Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΥΠΝΟΣ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ ΣΕ ΦΩΛΙΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΝΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ ΜΟΛΙΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΑΙΑΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΙΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ. ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ. ΑΝ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΛΙΚΝΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει τ μωρακι σου! Στη φωλια αισθανεται ασφαλεια γι αυτο και κοιμαται. Ασε τη φωλια μεσα στο λίκνο κ θα ειναι μια χαρα. Ουτως η αλλως η πλατουλα του ουσιαστικά ακουμπάει στο στρώμα τ λίκνου. Δεν την βαζεις στο πατωμα πχ. Μεσα στο λίκνο ειναι μια χαρα. Το θεμα ειναι να κοιμαται. Και αν αισθανεται ασφάλεια μεσα στη φωλια, μην το ξεβολευεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΝΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ ΜΟΛΙΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΑΙΑΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΙΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ. ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ. ΑΝ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΛΙΚΝΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! 

Καλησπέρα κορίτσι μου, να σου ζήσει το μωράκι σου ! Πολλά μωράκια κοιμούνται έτσι μόνο μέσα στη φωλιά ή μέσα στην καλαθουνα. Αυτό συμβαίνει γιατί είναι πιο περιορισμένος ο χώρος σε σχέση με το λίκνο ή την κούνια και μιας κ ήταν συνηθισμένα τόσο καιρό να είναι στριμωγμένα μέσα στην κοιλίτσα, αισθάνονται έτσι περισσότερη ασφάλεια. Όσο για το στρώμα, εφόσον η φωλιά είναι μέσα στο λίκνο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Zaxaroulamak είπε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΕΝΟΣ ΒΡΕΦΟΥΣ ΜΟΛΙΣ 10 ΗΜΕΡΩΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΑΡΟΤΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΜΑΙΑΣ ΤΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΤΙΥ ΣΑΛΟΝΙΟΥ. ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΕΥΡΙΚΟΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ. ΑΝ ΒΑΛΩ ΟΜΩΣ ΤΗ ΦΩΛΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΤΟ ΛΙΚΝΟ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ. Ο ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΟΥΛΑ ΤΟΥ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΦΩΛΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΑΤΟΜΙΚΟ ΣΤΡΩΜΑ ΤΟΥ ΛΙΚΝΟΥ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ!! 

Και εγω έτσι το είχα κάνει είχα την φωλιά μέσα στο λικνο και κοιμόταν εκεί μέσα τους πρώτους μήνες μετά μεγάλωσε δεν χωρούσε και την έβγαλα την φωλιά 

Είναι πιο περιορισμένος και νιώθει ασφάλεια γιατί μέσα στην κοιλιά μας δεν έχουν χώρο μην ξεχνάς ακόμα είναι πολύ μικρό δεν έχει προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον 

να σου ζήσει 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όπως σου είπαν τα κορίτσια έτσι είναι. Τα μωρά το πρώτο τρίμηνο ζωησ βιώνουν αυτό που αποκαλείται «τέταρτο τρίμηνο». 

δν έχουν ακόμα συνηθίσει την ζωή έξω από τα στενά όρια της μήτρας, του ήχου της καρδιάς της μητέρας, της φωνής της. 
 

Το λίκνο απλά θέλει προσοχή ώστε να μην κλείνουν οι αεραγωγοί του μωρού όταν στρίβει το κεφαλάκι του. Αν έχει χώρο να στρίβει το κεφάλι χωρίς να ακουμπάει το πρόσωπο στα πλαϊνά του λίκνου τότε υπάρχει μεγαλύτερη ασφάλεια. Γενικά όσο μεγαλώνει το μωρό κ δυναμώνει τον αυχένα τόσο θα μειώνεται ο κίνδυνος. 
 

να σου ζήσει ❤️❤️❤️ θα δεις μήνα με τον μήνα τι όμορφη εξέλιξη στον έξω κόσμο θα έχει το πλασματάκι σου❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!! Ειμαι πολυ αγχωμενη η αληθεια ειναι με ολα αλλα ελπιζω να βρουμε τους ρυθμους μας και να αρχισω να χαλαρωνω και να το απολαμβανω γιατι πραγματι ειναι μοναδικες αυτες οι στιγμες. Οταν βαζω τη φωλια μεσα στο λικνο κοιμαται αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι καλυτερα να μξν το κανω γιατι δεν ειναι λεει ασφαλες. Μου ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα στο λικνο, μεχρι και για την κουνια μου ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει μπαντα γυρω γυρω καλυτερα λεει να ειναι σκετα τα καγκελα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/7/2024 at 8:23 ΜΜ, ο/η Zaxaroulamak είπε:

Σας ευχαριστω ολες παρα πολυ!! Ειμαι πολυ αγχωμενη η αληθεια ειναι με ολα αλλα ελπιζω να βρουμε τους ρυθμους μας και να αρχισω να χαλαρωνω και να το απολαμβανω γιατι πραγματι ειναι μοναδικες αυτες οι στιγμες. Οταν βαζω τη φωλια μεσα στο λικνο κοιμαται αλλα η παιδιατρος μου ειπε οτι καλυτερα να μξν το κανω γιατι δεν ειναι λεει ασφαλες. Μου ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει τιποτα στο λικνο, μεχρι και για την κουνια μου ειπε οτι δεν πρεπει να υπαρχει μπαντα γυρω γυρω καλυτερα λεει να ειναι σκετα τα καγκελα!!

Να σου ζήσει το μωράκι σου!! Εγώ αντιμετώπισα μεγάλο θέμα με την μικρή μου τους πρώτους μήνες. Είχε πολύ έντονο το αντανακλαστικό του τιναγματος των χεριών με αποτέλεσμα να ξυπνάει κάθε 3 λεπτά κυριολεκτικά. Κοιμόταν αποκλειστικά πάνω μας μέρα νύχτα μπρούμυτα. Ώσπου κουράστηκα τόσο που όταν έγινε 3 μηνών περίπου την έβαλα στο λίκνο με μια πλεξούδα (αυτές τις πάντες σε σχήμα πλεξούδας) ώστε να την περιορίζει γύρω γύρω και την έβαζα και στο πλάι που ξέρω οτι δεν προτείνεται. Ήταν ο μόνος τρόπος να κοιμηθεί χωρίς να τρομάζει. 

Εσύ που είναι ακόμα τόσο μωράκι μπορείς να δοκιμάσεις ένα ελαφρύ φασκιωμα με μια μουσελίνα καλοκαιρινή ή ακόμα και έναν καλοκαιρινό υπνοσακο (εάν έχεις κλιματισμό στο σπίτι ώστε να μην σκάει το μωρό). 

Υπομονή μανούλα, ούτε που θα καταλάβεις για πότε θα ξεπεταχτεί. Εμένα τώρα 9 μηνών και αν την κρατήσω αγκαλιά όταν κοιμάται δυσανασχετεί γιατί δεν βολεύεται. Αν μου το έλεγαν αυτό όταν ήταν βρεφακι θα γελούσα και δεν θα το πίστευα με τίποτα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει κορίτσι μου; Αν και έχεις ένα παιδάκι ! Εμένα ο γυναικολόγος με είχε βάλει να κάνω και κάποιες αυτοάνοσες  πχ αντιπηκτικό λύκου και μου είχε πει για περαιτέρω   εξετάσεις  αν χρειαστεί θα πρέπει να σε στείλω σε ρευματολόγο ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο! Είχες κάνει σε καμία παλινδρομη κύηση καρυοτυπο εμβρύου; 
    • Ίσως έχεις δίκιο!!! Έχω αρχίσει και πιέζομαι εδώ!  Ρώτα και το δικό σου γιατρό αν θέλεις να φορέσεις!!! Εγώ ρώτησα επειδή είχα έντονους πόνους τις πρώτες 10 μέρες. 
    • Κορίτσια να ρωτήσω; Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...
    • αδρανής νιώθεις γιατί δεν είσαι στο σπίτι σου μόλις πας επειδή θα έχεις και τις δουλειές σου εκει στο χώρο σου θα είναι διαφορετικά  αλλα καλά κανείς αφού έχεις όρεξη να κανείς κοιλιακούς αν αρχίσεις και τις βολτες μετά σίγουρα θα είναι καλύτερα  Ναι τα αγόρια έχουν διαφορετική ανάπτυξη από τα κορίτσια για αυτό κιολας έχουν στο βιβλιαριο ξεχωριστές καμπύλες από τα κορίτσια δεν ειναι μαζί  Εμένα για ζώνη δεν είχαν πει κάτι αλλά γενικά την έχω ακούσει αρκετές φορές αλλά αν λέει ο γιατρός ότι δεν κάνει άστο καλύτερα εγω δεν ρώτησα κιολας 
    • Αυτό είναι αλήθεια Τεστακια δεν έκανα αλλά έχω δύο εφαρμογές και συνήθως με πετυχαίνουν σωστά (έκανα τεστακια σε άλλους κύκλους και τον Φεβρουάριο συμπτωματικά είχα και τεστ παπ και μου επιβεβαίωσε και ο δόκτορας την ωορρηξία όπως την έβγαζε η εφαρμογή). Εβγαζαν λοιπόν ωορρηξία η μία εφαρμογή τη μια μέρα και η άλλη την επόμενη. Είχαμε επαφή και τις δύο μέρες άρα είμαι οκ και στις δύο περιπτώσεις.  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...