Μετάβαση σε περιεχόμενο

Δυσκοιλιότητα βρέφους


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια μου..το βρεφακι μας είναι 50 ημερών και σχεδόν από τις 10 μέρες αντιμετωπίζουμε τεράστιο θέμα με την δυσκοιλιότητα..Έχουμε πλέον φύγει από το αγελαδινό γάλα αλλά η κατάσταση δεν έχει διορθωθεί πλήρως..κακακια κάνουμε παράμερα!Ώρες ώρες το μωράκι σφίγγεται πάρα πολύ ακόμα και για να αεριστεί και ηρεμεί μόνο εφόσον τα καταφέρει...Επίσης τινάζεται πέρα πολύ,τεντώνεται και κλαίει..Να πω εδώ ότι έχουμε και κολικους..

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία ? Πώς τι αντιμετωπίσατε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου..το βρεφακι μας είναι 50 ημερών και σχεδόν από τις 10 μέρες αντιμετωπίζουμε τεράστιο θέμα με την δυσκοιλιότητα..Έχουμε πλέον φύγει από το αγελαδινό γάλα αλλά η κατάσταση δεν έχει διορθωθεί πλήρως..κακακια κάνουμε παράμερα!Ώρες ώρες το μωράκι σφίγγεται πάρα πολύ ακόμα και για να αεριστεί και ηρεμεί μόνο εφόσον τα καταφέρει...Επίσης τινάζεται πέρα πολύ,τεντώνεται και κλαίει..Να πω εδώ ότι έχουμε και κολικους..

Έχετε καμιά παρόμοια εμπειρία ? Πώς τι αντιμετωπίσατε? 

Καλημέρα κορίτσι μου!κι εμένα ο δικός μου την προηγούμενη εβδομάδα έκανε 5 μέρες να ενεργήθει και μου είπε ο γιατρος υπόθετο γιατί είχε και γκρίνια..ενεργήθηκε τελικά και από τότε ανά 1-2 μέρες ενεργείται.....εσύ τι γάλα δίνεις?θα σου έλεγα να δώσεις ειδικό για δισκοιλιοτητα..η και χαμομήλι βρεφικό αν στο επιτρέπει ο παιδίατρος ...εμένα παλιά μου είχε δώσει που είχα θέμα με τον μεγάλο μου γιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η μαμά12345 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!κι εμένα ο δικός μου την προηγούμενη εβδομάδα έκανε 5 μέρες να ενεργήθει και μου είπε ο γιατρος υπόθετο γιατί είχε και γκρίνια..ενεργήθηκε τελικά και από τότε ανά 1-2 μέρες ενεργείται.....εσύ τι γάλα δίνεις?θα σου έλεγα να δώσεις ειδικό για δισκοιλιοτητα..η και χαμομήλι βρεφικό αν στο επιτρέπει ο παιδίατρος ...εμένα παλιά μου είχε δώσει που είχα θέμα με τον μεγάλο μου γιο

Δίνω χαμομήλι,είχαμε δώσει και ειδικό γάλα αλλά δεν μας βοήθησε καθόλου 🫣 Ξεκινήσαμε με sanilac,πήγαμε σε frisolac comfort,ξανά γυρίσαμε στο 1ο και τώρα πίνουμε κατσικίσιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Δίνω χαμομήλι,είχαμε δώσει και ειδικό γάλα αλλά δεν μας βοήθησε καθόλου 🫣 Ξεκινήσαμε με sanilac,πήγαμε σε frisolac comfort,ξανά γυρίσαμε στο 1ο και τώρα πίνουμε κατσικίσιο 

Μη νομίζεις και οι συνεχείς αλλαγές στο γάα δε βοηθάνε..επιδεινώνουν την κατάσταση  στους κολικούς και στη δισκοιλιοτητα ..κι εγώ πήγα ν αλλάξω τότε και μου λέει όχι γιατί το πιο πιθανό να ξεκινήσει κολικούς..να σου μήπως όλη αυτή η συμπεριφορά είναι κι απ' τους κολικούς?γιατί κάνει κακά του ο δικός σου..σε σχήμα πως είναι? Σκληρά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η μαμά12345 είπε:

Μη νομίζεις και οι συνεχείς αλλαγές στο γάα δε βοηθάνε..επιδεινώνουν την κατάσταση  στους κολικούς και στη δισκοιλιοτητα ..κι εγώ πήγα ν αλλάξω τότε και μου λέει όχι γιατί το πιο πιθανό να ξεκινήσει κολικούς..να σου μήπως όλη αυτή η συμπεριφορά είναι κι απ' τους κολικούς?γιατί κάνει κακά του ο δικός σου..σε σχήμα πως είναι? Σκληρά?

Το ξέρω ότι δε πρέπει να αλλάζουμε το γάλα γι'αυτό τώρα έχω παραμείνει στο κατσικίσιο και ας τα τραβάω όλα αυτά...Πιθανότατα ευθύνονται και οι κολικοί...τις τελευταίες μέρες είναι κεφτεδάκια αλλά ευτυχώς όχι πολύ σκληρά..Ανά 2 μέρες που κάνει δλδ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Demy93 είπε:

Το ξέρω ότι δε πρέπει να αλλάζουμε το γάλα γι'αυτό τώρα έχω παραμείνει στο κατσικίσιο και ας τα τραβάω όλα αυτά...Πιθανότατα ευθύνονται και οι κολικοί...τις τελευταίες μέρες είναι κεφτεδάκια αλλά ευτυχώς όχι πολύ σκληρά..Ανά 2 μέρες που κάνει δλδ!

Καλησπέρα να σου ζήσει το μωράκι σου!!  Εμένα μικρούλης έκανε ανά τρεις τέσσερις μέρες. Σημασία είχε να ήταν μαλακά. Πίναμε γάλα υποαλλεργικο λόγω αλλεργίας οπότε δεν αλλάξαμε. Του έκανα μασάζ στην κοιλίτσα (έχει βίντεο στο YouTube) και μία δύο σταγόνες λαδακι στον πωπο.

Πάντως αυτό που περιγράφεις είναι κλασικοί κολικοί. Θα στρώσει με τον καιρό μόλις σταματήσουν κι αυτοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς ο παιδίατρος μας είχε δώσει προβιοτικα, τις σταγόνες biogaia που είναι για κολικούς και δυσκοιλιοτητα. Μπορείς να τον ρωτήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ ναι κι εμείς!! Είναι τόσο γλυκουληςςςς 🤗🤗
    • Ακόμη δεν το σκεφτόμαστε για 2ο, αλλά πιστεύω μετά τον χρόνο θα το θέλω!! 🙂 Είναι τέλειο όλο αυτό που ζούμε και θα θέλω να το ξαναζήσω! 
    • Εμάς ο παιδίατρος μας είχε δώσει προβιοτικα, τις σταγόνες biogaia που είναι για κολικούς και δυσκοιλιοτητα. Μπορείς να τον ρωτήσεις.
    • ααχ δεν ξέρω αλήθεια... ευτυχώς τώρα ξανα πήρε άδεια ο άντρας μου και με βοηθάει λίγο...οταν γυρίσει στη δουλειά θα ειναι 50 ημερών...μηπως ηρεμήσει λιγο μεχρι τότε! τώρα ξεκινησε μας κανει και γελακια... πεθαίνω κάθε φορά που το κάνει 😍😍
    • Εμένα σε μερικά γευματα κάνει τόσο και σε αλλα  παραπάνω δεν ξέρω..τελοσπαντων θα του το πω πάλι την παραπάνω Δευτέρα που θα πάμε ..να δω και τι βάρος θα έχει πάρει.. @nanouko όλες οι μαμάδες ηρωίδες είναι...είτε με ένα παιδάκι είτε με 5... Το καθένα έχει τις δυσκολίες του  @barbie όχι η αϋπνία δεν παλεύεται με τίποτα ..αυτό έλεγα αν δεν είχα το σχολείο του μεγάλου θα κοιμόμουν λίγο παραπάνω με το μικρό ..αλλά όλα αυτά θα περάσουν και δε θα το καταλάβουμε καθόλου..και θα μας λείπουν κιόλας αυτές οι στιγμές 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...