Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

Manoules k mellouses manoules kalispera!! Einai proti fora pou grafo.

Exo ena agoraki duo minon k kato, glikitato kai polu xaropo. Eno omos kata tin egkumosini den eixa kamia anisixia, meta pou gennisa me epiase agxos, panikos, melagxolia, den mporousa na koinitho kala( auto itan to xeirotero, faintai omos ta pragmatana pigainoun kalitera tis teleutaies imeres). Isos epeidi eimai sunexeia me to moro kai vgaino elaxista niotho merikes fores oti den mporo allo.. Prospatho na prosarmosto sti nea taksi pragmaton, alla suxna mou ainetai vouno kai niotho xameni.

Anipomono na arxiso na vgaino k pali...Nomizo i kouventa mazi sas tha me voithisei..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozoula οι ορμονες απ ο τη μια ειναι σε προσαρμογη και απο την αλλη ολη σου η ζωη εχει αλλαξει και χρειαζεσαι χρονο να προσαρμοστεις Πολλες μανουλες θα μοιραστουν μαζι σου τα ιδια συναισθηματα

Το μαμυλαντ ειμαι σιγουρη οτι θα σε βοηθησει να νιωσεις καλυτερα και να περασεις αυτη τη φαση πο ηπια

Καλως ηρθες λοιπον και να χαιρεσαι το μωρακι σου!!!

Σιγουρα οι μανουλες του φορουμ εχουν να σου πουν πολλα!!!:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

aaaaaaax autes oi atimes oi ormones den stamatane tin emfanisi tous k afou genniseis!!!!! einai fisiologiko auto pou niotheis oxi oti to thes apla sou simvenei!!!!! exo diavasei polles periptoseis ginaikeion aisthimaton meta tin genna alla k prin, kata tin diarkeia tis egkimosinis. prospathise oso mporeis na to elegxeis na min se pernei apo kato k se ligo tha sou perasei, molis mpeite se ena rithmo k esi k to moro ola tha allaxoun!!!! oso isoun egkios den eixes paromoia simptomata???? ego p.x exo nevra polla k me to paramikro kleo....xaxaxaa :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: den eimaste treles oxiiii ...... apla eipame, oi ormones ftene gia ola!!!!!!!:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozoula γεια σου! Έτσι όπως το περιγράφεις που ακούγεται σαν "επιλόχεια κατάθλιψη" . Είναι συχνό φαινόμενο που παρουσιάζεται στις γυναίκες αφού γεννήσουν το παιδάκι τους. Προσπάθησε να το αντιμετωπίσεις μαζί με τη βοήθεια της οικογένειάς σου για να μην σε πάρει από κάτω. Θα πρέπει όλη η οικογένειά σου να αντιμετωπίσει το θέμα πολύ σοβαρά. Ελπίζω γρήγορα να απαλλαγείς από αυτά τα συναισθήματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozoula kalos irthes...

ama niotheis oti tha skaseis bges kamai bolta..an fisika exeis atomo na sto kratisei...

ego exo ena gio ena minon k eytixos de exo niosei oti piezomai akoma..

bges k kamia bolta me to moraki..

na sou zisei...

k opos eipe k i apis...ftaine k oi ormones mas...:P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι ολες μας το αισθανθηκαμε αφου γεννησαμε.Εγω γεννησα πριν 16 ημερες και την πρωτη εβδομαδα μυγα να με ακουμπουσε εκλαιγα. Πολυ κακη διαθεση πολλα νευρα και ανορεξια(αυτο ηταν καλο!!)

Τωρα σιγα σιγα φτιαχνουν τα πραγματα αλλα η κλεισουρα μου την εχει

δωσει απιστευτα. Δεν βοηθαει και ο καιρος εδω στην Θεσσαλονικη κι ολο βρεχει.

Μην νομιζεις οτι εισαι η μονη που αισθανεσαι ετσι.

Εγω ανυπομονω να ερθει η τριτη που κλεινω 20 μερες και να παω για εναν καφε και κομμωτηριο. Θα με κανει να αισθανθω πολυ καλυτερα!

Προσπαθησε να βρεις τροπους να περνας καλα εστω και μεσα στο σπιτι.

Μπες στο mammy δες καμια ταινια εστω και διακοπτομενη απο κλαμματα και ταισματα...Ετσι την παλευω...

Το πιστευεις οτι το μπανιο ειναι η στιγμη μου?

Μπαινω στην μπανιερα και ηρεμω εστω για 1 τεταρτο...

Σε καταλαβαινω...ΑΠΟΛΥΤΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozoula den eisai h monh pou niothei etsi .panw katw eimaste stis idies eudomades .etsi eniotha ton prwto kairo .to prwto brady pou kimithika me ton mpemph ksipnisa trelamenh meta apo mish wra nomizontas oti kimithika olo to brady xoris na ton prosexw kai oti ton afisa nistiko kai den ton epeblepa .tromerh frikh sou lew ,ospou na katalabw pou briskome kai ti wra einai .....asto .einai pola auta pou bionoume tora kai se sindiasmo me tis ormones mas einai asta na pane .egw to kseperasa mesa stis tris prwtes eudomades .eniotha oti zw mono gia na allazw pana kai na thulazw kai h kourash htan abastaxth tora omos shnithisa kai to kainourgio wrario me ton mpemph kai niothw oti siga siga mporw na kataferw na exw "zwh" me ton mpemph mazi .bgenoume boltes me to autokinito kai me to karotsi kai apo tote pou to kanoume kathe fora niothw kai pio dynath na antimetopisw tis katastaseis apo edw kai pera .

thulazw apoklistika kai den dexete katholou mpimpero kai skeutome shnexia pote tha bgw apo to spiti kai ti tha kanw an pinasei kai klaiei oso tha eimaste ekso .liseis briskonte siga siga .

ayto pou prepei na kaneis einai na arxiseis shga shga na bgeneis eksw me ton mpemph kai se sena tha kanei kalo kai se auton .pigene os to periptero na agoraseis ena peiodiko os to souper thn geitonias opou niotheis pio kala sthn arxh gia na sinithiseis .mhn fobase mhn kolisei tipota h oti tha kruosei ntistwn kala kai bgite bolta na deis tha sou anapterosei to hthiko .

oti thes tha eimai edw gia na mhlisoume .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ροζούλα μου μην ανησυχείς, είναι απόλυτα φυσιολογικό αυτό που νιώθεις αυτή την στιγμή. Από την μία οι ορμόνες, από την άλλη η κούραση, τα ξενύχτια το άγχος για το πως θα φροντίσεις το μώρο σου όλες οι λεχώνες το περνάνε. Θα δείς που θα φτιάξουν σιγά σιγά τα πράγματα, αν μπορείς πήγαινε μια βολτούλα,θα σε βοηθήσει και καλό θα ήταν να έχεις και κάποιν που έχει εμπειρία να σε βοηθά τώρα στην αρχή με το μωρό. Να σου ζήσει το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ροζούλα μου, καλώς μας ήρθες στην πιο όμορφη δικτυακή παρέα!! Εδώ έιμαστε η μια για την άλλη!! Όποτε νιώθεις χάλια, να μπαίνεις εδώ και θα δεις πόσο γρήγορα θα σου φτιαχτεί η διάθεση!!

Να σου ζήσει το αγοράκι σου, να το χαρείς όπως εσύ επιθυμείς και να έχει πάντα υγεία και καλή τύχη στην ζωούλα του!!

Η διάθεση σου οφείλεται στις ορμόνες οι οποίες ζουν κάτι νέο και στην κυριολεξία τρελαίνονται... Γιατί δεν βγαίνεις μια βόλτιτσα, λίγο να περπατήσεις στην γειτονιά σου?? Σίγουρα η αλλάγη θα σου φτιάξει την διάθεση!! Εγώ προσωπικά γεννάω Αύγουστο, (ΠΗΤ:6/8/09), δεν θα περιμένω να σαραντήσω! Θα πάρω ευχή για το μωρό και θα βγαίνουμε βόλτα!! Το συζήταγα και με την κουμπάρα μου, η οποία γεννάει μαζί μ'εμένα κι αυτή και είχαμε την ίδια άποψη!! Αν δεν θες να βγάλεις το μωρό ακόμα, ας το κρατήσει για 1 ωρίτσα η μαμά σου ή η πεθερά σου, πάρε τον άντρα σου και κάνε μια βόλτα με τ'αμάξι!!

Επιλόχεια κατάθλιψη είχε πάθει κι η νύφη μου η οποία δεν ήθελε να δει κανέναν, ούτε καν το μωρό της!! Αλλά δεν της κράτησε πολύ!! 1 βδομαδούλα κι όλα ήταν καλά μετά..

Ότιδήποτε χρειαστείς εδώ είμαι!! Μην διστάσεις!! Πολλά φιλάκια και καλή συνέχεια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rozoulla mou geia sou...

Kai kalos mas vrikes...

Na sou zisei to mwraki sou agapi mou...

Kita min anxwnesai,,,

Auto pou pernas einai fusiologiko...

Polles miteres otan gennisoun niwthoun etsi...

Otan paei na se piaseis vges eksw ligo,,,

Pare katharo aera...

To xreiazesai...

Pare kai to mwraki mazi sou...

Prepei na matheis na zeis me to mwraki sou tora...

Oti kaneis,,, me to mwraki sou tha kaneis...

Opote kimatai to mwreki sou na kaneis liges douleies,,,

Na mpeneis sto mammy na ta leme...

KTL...

Sou euxwme kali sunexeia me ola...

O theos mazi sou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozoula μου γεια σου και απο μενα.σε καταλαβαινω πολυ.εγω βεβαια δεν εχω γεννησει ακομα γενναω σε 2 εβδομαδες αλλα τον τελευταιο καιρο εχω και εγω πολλες ανησυχιες για πολλα θεματα.

πιστευω οπως σου ειπαν τα κοριτσια ειναι φυσικο.οι ορμονες οι τοσες αλλαγες στη ζωη μας πως να μην νιωθουμε ετσι.να μπαινεις εδω θα σου κανει καλο.εμενα αυτο με βοηθαει πολυ.οτι νιωθω το λεω και με τις συβμουλες των κοριτσιων κατευθειαν γινομαι καλα.αν μπορεις και ειναι καλος ο καιρος βγες μια βολτουλα.ντυσε καλα το μωρο και κανε μια βολτα με το καροτσι να δεις θα αλλαξει η διαθεση σου.δεν νομιζω να παθει τιποτα.και οι παιδιατροι λενε οτι καλο κανει στο μωρο λιγος καθαρος αερας.και σε εσενα θα κανει καλο.αυτα απο μενα και να σου ζησει το μωρακι σου.

ισως σε λιγο καιρο να χρειαζομαι και εγω τις ιδιες συμβουλες αφου γεννησω....:laugh: :laugh: και ξερω πως θα ειστε εκει να με εμψυχωσετε οπως το κανατε μεχρι τωρα.παντως ολες τα ιδια περναμε δεν εισαι η μονη..φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι...ολες εχουμε περασει αυτη τηφαση...ασε το μωρο με τον αντρα σου και βγες λιγο εξω...κανε κατι για σενα....οταν θα ανοιξει ο καιρος να δεις οτι ολα θα πανε καλα...θα παιρνεις το μωρακι σου και ολο βολτες θα εισαι....γιατι δεν πας κομμωτηριο να αλλαξεις κατι...χρωμα,κουρεμα ετσι για να ανανεωθεις λιγο;;;;;;;;;εγω ετσι κανω και μου αλλαζει η διαθεση αμεσως...φιλακια πολλα και να σου ζησει το μωρο σου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalimera!! Loipon ego oso imoun egkuos den skeftika pote oti ta pragmata tha itan zorika me to moro. Profanos, ta eixa ligo allios sto mualo mou...Eixa k polu kali egkumosini, oute zalades, oute emetous.

To paidaki mou itan polu kalo idi apo tin koilia, k isos den polukatalava pos tha itan to 'meta' gia na prosarmosto kapos, na to epeksergasto sto mualo mou. Opos eipe k i Areti, to kommotirio ontos voithise!!! Thelo na arxiso na vgaino me to moro, alla k o kairos ta xalase teleutaia..To exo omos valei programma.

Pantos, i antapokrisi apo esas koritsia me xaropoiise para polu!! Einai san na exo vgei kia kafedaki. Kali sunexeia se oles!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Efoula, sou euxomai ta kalitera, me enan pono!!

Na sou po, isos oti apo tora exeis anusixia se proetoimazei katallila k de tha sou fanei vouno to meta. Einai auto pou den ekana ego. Prota ap' ola, oti epikoinoneis idi me alles mamades einai polu simantiko. H kouveda einai fovera euergetiki, einai psyxotherapeia!!

Tha exei aniksei k o kairos..

Auto pou exo san as poume mikri sumvouli na sou po einai na frontiseis na exeis anthropous dipla sou na se voithane, akoma k mono os parousies (an vaivaia auto einai dunato). Ego pantreutika Septemvri kai o antras mou pire megali adeia tote, alla telika itan lathos, eprepe na tin afisei gia meta ti genna. Nomizo i psuxologia mou tha itan polu diaforetiki..

Polla filakia!:);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει το μωρακι σου εγω δεν εχω γεννησει ακομα αλλα φανταζομαι οτι θα σε βοηθησει εκτος απο το forum του mammylald να κανεις οτι σε ευχαριστουσε και πριν γεννησεις η μεινεις εγκυος

Οπως σου ειπαν και τα αλλα κοριτσια παρε το μωρο παρε τηλεφωνο την κολλητη σου πηγαινετε για καφε και αν δεν μπορεις καλεσε την σπιτι να κανετε λιγο κουτσομπολιο. Δεν ξερω αν σε βοηθαει καθολου να ξερεις οτι και εγω στην θεση σου με το μωρο ολη μερα χωρις να μπορω να κινηθω να παω μια βολτα και να δω καποιον ανθρωπο πιστευω οτι θα ενιωθα ακριβως το ιδιο σε συνδιασμο με την ελλειψη υπνου δεν θελει και πολυ να νιωσεις εγκλωβισμενη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΤΙΜΕΣ ΟΙ ΟΡΜΟΝΕΣ...ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΕΓΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ! ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ...ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΤΕΙΣ ΣΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ , ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΣΟΥ Κ ΟΛΑ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΣΕ ΤΑΞΗ! ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ! ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΟ Κ ΣΕ ΜΑΣ Κ ΣΤΟΥΣ ΑΝΤΡΕΣ ΜΑΣ! ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΦΤΙΑΞΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ (ΕΛΠΙΖΩ) ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ! ΘΑ ΚΑΝΕΙ Κ ΣΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΚΑΛΟ!! Ο ΜΠΕΜΠΗΣ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΓΙΑ ΒΟΛΤΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΧΑΡΟΥΛΕΣ! ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΤΟΥ !ΑΣΕ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΞΩ Κ ΚΟΥΝΑΕΙ ΧΕΡΑΚΙΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ! ΞΕΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΣΟΥ ΛΕΩ... ΑΥΤΑ ! ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗ ΣΕ ΖΑΛΙΣΑ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emena o dikos mou otan katalavanei oti einai na vgei pataei ta klamata..

Entaksei, den ton exoume vgalei k polu, giati prin apo liges imeres egine 2 minon k o kairos den polueunoise. Omos akousa apo triti oti ftiaxnei k exo skopo na kano tis protes prospatheies. Esena einai toso mikroulis, i megaluteros;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rozoula μου καλησπερα κι απο μενα και καλως ηρθες στην παρεα μας!!!Να σου ζησει το λουλουδακι σου!!Δεν θα πω κατι διαφορετικο απο τις αλλες κοπελες οι οποιες ξερουν και καλυτερα μιας και δεν ειμαι μανουλα....αλλα εγω απο πλευρας μου θα σου πω οτι σιγουρα οσο και να ειναι της φυσης μας ολο αυτο,αυτο δεν σημαινει οτι δεν ειναι και κατι καινουργιο και αγνωστο για εμας...ετσι λοιπον και καποιες μανουλες επηρεαζονται ακομα πιο πολυ απο αλλες και ολα μοιαζουν βουνο...με τον καιρο ολα θα ηρεμησουν καλη μου ,μην φοβασαι εδω παρεα με μας και τις πιο εμπειρες μανουλες να σε βοηθανε θα τα ξεπερασεις ολα σιγα σιγα!!Ολοι λιγο πολυ περνανε απο αυτο το σταδιο μην ανησυχεις καθολου!Το μπουμπουκακι σου ειναι ευλογια και προκειται να χαρισει στην ζωη σου μεγαλες και ομορφες στιγμες απεραντης ευτυχιας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω έτσι ένιωθα τον πρωτο καιρο με το μωρό. Είναι τόσο κουραστική φάση, δεν κοιμόμουν σχεδόν καθόλου, είναι και οι ορμόνες... Φυσικό είναι να νοίωθεις λίγο χάλια, λίγο χαμένη, ειδικά αν προσδοκούσες ότι θα να είναι η καλύτερη φάση της ζωής σου. Απλά είναι πολ΄΄υ έντονη περίοδος αν είναι και το πρώτο σου μωρό και δεν το χεις ξαναζήσει, έχεις ευθύνες τώρα για ένα άλλο πλάσμα που κρατάνε μια ζωή. Δε λέω, τ'αγαπάμε, αλλά μας ψιλοβασανίζουν τα άτιμα. Ευτυχώς όμως, μετα τους πρώτους μήνες στρώνουν τα πράγματα, και με το μωρό και μέσα σου.

Τώρα που θα τα ξαναπεράσω νομίζω θα είναι καλύτερα γιατί είμαι προετοιμασμένη. Πάντως αυτό με το κομμωτήριο δεν το χα σκεφτεί. Θα το δοκιμάσω αυτή τη φορά. Θα πάω να γίνω ξανθιά. Πού θα πάει? Θα αναπτερωθεί το ηθικό. :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...