Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εξετάσεις Ανδρα


Recommended Posts

Κορίτσια τι μου κάνετε? Λοιπόν έκανε προληπτικές εξετάσεις ο καλός μου κατακερματισμο dna για να το ψάξουμε λίγο το θέμα. Βγήκε 44% ποσοστό. Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα με γιατρούς κτλ....

Είναι πολύ σοβαρό? Έχει κάνει καμίας ο ανδρας το ίδιο? Λογικά για όλα υπάρχει λύση κ θεραπεία κ μπορεί να μη είναι κάτι σοβαρό. Το σπερμοδιαγραμμα ήταν μια χαρά μια σύλληψη γινεται εύκολα το μετά είναι το θέμα...

Μπορεί να υπάρχει κ κανένα μικρόβιο κι γι αυτό να είναι το 44%... έχω λίγο αγχωθεί αλλά εύχομαι σύντομα να λυθεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marw90 είπε:

Κορίτσια τι μου κάνετε? Λοιπόν έκανε προληπτικές εξετάσεις ο καλός μου κατακερματισμο dna για να το ψάξουμε λίγο το θέμα. Βγήκε 44% ποσοστό. Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα με γιατρούς κτλ....

Είναι πολύ σοβαρό? Έχει κάνει καμίας ο ανδρας το ίδιο? Λογικά για όλα υπάρχει λύση κ θεραπεία κ μπορεί να μη είναι κάτι σοβαρό. Το σπερμοδιαγραμμα ήταν μια χαρά μια σύλληψη γινεται εύκολα το μετά είναι το θέμα...

Μπορεί να υπάρχει κ κανένα μικρόβιο κι γι αυτό να είναι το 44%... έχω λίγο αγχωθεί αλλά εύχομαι σύντομα να λυθεί!

 Καλησπέρα Μάρω! Δεν γνωρίζω ακριβώς την ιστορία σου, όμως το 44% είναι πολύ υψηλός κατακερματισμός DNA. Ίσως βρήκατε την αιτία του προβλήματος.... (Εφόσον ο έλεγχος έχει γίνει σε αξιόπιστο εργαστήριο). Ο πολύ υψηλός κατακερματισμός σχετίζεται, συμφώνα με επιστημονικές μελέτες, με χαμηλή ικανότητα γονιμοποίησης και αυξημένη πιθανότητα δημιουργίας εμβρύων κακής ποιότητας και αποβολών σε αρχικό στάδιο. Η αλλαγή τρόπου ζωής μπορεί να βοηθήσει, όμως ένας ουρολόγος θα σας καθοδηγήσει για να πάνε όλα καλά. Εύχομαι σύντομα να πετύχετε το επιθυμητό 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Jaipur είπε:

 Καλησπέρα Μάρω! Δεν γνωρίζω ακριβώς την ιστορία σου, όμως το 44% είναι πολύ υψηλός κατακερματισμός DNA. Ίσως βρήκατε την αιτία του προβλήματος.... (Εφόσον ο έλεγχος έχει γίνει σε αξιόπιστο εργαστήριο). Ο πολύ υψηλός κατακερματισμός σχετίζεται, συμφώνα με επιστημονικές μελέτες, με χαμηλή ικανότητα γονιμοποίησης και αυξημένη πιθανότητα δημιουργίας εμβρύων κακής ποιότητας και αποβολών σε αρχικό στάδιο. Η αλλαγή τρόπου ζωής μπορεί να βοηθήσει, όμως ένας ουρολόγος θα σας καθοδηγήσει για να πάνε όλα καλά. Εύχομαι σύντομα να πετύχετε το επιθυμητό 🙂

Αυτή η εξέταση έγινε μετά από παλλινδρομη! Τώρα τι φταίει κ πως ναι καλό είναι να το βρούμε κι με καμία βιταμίνη η αντιβιωση όλα να φτιάξουν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Κορίτσια τι μου κάνετε? Λοιπόν έκανε προληπτικές εξετάσεις ο καλός μου κατακερματισμο dna για να το ψάξουμε λίγο το θέμα. Βγήκε 44% ποσοστό. Δεν έχουμε μιλήσει ακόμα με γιατρούς κτλ....

Είναι πολύ σοβαρό? Έχει κάνει καμίας ο ανδρας το ίδιο? Λογικά για όλα υπάρχει λύση κ θεραπεία κ μπορεί να μη είναι κάτι σοβαρό. Το σπερμοδιαγραμμα ήταν μια χαρά μια σύλληψη γινεται εύκολα το μετά είναι το θέμα...

Μπορεί να υπάρχει κ κανένα μικρόβιο κι γι αυτό να είναι το 44%... έχω λίγο αγχωθεί αλλά εύχομαι σύντομα να λυθεί!

Εμένα έκανε ο αντρας μου κατακερματισμό (dfi) σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα 

επειδη δεν γνωριζω αν γίνετε και σε απλά μικροβιολογικά εσεις που την κανατε αυτήν την εξέταση; Σε εξειδικευμένο; ή απλό;

δείχνει το ποσοστό ανωμαλίας στο dna του σπέρματος.. αν έχει καποια ανωμαλία το σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιηθεί πολύ πιθανό η εγκυμοσύνη να μην προχωρήσει 

η αλήθεια είναι σαν νούμερο χωρίς να ξέρω και εγω πολλά είναι ακρετα  τσιμπημένο  όποτε σίγουρα θα χρειαστεί καποια θεραπεία.. καλλιέργεια σπέρματος δεν έχει κάνει ; Ναι πιστεύω πως εαν υπάρχει κάποιο μικρόβιο θα μπορούσε να επηρεάσει το dna του σπέρματος 

Ο γιατρός τι σας είπε ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εμένα έκανε ο αντρας μου κατακερματισμό (dfi) σε εξειδικευμένο κέντρο στην Αθήνα 

επειδη δεν γνωριζω αν γίνετε και σε απλά μικροβιολογικά εσεις που την κανατε αυτήν την εξέταση; Σε εξειδικευμένο; ή απλό;

δείχνει το ποσοστό ανωμαλίας στο dna του σπέρματος.. αν έχει καποια ανωμαλία το σπερματοζωάριο που θα γονιμοποιηθεί πολύ πιθανό η εγκυμοσύνη να μην προχωρήσει 

η αλήθεια είναι σαν νούμερο χωρίς να ξέρω και εγω πολλά είναι ακρετα  τσιμπημένο  όποτε σίγουρα θα χρειαστεί καποια θεραπεία.. καλλιέργεια σπέρματος δεν έχει κάνει ; Ναι πιστεύω πως εαν υπάρχει κάποιο μικρόβιο θα μπορούσε να επηρεάσει το dna του σπέρματος 

Ο γιατρός τι σας είπε ;

Θα μας πάρει τηλ από βδομαδα. Ναι σε εξειδικευμένο όχι απλό μικροβιολογικο.

 

Όχι ρε γαμωτο καλλιέργεια δεν έκανε.. κ μόνο εκει φαίνονται τα μικρόβια!!! Και του άνδρα σου ήταν οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Θα μας πάρει τηλ από βδομαδα. Ναι σε εξειδικευμένο όχι απλό μικροβιολογικο.

 

Όχι ρε γαμωτο καλλιέργεια δεν έκανε.. κ μόνο εκει φαίνονται τα μικρόβια!!! Και του άνδρα σου ήταν οκ?

Ναι εκεί στην καλλιέργεια φαίνονται τα μικρόβια θα χρειαστεί λογικά να ξανά δώσει σπερμα για να κάνει καλλιέργεια θα δείτε βέβαια τι θα σας πει και ο γιατρός 

Εμείς που είχαμε κάνει κατακερματισμό γράφει όμως στο χαρτι πως η εξέταση αυτήν γίνετε μόνο στα καλά σπερματοζωάρια έγινε διαλογή και έλεγχαν το dna μόνο σε αυτά που εχουν σωστή μορφολογία και κινητικότητα όποτε ήταν στο 8,6% θεωρείτε ένα μετριο νούμερο δηλαδή και το δικό μας και επειδή στην καλλιέργεια βρέθηκε μικρόβιο μας είπαν πως επηρεάζει μας έδωσαν αντιβίωση κάναμε και οι δυο θεραπεία για ένα μήνα 

Εσας αν ελέγχθηκε όλο το σπερμα χωρις να γίνει ξεκαθάρισμα θα είναι σίγουρα πιο πολύ το ποσοστό αλλά και πάλι είμαι τσιμπημένο πιστεύω το δικό σας 

να μας στείλει τα νέα σας από τον γιατρό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elk είπε:

Ναι εκεί στην καλλιέργεια φαίνονται τα μικρόβια θα χρειαστεί λογικά να ξανά δώσει σπερμα για να κάνει καλλιέργεια θα δείτε βέβαια τι θα σας πει και ο γιατρός 

Εμείς που είχαμε κάνει κατακερματισμό γράφει όμως στο χαρτι πως η εξέταση αυτήν γίνετε μόνο στα καλά σπερματοζωάρια έγινε διαλογή και έλεγχαν το dna μόνο σε αυτά που εχουν σωστή μορφολογία και κινητικότητα όποτε ήταν στο 8,6% θεωρείτε ένα μετριο νούμερο δηλαδή και το δικό μας και επειδή στην καλλιέργεια βρέθηκε μικρόβιο μας είπαν πως επηρεάζει μας έδωσαν αντιβίωση κάναμε και οι δυο θεραπεία για ένα μήνα 

Εσας αν ελέγχθηκε όλο το σπερμα χωρις να γίνει ξεκαθάρισμα θα είναι σίγουρα πιο πολύ το ποσοστό αλλά και πάλι είμαι τσιμπημένο πιστεύω το δικό σας 

να μας στείλει τα νέα σας από τον γιατρό 

Άρα λύνετε δεν είναι κάτι νη θεραπευσιμο?? Εσείς το φτιαξατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Άρα λύνετε δεν είναι κάτι νη θεραπευσιμο?? Εσείς το φτιαξατε?

Κοιτα αν οφείλετε το ποσοστό αυτό σε μικρόβιο παίρνεις αντιβίωση και λύνετε.. τωρα αν δεν υπάρχει μικρόβιο και φταίει κάτι άλλο θα σας πει ο γιατρός τι γίνετε γιατί και εγω δεν τα ξέρω μην νομίζεις 

Εμάς μας είπαν να πάρουμε αντιβίωση και μετά από 3 μήνες επανάληψη της καλλιέργειας αλλά τελικά δεν την κάναμε γιατί έμεινα εγκυος  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Κοιτα αν οφείλετε το ποσοστό αυτό σε μικρόβιο παίρνεις αντιβίωση και λύνετε.. τωρα αν δεν υπάρχει μικρόβιο και φταίει κάτι άλλο θα σας πει ο γιατρός τι γίνετε γιατί και εγω δεν τα ξέρω μην νομίζεις 

Εμάς μας είπαν να πάρουμε αντιβίωση και μετά από 3 μήνες επανάληψη της καλλιέργειας αλλά τελικά δεν την κάναμε γιατί έμεινα εγκυος  

Μια χαρά! Παιδί μου εγω μένω απ όσο ξέρεις το θέμα είναι να κρατιεται😅 τώρα φοβάμαι όμως κ προσέχω αν δε δω κάποια πράγματα δεν έχει προσπάθειες!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2024 at 10:30 ΜΜ, ο/η marw90 είπε:

Μια χαρά! Παιδί μου εγω μένω απ όσο ξέρεις το θέμα είναι να κρατιεται😅 τώρα φοβάμαι όμως κ προσέχω αν δε δω κάποια πράγματα δεν έχει προσπάθειες!!!! 

Μαρω μου καθως ψαχναμε κι εμεις αιτια για την υπογονιμοτητα, εκανε σε εξειδικευμενο κεντρο ο αντρας μου εξετασεις.

Αρχικα καλλιεργεια, σπερμοδιαγραμμα, εξετασεις για σεξουαλικως μεταδιδομενα νοσηματα κ Τριπλεξ οσχεου..

Τλκ ολα βγηκαν καλα με μια κινητικοτητα στ οριο (αλλα συνολο σπερμ 100εκ οποτε το προσπερασαμε κ το τριπλεξ εδειξε κιρσοκηλη. Ο ουρολογος μας ειπε μετα απο βιταμινες, αντιοξειδωτικη σγωγη κ προσπαθειες (αφου κι εγω ειχα κανει τα πανυα οπως σαλπιγγογραφια, ορμονολογικες κλπ κλπ) αν σε 6 μηνες δν εχουμε συλληψη να καβει ο αντρας μου dfi και οξειδωτικο στρες.

Το οξειδωτικο φυσιολογικο κ το dfi 29%. Στα ορια του μετριου.. εν τελει εκανε επεμβαση για την κιρσοκηλη κ επειτα απο 6-7 μηνες ειχαμε φυσικη συλληψη αλλα δν προχωρησε γτ ο σακος ηταν κενος.

Μετα το 6μηνο απ το χειρουργειο μας ειχε πει ο γιατρος ν κανουμε εξετασεις αλλα δν προλαβαμε αφου ειχαμε συλληψη..

Επειυα ειπαμε θα ξαναπιασουμε κι αφου δν ηρθε μονο του καναμε ivf... 

Ευτυχως εσεις δν εχετε θεμα συλληψης αλλα σιγουρα ο κατακερματισμος θελει περαιτερω διερευνηση. Νομιχω βρηκατε την σκρη του νηματος κ ολα θα πανε καλα!!!🙏❤️🧿

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/8/2024 at 10:30 ΜΜ, ο/η marw90 είπε:

Μια χαρά! Παιδί μου εγω μένω απ όσο ξέρεις το θέμα είναι να κρατιεται😅 τώρα φοβάμαι όμως κ προσέχω αν δε δω κάποια πράγματα δεν έχει προσπάθειες!!!! 

Καλημέρα κορίτσι. Φαντάζομαι στο κέντρο που πα΄τε σας παρακολουθεί ανδρολόγος. Και εμείς είχαμε ανδρικό παράγοντα υπογονιμότητας. Απευθυνθήκαμε σε ένα τοπ ουρολόγο/ανδρολόγο (πάνω από όλα άνθρωπο και πολύ καλό γνώστη)   και μετά από διάφορες αλλαγ΄ες από μεριάς του συζύγου αλλά και βιταμίνες, ήρθε η εγκυμοσύνη. Οπότε πιστεύω ότι θα πάτε καλά. Εμάς μάλιστα το ζήτημα του ήταν σε σημείο που πολύ δύσκολα έπαιρνε βελτίωση. Κι όμως βελτιώθηκε. Επίσης αυτό που μας είχε πει τότε ήταν: ''χρειάζεστε μόνο ένα καλό σπερματοζωάριο''. Εύχομαι σύντομα να μείνεις έγκυος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Προσθήκη...