Μετάβαση σε περιεχόμενο

"Με τα χρώματα του Οκτώβρη στέλνω σε όλους μια ευχή, να γεμίσουν οι κοιλίτσες με μωρά κι όχι φαΐ " 🧿🤰


Maria98

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sofi1987 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και περαστικά!

Τα είχα πάρει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη γιατί ήμουν πραγματικά χάλια, όλη μέρα στο κρεβάτι με ναυτία και αναγούλα και έκλαιγα. Με βοήθησαν πόλυ, έπαιρνα 2 το βράδυ για να μπορέσω να κοιμηθώ γιατί ζαλιζόμουν ακόμη και ξαπλωμένη.

Σε αυτή την εγκυμοσύνη ακόμη δεν έχω τέτοια αναγούλα και ωαυτία, μόνο κάποιες μικρές ζαλάδες. Ειμαι τώρα 5+5 και είναι ακόμη νωρίς βεβαία, αλλά στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου είχαν ήδη ξεκινήσει αναγούλες στις μυρωδιές.. Οπότε ανησυχώ... Έχω υπέρηχο την άλλη εβδομάδα, εύχομαι να είναι όλα καλά. 

Με το καλό και μια καλή εγκυμοσύνη. Εγω από την αρχή έχω αναγούλες και εκεί που είχαν περάσει και τα πονακια επανήλθαν. Θα τα ξεκινήσω το βράδυ γιατί πραγματικά δεν αντέχω άλλο. 

 

στις πριν 57 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Εγώ σήμερα είμαι 8+2 όταν είχα πάει ήμουν 6+5 αντί 7, πιστεύω τώρα να έχει αναπτυχθεί όπως πρέπει,  θα δούμε την Δευτέρα 

Ναι θα δείτε πιο πολλά αυτή την φορά στον υπέρηχο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 588
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Με το καλό και μια καλή εγκυμοσύνη. Εγω από την αρχή έχω αναγούλες και εκεί που είχαν περάσει και τα πονακια επανήλθαν. Θα τα ξεκινήσω το βράδυ γιατί πραγματικά δεν αντέχω άλλο. 

 

Ναι θα δείτε πιο πολλά αυτή την φορά στον υπέρηχο. 

Μακάρι Παναγίτσα μου🤞🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε? Εγώ σήμερα 9+2 και από προχθές έχω όλη μέρα αναγούλα την οποια πραγνατικα δεν αντεχω, μου είπε ο γιατρός να πάρω κάποια χάπια nuperal  κάπως έτσι, τα έχει πάρει καμία?Από χθες έχω πάλι πονακια περιοδου και λίγο με τραβάει η μέση. 

Και το καλύτερο βγήκε ο άντρας μου θετικός στον covid και έχω φοβηθεί μην έχω κολλήσει και εγώ. 

Καλημέρα κορίτσι μου, εγώ δοκίμασα τα πάντα για τη ναυτία (είχα όλη μέρα αναγουλα έκανα κάνα δυο φορές τη μέρα εμετούς ευτυχώς όχι πολλούς) και τα nuperal και τα vertirosan υπόθετα και βραχιολακια και μέντα να μυρίζω τπτ δεν έκαναν. Από την 6η εβδομάδα ξεκίνησαν ξαφνικά και σταμάτησαν στο τέλος του 3ου μήνα. Κάνε υπομονή θα σου πω εγώ γιατί πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να σε ανακουφίσει. Έτρωγα φυσικά σαν σπουργίτι και έπινα με το ζόρι ένα ποτήρι νερό όλη μέρα. Ελπίζω να σταματήσει σύντομα και να απολαύσεις την εγκυμοσύνη σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε? Εγώ σήμερα 9+2 και από προχθές έχω όλη μέρα αναγούλα την οποια πραγνατικα δεν αντεχω, μου είπε ο γιατρός να πάρω κάποια χάπια nuperal  κάπως έτσι, τα έχει πάρει καμία?Από χθες έχω πάλι πονακια περιοδου και λίγο με τραβάει η μέση. 

Και το καλύτερο βγήκε ο άντρας μου θετικός στον covid και έχω φοβηθεί μην έχω κολλήσει και εγώ. 

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ τα είχα πάρει αλλά δεν με βοήθησαν πολύ... Έπαιρνα δύο το βράδυ στο μόνο που βοήθησαν είναι ότι μου έφερναν υπνηλία κ κοιμόμουν γρήγορα 😁 μπορεί βέβαια να είναι αναλόγως τον οργανισμό κ εσένα να σε ηρεμήσουν από την αναγουλα...  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα ρωτήσω και τον ρευματολογο μου αν μπορώ να τα πιω μην τυχόν και κάνει καμία παρενέργεια με το χάπι για το αυτοανοσο που πίνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi1987 είπε:

Μου φα΄ίνεται πως το έκανες πολύ νωρίς. Αν διαβάσεις και στις οδηγίες των τεστ πρώιμης, ουσιαστικά μπορείς να έχεις αξιόπιστα αποτελέσματα μετά τη 12η μέρα από την ωορηξία και μόνο με πρώινα ούρα. 

Στην τωρίνη μου εγκυμοσύνη την 11η μέρα ουστιαστικά δε φαινόταν η γραμμή με τα πρωινά ουρά και ένα δεύτερο που είχα κάνει το μεσημέρι ήταν αρνητικό. Την 12η μέρα ήταν πάρα πολ΄υ αχνή η γραμμ΄ή και από την ημέρα της αναμενόμενης περιόδου άρχισε να φαίνεται κάπως καλύτερα. 

Μου δίνεις ελπίδες! Μακάρι να έχει συμβεί το ίδιο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Νωρίς είναι ακόμα!! Κρατήσου μέχρι την αναμενόμενη μέρα, ποτέ δεν ξέρεις 

Λες μωρε;; Θα κάνω υπομονή!! Για να δούμε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mantarini είπε:

Λες μωρε;; Θα κάνω υπομονή!! Για να δούμε!! 

Καλά εγώ δεν θα πω μέχρι την αναμενόμενη μέρα :) αλλά είναι νωρίς. Εγώ το υπολογίζω από την τελευταία λογική για σύλληψη επαφή (αν έχεις επιβεβαιωμένη ωορρηξία) συν 14 μέρες (ή όσο έχει η καθεμία). Νομίζω όμως ότι συνήθως στις 12-13 θα δείξουν τα πρώιμης όσο και αν δεν θέλουμε να το πιστέψουμε όταν βγαίνουν αρνητικά :) το γράφω για να το βλέπω κ εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η MinaSam είπε:

Καλά εγώ δεν θα πω μέχρι την αναμενόμενη μέρα :) αλλά είναι νωρίς. Εγώ το υπολογίζω από την τελευταία λογική για σύλληψη επαφή (αν έχεις επιβεβαιωμένη ωορρηξία) συν 14 μέρες (ή όσο έχει η καθεμία). Νομίζω όμως ότι συνήθως στις 12-13 θα δείξουν τα πρώιμης όσο και αν δεν θέλουμε να το πιστέψουμε όταν βγαίνουν αρνητικά :) το γράφω για να το βλέπω κ εγώ.

11 μέρες ΜΤΩ είμαι σήμερα. Ωραία κορίτσια, σας ευχαριστώ για τα μηνύματά σας! Στην αναμονή μέχρι την Τετάρτη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2024 at 3:09 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Τελειααααα!!! Μπράβο στο κοριτσάκι σου ♥️ Και εμένα εκεί περπάτησε το τερατακι, 10+ και από τότε αρνείται να μπουσουλησει. Εννοείται έχουμε ξεχάσει καφέδες καθιστοί και τέτοια. Ευτυχώς στο καρότσι κάθεται ακόμα για καμιά βόλτα (όχι με τις ώρες βέβαια, κάτι σχετικά σύντομο). Εμένα προσωπικά με ξεκούρασε που περπάτησε, απλά έκανα πιο ασφαλές το σπίτι. Γωνίες, συρτάρια κλπ σε όλα προστατευτικά. Είναι απίστευτο πως τόσο μικρά πλασματακια μια σταλιά περπατανε ☺️☺️

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ♥️ Είναι απίστευτο συναίσθημα να την βλέπω να κάνει συνεχώς κάτι καινούριο! Για εμένα ήταν πιο κουραστική η περίοδος που ήθελε να περπατάει και να την κρατάω όλη μέρα. Τώρα δεν με έχει ανάγκη, απλά την έχω στο νου μου συνέχεια.

Θα κάνουμε ένα μικρό πάρτυ στο σπίτι, όχι πολλά άτομα, δεν θα χωράμε κιόλας. Είμαι ανέκαθεν της αποψης λίγοι και καλοί. Αλλα έχω παραγγείλει αψίδες με μπαλόνια και πολλά τέτοια από το shein, να κάνω έναν grande στολισμό, όπως αξίζει στα μωράκια μας! 

Θηλασμό συνεχίζουμε κανονικά αλλά πλέον μου είναι όχι μόνο δυσάρεστος αλλά και επώδυνος. Θα περάσουμε τώρα στο φρέσκο γάλα για να αποθηλασω σιγά σιγά. Ειλικρινά δεν το αντέχω άλλο, νιωθω ότι έχω ξεπεράσει κατά πολύ τις αντοχές μου μήνες τώρα. Αλλά έλεγα ας χρονισει πρώτα...

Εμένα η δουλειά μου είναι πολύ μακριά, κάνω πάνω από 1,5 ώρα να γυρίσω, οπότε σε καμία περίπτωση δεν με βολεύει τώρα με το παιδί ακόμα και βρεφικό να πάει. Σχολαω 5 οπότε θα είμαι σπίτι κοντά στις 7????? Χρόνος μαζί της δηλαδή μηδέν. Δεν το συζητώ για δουλειές και τέτοια. Σκέφτομαι σοβαρά να ψάξω κάτι άλλο, πτυχίο έχω, μεταπτυχιακό, αγγλικά, προϋπηρεσία... Θα δούμε..

Εσείς πώς τα πάτε με τα κορίτσια σου;

Ωωω είναι μακριά και αν πηγαίνεις 7 η ώρα σπίτι δεν βολεύει θα νυχτώνει και νωρίς το πιο πιθανό είναι μετά από λίγο να την βάζεις για ύπνο δύσκολη απόφαση! Ισως είναι καλύτερα να δεις κάτι άλλο 

εγώ γενέθλια δεν κάνω πολλά και μόνοι μας μόνο με γιαγιάδες και τα αδέρφια μας.. καλά φέτος που έκλεισε τα δύο η καημένη δεν κάναμε τίποτα είμασταν με κοβιτ και 0 όρεξη 

εμείς καλά είμαστε ευτυχώς την μπέμπα βλέπω γιατί την ώρα τουλάχιστον να είναι λίγο πιο εύκολο μωράκι σε σχέση με την πρώτη κοιμάται καλά το βράδυ είναι πιο ήσυχο.. νομίζω πιο πολύ γκρινιάζει η μεγάλη παρά κλαίει το μωρό 😂 τα βρήκαμε και με τον θηλασμό τώρα πάμε αποκλειστικό πλέον  αργήσαμε λίγο αλλά κάλιο αργά παρά ποτέ 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου εμένα το μόνο που με βοήθησε ήταν το Emecalm. Είναι σιρόπι/συμπλήρωμα διατροφής. Είναι φυτικό και ειδικό για έγκυες. Αν καταφέρεις τις πρώτες 2 φορές να το κρατήσεις τουλάχιστον ένα εικοσάλεπτο, ξεκινάει και κάνει δουλειά! Υπομονή κορίτσια μου και θα περάσουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2024 at 11:09 ΜΜ, ο/η afr είπε:

Έχεις κάποιον καλό εσύ να μου προτείνεις; Είμαι στην αναζήτηση οπότε κάθε πρόταση καλοδεχούμενη! Αχ να το χαίρεσαι κι εσύ το παιδάκι σου ❤️ αγοράκι ή κοριτσάκι; Άρα να φανταστώ κι εσύ πρόσφατα επεστρεψες στη δουλειά εε; 😋 

Ναι, έχω ήδη προσπαθήσει να φτιάξουμε ένα πρόγραμμα προσαρμοσμένο στο ωράριο μου, οπότε κοιμάται 8-8.30 το βράδυ για να έχω κι εγώ περίπου ένα 2ωρο ελεύθερο πριν τον ύπνο.

Δυστυχώς οι αφυπνίσεις είναι ένα πρόβλημα αφού η αϋπνία μου προσθέτει έξτρα κούραση 😋 Γενικά ήταν από τη μέρα που γεννήθηκε ένα δύσκολο παιδί στον ύπνο, έχουμε περάσει πολλή κούραση και αϋπνία για μήνες ολόκληρους. Πλέον κοιμάται καλύτερα αλλά σε καμία περίπτωση χωρίς αφυπνίσεις. Ας ελπίσουμε να βελτιωθεί κι άλλο σ αυτό το κομμάτι 😛

Εγώ ήμουν κωλοφαρδη! Βρήκα έναν έξω από τα σκουπίδια μαζί με μια κούνια που πρέπει να ήταν και μάρκα. Κούνια είχα οπότε πήρα τον πύργο 😜 Αλλά αν δεν βρεις να ξέρεις κυκλοφορεί μια πατέντα για να τον φτιάξεις με ένα σκαλακι του ΙΚΕΑ (ξέρεις αυτό το ξύλινο της κουζίνας που έχει για να φτάνεις τα πάνω ντουλάπια). Ψαξτο λίγο στο ίντερνετ και θα το βρεις δεν μπορεί. Αλλιώς στείλε μου pm να δω μήπως το βρω εγώ.

Έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών τώρα και γύρισα δουλειά τέλος Ιουλίου. Φουλ άγχος κι εγώ αλλά τελικά όλα κύλησαν ομαλά. Δουλεύω και με 2 ώρες μειωμένο, οπότε δεν λείπω πολύ από το ζουζουνι μου.

Εμένα τις αφυπνίσεις τις σταμάτησε από 11-12 μηνών. Θηλάζεις; Εγώ ναι, αλλά από πριν το χρόνο δεν την θήλαζα σε όλες τις αφυπνίσεις (έστελνα τον μπαμπά). Έτσι σχετικά γρήγορα έκοψε τις πολλές. Μετά παρατήρησα ότι ξυπνούσε στις 6 το πρωί και ήθελε γάλα, αλλά συνειδητοποίησα ότι μάλλον διψούσε. Από τότε της αφήνω ένα παγούρι στην κούνια και βουαλα! Τέλος οι "αφυπνίσεις". Ξυπνάει, πίνει νερό και ξανακοιμαται μόνη της ❤️ Δοκίμασε το!!! Και κάπως έτσι μετά τους 12 μήνες ξεκίνησε να κοιμάται σχετικά σερί γύρω στις 10-11 ώρες 😁 (εξαιρούνται οι μέρες με τα δόντια φυσικά)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mantarini είπε:

Κορίτσια καλημέρα σας! 4 μέρες πριν τη περίοδο και το τεστακι ήταν αρνητικό. Πιστεύω αν ήμουν  έγκυος θα είχε βγει έστω αχνό!  

Έφυγε ο σύζυγος εκτάκτως για ενα οικογενειακό θέμα στην Αθήνα. Και εχτές το βράδυ που μιλάγαμε του λέω αφού είσαι εκεί δεν πας  να κάνεις ένα σπερματοδιαγραμμα; Έχουν περάσει 6 χρόνια από τότε που κάναμε τη μικρή κάτι μπορεί να έχει αλλάξει. Και μου είπε ότι το σκεφτόταν και αυτός να πάει και θα δει μήπως το κανονίσει πριν γυρίσει. Κοριτσια έχετε να μου προτείνετε κάποιον ανδρολογ εξειδικευμένο; 

Εμένα πάντως 3 μέρες πριν έδειξε ένα πρώιμης ανίχνευσης μια πολύ άχνη γραμμή. Η χοριακή ήταν 20 φαντάσου. Οπότε το 4 μέρες πριν αρνητικό δεν λέει κάτι... Αν θες κάνε πάλι σε 2 μέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Naty_ είπε:

Καλημέρα στα κορίτσια ολα!

27η μέρα εγώ, τις τελευταίες 2 φορές μου είχε έρθει στις 25+26. Για την ώρα τίποτα.. τα χαζα όνειρα συνεχίζονται. Το στήθος πρησμένο και έχω ένα περίεργο feeling. Μπορεί και από άγχος. Εκεί που σκέφτομαι ότι μπορεί και να είμαι κορίτσια με πιάνει μια ταραχή γιατί μου σκάνε στη σκέψη όλα όσα έγιναν με τις 3 προηγούμενες. Μέχρι τη Δευτέρα δίνω περιθώριο να έρθει η περίοδος. Πάντως τεστ δεν κάνω, έστειλα και στη γιατρό και μου είπε να πάω το ταξίδι μου κι όταν γυρίσω τότε θα κάνω το οτιδήποτε αν τελικά έχω καθυστέρηση. 

Θετικό τεστακι μου μυρίζει.... Ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη έχεις τα πιο περίεργα όνειρα ε; 

Εύχομαι να μην ξαναδεις αίμα για κάνα 9μηνο κορίτσι μου! Θα μας κρατήσεις και σε αγωνία....

Καλά να περάσεις στο ταξίδι σου 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/10/2024 at 10:25 ΜΜ, ο/η Mantarini είπε:

Ξεκινήσαμε τον Απρίλιο ελευθερες επαφές και πιο στοχευμένες από τον Ιούλιο, ειμαστε 36 με τον σύζυγό. 

Κοριτσάκι μου μην αγχώνεσαι, είναι νωρίς ακόμη. Δεν προσπαθείτε πολύ καιρό!!

στις On 10/10/2024 at 12:47 ΜΜ, ο/η Sia A είπε:

 

 

Αχ ρε κορίτσια νιώθω τόσο μόνη σε αυτό το κομμάτι. Όλες μου οι φίλες έμειναν έγκυες πολύ γρήγορα κ 1 που είχε αποβάλλει τον μήνα που ξεκίνησαν ξανά έμεινε πάλι κ πήγε καλά. Κ με πιάνει το πα΄ράπονο τι κάνουμε λάθος κ ενώ η 1η ήρθε στους 5-6 μήνες ελεύθερων επαφών, τώρα δεν έρχεται με τπτ. Έχουμε δοκιμάσει τόσα πολλά, εξετ΄άσεις, γιατροί, πρόκληση, εγχειρίσεις κ λες γιατί ρε γαμώτο, τουλάχιστον να είχαν κ αποτέλεσμα όλο αυτά. Κάνω κ ψυχοθεραπεία αλλά κάθε φορά που έρχεται περίοδος ζω ξανά κ ξανά την αποβολή κ δεν είναι ούτε 1 ουτέ 2 ου΄τε 3 μήνες. Έχει περάσει 1μισης χρόνος δλδ κάπου φτάνει. Κ για εξωσωματική που μιλούσα με την γυναικολόγο μου είπε ότι μπορεί η επιτροπή κ να μας κόψει γιατί δεν έχουμε κ κάνα σοβαρό πρόβλημα (εγώ πολυκυστικές με κύκλο 30-35 μέρες κατά κύριο λόγο, κ ο άντρας μου με εγχειρισμένη κιρσοκήλη με πρόβλημα στον κατακερματισμό γι αυτό κ την κάναμε)

Δεν ξέρω με έπιασε πάλι η απελπισία μου, είναι να κάνει κ ο σύζυγος τέλος του μήνα το επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα να δούμε τι έγινε με την εγχείριση κ ήρθε κ αυτό κ με αποτελ΄είωσε

Κορίτσι μου δεν είσαι μόνη!! Οι περισσότερες αν όχι όλες μας έχουμε έρθει στη θέση σου. Σχετικά με την επιτροπή εάν αποφασίσετε να πάτε σε εξωσωματική δε θα έχετε θέμα. Εμείς κ τις 2 φορές που περάσαμε επιτροπή περάσαμε με ανεξήγητη υπογονιμότητα.  Με καλές εξετάσεις κ οι 2!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!
Είμαι καινούρια στο φόρουμ και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθειά σας! Είχα γράψει και παλιότερα ένα ποστ όμως άργησε πολύ να εγκριθεί και χάθηκε μετά από τις υπόλοιπες αναρτήσεις. Παλεύουμε και εμείς με το σύζυγο 16 μήνες αισίως να γίνουμε γονείς όμως δεν βλέπουμε φως στο τούνελ. Θα ήθελα όποια κοπέλα από Αθήνα έχει κάποιον καλό γυναικολόγο να μου προτείνει που να έχει εμπειρία στην υπογονιμότητα!! Ήμουν πολύ ευχαριστημένη με τον δικό μου αλλά δεν βλέπω αποτέλεσμα και επόμενες λύσεις. Μέχρι παρακολούθηση ωορρηξίας έχουμε φτάσει να κάνουμε μόνο και συνεχώς με καθυστερεί για το κάτι παραπάνω όπως πρόκληση ή σπερματέγχυση ή κάτι διαφορετικό τελοσπαντων. Για να πω δυο λόγια για μένα εγώ είμαι 32 με σταθερό κύκλο, καλές ορμονολογικές και έναν πολύποδα που αφαίρεσα με υστεροσκοπηση. Και ο σύζυγος 38 με μια κιρσοκηλη που του έχει επηρεάσει την μορφολογία στο 2% αλλά καλο αριθμό και κινητικότητα. Όποια πληροφορία καλοδεχούμενη γιατί η υπομονή μας και η ψυχολογία μας έχουν επηρεαστεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 11/10/2024 at 10:15 ΠΜ, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε? Εγώ σήμερα 9+2 και από προχθές έχω όλη μέρα αναγούλα την οποια πραγνατικα δεν αντεχω, μου είπε ο γιατρός να πάρω κάποια χάπια nuperal  κάπως έτσι, τα έχει πάρει καμία?Από χθες έχω πάλι πονακια περιοδου και λίγο με τραβάει η μέση. 

Και το καλύτερο βγήκε ο άντρας μου θετικός στον covid και έχω φοβηθεί μην έχω κολλήσει και εγώ. 

Κορίτσι μου!!! Είμαι και εγω ακριβώς έτσι και παίρνω και nuperal. Μην αγχώνεσαι βοηθάνε κάπως την κατάσταση. Εγω έπαιρναν πρωι μεσημέρι από 1 και το βράδυ 2 τώρα το έχω μειώσει και παίρνω μόνο το βράδυ 2 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/10/2024 at 10:13 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Νομίζω πάει με τα μνμ που θα γράψεις κ όχι με τις μέρες! 
 

θελεις 20 τουλάχιστον σχόλια. Εχω διαβάσει ότι κάποια κορίτσια στέλνουν κ μνμ στο φόρουμ για να πάρουν γρήγορα έγκριση κάτι τέτοιο είχα διαβάσει 😊 

Ελπίζω να εγκριθω γρήγορα κ εγώ για να συμμετέχω!

Να συστηθω κορίτσια!

Εχω ένα παιδάκι! Που το έπιασα πολύ γρήγορα! Στον χρόνο πάνω ξεκινήσαμε προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα! Ξεκινήσαμε εξετάσεις... Χάλια σπερμοδιαγραμμα κιρσοκήλη. Κάναμε χειρουργείο πήραμε βιταμίνες!! εγώ ορμονολογικες βρήκαμε πολυκοιστηκες ,αυτοάνοσο θυροειδή...

Ερχόμαστε στ σήμερα!!!! 

Τέλειο σπερμοδιαγραμμα 6 μήνες μετά τ χειρουργείο κ ρυθμισμένο θυροειδή κ χάπια για τις πολυκοιστηκες..

Ξεκίνησα τεστ ωορρηξίας είχα θετικό τεστ 7/10...

Επαφές είχαμε 5/10 8/10 9/10...

Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eirinistz είπε:

Κορίτσι μου!!! Είμαι και εγω ακριβώς έτσι και παίρνω και nuperal. Μην αγχώνεσαι βοηθάνε κάπως την κατάσταση. Εγω έπαιρναν πρωι μεσημέρι από 1 και το βράδυ 2 τώρα το έχω μειώσει και παίρνω μόνο το βράδυ 2 

Καλησπέρα κορίτσι μου, ξεκίνησα και εγω χθες το βράδυ αλλά ήπια 1 γιατί φοβήθηκα,το πρωί ευτυχώς ξυπνησα και ήμουν καλύτερα από τις άλλες μέρες και επανήλθε η αναγούλα από το μεσημέρι και μετά, θα ξαναπάω απόψε. Μου έφερε όμως τρελή υπνηλία και όλη μέρα ήμουν σαν ζόμπι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Θετικό τεστακι μου μυρίζει.... Ξέρεις ότι στην εγκυμοσύνη έχεις τα πιο περίεργα όνειρα ε; 

Εύχομαι να μην ξαναδεις αίμα για κάνα 9μηνο κορίτσι μου! Θα μας κρατήσεις και σε αγωνία....

Καλά να περάσεις στο ταξίδι σου 😊

Τζάμπα η χαρά. Είδα κάπως καφέ στα υγρά μου. Πάμε για επόμενο κύκλο. Πφφ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Naty_ είπε:

Τζάμπα η χαρά. Είδα κάπως καφέ στα υγρά μου. Πάμε για επόμενο κύκλο. Πφφ 

Αχ κοπέλα μου τι να κάνουμε..πάμε γερά για τον Οκτώβριο -Νοεμβριο 🙏🤞 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Εγώ ήμουν κωλοφαρδη! Βρήκα έναν έξω από τα σκουπίδια μαζί με μια κούνια που πρέπει να ήταν και μάρκα. Κούνια είχα οπότε πήρα τον πύργο 😜 Αλλά αν δεν βρεις να ξέρεις κυκλοφορεί μια πατέντα για να τον φτιάξεις με ένα σκαλακι του ΙΚΕΑ (ξέρεις αυτό το ξύλινο της κουζίνας που έχει για να φτάνεις τα πάνω ντουλάπια). Ψαξτο λίγο στο ίντερνετ και θα το βρεις δεν μπορεί. Αλλιώς στείλε μου pm να δω μήπως το βρω εγώ.

Έχω ένα κοριτσάκι 15 μηνών τώρα και γύρισα δουλειά τέλος Ιουλίου. Φουλ άγχος κι εγώ αλλά τελικά όλα κύλησαν ομαλά. Δουλεύω και με 2 ώρες μειωμένο, οπότε δεν λείπω πολύ από το ζουζουνι μου.

Εμένα τις αφυπνίσεις τις σταμάτησε από 11-12 μηνών. Θηλάζεις; Εγώ ναι, αλλά από πριν το χρόνο δεν την θήλαζα σε όλες τις αφυπνίσεις (έστελνα τον μπαμπά). Έτσι σχετικά γρήγορα έκοψε τις πολλές. Μετά παρατήρησα ότι ξυπνούσε στις 6 το πρωί και ήθελε γάλα, αλλά συνειδητοποίησα ότι μάλλον διψούσε. Από τότε της αφήνω ένα παγούρι στην κούνια και βουαλα! Τέλος οι "αφυπνίσεις". Ξυπνάει, πίνει νερό και ξανακοιμαται μόνη της ❤️ Δοκίμασε το!!! Και κάπως έτσι μετά τους 12 μήνες ξεκίνησε να κοιμάται σχετικά σερί γύρω στις 10-11 ώρες 😁 (εξαιρούνται οι μέρες με τα δόντια φυσικά)

Όχι, εντάξει θα πάρω πύργο κανονικά έτοιμο απλώς είπα μήπως είχες καμία πρόταση μιας και χρησιμοποιεις ήδη! Θα το ψάξω και θα πάρω κάποιον!

Ωραία που δουλεύεις με μειωμένο. Κι εγώ θα έχω μείον 2 ώρες για λίγο καιρό στην αρχή, το επέλεξα εγώ και το κανόνισα με τον εργοδότη, γιατί πιστεύω ότι έτσι θα είναι πιο ομαλή η μετάβαση και για μένα στη δουλειά αλλά και για το παιδί που θα αποχωριστούμε για πρώτη φορά τόσες ώρες! Για πόσο καιρό θα έχεις εσύ μειωμένο;

Αχ τέλεια με τον ύπνο που σου κοιμάται σερί!! Όχι, δε θηλάζω τώρα. Τον θήλασα γενικά αλλά έχουμε κάποιους μήνες τώρα που το κόψαμε. Πώς κατάλαβες ότι διψάει αντί να πεινάει κ να θέλει γάλα; Γιατί κι εγώ μια φορά επιχείρησα να του δώσω νερό αλλά δεν πήγε πολύ καλά 🤣 οπότε ακόμα πινει γάλα το βράδυ. Εσένα που κοιμάται σερί τοσες ώρες πόσες φορές τη μέρα πίνει γάλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, καλή Κυριακή να έχουμε ❣️❣️

@Naty_ τελικά σου ήρθε;;; αν ναι, δεν πειράζει, πάμε για τον επόμενο κύκλο γιατί και εμένα αυτός ο μήνας πάλι πέρασε έτσι 😟😟

Σε άλλα νέα εγώ, πολύ περίεργες και πολύ τρέξιμο αυτές τις μέρες 🙄🙄🙄, επίσης περιμένω περίοδο σε 8 +- μέρες και εδώ και 3 μέρες με πονάνε οι ρωγες μου αρκετά . Αυτό που έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα είναι ότι εμένα τα συμπτώματα της περιόδου ξεκινάνε καμία 10αρια μέρες νωρίτερα, ενώ πιο παλιά απλά είχα 3-4 μέρες νωρίτερα πρήξιμο και την προηγούμενη μέρα πονακια χαμηλά οπότε ήξερα ότι την επόμενη μέρα θα μου έρθουν. Ενώ τώρα, 10 μέρες νωρίτερα έχω διάφορες ενοχλήσεις και απλά μου έρχεται η περίοδο 🙄🙄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Tina23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια, καλή Κυριακή να έχουμε ❣️❣️

@Naty_ τελικά σου ήρθε;;; αν ναι, δεν πειράζει, πάμε για τον επόμενο κύκλο γιατί και εμένα αυτός ο μήνας πάλι πέρασε έτσι 😟😟

Σε άλλα νέα εγώ, πολύ περίεργες και πολύ τρέξιμο αυτές τις μέρες 🙄🙄🙄, επίσης περιμένω περίοδο σε 8 +- μέρες και εδώ και 3 μέρες με πονάνε οι ρωγες μου αρκετά . Αυτό που έχω παρατηρήσει το τελευταίο διάστημα είναι ότι εμένα τα συμπτώματα της περιόδου ξεκινάνε καμία 10αρια μέρες νωρίτερα, ενώ πιο παλιά απλά είχα 3-4 μέρες νωρίτερα πρήξιμο και την προηγούμενη μέρα πονακια χαμηλά οπότε ήξερα ότι την επόμενη μέρα θα μου έρθουν. Ενώ τώρα, 10 μέρες νωρίτερα έχω διάφορες ενοχλήσεις και απλά μου έρχεται η περίοδο 🙄🙄

Καλημέρα! Ήρθε η άτιμη ηρθε, και ταξιδεύω σήμερα αλλά τι να κάνουμε, εμπιστεύομαι τη ροή των πραγμάτων και όπως έρχονται! 

Ακόμα μια φορά επιβεβαιώνεται ότι δεν υπάρχουν "περίεργα" συμπτώματα εγκυμοσύνης, τα ίδια είναι με περίοδο! 

Όσο για το ότι νιώθεις καμιά δεκαριά μέρα πριν τα συμπτώματα και σε μένα τυχαίνει αυτό, ειδικά τώρα τελευταία. Επηρεάζει πολύ και η ψυχολογία, ο ύπνος, οι ορμόνες κλπ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




  • Απαντήσεις

    • περι πιπιλας που αναφέρεται εγω σωθηκα με την πιπίλα! στην αρχή έλεγα δεν την θελω με τίποτα και δεν πρόκειται να του δώσω... δοκιμάστε να τα βάλετε όταν κλαίνε οχι στα καλα του καθουμενου..μηπως την πιάσουν πιο εύκολα! εμενα την Philips Avent μου πήρε... ενώ στην αρχή ειχα δοκιμάσει μια της nuk ειχε μεγαλύτερη θηλή και δεν την έπαιρνε με τίποτα... αυτή εχει πολύ μικρή θηλή και του άρεσε φαίνεται!
    • Καλημέρα κορίτσια, χαθηκα λίγο...αυτες τις μέρες ο μικρός εκλαιγε ασταμάτητα...απο το εμβόλιο...και δεν ειχα χρόνο να γράψω... πυρετό δεν κάναμε...αλλα τον πονουσε το ποδαρακι του τον καημένο και έκλαιγε 😔  ελπίζω σήμερα να είναι καλύτερα... κορίτσια εσας τα παιδάκια σας το στηρίζουν το κεφαλάκι; εμενα όχι ακόμα 😔 εσεις βλεπω είστε πολύ μπροστα... εμένα δεν κάνει ουτε κίνηση για να πιάσει πράγματα κτλ ..στο γυμναστήριο δεν τον έχω βαλει ακόμα...
    • Κορίτσι μου, πέρασα και εγώ κάτι παρόμοιο. Τα baby blues που κρατάνε 2 βδομάδες. Ήμουν τυχερή που είχα δει μια γνωστή influencer που είχε μιλήσει γι αυτό και έτσι το αναγνώρισα και κατάλαβα πως δεν είναι επιλόχειος. Γενικά επιρρεπής στην κατάθλιψη, με χρόνια ψυχοθεραπεία για να έρθω στα ίσα μου. Αυτό που με βοήθησε πάρα πολύ εμένα, είναι να επαναφέρω την ρουτίνα μου προ μωρού. Παράδειγμα τις πρώτες 2 βδομάδες, ακολουθούσα το πρόγραμμα του μωρού, αλλάζοντας εντελώς το δικό μου (λογικό). Κοιμόμουν ακανόνιστα και ειδικά μετά το απόγευμα ερχόταν το σύννεφο. Όταν άρχισα να κοιμίζω το μωρό και να καθόμαστε το βράδυ με τον άντρα μου για φαγητό και σειρά, όπως κάναμε παλιά, επανήλθα σταδιακά. Έστω μισή ώρα έβλεπα και μετά κοιμόμουν, αλλά με έκανε να νιώσω πως είμαι ακόμη εδώ και δεν έχω εξαλειφθεί σαν παρουσία. Δεν ξέρω αν έχεις τη δυνατότητα να κάνεις κάτι παρόμοιο, δεδομένου πως έχεις κ άλλα παιδάκια, αλλά πιστεύω ότι θα βοηθήσει να επαναφέρεις με κάποιον τρόπο το εγώ σου και έτσι θα δεις καθαρά. Στέλνω μεγάλη αγκαλιά και είμαστε εδώ ❤️
    • Καλημέρα, και εγώ από χθες έχω πονακια περιοδου χαμηλά στο κέντρο και αρκετά υδαρη υγρά σαν να έχω κατουρηθει 🤣 Ευτυχώς έχουν περάσει οι πολλές αναγούλες έχω ελάχιστες περισσότερο αισθάνομαι σαν να έχω αηδιάσει με κάτι. Περιμένω να βγω αρνητική για να μην ακυρώσω πάλι το ραντεβού που έχω την Δευτέρα με τον γιατρό.  Μου έκλεισε και αυχενική για 25/10 και περιμένω να δω αν μπορεί να πάρει ο άντρας μου άδεια για να με πάει αλλιώς θα το αλλάξω.  Γιατρό σε ποιο νοσοκομείο έχεις?
    • Ναι μεγάλη διαφορά, ξεδινει εκεί και ειναι πολύ πιο ήρεμη στο σπίτι! Όσον αφορά τις ιώσεις, κι εγώ εργάζομαι σε νηπιαγωγείο οπότε τα φέρνω εγώ συνήθως σπίτι, άρα δεν μας έχει επηρεάσει κάπως! Μέχρι στιγμής φέτος δεν έχει κολλήσει κάτι, πιο πολύ μου αρρώσταινε πέρυσι που ήταν σπίτι, αλλά ίσως πια έχει ανοσία και δεν κολλάει εύκολα. Εγώ τώρα είμαι στην 20η εβδομάδα, περιμένουμε κι εμείς δεύτερο κοριτσάκι,η μεγάλη μου δείχνει να την περιμένει πώς και πώς! Ελπίζω να τα πανε καλά! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...