Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αγαπητέ Σεπτέμβρη , δρόσισε μας με φιλιά και γέμισε τις κοιλιτσες μας με μωρά❤️❤️🌈🌈


Elenaki12

Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου!! Γενικά για εμένα ο Σεπτέμβρης είναι κάπως σαν τον Ιανουάριο. Νέα ξεκινήματα, νέοι στόχοι για τη σεζόν, νέα όνειρα και ελπίδες. Εύχομαι λοιπόν ολόψυχα πολλά θετικά τεστ αυτή τη σεζόν, να γεμίσουμε κατακόκκινες γραμμουλες, μεγάλες χοριακες και ακόμα μεγαλύτερες κοιλιτσες 🙏🤞🧿

Σε άλλα νέα, εμείς χτες 1 του μήνα (στη γιορτή μου) βαφτίσαμε το μικρό μου κοριτσάκι. Το ουράνιο τόξο μου πλέον ονομάζεται Λυδία και τελευταία στιγμή της βάλαμε και δεύτερο όνομα το Γεωργία στη μνήμη του άντρα της νονάς που ο άντρας μου τον είχε πιο πάνω και από πατέρα του. Τον χάσαμε όσο ήμουν έγκυος και δεν πρόλαβε να γνωρίσει την μικρούλα μας αλλά είμαι σίγουρη ότι την προσέχει από εκεί ψηλά. 

Πολύ άγχος η όλη διαδικασία, η μικρή πλανταξε με αποτέλεσμα να μην την κρατήσει καθόλου η νονά σε όλο το μυστήριο. Ευτυχώς ο παπάς ήταν ελαστικός καιε.αφησε να την κρατάω εγώ συνεχώς. Φυσικά δεν πρόλαβα να δω ή να χαρώ τίποτα. Τρέχαμε σαν παλαβοί να βγάλουμε φωτογραφίες, να μιλήσουμε σε κόσμο, να χαιρετήσουμε και όλα αυτά. Τραπέζι δεν κάναμε, είχαμε απλά το candy bar, το οποίο έπρεπε να μαζευτεί αρον άρον γιατί ξεκινούσε η επόμενη βάφτιση.

Συγκινήθηκα ωστόσο πολύ, και μαντεψτε το θέμα της βάφτισης.. φυσικά ουράνιο τοξο🌈🌈

FB_IMG_1725227698576.jpg

FB_IMG_1725227674018.jpg

FB_IMG_1725227691910.jpg

Αγαπημένη μου να σας ζήσει η νεοφώτιστη!!! Είναι όλα υπέροχα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 904
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου!! Γενικά για εμένα ο Σεπτέμβρης είναι κάπως σαν τον Ιανουάριο. Νέα ξεκινήματα, νέοι στόχοι για τη σεζόν, νέα όνειρα και ελπίδες. Εύχομαι λοιπόν ολόψυχα πολλά θετικά τεστ αυτή τη σεζόν, να γεμίσουμε κατακόκκινες γραμμουλες, μεγάλες χοριακες και ακόμα μεγαλύτερες κοιλιτσες 🙏🤞🧿

Σε άλλα νέα, εμείς χτες 1 του μήνα (στη γιορτή μου) βαφτίσαμε το μικρό μου κοριτσάκι. Το ουράνιο τόξο μου πλέον ονομάζεται Λυδία και τελευταία στιγμή της βάλαμε και δεύτερο όνομα το Γεωργία στη μνήμη του άντρα της νονάς που ο άντρας μου τον είχε πιο πάνω και από πατέρα του. Τον χάσαμε όσο ήμουν έγκυος και δεν πρόλαβε να γνωρίσει την μικρούλα μας αλλά είμαι σίγουρη ότι την προσέχει από εκεί ψηλά. 

Πολύ άγχος η όλη διαδικασία, η μικρή πλανταξε με αποτέλεσμα να μην την κρατήσει καθόλου η νονά σε όλο το μυστήριο. Ευτυχώς ο παπάς ήταν ελαστικός καιε.αφησε να την κρατάω εγώ συνεχώς. Φυσικά δεν πρόλαβα να δω ή να χαρώ τίποτα. Τρέχαμε σαν παλαβοί να βγάλουμε φωτογραφίες, να μιλήσουμε σε κόσμο, να χαιρετήσουμε και όλα αυτά. Τραπέζι δεν κάναμε, είχαμε απλά το candy bar, το οποίο έπρεπε να μαζευτεί αρον άρον γιατί ξεκινούσε η επόμενη βάφτιση.

Συγκινήθηκα ωστόσο πολύ, και μαντεψτε το θέμα της βάφτισης.. φυσικά ουράνιο τοξο🌈🌈

FB_IMG_1725227698576.jpg

FB_IMG_1725227674018.jpg

FB_IMG_1725227691910.jpg

Να την χαίρεστε την νεοφώτιστη και πάντα γερή να είναι ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια.μου τα νεα μου εμεις δυσκολα ακομη πολυυυυ...δε μπορω να σταματησω να κλαιω, ειμαι ανησυχη,Θα παραμεινουμε εντατικη και θα κανουμε και στεφανιογραφια σε 2 μερες🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η arntalia είπε:

Κοριτσια.μου τα νεα μου εμεις δυσκολα ακομη πολυυυυ...δε μπορω να σταματησω να κλαιω, ειμαι ανησυχη,Θα παραμεινουμε εντατικη και θα κανουμε και στεφανιογραφια σε 2 μερες🙏🙏🙏🙏

Γρήγορα περαστικά και καλά αποτελέσματα. Πως να είσαι καλά; Είναι δύσκολο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Κοριτσια.μου τα νεα μου εμεις δυσκολα ακομη πολυυυυ...δε μπορω να σταματησω να κλαιω, ειμαι ανησυχη,Θα παραμεινουμε εντατικη και θα κανουμε και στεφανιογραφια σε 2 μερες🙏🙏🙏🙏

Υπομονή κορίτσι μου, είναι λογικό από την μια να τις κάνουν όλες τις εξετάσεις για να βρούνε την αιτία. Εύχομαι καλά αποτελέσματα και πολύ σύντομα να επιστρέψετε σπίτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Αν και δεν είναι μέσα στις 40 μαρτυροπαρθένες, το όνομα Ισμήνη το έχουν να γιορτάζει την 1η Σεπτεμβρίου μαζί τους. Μάλλον δεν ήξεραν που να το βάλουν... χαχαχαχαχα 

Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου. 

Πως είσαι εσύ; Όλα καλά με την ουροδόχο σου;;;😁

Μπααα ακόμα παιχνίδι την έχει. Έχω βαρύνει αρκετά τις τελευταίες μέρες, κουράζομαι με το παρά μικρό και νυστάζω συνέχεια. Και με δυο μικρά παιδιά στο σπιτι δεν είναι πολύ εύκολη η κατάσταση…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Θέτις Κ. μου ποσο πολύ χάρηκα με τα νέα σου! Να συνεχίσουν όλα μέχρι τέλους καλά και να συνεχίσεις και εσυ να απολαμβάνεις αυτό το ταξίδι που ζεις!!!!!🩵🩵🩵🩵

@Elli13 να σας ζήσει η Λύδια Γεωργία!!!! Να είναι πάντα τυχερή και καλότυχη στη ζωή της….🩷🩷🩷🩷

@arntalia κουράγιο κορίτσι μου! Εύχομαι όταν ολοκληρωθούν οι εξετάσεις να έχεις κάποια καλά νέα για την μαμα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια. Σας διαβαζω καθημερινά αλλα δ προλαβαινω να γράψω. Γυρισαμε απο διακοπες, στο καπακι ξεκινησα δουλεια, οπότε παλευουμε να μπουμε σε σειρα.

@Elli13 κορίτσι μου να σας ζησει η κουκλα σας! Γερη, καλοτυχη κ καλοφωτισμενη! Πως εισαο εσυ? Πως πηγε με τον αποθηλασμο τελικα?

@Tina23οχι κορίτσι μ δ γιορταζω, ψευδώνυμο ειναι το Διωνη χαχα. Για μενα να έχετε επαφες. Οχι για τέκνοποιηση. Για την επαφη, τη ζεστασια, την αυτοπεποίθηση σου. Η σωματικη επαφη θα σου κανει καλο. Συναισθηματικα κυρίως. Και αν πετύχεις τις γονιμες καλως, αν οχι παλι καλως. Εμενα π μ ειχε απαγορευσει ο γιατρός επαφες για εγκυμοσύνη ενα εξαμηνο, ειχα αναγκη την επαφη με τον αντρα μ γενικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@arntaliaκορίτσι μου μπορεί να εχετε δρομο ακομα μπροστά σας αλλα να σκεφτεσαι οτι καθε μερα που περναει ειναι προς οφελος σας. Η μανουλα σου παλευει για να ειναι διπλα σου. Κανε κουραγιο και εύχομαι ολα να πανε πολυ πολυ καλύτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

Καλησπέρα κορίτσια. Σας διαβαζω καθημερινά αλλα δ προλαβαινω να γράψω. Γυρισαμε απο διακοπες, στο καπακι ξεκινησα δουλεια, οπότε παλευουμε να μπουμε σε σειρα.

@Elli13 κορίτσι μου να σας ζησει η κουκλα σας! Γερη, καλοτυχη κ καλοφωτισμενη! Πως εισαο εσυ? Πως πηγε με τον αποθηλασμο τελικα?

@Tina23οχι κορίτσι μ δ γιορταζω, ψευδώνυμο ειναι το Διωνη χαχα. Για μενα να έχετε επαφες. Οχι για τέκνοποιηση. Για την επαφη, τη ζεστασια, την αυτοπεποίθηση σου. Η σωματικη επαφη θα σου κανει καλο. Συναισθηματικα κυρίως. Και αν πετύχεις τις γονιμες καλως, αν οχι παλι καλως. Εμενα π μ ειχε απαγορευσει ο γιατρός επαφες για εγκυμοσύνη ενα εξαμηνο, ειχα αναγκη την επαφη με τον αντρα μ γενικα.

Αααααα δν το ήξερα, δν πείραζει όμως, η ευχή είναι ευχή ❣️
Ναι κάπως έτσι το νιώθω, να έχουμε επαφές αλλά να κυλήσει ήρεμα και χωρίς υπολογισμούς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Katiana1987 είπε:

Ωωωωχχχχ... Την ώρα της επαφής σ' έπιασε;;; Απίστευτο! Περαστικά σου κοπέλα μου! Έχω πάθει άπειρους κολικούς εντέρου κι έναν νεφρού!!! Δεν παλεύεται!

Αστα να πάνε, νομίζω επειδή κατουριόμουν και λέω μηπως ήταν πρησμένη η κύστη μου κ επηρεάστηκε όλο το σύστημα με την επαφή και το ταρακούνημα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annie! είπε:

Αστα να πάνε, νομίζω επειδή κατουριόμουν και λέω μηπως ήταν πρησμένη η κύστη μου κ επηρεάστηκε όλο το σύστημα με την επαφή και το ταρακούνημα. 

Πωπω βρε κορίτσι μου! Σε έχει ξανά πιάσει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια ο μήνας που θα γένναγα ήρθε και μόλις έμαθα ότι γέννησε μια συγγενής και περιμένω άλλες τρεις γεννήσεις μέσα σ αυτό το μήνα.

ΠΩΣ θα το διαχειριστώ κορίτσια;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗΣ ΤΩΡΑΑΑΑ

Χαίρομαι για τη χαρά τους και λυπάμαι για την τύχη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Αχ κορίτσια ο μήνας που θα γένναγα ήρθε και μόλις έμαθα ότι γέννησε μια συγγενής και περιμένω άλλες τρεις γεννήσεις μέσα σ αυτό το μήνα.

ΠΩΣ θα το διαχειριστώ κορίτσια;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗΣ ΤΩΡΑΑΑΑ

Χαίρομαι για τη χαρά τους και λυπάμαι για την τύχη μου.

Πολύ λογικό κορίτσι μου, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, παρατήρησε αυτό που έρχεται στη σκέψη και πήγαινε παρακατω. Θα περάσει.. θα φύγει κι ο Σεπτέμβρης και θα έρθει και η ώρα που θα γεννήσεις εσύ και όλα θα μοιάζουν σαν ένα όνειρο τα προηγούμενα που πέρασε.  🌸🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα! Κάτι άσχετο! Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο αλλά ολο σκέφτομαι μην τυχον ειμαι και δε το ξέρω και ολο το αναβάλλω.Εσεις που έχετε τη γυμναστική στη ζωή σας συνεχίζετε κανονικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η eva_gge_lia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κάτι άσχετο! Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο αλλά ολο σκέφτομαι μην τυχον ειμαι και δε το ξέρω και ολο το αναβάλλω.Εσεις που έχετε τη γυμναστική στη ζωή σας συνεχίζετε κανονικά?

O γιατρός μου είχε πει όχι βάρη και έντονη αερόβια πχ crossfit . Όλα τα άλλα είναι αποδεκτά.

Να ξεκινήσεις βοηθάει και την ψυχολόγια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως κι αυτό που δεν κάνω τεστ ωορρηξίας από τη μια είναι καλό γιατί δεν με αγχώνει στην παρούσα φάση κι από την άλλη τώρα δεν ξέρω που βρίσκομαι 😆 

Νιώθω τώρα έτσι ήπια τραβήγματα κάπως στην μήτρα, και θεωρώ ότι έχει περάσει η ωορρηξία. Από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και εντελώς σίγουρη. Αλλά είναι νωρίς για να έχω συμπτώματα πριν την περίοδο που είναι να έρθει σε 2 βδομάδες πάνω κάτω.

Βασικά μάλλον πρέπει να μην ασχοληθώ καθόλου με το τι νιώθω χαχα γιατί θα το κάψω 😜

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η eva_gge_lia είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Κάτι άσχετο! Σκέφτομαι να ξεκινήσω πάλι γυμναστήριο αλλά ολο σκέφτομαι μην τυχον ειμαι και δε το ξέρω και ολο το αναβάλλω.Εσεις που έχετε τη γυμναστική στη ζωή σας συνεχίζετε κανονικά?

Πότε θα ξέρεις σίγουρα αν είσαι; Τώρα στα κοντά; Αν ναι, περίμενε και μετά ξεκινάς αν όχι ξεκινά και αν είσαι τελικά το βλέπεις τότε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Naty_ είπε:

Πάντως κι αυτό που δεν κάνω τεστ ωορρηξίας από τη μια είναι καλό γιατί δεν με αγχώνει στην παρούσα φάση κι από την άλλη τώρα δεν ξέρω που βρίσκομαι 😆 

Νιώθω τώρα έτσι ήπια τραβήγματα κάπως στην μήτρα, και θεωρώ ότι έχει περάσει η ωορρηξία. Από την άλλη δεν μπορώ να είμαι και εντελώς σίγουρη. Αλλά είναι νωρίς για να έχω συμπτώματα πριν την περίοδο που είναι να έρθει σε 2 βδομάδες πάνω κάτω.

Βασικά μάλλον πρέπει να μην ασχοληθώ καθόλου με το τι νιώθω χαχα γιατί θα το κάψω 😜

Εάν σε αγχώνουν καλά κάνεις και τα άφησες. Να ακούς την επιθυμία σου!

Εάν δεν σε αγχώνουν να τα κάνεις,θα βρεις ένα μπούσουλα να καταλαβαίνεις το σώμα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Πολύ λογικό κορίτσι μου, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι, παρατήρησε αυτό που έρχεται στη σκέψη και πήγαινε παρακατω. Θα περάσει.. θα φύγει κι ο Σεπτέμβρης και θα έρθει και η ώρα που θα γεννήσεις εσύ και όλα θα μοιάζουν σαν ένα όνειρο τα προηγούμενα που πέρασε.  🌸🙏

Βαρέθηκα να περιμένω να έρθει η ώρα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Naty_ είπε:

Τώρα σε τι φάση είσαι θύμισε μου, έχετε επαφες; 

Είχα ωορρηξία 25/8 (επιβεβαιωμένο με κατά κόκκινο τεστ). Επαφές εκεί κοντά στις 21,23,25,26,27/8.

Σήμερα 8 μέρες μετά, ξύπνησα με πόνους στο σώμα και έναν ελαφρύ πόνο στην κοιλία λίγο ψηλά κοντά στον αφαλό. Σίγουρα περίοδος άλλα το μυαλό κάνει ψεύτικα σενάρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η ChrisElen είπε:

Είχα ωορρηξία 25/8 (επιβεβαιωμένο με κατά κόκκινο τεστ). Επαφές εκεί κοντά στις 21,23,25,26,27/8.

Σήμερα 8 μέρες μετά, ξύπνησα με πόνους στο σώμα και έναν ελαφρύ πόνο στην κοιλία λίγο ψηλά κοντά στον αφαλό. Σίγουρα περίοδος άλλα το μυαλό κάνει ψεύτικα σενάρια

Άρα περιμένεις περίοδο σε καμιά βδομάδα περίπου; Οι επαφές πάντως ήταν καλές 

Μην χάνεις την ελπίδα σου και ταυτόχρονα μείνε συγκρατημένη και σύντομα θα δείξει! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Αχ κορίτσια ο μήνας που θα γένναγα ήρθε και μόλις έμαθα ότι γέννησε μια συγγενής και περιμένω άλλες τρεις γεννήσεις μέσα σ αυτό το μήνα.

ΠΩΣ θα το διαχειριστώ κορίτσια;

ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ Ο ΣΕΜΠΤΕΜΒΡΗΣ ΤΩΡΑΑΑΑ

Χαίρομαι για τη χαρά τους και λυπάμαι για την τύχη μου.

Αχ κορίτσι μου πόσο σε νιώθω! Αλλά εγώ θα σου έλεγα το αντίθετο...

Αντί να περιμένεις να φύγει ο Σεπτέμβρης και να τον έχεις σαν έναν "κακό" μήνα", αγκαλιασέ τον. Ακούγεται τελείως κουφό, αλλά για μένα κάπως έτσι ήταν ο Οκτώβρης του '23 που θα γεννιόταν το πρώτο μωράκι που έχασα. Ένιωθα μια παγωμάρα, έμπαινα στα μωράκια Οκτωμβρίου του 23 εδώ και παρακολουθούσα τις κοπέλες που η μία μετά την άλλη έφερναν στον κόσμο τα μωράκια τους, κι ενώ χαιρόμουν άπειρα γι αυτές έλεγα εμένα γιατί... Κι έτσι την ημέρα της ΠΗΤ αποφάσισα να "γιορτάσω" κι εγ΄ω το μωράκι μου. Μπορεί να μην ήταν τα γενέθλιά του, αλλά ένιωσα την ανάγκη να αποδεκτώ ότι υπήρξε για μένα και το σύντροφό μου και ότι είναι μέρος της οικογένειάς μας. Μαγείρεψαμε μαζί λοιπόν εκείνο το β΄ραδυ ανήμερα της ΠΗΤ και τσουγκρίσαμε στη μνήμη του. Λοιπόν εμένα αυτό με βοήθησε να μπει ένα κλείσιμο μέσα μου σ εκείνη την ιστορία και μπορώ να πω με σιγουριά ότι έπειτα ήρθε κι η αποδοχή κι η λύτρωση. Κι έτσι κάπως μετά την είδα αλλιώς και συνεχίσαμε τις προσπάθειες με άλλη διάθεση. Τώρα που είμαι απ έξω απο εκείνη την περίοδο, πιστεύω ότι μέχρι να βάλω εκείνο το κλείσιμο ήμουν σε πλήρη άρνηση του τι είχε συμβεί και δε μπορούσα να πάω παρακάτω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Πωπω βρε κορίτσι μου! Σε έχει ξανά πιάσει;

Κολικος ναι αλλά κατά τη διάρκεια της επαφής όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...