Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! Άλλαξε λίγο ο καιρός σήμερα με μια δροσούλα..

@MinaSam άλλες εξετάσεις για τον θυρεοειδή έχεις κάνει συνδυαστικά; και εμένα παίζει ο θυρεοειδής πότε στο 3 πότε λιγότερο και όταν ρώτησα για χάπι μου είπαν ότι δεν είναι απαγορευτική η τιμή και όλες οι άλλες εξετάσεις του ήταν οκ και δεν μου έδωσε χάπι..τελευταία φορά πριν 1 μήνα ηταν 1.9..

στα δικά μου νέα έχω καιρό να σας γράψω..είμαι σε αναζήτηση δουλειάς ιδανικά πριν μείνω έγκυος θα ήθελα να έχω βρει κάτι και να φύγω από εδώ που είμαι τώρα..επίσης τέλος Νοέμβρη μετακομίζουμε οπότε σιγά σιγά πρέπει να μαζεύουμε τα πράγματα και να οργανωθούμε..το θέμα παιδιού πρώτα ο Θεός θα πάει για τον νέο χρόνο..αδιαθέτησα και σήμερα, το καλό είναι ότι συνεχίζει να είναι ρολόι ο κύκλος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 578
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια μου!!!τι κάνετε;;;;

@Elli13 τι γίνεται κορίτσι μου;;;πως είσαι;;;;;; Ξαναέκανες τεστ; Είσαι καλά;;; Ανησυχώ που δεν μας μιλάς 🥺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MinaSam είπε:

Καλημέρα! Μήπως εννοείς η TSH? Τον Φεβρουάριο ήταν 3 και κάτι, τον Ιούλιο 2.4 και χθες 2.8. Όχι τραγικό αλλά όχι και ιδανικό. :) Άλλες εξετάσεις ορμονών δεν έχω κάνει η αλήθεια είναι.

Καλημέρα κορίτσι 😊...Ναι ναι συγνώμη την TSH εννοούσα 🤭🤭πάντως δεν είναι άσχημες οι τιμές σου απλά προφανώς χρειάζεται να διατηρείται η τιμή σταθερή. Εμένα πχ ο ενδοκρινολογος μου είχε πει η τιμή αυτή πρέπει να κοντά στο 2,25 για να μην δημιουργεί πρόβλημα σε προσπάθειες για παιδί. Όσο αφορά τις εξετάσεις που δν έχεις κάνει, μήπως να έλεγες στον γιατρό σου να σου γράψει να πας να κάνεις, έτσι για να έχεις μια πλήρη εικόνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι μου είπε ότι μπορεί να μου γράψει αν θέλω αλλά δε νομίζω να υπάρχει κάποιο θέμα. 34 χρόνων, έχω ήδη ένα παιδί και τουλάχιστον τον Φεβρουάριο είχα μπόλικα αυγά στον υπέρηχο που έκανα.

@anna_30 ναι ναι έχω θυρεοειδίτιδα Hashimoto χρόνια τώρα :) κολλητές έχουμε γίνει πλέον :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!! Επιτέλους λίγο κρύο σήμερα 😊 @Elli13 κορίτσι μου ελπίζω να έχουμε ευχάριστα με το τεστακι σου!! 
Εγώ κορίτσια 9η μέρα σήμερα, αλλά δεν έχω τεστ ωορρηξίας και δεν θέλω κιόλας να κάνω.. θα βασιστώ στα συμπτώματα που νιώθω κ αν πετύχουμε κάτι καλώς. Είδαμε δηλαδή και τους μήνες που πήγαμε στοχευμένα 😂 

Έχω πειστεί ότι θα έρθει εφόσον επιστρέψω στην δουλειά μου και κάπως θα φύγει από το μυαλό μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!τι κάνετε;;;;

@Elli13 τι γίνεται κορίτσι μου;;;πως είσαι;;;;;; Ξαναέκανες τεστ; Είσαι καλά;;; Ανησυχώ που δεν μας μιλάς 🥺

Καλημέρα κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ♥️♥️ Χτες δεν ήμουν καθόλου καλά είναι η αλήθεια. Με πήρε πολύ από κάτω. Πήρα την μικρή και βγήκαμε βόλτα και συνάντησα και μια φίλη λίγο να ξεχαστω. Δεν έχω αλλα τεστ, σήμερα περιμένω να έρθουν, αλλά για να είμαι ειλικρινής το έχω πάρει απόφαση ότι τελείωσε.

Σήμερα βέβαια το βλέπω με άλλη ματιά. Αρχικά χαίρομαι που έμεινα πάλι έγκυος, σημαίνει ότι ο καλός μου επανήλθε στην πρότερη κατάσταση. Δεύτερον, χίλιες φορές μια βιοχημική που θα τελειώσει με μια περίοδο, παρά να περάσω πάλι τον εφιάλτη της παλινδρομης. Και τέλος, ήρθε η ώρα να στείλω τον σύζυγο για κατακερματισμό σπέρματος που το συζητάω τόσο καιρό. Μου είχατε γράψει κιόλας προτάσεις για Αθήνα, οπότε θα γίνει άμεσα μήπως και πάρουμε κάποιες απαντήσεις για τις τόσες απώλειες 

Εννοείται μόλις έρθουν τα τεστ θα ξανακάνω, αλλά στο μυαλό μου είναι τελειωμένη υπόθεση. Τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός εδώ θα είμαι πάλι να κάνω τεστ από 7η dpo και να αναρωτιέμαι αν βλέπετε τίποτα 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ♥️♥️ Χτες δεν ήμουν καθόλου καλά είναι η αλήθεια. Με πήρε πολύ από κάτω. Πήρα την μικρή και βγήκαμε βόλτα και συνάντησα και μια φίλη λίγο να ξεχαστω. Δεν έχω αλλα τεστ, σήμερα περιμένω να έρθουν, αλλά για να είμαι ειλικρινής το έχω πάρει απόφαση ότι τελείωσε.

Σήμερα βέβαια το βλέπω με άλλη ματιά. Αρχικά χαίρομαι που έμεινα πάλι έγκυος, σημαίνει ότι ο καλός μου επανήλθε στην πρότερη κατάσταση. Δεύτερον, χίλιες φορές μια βιοχημική που θα τελειώσει με μια περίοδο, παρά να περάσω πάλι τον εφιάλτη της παλινδρομης. Και τέλος, ήρθε η ώρα να στείλω τον σύζυγο για κατακερματισμό σπέρματος που το συζητάω τόσο καιρό. Μου είχατε γράψει κιόλας προτάσεις για Αθήνα, οπότε θα γίνει άμεσα μήπως και πάρουμε κάποιες απαντήσεις για τις τόσες απώλειες 

Εννοείται μόλις έρθουν τα τεστ θα ξανακάνω, αλλά στο μυαλό μου είναι τελειωμένη υπόθεση. Τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός εδώ θα είμαι πάλι να κάνω τεστ από 7η dpo και να αναρωτιέμαι αν βλέπετε τίποτα 😂😂

Καλημέρα ΄Έλλη!!! Πολύ ευχάριστο που είσαι καλύτερα κ το αντιμετωπίζεις έτσι :) Καλά θα κάνετε με τη εξέταση, σε εμάς εκεί ήταν το θέμα στο κατακερματισμό. Εύχομαι να βρείτε απαντήσεις για τις απώλειες κ να ηρεμήσετε. ΄Κ θα δεις μετά που σίγουρα θα έρθει κ θα μ΄είνει ❤️ Κ έως τότε παίρνε αγκαλιά τη μικρή σου που είναι το καλύτερο β΄άλσαμο  :)

Όσο για τον επόμενο μήνα, όλες εδώ θα είμαστε οι τρελές να βλέπουμε γραμμούλες από τις ωορρηξίες κ μετά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! Επιτέλους λίγο κρύο σήμερα 😊 @Elli13 κορίτσι μου ελπίζω να έχουμε ευχάριστα με το τεστακι σου!! 
Εγώ κορίτσια 9η μέρα σήμερα, αλλά δεν έχω τεστ ωορρηξίας και δεν θέλω κιόλας να κάνω.. θα βασιστώ στα συμπτώματα που νιώθω κ αν πετύχουμε κάτι καλώς. Είδαμε δηλαδή και τους μήνες που πήγαμε στοχευμένα 😂 

Έχω πειστεί ότι θα έρθει εφόσον επιστρέψω στην δουλειά μου και κάπως θα φύγει από το μυαλό μου. 

Καλημέρα Ρένα μου!! Ξέρεις ε, έμαθα ότι είμαι έγκυος στην μικρή μου 5 μέρες πριν γυρίσω στη δουλειά 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Tonakiv είπε:

Καλημέρα Ρένα μου!! Ξέρεις ε, έμαθα ότι είμαι έγκυος στην μικρή μου 5 μέρες πριν γυρίσω στη δουλειά 😂😂 

Χαχαχα και μετά τι κάνουμε;; Πω πω έτσι προβλήματα για δυνατούς λύτες είναι αυτά! Στο μεταξύ Ιανουάριο γυρνάω και τότε μου είπε για θετικό τεστ η @Παρασκευαιδου 😂😂🤞🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Χαχαχα και μετά τι κάνουμε;; Πω πω έτσι προβλήματα για δυνατούς λύτες είναι αυτά! Στο μεταξύ Ιανουάριο γυρνάω και τότε μου είπε για θετικό τεστ η @Παρασκευαιδου 😂😂🤞🏼

Αυτά είναι!!! 😍😍 Εγώ πήρα αναρρωτικές! Έχω 3 χρόνια να πάω για δουλειά 😂😂 ξέχασα πως είναι να έχεις πρόγραμμα κ να δουλεύεις 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου, σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον ♥️♥️ Χτες δεν ήμουν καθόλου καλά είναι η αλήθεια. Με πήρε πολύ από κάτω. Πήρα την μικρή και βγήκαμε βόλτα και συνάντησα και μια φίλη λίγο να ξεχαστω. Δεν έχω αλλα τεστ, σήμερα περιμένω να έρθουν, αλλά για να είμαι ειλικρινής το έχω πάρει απόφαση ότι τελείωσε.

Σήμερα βέβαια το βλέπω με άλλη ματιά. Αρχικά χαίρομαι που έμεινα πάλι έγκυος, σημαίνει ότι ο καλός μου επανήλθε στην πρότερη κατάσταση. Δεύτερον, χίλιες φορές μια βιοχημική που θα τελειώσει με μια περίοδο, παρά να περάσω πάλι τον εφιάλτη της παλινδρομης. Και τέλος, ήρθε η ώρα να στείλω τον σύζυγο για κατακερματισμό σπέρματος που το συζητάω τόσο καιρό. Μου είχατε γράψει κιόλας προτάσεις για Αθήνα, οπότε θα γίνει άμεσα μήπως και πάρουμε κάποιες απαντήσεις για τις τόσες απώλειες 

Εννοείται μόλις έρθουν τα τεστ θα ξανακάνω, αλλά στο μυαλό μου είναι τελειωμένη υπόθεση. Τον άλλον μήνα πρώτα ο Θεός εδώ θα είμαι πάλι να κάνω τεστ από 7η dpo και να αναρωτιέμαι αν βλέπετε τίποτα 😂😂

Πρώτα από όλα εφόσον ακόμα δεν είδες αίμα δεν τελείωσε τίποτα!!!εγώ δεν μπορώ να βασιστω στο τεστ για να πω είναι βιοχημική... ή θα δεις αίμα ή θα κάνεις χοριακη να δεις ότι είναι αρνητική... οπότε μην απογοητεύεσαι και το έχεις ως δεδομένο!!!!!

Την τελευταία παλινδρομη που είχα 730 χοριακη την ημέρα αναμενόμενης περίοδου..μιλάμε για τρελό νούμερο και όμως το τεστ χοριακης δεν ήταν κατακόκκινη η γραμμή όσο του ελέγχου...που θα έπρεπε να ήταν!!! φαντάσου..... Για αυτό σου λέω μην βγάζεις συμπεράσμα από ένα τετσ και την ένταση της γραμμής 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Πρώτα από όλα εφόσον ακόμα δεν είδες αίμα δεν τελείωσε τίποτα!!!εγώ δεν μπορώ να βασιστω στο τεστ για να πω είναι βιοχημική... ή θα δεις αίμα ή θα κάνεις χοριακη να δεις ότι είναι αρνητική... οπότε μην απογοητεύεσαι και το έχεις ως δεδομένο!!!!!

Την τελευταία παλινδρομη που είχα 730 χοριακη την ημέρα αναμενόμενης περίοδου..μιλάμε για τρελό νούμερο και όμως το τεστ χοριακης δεν ήταν κατακόκκινη η γραμμή όσο του ελέγχου...που θα έπρεπε να ήταν!!! φαντάσου..... Για αυτό σου λέω μην βγάζεις συμπεράσμα από ένα τετσ και την ένταση της γραμμής 

Ισχύει αυτό που λες. Ξέρω ότι είναι λάθος να παρακολουθώ την εγκυμοσύνη με τεστ. Και στην κόρη μου κάποια στιγμή είχα δύο μέρες ακριβώς τα ίδια τεστ σε ένταση και είχα φρικαρει. Τελικά έτυχε. Απλά προτιμώ να είμαι έτοιμη για το χειρότερο παρά να έχω ελπίδες και να απογοητευτω.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο... Αν είναι εξωμητριο, εκτός από τις περίεργες χοριακες, υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη; Δεν ξέρω γιατί,ου καρφώθηκε και αυτό στο μυαλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mantarini είπε:

Κορίτσια βγήκαν οι εξετάσεις μου, αλλά βλέπω ότι λείπει η αμη. 

IMG_20241017_143501.jpg

Χωρις να έχω ιδιαίτερες γνώσεις αλλα φαίνονται πολύ καλές 🤍🤍🙏🙏👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13 τελος τα τεστ! Δωστα στον αντρα σου να τα κρυψει. Θα πας να κανεις αυριο μια χοριακη κ μετα ακομα μια τη Δευτέρα. Και απο εκει κ περα οτι ειναι να γινει θα γινει. Ειπαμε μερικα πράγματα δ ειναι στο χερι μας. Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα. Ειναι ξεκαθαρα θετικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Αχ κ όλο ήθελα να σου γράψω πως κ εγώ είχα τρομοκρατηθεί κ είχα πάρει κουράγιο από σένα που έλεγες ότι αργούν να σκουρύνουν πολύ (παλιααα αρχές 2023). Αλλά δεν είπα κάτι μην περιπλέξω το πράγμα! Ποσο χαίρομαι! Κ μετά από αυτό το σκωτσέζικο ντους, ώρα να το χαρείς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13μου... πραγματικά χαμογέλασα με το σημερινό σου τεστάκι! Σου εύχομαι να συνεχίσει ν' ανεβαίνει η ορμόνη κορίτσι μου και να κρατήσεις ένα γερό τελειόμηνο μωρό στην αγκαλιά σου!!!

@Tonakivπως το έκανες αυτό;;; δώσε μου τα φώτα σου!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/10/2024 at 1:35 ΜΜ, ο/η marinaP είπε:

Γεια σας κορίτσια! Συγχαρητήρια σε ολα τα κορίτσια για τα θετικά τέστ! Μπαίνω και σας διαβάζω όσο με αφήνει ο γιός μου🙏🏻🩵

Εμείς βαφτίσαμε τον μπέμπη μας  το Σάββατο!💛💛 Πόσο γρήγορα περνά ο καιρός ε. Πότε σας έγραφα εδώ μια για αποβολή,μια για εξωσωματική. Και τώρα έχω ένα μικρό μωράκι δίπλα Μ. Εύχομαι σε όλες οτι επιθυμείτε και να έρθει σε όλες ένα μωράκι σύντομα! Σας ανεβάζω μια φωτογραφία από τα βαφτίσια μας 💛

Screenshot_2024-10-15-13-35-22-023_com.miui.gallery-edit.jpg

Να σας ζήσει ο νεοφώτιστος κορίτσι μου. Να χαρεί τ' όνομα του! Πολύ όμορφα όλα. Συγχαρητήρια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Εμείς ακουογραμμα και υπέρηχο ισχύων κάναμε οδό ήμασταν μέσα στο μαιευτήριο (δημόσιο παρακαλώ άρα δωρεάν).

Πρώτη φορά το ακούω αυτό για την πιπίλα, γιατί στο είπε, σου εξήγησε;; Φυσικά και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάρει πιπίλα, μην τρελαθουμε τελείως (και στο λέω εγώ που έδωσα 2 μηνών από επιλογή μου). Γυμναστική ο γυναικολόγοςου είχε πει μπορώ να αρχίσω πολύ χαλαρά περπάτημα κλπ στις 8 εβδομάδες, και στο τρίμηνο κανονικά. Εγώ ξεκίνησα 4 μηνών βάρη που έκανα πάντα, αλλά μετά τα παράτησα με την εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!!! 

Πήγαμε στην παιδίατρο σήμερα και κάναμε τα 2 πρώτα εμβόλια και θα κάνει το bexsero στις 8/11. Μετά θα κάνει το εμβόλιο για τον πνευμονιοκόκκο στις 20/11. Έφτασε τα 4500γρ. Ισμήνη-Μαρία και 55εκ. Μια χαρά αναπτύσσεται και συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και μου είπε να ξεκινήσω να κάνω τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη! Έπρεπε να έχει κάνει υπέρηχο ισχίων μου είπε και το κανόνισα για 6/11. Το έχετε κάνει εσείς αυτό; Πόσο κοστίζει; Συνταγογραφείται; Επίσης ότι πρέπει να κάνουμε όλοι οι κοντινοί της το εμβόλιο της γρίπης (που το κάνουμε ούτως ή άλλως εμείς). D3 θα παίρνει μέχρι το χρόνο και μετά βλέπουμε. Ακουόγραμμα μου είπε ακόμα πως δε χρειάζεται γιατί φαίνεται να αντιδράει στον ήχο. Έχει κάνει λίγο πλαγιοκεφαλία και θα πρέπει να τη γυρίζω από την άλλη μεριά για να φτιάξει. Έχει ακόμα και ελάχιστο ίκτερο αλλά δεν ανησυχούμε! Με ρώτησε αν χαμογελάει και αν "μιλάει" και της είπα... "ναι καλέ, την έχω και σε βίντεο"!!! Χαχαχα... Επίσης να ξεκινήσω να της κάνω "μασάζ" στα ούλα και να της δίνω μασητικά!

Το τελευταίο που με προβλημάτισε όμως είναι... πως μου είπε να επιμείνω να δεχθεί την πιπίλα. Τι να κάνω βρε κορίτσια που μου τη φτύνει;;; Να της την κολλήσω με μονωτική;;; Και να πω και την αλήθεια... δεν πολύ θέλω να την πάρει. Κι εγώ πιπιλούσα το δάχτυλο μου και μια χαρά είμαι και εγώ και τα δόντια μου δεν στράβωσαν ποτέ! 

Υγ. Για το γυμναστήριο δε ρώτησα. Ας μου έρθουν πρώτα με το καλό και βλέπουμε. 

Έχω την εντύπωση ότι ο υπέρηχος ισχίων γίνεται και στα δημόσια νοσοκομεία Παίδων δωρεάν απλώς ίσως να έχει λίγη παραπάνω αναμονή να βρεις ραντεβού.

Όσο για την πιπίλα, έχω 2 παιδάκια στο στενό συγγενικό μου περιβάλλον που θήλασαν αποκλειστικά ως μωρά και παρόλο που προσπάθησαν οι γονείς για δικούς τους λόγους να δώσουν πιπίλα, τα μωρά δεν τη δέχτηκαν πότε. Όσες διαφορετικές κι αν δοκίμασαν. Δε βλέπω τίποτα το κακό σ αυτό, ίσα ίσα δε θα χρειαστεί και ποτέ να κάνετε προσπάθεια να την κόψετε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσια μου ήρθαν τα τεστ. Έκανα 10 σταγόνες ουρα κυριολεκτικά γιατί είχα ουρήσει πριν 1-2 ώρες. Ωστόσο λέω ας το κάνω. Και βλέπω αυτό... Το έβγαλα φωτό μετά το 10 λεπτό να είμαι ειλικρινής, γιατί έτσι έκανα και με τα προηγούμενα. Όταν στεγνώνει λίγο γίνεται πιο έντονο. 

Και ξαφνικά αλλάζει ο κόσμος μου. Συγκρατημένα αισιόδοξη θα καλέσω τον γιατρό να μου γράψει δύο χοριακες να δούμε τι γίνεται και υποσχέθηκα στον άντρα μου να μην ασχοληθώ άλλο με τα τεστ (τουλάχιστον όχι έτσι μανιωδώς κάθε μέρα 😂)

IMG_20241017_154438.jpg

Πιστεύω ότι οι χοριακες θα επιβεβαιώσουν πολύ ευχάριστα νέα κορίτσι μου! Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • Εμένα δεν την παίρνει καθόλου! Κι ούτε και θέλω...  Εγώ κορίτσι μου είμαι στον 7ο ουρανό οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό. Ούτε κουρασμένη νιώθω να πω την αλήθεια. Απλά κάποιες μέρες, αραιά ευτυχώς, νιώθω πως θα ήθελα να κοιμηθώ λίγο ακόμα. Εγώ ευτυχώς εδώ και 10 μέρες είμαι τελείως καθαρή επιτέλους. Σίγουρα θα πρέπει να προσέχετε. Δεν ξέρεις πότε θα ξανά γίνει ωορρηξία. 
    • Εγώ φοβόμουν μην καεί αλλά νομίζω ότι πια δύσκολα καίει ο ήλιος. Για κοιλίτσα μάλλον έχει ψύχρα, αλλά, χεράκια και ποδαράκια θα τ' αφήνω κι εγώ λίγο. 
    • Ελααα η εμπειρία, και εγώ 85 υπολόγισα από την ένταση της γραμμής. Απίστευτο 😂😂. Είπα τέλος, χτες το βράδυ έκλαιγα, έλεγα στον άντρα μου ότι τελείωσε και αυτή η εγκυμοσύνη. Σήμερα εννοείται με εκραξε χαχα Οπότε θα κάνω 1 τεστ έτσι για την τιμή των όπλων κάθε 2-3 μέρες. Σίγουρα όχι κάθε μέρα όμως (και έκανα και εγώ 2-3 τη μέρα, ψύχωση!!)   @ditaki κορίτσι μου γλυκό αν θελήσεις μπορείς να μου στείλεις μήνυμα. Είμαι σίγουρη ότι πέρασα και εγώ επιλοχειο. Τώρα ένα χρόνο μετά το αναγνωρίζω που επιτέλους αρχίζω να βγαίνω από αυτό το σκοτάδι. Με βοήθησε που άλλαξα σπίτι και περιοχή. Πλέον βγαίνω σχεδόν κάθε μέρα βόλτες με το κοριτσακι μου και κυρίως κάθε φορά που νιώθω να πέφτω και να πνιγομαι. Οπότε, σωστά ειπώθηκε παραπάνω να βγαίνεις. Μόνη σου, με φίλες, με άλλες μαμάδες, αλλά μην μένεις μέσα στους 4 τοίχους. Πάρε βοήθεια σε παρακαλώ, είναι πολύ δύσκολο αυτό που περνάς, το έζησα στο πετσί μου. Και ένιωθα και τύψεις που πάλεψα τόσο πολύ για αυτό το μωρό και αντί να το ζω στα άκρα και να πετάω στα σύννεφα, εγώ έκλαιγα συνέχεια. Ένιωθα απέραντη μοναξιά, χαμένη, δεν ήξερα ποια είμαι πλέον... Λάτρευα και λατρεύω το παιδάκι μου, αλλά δυστυχώς δεν ήταν αυτό αρκετό για να είμαι ευτυχισμένη, τουλάχιστον όχι όπως περίμενα να είμαι. Κανείς δεν μας προετοιμάζει για την περίοδο της λοχείας. Είναι μια περίοδος πάρα πολύ δύσκολη για τη νέα μαμά και για αυτό χρειαζόμαστε ένα υποστηρικτικό περιβάλλον γύρω μας. Θα στο ξαναγράψω και το εννοώ.. Μπορείς να μου στείλεις απλά για να τα πεις κάπου μια αν είσαι Αθήνα μετά χαράς να βγαίνουμε μαζί βόλτες ♥️ Δεν είσαι μόνη σου ♥️
    • Τώρα καλά είμαι! Είναι λίγο γκρινιάρης γιατί πεινάει διαρκώς...κ τον κρατάω στο στήθος μιάμιση με δύο ώρες, αλλά δεν έχω γάλα. Τον ακούω που καταπίνει, αλλά αν βγει θα ηρεμήσει για μισή ώρα το πολύ κ μετά ξανά κλάμα κ στήθος απευθείας. Κ με το θηλαστρο που προσπάθησα να βγάλω 10ml με το ζόρι κ από τα δύο. Τώρα θα έρθει τη Δευτέρα να τον δει κ θα συζητήσω μαζί του τι θα κανω με τον θηλασμό.  Εγώ ηρέμησα λίγο μέχρι χθες το πρωί. Ξεκίνησε πάλι να δαγκώνει ενώ είχε ηρεμήσει. Πιστεύω ότι φταίει κ η πεθερά μου σε αυτό. Ήρθε χθες για 3 ώρες για να αρχίσει να την μαθαίνει κ δεν τον άφησε στιγμή από την αγκαλιά της κι αυτός έκλαιγε γιατί πεινούσε κ της το έλεγα κ δεν μου τον έδινε. Μέχρι που αναγκάστηκα να κατεβάσω μπλούζα κ σουτιέν μπροστά της για να αναγκαστεί να μου τον δώσει. Εννοείται πως από τη νευρικότητα που είχε που τον πήγαινε βόλτες μέσα στο σπίτι κ καλά για να τον ηρεμήσει με δάγκωσε κ μου άνοιξε ξανά την πληγή. Την επόμενη φορά που θα έρθει δε θα είμαι ευγενική. 
    • Κι εμένα βάζει το χεράκι του στο στόμα και νόμιζα ότι πεινάει αλλά όταν τον βάζω στο στήθος τρώει τρεις γουλιές και σταματάει.. άρα το κάνει απλώς για να πιπιλάει .. τώρα για την πιπίλα..ένα απόγευμα είχα απελπιστεί, έκλαιγε ασταμάτητα χωρίς να καταλαβαίνω τι θέλει.. συνήθως βράδυ τον πιάνουν οι κολικοί πλέον..και του έβαλα μια πιπίλα.. την άρπαξε αμέσως και ηρέμησε.. μετά από λίγο βέβαια του την έβγαλα γτ δεν ήμουν σγρ ότι θέλω να του δώσω..  Εν τω μεταξύ από χθες έχω καφετί αίμα.. τώρα περίοδος είναι; Δεν ξέρω.. μάλλον..μου φαίνεται έχει περάσει αρκετός καιρός για να είναι από τα λοχια.. εν τω μεταξύ κάναμε και μια βλακεία μια μέρα με τον σύζυγο, οπότε αν είναι περίοδος θα πρέπει να προσέχω..  Από διάθεση πώς είστε; Εγώ ώρες ώρες είμαι λίγο πεσμένη.. σκέφτομαι αν τα κάνω όλα καλά για το μωρό μου.. είμαι και λίγο κουρασμένη σωματικά.. αλλά πιστεύω να συνηθίσει το σώμα μου στους νέους ρυθμούς.. **Δυστυχώς δε θυμάμαι ποια μάρκα ήταν η πιπίλα..γτ πέταξα το κουτάκι..νομίζω στο μαιευτήριο μου τη δώσανε..μια διάφανη με καρδούλες που φαίνεται πώς πιπιλάει είναι..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...