Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυγουστιατικες μελλουσες μαμαδες!!..κ οχι μονο!


Recommended Posts

Γεια σας φουσκωμένες κουκλίτσες! Δεν ξέρω βρε κορίτσια,αλλά αν και πάντα είχα τα παραπανίσια κιλάκια μου,από τότε που έμεινα έγκυος μου αρέσω πάάάάρα πολύ :woohoo: . Ευτυχώς το ίδιο ισχύει και για τον άντρα μου ;) . Ακόμα βέβαια είμαι στα +3,5 κιλά, αλλά έχω γεμίσει παντού!χεχεχε Οπότε μη στεναχωριέστε βρε! Θα τα χάσουμε και θα γίνουμε πιο κούκλες από πριν! :cheer:

Χ8ες πήγαμε στον γιατρό και είδαμε το μωράκι μας, που κατά 99,9% όπως είπε ο γιατρός, είναι κοριτσάκι! Μας έστειλε για β'επιπέδου την Δευτέρα. Όλα ήταν καλά,το μόνο που με απασχολεί είναι ότι είναι λέει μεγάλο,χοντρούλικο. Από τώρα είναι 550γρ! Μου ξαναείπε να κοψω τα γλυκά!Πόσο άλλο,τον ρώτησα,αφού τα έκοψα! Αχ,τι να κάνω? Θα γεννήσω κοριτσάκι με μπάκααααα:(:P

Anna χαίρομαι που όλα πήγαν καλά, θετική ενέργεια από δω και πέρα!

Anastacia και πάλι μερσί, ξέρεις εσύ, αλλά γι'αυτά τα πετρώματα που λες κι εγώ δεν ξέρω. Αν σου πει ο γιατρός σου, φώτισε κι εμάς τις νυχτωμένες :blush: :laugh:

Μήπως γεννά καμία Γαληνό μέσα Σεπτέμβρη??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 3.3k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αναστασια-μονικα μου για σενα επειδη ρωτησες αλλα νομιζω οτι ενδιαφερει ολες μας!

αντιγραφη απο..http://www.iatronet.gr/articlespnsr.asp?art_id=6403

22 η Εβδομάδα Κύησης

Το μωρό ζυγίζει 430 γραμμάρια και είναι περίπου 27 εκατοστά. Ο εγκέφαλος αρχίζει να αναπτύσσεται αρκετά γρήγορα σε αυτή την περίοδο και αναπτύσσει τις πιο λεπτές λειτουργίες. Τελειοποιεί τις αισθήσεις του, έτσι ώστε το έμβρυο να αποκτήσει αφή. Το μωρό μπορεί να πειραματιστεί με αυτή τη νέα αίσθηση της αφής χτυπώντας το πρόσωπό του ή πιπιλώντας τον αντίχειρά του, καθώς επίσης και το αίσθημα άλλων μερών του σώματός του για να δει πώς κινούνται. Αρχίζει να κινεί τη γλώσσα του και τελειοποιούνται οι σύνδεσμοι των μυών της γλώσσας με τον εγκέφαλο. Στα αγόρια οι όρχεις αρχίζουν την κάθοδό τους προς το όσχεο, ενώ στα κορίτσια αναπτύσσεται ο κόλπος.

Από τις 22 εβδομάδες αρχίζουν μικρές ανώμαλες και ανώδυνες συστολές (Braxton Hikx) που μπορούν να γίνουν ορατές κοιτώντας την κοιλιά να συσπάται. Πολλές φορές οι μέλλουσες μαμάδες έχουν την αίσθηση ότι 'τεντώνεται το μωρό'. Οι συστολές αυτές δεν πρέπει να είναι πολλές (περισσότερες από 4 την ώρα) ούτε δυνατές αλλά ούτε να συνοδεύονται με πόνο στη μέση. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να ενημερωθεί ο γιατρός το συντομότερο δυνατό. Αν έχετε επίπονες συστολές και ρυθμικές (σε τακτά χρονικά διαστήματα) μπορεί να είναι ένδειξη πρόωρου τοκετού. Μείνετε στο κρεβάτι 2 με 3 ώρες περισσότερο κατά τη διάρκεια της ημέρας. Φοράτε χαμηλά παπούτσια χωρίς τακούνια και μην καταπονείτε το σώμα σας.

23 η Εβδομάδα Κύησης

Το μωρό ζυγίζει 500 γραμμάρια και μειώνεται η αναλογία κεφάλι/σώμα. Αρχίζει να παράγεται μελανίνη στο δέρμα και να συσσωρεύεται λίπος κάτω από αυτό. Η μετακίνηση του μωρού είναι καθημερινή και η μαμά του το 'ακούει' αρκετές φορές την ημέρα. Κινεί χέρια, πόδια, δάχτυλα, χασμουριέται τακτικά. Οι συστολές Braxton Hikx iHHhhaH θα συνεχιστούν ακανόνιστες, αλλά μην ανησυχείτε. Καθώς η μήτρα μεγαλώνει αρχίζει η συχνουρία από την πίεση της κύστης. Αποφύγετε να μένετε πολλές ώρες όρθια, καθώς οι φλέβες των ποδιών μπορούν να ζοριστούν και να αρχίσει να διαφαίνεται μια φλεβίτιδα. Αν το βράδυ δεν μπορείτε να κοιμηθείτε μην ανησυχήσετε, είναι συχνό φαινόμενο.

Κάντε ένα ζεστό, χαλαρωτικό, μπάνιο και προσπαθήστε να κοιμηθείτε στο πλάι. Καλύτερα στο αριστερό πλάι. Από δω και στο εξής ο ύπνος ανάσκελα θα είναι δύσκολος, καθώς το αίμα που επιστρέφει από τα πόδια, περνάει πίσω από τη σπονδυλική στήλη για να επιστρέψει στην καρδιά. Η έγκυος που προσπαθεί να κοιμηθεί ανάσκελα ρίχνει το αυξημένο βάρος της μήτρας στις φλέβες, εμποδίζοντας την επαναφορά του αίματος από τα πόδια στην καρδιά. Έτσι νιώθει ταχυκαρδία και ανησυχία. Προτιμήστε να κοιμάστε στο πλάι, και κυρίως στο αριστερό πλάι, γιατί έτσι μεταφέρεται περισσότερο αίμα στην μήτρα. Χρησιμοποιείστε κατά τη διάρκεια του ύπνου περισσότερα μαξιλάρια, έτσι ώστε να στηρίξετε σωστά το σώμα σας.

24 η Εβδομάδα Κύησης

Με την ολοκλήρωση της 24ης εβδομάδας έχουν δημιουργηθεί όλα τα όργανα του εμβρύου και μπορεί να ζήσει εκτός μήτρας. Σε αυτή την εβδομάδα αναπτύσσεται το κέντρο ισορροπίας και έτσι το έμβρυο είναι σε θέση να ξέρει αν είναι όρθιο ή ανάποδα. Την 24η εβδομάδα πρέπει να έχει ολοκληρωθεί ο προγεννητικός έλεγχος του εμβρύου. Από την 24η εβδομάδα έως την 28η είναι ο χρόνος που γίνεται η καμπύλη ζαχάρου, σημαντική εξέταση για τη διάγνωση του διαβήτη στην κύηση.

Κατά την καμπύλη ζαχάρου, η έγκυος, λαμβάνει 50, 75 ή 100 γραμμάρια γλυκόζης, ανάλογα με το βάρος της και γίνονται λήψεις ζαχάρου σε διαφορετικούς χρόνους. Η καμπύλη ζαχάρου μπορεί να διαγνώσει διαβήτη κύησης. Ο διαβήτης κύησης είναι προσωρινός διαβήτης που εμφανίζεται μόνο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και μετά τον τοκετό οι τιμές του ζαχάρου επιστρέφουν στις φυσιολογικές τιμές.

απο..τη σελιδα της..fisher price..

4) Μετά από την 20ή εβδομάδα εγκυμοσύνης αποφύγετε να καθόσαστε ανάσκελα. Κάτι τέτοιο μπορεί να εμποδίσει τη σωστή κυκλοφορία μέσα στη μήτρα σας. Βάλτε ένα μαξιλάρι κάτω από τον ένα σας γοφό ή ξαπλώστε πλαγίως.

περα απο ολα υτα..εγω εχω συσπασουλες εδω και πολυυυυ καιρο!Ειδικα οταν ξαπλωνω ανασκελα για να χαιδεψω κ να μιλησω με το ζουζουνι!

εχω να σας πω πολλα..αλλα εδωσαν στο γιο μου υλη..κ σαν αγορομανα..αρχιζω να προετοιμαζομαι τι θα διαβασουμε!!

marimari μου δυο ωρες καναμε σημερα ασκησουλες για ενδυναμωση κ αποφορτιση του ποδιου...ξερεις που ε? φιλακιαααα

Unique μου ειναι πολυ καλη η μπουμπου σου!κ ειναι γονιδιακο..αφου δεν εβαλες κιλα!!Με το καλο το β επιπεδου σου!Γαληνο γενναει η αναστασια μας αλλα αυγουστο!

κ γω οταν βλεπω εγκυες ..μουρχεται να τις ρωτησω...μηπως ειστε απ το μαμμυλαντ?:)

ελενα..ακομη δε γυρισες?αντε περιμενουμε νεα για τα διδυμακια μας!!

αννουλα μου τωρα θα την ξεχασεις την αμνιο!!θα μας μεινει μονο το καλο αποτελεσμα!!

τα κιλα μου αυξανονται...γρηγορα!Αλλα ειμαι αληθινη γουρουνιτσα(οχι σαν τις μαϊμου..ξερεις ποια εννοω!)κ δεν με νοιαζει καθολου!!!ισα ισα το απολαμβανω!Ειμαι +5:)

νταλλια μου ,φουλινακι μου,μαριαντα μου...ολες οι μου μου απο δω ...σας στελνω την αγαπη μου!!

Λοιπον να αρχισουμε με καταλογους αγορων και απαραιτητων πραγματων για τα μικρα μας ανθρωπακια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastasia mou mhn anhsyxeis einai poly fysiologiko na to noitheis auto.Shmera rwthsa ton giatro mou kai mou eipe oti tha noiwsw kai ena pono pou ksekinaei apto panw meros ths koilias kai tha katevainei pros ta katw.Twra ston 7o mou eipe mporei na katevei kai ena apta dyo mwra me to kefalaki pros ta katw.

Egw den exw noiwsei akoma kati tetoio.

Auto to sfiksimo mazi me th poly sklhrh koilia(mono se ena meros ths) nomizw einai to mwraki.Toulaxiston egw pou to pathainw auto katalavainw.

Koritsia mou eipe o giatros mexri 20 Ioulioy tha exw gennhsei!Ti kala!

Ekei pou me phge kai akousame ta mwra sto -1 tou Iasw akouga mia pou BOGKOUSE!GENNAGE H KOPELA.Egw akougondas thn ANATRIXIASA popooooooo.To vlepoume kapoies fores toso makrino auto to gegonos kai na sou...tha erthei kai h dikia mas stigmh!!!!AAAAAAAAAAAAAAA me exei piasei enas psilopanikos apo tote pou thn akousa.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχαχαχχαχα :laugh: :laugh:

βρε ελενα μου εχεις καιρο ακομη..Μη το σκεφτεσαι απο τωρα!!Εκεινη η κοπελα βογκουσε...γιατι ειχε φαει πολυ!!!βαρυστομαχια ηταν η αιτια!!

τα μωρουλια τα διπλα καλα?

καλα διδυμα κ δεν εχεις συσπασεις?...αυτο που νιωθεις το σκληρο να μαζευεται..ειναι μαλλον συσπασουλα βρε!!οχι το μωρο!! γινεται πετρα εκεινο το σημειο..κ μερικες φορες ποναει ελαχιστα..

στην πρωτη μου εγκυμοσυνη το κοιτουσα κ το καμαρωνα..ελεγα κοιταξτε ειναι ο πωπος του..τεντωνεται...αλλα......χιχι ηταν συσπαση..κ γω χαμπαρι!!:laugh:

βεβαια..επειδη πολλα εχουν δει τα ματια μου με εγκυουλες..μπορει να ναι σε σενα κ το μωρο!!! τι να πω? χαμος γινεται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Xaxaxxaxa ti epatha vre happy mom.De tha ksexasw auth th fwnh,me tarakse sas lew.Amannnnnn lew sto giatro ti einai touto.Genane dipla mou leei.Ax Xriste mou k Panagia mou kleisame portes ktl gt de mporousa na thn akouw:P

Re sy de kserw,de to noiwthw san syspaseis k de ponaei katholou.Apla noiwthw na kouniondai ta mwra k allou einai tsita kai vounalaki h koilia k allou exei mpei mesa.Mallon h kefala tou mikrou mou einai,mas eipe exei megalo kefali :P

Auto eipa k gw sto giatro mhpws tha exw syspaseis kai de parw xampari.K mou eipe pistepse me otan tha exeis syspaseis ana 5lepto tha tis katalaveis!

Ta mwrakia mia xara einai..ta akousame mono.den kaname yperhxo auth th fora.Ton allo mhna omws tha ta kanoume mazemena k eksetaseis k yperhxo.Filenada krish:P Polla ta lefta :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελενα μου καλα με δυο μωρα εκει μεσα...χαμος θα γινεται!!!:laugh:

εδω ενα κ μερικες φορες δεν ξερουμε απο που μας ηρθε!!

κ αγορι ,κοριτσι..τελειαααα!

οι συσπασεις του πενταλεπτου δεν εχουν ΚΑΜΙΑ σχεση με αυτες...Αυτες ειναι μικρουλες κλιμακας ενα αντε 2 ριχτερ(δεν καταλαβαινονται)...οι αλλες...ειναι 5-6 ριχτερ..κ να μη συνεχισω για τον κυριως ..σεισμο!:laugh: :laugh:

Αφου εχουν ανακαλυψει την επισκληριδιο ολα ειναι τελεια!!ειμαστε τυχερες!

τι πετυχες κ συ καημενουλα...μια που δεν ειχε προλαβει να κανει την επισκληριδιο......:)

αντε χαιδεψε μου τα μωρακια!!σε καληνυχτω ξενυχτουλα μου.....φρονιμα ε?:laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τώρα ηρέμησα λιγάκι κι είπα να δώσω την παρουσία μου! Διάβαζα 3 σελίδες!! Δεν σας προλαβαίνω!! :laugh:

Ελενάκι με τα διδυμάκια... μάλλον δεν θα γεννήσουμε μαζί εκτός αν ο δικός μου βιαστεί λιγάκι! Εμένα η ΠΗΤ παραμένει 6 Αυγούστου μέχρι στιγμής!! Μην αγχώνεσαι κοπέλα μου!! Θα δεις.. Όλα καλά θα πάνε με τις γέννες μας!! Και εγώ φοβάμαι λιγάκι αλλά σκέφτομαι τόσες τα καταφέρανε! Εμείς δεν θα μπορέσουμε;; Άλλωστε υπάρχει και η επισκληρίδιος!! Εγώ πάντως κατά 99% θα κάνω!!

Πολλά φιλιά σε όλες... marimari, happy mom, anastacia (KOYKLITSA!!), marianda, elena333f,_Anna_, foylinaki, και γενικά κοριτσάκια μου όσες ξέχασα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nai mwre tha ta kataferoume k emeis..mporoume na kanoume k alliws vre Elena mou.Theloume de theloume tha gennhsoume :P

Den yparxei logos na viastei o dikos o mpempakos,mia xara aneta tha einai ekei mesa.Esy pote kaneis Bioxhmikh,Kampylh kai Doppler?sou exei pei o giatros sou?

Pandws re Elena me to pou akouga thn etoimogennh apo mesa lew sto giatro:Mhpws na to skeftoume gia OLIKH?xaxaxaxxaxa eskase sta gelia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άστα Ελενάκι! Και εγώ τα ίδια θα σκεφτόμουν!! Σε καταλαβαίνω! Εγώ θα πάω την Δευτέρα στον γιατρό και λογικά θα μου πει! Θα δείξει... Πάντως απ'ότι τον βλέπω τον δικό μου... αν συνεχίσει με αυτό το ρυθμό εκεί μέσα σε λίγο θα μου βγεί από τα αυτιά!! :laugh: :laugh: Έχει λυσσάξει! Είναι πολύ ζωηρός!! Συνέχεια μα συνέχεια κουνιέται! Όλο κυματίζει η κοιλιά μου κι όλο βουναλάκια κάνει! Αλλά να σου πω.. το χαίρομαι από το να μην τον άκουγα!! Μου αρέσει που κάπως επικοινωνεί με εμάς!! Γι'αυτό σου λέω! Άσε που κάτι μου λέει ότι θα μου βγει Ιουλιάτικος!! Δεν ξέρω γιατί αλλά έτσι το νιώθω!!

Πολύ χαίρομαι που όλα πάνε καλά!!

marimari, ξέχασα να γράψω πριν... Καλά κάνεις κοπέλα μου και είσαι ευτυχισμένη και πολύ καλά κάνεις και το δηλώνεις!! Η ζωή είναι ωραίαααααααααααααα............ Τα λες πολύ καλά!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

An einai na vgei Iouliatikos o mpemphs sou na to peis prin pas sto Iasw na kanonisoume na synandhthoume.xaxaxxaxa Wraia tha einai!

Emena shmera htan hsyxa mexri to apogeuma k anhsyxousa.Ithela klotsites!Twra omws me trelainoun :)Xoreuoun mallon ekei mesa.Teleio einai to syzhtas...to poio wraio synaisthima sto kosmo.Kai pou na vgoun...ekei na deis!

Na se pw,exeis apofasisei se ti dwmatio tha pas?Gia ti les?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω ακόμα! Είναι και πανάκριβα στο ΙΑΣΩ! Θες μια μικρή περιουσία!! Μάλλον τετράκλινο αν δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά από το εξάκλινο! Απλά είναι μάνι μάνι 2 κοπέλες λιγότερες, κι όχι ότι μου κάνουν κάτι οι κοπέλες, προς Θεού! Αλλά πάνε οι επισκέπτες όλα αυτά... ξέρεις!! Θες την ησυχία σου, έρχονται οι άλλοι ξεκούραστοι και φρέσκοι... και κάνουν φασαρία... μπλα μπλα μπλα... Πωωωωω απογοητεύτηκα πάλι που το θυμήθηκα!! Σκας μια περιουσία και δεν τηρούν ούτε καν το ωράριο επισκέψεων!! Φρίκαρα πάλι!! Εσύ τι σκέφτεσαι;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ondws einai akriva.Egw elega gia 6klino sthn arxh alla mou leei o giatros na me paei se 4klino me liga eurw diafora.Opote koukla mou an vgei Ioulio to mwraki sou mas vlepw mazi.An ginei etsi thelw epitheto na tous pw na mas valoun sto idio dwmatiaki :P

Nai mwre alla ti na tous kaneis,kanonika prepei na mas sevondai,na ksekourastoume kiollas meta th genna k na exoume kai yshxia na thilasoume.An paraginei to thema tha fane parathrhsei.Ti einai auta ta pragmata...sto xwrio tous einai kai fwnazoun sa treloi :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Exw parei to xartaki me tis times sto Iasw.

H oikonomikh thesh dld gia 6klino me fysiologiko toketo einai 1.890 + 730(eksetaseis,farm.agwgh,ygeionomiko yliko)

4klino 1.990 +730

Me kaisarikh to 6klino einai 2.050 +1.040

4klino 2.170 +1.040

An den exei yparxei 6klino k pas se 4klino xrewnese 25 eurw

H xrewsh gia th syllogh omfaloplakountiakou aimatos einai 350 eurw.

Farmakeio re sy!!!Ti na prwtosxoliaseis?Thn "oikonomikh thesh" pou den einai katholou oikonomikh mazi me ta extra? Asta brasta...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άστα να πάνε Ελενάκι!! Φαρμακείο δεν θα πει τίποτα! Όταν είναι και πλησιάζει η ώρα, θα ανταλλάξουμε στοιχεία.. :laugh: Αν θες και τηλέφωνα!! Χαχα!! Πλάκα θα'χει!! Αλήθεια, σε ποια περιοχή μένεις στην Αθήνα;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χιχι!! Καλό αυτό!! Κοίτα να το χαρείς! Κι όσο μεγαλώνουνε τα ζουζουνάκια τόσο πιο έντονη θα είναι η παρουσία τους!!

Εγώ καθημερινές μένα Νέα Στύρα Ευβοίας αλλά είμαι εδώ μόνο για δουλειά συζύγου! Τα Σ/Κ κατεβαίνουμε Αθήνα! Μένω Άνω Γλυφάδα! Αλλά είχα μια φίλη που έμενε Γαλάτσι στην Αγία Γλυκερία αν δεν κάνω λάθος!! Θα σου στείλω με pm τηλέφωνα!! Καλή φάση! Πολύ χαίρομαι που βρήκα το mammy και βρήκα πολύ καλή παρέα από αξιόλογα κορίτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Me anevasan ta mwra pali,thelw na sas filhsw oles!!!H gkandemw,molis to eipa stamathsan:P

Elena mou k egw xairomai poly pou moirazomaste pragmata!H kalyterh parea eiste (genika apta liga forum me poly euxarista kai kala koritsia)

Paw k gw gia nani giati de th paleuw allo,me exoun pethanei kai ta pleura mou pali.

Kalhnyxta Elenaki kai ta lemeeeee :*

Kale pws mporw na se valw stis epafes mou?de kserw

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

happy mom πολύ εποικοδομητικό το κειμενάκι σου, μόνο που επιβεβαιώνει ότι η μικρή μου δεν θα είναι τελικά και τόσο μικρή:P :laugh: ! Μου άρεσε ιδιαίτερα το ότι βάζουν το χεράκι στο στόμα τα ζουζούνια, γιατί το είδαμε κι αυτό προχθές στον υπέρηχο!

elena λες να καναν τελικά τα γονίδια του μπαμπά δουλειά?χεχεχε

Βρε κορίτσια τί τιμές είναι αυτές? Πωπω. Τελικά καλά είπε μια κοπελιά,αχ δε θυμάμαι ποια ήταν, που είπε ότι Θεσ/νίκη είναι φθηνότερα! Καλά όχι ότι δεν έχουμε κι εδώ φαρμακεία...:P

Οι περισσότερες θυμάμαι έχετε ΠΗΤ Αύγουστο έως αρχές Σεπτεμβρίου. Γι'αυτό ρώτησα μήπως...καμία...αχ πάλι τελευταία και καταϊδρωμένη(στην κυριολεξία,αφού θα περάσει όόόόλο το καλοκαίρι από πάνω μου!)

Κορίτσια τί σου κάνουν στο Doppler? Άλλη εξέταση αυτή? Τί βλέπουν? Μήπως μας αρμέγουν κανονικά πριν ακόμα γεννήσουμε?:S:P Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλεναδιτσες μου καλημεεεερα!!!!Ποσο μ'αρεσει να διαβαζω 3 σελιδες απο νεα και πληροφοριες σας!!!!Και μετα να αρχιζω το "σκεφτομαι και γραφω" οπως στο δημοτικο!!!!! :P

Μαριαντακι μου σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια!Μετα το κειμενο της Εφης ειμαι 99% σιγουρη πως ειναι αποοοοολυτα φυσιολογικο αυτο το σφιξιμο-πετρωμα! ;)

Unique με το καλο ο β επιπεδου!Κοιτα να απολαυσεις την εξεταση!!!!Πραγματι κι εγω(ΠΗΤ 30/8) Γαληνο κ η foulinaki(24/8)!

Εφουλακι μου-συμπεθερακι μου με εφτιαξες πρωι πρωι με το αρθρο!!!!Ακριβως στις βδομαδες κ σ'αυτα που νιωθω!!!Δεν ειχαμε αναφερει τπτ γι'αυτο μεχρι τωρα και λεω,ειναι δυνατον να το παθαινω μονο εγω???Αλλα ολα οκ!!!!! :kiss:

Ελενακι ολα μια χαρα με τα μπεμπουλια σου εεε!!!Μπραβο στα μαναρακια!!!!! Φανταζομαι τις διπλες κλωτσιες που τρως!Σακος του μποξ η μανουλα!χαχαχαχαχχαχα Το κοριτσακι σου ειναι πιο ησυχο εεεε???

Νταλλια κι εσενα σε κανονιζει ο παιδαρος!!!!!!!Τα φιλια μου!!!!!

Εχω να σας πω...Μεχρι τωρα δεν ειχα δει στον υπερηχο τη μπεμπα να πιπιλαει δαχτυλο!Ελεγα πως το κοριτσακι μου εχει τροπους-δεν κανει τετοια "παιδιαστικα"!!!

Χθες εβλεπα το dvd απ'τον β επιπεδου και καθως παρατηρουσα το χερακι της(φαινοντουσαν τα 4 δαχτυλα) λεω που ειναι ο αντιχειρας????Κι εκεινη τη στιγμη βλεπω το στοματακι να βυζαινει 4-5 φορες και μετα να με χαιρεταει!!!χαχαχαχαχαχαχα Εσκασα στα γελια!!!!Η σκατουλα μου με κοροιδευε κι εγω τωρα το καταλαβα!!!!!!(Ξερω, δεν το εκανε συνειδητα αλλα αφηστε με να νομιζω!!! :laugh:

Επισης ξερετε πως καθε πρωι εχουμε κουβεντα!Νομιζω( :woohoo: )πως εχει μαθει απο τον τονο της φωνης μου το ποτε ηρθε η ωρα για κλωτσια!Λεω "Που ειναι το κοριτσακι μου/η μπεμπα μου/η τσαχπινα μου κλπ?"Με τραγουδιστη φωνη και τοτε εκεινη χτυπαει!!!!!!! :) Μετα απανταω "Να τη η ζωουλα μουουουουουου!!!" Και ξανα!Το εχουμε κανει συνηθεια και ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ :woohoo: :woohoo: :woohoo: !!!!!Θα αρχισω τις πανες ακρατειας!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!Ξεχασα να πω καλημερα στην αγαπημενη μου Μαριμαρι?????????????????????/Απαραδεκτη!!!!!ΚΟριτσακι + μαλλον παιδαρουλης καλημερες και φιλακια!!!! :)

Επισης Εφη δε φτανει που θα σε χασουμε οταν θα αρχισουν οι εξετασεις,θα σε στερηθουμε και τωρα για-διαβασμα πριν το διαβασμα>???????? :woohoo: :woohoo: ΕΕΕΕΕΕΕΕ Δεν το δεχομαι! (Η μονικα εσπασε το τακουνι της απο νευρα)Χαχαχαχαχαχαχαχαχα

Unique to doppler μετραει (διορθωστε με αν κανω λαθος) το αιμα που κινειται στη μητριαια αρτηρια.Δλδ ποσο αιμα στελνει η μανουλα στο μπεμπε...Μου το ειχε κανει ο Αθανασιαδης επειδη ειπε ημασταν καλα κοριτσια!Δεν ξερω τι παραπανω σου κανουν...(?)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!Να μαι κ γω!!ας απαντησω πρωτα στην καλη μου την

Unique που προηγηθηκε...

Doppler http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=3031

Το υπερηχογράφημα Doppler (triplex μελέτη ροής των αγγείων) είναι ένας απο τους πιο σημαντικούς δείκτες της υγειούς κατάστασης του εμβρύου.

Η μελέτη αυτή γίνεται στο τρίτο τρίμηνο της κύησης. Συνήθως πραγματοποιείται την 34η εβδομάδα, αλλά αρκετές φορές χρειάζεται να γίνει από πολύ νωρίτερα και να επαναλαμβάνεται τακτικά. Συνδυάζεται πάντα με τις μετρήσεις οι οποίες επιβεβαιώνουν την σωστή ανάπτυξη του εμβρύου.

Αυτές είναι η μέτρηση των βασικών ανατομικών μεγεθών (αμφιβρεγματική διάμετρος, περίμετρος κεφαλής και κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού), η μέτρηση του αμνιακού υγρού, ο έλεγχος του πλακούντα, της κινητικότητας του εμβρύου, της καρδιακής λειτουργίας και της φυσιολογικής ανάπτυξης και λειτουργίας των συστημάτων και οργάνων (εγκέφαλος, ουροποιητικό και γαστρεντερικό σύστημα, πνεύμονες κλπ).

Ο έλεγχος Doppler είναι η μελέτη της ροής των αγγείων σε πραγματικό χρόνο. Συνήθως αρκεί η μέτρηση των χαρακτηριστικών ροής της ομφαλικής αρτηρίας και φλέβας, αλλά αρκετά συχνά ελέγχεται η μέση εγκεφαλική αρτηρία και άλλα σημαντικά αγγεία όπως η αορτή και ο φλεβώδης πόρος.

Το σημαντικότερο πλεονέκτημα του Doppler είναι πως αποτελεί τον μοναδικό τρόπο ταυτόχρονου ελέγχου της τρέχουσας και της μελλοντικής υγείας του εμβρύου. Μπορούμε δηλαδή να πιστοποιήσουμε ότι για τις επόμενες ημέρες το έμβρυο θα βρίσκεται σε καλή κατάσταση και δεν διατρέχει κίνδυνο.

Αυτό είναι ιδιαίτερα χρήσιμο σε περιπτώσεις πολύδυμης κύησης, ενδομήτριας καθυστέρησης της ανάπτυξης του εμβρύου, σακχαρώδους διαβήτη της κύησης και γενικά σε όλες τις περιπτώσεις όπου υπάρχει επιπλοκή ή και υποψία επιπλοκής της εγκυμοσύνης.

Κατά συνέπεια το Doppler είναι ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο στα χέρια του εξειδικευμένου μαιευτήρα, το οποίο μπορεί να ελέγξει την υγεία του εμβρύου σε πραγματικό χρόνο και να προβλέψει μεσοπρόθεσμη επιδείνωσή της σώζοντας έτσι μερικές φορές ακόμα και τη ζωή του.

βρε να χαιρεσαι που η μικρη σου ειναι μεγαλη!!Για τα μικρα μικρα μωρακια αγχωνομαστε γιατι πριν τα παρουμε μαζι μας στο σπιτι χανουν κ λιγα γραμμαρια..Για τα μεγαλα μην ανησυχεις...Η εξοδος ειναι μονο ενα θεμα!!Κατα τα αλλα αρπαζουν στην στιγμη το στηθος..κ συνεχιζουν το φαγοποτι!!:laugh: ΟΛΑ ειναι τελεια κ θαγινουν τελειοτερα οταν θα δεις τη β επιπεδου σου!!

Αναστασουλα μπελουτσι ετσι θα σε αφηνα καλη μου?Κ γω βρε εχω την αισθηση οτι αυτο το μωρο μου ειναι πιο εξυπνο απο τον πρωτο...μην με ακουσει ο μεγαλος...καηκα!:P ..ή του αρεσουν τα χαδακια!!!Ανταποκρινεται στη στιγμη!!!

marimariiii σε ειδαααα!!αντε ελα και απο δω!!!!

εχω θεματα που πρεπει να συζητηθουν!!Μετα θα παω με αντρουλη να παραγγειλουμε το νεο μας κρεβατι!!μπας κ κανω την κορη εκει!!!:laugh:

οχι μωρε θελουμε νεο στρωμα (ειναι 7χρ η κρεβατοκαμαρα μας)αλλα εγω με το εξτρα βαρος,ο αντρουλης με το ..κουσουρι της πονεμενης μεσης..

ειπαμε για ενα της media strom...Τι λετε?

αντε μιληστε τωρα ..ηρθε η σειρα σας...αντε γιατι εχω να πω κι αλλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι η αναστασια μας τα ειπε ωραια ,απλα και σωστα!!εγω εβαλα κ τη σαλτσα!

επισης οντως στην Αθηνα τα μαιευτηρια ειναι φαρμακεια!Στο Μεγαλη Βρετανια να γεννουσα ..πιο φτηνα θα μου βγαινε!!

οσο αφορα το διαβασμα....Πηραν υλη αλλα αυτος στα ...οπως σχεδον ολα τα αγορακια της ηλικιας του..-πλην ελαχιστων εξαιρεσεων!!Η καλη μανουλα βγαζει τις αχρηστες σελιδες,σημειωνει τα sos,ψαχνει στο νετ ερωτησεις του μαθηματος που επεσαν αλλες χρονιες...υπογραμμιζει!Που ειναι τα καλα τα κοριτσακια με τα περιποιημενα τα βιβλια,τα μπλανκο,τους υπογραμμιστες..αχχχ αγοριαααα:S

παντως μου αρεσει πολυ που το κανω!!μην γκρινιαζω..αφου τη βρισκω:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...