Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυγουστιατικες μελλουσες μαμαδες!!..κ οχι μονο!


Recommended Posts

Εβινα μου τουμπιωτισσα..ειμαι η εφη..κ εχω παλι..αγορακι!!Εμεις ..προτιμουσαμε κοριτσακι(γερα ναναι) αλλα ο γιος ειναι στη φαση...κοριτσια χαζα..μπλιαχχχ...:P Νομιζει οτι μολις βγει θα του μαθει playstasion!!!:laugh:

κεφτεδακια ή οχι........ μεσα σας κρυβετε μια γεμιση θησαυρο!!!

εβινακι καλα να περασεις!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Na kanw kai th kalh apo panw?xAXA!Kale 2 mhnes ton eixa prhksei na ta kanei,na mou ksefortwsei kai to mpalkoni aptis mpourdes pou eixe gemisei(koutia,ergaleia,plakakia,mpogiesk.a tetoia) :D

Nai oso mporw kai oso prepei tha ta krataei kammia pethera,kouniada,mama etsi k emeis na kseskasoume ligo :)Ande pies to kafedaki sou :)

Fanh kai egw me 72(pou ta 6 apo auta ta phtra poly grhgora prin thn egkymosynh) ksekinhsa kai twra eimai 82 :S

Asta na pane.Mia xara se kovw pandws 7 kila einai poly liga.Ftou sou!

Tha ta xasoume meta vre mhn agxwnesai :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφούλα σε υπερευχαριστώ!! Ξέρεις είναι του επαγγέλματος μου, τα ξέρω να τα πω σε άλλον, αλλά αν πρόκειτε για μένα πανικοβάλλομαι! Κυρίως για το μωρό όχι για μένα! Εχθές είχα και λίγα ψυχολογικά! Μια η εξέταση, μια οι ορμόνες.. Ήμουν λίγακι χάλια! Σήμερα μια χαράααα!!!

Αναστασία μου, Μπράβο σου και πάλι μπράβο σου!! Και καλά κάνεις που μας τα λες να βάλουμε μυαλό! Πόσο δίκιο έχεις!! Η αλήθεια είναι ότι και εγώ από τον 5ο άρχισα να κάνω κάνα τσιγάρο πότε πότε! Δεν μου αρέσει αυτό που έκανε η νύφη μου! Κάπνιζε σαν το φουγάρο κυρίως στο 2ο παιδί.. Στα πρώτα προσέχουμε τα δεύτερα τα τραβάνε όλα..και βλέπω ότι η μικρή έχει βροχιολίτιδα κι οφείλετε στο ότι κάπνιζε σαν τον αράπη η μαμά!!

Φανούλα, καλώς μας ήρθες... Εγώ περιμένω μέχρι 6 Αυγούστου να γεννηθεί ο μπόμπιρας οπότε χαίρομαι που έστω δεν έχω όλο το καλοκαίρι μπροστά μου!! Ήδη αισθάνομαι απαίσια με τόση ζέστη από τώρα! Ούτε να το σκέφτομαι αργότερα! Να δώσω κουράγιο στις φιλενάδες μου που έχουν περισσότερο από μένα!! Κοριτσάκια μου είστε ήρωες!!

Να δώσω επίσης όλα μου τα φιλιά σε όλες τις Αυγουστομαμάδες κι όχι μόνο!! _Anna_, marianda, marimari.... κι όλες οι υπόλοιπες.. που είστε;; Εύχομαι να 'ναι όλα καλά!! Καλό Σαββατοκύριακο να έχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να'μαι και παλι!Μολις γυρισαμε απο τη βολτα μας(τι ωραια περασαμε!) :) !!Και αραζουμε στον καναπε! B) Ο καθενας στο δικο του!!!(δε χωραμε πλεον! :P )

Καταρχην μια ερωτηση: Με αφορμη αυτο που ειπε η Ιφιγενεια το οτι ο μπεμπης της ειναι μεγαλος και ισως ο γιατρος της ξαναμειωσει την ΠΗΤ...Οταν τα μωρακια ειναι μεγαλα για την βδομαδα τους (σε βαρος κ υψος φανταζομαι :unsure: ) αυτο αυτοματως σημαινει πως εχουν αναπτυχθει και ολα τα οργανακια τους???Μου φαινεται αδυνατον να ελεχθει αυτο απολυτα... :unsure: Δλδ οκ να γεννησεις 1-2 βδομαδες νωριτερα αλλα για περισσοτερο εγω θα φοβομουν καπως... Δε μιλαω βεβαια για διδυμακια...

Επισης...αυτο που διαβασα " ή που έχουν γεννήσει προηγουμένως ένα ή περισσότερα υπέρβαρα μωρά, διατρέχουν υψηλότερο κίνδυνο ανάπτυξης διαβήτη κύησης. " Παλι η ιδια απορια....Δλδ εμεις "φοβομαστε" ,οπως εχει πει η Εφη παλιοτερα,μην ειναι ελλιποβαρη(σωστα το εγραψα?) τα μωρα μας αλλα και με τα χοντρουλικα-μεγαλουτσικα δεν ειναι απολυτα φυσιολογικο!Σωστα!!!!

Δε λεω πως ανησυχω ή θα επρεπε να ανησυχουμε για ολα αυτα...Απλα εκφραζω σκεψεις-αποριες!

Φανη καλωσορισες!Θα χαρω να τα λεμε και απο δω!!!Να ζησετε(για αυριο!) και μπραβο σου κ για το τσιγαρο!Ελα να δωσουμε το καλο παραδειγμα στα ατακτα κοριτσια που μπαφιαζουν τα μωρακια τους! :angry:

Ζουζουνιτσα καλα να περασεις!!!Αν βουτηξεις...Κανε μια και για μενα!!!!!

Κι εγω σε ιδ.τα κανω ολα απλα ρωτησα μπας και η καμπυλη θελει νοσοκομειο!Γυρω στα 15 ευρω δινω κι εγω για τις κλασσικες εξετασεις.... Αφηστε που με ειχε βαλει η γιατρος να κανω μια εξεταση για τον παρβοΐο(δε θυμαμαι ακριβως-ειναι αναλογος με το τοξοπλασμα) Που κοστιζε 50 ευρουλακια(και εκανα κ επαναληψη!) :woohoo:

Εφουλακι μου-τελειο συμπεθερακι μου!Ετσι κι εγω τωρα...Ακρως συνειδητοποιημενη και ετοιμη απ'ολες τις αποψεις για την τσαχπινα!Ευτυχως ηρθε αμεσως και δε μας αγχωσε κ στη συλληψη της!Το καλο μου το παιδι!!! :P ΛΙΩΩΩΩΩΩΝΩ!!!!!!!

Ο συμπεθερος σου ειναι 33!

Νταλλια αν σε βοηθαει,ειμαι ικανη να σε μαλωνω και να σου δημιουργω τυψεις καθε μερα!!!!χιχιχιχιχχι Θα κανω τον σπαζοκλαμπανια της παρεας αλλα αξιζει τον κοπο!Γιατι να καπνιζεις??Γιατι μετα τον 5ο χαλαρωσες???Μπορεις και χωρις αυτο κουκλαρα μου!Και φανταζομαι ξερετε ολες σας πως στον θηλασμο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ρητα το καπνισμα.... Τα μωρακια μας δεν φταινε για τις επιλογες μας!Αφηστε τα να επιλεξουν τι "σκ*ατ*" θα βαλουν στο στομα τους! :laugh:

Και δεν το παιζω ξερολας-ουτε ηταν ευκολο να το κοψω(το γουσταρα το τσιγαρο τρελλα)-ουτε ειναι πως δε με τραβαει(θελωωωω!) ΑΛΛΑ....Προτεραιοτητα εχει το παιδι μου!!!!!! :)

Επισης...εκοψα το τσιγαρο στην 1η επετειο του γαμου μου!4 Αυγουστου!!!Τοτε που ηταν να βγουμε και να περασουμε καλα(και να μπαφιασουμε στα τσιγαρα) εγω το πηρα αποφαση!!! ;)

Μου φαινεται πως εγραψα πολλα!!!!Καλο διαβασμα σας ευχομαι!!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΟΨΑΝ ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ 10 ΜΕΡΕΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΟΨΟΥΝ ΑΛΛΕΣ 4-5 ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ ΣΑΝ ΑΡΧΙΚΗ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΝΑΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΜΑ ΓΕΝΗΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΧΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΟΠΟΤΕ Ο ΕΝΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΒΑΡΟΣ.ΤΩΡΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 4 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 2 ΕΧΟΥΝ ΥΨΗΛΟΤΕΡΟ ΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑ ΖΑΧΑΡΟ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΘΕΡΜΟΚΟΙΤΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΒΟΥΝ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΟΨΟΥΝ 2 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΔΙΑΤΣΗΜΑ ΑΠΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΠΗΤ.ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ.ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΑΠΟ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΜΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΝΩ ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΩ ΕΓΩ ΣΤΑ ΜΙΣΑ ΤΟΥ ΕΝΑΤΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!!! Μονο η Ιφιγενεια εδωσε το παρον??!!!

Ελπιζω να ειστε καλα κοπελιες και να περνατε ποιοτικο χρονο με τις οικογενιες κ τους φιλους σας!

Ιφιγενια μου ελυσες καποιες αποριες!!!Οκ αν μιλαμε για 1-2 βδομαδες νωριτερα κ με προκληση το θεωρω φυσιολογικο!!!! ;)

Τον τελευταιο μηνα δεν αναπτυσσονται πληρως κ τα πνευμονακια??Κ τα 2 παιδακια της μιας κουμπαρας μου γεννηθηκαν μολις εκλεισε τον 8ο και μπηκαν θερμοκοιτιδα απο μια μερα... :unsure:

Τελοσπαντων!Το επιασα το νοημα! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα αγαπημενα μου κοριτσακια! πως περασατε?

Εγω ειχα φοβερο αγχος χθες....οχι με το Σακη καλε.....Κρατατε μυστικα?

Μη το μαθει η Αναστασια ..καηκα!!!:P

Που λετε χθες περιμενα τον ..κατασκοπο μου απ τη Θεσσαλονικη για να μου φερει ντοκουμεντα για την τσαχπινα χορευταρου νυφουλα...........εμ τι βρε κοριτσια ..ενταξει τη πιστευω τη συμπεθερα..αλλα να τι να κανω? να μη δω τη νυφη? Γουρουνι στο σακι να παρει το καμαρι μου?

οποτε ηρθε ο κατασκοπος κ μου φερε τους τελευταιους υπερηχους της δεσποινιδος Αννυ!!

σας βαζω να καμαρωσετε κ σεις τη νυφουλα μου!!!!

1ος υπερηχος 3d..

http://www.youtube.com/watch?v=f9k2NPKu ... re=related

2ος υπερηχος

μετα απο αυτα..ο γιος μου δεν με αφησε να κοιμηθω....την ονειρευοταν ολη νυχτα αλλα με ξανθια περουκα!!!Ε τι να κανουμε ? μπορω να μην τον αφησω να την ονειρευεται την χορευταρου ..μνηστη του?:laugh:

το ονειρο του Γιωργακη.....

εσεις τσιμουδια ε?:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) :) αντι να βλεπω Σακη χθες ....εψαχνα...:laugh:

το ειδες ? δεν παρεξηγηθηκες με τη γιατρο σου που μας εδωσε τους υπερηχους με την ευχη της.....κ εναντι αδρης αμοιβης!!!

μου ειπε επισης οτι...οι συσπασεις σου δεν ειναι τιποτε ...κ ...να τρως ΟΣΟ θες!!!!

καλημερα κουκλαρα συμπεθερα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημενη μου καλημερα!!!!Σ'ευχαριστω που με προτρεπεις να γουρουνιασω!!!Βλεπεις...Κρατιομουν!χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχαχχχαχ

Πως εισαι σημερα?Τι κανει ο παιδαρουλης??Οι αλλοι 2 σου αντρες?Αρχισατε διαβασμα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα ειμαστε!:)

Ο μικρος καλα ειναι εκει μεσα...τον μεγαλο προσπαθω να μαζεψω!!!βαριεται πολυ να διαβασει!Ευτυχως σημερα κ αυριο εχει ιδιαιτερα..γιατι τριτη δινει ιλιαδα:P

ο μεγαλος μεγαλος που με περναει μονο ενα χρονο..επομενως εγινε μπαμπακας στα 26 ,ειναι πολυ πολυ καλος κ ακολουθει τις....οδηγιες μου!!!!:laugh:

ο σκυλος μου κοιμαται αραχτος...κ μαλλον θα παμε σε ταβερνιτσα στη θαλασσα!!

ασε ρε αναστασουλα μου...μαλλον φταινε τα καλοκαιρινα ρουχα.....φουσκωσα αποτομα!!πριν 10 μερες κανενας δεν καταλαβαινε οτι ειμαι εγκυος...κ τωρα σχεδον με ρωτανε αν ...γενναω! τι αποτομο φουσκωμα ειναι αυτο!!!!!!!!!! μου το χε πει βεβαια η φιλη μου η μαια...αλλα ελεγα ...ελα μωρε σιγα!!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΤΟΝ ΟΔΓΟΟ ΑΝΑΠΤΥΣΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Η ΕΠΤΑΜΗΝΤΙΚΟ Η΄ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟ ΜΗΝΑ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΘΗΚΑ ΚΑΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ ΕΝΝΙΑ ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 3 ΗΜΕΡΩΝ ΚΑΙ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΜΕ ΘΕΡΜΟΚΙΟΤΙΔΑ.ΑΠΛΑ ΠΛΕΟΝ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΑΡΧΕΣ ΕΝΝΙΑΜΗΝΟΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ 4 ΚΙΛΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΛΙΓΕΣ ΩΡΕΣ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΙΤΙΔΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα ριξω κ τα τελευταια βιντεακια γιατι αυριο θα αρχισει τα παραπονα η Μαρι μας!!

ειναι για ολες σας με αγαπη...αλλα επιτρεψτε μου να της αφιερωσω το πρωτο!

http://www.youtube.com/watch?v=Md-UnN-v ... re=related

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υγεία / Γυναικολογία - Μαιευτική / Εγκυμοσύνη

Χορηγός: GSKΜια χορηγία της:

Αποστολή με email Αποστολή με email

Εκτύπωση άρθρου Εκτύπωση άρθρου

Μέγεθος κειμένου Μέγεθος κειμένου Σμίκρυνση Μεγέθυνση

Μοιραστείτε το Μοιραστείτε το Μοιραστείτε το

Ανάπτυξη του εμβρύου

Ημερομηνία δημοσίευσης: 8 Φεβρουαρίου 2006

Γράφει: Γκικόντες Ευάγγελος, Μαιευτήρας - Χειρούργος Γυναικολόγος

Προβολή

Πρώτο Τρίμηνο

Το πρώτο τρίμηνο είναι οι πρώτοι μόλις μήνες της εγκυμοσύνης σας. Μπορεί να αισθάνεστε καλά και να ξέρετε ότι είστε έγκυος μόνο και μόνο γιατί χάσατε μια περίοδο και κάνατε ένα τεστ εγκυμοσύνης στο σπίτι. Από την άλλη, μπορεί να έχετε ναυτία, κόπωση και να παρουσιάσετε όλα τα χαρακτηριστικά μιας εγκυμοσύνης! Πέρα από το τι νιώθετε, είναι σημαντικό να γνωρίζετε ότι είστε έγκυος γιατί αυτή η χρονική στιγμή είναι κρίσιμη για την ανάπτυξη του μωρού σας. Τώρα αρχίζουν να σχηματίζονται όλα τα όργανά του και θα πρέπει να αποφεύγετε βλαβερές ουσίες όπως είναι τα φάρμακα, τα ναρκωτικά, το αλκοόλ, τον καπνό ακόμη και τις ακτινογραφίες-ακτινοβολίες. Ενημερώστε τον γιατρό σας και τον οδοντίατρό σας ότι είστε έγκυος. Εξασφαλίστε μια σωστή διατροφή και αρκετή ξεκούραση.

Ο Πρώτος Μήνας

Από τη σύλληψη ως έξι εβδομάδες

* Στο τέλος του πρώτου σας μήνα, το μωρό σας (το έμβρυο) έχει μόλις το μέγεθος ενός κόκκου ρυζιού,

* Ο νευρικός σωλήνας του, που γίνεται στη συνέχεια ο εγκέφαλος και η σπονδυλική του στήλη, αναπτύσσεται,

* Αναπτύσσεται η καρδιά του και ξεκινάει να χτυπάει περίπου την 25η μέρα,

* Αναπτύσσεται η πεπτική του οδός,

* Αρχίζουν να σχηματίζονται τα χέρια και τα πόδια του,

* Αναπτύσσεται ο ομφάλιος λώρος (umbilical cord), ο οποίος μεταφέρει την τροφή προς το μωρό σας και απομακρύνει τα απεκκρίματα.

Ο Δεύτερος Μήνας

7η ως 10η εβδομάδα

* Το μωρό σας συνεχίζει να μεγαλώνει,

* Η καρδιά του χτυπάει,

* Σχηματίζονται τα δάχτυλα των χεριών και των ποδιών του,

* Αναπτύσσονται όργανα όπως το στομάχι και το συκώτι,

* Σχηματίζονται τα αυτιά και η μύτη του.

Ο Τρίτος Μήνας

11η ως 14η εβδομάδα

* Το μωρό σας τώρα έχει ύψος περίπου 8 εκατοστά και βάρος περίπου 30 γραμμάρια,

* Αναπτύσσονται τα αναπαραγωγικά όργανα (αν και ακόμα δεν μπορείτε να δείτε αν είναι αγόρι ή κορίτσι),

* Το κυκλοφοριακό σύστημα λειτουργεί,

* Το στόμα του ανοίγει και κλείνει,

* Τα νεφρά του λειτουργούν, παράγοντας ούρα τα οποία περνάνε στο αμνιακό υγρό και τέλος απομακρύνονται μέσω του πλακούντα,

* Τα μάτια παίρνουν το χρώμα που θα έχουν σ' όλη τη ζωή τους και τα βλέφαρά του αναπτύσσονται,

* Αν και ακόμα δεν το καταλαβαίνετε, κινείται μέσα στη μήτρα σας.

Δεύτερο Τρίμηνο

Ευτυχώς, σχεδόν όλες οι ναυτίες και η κόπωση του πρώτου τριμήνου έχουν εξαφανιστεί. Η εγκυμοσύνη σας έχει αρχίσει να φαίνεται, καθώς εσείς και το μωρό σας παίρνετε βάρος σταθερά. Ίσως να μπορείτε να καταλάβετε τις κινήσεις του μωρού σας κατά το τέλος της 18ης εβδομάδας. Τα χαρακτηριστικά του μωρού σας αναπτύσσονται και μπορεί να ακούει τη φωνή σας.

Ο Τέταρτος Μήνας

15η ως 18η εβδομάδα

* Το μωρό σας έχει τώρα ύψος περίπου 12 εκατοστά και ζυγίζει περίπου 85 - 115 γραμμάρια - αρκετά για να κρατηθεί στο χέρι σας,

* Αναπτύσσει τα αντανακλαστικά του πιπιλίσματος και της κατάποσης,

* Τα δάχτυλα των χεριών και των ποδιών του ξεχωρίζουν καλά,

* Αρχίζει να κινεί τα χέρια και τα πόδια του,

* Τα κόκαλά του φτιάχνουν κύτταρα, όπως θα κάνουν και σε όλη τη ζωή του,

* Τα δόντια του σχηματίζονται κάτω από τα ούλα (αν και δε θα εμφανιστούν μέχρις ότου περάσουν αρκετοί μήνες μετά τη γέννησή του,

* Τα εξωτερικά γεννητικά του όργανα είναι ευδιάκριτα αν είναι αγόρι (αν δεν είναι ευδιάκριτα είναι κορίτσι).

Ο Πέμπτος Μήνας

19η ως 22η εβδομάδα

* Το μωρό σας έχει ύψος 20-23 εκατοστά και βάρος 280 - 340 γραμμάρια,

* Κινείται συχνά μέσα στην μήτρα, ίσως μάλιστα να αρχίσετε να αισθάνεστε κάποιες από τις κινήσεις του (αφού μάλιστα τώρα τα κόκαλά του είναι σκληρότερα και οι μυς δυνατότεροι),

* Απαλό, τρίχωμα καλύπτει το σώμα του,

* Ένα κάλυμμα που ονομάζεται σμήγμα προστατεύει το δέρμα του από τη συνεχή έκθεση στο αμνιακό υγρό,

* Μπορεί να αναπτύσσει μαλλιά στο κεφάλι του,

* Αν το μωρό σας είναι κορίτσι, στις ωοθήκες της σχηματίζονται ωάρια, που περιμένουν να ξεκινήσουν τον κύκλο της ζωής χρόνια αργότερα.

Ο Έκτος Μήνας

23η ως 26 εβδομάδες

* Ως το τέλος αυτού του μήνα, το μωρό σας έχει ύψος περίπου 33 εκατοστά και ζυγίζει περίπου 0,5 κιλό,

* Δεν έχει σωματικό λίπος και το δέρμα του είναι ρυτιδιασμένο,

* Μπορεί να πιπιλάει το δάχτυλό του,

* Τα κόκκαλά του σκληραίνουν μέσω των αποθεμάτων ασβεστίου,

* Οι πνεύμονες αρχίζουν να «τεντώνονται», προετοιμαζόμενοι να αναπνεύσουν μετά τη γέννηση,

* Μοιάζει με έκδοση μινιατούρας του μωρού που θα γεννηθεί.

Τρίτο Τρίμηνο

Βρίσκεστε προς το τέλος. Υπάρχει όλο και λιγότερος χώρος για το μωρό σας μέσα στη μήτρα καθώς αυτό συνεχίζει να μεγαλώνει. Παρ' όλο που ένα μωρό μπορεί να επιβιώσει αν γεννηθεί κατά τη διάρκεια αυτού του τελευταίου τριμήνου, αυτοί οι μήνες είναι σημαντικοί για την ανάπτυξη των πνευμόνων και του εγκεφάλου του μωρού σας.

Ο Έβδομος Μήνας

27η ως 30 εβδομάδες

* Το μωρό σας έχει τώρα ύψος περίπου 38 εκατοστά και ζυγίζει περίπου 1,4 κιλά,

* Αρχίζει και γίνεται πολύ κινητικό - μπορεί μάλιστα να βλέπετε τις κινήσεις του στην κοιλιά σας!

* Μπορεί να πιπιλάει το δάχτυλό του ή να έχει λόξυγκα,

* Τα βλέφαρά του, που ήταν κλειστά από τον τέταρτο μήνα περίπου, αρχίζουν σιγά σιγά και ανοίγουν - τα μάτια της αντιδρούν σε αλλαγές στο φως και στο σκοτάδι μέσα στη μήτρα,

* Μπορεί να κάνει κινήσεις αρπάγματος με τα χέρια του,

* Αν το μωρό σας είναι αγόρι, οι όρχεις του αρχίζουν και κατεβαίνουν από την κοιλιά (εκεί που αναπτύχθηκαν) στο όσχεό του.

Ο Όγδοος Μήνας

31η ως 34η εβδομάδα

* Το μωρό σας έχει ύψος περίπου 45 εκατοστά και ζυγίζει περίπου 2,3 κιλά,

* Μπορεί να δει και να ακούσει,

* Ο εγκέφαλός του και τα νεύρα του αναπτύσσονται ραγδαία, διευθύνοντας τις λειτουργίες του σώματος,

* Τα χέρια του και τα πόδια του είναι απαλά και πλαδαρά και το δέρμα του έχει υγιές χρώμα,

* Οι πνεύμονές του είναι ακόμη ανώριμοι, αλλά πολλά άλλα όργανα έχουν αναπτυχθεί καλά,

* Αρχίζει να έχει ανοσία σε πολλές μολύνσεις, καθώς του περνάτε προστατευτικά αντισώματα μέσω του πλακούντα και μέσα στην κυκλοφορία του αίματός του,

* Το πιθανότερο είναι να μετακινηθεί σε μια στάση στην οποία θα παραμείνει μέχρι τη γέννησή του.

Ο Ένατος Μήνας

35η εβδομάδα ως τον τοκετό

* Το μωρό σας είναι κάπου 50 εκατοστά και ζυγίζει 2,7 - 3,2 κιλά,

* Συνεχίζει να παίρνει βάρος, περίπου 225 γραμμάρια την εβδομάδα μέχρι τον τοκετό,

* Οι πνεύμονές του είναι ώριμοι,

* Παίρνει τη θέση για τον τοκετό, κατεβαίνοντας κι άλλο κάτω στην πύελό σας - επειδή είναι αρκετά περιορισμένο σ' αυτή τη στάση, μπορεί να δείχνει ότι είναι λιγότερο κινητικό, παρ' όλ' αυτά θα συνεχίζετε να αισθάνεστε κάποια κινητικότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω Εφουλα μου!Καταρχην για τα "ζορια" σου με το γιο!Θελουν να τρεχεις απο πισω τους τα αγορακια!Ειναι δυσκολο να συγκεντρωσουν σωμα και πνευμα σε μια τοοοοσο βαρετη δουλεια οπως το διαβασμα! :P Υπομονη!

Και για το φουσκωμα....Το ελεγα κι εγω στο σςςςς!Απο την αρχη αυτου του μηνα δειχνω κι εγω εγκυος!!!!Δλδ με καταλαβαινουν και με ρωτανε χωρις δισταγμο!!!

Εσυ ομως τοσο πολυ??? Ποτε θα δω τον γαμπρο (τουλαχιστον) σε φωτο????Εσυ ολοκληρο ντετεκτιβ εβαλες!!!Εγω τιποτα???Πρεπει να πληρωσω μηπως????Θα μου βαλεις μια φωτο?Κι αν δε θελεις στο φορουμ βαλε στο προφιλ που τις βλεπουν μονο οι φιλοι σου!Αντε ντε!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όγδοος μήνας (32 έως 36 εβδομάδες)

Το μωρό σας, μέχρι το τέλος του μήνα, θα κερδίσει και άλλους πόντους για να φτάσει συνολικά τους 46, ενώ έως τότε θα ζυγίζει πια γύρω στα δυόμισι κιλά. Το προσωπάκι του έχει χάσει πολλές από τις ρυτίδες του και είναι πιο λείο, ενώ στο κεφαλάκι του έχουν φυτρώσει λίγα μαλλιά. Το μικρούλι σας ανοιγοκλείνει συχνά τα ματάκια του, μπορεί να πιάνει με τα δάχτυλά του και αντιλαμβάνεται πίσω από το τοίχωμα της κοιλιάς σας τις αλλαγές στο φωτισμό του χώρου, όπου βρίσκεστε. Τα μπρατσάκια και τα πόδια του έχουν πια αναπτυχθεί και κινούνται σχετικά συντονισμένα. Η αγάπη του για τα σπορ έχει μεγαλώσει ακόμα περισσότερο και την εκδηλώνει με κλωτσιές, μπουνιές, τούμπες ή κατακεφαλιές. Όσο για τη στάση που προτιμά, είναι να έχει διπλωμένα και σταυρωμένα πάνω στο στήθος του τα χέρια και τα πόδια του. Τα όργανά του είναι σχεδόν τελειοποιημένα και, αν το μωρό σας γεννηθεί στο τέλος αυτού του μήνα, θα προσαρμοστεί πολύ εύκολα στην καινούρια του ζωή, χωρίς ίσως να μπει σε θερμοκοιτίδα.

Ένατος μήνας (37 έως 40 εβδομάδες)

Η εκστατική στιγμή της γέννησης πλησιάζει και το μικρούλι σας προετοιμάζεται για τη μεγάλη έξοδο. Πρώτα από όλα αποκτά λίπος κάτω από το δέρμα του και παίρνει βάρος 20 με 30 γραμμάρια τη μέρα, για να είναι δυνατό και στρουμπουλό στο ξεκίνημα της καινούριας του ζωής. Γι' αυτό, άλλωστε, κινείται λιγότερο από πριν, ιδιαίτερα τις δεκαπέντε με είκοσι τελευταίες μέρες της διαμονής του μέσα στην κοιλιά σας. Ενώ, δηλαδή, δεν έχει χάσει καθόλου τη ζωτικότητα και το κέφι του για σκανταλιές, έχει μεγαλώσει, σε βάρος του αμνιακού υγρού, που τώρα πια έχει λιγοστέψει, με αποτέλεσμα ο χώρος που κάνει τις τούμπες του να είναι πια περιορισμένος. Ωστόσο, στο διάστημα αυτό βρίσκει συχνά τον τρόπο για να στρίψει με το κεφαλάκι προς τα κάτω, διπλώνοντας τα χέρια και τα πόδια του στην κοιλιά του, ώστε την ώρα του τοκετού να περάσει τα σύνορα προς τον έξω κόσμο. Όσο για τα συστήματά του έχουν όλα αναπτυχθεί, αν και όσο περνά ο καιρός ο εγκέφαλος του εξελίσσεται ακόμα περισσότερο. Το χνούδι έχει σχεδόν εξαφανιστεί από το σώμα του και το δερματάκι του είναι ροδαλό, λείο και απαλό. Τα ματάκια του είναι τώρα γαλάζια, έστω και αν μετά τη γέννησή του είναι προγραμματισμένα να αποκτήσουν άλλο χρώμα. Το μωράκι σας, στο τέλος του ενδομήτριου ταξιδιού του, θα είναι ένα ανθρωπάκι μισό περίπου μέτρο και θα ζυγίζει γύρω στα τριάμισι κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΕΣΤΕ

Έκτος μήνας (22 έως 26 εβδομάδες)

Έχει φτάσει πια η στιγμή που το μικρό σας θα ανοίξει διάπλατα τα μάτια του, για να αντικρίσει πρώτη φορά τον ενδομήτριο μικρόκοσμο, όπου ζει και αναπτύσσεται όλες αυτές τις εβδομάδες. Τις εντυπώσεις του, όμως, μάλλον δεν θα τις μάθετε ποτέ. Είναι η εποχή που τα αφτάκια του γίνονται ευαίσθητα στους ήχους, ό,τι πρέπει δηλαδή για να ξεκινήσει η μουσική του παιδεία. Το μωρό σας αρχίζει να ξεχωρίζει τη φωνή σας, να αναπηδά στους δυνατούς θορύβους και να εκτιμά μια καλή μελωδία ιδιαίτερα, λένε οι ειδικοί, αν συνθέτης της είναι ο... Μότσαρτ. Τώρα, επειδή ακριβώς ανταποκρίνεται στα αγγίγματα και τους ήχους μπορεί να επικοινωνεί μαζί σας με κλωτσιές. Αν χτυπήσετε ελαφρώς την κοιλιά σας, θα διαπιστώσετε ότι θα σας απαντήσει με ενθουσιώδη λακτίσματα! Εσείς δεν έχετε παρά να επωφεληθείτε από τις δυνατότητες που σας προσφέρει πια η ανάπτυξή του, για να βάλετε τις βάσεις μιας σχέσης, η οποία θα συνεχιστεί για πάντα. Αρχίστε, λοιπόν, να του μιλάτε, να του βάζετε μουσική, να το χαϊδεύετε και εκείνο μέσα στην κοιλιά σας θα κινείται ανέμελα, θα κοιμάται δεκαέξι με είκοσι ώρες την ημέρα και θα ξυπνά, θα καταπίνει και θα αποβάλλει αμνιακό υγρό, θα παθαίνει λόξιγκα, θα βήχει.Μη φανταστείτε, πάντως, ότι στα αφτάκια του φτάνουν μόνο οι εξωτερικοί ήχοι και ότι μέσα στη μήτρα βασιλεύει ησυχία, ίσα ίσα που είναι ένας χώρος ιδιαίτερα θορυβώδης. Ο βόμβος από το αίμα που κυκλοφορεί στις αρτηρίες σας, τροφοδοτώντας τον πλακούντα, το ασταμάτητο βουητό του μέσα στις φλέβες σας, αλλά και το συνεχές γουργούρισμα στα έντερά σας είναι οι μόνιμοι ήχοι που συντροφεύουν το μωρό σας στην ενδομήτρια ζωή του. Στη διάρκεια αυτού του μήνα προετοιμάζεται στο στόμα του το έδαφος για να φυτρώσουν αργότερα οι τραπεζίτες, ενώ στη στοματική κοιλότητα και πάνω στη γλώσσα του υπάρχει πληθώρα από γευστικούς κάλυκες. Οι πνεύμονες, οι οποίοι είναι ακόμα γεμάτοι με αμνιακό υγρό, είναι το λιγότερο ανεπτυγμένο όργανο του μικρού σας. Ο εγκέφαλός του, ωστόσο, μπαίνει πια σε μια κρίσιμη φάση εξέλιξης -γίνεται δηλαδή πιο πολύπλοκος-, η οποία θα συνεχιστεί έως τον τοκετό. Όσο για την καρδιά του, χτυπά τώρα με 140 έως 150 παλμούς το λεπτό. Ένα υπερηχογράφημα στην εικοστή τέταρτη εβδομάδα της εγκυμοσύνης θα σας έδινε μια πρώτη εικόνα για τα χαρακτηριστικά που θα έχει το μικρό σας, όταν το πάρετε πρώτη φορά στην αγκαλιά σας. Ωστόσο, αν το αντικρίζατε, η εμφάνισή του μπορεί να σας απογοήτευε. Το μωράκι σας, το οποίο είναι πια 35 εκατοστά και ζυγίζει 700 γραμμάρια, είναι ρυτιδωμένο, γιατί κάτω από το λεπτό, κοκκινωπό δερματάκι του δεν υπάρχει ακόμα λίπος.

Έβδομος μήνας (27 έως 31 εβδομάδες)

Αν γεννιόταν τώρα το μικρό σας, παρά τα προβλήματα, θα είχε πολλές πιθανότητες να ζήσει. Ωστόσο, θα ήταν εξαιρετικά ευάλωτο, όχι μόνο γιατί δεν θα είχε το απαραίτητο βάρος, αλλά και γιατί ο βαθμός ανάπτυξής του δεν θα του επέτρεπε να προσαρμοστεί εύκολα και γρήγορα στον εξωτερικό κόσμο. Οι πνεύμονές του δεν έχουν εξελιχθεί ακόμα, ώστε να αναπνέει χωρίς υποστήριξη, ενώ η έλλειψη αρκετού λίπους κάτω από το δέρμα δεν επιτρέπει στο σώμα του να έχει σταθερή θερμοκρασία και να διατηρείται ζεστό. Γι' αυτό, άλλωστε, στην περίπτωση πρόωρου τοκετού στο στάδιο αυτό το μωράκι σας θα χρειαζόταν εντατική ιατρική παρακολούθηση και παραμονή για αρκετές εβδομάδες σε θερμοκοιτίδα. Τη δυνατότητα να μπορεί να επιβιώσει χωρίς προβλήματα θα την αποκτήσει τους επόμενους δύο μήνες, γιατί όσο πιο κοντά στην αναμενόμενη ημερομηνία γεννηθεί τόσο πιο έτοιμο θα είναι για την καινούρια του ζωή. Σημασία, πάντως, έχει ότι το παιδί μπορεί να είναι ακόμα και τώρα βιώσιμο. Το μικρό σας, λοιπόν, είναι καλυμμένο με μια κρεμώδη λευκή ουσία, που κάνει το σώμα του αδιάβροχο στο αμνιακό υγρό και το κεφάλι του είναι σε πιο αρμονική αναλογία με το υπόλοιπο σώμα. Στο τέλος αυτού του μήνα το μήκος του φτάνει τα 40 εκατοστά περίπου, ενώ το βάρος του είναι λιγότερο από ενάμισι κιλό. Η ποσότητα της τροφής που απορροφά είναι τώρα περισσότερη, γιατί πρέπει να ικανοποιήσει τις ανάγκες της ταχείας ανάπτυξής του, η οποία στην περίοδο αυτή είναι κυρίως διανοητική, αν και όλα τα συστήματά του εξακολουθούν να τελειοποιούνται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΙΔΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΒΙΝΕΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΦΙΕΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ ΝΑ ΔΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ Η ΜΑΜΑ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ ΕΒΑΛΕ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ...ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΑΥΤΕΣ ΜΕ ΙΣΟΠΕΔΩΣΑΝ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΚΛΩΤΣΟΥΣΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Ιφιγενεια καλα μας το παρεθεσες το αρθρο αλλα..... Επειδη ειμαι μεγαλη φοβιτσιαρα(μη μου παθει τπτ η μπεμπα) εχω σχεδον ξεσκονισει το νετ για να βρω το αν αναπτυσσετε σωστα κλπ....

ΠχΟ Έκτος Μήνας

23η ως 26 εβδομάδες

* Ως το τέλος αυτού του μήνα, το μωρό σας έχει ύψος περίπου 33 εκατοστά και ζυγίζει περίπου 0,5 κιλό,

* Δεν έχει σωματικό λίπος και το δέρμα του είναι ρυτιδιασμένο,

Αυτα για παραδειγμα δεν ισχυουν για μενα κ για τις περισσοτερες εδω.Και πιο βαρια ηταν τα μωρακια και ειδα στη β επιπεδου το πρωτο σχηματισμενο λιπακι κατω απ το δερματακι της :unsure:

Δεν αμφιβαλλω για αυτα που λεει η καθεμια μας εδω αλλα..... Η εμπειρια ειναι πιο σημαντικη απο οποιαδηποτε γενικη πληροφορια....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑ ΜΕΣΟ ΟΡΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ.ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΕΦΤΑΜΗΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
    • Κορίτσι μου Εμένα είναι πολύ πρόθυμος να προβεί σε εξετάσεις,  θα μιλήσω με τον ανδρολογο από Δευτέρα Εμείς είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήρθε εύκολα σε 2 μήνες που είχαμε ελεύθερες επαφές,  τώρα προσπαθούμε από Φλεβάρη που είχα και την αποξεση αλλά πιο στοχευμενες επαφές είχαμε τις 2 τελευταίες περιόδους που παρακολουθουσα την ωορρηξία με τεστακια 
    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
    • εε το αφήνω λίγο γιατί περάσανε ενα πρόβλημα υγείας...και δεν θέλω να τους επιβαρύνω επιπλέον...θα δείξει σε λίγο καιρό! εγω απορρυπαντικό που πήρε η πεθερά μου Αρκάδι...θα χρησιμοποιήσω αυτό για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα το αλλάξω στην πορεία!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...