Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

@melitiniღ αν και δεν μου πεφτει λογος καταλαβαινω αυτα που γραφουν τα κοριτσια! 

Και ο αντρας μου οταν προσπαθουσαμε για το πρωτο παιδι τους πρωτους μηνες ηταν αρνητικος, ενιωθα πως τον τραβολαγαω. Ηταν ανεργος εκεινη την περιοδο και εψαχνε δουλεια και του δημιουργουσε ανασφαλεια. 

Θυμαμαι πως ειχαμε τοτε καθισει και συζητησαμε σε βαθος και καταληξαμε πως ποτε δε θα ειναι οι συνθηκες τελειες και να συνεχισουμε τις προσπαθειες μας. Τον επομενο μηνα ειχα θετικο τεστ και μετα απο μια εβδομαδα βρηκε και δουλεια! 

Τωρα για το δευτερο αυτος με πιεζε ενα χρονο και εγω ημουν σε αναμονη λογω προβληματων που ειχα στη δουλεια. 

Απ'οτι εχω διαβασει ο αντρας σου δεν ειναι εντελως αρνητικος, γιατι για παραδειγμα εχει κανει τις εξετασεις και τις απαναληψεις, αυτο δειχνει μια διαθεση συμμετοχης. Θα μπορουσατε ισως να επιδιωξετε να βρειτε λιγο χρονο οταν ειστε πιο χαλαροι να το συζητησετε με ειλικρινεια μεταξυ σας΄΄, μπορει να σας ξεμπλοκαρει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλη εβδομαδα και απο εμενα, και λεω να μοιραστω τον πονο μου γιατι δεν εχω πουθενα να τα πω..

Περιμενω περιοδο την Παρασκευη, θετικο ωορρηξιας ειχα στις 14 Σεπτεμβρη.. Τον προηγουμενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και συνεχισαμε κατευθειαν την προσπαθεια.. 

Τωρα εχω τρελαθει να ψαχνω σα παρανοικη για συμπτωματα (ενω πραγματικα δεν εχω κανενα συμπτωμα..) Ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα, μονο πονους περιοδου στην αρχη και τελικα ημουν εγκυος. 

Λεω να κανω ενα τεστ πρωιμης ανιχνευσης την Πεμπτη, μεχρι τοτε θα μου σπασουν σιγουρα τα νευρα

Ξερω πως καποια κοριτσια ειχαν εγκυμοσυνη αμεσως μετα απο βιοχημικη και θελω να ελπιζω αλλα απο την αλλη δε νιωθω κατι διαφορετικο ... Πφφφφφ

Αυτα προφανως δεν τα λεω στον αντρα μου γιατι θα μου πει πως ειμαι τρελη που το υπεραναλυω τοσο 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Sofi1987 είπε:

Καλη εβδομαδα και απο εμενα, και λεω να μοιραστω τον πονο μου γιατι δεν εχω πουθενα να τα πω..

Περιμενω περιοδο την Παρασκευη, θετικο ωορρηξιας ειχα στις 14 Σεπτεμβρη.. Τον προηγουμενο μηνα ειχα μια βιοχημικη και συνεχισαμε κατευθειαν την προσπαθεια.. 

Τωρα εχω τρελαθει να ψαχνω σα παρανοικη για συμπτωματα (ενω πραγματικα δεν εχω κανενα συμπτωμα..) Ουτε στην πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχα, μονο πονους περιοδου στην αρχη και τελικα ημουν εγκυος. 

Λεω να κανω ενα τεστ πρωιμης ανιχνευσης την Πεμπτη, μεχρι τοτε θα μου σπασουν σιγουρα τα νευρα

Ξερω πως καποια κοριτσια ειχαν εγκυμοσυνη αμεσως μετα απο βιοχημικη και θελω να ελπιζω αλλα απο την αλλη δε νιωθω κατι διαφορετικο ... Πφφφφφ

Αυτα προφανως δεν τα λεω στον αντρα μου γιατι θα μου πει πως ειμαι τρελη που το υπεραναλυω τοσο 😅

Καλησπέρα κορίτσι μου, καταλαβαίνω το άγχος σου, μιας και εγώ τον Αύγουστο είχα βιοχημικη.. Γενικά ακούγεται ότι μετά από μια εγκυμοσύνη (όποια εξέλιξη κ αν έχει) ο οργανισμός μας είναι πιο έτοιμος και έχεις περισσότερες πιθανότητες να υπάρξει σύλληψη πιο εύκολα.. Εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κρατηθείς μέχρι την Παρασκευή από την άλλη άμα κάνοντας το τεστ σε ηρεμήσει, τότε κάνε ότι σε ηρεμεί. 

Εύχομαι να μας στείλεις και να μας πεις τα ευχάριστα 🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου, καταλαβαίνω το άγχος σου, μιας και εγώ τον Αύγουστο είχα βιοχημικη.. Γενικά ακούγεται ότι μετά από μια εγκυμοσύνη (όποια εξέλιξη κ αν έχει) ο οργανισμός μας είναι πιο έτοιμος και έχεις περισσότερες πιθανότητες να υπάρξει σύλληψη πιο εύκολα.. Εγώ θα σου πρότεινα να προσπαθήσεις να κρατηθείς μέχρι την Παρασκευή από την άλλη άμα κάνοντας το τεστ σε ηρεμήσει, τότε κάνε ότι σε ηρεμεί. 

Εύχομαι να μας στείλεις και να μας πεις τα ευχάριστα 🙏❤️

Λυπαμαι πολυ για τη χαμενη σου εγκυμοσυνη, ευχομαι να εχεις αναρρωσει και να εχετε καλα νεα πολυ πολυ συντομα 🌈 

Θα προσπαθησω να κανω ασκησεις ηρεμιας και να περιμενω οσο μπορω μεχρι το τεστ.. μεχρι τοτε θα ψαχνω κατα φαντασια συμπτωματα 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Sofi1987 είπε:

Λυπαμαι πολυ για τη χαμενη σου εγκυμοσυνη, ευχομαι να εχεις αναρρωσει και να εχετε καλα νεα πολυ πολυ συντομα 🌈 

Θα προσπαθησω να κανω ασκησεις ηρεμιας και να περιμενω οσο μπορω μεχρι το τεστ.. μεχρι τοτε θα ψαχνω κατα φαντασια συμπτωματα 😄

Θα είμαστε και μεις εδώ να σε κρατάμε!!! Κρατήσου 🤞🤞🤞

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Sofi1987κορίτσι μ την Πέμπτη θα δειξει οριακα. Θα εισαι 12η μερα αρα δ ειναι κ απιθανο. Πάντως θα σ πω οτι εγω π ειμαο στην 5η βδομαδα, ουσιαστικά 6 μερες με καθυστέρηση, δεδομένου οτι περιμενα περιοδο την προηγ Κυριακή, δ εχω απολυτως κανενα σύμπτωμα. Μονο τ στηθος μ ειναι γεματο κ βαρυ οπως ακριβώς κ οταν περιμενω περιοδο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Sofi1987 είπε:

Λυπαμαι πολυ για τη χαμενη σου εγκυμοσυνη, ευχομαι να εχεις αναρρωσει και να εχετε καλα νεα πολυ πολυ συντομα 🌈 

Θα προσπαθησω να κανω ασκησεις ηρεμιας και να περιμενω οσο μπορω μεχρι το τεστ.. μεχρι τοτε θα ψαχνω κατα φαντασια συμπτωματα 😄

Εύχομαι για όλες μας σύντομα 🌈... 

14 Σεπτέμβρη είχες ωορρηξία, επαφές πότε είχες;; για να δούμε να κάνουμε συμπαράσταση στην αγωνία σου 🤭🤭🤭

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Tina23 είπε:

Εύχομαι για όλες μας σύντομα 🌈... 

14 Σεπτέμβρη είχες ωορρηξία, επαφές πότε είχες;; για να δούμε να κάνουμε συμπαράσταση στην αγωνία σου 🤭🤭🤭

Χαχαχα :) λοιπον επαφες 14,15 και 16. Ευτυχως το θετικο ωορρηξιας επεσε Σαββατο και πριν απο αυτο δεν ημασταν κ σε μεγαλο κεφι λογω βιοχημικης..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια τώρα κατάφερα να δω τα μηνύματα σας.

Ότι αφορά το θέμα του παιδιού δεν λέω ότι είναι αρνητικός, απλά σαν άνθρωπος είναι πολύ κλειστός και δεν μιλάει για θέματα που αφορούν τη ζωή και το μέλλον μας γενικότερα.  Όταν του λέω γιατί δεν σκέφτεται το μέλλον μου λέει ότι το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι το παρόν.. να ζει το παρόν, δεν τον ενδιαφέρει το μέλλον γιατί δεν ξέρει αν αύριο ζούμε.. και μου λέει κι όλας ότι όταν εμείς κάνουμε σχέδια ο Θεός γελάει. Σε κάτι το οποίο εγώ δεν συμφωνώ γιατί άλλο τα σχέδια και άλλο τα όνειρα... & είμαι άνθρωπος που κάνω και έχω όνειρα.. αν αυτός δεν θέλει να έχει είναι δικό του πρόβλημα. 

Έχουμε συζητήσει πάνω στο θέμα πολύ ανοιχτά κι αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι του στοίχισε πολύ αυτό με το σπέρμα. Θεωρεί τον εαυτό του υπεύθυνο & βασικά το κακό είναι ότι πνίγεται.. μόλις έρθει δυσκολία κατεβάζει ασφάλειες. Το ξέρω αυτό και έχω συμβιβαστεί. Όπως επίσης και ότι το κουπί σε όλο αυτό θα το τραβήξω μόνη μου, από αυτόν το μόνο που θέλω είναι να ακολουθεί χωρίς να φέρνει περετέρο εμπόδια. 

Στο ενδεχόμενο του παιδιού, το θέλω τόσο πολύ που πραγματικά δεν με νοιάζει τι θα κάνει.. ας κάνει ότι θέλει.. μπορώ να το μεγαλώσω & μόνη μου. Δόξα τω Θεώ έχω και τη στήριξη των γωνιών, αν και νομίζω πως αν έρθει ένα παιδί, όσο "αδιάφορος" είναι τώρα τόσο χαζομπαμπάς θα γίνει στην πορεία. Είμαι σίγουρη πως θα φτάσει στο σημείο να μην με αφήνει να ασχοληθώ με το παιδί καθόλου, να τα κάνει όλα αυτός. 😅 αλλά μέχρι να γίνει αυτό έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας.!

Παντευτήκαμε γιατί σκοπός μας ήταν η οικογένεια & η απόκτηση παιδιών. Απλά το θέμα είναι ότι στην πορεία μας βρήκε το πρόβλημα με αποτέλεσμα να χαλάσει όλο μέσα του. Αφού μου το είπε, αν ήξερα ότι δεν μπορώ να κάνω παιδιά δεν θα παντρευόμουν ποτέ. Δεν μπορεί να δεχθεί μέσα του ότι δεν μπορεί να κάνει παιδί φυσιολογικά, αυτό είναι το πρόβλημα & αυτό τον πληγώνει βαθύτατα. Έχει ένα κακό να βλέπει το ποτήρι πάντα μισό άδειο και όχι μισό γεμάτο.. ίσως γι' αυτό σμήξαμε εμείς, γιατί τα ετερώνυμα έλκονται.. 🥰

& όπως πολύ σωστά μου είπε μια φίλη μου προχθές "ο επιμένων στο τέλος νικά". Έτσι κι εγώ.. μόλις έρθει αυτό το σποράκι όλα θα πάρουν το σωστό τους δρόμο. 🙃😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melitiniღ ενα θα σου πω. Με πολυ χειρότερο σπερμα εμεινα εγκυος 4 φορες φυσιολογικα. Μονο στην 1η ζοριστηκαμε 2 χρόνια. Αντε κ έκανες κ εξωσωματικη? Και? Το αποτέλεσμα μετραει κ οχι ο τροπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@melitiniღ ενα θα σου πω. Με πολυ χειρότερο σπερμα εμεινα εγκυος 4 φορες φυσιολογικα. Μονο στην 1η ζοριστηκαμε 2 χρόνια. Αντε κ έκανες κ εξωσωματικη? Και? Το αποτέλεσμα μετραει κ οχι ο τροπος.

Βρε εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εκείνος όμως δεν το βλέπει έτσι.. μη ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο και ο ανδρικός εγωισμός έτσι.. που αυτή τη στιγμή έχει θιχτεί ανεπανόρθωτα.  Και ο δικός μου είναι άνθρωπος παλιάς κοπής που λένε.. με μυαλά των παππούδων μας σε κάποια θέματα.

Εντάξει δεν είναι πάντα κακό αυτό.. ίσα ίσα είναι πολύ της οικογένειας & των αρχών της οικογένειας απλά δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι ο κόσμος προχωράει και γενικά υπάρχει μια εξέλιξη στα πράγματα που αυτόν τον βρίσκουν αντίθετο. 

Δεν μπορεί να δεχθεί μέσα του ότι "δεν μπορεί να κάνει παιδιά" .. γιατί κορίτσια μη γελιόμαστε, σε άλλες εποχές αυτοί οι άντρες θεωρούταν στείροι. Άλλο τώρα αν  τύχει και το φέρει η συγκυρία και γίνει το θαύμα.. γιατί κορίτσι μου εσύ μόνο θαύμα μπορώ να το χαρακτηρίσω αυτό που σου έχει τύχει. 

Ίσως ο τρόπος που έγραψα κάποια πράγματα να παρεξηγήθηκε, δεν έχω κάποιο θέμα μαζί του πέρα από το θέμα του παιδιού! και αυτό ξανά επαναλαμβάνω έχει να κάνει περισσότερο με το μέσα του, με εκείνον δηλαδή.. δεν είναι δικό μου θέμα.. είναι θέμα αποδοχής κάποιον πραγμάτων. Αν έρθει το σποράκι πιστεύω πως θα ξεχαστούν όλα, θα είναι απλά παρελθόν & αυτός ένας χαζομπαμπάς χωρίς προηγούμενο. Απλά τώρα βγαίνει μπροστά ο εγωισμός & ο λάθος τρόπος αντιμετώπισης. Σε ανθρώπους με κλειστό χαρακτήρα είναι δύσκολο να επέμβεις & να τους αλλάξεις, ακριβώς επειδή δεν σ' αφήνουν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@melitiniღ κορίτσι μου οποιος σας ειπε οτι δ μπορεις να μεινεις εγκυος φυσιολογικα κανει λαθος. Γι αυτο σ εγραψα. Ναι οκ εχετε ενα κακο σπερμα. Αλλα δ ειναι απίθανη η φυσιολογικη συλληψη. Κανεις δ μπορει να σ εγγυηθει το ποτε. Εμενα ετσι μ ειχε πει ο εξωσωματικος. Μπορει να ξεκινησεις προσπαθειες κ να ρθει τ 1ο μηνα, μπορει κ μετα απο 5 χρονια. Μην βγαζετε απο τ μυαλο σαε τη φυσιολογική σύλληψη. Τ θεμα ειναι οτι εσυ δ θες να περιμενεις αλλο. Κ σε καταλαβαίνω απολυτα. Εγω ειχα ταβανι τα 2 χρονια. Δ μπορούσα να περιμένω ουτε μερα παραπάνω. Κ ακριβώς τότε ηρθε. Δ σ λεω οτι ολα τ ζευγάρια με κακο σπερμα θα εχουν φυσιολογική συλληψη αλλα σιγουρα κ γω δ ειμαι ουτε η 1η ουτε η τελευταία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@melitiniღ κορίτσι μου οποιος σας ειπε οτι δ μπορεις να μεινεις εγκυος φυσιολογικα κανει λαθος. Γι αυτο σ εγραψα. Ναι οκ εχετε ενα κακο σπερμα. Αλλα δ ειναι απίθανη η φυσιολογικη συλληψη. Κανεις δ μπορει να σ εγγυηθει το ποτε. Εμενα ετσι μ ειχε πει ο εξωσωματικος. Μπορει να ξεκινησεις προσπαθειες κ να ρθει τ 1ο μηνα, μπορει κ μετα απο 5 χρονια. Μην βγαζετε απο τ μυαλο σαε τη φυσιολογική σύλληψη. Τ θεμα ειναι οτι εσυ δ θες να περιμενεις αλλο. Κ σε καταλαβαίνω απολυτα. Εγω ειχα ταβανι τα 2 χρονια. Δ μπορούσα να περιμένω ουτε μερα παραπάνω. Κ ακριβώς τότε ηρθε. Δ σ λεω οτι ολα τ ζευγάρια με κακο σπερμα θα εχουν φυσιολογική συλληψη αλλα σιγουρα κ γω δ ειμαι ουτε η 1η ουτε η τελευταία.

ναι καταλαβαίνω τι μου λες! και συμφωνώ. Από τη στιγμή που υπάρχει σπέρμα δεν σου αποκλείει κανένας το πότε και το αν έρθει. Μπορει σε 1 σε 2 σε 5 χρόνια, μπορεί και ποτέ, το θέμα είναι πόσο μπορεί ο καθένας να περιμένει και όπως είπες εγώ δεν μπορώ να περιμένω άλλο. Όπως κι εσύ έχω βάλει ταβάνι τα δύο χρόνια τα οποία και κλείνουμε τώρα τον Οκτώβριο οπότε και προχωράω σε εξωσωματική. Τώρα αν έρθει πριν μπω στη διαδικασία έχει καλώς, αν όχι προχωράω και εύχομαι έστω και με αυτόν τον τρόπο να έχουμε επιτυχία! Εννοείται ότι δεν αποκλείω το ενδεχόμενο να πετύχω με εξωσωματική και στο καπάκι που θα χαλαρώσουμε και οι δύο να έρθει κάτι φυσιολογικά. Έχει γίνει άπειρες φορές και το έχω δει και σε συγγενείς μου. Ευχώμεθα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Sofi1987 είπε:

@melitiniღ Απ'οτι εχω διαβασει ο αντρας σου δεν ειναι εντελως αρνητικος, γιατι για παραδειγμα εχει κανει τις εξετασεις και τις απαναληψεις, αυτο δειχνει μια διαθεση συμμετοχης. Θα μπορουσατε ισως να επιδιωξετε να βρειτε λιγο χρονο οταν ειστε πιο χαλαροι να το συζητησετε με ειλικρινεια μεταξυ σας΄΄, μπορει να σας ξεμπλοκαρει.

Ναι! δεν είναι τελείως αρνητικός, ευτυχώς! Αν ήταν τελείως αρνητικός θα υπήρχε όντως μεγάλο πρόβλημα και εκεί δεν θα το συζητούσα καν.

Απλά όπως είπα και πριν είναι πολύ κλειστός σαν άνθρωπος με αποτέλεσμα πολλές φορές να μην μπορώ να διαβάσω τις σκ΄εψεις του. Κάτι που με κάνει να βγάζω ίσως και λάθος συμπεράσταμα σε πολλά θέματα που μας τυχαίνουν.

Το θέμα απλά σε όλο αυτό, είναι ότι του έχει στοιχίσει το κακό σπέρμα. Εδώ μπαίνει ο αντρικός εγωισμός του μπροστά και δεν θέλει να δει καθαρά τα πράγματα. Κάθετε και μοιρολατρεί.

Απο ότι έχω καταλάβει έχει τελείως διαφορετικούς χρόνους απο μένα, εγώ παίρνω αποφάσεις τάκα τάκα, αν έρθει κάποιο πρόβλημα δεν κάθομαι να το αφήνω να με καταβάλει ψυχολογικά, το αρπάζω απο τα μαλλιά και προσπαθώ να βρω τη λύση.. σε αντίθεση με εκείνον που χάνει τη γη κάτω απ' τα πόδια του και θέλει μέρες, μπορεί και μήνες για να πάρει μπροστά η μηχανή του μυαλού του. Και μπορεί να μην πάρει και ποτέ αν δεν τον τραβήξει κάποιος απ' τα σκοτάδια του. Γι' αυτό είπα ότι τα ετερώνυμα όντως έλκονται.!

Δεν είναι κακός άνθρωπος, ίσα ίσα ψυχούλα είναι, απλά κι εγώ "φταίω" κάπου σε όλο αυτό γιατί δεν έχω βρει ακόμη τα κουμπιά του. Δεν με λες και πολύ καπάτσα γυναίκα. 😜 

Που θα πάει όμως, θα τον βρούμε τον δρόμο μας, μια ζωή έχουμε μπροστά μας κάτι θα καταφέρουμε δεν μπορεί..!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η melitiniღ είπε:

Βρε εγώ συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, εκείνος όμως δεν το βλέπει έτσι.. μη ξεχνάμε ότι παίζει ρόλο και ο ανδρικός εγωισμός έτσι.. που αυτή τη στιγμή έχει θιχτεί ανεπανόρθωτα.  Και ο δικός μου είναι άνθρωπος παλιάς κοπής που λένε.. με μυαλά των παππούδων μας σε κάποια θέματα.

Εντάξει δεν είναι πάντα κακό αυτό.. ίσα ίσα είναι πολύ της οικογένειας & των αρχών της οικογένειας απλά δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι ο κόσμος προχωράει και γενικά υπάρχει μια εξέλιξη στα πράγματα που αυτόν τον βρίσκουν αντίθετο. 

Δεν μπορεί να δεχθεί μέσα του ότι "δεν μπορεί να κάνει παιδιά" .. γιατί κορίτσια μη γελιόμαστε, σε άλλες εποχές αυτοί οι άντρες θεωρούταν στείροι. Άλλο τώρα αν  τύχει και το φέρει η συγκυρία και γίνει το θαύμα.. γιατί κορίτσι μου εσύ μόνο θαύμα μπορώ να το χαρακτηρίσω αυτό που σου έχει τύχει. 

Ίσως ο τρόπος που έγραψα κάποια πράγματα να παρεξηγήθηκε, δεν έχω κάποιο θέμα μαζί του πέρα από το θέμα του παιδιού! και αυτό ξανά επαναλαμβάνω έχει να κάνει περισσότερο με το μέσα του, με εκείνον δηλαδή.. δεν είναι δικό μου θέμα.. είναι θέμα αποδοχής κάποιον πραγμάτων. Αν έρθει το σποράκι πιστεύω πως θα ξεχαστούν όλα, θα είναι απλά παρελθόν & αυτός ένας χαζομπαμπάς χωρίς προηγούμενο. Απλά τώρα βγαίνει μπροστά ο εγωισμός & ο λάθος τρόπος αντιμετώπισης. Σε ανθρώπους με κλειστό χαρακτήρα είναι δύσκολο να επέμβεις & να τους αλλάξεις, ακριβώς επειδή δεν σ' αφήνουν. 

Απλα πρεπει να το αποδεχτει για να πατε παρακατω. Το καταλαβαινω είναι δυσκολο ομως η εποχες εχουν αλλαξει και με την εξωσωματικη να τα καταφερετε η να γινει το θαύμα και να ερθει φυσιολογικα. Τιποτα μην αποκλειεις. Τωρα σε τι σταδιο ειστε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου! 
Χθες πήγα στον γιατρο, 36+5, φτάσαμε τα 2600, οι αρτηρίες καλές, τα αμνιακα καλά, πλακούντας grade 1. 
Αυτό όμως που με άγχωσε και με στεναχώρησε είναι ότι λόγω του ότι απόρυθμίζονται τα ζάχαρα και ανεβάζω συνεχώς ινσουλίνη θέλει να γεννήσουμε 38-39 εβδομάδα αν δεν έχω γεννήσει έως τότε. Και μην μου πείτε ότι είναι καλές οι εβδομάδες, δεν είναι αυτό το θέμα αλλα ότι λόγω της πρώτης καισαρική δεν μπορώ να κάνω πρόκληση με όρο και τεχνικούς πόνους. Το μόνο που μπορώ είναι να κάνουμε φυσική πρόκληση που αν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για τοκετό δεν ξέρω κατά ποσο θα λειτουργήσει. 
Θα μιλήσω αύριο με την μαια μου να μου πει τι μπορώ να κάνω για να προετοιμαστεί το σώμα μου όσο γίνεται….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ditaki κοριτσι ισως επειδη έχεις ηδη εναν φυσιολογικο τοκετο, μπορει να μπορουβ να σ βάλουν λιγους τεχνητους πόνους. Μια ηπια πρόκληση. Ρωτα τη μαια σου. Βεβαια αν φτασεις μεχρι 39η βδομαδα εχεις παρα πολλες πιθανοτητες να ξεκινήσει ο τοκετος απο μονος του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η eva96 είπε:

Απλα πρεπει να το αποδεχτει για να πατε παρακατω. Το καταλαβαινω είναι δυσκολο ομως η εποχες εχουν αλλαξει και με την εξωσωματικη να τα καταφερετε η να γινει το θαύμα και να ερθει φυσιολογικα. Τιποτα μην αποκλειεις. Τωρα σε τι σταδιο ειστε;

Όλα θέλουν το χρόνο τους καλώς ή κακώς και κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο απο κάποιους άλλους. Αυτό είναι όλο.

Τώρα είμαστε στη φάση της επιτροπής, για την ακρίβεια είμαι σε φάση επιτροπής. Ο σύζυγος δεν έχει ιδέα ακόμη, θα του το πω τώρα την Πέμπτη που έχω κλείσει ραντεβού να μας δει ο ουρολόγος του. Είναι κι αυτός στο κόλπο, του έχω μιλήσει. Απλά ο σύζυγος θέλει πριν κάνουμε το οτιδήποτε να μας πει ο γιατρός τη γνώμη του, και για τη θεραπεία που έκανε, αν είχε αποτέλεσμα εν τέλη και για το πως προχωράμε απο δω και πέρα.

Εγώ παρόλα αυτά έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά, μιλάω με το κέντρο στη Θεσσαλονίκη, και επιτροπή έχω κλείσει να περάσω τον Οκτώβριο, περιμένω απο το νοσοκομείο τηλέφωνο για την ημέρα και ώρα απλά που θα πάμε. Δεν θέλω να χάνω άσκοπα χρόνο όταν τα πράγματα θα οδηγηθούν στο τέλος ούτως η άλλος εκεί.

Έχω μάθει να βλέπω πολύ μπροστά εγώ απλά σε σχέση με εκείνον, οπότε λίγο φρενάρω κάποιες φορές για να με φτάνει.. χα χα χα! Αιγοκεράκι για.. πριν πεινάσω μαγειρεύω..!!! 😜 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η ditaki είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου! 
Χθες πήγα στον γιατρο, 36+5, φτάσαμε τα 2600, οι αρτηρίες καλές, τα αμνιακα καλά, πλακούντας grade 1. 
Αυτό όμως που με άγχωσε και με στεναχώρησε είναι ότι λόγω του ότι απόρυθμίζονται τα ζάχαρα και ανεβάζω συνεχώς ινσουλίνη θέλει να γεννήσουμε 38-39 εβδομάδα αν δεν έχω γεννήσει έως τότε. Και μην μου πείτε ότι είναι καλές οι εβδομάδες, δεν είναι αυτό το θέμα αλλα ότι λόγω της πρώτης καισαρική δεν μπορώ να κάνω πρόκληση με όρο και τεχνικούς πόνους. Το μόνο που μπορώ είναι να κάνουμε φυσική πρόκληση που αν δεν υπάρχουν οι προϋποθέσεις για τοκετό δεν ξέρω κατά ποσο θα λειτουργήσει. 
Θα μιλήσω αύριο με την μαια μου να μου πει τι μπορώ να κάνω για να προετοιμαστεί το σώμα μου όσο γίνεται….

Τα ίδια είχα και εγώ συν ένα Τεράστιομωρο γέννησα 39+3 και γεννήθηκε 4690 επηρεάστηκε απ' το ζάχαρο το οποίο ανακαλύφθηκε στην αργά :-( . Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις . Είχες τόσα όνειρα να ζήσεις τον φυσιολογικό τοκετό έκανα τα πάντα επαφές σκάλες περπάτημα μπάλα κτλ όλα αλλά καμία ένδειξη. Έκλαψα όταν 39+2 είδαμε ότι δεν πάει . Όμως το πήρα απόφαση σημασία γιαμ ένα είχε το αγοράκι μου να είναι στα χέρια μου γερό και δυνατό. Μακάρι να ζούσα και τις 2 γέννες όπως τις είχα ονειρευτεί. Ειδικά στον πρώτο μπήκα πολύ έκτακτα έφαγα και πόνους. Και έκανα κανονική πρόκληση όμως δεν ήταν έτοιμος και εγώ είχα πολύ χαμηλά αιμοπετάλια. 

Το όλο θέμα είναι το ζάχαρο σου που δεν ρυθμίζεται όμως θα σου πω κάπου στην 37 εβδ τώρα δηλαδή θα δεις ότι θα αρχίσει να ρυθμίζεται. Ξεκινά και περπάτημα θα βοηθήσει σε όλα τοκετό + ζάχαρο . Θα σου έλεγα σαν συμβουλή 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 56 λεπτά, ο/η melitiniღ είπε:

Όλα θέλουν το χρόνο τους καλώς ή κακώς και κάποιοι άνθρωποι χρειάζονται περισσότερο χρόνο απο κάποιους άλλους. Αυτό είναι όλο.

Τώρα είμαστε στη φάση της επιτροπής, για την ακρίβεια είμαι σε φάση επιτροπής. Ο σύζυγος δεν έχει ιδέα ακόμη, θα του το πω τώρα την Πέμπτη που έχω κλείσει ραντεβού να μας δει ο ουρολόγος του. Είναι κι αυτός στο κόλπο, του έχω μιλήσει. Απλά ο σύζυγος θέλει πριν κάνουμε το οτιδήποτε να μας πει ο γιατρός τη γνώμη του, και για τη θεραπεία που έκανε, αν είχε αποτέλεσμα εν τέλη και για το πως προχωράμε απο δω και πέρα.

Εγώ παρόλα αυτά έχω μαζέψει όλα τα χαρτιά, μιλάω με το κέντρο στη Θεσσαλονίκη, και επιτροπή έχω κλείσει να περάσω τον Οκτώβριο, περιμένω απο το νοσοκομείο τηλέφωνο για την ημέρα και ώρα απλά που θα πάμε. Δεν θέλω να χάνω άσκοπα χρόνο όταν τα πράγματα θα οδηγηθούν στο τέλος ούτως η άλλος εκεί.

Έχω μάθει να βλέπω πολύ μπροστά εγώ απλά σε σχέση με εκείνον, οπότε λίγο φρενάρω κάποιες φορές για να με φτάνει.. χα χα χα! Αιγοκεράκι για.. πριν πεινάσω μαγειρεύω..!!! 😜 

Καλημέρα! Κ εγω τα δυο χρόνια ειχα βαλει ταβάνι! Υπάρχουν μερικά ζευγάρια που όντως πέτυχαν φυσιολογικα! Μια φίλη μου με 200.000 σπέρμα έχουν τώρα το 3 χρονών μωράκι τους.εμεις απο την αλλη με καλύτερο σπέρμα ελεύθερο ΣΕξ κ προσπάθειες εδω και πέντε χρόνια ειχα εγκυμοσύνη με εξωσωματικη  ειναι πως θα σου κατσει το λαχείο! Αν δεν μπορείς να περιμένεις αλλο να κανεις οτι πιστεύεις καλύτερο! Να ρωτήσω κατι; μετα απο ποσο καιρο σου εκλεισαν για επιτροπή; και οταν λες πρέπει να πας στο νοσοκομείο σε ποιο; εγω οταν περασα επιτροπή το απλα πηγα τα χαρτια στον εοππυ κ με πηραν να παω να παρω την έγκριση βέβαια τοτε είχαμε και κοβιντ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Apol είπε:

Καλημέρα! Κ εγω τα δυο χρόνια ειχα βαλει ταβάνι! Υπάρχουν μερικά ζευγάρια που όντως πέτυχαν φυσιολογικα! Μια φίλη μου με 200.000 σπέρμα έχουν τώρα το 3 χρονών μωράκι τους.εμεις απο την αλλη με καλύτερο σπέρμα ελεύθερο ΣΕξ κ προσπάθειες εδω και πέντε χρόνια ειχα εγκυμοσύνη με εξωσωματικη  ειναι πως θα σου κατσει το λαχείο! Αν δεν μπορείς να περιμένεις αλλο να κανεις οτι πιστεύεις καλύτερο! Να ρωτήσω κατι; μετα απο ποσο καιρο σου εκλεισαν για επιτροπή; και οταν λες πρέπει να πας στο νοσοκομείο σε ποιο; εγω οταν περασα επιτροπή το απλα πηγα τα χαρτια στον εοππυ κ με πηραν να παω να παρω την έγκριση βέβαια τοτε είχαμε και κοβιντ

Έτσι είναι, το σπέρμα είναι λαχείο νομίζω και έχει να κάνει και ποιος το παίζει. Σε άλλους κάθετε ο λαχνός και σε άλλους όχι. Εγώ πιστυεώ πως σε μας μετά απο δύο χρόνια δεν παίζει να καθήσει γιατί έχουμε κουραστεί ψυχολογικά και οι δύο.

Τότε ήμουν 33 στα 34 και τώρα 35 στα 36, οπότε δεν θέλω ηλικιακά να περιμένω άλλο, όσο με παίρνει θέλω να το προσπαθήσω με εξωσωματική τώρα που υποτίθετε ότι έχω καλο απόθεμα και καλά ωάρια.

Επιτροπή εγώ θα περάσω στο νοσοκομείο της Αλεξανδρούπολης. Πήρα τέλος Αυγούστου για να κλείσω ραντεβού και μου είπαν ότι η επιτροπή θα συνεδριάσει τον Οκτώβριο. Μου είπαν ότι θα με πάρουν αρχές Οκτωβρίου για να μου πούνε μέρα και ώρα και απο ότι ξέρω κι απο άλλες κοπέλες φίλες μου, χρειάζεται φυσική παρουσία, σε φωνάζουν, σε ρωτάνε δύο τρία πράγματα για την περίπτωσή σου και βγάζουν την απόφαση εκείνη την ώρα, την παίρνεις και φεύγεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Τα ίδια είχα και εγώ συν ένα Τεράστιομωρο γέννησα 39+3 και γεννήθηκε 4690 επηρεάστηκε απ' το ζάχαρο το οποίο ανακαλύφθηκε στην αργά :-( . Ξέρω ακριβώς πως νιώθεις . Είχες τόσα όνειρα να ζήσεις τον φυσιολογικό τοκετό έκανα τα πάντα επαφές σκάλες περπάτημα μπάλα κτλ όλα αλλά καμία ένδειξη. Έκλαψα όταν 39+2 είδαμε ότι δεν πάει . Όμως το πήρα απόφαση σημασία γιαμ ένα είχε το αγοράκι μου να είναι στα χέρια μου γερό και δυνατό. Μακάρι να ζούσα και τις 2 γέννες όπως τις είχα ονειρευτεί. Ειδικά στον πρώτο μπήκα πολύ έκτακτα έφαγα και πόνους. Και έκανα κανονική πρόκληση όμως δεν ήταν έτοιμος και εγώ είχα πολύ χαμηλά αιμοπετάλια. 

Το όλο θέμα είναι το ζάχαρο σου που δεν ρυθμίζεται όμως θα σου πω κάπου στην 37 εβδ τώρα δηλαδή θα δεις ότι θα αρχίσει να ρυθμίζεται. Ξεκινά και περπάτημα θα βοηθήσει σε όλα τοκετό + ζάχαρο . Θα σου έλεγα σαν συμβουλή 

 

 

Μωρέ όλα τα κάνω και περπάτημα και σκάλες και επαφές και ανανά τρώω και κάνω και ασκήσεις στην μπαλα. Θα κάνω ότι μπορώ για να βοηθήσω να γεννηθεί φυσιολογικά αλλιώς καισαρικούλα πάλι…το καλό είναι ότι τα έχω ζήσει και τα δυο και ξέρω λίγο πολύ πως θα είναι μετά. Εννοείται δεν θα ρισκάρω με το ζάχαρο την υγεία του παιδιού…θέλω να ειναι γερη! 
Τέλος της εβδομάδας θα με δει και η μαία μου να δούμε πως πάμε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου!

Είναι καμία άλλη στη φάση ωορρηξίας - επαφών αυτή την περίοδο; 

Εγώ όπως έχω αναφέρει πιο πάνω, μπήκα πάλι σε αυτή τη φάση, σήμερα 10η μέρα το απόγευμα θα κάνω ένα τεστ ωορρηξίας, και πριν καμία ώρα είχα ενόχληση στην ωοθήκη, τα προεόρτια λογικά αλλά πήγα gym και τώρα μου πέρασε. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμέναααα!! Χθες πήρα τα αποτελέσματα της καλλιέργειας και το αντιβιόγραμμα..μαντέψτε..δεν βγήκε e coli..βγήκε το klebsiella..ούτε ακουστά δεν το είχα..πως τα κολλάω όλα αυτά, αλήθεια απορώ..έχω το απόγευμα ουρολόγο, δεν την γλιτώνω την αντιβίωση οπότε θα περάσει έτσι κι αυτός ο μήνας για εμας χωρίς προσπάθειες..

επίσης έκανε και ο σύντροφος επαναληπτικό σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια και περιμένουμε και από εκεί τα αποτελέσματα..ελπίζω να είμαστε οκ από αυτη την πλευρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Στο εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! Πίστη και υπομονή να έχετε και ότι είναι να γίνει θα γίνει. Εγώ και ο σύζυγος έχουμε στίγμα. Όταν είμασταν σε σχέση έμεινα έγκυος φυσιολογικά και δεν ξέραμε ο ένας για τον άλλον για το στίγμα και τι επιπτώσεις έχει σε μια εγκυμοσύνη. Δυστυχώς το μάθαμε με το χειρότερο τρόπο. Όταν και οι δυο έχουν στίγμα το έμβρυο έχει 25% πιθανότητα να έχει μεσογειακή αναιμία, 25% να είναι εντελώς υγιέστατο και 50% να γεννηθεί με στίγμα όπως εμείς. Το δικό μας μωράκι είχε τη βαριά μορφή μεσογειακής αναιμίας και κάναμε διακοπή της κύησης. Την ημέρα εκείνη μου είπε μια φίλη μου που δουλεύει σε κέντρο εξωσωματικής ότι θα μπορούσα να κάνω προεμφυτευτικό έλεγχο. Αφήσαμε να περάσει ένα τρίμηνο, παντρευτήκαμε και κάναμε την πρώτη μας προσπάθεια. Ήμουν 33. Δεν θέλαμε να προσπαθήσουμε ποτέ φυσιολογικά.
    • Αχ βρε @Amp92 κι εμείς τα ίδια..η μικρή κάτι κόλλησε από τον παιδικό, με πήραν και έφυγα από τη δουλειά για να την πάρω γιατί έχει δέκατα. Άρα απλά περιμένω τη σειρά μου😁 Κι εμείς φτιάχνουμε σπίτι και πάνε όλα στραβα με εργάτες κλπ κι έχω αγχωθει πολύ ότι δεν θα τα καταφέρουμε μεχρι να γεννησω.. τέλοσπαντων να μαστε καλά κι ότι γίνει! Εν τω μεταξύ μέναμε σε ενοίκιο μέχρι τον Ιούνιο, το σπίτι πουλήθηκε, κάναμε μετακόμιση σε μια γκαρσονιέρα που έχουμε άρον άρον και στο καπάκι μένω κι έγκυος...και λέω εεε πόσα πια σε ένα χρόνο... Με το καλό να πάτε στο νέο σας σπίτι!
    • Εμένα πιπίλα δε μου κρατάει κορίτσια. Ίσως να την πάρει όταν υποφέρει πολύ για 1-2 λεπτά και μετά μου τη φτύνει. Δεν τη θέλει. Αλλά να σας πω την αλήθεια ούτε εγώ την πολύ θέλω...
    • Καλημέρα κορίτσια μου!!! Όλα τέλεια εχθές με τη φωτογράφιση. Ευτυχώς η Ισμήνη-Μαρία ήταν πολύ ήρεμη και συνεργάσιμη!  @nanoukoεμένα μου είχαν πει ότι για έναν χρόνο δε θέλουν εγκυμοσύνη! Τρεις μήνες μου φαίνονται πολλοί λίγοι.  @Elkμου πως είσαι σήμερα κορίτσι μου;  Εγώ της δίνω σταγόνες bio gaia. Πήρα και την κρέμα της Frezyderm. Βοηθάνε αλλά η Ισμήνη-Μαρία τους περνάει πολύ ήπια τους κολικούς ευτυχώς. Δηλαδή με λίγο κούνημα και στήθος ηρεμεί.  Πήγα και στη γιατρό σήμερα.  Μια χαρά τα βρήκε όλα και μου είπε να κάνω εξετάσεις θυρεοειδή (που έχω ήδη προγραμματίσει για αύριο) και ΠΑΠ σε 2 μήνες αλλά της είπα ότι είχα κάνει Δεκέμβριο και έχω κανονίσει πάλι να κατέβω Δεκέμβριο. Οπότε μου είπε θα τα πούμε το Δεκέμβριο μια χαρά.  Επιτέλους ένα ένα τα τελειώνω αυτά που έχω να κάνω εδώ. Να φύγω κορίτσια μου... δεν αντέχω άλλο. Τη "μαμά" μου μόνο θέλω. Με τους άλλους κουράστηκα. Πάλι αρπάχτηκα με τον μπαμπά μου... οι ορμόνες μου κάνουν πάρτι και θέλω την ησυχία μου!
    • @Elenaki_ και @Annoula1995 καλησπέρα κορίτσια αναμένουμε τα νέα σας από β επιπέδου κ υπέρηχο αντίστοιχα ❤️❤️❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...