Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γονεις μην κανουμε λαθη παλια...


Αννιώ

Recommended Posts

Σισσιώ έγραψε:

"Μη το θαυμάζετε συνέχεια και το ματιάζετε.

Καλα...απιστευτη ατακα!!!!:laugh:

Νομιζα οτι μονο η μανα μου την ελεγε αλλα τελικα..."φοριεται" πολυ!!!

Μα ειναι δυνατον να μη θαυμαζω το πιο ομορφο, το πιο εξυπνο, το πιο χαμογελαστο, το πιο κοινωνικο, το πιο...απ' ολα τα παιδακια?????:P (ειμαι χαζομαμα, τι να κανουμε?:P )

Μην ακους κανεναν εαν σε φορτιζει κ σε στρεσαρει.Το ενστικτο μας ειναι ο καλυτερος οδηγος.Ποτε δεν καταλαβα με ποιο κριτηριο κατι ειναι σωστο κ κατι λαθος ειδικα σε τετοιου ειδους θεματα οπως η ανατροφη ενος παιδιου.Σε τελικη αναλυση κ τα λαθη μεσα στο προγραμμα ειναι.

Εγω παντως κανω τον "Αλεκο" οταν αρχιζουν οι υποδειξεις. Ουτε συγχιζομαι, ουτε μαλωνω.Τους αφηνω να λενε κ εγω κανω αυτο που πιστευω οτι ειναι καλυτερο για το δικο μου παιδι.Αν ηρεμησεις θα δεις κ μονη σου οτι τιποτα δεν ειναι τοσο ασχημο οσο δειχνει.

Ειπαμε...η λοχεια ειναι δυσκολη περιοδος...

Υπομονη...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΝΙΩ ΜΟΥ ΜΕ ΑΓΚΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ......

ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ!!!!!!

ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ,ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΤΗ ΘΑ ΠΕΙ Η ΜΑΜΑ,Ο ΜΠΑΜΠΑΣ,Η ΠΕΘΕΡΑ,Η ΓΕΙΤΟΝΗΣΑ ΚΤΛ

ΝΑ ΘΥΜΑΣΕ.....ΕΙΣΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΑΝΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου δυστυχως οι γονεις δεν καταλαβαινουν ποτε οτι τα παιδια τους ενηλικιωνονται και κανουν δικη τους οικογενεια και εκεινη το μοναδικο ρόλο που πρεπει να εχουν ειναι ο ρόλος του θεατη αν τους ζητηθει να βοηθησουν και μπορουν και έχουν την καλοσυνη καλως αλλιώς ας κατσουν να δουν τηλεοραση η να πανε ταξιδακι αρκετα δεν ασχοληθηκανε με τη ζωη των παιδιων τους ;Βεβαια μεριδιο ευθυνης εχουμε και εμις που ναι μεν απο τη μια δεν θελουμε να ακουμε κριτικες και γνωμες αλλα απο την αλλη απαιτουμε την βοηθεια και εκεινοι την βοηθεια την εχουν ισοδυναμη με το προσφερω βοηθεια αρα κανω κουμαντο.

Ειχα ενα καθηγητη στη σχολη ο οποιος ειχε σπουδασει στην Αγγλια μαλιστα η γυναικα του ηταν Αγγλιδα και ειχε παρει πολλα απο τη κουλτουρα των Αγγλων σε μια συζητηση μας λλοιπον μου ειχε πει οτι ο ανθρωπος ελευθερωνετε οταν φευγουν απο τη ζωη οι γονεις του .Εγω όταν το ακουσα φρικαρα και μαλιστα ειπα μα τι λεει αυτος; ομως αργίτερα οταν το ανελυσε και το σκεφτηκα ναι εχει δικιο:τοτε ο ανθρωπος αποκτα δικη του κριση για τα πραγματα δικη του άποψη , δεν τον δεσμευει τιποτα ουτε ο σεβασμος ουτε η εκτιμηση τιποτα απολυτως .

Τα παιδια εδω στην Ελλαδα τα μεγαλωνουμε σαν να ειναι κτηματα μας εμεις διαλεγουμε τα ρουχα τους το χρωμα στο δωματιο τους τους φιλους του και καλα οσο ειναι βρεφη αλλα μετα στη προσχολικη η παιδικη ηλικια τι γινετε; ποιος μας ειπε οτι ενα πενταχρονο δεν εχει άποψη για το τη θα φορεσει απο το αν θελει να φαει απο το αν γουσταρει να παιξει με το συγκεκριμενο παιδι που ειναι ο γιος η κορη της δικης μας κολλητης; καιμετα πηγαινοντας στο σχολειο και σιγουρα σε μια δυο ξενες γλωσσες ποσες φορες το εχουμε ρωτησει αν του αρεσει και δεν φτανει μονο αυτο πρεπει να το πιεσουμε να κανει και καρατε και κολυμβηση και οτι αλλο δνε κανανμε εμεις στην ηλικια τους .

Μεγαλωνουμε ταπαιδια μας και εμις τους εχουμε δωσει τις γραμμες για το τη επαγγελμα θα ακολουθησει για αν πρεπει να εχει σχεση ταυτοχρονα με τις πανελληνιες και πιεση και αγχος και όλα .

καιμετα αρχιζουμε την κουβεντα για την επαγγελματικη τοτ αποκατασταση μα καλα τι δουλεια θα κανει και πόσα θα παιρνει γιατι ολοι γουσταρουε το βόλεμα , καιμετα αρχιζουμε τη κριτικη για το /τη συντροφο του/της λες και εμεις θα ειμασττε μαζι και αφου εχουμε τελειωσει την πιεση αυτη παμε στην πιεση του γαμου καιμόλις τελειωνει αυτη η πιεση αρχιζει η πιεση για τοι πως ειναι τα ιδια μας παιδια σαν γονεις; Μα πως να ειναι ;τα εχουμε αφησει να δοκιμασουν κατι στη ζωη τους μόνα τους ; τα αγορια τα εχουμε ευνουχησει εμεις οι μαμαδες και τα κοριτσια τα εχουμε κανει κομπλεξικα η ανοργασμικες μην τυχον και δειξουν στο φιλο τους οτι τους αρεσει το σεξ ειναι κακο;

Μεγαλωσα σε μια πολυ καταπιεστικη οικογενεια εν απατερα που ηταν παλαιων αρχων καιμια μανα που ποτε δεν αντεδρασε ο αδερφος μου αγορ ι την εκανε γρηγορα η αδερφη μου συντηρητικη και ποτε αντιδραστικη εγω όμως δεν μπορουσα αυτη την πιεση δεν μπορουσα να καταλαβω πως ειναι δυνατο να με θεωρει μικρη να βγω για ποτο στα με τις κολλητες μου αλλα αρκετα ωριμη γιανακανω οικογενεια.Ποτε δεν εγκρινανε το ντυσιμο μου τις φιλες μου με καποιες εξαιρεσεις το τροπο που μιλαγα παντα ο πατερας μου μου ελεγε οτι θα χτυπησω το κεφαλι μου γιατι αντιδρουσα .Παντα εκανα την επανασταση μου γιατι δεν μπορουσα να καταλαβω ολα αυτα που ελεγε ο κοσμος ο κοσμος και ολες αυτες τις γελειοτητες.Με εκβιαζε με συναισθηματικους λογους ειχε προβλημα με την υγεια του και μου το χτυπαγε και εγω καποια στιγμη τον ακουγα μεχρι που χτυπηθηκε η δικη μου υγεια καιτοτε φωναξα και ειπα :ναι εισαι πατερας μου μου εδωσες τη ζωη αλλα γιατι δνε με αφηνεις να τη ζησω ; σε ενα καβγα επανω μου λεει ειμαι αρρωστος θα με πεθανεις και η απαντηση μου σκληρη και απολυτη:ΕΣΥ ΕΙΣΑΙ 60 ετων και εγω μονο 25 εχω δικαιωμα να ζησω τη ζωη μου και σηκωσα κεφαλι και πηαγ στα 25 μου τις πρωτες μου διακοπες καλα καθε μερα που επαιρνα τηλ. η μαν μου εκλαιγε τις εκανε φασαριες εγω όμως δεν μπορουσα ηθελα να κανω κατι γιαμενα ειχα περασει τοσα :στα 16 μου με σταματησε απο το σχολειο γιατι εκαναν καταληψεις και ξερετε δεν ηταν καλο περιβαλλον βεβαια μου ειχε υποσχεθει να βρω δουλαι και άλλα τετοια .Στα 25 μου βρηκε μιαφωτογραφια με τον αντρα μου που ημασταν ζευγαρι και εγεινε χαμος αλλα εγω και παλι δν το εβαλα κατω :λιγο αργοτερα εδωσα λογω και το εμαθε μια μερα πιο πριν γιαν ναμην αντιδρασει περασα βερες στα κρυφα (αυτο δεν το ηξερα ουτε εγω ηταν εκπληξη του αντρα μου)και στα 29 παντρευτηκα και την ιδια χρονια γραφτηκα στο σχολειο στα 31 εδωσα πανελληνιες και περασα και όλα αυτα κρυφα τα εκανα καιμετα τα μαθαινε και ποτε δενακουσα ενα μπραβο για όλου τους αλλους :καθηγητες φιλους γνωστους ημουν αξιεπαινη για τους γονεις μου όμως οχι και κυριως για τον πατερα μου,

οταν αρρωστησα δεν το ειπαμε να μμην στεναχωρηθουν δεν ηξεραν πολλα πραγματα αργοτεαρ επειδη επρεπε να περιμενω να κανουμε παιδι λογω της ραδιενεργειας αρχισε η πιεση απο ολο το σοι γιατι και πως και όλα αυτα και οταν εμεινα τελικα εγκυος όλα οσα εκανα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου ηατν λαθος ενω η αδερφη μου η η κουνιαδα μοου κατα την πεθερα μου ηταν αψογες .Προσπαθησαν να εισβαλλουβ στη ζωη του παιδιου μου μα δεν το επετρεψα σε κανεναν!Ο πατεαρς μου επειδη ο μικρος αντιμετωπιζει κάποια δυσκολια με την ομιλια (κανουμε λογοθεραπεια και παμε πολυ καλ )μου ειπε οτι το παιδι μου ηθελε ειδικο σχολειο!η επειδη ο μικρος ειναι λιγοφαγος καιμενα δεν μου αρεσει να τον πιεζω ειχε πει οτι αν αυτο γινει ανθρωπος ενας θεος το ξερει !καταλαβαινατε πωςενιωσα εγινα εξαλλη εχει παιξειμε τη δικη μου τη ζωη , ο εγωισμος του και οι προκαταληψεις του χτυπησαν εμενα οχι ομως και το παιδι μου !Ο πατερας μου τον οποιο τον αγαπω αλλα με εχει πληγωσει οχι μονο για το οτι εχω στερηθει και δνε μιλαω γαι φαι η ρουχα αυτα τα ειχα αλλα για αλλα πραγματα πιο σπουδαια .Ο πατερα μου εχει να με παρει αγκαλια απο 12 χρονων καπου εκει α ναι με φιλησε και οταν παντρευτηκα .Δεν ηρθε οταν γεννησα γιατι ηταν αρρωστος αλλα στη αδερφη μου μπορουσε και πηαγινε το ιδιο και στον αδερφο μου , οταν εμμενα κοντα τους σπιτι μου δν ερχοταν γιατι ειχα 11 σκαλια και ποναγαν τα ποδια του στη αδερφη μου ομως οχι που ειχε 22 ουτε στη βαφτιση του γιου μου ηρθε.........Παντα απων στα πιο σημαντικα πραγματα τη ζωης μου . ο πατεας μου ο φυλακας μου ο δεσμοφυλακας μου που δεν με αφησε να του πω οτι τον αγαπω αλλα η ζωη μου μου ανηκει και καθε φορα που παω και τον βλεπω παντα κανει κριτικη .

Οσο αφορα το γιο μου δεν το πιεζω θελω να μαθει οτι εγω θα ειμαι παντα διπλα του και ποτε απεναντι του....

Συγγνωμη για το μεγεθος αλλα το ειχα αναγκη .Ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax vre Bania mou

vre Vania mou!!!

Perases dyskola

kai...... ta kateferes spoudaia!!!!!!!!

Bravo sou! Sygxaritiria!

Den kserw ti na pw gia tous goneis sou,

gia to mpampa sou.... esy ksereis kalytera.....!

S'agapoun omws, auto einai to mono sigouro,,

opws tous agapas k sy!!!

Exeis tooooooooooso dikio

gia ton tropo pou megalwnoume.....

..... den sou kryvw, gelasa kiolas!

Akoma k tin parea mas prospathousan

na mas dialeksoun.......... apo ta 5 mas xronia!

Ellinika ethima.......!!!

Na ton xairesai ton mikrouli sou,

na synexisete tis therapeies

kai ola tha pane mia xara.......!!!

Min stenaxwriesai gia tipota...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!

ΠΑΡΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΚΑΙ ΠΗΡΕΣ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΓΙΑ ΣΟΥ!!!!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!!!!!!!!!!!

ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΤΟ ΓΙΟΚΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣΕ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια μου, κοπελα μου, εισαι ΑΛΗΘΙΝΑ αξιεπαινη, για τους τοσους αγωνες σου, για ολα οσα κατεκτησες με τοσο κοπο!!!

να χαιρεσαι το υπεροχο αγορακι σου κοπελα μου!!

Αννουλα μου, λιγο-πολυ παρομοια προβληματα συνανταμε ολοι... κι ο τιτλος που εδωσες στο θεμα, ειναι για μενα ΑΡΧΗ... ελεγα στον αντρα μου, πριν ακομα ερθει στο κοσμο η μικρη μας και συζητωντας περι ανατροφης των παιδιων... πως για μενα, σωστος γονιος ειναι αυτος που δεν επαναλαμβανει τα λαθη των γονιων του...;) ειναι πολυ σπουδαιο και πολυ δυσκολο να υπερβεις τον ιδιο τον εαυτο σου στην ουσια (αυτον που οι γονεις σου επλασαν με τις σωστες και τις λαθος κινησεις τους) να καταφερεις να δεις καθαρα και ψυχραιμα, ποια ειναι τα λαθη των γονιων σου (οσο κι αν τους αγαπας) και να μην τα επαναλαβεις στα παιδια σου!;) αυτο φυσικα, δεν μας καθιστα τελειους γονεις, γιατι κι οι γονεις ειναι ανθρωποι και κανουν σφαλματα, και στο κατω-κατω εχουμε και δικαιωμα στο λαθος...:)

προσπαθησε να ξεφορτωθεις τις ενοχες σου κοριτσακι μου!! δες τα ματια σου στα ματακια της κορουλας σου και πες το δυνατα: ειμαι η καλυτερη μανουλα του κοσμου!!;)

η πιο σοφη συμβουλη που πηρα για το ιδιο ακριβως θεμα, στη περιοδο της λοχειας μου (στο ειπα, ολες λιγο-πολυ τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουμε!) ηταν απο εναν ΣΟΦΟ και χιλιοαξιεπαινο ανθρωπο που μεγαλωσε ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, 4 παιδια, τον πνευματικο μου... ο οποιος ως απαντηση σε σχετικα μου παραπονα, μου ειπε "Εσυ μανα δεν εισαι?? Ε, ΕΣΥ ξερεις τι θα κανεις!!! κανεναν μην ακους!!" ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχτες κοριτσακια μου πηγα για καφεδακι με τον αντρα μου.

Την μικρη την προσεχε η αδερφη μου να ειναι καλα η οποια το μονο που ειχε να κανει ηταν απλα να την βλεπει να κοιμαται γιατι η Αλεξανδρα μου εριχνε τον υπνο του δικαιου!!

Ξελαμπικαρα λιγο ειναι αληθεια και με την πρωτη ευκαρια θα το ξανακανω!

Η κατασταση με τους γονεις μου παραμενει ιδια αλλα εχω πολυ καλυτερη ψυχολογια!Να ειναι καλα και ο Λαζαρουκος μου (ο αντρας μου)...

Με καταλαβαινει τοοοοοσο καλα!

Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βανια μου να χαιρεσε το γιοκα σου..

και ευχομαι να παρει την δυναμη σου..γιατι με ολα αυτα και εναν τοσο αυταρχικο πατερα ειχες πολυ τσαγανο για να αντιδρας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια καλημερα εχω χαθει απο το φορουμ γιατι η κατασταση στο σπιτι ειναι ανεξελεκτη θα τα παρω απο την αρχη...οταν γεννησα ηρθε η μανα μου μια βδομαδα στο σπιτι για να κατσει μεχρι να σαραντισω,επειδη εχουμε αυτη την σχεση που περιγραφει η βανια με τον πατερα τησ εφτασα σε σημειο στην μια βδομαδα να τησ πω να φυγει απο το σπιτι....ολα καλα δεθηκα με την μικρη υπηρχε παντα το γελιο μεσα στο σπιτι....μετα απο δεκα μηνεσ ομωσ επρεπε να γυρισω στην δουλεια...για νταντα λεφτα δεν υπαρχουν οποτε ηρθε να βοηθησει η μανα μου παλι ......ενα μηνα τωρα το μονο που υπαρχει μεσα στο σπιτι ειναι καβγαδεσ και φωνεσ ....με αποτελεσμα να μην μπορω να περασω λιγεσ στιγμεσ ομορφεσ με την μικρη...θελει να κανει την διαπαιδαγωγηση που εκανε σε μενα :( πραγματα που αφηνω την μικρη να κανει αυτη τα απαγορευε....

δεν ξερω τι θα κανω αλλα το μονο σιγουρο ειναι οτι η ριξη ερχεται συντομα.....καλο κουραγιο κοριτσακια δεν μου αρεσει που διαβασω οτι και εσεισ εχετε παρομοιο προβλημα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

evhdal kati prepei na kaneis sintoma gia ta neura sou mhn spasoun alla kirios gia to paidi sou ....den einai katholou kalo na zei se ena tetio peribalon .

katse mila ths kai bgale apo mesa sou oti se pligonei apo aythn tosa xronia kai pes ths oti den theleis na ginei to paidi sou toso distixismeno .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάνια μου δεν ξέρεις πόσο σε νιώθω...

Ένα θα σου πω. Όταν ανακοίνωσα στον πατερα μου οτι θα φυγω απο το σπιτι για να μείνω με τον τωρινο άντρα μου και οτι ήθελε να έρθει σπιτι για να τον γνωρίσει, ο πατέρας μου δεν τον δέχτηκε και σταματησε να μου μιλάει.

Μιλήσαμε ξανα μετά από 9 μήνες!

Βίωσα και εγω τρομερη καταπίεση, αλλα αντέδρασα απο μικρή.

Δε μπορούσα να καταλαβω πως ενω απο τη μια μας ήθελε σπουδαγμένες, εργαζόμενες και ανεξαρτητες, απο την άλλη μας ήθελε προσκολλημένες επάνω του.

Καθε φορα που δε συμφωνούσε με τις επιλογές μου και όταν όλες οι άλλες μέθοδοι αποτύγχαναν, σταματούσε να μου μιλάει.

Νομίζω πως η σχέση μας ήταν παθολογικη... Βέβαια οταν το πηρε απόφαση οτι θα ζω τη ζωή μου συμφωνα με τις δικές μου επιθυμίες και άρχισαν να φτιαχνουν οι σχέσεις μας, αρρώστησε και έφυγε απο τη ζωή. Ηταν 53 ετων.

Όταν τα πράγματα άρχισαν να φτιάχνουν, δεν υπήρξε ο χρονος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anniw mou agapi mou kalimera...

Min stenaxwriesai agapi mou...

egw sumfwno me tin lovie mas agapi mou...

Αννιω μου γεια σου...

Εγω θα σου πω οτι ημουν απο τις τυχερες...

Αυτο γιατι τους εκοψα πριν καν γεννησω τον αερα...

Δεν αφησα χωρο σε κανεναν και ας ημουν αγενης πολλες φορες.

Τον ιδιο δρομο ακολουθησε ο αντρας μου.

Στο σπιτι μου κανω κουμαντο ΕΓΩ ουτε η μανα μου ουτε η πεθερα μου.

Το παιδι μου θα μεγαλωσει οπως θελω εγω και οχι αλλοι.

Να φανταστεις ακομη και οταν ερχονται μαμα και πεθερα στο σπιτι με ρωτανε για να παρουν αγκαλια τη μπεμπα.

Μπορει να ειναι υπερβολικο ομως δεν θελω να μου χαλανε τον τροπο (πιστευω να καταλαβαινεις τι εννοω).

Εξω βγηκα με το μωρο στο μηνα πανω.

Μπορει να εβγαινα και νωριτερα σε αλλη περιπτωση ομως, δεν ηθελα καθολου.

Ηθελα να κλειστω και να ηρεμησω,δεν ηθελα κοσμο και αυτο γιατι βιωσα πολυ ασχημα τη γεννα.

Ειχα ασχημη εμπειρια που μου κοστισε πολυ και ηθελα τον χρονο μου να το ξεπερασω...

Ουτε μια στιγμη δεν εδειξα σε κανεναν παρα μονο στον αντρα μου το τι περναω...

Δεν ηθελα να πιαστουν απο αυτο.

Γενικα ειμαι λιγο περηφανη και ανθρωπος που δυσκολα ζητα βοηθεια.

Τουλαχιστον ομως εχω το κεφαλι μου ησυχο.

Κοριτσακι να κοιτας ΜΟΝΟ την οικογενεια σου.

Ασε τους αλλους να τσαντιζονται και να μην σου μιλουν...

Βαλε τα ωραια σου και βγες βολτα με το κοριτσακι σου σημερα κιολας για να ξεσκασεις...

Ασε σαραντισμους και μ.....

Κοιτα εσυ να εισαι ηρεμη.

Αντε με στεναχωρησες

Vania mou kalimera kai se sena agapi mou...

Mpravw kai apo mena...

Ena megalo mpravw koritsi mou...

Sas euxwme ola ta KALITERA STIN ZWOULLA SAS...

Kai o theos mazi sas,,,

Filia...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...