Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιε ζεστέ🌞, Ιούλιε καλοκαιρινέ🐬 μαζί με τα μπανάκια 🏊‍♀️ φέρε και μπόλικα μωράκια👶👶🙏


Recommended Posts

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν πονούσα αλλά ήταν ευαίσθητο από τις αρχές, τώρα καθόλου πόνος καθόλου ευαισθησία…τα συμπτώματα πάνε κ έρχονται μην δίνεις κ τόση σημασία!! Ποτέ θα πας γιατρο;;

Έχω φοβηθεί πολύ! Αύριο έχω 6 η ωρα 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η cat12 είπε:

Πως είσαι Ρένα μου? Εγώ έκανα μια χθες από μόνη μου γιατί η γιατρός θέλει την Πέμπτη να κάνω χοριακη να την δει αλλά δεν άντεχα να περιμένω τόσο!!! Ανέβηκε πήγε 950 από 155 🥰 περιμένω πως κ πως να περάσουν οι μέρες να πω για υπέρηχο ♥️ 

Μπραβο κοριτσακι μου!!!!🥰🥰🥰🥰✌️✌️✌️🎉🎉🎉🎉🎉🤰🤰🤰🤰🤰🤰💞💞💞💞💞💞💞

Δε φανταζεσαι ποσο χαιρομαι!!!!!😁😁😁

Με το καλο κατ μου να πας γ υπερηχο!!!!🙏🤰🧿👶

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τι κάνετε; Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα στις αρχές τις εγκυμοσύνης είχε πονο στο στήθος και μετά σταμάτησε να ποναει και να πήγε καλά η εγκυμοσυνη! Έχω αγχωθεί παραααα πολυυυυυυυ γτ σταμάτησε ο πόνος στο στήθος και καταλαβαίνετε τι φοβάμαι! Έχει μέρες που σταμάτησε και δεν επανηλθε! 

Κοριτσι μου κι εμενα τα συμπτωματα πανε κι ερχονται....

δν ειναι στανταρ... κι οντως εχουν φτασει κ 4-5 μερες κ ν μη μ ενοχλει το στηθος...

Υπομονη λιγες ωρες κ θα δεις οτι ολα ειναι καλα!!!! 😍😍😍😍🤰🙏🧿

Θα περιμενουμε τα νεα σου!!!❤️🤰❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται κορίτσι μου, κι εγώ θυμάμαι εκεί κάπου 5η-6η εβδ μια μέρα ξεπριστηκε το στήθος και δεν ήταν ευαίσθητο όπως τις πρώτες μέρες κι είχα κάπως ανησυχήσει. Το είχα γράψει κι εδώ θυμάμαι! Ε μετά από 2 μέρες είχα ραντεβού κι ακούσαμε καρδούλα τότε. Έκτοτε το ευαίσθητο στήθος έγινε το μόνο σταθερό μου συμπτωμα μέχρι την 12η εβδ μετά εξαφανίστηκε εντελώς μέχρι προχθές την Παρασκευή το βράδυ (15+3)  δε μπορούσα να γυρίσω πλευρό με πονούσαν μέχρι κι οι θηλές. Τόσος πόνος που μου θύμησε έντονα το 1ο τρίμηνο 😅 χθες σηκώθηκα και μου φάνηκε μεγαλύτερο, άρα κάποια αύξηση θα παίχτηκε το βράδυ της Παρασκευής 😂😂 όπως βλέπεις δεν είναι στάνταρ, όπως σου είπαν και τα κορίτσια αυτά έρχονται και φεύγουν. Με το καλό το ραντεβού σου αύριο, περιμένουμε νέα 🤞 ❤️❤️🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo κορίτσι μ γλυκο καταλαβαίνω την αγωνια σου. Εύχομαι μεσα απο την καρδια μου αυριο να ακουσετε καρδουλα και να στειλεις να μας πεις τα νεα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpoulo τώρα αυτό δεν είναι σίγουρο ότι επειδή σταμάτησε αυτό το σύμπτωμα..δεν πάει και καλά!!!!

Εγώ που πέρασα παλινδρομες ίσχυε όντως..ΑΛΛΑ και στα δύο μου τα αγόρια που όλα πήγαν καλά...το στήθος κάποια στιγμή έπαψε να πονάει...δεν ήταν πάντα Τσίτα...αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πότε....

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!🙏🙏🙏 Περιμένουμε με αγωνία να μας πεις ότι άκουσες καρδούλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@arntalia κορίτσι μου διάβαζα πιο πάνω για την ιστορία σου με τις προκλήσεις και ήθελα να σε ρωτήσω εάν μέχρι στιγμής έχεις κάνει μόνο με χάπια. Δεν είμαι προφανώς ειδήμων στις προκλήσεις ούτε έχω μεγάλη εμπειρία, απλά να σου παραθέσω και τη δική μου περίπτωση ίσως να σε βοηθήσει:

Εγώ δεν έχω ΣΠΩ αλλά μετά από ένα χρόνο προσπαθειών έπειτα από παλινδρόμη κύηση πήγα σε μια ειδικό γονιμότητας για να ψαχτουμε καλύτερα. Κάναμε σπερμοδιαγραμμα ο σύζυγος κι εγώ σαλπιγγογραφια το Μάρτιο φέτος και ορμονολογικες. Με βάση τον υπέρηχο στον κύκλο του Ιανουαρίου και την υψηλή ΑΜΗ (μεγαλύτερη του 6) η ειδικός γονιμότητας μου είπε ότι έχω πολυκυστικη μορφολογία αλλά όχι το σύνδρομο. Έτσι μου έγραψε d-chiro μυο-ινοσιτολη που ξεκίνησα το Φλεβάρη και μετά τη σαλπιγγογραφια του Μαρτίου που βγήκε μια χαρά μας προτεινε στον κύκλο του Απριλίου να δοκιμάσουμε και πρόκληση ωορρηξιας με γοναδοτροπινες. Στον κύκλο του Μαρτίου έμεινα έγκυος αλλά κατέληξε σε βιοχημική κι έπειτα αποφασίσαμε στον κύκλο του Απριλίου να προχωρήσουμε με το αρχικό πλάνο της γιατρού για την πρόκληση. Κάναμε παρακολουθήση υπερηχογραφικά ανά κάποιες μέρες για να δούμε πως ανταποκρίνονται τα ωοθυλάκια στην gonal-F ένεση που έκανα καθημερινά και τη 15η μέρα του κύκλου με ένα ωοθυλάκιο στα 17χιλ η γιατρός μου είπε να κάνω την ένεση της πρόκλησης ovitrelle. Είχαμε επαφές το ίδιο βράδυ κι έπειτα κάθε πρωί μέχρι και τη 18η μέρα. Από εκείνη τη μέρα ξεκίνησα προγεστερόνη κολπικά και ασπιρίνη προληπτικά μιας και δε ξέραμε εάν οι προηγούμενες αποβολές μου οφειλόταν σε κάποια αιματολογική πάθηση/αυτοάνοσο όπως θρομβοφιλια, λύκο, κτλ. Εν τέλει αυτή η πρώτη και τελευταία εμπειρία μου με πρόκληση πέτυχε και τώρα είμαι 15εβδ+5ημερων έγκυος στο ουράνιο τόξο μου 🙏🌈

Αν έχεις τη δυνατότητα ψάξε λίγο μήπως βρεις και κάποιον άλλο ειδικό γονιμότητας που θα σε παρακολουθεί στενά και συζήτησε την περίπτωση να κάνεις πρόκληση με γοναδοτροπινες. Εμένα μου είπαν ότι είναι πιο αποτελεσματική μέθοδος αλλά προφανώς και παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες. Μη το βάζεις κάτω, θα τα καταφέρεις 🥰🙏❤️❤️

Ναι κοριτσι μου εχω κανει προκλησεις μονο με χαπια serpafar 3 κυκλους 2η με 6ημερα περιοδου...μονο στη δευτερη προσπαθεια εκανα καλη ωορηξια ηρθα σε επαφη υις μερες π μπυ ειπε ο γιατρος αλλα δεν εμεινα κ αδιαθετησα. Τωρα στη τελευταια προκληση ειμαι47ημερα κυκλου σημερα κ δεν εχω αδιαθετησει. Εκανα χοριακη αρνητικη φυσικα αλλα νοιωθω πρησμενη. Τ ειπα να κανουμε γοναδοτροπινες απο το 2ο κυκλο κιολας π ειχα καλη ανταποκριση με 2 ωοθηλακια αλλα δεν ηθελε να μου τις κανει ο γιατρος μου . Του ειπα χαπια δε ξαναπαιρνω δε θελω να επιβαρυνω τον οργανισμο μ και θεωρω πως ειμαστε στη λαθος κατευθυνση....δε με προσεχε με συχνους υπερηχους παρα μονο 12 μερα κυκλου κ μ ελεγε επαφες γ 1 βδομαδα .θα παω να παρω μια δευτερη γνωμγ απο σεπτεμβρη. Το μονο π με νοιαζει τωρα εινααι μηπως τυχον κ εχω κατι αλλο και δεν εχω αδιαθετησει ακομη...ποτε δε ξεπερνουσα τις 32 με 35 μερες κυκλου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Ναι κοριτσι μου εχω κανει προκλησεις μονο με χαπια serpafar 3 κυκλους 2η με 6ημερα περιοδου...μονο στη δευτερη προσπαθεια εκανα καλη ωορηξια ηρθα σε επαφη υις μερες π μπυ ειπε ο γιατρος αλλα δεν εμεινα κ αδιαθετησα. Τωρα στη τελευταια προκληση ειμαι47ημερα κυκλου σημερα κ δεν εχω αδιαθετησει. Εκανα χοριακη αρνητικη φυσικα αλλα νοιωθω πρησμενη. Τ ειπα να κανουμε γοναδοτροπινες απο το 2ο κυκλο κιολας π ειχα καλη ανταποκριση με 2 ωοθηλακια αλλα δεν ηθελε να μου τις κανει ο γιατρος μου . Του ειπα χαπια δε ξαναπαιρνω δε θελω να επιβαρυνω τον οργανισμο μ και θεωρω πως ειμαστε στη λαθος κατευθυνση....δε με προσεχε με συχνους υπερηχους παρα μονο 12 μερα κυκλου κ μ ελεγε επαφες γ 1 βδομαδα .θα παω να παρω μια δευτερη γνωμγ απο σεπτεμβρη. Το μονο π με νοιαζει τωρα εινααι μηπως τυχον κ εχω κατι αλλο και δεν εχω αδιαθετησει ακομη...ποτε δε ξεπερνουσα τις 32 με 35 μερες κυκλου...

Χμμμ τι εξήγηση σου έδωσε στο γεγονός ότι είναι κατά της διέγερσης και πρόκλησης με γοναδοτροπινες; Από περιέργεια ρωτάω κυρίως. Βέβαια αν δε στο αιτιολογησε κάπως αυτό εμένα προσωπικά θα με προβληματίζε γιατί δείχνει μάλλον ότι δεν έχει την αντίστοιχη εμπειρία με τη χρήση αυτής της μεθόδου; Δε ξέρω απλά εικάζω τώρα... Κοίτα εμένα μου είπε ότι υπάρχουν και οι δύο οδοί, χάπια και γοναδοτροπινες, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου άφησε και το περιθώριο να επιλέξω... Μου είπε μόνο ότι οι ενέσεις είναι πιο αποτελεσματικές απλά μου εξήγησε ότι είναι λίγο trial and error η δόση γιατί πρέπει να παρακολουθουμε την ανταπόκριση στενά για να αποφύγουμε τυχόν σύνδρομο υπερδιέγερσης κτλ. Επίσης η πιθανότητα για πολύδυμη κύηση μπορεί να εκτοξευτεί και θυμάμαι μου είχε πει ότι αν φτάσουμε να έχουμε 3-4 ωοθυλάκια προς ωρίμανση θα πρέπει να ακυρωθεί το πρωτόκολλο, και να απέχουμε από επαφές, γιατί θα επρόκειτο για κύηση υψηλού ρίσκου τόσο για την έγκυο όσο και για τα έμβρυα. Στα μέσα τις παρακολούθησης όντως βρήκαμε 4 κυρίαρχα ωοθυλάκια και εκεί είχα απογοητευτεί ότι πήρα τις ορμόνες τζάμπα.... Μειώσαμε τη δόση και ευτυχώς είδαμε ότι μόνο 2 προχώρησαν και την τελευταία φορά που πήγα 15η μέρα μόνο ένα απ' τα 2 εκείνα είχε φτάσει 17χιλ γι'αυτό και μου είπε να κάνω την πρόκληση με οβιτρελ. 

Καλά κάνεις και θα πας αλλού για δεύτερη γνώμη, δυστυχώς είναι και θα που θα πέσουμε, θυμάμαι και μια άλλη κοπέλα εδώ είχε γράψει για πολλές προσπάθειες με πρόκληση μόνο με χάπια χωρίς αποτέλεσμα και διάγνωση ΣΠΩ. Ίσως κάποιος άλλος γιατρός, πιο έμπειρος σ αυτό το θέμα να σε καθοδηγήσει καλύτερα. Και σίγουρα απ' τη δική μου εμπειρία, αν και μια φορά, έκανα υπέρηχο κάθε 3-4 μέρες στην αρχή και μετά κάθε 2, δλδ θέλει να σε προσέχει στενά ο γιατρός απ' ότι κατάλαβα. Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσι μου κι εμενα τα συμπτωματα πανε κι ερχονται....

δν ειναι στανταρ... κι οντως εχουν φτασει κ 4-5 μερες κ ν μη μ ενοχλει το στηθος...

Υπομονη λιγες ωρες κ θα δεις οτι ολα ειναι καλα!!!! 😍😍😍😍🤰🙏🧿

Θα περιμενουμε τα νεα σου!!!❤️🤰❤️

Αχ ποσό ανακουφιστικά τώρα🙏🙏🙏🙏 περιμενα να ακούσω ότι έχει συμβεί και σε αλλά κοριτσια και όλα πήγαν καλά🙏

στις πριν 2 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

@Mpourmpoulo τα συμπτώματα πάνε κι έρχονται κορίτσι μου, κι εγώ θυμάμαι εκεί κάπου 5η-6η εβδ μια μέρα ξεπριστηκε το στήθος και δεν ήταν ευαίσθητο όπως τις πρώτες μέρες κι είχα κάπως ανησυχήσει. Το είχα γράψει κι εδώ θυμάμαι! Ε μετά από 2 μέρες είχα ραντεβού κι ακούσαμε καρδούλα τότε. Έκτοτε το ευαίσθητο στήθος έγινε το μόνο σταθερό μου συμπτωμα μέχρι την 12η εβδ μετά εξαφανίστηκε εντελώς μέχρι προχθές την Παρασκευή το βράδυ (15+3)  δε μπορούσα να γυρίσω πλευρό με πονούσαν μέχρι κι οι θηλές. Τόσος πόνος που μου θύμησε έντονα το 1ο τρίμηνο 😅 χθες σηκώθηκα και μου φάνηκε μεγαλύτερο, άρα κάποια αύξηση θα παίχτηκε το βράδυ της Παρασκευής 😂😂 όπως βλέπεις δεν είναι στάνταρ, όπως σου είπαν και τα κορίτσια αυτά έρχονται και φεύγουν. Με το καλό το ραντεβού σου αύριο, περιμένουμε νέα 🤞 ❤️❤️🙏🙏

Η περιγραφή σου με έκανε να χαμογελάσω🙏🙏🙏🙏 σε ευχαριστωωωω παρααα πολύ  γ αυτοοοοοο🙏🙏🙏🙏🙏

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Όλα καλά θα είναι περιμένουμε τα νέα σου από αύριο ❤️

Αχ μακάρι κορίτσι μου σ ευχαριστώ ´ολυ🙏🥰

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpoulo κορίτσι μ γλυκο καταλαβαίνω την αγωνια σου. Εύχομαι μεσα απο την καρδια μου αυριο να ακουσετε καρδουλα και να στειλεις να μας πεις τα νεα σου.

Ευχαριατω πολύ🙏🙏🙏

στις πριν 1 ώρα, ο/η marinamanoulitsa είπε:

@Mpourmpoulo τώρα αυτό δεν είναι σίγουρο ότι επειδή σταμάτησε αυτό το σύμπτωμα..δεν πάει και καλά!!!!

Εγώ που πέρασα παλινδρομες ίσχυε όντως..ΑΛΛΑ και στα δύο μου τα αγόρια που όλα πήγαν καλά...το στήθος κάποια στιγμή έπαψε να πονάει...δεν ήταν πάντα Τσίτα...αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς πότε....

Εύχομαι να πάνε όλα καλά!!!!🙏🙏🙏 Περιμένουμε με αγωνία να μας πεις ότι άκουσες καρδούλα!!!!

Ευχαρισρω πολύ🙏🙏🙏🙏μακάρι να ακούσω καρδουλα🙏🙏🙏🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η arntalia είπε:

Ναι κοριτσι μου εχω κανει προκλησεις μονο με χαπια serpafar 3 κυκλους 2η με 6ημερα περιοδου...μονο στη δευτερη προσπαθεια εκανα καλη ωορηξια ηρθα σε επαφη υις μερες π μπυ ειπε ο γιατρος αλλα δεν εμεινα κ αδιαθετησα. Τωρα στη τελευταια προκληση ειμαι47ημερα κυκλου σημερα κ δεν εχω αδιαθετησει. Εκανα χοριακη αρνητικη φυσικα αλλα νοιωθω πρησμενη. Τ ειπα να κανουμε γοναδοτροπινες απο το 2ο κυκλο κιολας π ειχα καλη ανταποκριση με 2 ωοθηλακια αλλα δεν ηθελε να μου τις κανει ο γιατρος μου . Του ειπα χαπια δε ξαναπαιρνω δε θελω να επιβαρυνω τον οργανισμο μ και θεωρω πως ειμαστε στη λαθος κατευθυνση....δε με προσεχε με συχνους υπερηχους παρα μονο 12 μερα κυκλου κ μ ελεγε επαφες γ 1 βδομαδα .θα παω να παρω μια δευτερη γνωμγ απο σεπτεμβρη. Το μονο π με νοιαζει τωρα εινααι μηπως τυχον κ εχω κατι αλλο και δεν εχω αδιαθετησει ακομη...ποτε δε ξεπερνουσα τις 32 με 35 μερες κυκλου...

Συγνώμη που δεν θυμάμαι αλλά για πες μου ο άντρας σου έχει πάει σε ουρολόγο; Πέφτουμε με τα μούτρα στη γυναίκα και ξεχνάμε τους άντρες. 

Επίσης με την τρίτη φορά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι.  Μην απ' τη. Πρώτη φορά απογοητεύεσαι. Όσο δύσκολο και να είναι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Αχ ποσό ανακουφιστικά τώρα🙏🙏🙏🙏 περιμενα να ακούσω ότι έχει συμβεί και σε αλλά κοριτσια και όλα πήγαν καλά🙏

Η περιγραφή σου με έκανε να χαμογελάσω🙏🙏🙏🙏 σε ευχαριστωωωω παρααα πολύ  γ αυτοοοοοο🙏🙏🙏🙏🙏

Αχ μακάρι κορίτσι μου σ ευχαριστώ ´ολυ🙏🥰

Ευχαριατω πολύ🙏🙏🙏

Ευχαρισρω πολύ🙏🙏🙏🙏μακάρι να ακούσω καρδουλα🙏🙏🙏🙏❤️

Κοριτσάκι μου εγώ  μια ένιωθα μια δεν ένιωθα. Γενικά είχα σαλταρει στην δεύτερη κύηση. Κάνε υπομονή όσο μπορείς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ; 
 

@Mpourmpoulo κορίτσι μου περιμένουμε νέα σου σήμερα από τον γιατρό.. εγω είμαι σίγουρη πως είναι όλα καλά με το σπορακι σου α δείτε καρδούλα σήμερα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Θέτις Κ. είπε:

Χμμμ τι εξήγηση σου έδωσε στο γεγονός ότι είναι κατά της διέγερσης και πρόκλησης με γοναδοτροπινες; Από περιέργεια ρωτάω κυρίως. Βέβαια αν δε στο αιτιολογησε κάπως αυτό εμένα προσωπικά θα με προβληματίζε γιατί δείχνει μάλλον ότι δεν έχει την αντίστοιχη εμπειρία με τη χρήση αυτής της μεθόδου; Δε ξέρω απλά εικάζω τώρα... Κοίτα εμένα μου είπε ότι υπάρχουν και οι δύο οδοί, χάπια και γοναδοτροπινες, αλλά δε μπορώ να πω ότι μου άφησε και το περιθώριο να επιλέξω... Μου είπε μόνο ότι οι ενέσεις είναι πιο αποτελεσματικές απλά μου εξήγησε ότι είναι λίγο trial and error η δόση γιατί πρέπει να παρακολουθουμε την ανταπόκριση στενά για να αποφύγουμε τυχόν σύνδρομο υπερδιέγερσης κτλ. Επίσης η πιθανότητα για πολύδυμη κύηση μπορεί να εκτοξευτεί και θυμάμαι μου είχε πει ότι αν φτάσουμε να έχουμε 3-4 ωοθυλάκια προς ωρίμανση θα πρέπει να ακυρωθεί το πρωτόκολλο, και να απέχουμε από επαφές, γιατί θα επρόκειτο για κύηση υψηλού ρίσκου τόσο για την έγκυο όσο και για τα έμβρυα. Στα μέσα τις παρακολούθησης όντως βρήκαμε 4 κυρίαρχα ωοθυλάκια και εκεί είχα απογοητευτεί ότι πήρα τις ορμόνες τζάμπα.... Μειώσαμε τη δόση και ευτυχώς είδαμε ότι μόνο 2 προχώρησαν και την τελευταία φορά που πήγα 15η μέρα μόνο ένα απ' τα 2 εκείνα είχε φτάσει 17χιλ γι'αυτό και μου είπε να κάνω την πρόκληση με οβιτρελ. 

Καλά κάνεις και θα πας αλλού για δεύτερη γνώμη, δυστυχώς είναι και θα που θα πέσουμε, θυμάμαι και μια άλλη κοπέλα εδώ είχε γράψει για πολλές προσπάθειες με πρόκληση μόνο με χάπια χωρίς αποτέλεσμα και διάγνωση ΣΠΩ. Ίσως κάποιος άλλος γιατρός, πιο έμπειρος σ αυτό το θέμα να σε καθοδηγήσει καλύτερα. Και σίγουρα απ' τη δική μου εμπειρία, αν και μια φορά, έκανα υπέρηχο κάθε 3-4 μέρες στην αρχή και μετά κάθε 2, δλδ θέλει να σε προσέχει στενά ο γιατρός απ' ότι κατάλαβα. Εύχομαι τα καλύτερα κορίτσι μου ❤️ 

Παρολο.π τον ρωτησα γτ δεν μ εδωσε οvitrelle ή εστω την pregnyl μου ειπε δε χρειαζεται κ θελει να αφησει τ ωοθηλακιο να σπασει μονο του...κατι τ οποιο δεν ξερω αν εγινε γτ με παρακολουθησε μονο 1 φορα με υπερηχο ολο τ μηνα κ μονο μια μετρηση προγεστερονης γ να δει αν εγινε ωορηξια. Γι αυτο τ ειπα οτι δε θελω να ξαναπαρω χαπια κ κακως τα πηρα κ για το 3ο κυκλο.... προς τ παρον θελουμε να περασουμε σε φαση ηρεμιας με το συζυγο κ επαφες οποτε μας ερθει..δε θα ξαναμπω διαδικασια προς τ παρον τουλαχιστον να κοιταζω γονιμες κλπ...δεν την μπορω αυτην την αγχωτικη διαδικασια ....σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου ευχομαι κ γ σενα πλα να πανε καλα❤️🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Συγνώμη που δεν θυμάμαι αλλά για πες μου ο άντρας σου έχει πάει σε ουρολόγο; Πέφτουμε με τα μούτρα στη γυναίκα και ξεχνάμε τους άντρες. 

Επίσης με την τρίτη φορά έμεινα έγκυος στο πρώτο μου παιδάκι.  Μην απ' τη. Πρώτη φορά απογοητεύεσαι. Όσο δύσκολο και να είναι 

Ναι ναι εχει κανει τα παντα ο συζυγος απτη δικη τ μερια.κ.ουρολογο κ σπερμοδιαγραμμα κ εξναι ολα.οκ.κ γω σαλπιγγοραφια ,ορμονες, αιματολογικες κ εξετασεις θρομβοφιλιας ,τεστ παπα.καλλιεργειες ολα αψογα μας ειπανε....γι αυτο δε μπορουμε να καταλαβουμε τι παει λαθος ή ειμαστε σε λαθος κατευθυνση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η arntalia είπε:

Ναι ναι εχει κανει τα παντα ο συζυγος απτη δικη τ μερια.κ.ουρολογο κ σπερμοδιαγραμμα κ εξναι ολα.οκ.κ γω σαλπιγγοραφια ,ορμονες, αιματολογικες κ εξετασεις θρομβοφιλιας ,τεστ παπα.καλλιεργειες ολα αψογα μας ειπανε....γι αυτο δε μπορουμε να καταλαβουμε τι παει λαθος ή ειμαστε σε λαθος κατευθυνση...

Ποσο καιρο προσπαθείτε κορίτσι μου ??? 

Είχες συλληψη ποτε ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Ποσο καιρο προσπαθείτε κορίτσι μου ??? 

Είχες συλληψη ποτε ???

Το σεπτεμβριο αμεσως μετα το γαμο μας κλεινουμε 2 χρονια προσπαθειων.... Οχι ποτε δεν ειχα συλληψη δυστυχως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Το σεπτεμβριο αμεσως μετα το γαμο μας κλεινουμε 2 χρονια προσπαθειων.... Οχι ποτε δεν ειχα συλληψη δυστυχως

Κορίτσι μου εμείς προσπαθούμε 16 μηνες, δεν είχα ποτέ σύλληψη τα δικά μου είναι όλα οκ, του συζηγου είναι επίσης όλα εντάξει, κάναμε καρυότυπο ζευγους και ο καρυοτυπος του άντρα μου έχει θέμα! Οπότε τώρα το ψάχνουμε, να δούμε πως θα πορευτουμε ! Εύχομαι να είναι όλα φυσιολογικά αλλά αν δεν την έχετε κάνει εάν θέλεις ζήτησε να την κάνετε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@arntalia φταιει το οτι λογικα δ κανεις καλη ωορηξια. Οταν κανουμε προκληση ο γιατρός παρακολουθεί στενά την ωορηξια με συχνους υπερηχους μεχρι να την βρει. Απο αυτα π διαβασα καταλαβα οτι εκανες μονο εναν υπερηχο κ σ ειπε αντε βουρ. Πολυ πιθανόν τ συγκεκριμένο πρωτοκολλο δ σ ταιριάζει και δ σε βοηθαει στο να κανεις ωορηξια. Επισης μετρηση προγεστερονης κανουμε αφου εχουμε εξακριβωσει την ωορηξια. 7 μερες μετα. Σε εναν τελειο 28αρι κυκλο,δεδομενου οτι κανεις ωορηξια 14η μερα, κανεις προγεστερονη 21η. Αν δ ξερεις ποτε εκανες ωορηξια τζαμπα εκανες την προγεστερονη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η arntalia είπε:

Ναι ναι εχει κανει τα παντα ο συζυγος απτη δικη τ μερια.κ.ουρολογο κ σπερμοδιαγραμμα κ εξναι ολα.οκ.κ γω σαλπιγγοραφια ,ορμονες, αιματολογικες κ εξετασεις θρομβοφιλιας ,τεστ παπα.καλλιεργειες ολα αψογα μας ειπανε....γι αυτο δε μπορουμε να καταλαβουμε τι παει λαθος ή ειμαστε σε λαθος κατευθυνση...

Κορίτσι μου έχω διαβάσει την ιστορία σου και πραγματικά είναι πολύ κρίμα να περνάτε τόσα ενώ το θεματακι που έχετε (ωορρηξία) είναι από τα πιο απλά στην υπογονιμότητα και λύνεται!! Απλά θέλεις κατάλληλους ανθρώπους δίπλα σου!! Εγώ θα σου πω ότι έχει μεγάλη διαφορά ένας γυναικολόγος με έναν ειδικό γονιμότητας. Το κατάλαβα αυτό όταν μετά από αρκετούς γυναικολόγους συνάντησα και μια γιατρό η οποία είναι ειδική στην υπογονιμότητα! Είναι μέρα με την νύχτα στις γνώσεις! Εσύ χρειάζεσαι τον ειδικό γονιμότητας αλλά από ότι έχω καταλάβει μένεις επαρχία και δεν έχεις επιλογές!! Τα χάπια δεν σε πιάνουν και αυτό έπρεπε να το είχε καταλάβει ο γιατρός σου την 1η φορά! Η @Mpourmpoulo που επίσης δεν την πιάνουν τα χάπια για να κάνει την σπερμματεγχηση έκανε ενέσεις ένα μίνι πρωτόκολο εξωσωματικής αν δεν κάνω λάθος! Και έκανε 2 αυγουλάκια!! Τι πρόβλημα σας δεν είναι σοβαρό!! Απλά χρειάζεσαι τον σωστό γιατρό δίπλα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Mpourmpoulo είπε:

Κοριτσια μου τι κάνετε; Ήθελα να ρωτήσω αν κάποια κοπέλα στις αρχές τις εγκυμοσύνης είχε πονο στο στήθος και μετά σταμάτησε να ποναει και να πήγε καλά η εγκυμοσυνη! Έχω αγχωθεί παραααα πολυυυυυυυ γτ σταμάτησε ο πόνος στο στήθος και καταλαβαίνετε τι φοβάμαι! Έχει μέρες που σταμάτησε και δεν επανηλθε! 

Καλημέρα κορίτσι μου! Εμένα ο πόνος στο στήθος ήταν απ' τα πιο έντονα συμπτώματα πριν καν την καθυστέρηση αλλά γύρω στον 1.5-2 μήνες σταμάτησε. Η εγκυμοσύνη μου πήγε μια χαρά!! Μην αγχώνεσαι, νομίζω είναι φυσιολογικό για αρκετά συμπτώματα να σταματάνε κ να εμφανίζονται καινούρια σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η anna_30 είπε:

με το καλό κορίτσι μου! να μας στείλεις νεα ❤️ 

Και των 2 σας τα νέα περιμένουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η arntalia είπε:

Παρολο.π τον ρωτησα γτ δεν μ εδωσε οvitrelle ή εστω την pregnyl μου ειπε δε χρειαζεται κ θελει να αφησει τ ωοθηλακιο να σπασει μονο του...κατι τ οποιο δεν ξερω αν εγινε γτ με παρακολουθησε μονο 1 φορα με υπερηχο ολο τ μηνα κ μονο μια μετρηση προγεστερονης γ να δει αν εγινε ωορηξια. Γι αυτο τ ειπα οτι δε θελω να ξαναπαρω χαπια κ κακως τα πηρα κ για το 3ο κυκλο.... προς τ παρον θελουμε να περασουμε σε φαση ηρεμιας με το συζυγο κ επαφες οποτε μας ερθει..δε θα ξαναμπω διαδικασια προς τ παρον τουλαχιστον να κοιταζω γονιμες κλπ...δεν την μπορω αυτην την αγχωτικη διαδικασια ....σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου ευχομαι κ γ σενα πλα να πανε καλα❤️🙏

Ε ναι απ' τα λεγόμενα σου πιστεύω ότι αυτός ο γιατρός μάλλον δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις για αλλά πρωτόκολλα πέραν αυτού που σου προτείνει... Σαφώς και να ηρεμήσετε τώρα που είναι και καλοκαιράκι, εννοείται πάρτε το χρόνο σας κι από Σεπτέμβρη το βλέπεις και με έναν ειδικό γονιμότητας 🙏 συμφωνώ κι εγώ πάντως με τη Διώνη που σου έγραψε παρακάτω ότι αυτός ο γιατρός δε σου δίνει την απαραίτητη προσοχή και η εξέταση προγεστερόνης είναι δώρον αδωρον εάν δεν έχει επιβεβαιωθεί υπερηχογραφικά η ωορρηξία ή έστω να είχες πάρεις οβιτρελ η πρεγνιλ την τάδε μέρα. Ξεκάθαρα αυτό το πρωτόκολλο δε ταιριάζει σε σένα και λυπάμαι πολύ που αυτός ο γιατρός επιμένει μόνο σ αυτό και δεν εξετάζει άλλες επιλογές... Σε ταλαιπωρεί χωρίς λόγο ενώ δεν υπάρχουν άλλα θέματα εφόσον οι υπόλοιπες εξετάσεις σας είναι πολύ καλές. 

Χαλαρώστε, ξεκουραστείτε και από Σεπτέμβρη με τον κατάλληλο επιστήμονα θα έρθει το μωράκι σας ☘️ ❤️🤞🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Katiana1987 είπε:

Και των 2 σας τα νέα περιμένουμε!!!

κορίτσι μου ❤️ δεν θα κάνω κάτι σήμερα! Αύριο πρωι θα πάει ο σύντροφος για τις εξετάσεις και μπορεί να παω και εγω να κάνω μια χοριακή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...