Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΟΒΟΣ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια,

Θα σας γράψω εν συντομία την ιστορία μας. Προσπαθούμε με τον άντρα μου 2 χρόνια κ το μόνο γνωστό έως τότε πρόβλημα ήταν ότι εγώ έχω ΣΠΩ με πολύ συχνή περίοδο. Στο 6μήνο πάνω έμεινα έγκυος αλλά στην 9η εβδομάδα παλινδρόμησε. Κ από τότε ξεκινάει η ταλαιπωρία μας. Όλοι μας έλεγαν θα ξανά έρθει, μην ασχολείστε, μην ψάχνεστε τυχαίο γεγονός. Ευτυχώς αρχίζουμε να ψαχνόμαστε κ ανακ΄άλυψα ότι έχω θρομβοφιλία κ ο σύζυγος ένα σχετικά οκ σπερμοδιάγραμμα, ΄λίγο θέμα με την ζωηρή κινητικότητα αλλά αφού ήρθε εγκυμοσύνη μας λένε να μην ασχοληθούμε. Κ συνεχίζουμε τις προσπάθειες κ περνάνε οι μήνες χωρίς επιτυχία. Τον Δεκέμβριο που μας πέρασε έκανα σαλπιγγογραφία κ βγήκε καθαρή κ 3 διεγέρσεις με femara και ovitrelle χωρίς θετικό αποτέλεσμα. Κουρασμένοι κ απελπισμένοι κάνει ο σύζυγος κ άλλες εξετάσεις κ βγαίνει η κατατμήση DNA στο 19% συν κιρσοκήλη 3ου βαθμού κ στις 2 πλευρές. Μετά από 3 ουρολο΄γους καταλήγουμε να κάνει εγχείρηση τον Απρίλιο κ τώρα είμαστε στην αναμονή. Μας έχουν μπει σκέψεις από το χειμώνα να ψαχτούμε για εξωσωματική κ ΄έχουμε πανικοβληθεί μόνο στη σκέψη, πώς θα είναι από που να αρχίσουμ. Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Να περιμένουμε κ άλλο αφού θεωρητικά ΄΄έχουν λυθεί όλα τα προβλήματα ή να πάμε σε εξωσωματική? Νιώθω ότι δεν θα τα καταφέρουμε ποτέ κ ότι απλά ΄χάνουμε χρόνο, διάθεση κ χρήμα. Συγνώμη για το σεντόνι αλλά δεν έχω κανέναν να τα πω κ ήμαστε πολύ χάλια ψυχολογικά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου, καλά κάνεις και γράφεις εδώ. Δεν ξέρω ποτε έστειλες το μήνυμα, είσαι νέος μέλος και αργούν να εμφανιστούν. Διάβασα την ιστορία σου, λυπάμαι πάρα πολύ για την αποβολή και κυρίως που θα μπορούσε να προβλεφθεί αν είχατε κάνει αυτές τις εξετάσεις θρομβοφιλίας εγκαίρως. Ακόμη απορώ με τους γιατρούς που δεν προτείνουν έστω το βασικό πακέτο σε κορίτσια που προσπαθούν για παιδάκι.

Ό,τι έγινε, έγινε όμως. Στο τώρα, μην πανικοβάλλεστε, για όλα υπάρχει λύση. Κατ' αρχάς μην ακούτε τους γύρω, μόνο έναν γιατρό που σε ξέρει και εμπιστεύεσαι. Εγώ στη θέση σου θα έβρισκα έναν γυναικολόγο εξειδικευμένο στην υπογονιμότητα, που θα πάρει το ιστορικό σας και θα σας κατευθύνει στα σωστά βήματα. Ενδεχομένως να πρέπει να απευθυνθείτε σε κάποιον σε κέντρο υποβοηθούμενης, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι με το καλημέρα σας θα σας βάλει σε εξωσωματική. Όμως ίσως δει ορισμένα πράγματα που άλλοι ίσως δεν θα έβλεπαν ακριβώς επειδή δεν έχουν την εξειδίκευση.

Για τον σύζυγο οπωσδήποτε ουρολόγος, βιταμίνες, ενδυνάμωση σπέρματος, πολύ καλά κάνατε και προχωρήσατε σε επέμβαση. Επίσης ένας ενδοκρινολόγος για σένα για το θέμα του ΣΠΩ. Όλα αυτά είναι αλληλένδετα και χρειάζεται καλός συντονισμός. Στην ηλικία που είσαι, η εξωσωματική είναι το τελευταίο βήμα. Μπορείτε να κάνετε και πιο ήπιες μεθόδους, όπως σπερματέγχυση, αναλόγως τι θα προτείνει ο γιατρός σας. Μέχρι να μπουν όλα σε σειρά, εννοείται ότι προσπαθείτε και μόνοι σας και καλό είναι να ηρεμήσετε όσο το δυνατόν.

Θα έρθει και για εσάς το μωράκι, όπως έρχεται σε όλα τα ζευγάρια που προσπαθούν και επιμένουν. Όσο για την εξωσωματική, μην την φοβάστε (αν χρειαστεί). Δεν είναι τόσο δυσκολη διαδικασία, έχει γίνει ρουτίνα πια. Να μας γράφεις τα νέα σου. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολ΄ύ για την απάντηση σου. Ναι είμαι νέο μέλος κ αργούν να φανούν. Όλα αυτά που μου προτείνεις τα έχουμε κάνει. Μετά την αποβολή άλλαξα γιατρό κ πήγαμε σε εξειδικευμένο για γονιμότητα κ σε ενδοκρινολόγο. Έχουμε κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς (Από ορμονικές μέχρι σαλπιγγογραφία που ήταν καθαρή). Για το ΣΠΩ παίρνω τα inofert plus. Κ ο σύζυγος τον κατευθύνει ουρολόγος κ κάνει αγωγή μετά την εγχείριση. Έχουμε απογοητευτεί με τόσους γιατρούς κ εξετάσεις. Να φανταστείς για την κιρσοκήλη πήγαμε σε 3 τοπ ουρολόγους στη Θεσσαλονίκη (είχαμε κάνει τόσο έρευνα, είχα δει κ εδώ προτάσεις) γιατί ο 1ος βρήκε την κιρσοκήλη κ ο 2ος δεν βρ΄ήκε τίποτα κ λέμε εντάξει μας κοροϊδεύουν. Κ η απάντηση του 2ου όταν του είπαμε ότι έχουμε έρθει για 2η γνώμη α συγνώμη λάθος. Γι αυτό σκεφτόμαστε μήπως η εξωσωματική είναι η λύση γιατί δεν αντέχουμε άλλη αποτυχία κ έχουμε πελαγώσει, όσο κ αν μας φοβίζει η όλη διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sia A είπε:

Ευχαριστώ πολ΄ύ για την απάντηση σου. Ναι είμαι νέο μέλος κ αργούν να φανούν. Όλα αυτά που μου προτείνεις τα έχουμε κάνει. Μετά την αποβολή άλλαξα γιατρό κ πήγαμε σε εξειδικευμένο για γονιμότητα κ σε ενδοκρινολόγο. Έχουμε κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς (Από ορμονικές μέχρι σαλπιγγογραφία που ήταν καθαρή). Για το ΣΠΩ παίρνω τα inofert plus. Κ ο σύζυγος τον κατευθύνει ουρολόγος κ κάνει αγωγή μετά την εγχείριση. Έχουμε απογοητευτεί με τόσους γιατρούς κ εξετάσεις. Να φανταστείς για την κιρσοκήλη πήγαμε σε 3 τοπ ουρολόγους στη Θεσσαλονίκη (είχαμε κάνει τόσο έρευνα, είχα δει κ εδώ προτάσεις) γιατί ο 1ος βρήκε την κιρσοκήλη κ ο 2ος δεν βρ΄ήκε τίποτα κ λέμε εντάξει μας κοροϊδεύουν. Κ η απάντηση του 2ου όταν του είπαμε ότι έχουμε έρθει για 2η γνώμη α συγνώμη λάθος. Γι αυτό σκεφτόμαστε μήπως η εξωσωματική είναι η λύση γιατί δεν αντέχουμε άλλη αποτυχία κ έχουμε πελαγώσει, όσο κ αν μας φοβίζει η όλη διαδικασία.

Καταλαβαίνω... 

Ετσι είναι όταν το ψάχνεις, περνας απο πολλους γιατρους για να τα διερευνησεις ολα. Κι ετσι πρέπει, γιατί κάθε ζευγαρι έχει διαφορετικές ανάγκες. Κ εμείς περάσαμε από ουρολόγο, κι ας μην είχε θέμα ο σύζυγος και ενδοκρινολογος με παρακολουθεί χρόνια τώρα. Καναμε τελικά εξωσωματικη γιατί δεν είχα καμία σύλληψη στον ενάμιση χρόνο που προσπαθουσαμε. Και λόγω ηλικίας επέλεξα μόνη μου την εξωσωματικη.

Αν πιστεύεις ότι δεν έχετε άλλη λύση κι έχετε κουραστεί από την προσπάθεια, γιατί όχι να προχωρήσετε σε εξωσωματικη. Ο γιατρός σας, εφόσον είναι εξειδικευμενος, θα σας κατευθύνει. Μην φοβάσαι την διαδικασία, όλα γίνονται πολύ απλά πια και χωρίς κίνδυνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καταλαβαίνω... 

Ετσι είναι όταν το ψάχνεις, περνας απο πολλους γιατρους για να τα διερευνησεις ολα. Κι ετσι πρέπει, γιατί κάθε ζευγαρι έχει διαφορετικές ανάγκες. Κ εμείς περάσαμε από ουρολόγο, κι ας μην είχε θέμα ο σύζυγος και ενδοκρινολογος με παρακολουθεί χρόνια τώρα. Καναμε τελικά εξωσωματικη γιατί δεν είχα καμία σύλληψη στον ενάμιση χρόνο που προσπαθουσαμε. Και λόγω ηλικίας επέλεξα μόνη μου την εξωσωματικη.

Αν πιστεύεις ότι δεν έχετε άλλη λύση κι έχετε κουραστεί από την προσπάθεια, γιατί όχι να προχωρήσετε σε εξωσωματικη. Ο γιατρός σας, εφόσον είναι εξειδικευμενος, θα σας κατευθύνει. Μην φοβάσαι την διαδικασία, όλα γίνονται πολύ απλά πια και χωρίς κίνδυνο.

Σε ευχαριστώ κ πάλι για την απάντηση σου. Θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μετά τις διακοπές για να δούμε τι θα κάνουμε. Μακάρι να έρθει επιτέλους το θετικό αποτέλεσμα γιατί μας όλο αυτό μας έχει χαλάσει πολύ ψυχολογικά. Δ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καταλαβαίνω... 

Ετσι είναι όταν το ψάχνεις, περνας απο πολλους γιατρους για να τα διερευνησεις ολα. Κι ετσι πρέπει, γιατί κάθε ζευγαρι έχει διαφορετικές ανάγκες. Κ εμείς περάσαμε από ουρολόγο, κι ας μην είχε θέμα ο σύζυγος και ενδοκρινολογος με παρακολουθεί χρόνια τώρα. Καναμε τελικά εξωσωματικη γιατί δεν είχα καμία σύλληψη στον ενάμιση χρόνο που προσπαθουσαμε. Και λόγω ηλικίας επέλεξα μόνη μου την εξωσωματικη.

Αν πιστεύεις ότι δεν έχετε άλλη λύση κι έχετε κουραστεί από την προσπάθεια, γιατί όχι να προχωρήσετε σε εξωσωματικη. Ο γιατρός σας, εφόσον είναι εξειδικευμενος, θα σας κατευθύνει. Μην φοβάσαι την διαδικασία, όλα γίνονται πολύ απλά πια και χωρίς κίνδυνο.

Σε ευχαριστώ κ πάλι για την απάντηση σου. Θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μετά τις διακοπές για να δούμε τι θα κάνουμε. Μακάρι να έρθει επιτέλους το θετικό αποτέλεσμα γιατί μας όλο αυτό μας έχει χαλάσει πολύ ψυχολογικά. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, μακάρι να τα καταφέρατε με την εξωσωματική. Στο εύχομαι ολόψυχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 31/7/2024 at 11:40 ΠΜ, ο/η Sia A είπε:

Σε ευχαριστώ κ πάλι για την απάντηση σου. Θα μιλήσω με τον γυναικολόγο μετά τις διακοπές για να δούμε τι θα κάνουμε. Μακάρι να έρθει επιτέλους το θετικό αποτέλεσμα γιατί μας όλο αυτό μας έχει χαλάσει πολύ ψυχολογικά. Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, μακάρι να τα καταφέρατε με την εξωσωματική. Στο εύχομαι ολόψυχα!!

Σ ευχαριστώ πολύ! Έχω ένα κοριτσάκι, προσπαθούμε για το 2ο, έχω κάνει άλλες δύο προσπάθειες ( με εξωσωμ) από τότε, αλλά δεν εχω σταθεί τυχερη. Ο,τι είναι το καλύτερο για όλες μας θα γίνει.

Να ξέρεις ότι η ομαδουλα της εξωσωματικης είναι πολύ βοηθητική, όταν έρθει η στιγμή σας μπορείς να ρωτήσεις ο,τι θελεις❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/8/2024 at 5:21 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ! Έχω ένα κοριτσάκι, προσπαθούμε για το 2ο, έχω κάνει άλλες δύο προσπάθειες ( με εξωσωμ) από τότε, αλλά δεν εχω σταθεί τυχερη. Ο,τι είναι το καλύτερο για όλες μας θα γίνει.

Να ξέρεις ότι η ομαδουλα της εξωσωματικης είναι πολύ βοηθητική, όταν έρθει η στιγμή σας μπορείς να ρωτήσεις ο,τι θελεις❤️

Επιβεβαιώνω ότι η ομάδα της εξωσωματικής είναι super και βοηθούν πολύ τα κορίτσια μας εδώ!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/7/2024 at 9:45 ΠΜ, ο/η Sia A είπε:

Ευχαριστώ πολ΄ύ για την απάντηση σου. Ναι είμαι νέο μέλος κ αργούν να φανούν. Όλα αυτά που μου προτείνεις τα έχουμε κάνει. Μετά την αποβολή άλλαξα γιατρό κ πήγαμε σε εξειδικευμένο για γονιμότητα κ σε ενδοκρινολόγο. Έχουμε κάνει ότι εξέταση μπορείς να φανταστείς (Από ορμονικές μέχρι σαλπιγγογραφία που ήταν καθαρή). Για το ΣΠΩ παίρνω τα inofert plus. Κ ο σύζυγος τον κατευθύνει ουρολόγος κ κάνει αγωγή μετά την εγχείριση. Έχουμε απογοητευτεί με τόσους γιατρούς κ εξετάσεις. Να φανταστείς για την κιρσοκήλη πήγαμε σε 3 τοπ ουρολόγους στη Θεσσαλονίκη (είχαμε κάνει τόσο έρευνα, είχα δει κ εδώ προτάσεις) γιατί ο 1ος βρήκε την κιρσοκήλη κ ο 2ος δεν βρ΄ήκε τίποτα κ λέμε εντάξει μας κοροϊδεύουν. Κ η απάντηση του 2ου όταν του είπαμε ότι έχουμε έρθει για 2η γνώμη α συγνώμη λάθος. Γι αυτό σκεφτόμαστε μήπως η εξωσωματική είναι η λύση γιατί δεν αντέχουμε άλλη αποτυχία κ έχουμε πελαγώσει, όσο κ αν μας φοβίζει η όλη διαδικασία.

Κορίτσι μου να μη φοβάσαι τη διαδικασία, σε καταλαβαίνω κι εγώ ξεκίνησα πριν 2 χρόνια τη διαδικασία αυτή και ήμουν πολύ φοβισμένη, άλλαξα γιατρό 2 μάλιστα γιατί ο πρώτος ήθελε να μου βγάλει τη σάλπιγγα χωρίς να έχω κάνει καν σαλπιγγογραφία και μετά από παρότρυνση συναδέλφου πήγα σε άλλο γιατρό. Βέβαια ούτε εκεί βρήκα λύση στο θέμα μου γιατί κι εγώ είχα μια παλινδρομη κύηση και δεν μπορούσα να συλλάβω ξανά. Οπότε έφτασα στην πόρτα του τωρινού μου γιατρού και τώρα είμαι στις πρώτες εβδομάδες της εγκυμοσύνης μου. Ακόμα φοβάμαι για όλα, δε στο κρύβω, αλλά για να έρθει το επιθυμητό αποτέλεσμα πρέπει να κάνουμε τους φόβους μας κουράγιο και να προχωράμε. Όλα θα πάνε καλά είμαι σίγουρη. Ότι θέλεις να μας ρωτάς, εγώ παίρνω πολύ κουράγιο εδώ απ' τα κορίτσια που τα έχουν περάσει. 

Εύχομαι όλα να σου πάνε τέλεια και να έρθει το θαυματάκι σου σύντομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσι μου!

Σε κάπως παρόμοια κατάσταση είμαστε κι εμείς. Με τη μόνη διαφορά ότι εμείς προσπαθούσαμε 1 χρόνο χωρίς αποτέλεσμα και αρχίσαμε το ψάξιμο. Το πρόβλημα εντοπίστηκε στο σπέρμα του συζύγου, ολιγοασθενοσπερμιά και πιθανότητα για φυσική σύλληψη μηδενική. Παρόλα αυτά, με την καθοδήγηση πάντα του εξωσωματικού που επισκεφτήκαμε και επιλέξαμε για το ενδεχώμενο που προβούμε τελικά σε εξωσωματική και του ουρολόγου - ανδρολόγου που εξειδικεύεται στην ανδρική υπογονιμότητα, ο σύζυγος έκανε τις απαραίτητες εξετάσεις και το μόνο που του βρήκαν ήταν η ελάχιστα αυξημένη FSH. Έχει μπει σε τρίμηνη θεραπεία με βιταμίκες και χάπια και περιμένουμε το Σεπτέμβιο τα πρώτα αποτελέσματα. Το Σεπτέμβριο κλείνουμε κι εμείς τα 2 χρόνια προσπαθειών. Κανένας όμως απο τους δύο γιατρούς βλέποντας το χάλια σπερματοδιάγραμμα δεν μας παρότρυνε να πάμε κατευθείαν για εξωσωματική. Ίσα ίσα και ο ένας και ο άλλος βάση των δικών μου καλών εξετάσεων και τις ηλικίας (είμαι 35) και της πολύ καλής μου κλινικής εικόνας μας είπαν να προπαθήσουμε πρώτα να βελτιώσουμε το σπέρμα και αν δεν αλλάξει κάτι τότε να πάμε σε εξωσωματική. 

Θεωρώ λοιπόν πως ένας γιατρός αν θέλει να θεωρήτε σωστός πρώτα σας γιατρός και δεύτερον σαν άνθρωπος και δεν τον ενδιαφέρει το χρήμα και το πως να σε ξεπετάξει, πρώτα κάνει καλή διερεύνηση του θέματός σου και μετά ως έσχατη λύση σου προτείνει την εξωσωματική. Γι' αυτό δεν χρειάζεται να φοβάσαι, ακρεί να ξέρεις ότι βρίσκεσαι στα σωστά χέρια.

Εύχομαι με τη σειρά μου γρήγορη ανάρρωση στο σύζυγο και με το καλό ένα θαυματάκι να γεμίσει την ζεστή όλο αγάπη αγκαλιά σου..!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις σας. Μου δίνουν πραγματικά κουράγιο κ δεν νιώθω τόσο μόνη. Προς το παρόν επιστρέψαμε από διακοπές διαρκείας κ βλέπουμε από Σεπτέμβριο πως θα κινηθούμε. Μακάρι να ήταν πιο απλά τα πράγματα κ τουλάχιστον όταν ερχόταν μια εγκυμοσύνη να ήταν κ επιτυχημένη!!!! Γιατί είναι πολύ ψυχοφθόρο να έχεις μια σύλληψη κ μετά για 1μισή χρόνο τίποτα και να ανακαλύπτεις κ κάθε φορά κ ένα πρόβλημα

Angie N. Σου εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη να έχεις!!!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...