Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βιοχημικές


Recommended Posts

Η δική μου ιστορία στο κομμάτι των κυήσεων έχει ως εξής: Πριν 2μιση χρόνια με τον ίδιο σύντροφο που είμαι τώρα, συλλάβαμε ένα παιδάκι που παλινδρόμησε στην 6η προς 7η εβδομάδα. Χρειάστηκε να κάνω απόξεση. Έστειλαν το δείγμα της απόξεσης για ανάλυση, αλλά δεν πήρα κάποια ουσιαστική απάντηση. Ακολούθησαν κάποιοι μήνες αποχής κι έπειτα 1 με 1μιση χρόνο προσπαθειών που απλά δε γινόταν τίποτα. Τώρα τον Ιούλιο είχαμε επαφές σε γόνιμες μέρες και ενώ περνούσε ο καιρός χωρίς να έχω κατά νου ότι μπορεί και να έμεινα έγκυος εμφανίστηκαν κάποια παράξενα συμπτώματα. Καφέ εκκρίσεις αντί για περίοδος, υπερβολικά πρησμένο στήθος, πονοκέφαλοι, αυξημένη θερμοκρασία. Έκανα ένα τεστ στις 2 μέρες καθυστέρησης το οποίο και έδειξε αχνό θετικό. Δεν πρόλαβε να περάσει μιάμιση μέρα και με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος όπως όταν έρχεται περίοδος και άρχισα να αιμορραγώ. Πήγα στο νοσοκομείο, μου βρήκαν μια χοριακή 18 και στον υπέρηχο δεν φαινόταν κάτι. 

Έχω πολύ ανάγκη να το συζητήσω με κάποια που είχε παρόμοια εμπειρία, αλλά κυρίως να μου προτείνετε σε τι γιατρό να πάμε με το σύντροφό μου. Θέλουμε να πάμε μαζί, το έχουμε παραμελήσει το ζήτημα τόσο καιρό κι εγώ δεν μπορώ συνέχεια να περνάω τη διαδικασία της αποβολής γιατί σίγουρα μου έχει ξανασυμβεί απλά δεν είχα προλάβει να κάνω τεστ και πέρασε σαν μια βαριά περίοδος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Mrs Warren είπε:

Η δική μου ιστορία στο κομμάτι των κυήσεων έχει ως εξής: Πριν 2μιση χρόνια με τον ίδιο σύντροφο που είμαι τώρα, συλλάβαμε ένα παιδάκι που παλινδρόμησε στην 6η προς 7η εβδομάδα. Χρειάστηκε να κάνω απόξεση. Έστειλαν το δείγμα της απόξεσης για ανάλυση, αλλά δεν πήρα κάποια ουσιαστική απάντηση. Ακολούθησαν κάποιοι μήνες αποχής κι έπειτα 1 με 1μιση χρόνο προσπαθειών που απλά δε γινόταν τίποτα. Τώρα τον Ιούλιο είχαμε επαφές σε γόνιμες μέρες και ενώ περνούσε ο καιρός χωρίς να έχω κατά νου ότι μπορεί και να έμεινα έγκυος εμφανίστηκαν κάποια παράξενα συμπτώματα. Καφέ εκκρίσεις αντί για περίοδος, υπερβολικά πρησμένο στήθος, πονοκέφαλοι, αυξημένη θερμοκρασία. Έκανα ένα τεστ στις 2 μέρες καθυστέρησης το οποίο και έδειξε αχνό θετικό. Δεν πρόλαβε να περάσει μιάμιση μέρα και με έπιασε ένας πολύ δυνατός πόνος όπως όταν έρχεται περίοδος και άρχισα να αιμορραγώ. Πήγα στο νοσοκομείο, μου βρήκαν μια χοριακή 18 και στον υπέρηχο δεν φαινόταν κάτι. 

Έχω πολύ ανάγκη να το συζητήσω με κάποια που είχε παρόμοια εμπειρία, αλλά κυρίως να μου προτείνετε σε τι γιατρό να πάμε με το σύντροφό μου. Θέλουμε να πάμε μαζί, το έχουμε παραμελήσει το ζήτημα τόσο καιρό κι εγώ δεν μπορώ συνέχεια να περνάω τη διαδικασία της αποβολής γιατί σίγουρα μου έχει ξανασυμβεί απλά δεν είχα προλάβει να κάνω τεστ και πέρασε σαν μια βαριά περίοδος.

Καλησπέρα!!

Ελπίζω να είσαι καλά!

Έχω περάσει κι εγώ μια βιοχημική και μια παλινδρομη σε πολύ κοντινό διάστημα.Καταλαβαινω ακριβώς πως νιώθεις!

Θα ακούσεις τους γιατρούς να σου λένε ότι η βιοχημική δε μετράει για αποβολή παρόλο που για εμάς και μέτρησε και στοίχησε!

Δε το μετράνε σαν γεγονός.

Εγώ αυτό που έκανα ήταν έναν κύκλο βασικών αιματολογικών εξετάσεων .

Πακέτο θρόμβοφιλίας , θυρεοειδούς και κάναμε με τον άντρα μου και καρυότυπο ζεύγους.

Όλα αυτά κυρίως για ψυχολογικούς λόγους γιατί ήθελα όσο μπορώ να μειώσω τις πιθανότητες να συμβεί ξανά.

Τελικά όλα ήταν εντάξει,ήταν δύο τυχαία γεγονότα και τώρα είμαι έγκυος ξανά με μια υγιή εγκυμοσύνη!!

Για όλα αυτά πρέπει να μιλήσεις με το γυναικολόγο σου και να σε κατευθύνει κι εκείνος!!

Ελπίζω να βοήθησα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες. Θα ήθελα να σε ρωτήσω, τις εξετάσεις αυτές στις συνέστησε κάποιος γυναικολόγος ή άλλη ειδικότητα γιατρού; Επίσης πρόκειται για ακριβές εξετάσεις σωστά; Γράφονται;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mrs Warren ελπίζω να είσαι καλά και λυπάμαι πολύ για τις απώλειές σου 🫂

Μπορώ να σε καταλάβω βέβαια μιας κι έχω κι εγώ στο ιστορικό μια παλίνδρομη και μια βιοχημική...

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την @Elenaki_ όσον αφορά τις εξετάσεις που πρέπει να κοιτάξεις, αν κι εγώ δεν έκανα καρυότυπο ζεύγους γιατί τελικά έμεινα έγκυος στην εγκυμοσύνη που διανύω τώρα αμέσως μετά τη βιοχημική.

Έμεινα έγκυος πέρισυ τον Ιανουάριο'23 πρώτη φορά και με την πρώτη προσπάθεια. Δυστυχώς το μωράκι παλίνδρομησε κάπου στην 9η εβδ (8+4 συγκεκριμένα) αλλά εμείς το καταλαβάμε σ έναν υπέρηχο που έγινε στη 10η εβδ. Δεν είχα απολύτως καμία ένδειξη, αντιθέτως είχα κανονικά συμπτώματα εγκυμο΄συνης... εγώ πήρα τα χάπια για να αποβάλλω φυσικά, κι έπειτα από πολλα τσεκ απ και χωρίς περαιτέρω έλεγχο (δε μάθαμε ποτέ τι έφταιξε, μας είπαν τυχαίο γεγονός), πήραμε το οκ να συνεχίσουμε τις προσπάθειες από τον Ιούλιο'23. και φτάνουμε στον Ιανουάριο 2024, να έχει περάσει δλδ 1 χρόνος απ' την επίσημε εκκίνηση των προσπαθειών, ασχέτως της παλίνδρομης, και αποφασίζω να πάω σε μία ειδικό γονιμότητας μήπως και προτείνει κάποιες περαιτέρω εξετάσεις. Τελικά μου πρότεινε:

  1. Αναλυτικές ορμονολιγκές μεταξύ 2ης-5ης μέρα του κύκλου, που περιλαμβάνουν μεταξύ άλλων και μέτρηση της ΑΜΗ, FSH και προλακτίνη.
  2. βασικό υπέρηχο μεταξύ 8ης-12ης μέρας του κύκλου.
  3. βασικό πακέτο προγεννητικού ελέγχου που περιλαμβάνει έλεγχο ανοσίας σε κυταρομεγαλοίό, τοξόπλασμα κτλ.
  4. βασικό έλεγχο θυροειδούς αν κι εγώ επειδή έχω χρόνια χασιμότο το παρακολουθώ ούτως ή άλλως και παίρνω κι αγωγή.


Αυτά με την ειδικό γονομότητας. Έπειτα επειδή η ΑΜΗ μου βγήκε αρκετά υψηλή, όχι ότι είναι κακό, άλλ μπορεί να αποδεικνύει σύνδρομο πολυκυστικών, συμβουλεύτηκα και την ενδοκρινολόγο μου για να μου γράψει εξετάσεις για:

5. αντίσταση στην ινσουλίνη, έτσι ουτως ώστε να δούμε αν έχω ΣΠΩ. 

Η ειδικός γονιμότητας σ αυτή τη φάση αποφάνθηκε ότι μάλλον έχω πολυκυστική μορφολογία αλλά όχι το σύνδρομο, οπότε μου έδωσε d-chiro μυο-ινοσιτόλη να πίνω καθημερινά για καλύτερη ωορρηξία. Και στο μεταξύ έγραψε

6.  στο σύντροφό μου σπερμοδιάγραμμα.

Εφόσον το σπερμοδιάγραμμα βγήκε πολύ καλό, μου έγραψε να κάνω:

7. σαλπιγγογραφία για να αποκλείσουμε και το ενδεχόμενο να έχω βουλωμένες σάλπιγγες ή πολυποδες.
 

Τελικά κι η σαλπιγγογραφία βγήκε τέλεια. Φτάνουμε λοιπόν στο Μα΄ρτιο'24 μ αυτά τα αποτελέσματα, οπότε η ειδικός γονιμότητας μας προτείνει αν επιθυμου΄με να σοκιμάσουε  στον κύκλο του Απριλίου πρόκληση ωορρηξίας με γοναδοτροπίνες, μιας και είχαμε δει απ τον υπέρηχο και τις εξετάσεις μου ότι 2 μήνες δεν είχα κάνει καλή ωορηξία. Οπότε ίσως το πρόβλημα να ήταν εκεί. 

Έλα μου όμως που στον κύκλο του Μαρτίου τελικά μένω έγκυος. Δυστυχώς όμως, ίσα που πήρα το θετικό τεστ στα χερια μου, 4 μέρες μετά μου ήρθε περίοδος. Καταλήξαμε ότι ήταν βιοχημική μιας κι η χοριακή μου ήταν 19, που ναι μεν είναι χαμηλή, αλλά δείχνει ότι υπήρξε σύλληψη. Σ εκείνη τη φάση μας πρότεινε είτε να πάμε με το πρωτόκολλο καθεξίν αποβολης (να κα΄νουμε καρυότυπο ζεύγους δλδ) είτε να προχωρήσουμε στο πλάνο μας με την πρόκληση. Ε σ εκείνη τη φάση επειδή η βιοχημική συνέβη ακριβώς ένα χρόνο μετά την αποβολή της παλίνδρομης, ήμουν ένα ράκος και δεν ήθελα να μπω στη διαδικασία να το ψάξω περαιτέρω, οπότε είπαμε πάμε να δοκιμάσουμε και την πρόκληση κι ό,τι γίνει. Δεν είχαμε καθόλου ελπίδες γιατί προσπαθούσαμε να ξεπεράσουμε το σοκ. Παράλληλα η ειδικός γονομότητας μου είπε να δω και

8. αιματολόγο για εξετάσεις θρομβοφυλλίας, αντικαρδιολιπικα αντισώματα, λύκο, φωσφολιπιδικά αντισώματα, κ.ά., οπώς και τις έκανα κι αυτ΄ες.

Μαθαίνω στο μεταξύ ότι είμαι έγκυος ήδη και τώρα σου γράφω 16εβδ+3ημερών, ενώ παράλληλα κι οι εξέτασεις μου απ την αιματολόγο έδειξαν ότι δεν έχω τάση για θρομβοφιλία όυτε τα άλλα που ευθύνονται για αποβολές 1ου τριμήνου. Οπότε κι επισήμως αποδόσαμε τις αποβολές μου σε τυχαία γεγονότα αλλά προληπτικά τώρα στην εγκυμοσύνη πήρα ασπιρίνη τύπου σαλοσπίρ (μέχρι και 36η εδβ) και προγεστερόνη μέχρι 14η εβδ.

Σου τα έγραψα αναλυτικά κι ελπίζω να σε βοήθησα για το πως να κινηθείς. Αν με ρωτάς, δε ξέρω αν εν τέλει χρειαζόταν η πρόκληση ωορρηξίας που κάναμε, αν και προφανώς πέτυχε, αλλά πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο τόσο το γεγονός ότι έκανα τη σαλπιγγογραφία το Μάρτιο που λέγεται ότι κάπως "καθαρίζει" τη μήτρα και τις σάλπιγγες οπότε είμαστε πιο γόνιμες για ένα 3μηνο μετά, όσο και η μυο-ινοσιτόλη για καλύτερη ωορρηξία. ούτως ή άλλως, τον αμέσως προηγούμενο κύκλου είχαμε σύλληψη, έτσω και βιοχημική, χωρίς κάποια αγωγή.

Σου εύχομαι τα καλύτερα και μη σε παίρνει από κάτω! Υπομονή κι επιμονή και θα τα καταφέρετε ❤️🤞🍀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

όσον αφορά το κόστος, επειδή εγώ μένω στο εξωτερικό, θ αφήσω κάποια άλλη κοπέλα να απάντησει καλύτερα, αν κι από αυτά που διάβαζω εδώ στο γκρουπ, απ τις εξετάσεις που σου έγραψα εγώ, η σαλπιγγογραφία είναι η πιο κοστοβόρα και πιο επεμβατική σα διαδικασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καρυοτυπο ζεύγους έχετε κάνει κορίτσι μου; Αν και έχεις ένα παιδάκι ! Εμένα ο γυναικολόγος με είχε βάλει να κάνω και κάποιες αυτοάνοσες  πχ αντιπηκτικό λύκου και μου είχε πει για περαιτέρω   εξετάσεις  αν χρειαστεί θα πρέπει να σε στείλω σε ρευματολόγο ! Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο! Είχες κάνει σε καμία παλινδρομη κύηση καρυοτυπο εμβρύου; 
    • Ίσως έχεις δίκιο!!! Έχω αρχίσει και πιέζομαι εδώ!  Ρώτα και το δικό σου γιατρό αν θέλεις να φορέσεις!!! Εγώ ρώτησα επειδή είχα έντονους πόνους τις πρώτες 10 μέρες. 
    • Κορίτσια να ρωτήσω; Όσες αναφέρετε ρευματολόγος και αυτοάνοσα, είχατε κάποια ένδειξη αρχικά; Κάνατε κάποια εξέταση που σας παρεπεμψαν εκεί; Σε αιματολογο έχω πάει αλλά σε ρευματολόγο όχι για τις αποβολες και αναρωτιεμαι αν υπάρχει κάτι που δεν έχω ψάξει. Βέβαια δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που έχω μια ολοκληρωμένη κύηση πριν την τελευταία παλινδρομη... Πφφφ δεν ξέρω, δεν θα αντέξω κ άλλη απώλεια. Αυτά σκεφτομαι διαρκώς και προβληματίζομαι...
    • αδρανής νιώθεις γιατί δεν είσαι στο σπίτι σου μόλις πας επειδή θα έχεις και τις δουλειές σου εκει στο χώρο σου θα είναι διαφορετικά  αλλα καλά κανείς αφού έχεις όρεξη να κανείς κοιλιακούς αν αρχίσεις και τις βολτες μετά σίγουρα θα είναι καλύτερα  Ναι τα αγόρια έχουν διαφορετική ανάπτυξη από τα κορίτσια για αυτό κιολας έχουν στο βιβλιαριο ξεχωριστές καμπύλες από τα κορίτσια δεν ειναι μαζί  Εμένα για ζώνη δεν είχαν πει κάτι αλλά γενικά την έχω ακούσει αρκετές φορές αλλά αν λέει ο γιατρός ότι δεν κάνει άστο καλύτερα εγω δεν ρώτησα κιολας 
    • Αυτό είναι αλήθεια Τεστακια δεν έκανα αλλά έχω δύο εφαρμογές και συνήθως με πετυχαίνουν σωστά (έκανα τεστακια σε άλλους κύκλους και τον Φεβρουάριο συμπτωματικά είχα και τεστ παπ και μου επιβεβαίωσε και ο δόκτορας την ωορρηξία όπως την έβγαζε η εφαρμογή). Εβγαζαν λοιπόν ωορρηξία η μία εφαρμογή τη μια μέρα και η άλλη την επόμενη. Είχαμε επαφή και τις δύο μέρες άρα είμαι οκ και στις δύο περιπτώσεις.  
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...