρωει μονο φρουτοκρεμα. το τελευταιο γευμα ειναι γυρω στις 10.30μ.μ. και μετα ξυπναει γυρω στις 7-8 το πρωι. επειδη ειναι το πρωτο μου και δεν ειχα εμπειρια με το γκρινιαζει το βραδυ πεταγομουν και τον ταιζα και τις περισσοτερες φορες δεν το επινε ολο το γαλα του γιατι απλα δεν πεινουσε τοσο πολυ. μετα απο συζητηση με τη μαμα μου (θεικες οι μαμαδες!!!!!!) οταν ξυπνουσε μες τη νυχτα τον νανουριζα και κοιμοταν. μια φιλη μου μου ειπε να του δινω τσαι οταν σηκωνεται βραδυ γιατι το τσαι δεν ειναι τοσο ευγεστο οσο το γαλα και σιγα σιγα θα χασει το ενδιαφερον του και δεν θα σηκωνεται, αλλα δεν το δοκιμασα. παντως δεν μπορεις να βαλεις ενα μωρακι σε προγραμμα απ΄τη μια μερα στην αλλη. θελει υπομονη και επιμονη. φιλια πολλα:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 months later...

Γεια σας κοριτσια! Εμενα ο γιος μου ειναι 2 μηνων και απο την αρχη τον εμαθα να ξεχωριζει το βραδυ απο το πρωι. Το βραδυ ευτυχως κοιμάται απο τις 11 μεχρι τις 4 και ξυπναει για φαί και μετα συναιχειζει τον ύπνο του κανα 3ωρο. Ομως μετα που ξαναξυπναει δεν κλεινει ματι μεχρι το βραδυ. Το κακο ειναι οτι κλεει αν δεν τον εχω στα χερια μου, και ετσι ολοι μερα στην αγκαλια μου των εχω. Δεν ξερω τι να κανω. Εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε?:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα ο δικος μου αλλαζε το προγραμμα του σχεδον καθε μηνα μεχρι 4 μηνων... μετα σταθεροποιηθηκε και τωρα που ειναι 10 μισο εχει σταθερο προγραμμα... ποτε δεν του το πειραξα εγω... μονος του το αλλαζε παντα... γενικα στο φαι και στον υπνο ειναι βολικο παιδι...:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ. ΥΠΟΜΟΝΗ ΜΟΝΟ. ΟΛΛΕΣ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΤΑ ΠΕΡΑΣΑΜΕ ΑΥΤΑ. ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΑΚΟΜΗ. ΔΟΚΟΜΑΣΕ ΤΟ ΡΙΛΑΞ, ΦΑΣΚΙΩΣΕ ΤΟΝ, ΔΩΣ ΤΟΥ ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΔΩΚΙΜΑΣΕ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΤΟΝ ΞΕΚΩΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΣΟΥ. ΥΠΟΜΩΝΗ ΟΛΛΑ ΘΑ ΒΡΟΥΝ ΤΟΝ ΤΥΘΜΟ ΤΟΥΣ. ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΑΥΤΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ. ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου εμενα ο μπεμπουλης μου ειναι τελικα πολυ καλοβολο μωρο απο μικρος ειχε προγραμμα και στο γαλα και στον υπνο πιο μικρος κοιμοταν στις 11.30 το βραδυ και ξυπναγε στις 3 για γαλα και ξανα υπνο (εκτος απο την φαση των κολικων που ξενυχτουσαμε μαζι!!)εγω εκανα ενα λαθος τοτε τον αφηνα να κοιμαται ολη μερα και το βραδυ....το ματι γαριδα ειχε μπερδεψει την νυχτα με την μερα αλλα του το αλλαξα τον εκανα βολτες τον επαιζα και το βραδυ κουρασμενος πια κοιμοταν.και εκει που ολα πηγαιναν καλα και κοιμοταν ολη νυχτα ξαφνικα ξυπναγε (ηταν 61/2μηνων)και καταλαβα οτι δεν ηταν για γαλα γιατι δεν επινε το εψαξα το θεμα και εμαθα οτι ειναι το σταδιο της φασης του αποχωρισμου.σαυτην την ηλικια ξερουν ποια ειναι η μαμα τους και αν ξυπνησουν και δεν την δουν φοβουνται.ετσι σηκωνομουν του εδινα την πιπιλα του και ξανακοιμοταν.

τωρα πια ειναι 9 μηνων και εχει το εξης προγραμμα! στις 7 το πρωι πινει το γαλα του κοιμαται μεχρι τις 10-10.30 μετα φρουτοκρεμα,παιχνιδι,στις 2.30 φαγητο,υπνο αναλογα τα κεφια μεχρι τις 5 αν και εχει τυχει μεχρι τις 6.30!! ξυπναει τρωει την κρεμα του και στις 10.30 το βραδυνο του γαλα και μετα.....νανακια ως το πρωι και δεν ξυπναει μονος του εγω του το δινω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Geia sas koritsia. Exo kai ego ena agoraki 5 1/2 minon. Thilazo alla distixos akomi na koimithei to vradi.Tora fisika arxise kai troei kremoula kai elpiza oti afou tha xortanei perissotero tha koimate. Kanei mpanaki kai ton taizo stis 8:30 kai koimate, alla meta konta stis 11-12 ksipnaei, kai meta stis 2-3 kai ksana stis 6. I alitheia einai oti exo kourastei giati douleuo apo to deutero mina. De ksero ti mporo na kano. Skeftomai na stamatiso to thilasmo se kanena mina gia na mporesei na koimithei, an auto voithaei. Omos na po oti meta tis 12 afou eimai kourasmeni to vazo mazi mou sto krevati, kati pou ksero oti auto de voithaei, alla kai auto fenete diskolo na to kopsei, omos exo kourastei.........Exei kamia simbouli? Ksero oti einai krima na stamatiso to thilasmo gi auto logo.....:( :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη μου Κατερινα για να σε παρηγορήσω λιγο να σου πω οτι εμενα χρονίζει το Σάββατο και ακομα ξυπνάει απειρες φορες την νυχτα . Δεν εισαι μονη !

Δεν πιστευω οτι το μωρο σου ξυπνάει γιατι δεν χορταίνει . Πολλα μωρα ξεκινησαν να ξυπνάνε μετα την εισαγωγη τροφων .Υπαρχουν πολλοι λογοι που ξυπνα ενα μωρο τη νυχτα και δεν ειναι μονο πεινα . Εχεις σκεφτει οτι ξυπνα γιατι του λειπεις? Συνήθως τα μωρα που οι μητέρες λειπουν την ημερα ξυπνουν την νυχτα γιατι χρειαζονται την επαφη με τη μαμα .

Εγω δεν βρισκω τιποτα κακο να κοιμασαι μαζι με το μωρο σου , κανω και εγω το ιδιο . Πιστευω οτι τα μωρά που χορταινουν αγκαλια , αγαπη και αφοσίωση ειναι αυτα που φευγουν πρωτα απο την αγκαλιά μας . Οταν το μωρο ειναι ετοιμο θα κοιμηθει μονο του στο δωματιακι του . Οι ιστοριες που λενε για κακομαθημένα μωρα , για μωρα που κοιμουντε συνεχεια με τους γονεις κλπ κλπ δεν με πειθουν γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις κρυβονται και αλλα απο πισω .

Ειναι δικη σου αποφαση πως θα συνεχισεις με το θηλασμο . Απλα να ξερεις , το χω ακουσει και διαβάσει πολλες φορες , δεν σταματουν παντα τα ξυπνηματα με το ξενο γαλα . Τα μωρα περνουν απο πολλες φασεις , βγαζουν δοντια , βλεπουν ονειρα και ολα αυτα ειναι ανεξαρτητα απο το γαλα που πινουν .

Συμβουλη ουσιαστικά δεν εχω . Νομιζω οτι κανεις πολυ καλα που κοιμαστε μαζι και ξεκουράζεσαι και συ . Φανταζεσαι να χρειαζοταν να σηκωνεσαι τρεις την ωρα? Κουραγιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με την LALA.

Ενώ ξύπναγε στις 6:30 χωρις να ξυπνάει το βράδυ (από 7 μηνών πιο πριν ειχαμε ξενυχτια) και επιτελους ειχε στρώσει η κατάσταση τώρα που επιασα ξανα δουλεια εδώ και ενα μηνα ξυπναει 4 με 5 και θελει παιχνιδια.Στην δουλεια πάω κομματια.Δεν ξέρω τι φταει : τα δόντια που βγαζει;το οτι το προσεχει η γιαγια και οποτε δεν ακολουθειτε το ιδιο προγραμμα στο θεμα υπνου την ημερα;πιθανοτατα να ειναι αυτο που ειπε η lala μάλλον λείπω στην ψυχούλα μου και θελει να με βλέπει.Ελπίζω καποια στιγμή να φτιάξουν τα πράματα γιατί όλους αυτούς τους μήνες είχα ξενύχτια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...