Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιε ζεστέ🌞, Ιούλιε καλοκαιρινέ🐬 μαζί με τα μπανάκια 🏊‍♀️ φέρε και μπόλικα μωράκια👶👶🙏


Recommended Posts

στις πριν 41 λεπτά, ο/η Eirinistz είπε:

Κορίτσια μου καλημέρα!! 
Συγχαρητητια σε όλες τις νέες εγκυουλες μας με πολλούς διπλασιασμούς🩷  

Οι υπόλοιπες εύχομαι να έχουμε θετικό μέσα στον Αύγουστο🙏🏻 

@eva_gge_liaκοριτσι μου ποτέ είναι να κανείς εσυ τεστ ; Σήμερα νομίζω ; 

@EirinistzΣ ευχαριστώ πολύ που με σκεφτηκες!Ειμαι στην 24η μέρα τώρα λογικα ειναι να μου έρθει Τρίτη Τετάρτη!Αν εξαιρέσω τις κράμπες που ειχα στην 7μερα απο την ωορρηξία και καποια λευκα υγρά δεν εχω καποιο αλλο σύμπτωμα 🫤Τις επόμενες μερες θα κάνω ενα τεστ να δω  ✌️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η afr είπε:

Κορίτσια καλησπέρα! Είμαι σχετικά καινούρια αλλά διαβάζω το φόρουμ αρκετά εντατικά τα τελευταία 2 χρόνια, από την πρώτη μου εγκυμοσύνη δηλαδή. Πολλές φορές χωρίς να σας γνωρίζω ή να έχουμε μιλήσει, μπαίνω να δω με αγωνία αν έχετε ένα θετικό αποτέλεσμα. Αποφάσισα λοιπόν να σας γράψω, χαίρομαι πολύ για όσες έχουν θετικό τεστακι αυτό τον μήνα και σας εύχομαι ειλικρινά μια τέλεια εγκυμοσύνη κ να κρατήσετε σύντομα τα μωράκια σας αγκαλιά ❤️

Και όσες προσπαθείτε ακόμα, να μην το βάζετε κάτω, σας στέλνω τη θετική μου σκέψη και πιστεύω ότι για όλες θα έρθει το πολυπόθητο αποτέλεσμα! ❤️

Βλέπω μεγάλη υποστήριξη σε χαρές και δυσκολίες στο forum και είναι πολύ ωραίο όλο αυτό που έχετε δημιουργήσει μεταξύ σας! Μπορεί να μην συμμετείχα, καθώς δεν είχα γραφτεί ακόμα, αλλά διάβαζα τα Μωράκια Αυγούστου 2023 σε όλη μου την εγκυμοσύνη και ήταν ιδιαίτερα βοηθητικό καθώς περνούσαμε τις ίδιες δυσκολίες με πολλές κοπέλες! Κακώς δεν είχα γραφτεί ώστε να συμμετέχω, εύχομαι να έρθει μια δεύτερη εγκυμοσύνη κ αυτή τη φορά να τη μοιραστώ μαζί σας!

Καλως ήρθες κορίτσι μου...να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό το δεύτερο όταν το αποφασίσετε..είμαστε εδώ για ότι θελήσεις να μοιραστείς!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια μπαίνω σε ωορρηξία σιγά σιγά...πήρα στον άντρα μου βιταμίνες για το σπέρμα...εύχομαι να πιάσουν 🙏🙏🙏 τις παίρνει πάντως όπως πρέπει ...αν και δεν το περίμενα καθόλου γιατί αυτός με λεει πάντα "δεν χρειάζεται βιταμίνες,αυτά είναι για να πουλάνε τα φαρμακεία 😂"... Αν πιάσουμε με αυτές όμως θα του την πω ,να το ευχαριστηθω 😂😂😂

χαχαχα μας αγαπώ που τους περιμένουμε στη γωνία :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια..!Πήγαμε χθες ουρολόγο με τον σύντροφο..του έγραψε σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια να δούμε αρχικά αν εχει κολλ΄΄ησει κάτι και μετά να δούμε τι γίνεται με το σπερμοδιάγραμμα.. μας είπε βέβαια ότι η πιο αξιόπιστη εξέταση για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο είναι να πάρει δειγμα προστατικού υγρού..και ότι αν βγει καθαρή η καλλιέργεια μπορεί να βγει και ψευδώς αρνητική..η αληθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω γι αυτη την εξέταση! Ρώτησα όμως αν βγει οκ το σπερμοδιάγραμμα αν γλιτώσαμε το μικρόβιο και μου είπε πως ναι γιατί φαίνεται άμεσα η επιρροή του στο σπέρμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η afr είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ ❤️ κ εσύ να χαίρεσαι το παιδάκι σου και με το καλό να κρατήσεις στην αγκαλιά σου κ το δεύτερο μωράκι σου!

Αν δεν κάνω λάθος διαβάζοντας κάποιο παλιότερο μήνυμά σου σ' αυτό το θέμα γεννησες κι εσύ με ολική νάρκωση;

Εγώ έκανα ολική λόγω ενός θέματος υγείας και πέρασα πολύ δύσκολα ψυχολογικά όταν μου το ανακοίνωσε ο αναισθησιολογος. Δεν υπήρχε καν στο μυαλό μου, ήμουν σίγουρη για την επισκληριδιο. Παρόλα αυτά δε θέλω να είμαι αχάριστη, σκεφτόμουν κ σκέφτομαι ότι το πιο σημαντικό είναι να ήταν καλά το παιδάκι μου κι εγώ. Βέβαια ακομα καμία φορά που σκέφτομαι ότι δεν άκουσα ποτέ το πρώτο κλάμα του κ δεν τον είδα ούτε λίγο, με πιάνουν τα κλάματα. Αλλά δεν πειράζει, σημασία έχει που τον έχω εδώ δίπλα μου!

Σε ευχαριστώ πολύ 😊 εγω έχω ένα κοριτσάκι που γίνετε τέλη Αυγούστου 2 χρόνων και τώρα περιμένω δεύτερο κοριτσάκι που θα γεννήσω αρχές Αυγούστου 

Ναι άσε πάνω στο χειρουργικό τραπεζι μου το ανακοίνωσαν ότι θα κάνουμε ολική επαθα ένα σοκ είναι η αλήθεια γιατί δεν το είχα στο μυαλό μου και εγω.. δεν με πείραζε η ολική με πείραζε που θα έχανα όλες τις πρωτες στιγμές του μωρού..

με το καλό να βάλεις μπροστά και το δεύτερο.. στο πρώτο έμεινες εύκολα εγκυος ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η afr είπε:

Έχω την εντύπωση ότι το 99% δε γίνεται πουθενά δωρεάν, χωρίς όμως να είμαι απολύτως σίγουρη. Αν κάποια γνωρίζει κάτι, ας με διαψεύσει. Νομίζω ότι μπορεί να σου γράψει ο γιατρός για το ποσοστό που γίνεται δωρεάν και να πληρώσεις το υπόλοιπο. Βέβαια αυτό που γράφεται δε σου γλιτώνει κ κανένα μεγάλο ποσό οπότε κ πάλι το ποσό που πρέπει να πληρώσεις για το υπόλοιπο ποσοστό είναι μεγάλο.

Και εγω έτσι νομίζω πως αυτό πρέπει να το πληρώσεις 99% 🤷‍♀️

εγω δεν είχα χρόνο να το ψαξω και πολύ ο γιατρός με είπε δεν γράφεται τότε ήμουν ήδη εγκυος όποτε πήγα την έκανα 9 εβδ για να ξέρω τι γίνετε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Όποτε νιώθετε έτοιμοι κορίτσι μου

εχω άλλο ένα παιδάκι 19 μηνών…οπως λες κ εσυ τρεχω κ δεν φτάνω κ τώρα με το δεύτερο μάλλον θα γίνω Βέγγος με φτερά 😂

ναι η γιατρος μου είπε μακάρι να μην γίνει το οτιδήποτε πάλι και να πάρει τον χρόνο της…οπως έρθουν τα πράγματα μακάρι να μην συμβεί! 
 

εμενα μου είχε βγει ρίσκο από την αυχενική κ πήρα ασπιρίνη μετά στην β επιπέδου οι μητριαιες ήταν καλύτερες αλλά το ρίσκο έμεινε για προεκλαμψία μετά τις 37 εβ. Έτσι ξαφνικά σε τυπικό ραντεβού π είχα 36εβ όταν με μέτρησε είχα πίεση με έβαλε να την μετρώ κάθε μέρα κ ήταν οκ σε ξανά ραντεβού στις 37 πάλι είχα πίεση π δεν έπεφτε…με μέτρησε 2φ κ μετρήθηκα κ εγώ στο σπίτι μετα π φύγαμε κ ηρέμησα κ ήταν ακόμη ψηλή κ τελικά μ λέει έλα να σε δω ξανά αύριο, με ελέγχει ξανα πίεση πάλι ψηλή με ελέγχει από κάτω 3εκ διαστολή το μωρό χαμηλά σε καλή θέση κ μ έκανε αποκόλληση σάκου να δώσει μήνυμα ότι αρχίζει τοκετός, με έβαλε στο μόνιτορ να δει συσπασεις μ έδωσε χάπι μ είπε ποιες ωρεσ Να μετράω πίεση ποτέ να ξανα πιω τα χάπια (3 στο σύνολο), εν τέλη δεν έπεσε ποτέ η πίεση μου και το βράδυ 11 η ώρα μ είπε να παω την επόμενη ημέρα  να γεννήσω! 

Εντάξει το ότι εγινε την πρώτη φορά δεν σημαίνει ότι θα ξανά γίνει.. μπορεί να αυξάνονται λίγο τα ποσοστά σου λόγο ιστορικού αλλά δεν παύει να μιλάμε για ποσοστά εύχομαι αυτήν την φορά να το φας οοολο 🩷 είναι κουραστικό βέβαια αλλά αξίζει τον κόπο 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..!Πήγαμε χθες ουρολόγο με τον σύντροφο..του έγραψε σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια να δούμε αρχικά αν εχει κολλ΄΄ησει κάτι και μετά να δούμε τι γίνεται με το σπερμοδιάγραμμα.. μας είπε βέβαια ότι η πιο αξιόπιστη εξέταση για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο είναι να πάρει δειγμα προστατικού υγρού..και ότι αν βγει καθαρή η καλλιέργεια μπορεί να βγει και ψευδώς αρνητική..η αληθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω γι αυτη την εξέταση! Ρώτησα όμως αν βγει οκ το σπερμοδιάγραμμα αν γλιτώσαμε το μικρόβιο και μου είπε πως ναι γιατί φαίνεται άμεσα η επιρροή του στο σπέρμα..

Πιστεύω πως καλά έκανε κ γιατρός έπρεπε να το δει ο συντροφος αν έχει κάποιο μικρόβιο εμένα που βρήκαμε δεν είχε κανένα σύμπτωμα αλλά φάνηκε στο σπερμα και μετά στην καλλιέργεια 

Σας είπε αν θα πάτε σε εξειδικευμένο κέντρο ; Ή σε απλό μικροβιολογικό ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω πως καλά έκανε κ γιατρός έπρεπε να το δει ο συντροφος αν έχει κάποιο μικρόβιο εμένα που βρήκαμε δεν είχε κανένα σύμπτωμα αλλά φάνηκε στο σπερμα και μετά στην καλλιέργεια 

Σας είπε αν θα πάτε σε εξειδικευμένο κέντρο ; Ή σε απλό μικροβιολογικό ;

Συγγνώμη @Elk μου αλλά πως είχε φανεί στο σπερμα ; στην καλλιεργεια που ειχε γινει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Πιστεύω πως καλά έκανε κ γιατρός έπρεπε να το δει ο συντροφος αν έχει κάποιο μικρόβιο εμένα που βρήκαμε δεν είχε κανένα σύμπτωμα αλλά φάνηκε στο σπερμα και μετά στην καλλιέργεια 

σ απλό διαγνωστικό μας είπε να πάμε..μας έδωσε ένα που στέλνει τους ασθενεις του εκει και το εμπιστεύεται..

Σας είπε αν θα πάτε σε εξειδικευμένο κέντρο ; Ή σε απλό μικροβιολογικό ;

ναι εννοειται πως έκανε καλά..γι αυτον τον λόγο πήγαμε εξάλλου..και του είπαμε να προσθέσει και το σπερμοδιάγραμμα για να δουμε τι γίνεται και εκεί..

αχ ευχηθείτε να ειναι όλα καλά..δεν θα το αντέξω κι αυτό στο καπακι :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Maria98 είπε:

Συγγνώμη @Elk μου αλλά πως είχε φανεί στο σπερμα ; στην καλλιεργεια που ειχε γινει;

κορίτσι μου εσεις τελικά κάνατε και την καλλιέργεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Maria98 είπε:

Συγγνώμη @Elk μου αλλά πως είχε φανεί στο σπερμα ; στην καλλιεργεια που ειχε γινει;

Το μικρόβιο πως φαίνεται; Στο σπερμα φαίνεται από τις τιμές πχ  στο ph του σπέρματος την μορφολογία την ποσότητα επηρεάζει τιμές αν υπάρχει μικρόβιο 

στην καλλιεργεί απλα σου εμφανίζει πιο μικρόβιο έχει εντοπιστεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anna_30 είπε:

ναι εννοειται πως έκανε καλά..γι αυτον τον λόγο πήγαμε εξάλλου..και του είπαμε να προσθέσει και το σπερμοδιάγραμμα για να δουμε τι γίνεται και εκεί..

αχ ευχηθείτε να ειναι όλα καλά..δεν θα το αντέξω κι αυτό στο καπακι :P 

Όλα καλά εύχομαι κορίτσι μου να είναι για εμένα αφού θα μπει στην διαδικασία αυτήν ο συντροφος να το κάνει σωστά και ας πάει σε εξειδικευμένο κέντρο να το κάνει..

βεβαια δεν ξέρω πια η διαφορά στο κόστος από απλό μικροβιολογικό σε εξειδικευμένο αλλά πιστεύω πως αξίζει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

χαχαχα μας αγαπώ που τους περιμένουμε στη γωνία :P 

Χαχαχχα όντως τους περιμένουμε στη γωνία...

στις πριν 53 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

Καλημέρα κορίτσια..!Πήγαμε χθες ουρολόγο με τον σύντροφο..του έγραψε σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια να δούμε αρχικά αν εχει κολλ΄΄ησει κάτι και μετά να δούμε τι γίνεται με το σπερμοδιάγραμμα.. μας είπε βέβαια ότι η πιο αξιόπιστη εξέταση για να δούμε αν υπάρχει μικρόβιο είναι να πάρει δειγμα προστατικού υγρού..και ότι αν βγει καθαρή η καλλιέργεια μπορεί να βγει και ψευδώς αρνητική..η αληθεια είναι πως πρώτη φορά ακούω γι αυτη την εξέταση! Ρώτησα όμως αν βγει οκ το σπερμοδιάγραμμα αν γλιτώσαμε το μικρόβιο και μου είπε πως ναι γιατί φαίνεται άμεσα η επιρροή του στο σπέρμα..

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου να έχετε και εσείς...έχουμε κάνει σπερμοδιαγραμμα... όντως θα φανεί εκεί αν είναι όλα καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Όλα καλά εύχομαι κορίτσι μου να είναι για εμένα αφού θα μπει στην διαδικασία αυτήν ο συντροφος να το κάνει σωστά και ας πάει σε εξειδικευμένο κέντρο να το κάνει..

βεβαια δεν ξέρω πια η διαφορά στο κόστος από απλό μικροβιολογικό σε εξειδικευμένο αλλά πιστεύω πως αξίζει 

η αλήθεια είναι πως ρώτησα τον γιατρό γιατί το είχατε πει εδω και το ήξερα και μου είπε ότι σε πρωτη φάση είναι οκ αυτό το διαγνωστικό και ότι σε συγκρίσεις που έχει κάνει με τα εξειδικευμένα κέντρα, τα αποτελέσματα είναι αρκετά κοντά και σε καμία περίπτωση τα αντίθετα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η marinamanoulitsa είπε:

Χαχαχχα όντως τους περιμένουμε στη γωνία...

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου να έχετε και εσείς...έχουμε κάνει σπερμοδιαγραμμα... όντως θα φανεί εκεί αν είναι όλα καλά 

σε ευχαριστούμε κορίτσι μουυυυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

σε ευχαριστούμε κορίτσι μουυυυ

Καλά αποτελέσματα!!!

Κλείσαμε κι εμείς ραντεβού για τον Αύγουστο για ένα επαναληπτικό τσεκ απ του άντρα μου να δούμε είναι όλα εντάξει.

Είχε ξανά κάνει Φλεβάρη του 2023 αλλά είπαμε να το ξανά δούμε 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Καλά αποτελέσματα!!!

Κλείσαμε κι εμείς ραντεβού για τον Αύγουστο για ένα επαναληπτικό τσεκ απ του άντρα μου να δούμε είναι όλα εντάξει.

Είχε ξανά κάνει Φλεβάρη του 2023 αλλά είπαμε να το ξανά δούμε 🙏

με το καλό και εσείς κοπέλα μου :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Καλά αποτελέσματα!!!

Κλείσαμε κι εμείς ραντεβού για τον Αύγουστο για ένα επαναληπτικό τσεκ απ του άντρα μου να δούμε είναι όλα εντάξει.

Είχε ξανά κάνει Φλεβάρη του 2023 αλλά είπαμε να το ξανά δούμε 🙏

Καλά αποτελέσματα κορίτσι μου και εσείς @anna_30 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι? Εκανα σαλπιγγογραφια το φεβρουαριο κ βγηκε αψογη οπως ειπε ο γιατρος καθως κ το σπερμοδιαγραμμα μας....αφου ακομη δεν επετευχθει δυστυχως εγκυμοσυνη μηπως πρεπει να ξαναγινει παλι και η σλπιγγογρ.κ το σπερμοδιαγραμμα?

Ο γιατρος ειπε δε χρειαζεται..Συγνωμη γ τη χαζη μ ερωτηση...οσες εχετε παει σε κεντρα γονιμοτητας κ εχετε κανει σας ζητησαν να κανετε εκ νεου? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι? Εκανα σαλπιγγογραφια το φεβρουαριο κ βγηκε αψογη οπως ειπε ο γιατρος καθως κ το σπερμοδιαγραμμα μας....αφου ακομη δεν επετευχθει δυστυχως εγκυμοσυνη μηπως πρεπει να ξαναγινει παλι και η σλπιγγογρ.κ το σπερμοδιαγραμμα?

Ο γιατρος ειπε δε χρειαζεται..Συγνωμη γ τη χαζη μ ερωτηση...οσες εχετε παει σε κεντρα γονιμοτητας κ εχετε κανει σας ζητησαν να κανετε εκ νεου? 

Σαλπιγγογραφια δε χρειάζεται να ξανά γίνει κοριτσάκι μου!!! Οι σάλπιγγες είναι ανοικτές δεν κλείνουν μόνες τους.. Σχετικά με το σπερμοδιαγραμμα εάν ήταν άψογο πάλι θα σου έλεγα δεν υπάρχει λόγος να κάνει. Μόνο σε περίπτωση  που δεν έχει γίνει σ εξειδικευμένο κέντρο κ το κάνατε σε απλό μικροβιολογικό. Εάν ναι τότε καλό θα ήταν να κάνετε ενα σ εξειδικευμένο κέντρο για να είστε σίγουροι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η annie! είπε:

Σαλπιγγογραφια δε χρειάζεται να ξανά γίνει κοριτσάκι μου!!! Οι σάλπιγγες είναι ανοικτές δεν κλείνουν μόνες τους.. Σχετικά με το σπερμοδιαγραμμα εάν ήταν άψογο πάλι θα σου έλεγα δεν υπάρχει λόγος να κάνει. Μόνο σε περίπτωση  που δεν έχει γίνει σ εξειδικευμένο κέντρο κ το κάνατε σε απλό μικροβιολογικό. Εάν ναι τότε καλό θα ήταν να κάνετε ενα σ εξειδικευμένο κέντρο για να είστε σίγουροι. 

@annie! μου Σε απλο μικροβιολογικο εγινε γτ εδω στην επαρχια δεν εχουμε κεντρα εξειδικευμενα δυστυχως...κ  σαλπιγγογραφια ατη πολη π μενουμε ευτυχως ξεκινησαν να γινονται απο περσυ σε ενα διαγνωστικο κ γλιτωνουμε την Αθηνα τουλαχιστον

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η anna_30 είπε:

η αλήθεια είναι πως ρώτησα τον γιατρό γιατί το είχατε πει εδω και το ήξερα και μου είπε ότι σε πρωτη φάση είναι οκ αυτό το διαγνωστικό και ότι σε συγκρίσεις που έχει κάνει με τα εξειδικευμένα κέντρα, τα αποτελέσματα είναι αρκετά κοντά και σε καμία περίπτωση τα αντίθετα..

Ότι σας είπε ο γιατρός κορίτσι μου 

εμείς λόγο αποστάσεις το κάναμε μια και καλή στο εξειδικευμένο για να μην χρειαζόταν να ξανά δώσουμε να είμαστε σίγουροι γιατί για τους αντρες δεν είναι και εύκολη η διαδικασία (εκτός αν ήταν χάλια και έπρεπε να ξανά δώσει )

Στα μικροβιολογικά ποσο κοστίζουν αυτές οι εξετάσεις ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Κοριτσια να σας ρωτησω κατι? Εκανα σαλπιγγογραφια το φεβρουαριο κ βγηκε αψογη οπως ειπε ο γιατρος καθως κ το σπερμοδιαγραμμα μας....αφου ακομη δεν επετευχθει δυστυχως εγκυμοσυνη μηπως πρεπει να ξαναγινει παλι και η σλπιγγογρ.κ το σπερμοδιαγραμμα?

Ο γιατρος ειπε δε χρειαζεται..Συγνωμη γ τη χαζη μ ερωτηση...οσες εχετε παει σε κεντρα γονιμοτητας κ εχετε κανει σας ζητησαν να κανετε εκ νεου? 

Σπερμοδιαγράμμα, ο ανδρολόγος μας είχε πει ότι μπορεί να αλλάξει. Κι εγώ δεν γνωρίζω. Τους γιατρούς ακολουθώ και απλά το ψάχνω μαζί τους. Επίσης, μας είχε πει ότι δεν θέλει από ένα απλό μικροβιολογικό διότι τα θεωρούν μη φερέγγυα. Ειλικρινά ένας φαύλος κύκλος που δεν κλείνει πότε εάν δεν έρθουν τα μωράκια μας. Αυτό έχω καταλάβει.

Σαλπιγγογραφία δεν μου έχει ζητήσει ο γυναικολόγος μου άλλη, ακόμα βέβαια 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ότι σας είπε ο γιατρός κορίτσι μου 

εμείς λόγο αποστάσεις το κάναμε μια και καλή στο εξειδικευμένο για να μην χρειαζόταν να ξανά δώσουμε να είμαστε σίγουροι γιατί για τους αντρες δεν είναι και εύκολη η διαδικασία (εκτός αν ήταν χάλια και έπρεπε να ξανά δώσει )

Στα μικροβιολογικά ποσο κοστίζουν αυτές οι εξετάσεις ;

Εμείς το πρώτο το κάναμε σε απλό μικροβιολογικό και είχαμε δώσει 20€, το δεύτερο μας ζήτησαν να το κάνει στο ΙΑΣΩ στο τμήμα εξωσωματικής και κόστισε 100€.

Καμία σχέση τα αποτελέσματα του ενός, με του άλλου.

Στο ένα ήταν τέλειο (απλό μικροβιολογικό) και στο άλλο μέτριο που παίρνει καλυτέρευση (ΙΑΣΩ).

Βέβαια τελικά τα καταφέραμε και έμεινα φυσικά έγκυος, άσχετα το αποτέλεσμα. Τώρα επειδή φτάνουμε πάλι το 5μήνο προσπαθειών μετά την απόξεση και είπαμε να κάνουμε ένα νέο τσεκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Παρόλο που κι εμένα μου φαίνεται νωρίς να ξεκινήσεις χωρίς να έχει γεννηθεί το παιδί να ψάχνεις για βρεφονηπιακούς, θεωρώ ότι κάνετε πολύ καλά που το ψάχνετε. Να ξέρετε τι υπάρχει, πώς λειτουργεί το σύστημα, τι προσφέρει ο κάθε ένας κτλ. Μετά ίσως να μην έχετε την ίδια ευχέρεια με τον μικρό μαζί.  Κι εμείς εδώ, επειδή είναι λίγοι οι βρεφικοι και πολλή η ζήτηση, οι περισσότερες θέσεις είναι κλεισμένες από Μάρτιο σκέψου για την νέα σχολική χρονιά τον Σεπτέμβριο...  Θα σου πω τη δικιά μας εμπειρία μιας και μοιάζει να είμαστε στην ίδια περίπου φάση με εσάς. Επειδή δουλευουμε από το σπίτι και οι δύο και δεν έχουμε καθόλου γονείς κατά τη διάρκεια του χρόνου κοντά μας, τον στείλαμε τον μικρό από 1ος έτους βρεφικό. Για μας ήταν η καλύτερη απόφαση που πήραμε, έπαιζε το παιδί, χαιρόταν, πήγαινε με όρεξη στο σχολείο, μάθαινε πιο γρήγορα πράγματα, είχε πρόγραμμα. Ευτυχώς ήμασταν και τυχεροί και δεν αρρώστησε ούτε πολλές φορές ούτε άσχημα ποτέ. Όσο είναι σπίτι κι εμείς δουλεύουμε, απλά έρχεται πάνω μας, θέλει να είναι με εμάς, θέλει να πατάει τα πληκτρολόγια, να τραβάει ακουστικά κτλ, δεν γίνεται δουλειά... Φαντάσου και να είσαι μόνη σου σπίτι και να προσπαθείς να δουλέψεις παράλληλα... Όταν θα τελειώσει η άδεια σου/σας, θα θέλει έξτρα χέρια για να μπορέσετε και οι δύο να επανέλθετε στις υποχρεώσεις σας 🙄 Η λύση με το να τον κρατάει άνθρωπος στο σπίτι εμάς δεν μας βόλεψε, επειδή τα γραφεία μας είναι στο σαλόνι, δεν έχουμε δωμάτιο γραφείου να κλείνει η πόρτα να μη μας βλέπει. Το είδαμε και τώρα που το σχολείο είχε τελειώσει, τον κρατούσε η μάνα μου κι εμείς δουλεύαμε. Πάλι πάνω μας ερχόταν... 
    • Αχ βρε κορίτσι μου υπομονή τι άλλο να κανείς τώρα τουλάχιστον έχεις και ένα πιάτο φαει κάτι είναι και αυτό  και εγω έτσι από της 4 έχω σηκωθεί μετά την βγάζω στην πολυθρόνα κάπως χαζό κοιμάμαι εκεί τι να κάνω 
    • Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;    ναι έφυγε η μαμα μου προχτές τελικά έφυγε νωρίτερα πριν σαραντησω αλλά εντάξει είχα κουραστεί και εγω 1,5 μήνα την είχα εδώ ποσο να καθησει .. ααα την έπιασαν καλά οι κολικοι ; Ή έτυχε εκεί την μέρα ; γιατι και εμένα έχει αλλά είναι μικρής εντάσεις δεν κρατάνε πολύ  εμενα με ταλαιπωρεί με ξενύχτι αλλα όχι από κολικούς χορταίνει ύπνο και σηκώνετε από της 4 τα ξημερώματα όποτε μετά την βγάζω στην πολυθρόνα αγκαλιά για να μπορω να κοιμάμαι και εγω λίγο μέχρι να ξημερώσει 🤷‍♀️ σημερα έχω και έναν γάμο να πάμε τώρα δεν έχω σαραντίσει κιολας, ο αντρας επιμένει πιο πολύ να πάμε για να ξεσκάσουμε λίγο, εγω πιστεύω πιο πολύ θα κουραστούμε με δυο παιδεία αλλά τέλος πάντων 
    • Αμάν βρε κορίτσι μου, μεγάλη τρομάρα από το ροζ να μείνεις δυο μέρες μέσα... Δε θέλω καν να το φανταστώ. Μεγάλο άγχος η αποκόλληση και πόσο μάλλον σε προχωρημένη εγκυμοσύνη που δεν το έχεις τόσο στο μυαλό σου. Προσωπικά δεν έχω περάσει κάτι παρόμοιο...  Προληπτικά σε κρατήσανε μέσα; Πιστεύω ότι όλα θα είναι μια χαρά, απλώς μάλλον από δω και πέρα θα πρέπει να ρίξεις κι άλλο τους ρυθμούς. Θα τη δείτε τη μικρούλα την Τετάρτη και θα μας πεις!! ☺️
    • Πάλι καλά είναι καλή η πίεση!  Αν δεν τρέφεται σωστά μέσα στην μήτρα καλύτερα να γεννηθεί. Εγώ γι αυτό γεννήθηκα πρόωρα γιατί δεν τρεφόμουν καλά και δεν μπορούσε τότε να το δει ο γιατρός…και ήμουν η μισή απ την δικη σου και μόλις 33 εβδομάδων και τώρα αν με δεις….1,70 και αν με αφήσουν να φάω πιάνω και τα 70 κιλά 🤣🤣🤣🤣 Κάνε ασκήσεις στην μπαλα θα σε βοηθήσουν γενικά…για την καισαρική μην σε φοβίσει κάτι, οι πρώτες μέρες είναι, αλλά όσο περπατάς τόσο πιο γρήγορα αναρρώνεις.    Εγω κορίτσια έχω από τις 7 το πρωί πολλές συσπάσεις 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...