Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναφορά



  • Απαντήσεις

    • Φούντωσα και ξέχασα να πω για τη φωλιά... Ναι ρε γμτ, ξυπνούσε εμένα γιατί άπλωνε τα χέρια του ή τρανταζοταν ή ήταν πιο δροσερή από την αγκαλιά μου ή δεν μύριζε σαν εμένα, δεν ξέρω... Κάτι απ' όλα αυτά... Μου έλεγε και η παιδίατρος, και η γιατρός που είχα τότε και μαιες που ρώτησα ότι νιώθουν πιο άνετα κι ασφαλή να είναι κουλουριασμένα και φασκιωμενα, επειδή τους θυμίζει όταν ήταν στην κοιλιά. Άρχισε να κοιμάται καλύτερα σίγουρα μετά τους 3-4 μήνες... Αλλά το ότι ήταν έτσι ο δικός μου, εννοείται ότι δεν πάει να πει κάτι και για τα δικά σας μωράκια! Απλώς είπα τον πόνο μου και γιατί θεώρησα ότι το φασκιωμα είναι χρήσιμο ☺️☺️ Η φωλιά εμένα μου άρεσε πολύ γενικά, την έβαζα και στον καναπέ και τον είχα δίπλα μου, την μετέφερα παντού αντί για το λίκνο που το πήρα χωρίς ροδες 😒 
    • Συμφωνώ 10000000% με ο,τι είπες. Κι εμένα αυτό με ενοχλεί, το ότι για όλα φταίει η γυναίκα επειδή απλά εκείνη κυοφορεί. Για τους άντρες ποτέ ούτε λόγος. Καλύτερη ενημέρωση θα κάναμε εμείς από τον κάθε 55αρη άντρα που δεν έτυχε ποτέ να κάνει εξετάσεις και να περάσει από ένα κάρο χειρουργεία. Γενικά πάσχει από παντού το όλο ζήτημα. Ξέρω πολλά παραδείγματα γυναικών που θα είχαν σωθεί αν ο γυναικολόγος τους δεν τους έδινε άθλιες συμβουλές. Πχ 40 χρόνων με ιστορικό πρόωρης εμμηνόπαυσης και γιατρός να λέει προσπαθήστε 6 μήνες κι αν δεν, το βλέπουμε... Και στα λέω εγώ που ήμουν πάρα πολύ τυχερή με τη γυναικολόγο μου, η οποία στα 25 μου μου έγραψε προγεννητικός εξετάσεις και διάφορα άλλα, για να ξέρω τι γίνεται στο σώμα μου, ανεξάρτητα με το αν ήθελα παιδί ή όχι. Και τα είδε η μάνα μου (σπουδαγμένη γιατρός έτσι...) και με ρωτούσε αν είχα μείνει έγκυος ή αν είχα σκοπό να κάνω παιδί, γιατί δεν της έχω γνωρίσει το φίλο μου και διάφορα τέτοια άκυρα... Κάτι τέτοιες παλιές νοοτροπίες, ο σεξισμός που περιγράφεις, κάτι ταμπού, κάτι κολλήματα ότι στο γιατρό πας μόνο άμα αργοπεθαίνεις, μας έχουν καταστρέψει.  Όσο για τα σχόλια με πιάνει εμετός. Θα έγραφα σεντόνι, αλλά νομίζω είναι αυτονόητα αυτά που θα έλεγα... Πολλές φορές σκέφτομαι ότι καλύτερα να μειωθεί ο πληθυσμός, γιατί μας αξίζει... Σε σκατα κοινωνία θα τα φέρουμε λοιπόν, με την ελπίδα ότι οι ενημερωμένοι και συνειδητοποιημένοι γονείς είναι περισσότεροι, ώστε να τους δώσουμε εφόδια να τον κάνουν καλύτερο...
    • Κάτι τέτοιο διάβασα στο ίντερνετ! Κι εμένα στην εξέταση μου είπαν ότι δε χρειάζεται! Αλλά λέω μήπως για παν ενδεχόμενο το κάνουμε κι αυτό!
    • Με το τεστ στην τσέπη ειμαι🤣🤣 Εννοείται οτι και αυτο το μηνα νιώθω κατα φαντασίαν έγκυος 🤣 Εντάξει εντάξει δε κάνω μέχρι Τετάρτη! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...