Μετάβαση σε περιεχόμενο

Tips και συμβουλές για φροντίδα παιδιών 2 ετών +


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και θα ήθελα συμβουλές απο (πιο έμπειρες απο μενα) μαμάδες για την καθημερινή φροντίδα!

1) Πως κάνετε την αλλαγή της πάνας και το πλύσιμο της περιοχής σε αυτή την ηλικία? Εγώ συνεχίζω να την πλένω στο νιπτήρα μετά απο την αλλαγή πάνας αλλά έχει βαρύνει πολύ (είναι 13 κιλά) και δυσκολεύομαι αρκετά μπορώ να πω! 

Έχω σκεφτεί να τη βάζω στη ντουζιέρα αλλά φοβάμαι ότι θα καταλήγουμε να γίνεται μούσκεμα απο πάνω μέχρι κάτω και θα την κυνηγάω κιόλας...

2) Σε αυτή την ηλικία συνεχίζετε να τα βάζετε στο δικό τους μπανάκι ή κανονικά στη ντουζιέρα/μπανιέρα που χρησιμοποιείτε κι εσείς?

3) Μέχρι πότε χρησιμοποιούμε το παρκοκρέβατο? Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να το αποσύρουμε (και πολύ το κρατήσαμε) αλλά βρε κορίτσια, αν χρειαστεί πχ να πάτε τουαλέτα και δεν είναι κάποιος εκεί να κρατήσει το παιδί, τι κάνετε? Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πιάνει και χώρο...

 

Όπως καταλάβατε είμαι μια άσχετη μαμά...

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Miss_I είπε:

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 2 ετών και θα ήθελα συμβουλές απο (πιο έμπειρες απο μενα) μαμάδες για την καθημερινή φροντίδα!

1) Πως κάνετε την αλλαγή της πάνας και το πλύσιμο της περιοχής σε αυτή την ηλικία? Εγώ συνεχίζω να την πλένω στο νιπτήρα μετά απο την αλλαγή πάνας αλλά έχει βαρύνει πολύ (είναι 13 κιλά) και δυσκολεύομαι αρκετά μπορώ να πω! 

Έχω σκεφτεί να τη βάζω στη ντουζιέρα αλλά φοβάμαι ότι θα καταλήγουμε να γίνεται μούσκεμα απο πάνω μέχρι κάτω και θα την κυνηγάω κιόλας...

2) Σε αυτή την ηλικία συνεχίζετε να τα βάζετε στο δικό τους μπανάκι ή κανονικά στη ντουζιέρα/μπανιέρα που χρησιμοποιείτε κι εσείς?

3) Μέχρι πότε χρησιμοποιούμε το παρκοκρέβατο? Πιστεύω πως ήρθε η ώρα να το αποσύρουμε (και πολύ το κρατήσαμε) αλλά βρε κορίτσια, αν χρειαστεί πχ να πάτε τουαλέτα και δεν είναι κάποιος εκεί να κρατήσει το παιδί, τι κάνετε? Εγώ πλέον το χρησιμοποιώ μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά πιάνει και χώρο...

 

Όπως καταλάβατε είμαι μια άσχετη μαμά...

Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη!!

❤️

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Μην ακούω χαζά, δεν είσαι άσχετη μαμά.. εμένα το αγοράκι μου είναι 2.5 και πιστεύω ότι σε αυτά που ρωτάς πας λίγο όπως σε πάει το παιδί.. δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια.. 

Για την πάνα εγω έχω έχω σταματήσει τον νιπτήρα ούτε που θυμάμαι από πότε, δεν μπορώ να τον κρατήσω φυσικά αν και τώρα έγινε 14 κιλά ομως από πιο μικρός κουνιόταν πολύ δεν ήθελε και φοβόμουν.. πώς αντέχεις εσύ? Μπράβο!! Είναι ευκολία.. οπότε τον βάζω ντουζιέρα και ναι πολλές φορές καταλήγουμε σε κανονικό ντουζακι γιατί γίνεται μούσκεμα.. να σου πω όμως και κάτι? Υπάρχουν φορές που τον καθαρίζω πλέον μόνο με μωρομαντηλα αν δεν είναι πολύ χάλια γιατί κυνηγιομαστε για να αλλάξουμε.. έξαλλη κατάσταση ειδικά στα 2 είχα απελπιστει τώρα συνεννοούμαστε καλύτερα.

Το μπανάκι του στη ντουζιέρα κανονικά με πατάκι κάτω να μη γλιστράει εδώ και 1+ χρόνο. Ο δικός μου χοροπηδάει, παίζει, θέλει απαραίτητα να βγαίνει να φοράει παντοφλιτσες και μπουρνουζακι μόνος του.. κύριος!! Δεν είναι για μπανιεριτσες μικρές.. και πάλι αυτό είναι στο παιδί αλλά νομίζω οι μπανιέρες έχουν κάποιες προδιαγραφές μέχρι ποια ηλικία είναι κατάλληλες.

Καλά το παρκοκρεβατο η πιο άχρηστη αγορά, στο μόνο που βοήθησε ήταν να χώνουμε μέσα τα παιχνίδια να μην είναι παντού και τα πατάμε.. κάθεται εσένα? Δεν πηδάει έξω? Εγώ το μάζεψα από όταν ήταν 14 μηνών γιατί σκαρφάλωνε να βγει όπως και έβγαλα κάγκελα από κούνιες κλπ.. Ταρζάν όπως καταλαβαίνεις.. αν χρειαστεί να πάω τουαλέτα παίζει και περιφέρεται ή πολύ απλά έρχεται στην τουαλετα (έχω πάντα ανοιχτή την πόρτα όταν είμαστε μόνοι μας).. ακόμα και όταν κάνω μπάνιο ξέρει και φέρνει την καρεκλιτσα του έξω από το μπάνιο στο χωλακι και με περιμένει ενώ παίζει με κάτι.. εε εδώ κ κάνα εξάμηνο τον αφήνω να βλέπει και κανένα παιδικό αν θέλει γιατί κ αυτό προϋποθέτει να κάτσει σε ένα μέρος που όπως θα κατάλαβες ο δικός μου δεν το χει να κάτσει στον ποπό του ευκολα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κορίτσι μου!! Μην ακούω χαζά, δεν είσαι άσχετη μαμά.. εμένα το αγοράκι μου είναι 2.5 και πιστεύω ότι σε αυτά που ρωτάς πας λίγο όπως σε πάει το παιδί.. δεν είναι όλα τα παιδάκια ίδια..  Για την πάνα εγω έχω έχω σταματήσει τον νιπτήρα ούτε που θυμάμαι από πότε, δεν μπορώ να τον κρατήσω φυσικά αν και τώρα έγινε 14 κιλά ομως από πιο μικρός κουνιόταν πολύ δεν ήθελε και φοβόμουν.. πώς αντέχεις εσύ? Μπράβο!! Είναι ευκολία.. οπότε τον βάζω ντουζιέρα και ναι πολλές φορές καταλήγουμε σε κανονικό ντουζακι γιατί γίνεται μούσκεμα.. να σου πω όμως και κάτι? Υπάρχουν φορές που τον καθαρίζω πλέον μόνο με μωρομαντηλα αν δεν είναι πολύ χάλια γιατί κυνηγιομαστε για να αλλάξουμε.. έξαλλη κατάσταση ειδικά στα 2 είχα απελπιστει τώρα συνεννοούμαστε καλύτερα. Το μπανάκι του στη ντουζιέρα κανονικά με πατάκι κάτω να μη γλιστράει εδώ και 1+ χρόνο. Ο δικός μου χοροπηδάει, παίζει, θέλει απαραίτητα να βγαίνει να φοράει παντοφλιτσες και μπουρνουζακι μόνος του.. κύριος!! Δεν είναι για μπανιεριτσες μικρές.. και πάλι αυτό είναι στο παιδί αλλά νομίζω οι μπανιέρες έχουν κάποιες προδιαγραφές μέχρι ποια ηλικία είναι κατάλληλες. Καλά το παρκοκρεβατο η πιο άχρηστη αγορά, στο μόνο που βοήθησε ήταν να χώνουμε μέσα τα παιχνίδια να μην είναι παντού και τα πατάμε.. κάθεται εσένα? Δεν πηδάει έξω? Εγώ το μάζεψα από όταν ήταν 14 μηνών γιατί σκαρφάλωνε να βγει όπως και έβγαλα κάγκελα από κούνιες κλπ.. Ταρζάν όπως καταλαβαίνεις.. αν χρειαστεί να πάω τουαλέτα παίζει και περιφέρεται ή πολύ απλά έρχεται στην τουαλετα (έχω πάντα ανοιχτή την πόρτα όταν είμαστε μόνοι μας).. ακόμα και όταν κάνω μπάνιο ξέρει και φέρνει την καρεκλιτσα του έξω από το μπάνιο στο χωλακι και με περιμένει ενώ παίζει με κάτι.. εε εδώ κ κάνα εξάμηνο τον αφήνω να βλέπει και κανένα παιδικό αν θέλει γιατί κ αυτό προϋποθέτει να κάτσει σε ένα μέρος που όπως θα κατάλαβες ο δικός μου δεν το χει να κάτσει στον ποπό του ευκολα..
    • Να μαστε κι εμείς! 😀🧿💙🧸
    • Αχού γλυκούλακι μου.. χεχε όντως όλα τα αυγουστιατικα μωρά βγήκαν μαλλιαρά  Α! Και πολύ ωραίο μαξιλάρι!
    • Καλύτερα ναι, αφού πλανταξε κουράστηκε και κοιμήθηκε..
    • Μακάρι..ώρες ώρες λέω να μεγαλώσει λίγο να μιλήσει να καταλαβ;Ινώ και τι θέλει!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...