Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιε ζεστέ🌞, Ιούλιε καλοκαιρινέ🐬 μαζί με τα μπανάκια 🏊‍♀️ φέρε και μπόλικα μωράκια👶👶🙏


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Μπράβο κορίτσι μου... Εγώ που έπαιρν αούτως ή άλλως σίδηρο, μου έδωσαν 2 απο τον 4ο κιόλας μήνα!

Εγώ έπαιρνα από την αρχή σίδηρο φυλλικό κ πολυβιταμίνες π πάλι έχει σίδηρο κ φυλλικό κ τώρα μάλλον θα πάρω κ δεύτερο σίδηρο… οπως έγινε με την πρώτη μου εγκυμοσύνη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Έκανα την καμπύλη σήμερα κορίτσια όλα καλά ευτυχώς 81 νηστείας, 92 στη μια ώρα κ 81 πάλι στις 2 ώρες 

μονο η αιμοσφαιρινη μου είναι κάτω κ ο αιματοκρίτης π μάλλον θα με βάλει να πάρω κ 2ο σίδηρο 

Κορίτσι μου Να ρωτήσω την ειδε γιατρος την καμπύλη και είπε είναι οκ; Σε ρωταω γιατι η κουνιάδα μου είχε κάνει (δεν ήταν εγκυος ) και είχε τετοιες τιμες χαμηλες αλλα δεν την έχει πάει σε γιατρό να την δείξει ακόμα και με ρώτησε αν πείραζε που ήταν χαμηλά επειδή είχα κάνει και εγω καμπύλη αλλά δεν ήξερα να της απαντήσω 🤷‍♀️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Tonia. είπε:

Ειμαι με 3 καισαρικές πλέον. Ασε που φοβάμαι . Δυστυχώς δεν μπορω να γυρίσω το χρόνο πίσω και να μην δειλιαζα...

Να πω την αλήθεια κ εγώ άμα γεννούσα με καισαρικη δε ξέρω αν δεν δειλιαζα να πάω τώρα με βμπακ…σίγουρα θα το συζητούσα με τη γιατρο μ γιατί κάνει βμπακ η συγκεκριμένη αλλά ισως ακόμη κ αυτή η πιθανότητα π υπάρχει να με κρατούσε πίσω…όποτε κορίτσι μου μη σκέφτεσαι τα παλιά σου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η arntalia είπε:

Ισως ναι...αν κ ο γιατρος ειπε δεν επηρεαζει καπου...προφανως αλλαξε παλι ο κυκλος....δεν εχω κανει κ κανενα μπανιο θαλασσα ωστε να πω οτι εξνακ απο εκει...και τα τεστ 3 π εκανα αρνητικα αν κ δεν εκανα ωορρηξια τ ηξερα ειπα να κανω γτ οπως λεμε αλλου το θαυμα αλλου το ταμα....χαχα

Ποτέ δε ξερεις πάντως αν είχες επαφές εσυ έτσι κ αλλιως ισως να έγινε κ αργά η ωορρηξία σου… εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη είχα κάνει τεστ ωορρηξιας δεν ήταν θετικό ήρθαμε σε επαφή την επόμενη ημέρα δε μπορούσαμε λόγο κούρασης δουλειας άλλο ένα μωράκι 13 μηνών τότε δεν είχαμε άλλη μετά από εκείνο το τεστ κ είχα πάει για τεστ παπ κ μ λέει η γιατρος έχει γίνει η ωορρηξια σου κ λεω εγώ ααα καλά δε πειράζει την επόμενη φορά κ τσουπ ήρθε το σποράκι μου με εκείνη την επαφή πιστεύω είχαμε κ μια την ημέρα π μ είπε η γιατρος έγινε η ωορρηξία γιατί λεω μήπως έγινε σήμερα;; Το τεστ ήταν αρνητικό εκεινη την ημέρα πάλι π πήγα για τεστ παπ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Elk είπε:

Κορίτσι μου Να ρωτήσω την ειδε γιατρος την καμπύλη και είπε είναι οκ; Σε ρωταω γιατι η κουνιάδα μου είχε κάνει (δεν ήταν εγκυος ) και είχε τετοιες τιμες χαμηλες αλλα δεν την έχει πάει σε γιατρό να την δείξει ακόμα και με ρώτησε αν πείραζε που ήταν χαμηλά επειδή είχα κάνει και εγω καμπύλη αλλά δεν ήξερα να της απαντήσω 🤷‍♀️

Είναι μέσα στα όρια πάντως π λέει το χημείο. Θα τα δει την Πέμπτη π θα πάω γιατρο. Πάντως κ πριν την εγκυμοσύνη μου κ κατά τη διάρκεια πάντα έτσι είναι ειδικά το νηστείας μου… έχει κ ο μπαμπας μου μηχανάκι κ ποτέ δεν είχα θέμα με την γλυκόζη πιο πολύ με την πίεση έχω πάντα που είναι χαμηλή αλλά στην εγκυμοσύνη μου τη πρώτη έπαθα υπέρταση 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Είχες κάνει τεστ ωορρηξιας; Ξερεις ποτέ περίπου είχες ωορρηξία;;; Μακάρι να είναι καθυστερημένη σύλληψη 

οχι δεν είχα κάνει τεστ ωορρηξίας αλλά κατάλαβα ότι έγινε η ωορρηξία μου αρκετά αργότερα, όταν είχα πάθει κολπίτιδα, οπότε λόγω αυτού δεν είχαμε και επαφές. Δύσκολα να είναι καθυστερημένη σύλληψη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Είναι μέσα στα όρια πάντως π λέει το χημείο. Θα τα δει την Πέμπτη π θα πάω γιατρο. Πάντως κ πριν την εγκυμοσύνη μου κ κατά τη διάρκεια πάντα έτσι είναι ειδικά το νηστείας μου… έχει κ ο μπαμπας μου μηχανάκι κ ποτέ δεν είχα θέμα με την γλυκόζη πιο πολύ με την πίεση έχω πάντα που είναι χαμηλή αλλά στην εγκυμοσύνη μου τη πρώτη έπαθα υπέρταση 

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω λέω αυτό που είναι για το μια ώρα μετά  την γλυκόζη που είναι 92.. καλά μέσα στα όρια είναι έτσι και αλλιώς γιατί είναι έως 180 εγω σκέψου εγω ήμουν  217 😅

Εμένα το ζαχαρο νηστείας μου ευτυχώς είναι καλό τελευταία φορά 88 δεν έχω θέμα με αυτό.. με τα του φαγητού έχω θέμα αν φάω πολύ υδατάνθρακα φεύγω.. τώρα δεν το μετράω κιολας μου είπε η Ενδοκρινολογος να μην κάνω μετρησεις 

Και εγω πίεση χαμηλή έχω γενικα αλλά και στην εγκυμοσύνη πάλι χαμηλή με το ζαχαρο έχω θέμα 

κανονικα μετά από την εγκυμοσύνη ίσως πρέπει να ξανά κάνω άλλη μια καμπύλη να δω τι γίνετε 

την Πέμπτη δηλαδή έχεις γιατρό ; Θα περιμένουμε νέα σας από την Μπέμπα 🩷

εγω την άλλη Δευτέρα εχω γυναικολόγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσο για το vback που λέτε, να πω την αλήθεια φοβαμαι να μπω τώρα στην διαδικασία αυτήν 

ισως λίγο ότι έχω χειρουργημένη μέση και δεν μπορω να κάνω επισκληρίδειο λίγο τώρα που έβγαλα την βουβωνοκυλη κατω χαμηλά είμαι και σε νοσοκομείο σε επαρχεία που δεν είναι και μεγάλο.. αν έκανα κάτι τέτοιο λογικά θα έπρεπε να βρω ένα γιατρό στην  Αθήνα 🤷‍♀️

τωρα βέβαια επειδή ο αντρας μου θέλει πολύ και ενα τρίτο παιδάκι ξέρουμε πως έχουμε πολλές πιθανότητες να μην τα καταφέρω να κάνω τρίτο αν ήμουν πιο μικρή ίσως κάτι να γινόταν τώρα δεν ξέρω αν θα αντέξει το σώμα μου 🤷‍♀️ θα το δούμε όταν έρθει εκείνη η ωρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ποτέ δε ξερεις πάντως αν είχες επαφές εσυ έτσι κ αλλιως ισως να έγινε κ αργά η ωορρηξία σου… εγώ σε αυτή την εγκυμοσύνη είχα κάνει τεστ ωορρηξιας δεν ήταν θετικό ήρθαμε σε επαφή την επόμενη ημέρα δε μπορούσαμε λόγο κούρασης δουλειας άλλο ένα μωράκι 13 μηνών τότε δεν είχαμε άλλη μετά από εκείνο το τεστ κ είχα πάει για τεστ παπ κ μ λέει η γιατρος έχει γίνει η ωορρηξια σου κ λεω εγώ ααα καλά δε πειράζει την επόμενη φορά κ τσουπ ήρθε το σποράκι μου με εκείνη την επαφή πιστεύω είχαμε κ μια την ημέρα π μ είπε η γιατρος έγινε η ωορρηξία γιατί λεω μήπως έγινε σήμερα;; Το τεστ ήταν αρνητικό εκεινη την ημέρα πάλι π πήγα για τεστ παπ

Απλα επειδη ειχα κανει την προκληση με σερπαφαρ με εβαλε να κανω κ εξεταση προγεστερονης 21 και 24 μερα κυκλου κ ειδαμε οτι δςν εκανα ωορηξια ...εκανα κ εναν υπερηχο 12ημερα κυκλου κ μ ειπε εχω ενα ωοθυλακιο αλλα δεν φαινεται οτι παει να γινει καν ωορηξια...δεν ξερω τι να πω νοωθω κ πολυ πρησμενη στη κοιλια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/7/2024 at 10:29 ΠΜ, ο/η Maria98 είπε:

Καλημερα κορίτσια ειχα διαβασει για τις καθυστερησεις , τι εγινε τελικα ποσες μερες εχει η καθε κοπελα ;

Καλησπέραααα.. Κ εμένα αυτή την φορά μου ήρθε περίοδος με 5 μέρες καθυστέρηση, όπου έχω σχετικά σταθερό κύκλο.. Οπότε όταν διάβασα εδώ ότι δν είμαι η μόνη, ένιωσα μια ανακούφιση 😂😂🤭🤭

Βέβαια εγώ δν περίμενα να δω θετικό τεστ, μιας και είμαι από υστεροσκοπηση.. Οπότε μετά από αυτή την περίοδο, ξεκινάμε ξανά προσπάθειες.. 🙏🙏🙏🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Μεγάλο θέμα το vback!! Το σκέφτομαι από τώρα χωρίς να είμαι έγκυος..ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αν κ πάντα είχα τις επιφυλάξεις μου και σκεφτομουν την καισαρική, ότι ίσως μου ταιριάζει καλύτερα. Έκανα αναίτια καισαρική, που το κατάλαβα εκ των υστέρων και κάπως θύμωσα μπορώ να πω. Παρόλα αυτά, ο γιατρός μου δεν πιστεύω πως αναλαμβάνει και για να πάω σε vback πρέπει να αλλάξω. Εδώ στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλοί που το κάνουν και μάλιστα έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τον έναν. Αλλά αν εξαιρέσουμε την καισαρική, ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου. Δεν ξέρω κορίτσια…αξίζει; 

Γιατί λες τελικά πως εκανες καισαρική αναίτια.. ποιος ήταν ο λόγος ; Που προχωρήσατε ; 

Λίγο άσχετο αλλά εμενα η άποψη μου είναι,  μην κολλάτε με τους γιατρους υπάρχουν πολλοί γιατροί εκεί έξω, θα μου πεις θέλει ψάξιμο συμφωνώ αλλα θα βρεις κάποιον.. για εμένα 100% δεν πρέπει να εμπιστεύεσαι κανέναν.. γιατί άνθρωποι είναι και αυτοί και λαθοι γίνονται και το χρήμα είναι γλυκό.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα κορίτσια πως είστε ;

εγω λέω αυτό που είναι για το μια ώρα μετά  την γλυκόζη που είναι 92.. καλά μέσα στα όρια είναι έτσι και αλλιώς γιατί είναι έως 180 εγω σκέψου εγω ήμουν  217 😅

Εμένα το ζαχαρο νηστείας μου ευτυχώς είναι καλό τελευταία φορά 88 δεν έχω θέμα με αυτό.. με τα του φαγητού έχω θέμα αν φάω πολύ υδατάνθρακα φεύγω.. τώρα δεν το μετράω κιολας μου είπε η Ενδοκρινολογος να μην κάνω μετρησεις 

Και εγω πίεση χαμηλή έχω γενικα αλλά και στην εγκυμοσύνη πάλι χαμηλή με το ζαχαρο έχω θέμα 

κανονικα μετά από την εγκυμοσύνη ίσως πρέπει να ξανά κάνω άλλη μια καμπύλη να δω τι γίνετε 

την Πέμπτη δηλαδή έχεις γιατρό ; Θα περιμένουμε νέα σας από την Μπέμπα 🩷

εγω την άλλη Δευτέρα εχω γυναικολόγο 

Κ σπίτι π το έκανα με το μηχανάκι ήταν κάπου 100 μετά από 1-1.5 ώρα π έφαγα κάτι όποτε πιστεύω είναι καλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Rena92 ναι κοριτσι μου φυσικά κ αξιζει να το κυνηγησεις. Τα οφελη ειναι παρα πολλα κ για τη μανούλα και για το βρεφος. Οι γιατροί που το κάνουν δεν αφηνουν τιποτα στην τυχη. Αλλωστε τ πολυ πολυ να καταλήξεις σε μια επαναληπτικη καισαρικη. Και να σου πω κατι απο τη δική μ εμπειρία. Πιο πιθανο ειναι να παθεις ρηξη μητρας απο διεισδυτικο πλακουντα, που η καισαρικη αυξανει κατα πολυ τις πιθανότητες σε επόμενη κυηση να είναι διεισδυτικος ο πλακουντας, παρα να παθεις ρηξη μητρας την ωρα τ vbac. Ψαξτο πολυ πολυ καλα. Τόσοι γιατροί υπαρχουν. Εγω κατέληξα οτι γιατρός π σε σεβεται σαν ανθρωπο κ σαν γυναικα ειναι αυτός π θα το παει μέχρι τελους για να γεννήσεις φυσιολογικά. Αν βρεις τον κατάλληλο γιατρο π θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου δ υα εχεις κανενα φοβο. 2 καισαρικες εκανα, η 2η που πήγαινα για vbac ηταβ τελείως διαφορετικη. Τοκετος χωρις παρεμβασεις, με ηρεμια, υπομονη, ασχετα αν μπηκα αμεσα χειρουργείο. Το μωρο μου τουλάχιστον ηταν ετοιμο να ρθει. Ο τοκετος ξεκινησε απο μονος του κτλ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Diwni είπε:

@Rena92 ναι κοριτσι μου φυσικά κ αξιζει να το κυνηγησεις. Τα οφελη ειναι παρα πολλα κ για τη μανούλα και για το βρεφος. Οι γιατροί που το κάνουν δεν αφηνουν τιποτα στην τυχη. Αλλωστε τ πολυ πολυ να καταλήξεις σε μια επαναληπτικη καισαρικη. Και να σου πω κατι απο τη δική μ εμπειρία. Πιο πιθανο ειναι να παθεις ρηξη μητρας απο διεισδυτικο πλακουντα, που η καισαρικη αυξανει κατα πολυ τις πιθανότητες σε επόμενη κυηση να είναι διεισδυτικος ο πλακουντας, παρα να παθεις ρηξη μητρας την ωρα τ vbac. Ψαξτο πολυ πολυ καλα. Τόσοι γιατροί υπαρχουν. Εγω κατέληξα οτι γιατρός π σε σεβεται σαν ανθρωπο κ σαν γυναικα ειναι αυτός π θα το παει μέχρι τελους για να γεννήσεις φυσιολογικά. Αν βρεις τον κατάλληλο γιατρο π θα κερδίσει την εμπιστοσύνη σου δ υα εχεις κανενα φοβο. 2 καισαρικες εκανα, η 2η που πήγαινα για vbac ηταβ τελείως διαφορετικη. Τοκετος χωρις παρεμβασεις, με ηρεμια, υπομονη, ασχετα αν μπηκα αμεσα χειρουργείο. Το μωρο μου τουλάχιστον ηταν ετοιμο να ρθει. Ο τοκετος ξεκινησε απο μονος του κτλ.

Ναι όλα αυτά σκέφτομαι και εγώ! Αν κ είχα πολύ καλή ανάρρωση, δε παύει να είναι ένα χειρουργείο που μόλις αλλάζει ο καιρός νιώθω ενόχληση και τα λοιπά. Θα δείξει στην πορεία όταν με το καλό ξανά έρθει η ώρα και τις συνθήκες που θα επικρατούν. Θα συζητήσω κ με τον γιατρό μου και θα πράξω αναλόγως το πως νιώθω τότε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Μεγάλο θέμα το vback!! Το σκέφτομαι από τώρα χωρίς να είμαι έγκυος..ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αν κ πάντα είχα τις επιφυλάξεις μου και σκεφτομουν την καισαρική, ότι ίσως μου ταιριάζει καλύτερα. Έκανα αναίτια καισαρική, που το κατάλαβα εκ των υστέρων και κάπως θύμωσα μπορώ να πω. Παρόλα αυτά, ο γιατρός μου δεν πιστεύω πως αναλαμβάνει και για να πάω σε vback πρέπει να αλλάξω. Εδώ στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλοί που το κάνουν και μάλιστα έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τον έναν. Αλλά αν εξαιρέσουμε την καισαρική, ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου. Δεν ξέρω κορίτσια…αξίζει; 

Εγώ να πω την αλήθεια…αν δεν μου έλεγε ο γιατρός μου ότι μπορουσα να γεννήσω το 2ο φυσιολογικά μπορεί να μην εκανα όχι 3 ούτε το δεύτερο. Αν και πάντα έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να καταλήξει σε καισαρική το vbac αν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω καισαρική μόνο δεν ξέρω αν θα έπαιρνα απόφαση να κάνω άλλο παιδί γιατί είχα πολύ κακή ανάρρωση στην καισαρική, σε αντίθεση με την κοπέλα που γεννήσαμε μαζί με καισαρική και ήμασταν σε διπλανά δωμάτια που σηκώθηκε αμέσως. Είναι στο σώμα, στον οργανισμο, στον γιατρο κλπ το ξέρω αλλά μου άφησε μια φοβία. 
Βέβαια ξανά λεω ότι δεν άλλαξα γιατρο, όπως είχα μια καισαρική με σεβασμό μαζί του έτσι είχα και έναν αντίστοιχο φυσιολογικό, χωρίς παρεμβάσεις, με υπομονή, χωρίς εντάσεις, χωρίς κοψίματα και ράμματα. Βέβαια είχα και δικη μου Μαια έμπειρη σε back και έπαιξε κι αυτό το ρόλο του στο πως εξελίχθηκαν όλα και πως τα βίωσα. 
Σημασία έχει να γεννούνται υγεία τα μωρά μας και να είμαστε και εμείς υγιείς στο τέλος για να μπορούμε να φροντίζουμε τα παιδιά μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Rena92 είπε:

Μεγάλο θέμα το vback!! Το σκέφτομαι από τώρα χωρίς να είμαι έγκυος..ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά αν κ πάντα είχα τις επιφυλάξεις μου και σκεφτομουν την καισαρική, ότι ίσως μου ταιριάζει καλύτερα. Έκανα αναίτια καισαρική, που το κατάλαβα εκ των υστέρων και κάπως θύμωσα μπορώ να πω. Παρόλα αυτά, ο γιατρός μου δεν πιστεύω πως αναλαμβάνει και για να πάω σε vback πρέπει να αλλάξω. Εδώ στην Θεσσαλονίκη υπάρχουν πολλοί που το κάνουν και μάλιστα έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για τον έναν. Αλλά αν εξαιρέσουμε την καισαρική, ήμουν παρά πολύ ευχαριστημένη από τον γιατρό μου. Δεν ξέρω κορίτσια…αξίζει; 

Εγώ που έκανα βμπακ πριν 2 μηνες έχω να πω ότι σαν εμπειρία δεν μπορεί να συγκριθεί, μέχρι να γεννήσεις σίγουρα είναι πιο δύσκολο αλλά αν έχεις μαία δική σου έχεις προετοιμαστει με μαθήματα ανάσες στάσεις κτλ βγαίνει πολύ εύκολα μέχρι να κάνεις την επισκληριδειο ή και να μην κανείς! Το μετά πραγματικά όμως καμία σχέση σηκώνεσαι αμέσως μετά από λίγες ώρες μπορείς να κάνεις μπάνιο τρως αμέσως, οκ εμένα δεν με έκοψε κ από κάτω είχα ίσα 2 ράμματα οποτε κ από εκεί δεν ταλαιπωρηθηκα σχεδόν καθόλου! Για μένα αξίζει με 1000 κορίτσι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η arntalia είπε:

@Melikara86εσυ πως εισαι σημερα??? Εχεις ακομη καθυστερηση.??? Κοριτσια η @Mpourmpouloμας που ειναι????

Έλα ντε! Τόσες φορές την έχουμε tagάρει και δεν έχει εμφανιστεί! Ελπίζω μόνο κι εύχομαι να είναι καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Rena92 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα! Έχω αλλάξει γιατρούς, αλλά αυτός ήταν πολύ καλός σε όλη την εγκυμοσύνη και σε ότι χρειαζόμουν και γι αυτό δεν θα ήθελα να αλλάξω. Αναίτια όμως την θεωρώ, γιατί ήμουν με πρόκληση 12 ώρες και άντεχα παραπάνω…απλά μου είπε πως και να περιμένουμε δε θα υπάρξει εξέλιξη και θα αργήσω πάνω από μέρα. Μετά από λίγους μήνες βρέθηκε φίλη μου στην ίδια θέση, έτοιμη για καισαρική μετά από 12 ώρες και ξαφνικά έκανε διαστολή κανονικά κ γέννησε πανεύκολα. Από τότε μου μπήκε στο μυαλό πως έπρεπε να περιμένω κ εγώ..

Ααα είμαστε παρόμοια κατάσταση με την καισαρική δηλαδή και εγω με πρόκληση καμία εξέλιξη δεν είχα τίποτα ούτε τα νερά δεν μου έσπασαν  ο τράχηλος κλειστός μακρύς κανένα σημάδι ότι προχωράει έστω λίγο η γεννά..

εγω τον αλλαξα τώρα τον ιδιώτη όχι ότι εγινε κατι σοβαρό και τον αλλαξα αλλά 100% ευχαριστημένη δεν ήμουν.. πιο πολύ ομως τον αλλαξα για οικονομικούς λόγους γιατί δεν μπορούσα να δώσω πάλι τόσο λεφτά..

εντάξει δεν λέμε χωρίς σοβαρό λόγο να αλλάζεις γιατρους αλλά αν υπάρχει θέμα δεν πρέπει να κολλάμε και να μένουμε επειδή απλά νιώθουμε άνετα μαζί του επειδή τον έχουμε χρόνια και έχει το ιστορικό μας.. πρέπει να προχωράμε στον επόμενο.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ditaki είπε:

Εγώ να πω την αλήθεια…αν δεν μου έλεγε ο γιατρός μου ότι μπορουσα να γεννήσω το 2ο φυσιολογικά μπορεί να μην εκανα όχι 3 ούτε το δεύτερο. Αν και πάντα έχω στο μυαλό μου ότι μπορεί να καταλήξει σε καισαρική το vbac αν ήξερα ότι έπρεπε να κάνω καισαρική μόνο δεν ξέρω αν θα έπαιρνα απόφαση να κάνω άλλο παιδί γιατί είχα πολύ κακή ανάρρωση στην καισαρική, σε αντίθεση με την κοπέλα που γεννήσαμε μαζί με καισαρική και ήμασταν σε διπλανά δωμάτια που σηκώθηκε αμέσως. Είναι στο σώμα, στον οργανισμο, στον γιατρο κλπ το ξέρω αλλά μου άφησε μια φοβία. 
Βέβαια ξανά λεω ότι δεν άλλαξα γιατρο, όπως είχα μια καισαρική με σεβασμό μαζί του έτσι είχα και έναν αντίστοιχο φυσιολογικό, χωρίς παρεμβάσεις, με υπομονή, χωρίς εντάσεις, χωρίς κοψίματα και ράμματα. Βέβαια είχα και δικη μου Μαια έμπειρη σε back και έπαιξε κι αυτό το ρόλο του στο πως εξελίχθηκαν όλα και πως τα βίωσα. 
Σημασία έχει να γεννούνται υγεία τα μωρά μας και να είμαστε και εμείς υγιείς στο τέλος για να μπορούμε να φροντίζουμε τα παιδιά μας! 

Ταλαιπωρήθηκες από την καισαρική μωρέ 

εγω είχα πολύ καλή ανάρρωση το περίμενα χειρότερο να σου πω την αλήθεια μετά από ένα 24 ωρο σηκώθηκα πηγα τουαλέτα ο πόνος ήταν οκ δεν πήρα καν όλα τα παυσίπονα που μου έφεραν στο δωμάτιο.. τώρα η δεύτερη καισαρική δεν ξέρω πως θα είναι γιατί δεν παύει να είναι ένα ακόμα χειρουργείο μέσα σε 2 χρόνια μακάρι να είναι όπως το πρώτο 

αλλα συμφωνώ το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά τα μωρά και εμείς για να τα φροντίζουμε 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Εγώ που έκανα βμπακ πριν 2 μηνες έχω να πω ότι σαν εμπειρία δεν μπορεί να συγκριθεί, μέχρι να γεννήσεις σίγουρα είναι πιο δύσκολο αλλά αν έχεις μαία δική σου έχεις προετοιμαστει με μαθήματα ανάσες στάσεις κτλ βγαίνει πολύ εύκολα μέχρι να κάνεις την επισκληριδειο ή και να μην κανείς! Το μετά πραγματικά όμως καμία σχέση σηκώνεσαι αμέσως μετά από λίγες ώρες μπορείς να κάνεις μπάνιο τρως αμέσως, οκ εμένα δεν με έκοψε κ από κάτω είχα ίσα 2 ράμματα οποτε κ από εκεί δεν ταλαιπωρηθηκα σχεδόν καθόλου! Για μένα αξίζει με 1000 κορίτσι μου!

Αχ να ήξερες ποσο το θαυμάζω αυτό που εκανες  και οσες κοπέλες το έχετε τολμήσει μπράβο σας κορίτσια !! 👏👏👏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Κ σπίτι π το έκανα με το μηχανάκι ήταν κάπου 100 μετά από 1-1.5 ώρα π έφαγα κάτι όποτε πιστεύω είναι καλά…

Ναι μια χαρά είναι κορίτσι μου τόσο 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου καλα είμαι τώρα! Πέρασα μια μεγάλη τρομάρα και δεν είχα όρεξη ούτε διάθεση για τίποτα! Έκανα που λέτε την πρώτη χοριακη η οποία βγήκα 94! Το ίδιο βράδυ είχα αίμα κατακόκκινο στο χαρτι και ελάχιστο στο σερβιετακι έπειτα συνέχισαν τα ροζ για περίπου μια μέρα ! Λέω πάει αποβολη ! Μιλάω με τον γιατρό και την επόμενη μέρα ξεκινάω και ενέσεις προγεστερονης! Έπειτα συνέχιζαν τα ροζ όπου μετά έγιναν καφέ για μια εβδομάδα! Δυο μέρες μετά την πρώτη χοριακη κάνω επαναληπτική και ήταν 350 ! Η χοριακη ανέβαινε και μάλιστα πολύ καλά αλλά τα ροζ και τα καφέ δεν σταματούσαν ! Κάνω επαναληπτική χοριακη ξανά μετά από 4 μέρες και είχε πάει 1713! Ανέβαινε κανονικότατα🙏 την επόμενη μέρα από την χοριακη πήγα στο γιατρό αρων αρων να με δει γτ φοβόμουν για εξωμητριο όπως και αυτός ! Στην αρχή δεν φαινόταν τίποτα και λέει κάτι δεν πάει καλά ! Μου κόπηκαν τα πόδια ! Κοιτάει πιο καλά και τελικά είδαμε σάκο ! Ο σάκος ήταν μικρούλης και είχε εμφυτευτεί στο δεξί μέρος της μήτρας πάνω πάνω (έχω τοξοειδής μητρα) ! Δεν είδαμε λεκιθικο γτ μου είπε ότι είμαι κάποιες μέρες πίσω ! Με βάση την τελευταία περιοδο  ήμουν ακριβώς 5 εβδομάδων αλλά με βάση την ημέρα της σπερματέγχυσης (16η μέρα του κύκλου) ήμουν 4+5! Επίσης μου είπε ότι επειδη την ημέρα της σπερματεγχυνσης δεν είχαν σκάσει τα αυγουλακια ίσως η συληψη να έγινε την επόμενη ή την μεθεπόμενη όποτε μπορεί να ήμουν 4+4 ας πούμε! Το αίμα μου είπε ότι ήταν επειδη το υπόλοιπο μέρος της μήτρας δεν είχε αντιληφθεί την εμφυτευση και έκανε ψευδοπεριοδο! Τώρα έχω ραντεβού την άλλη Δευτέρα μήπως ακούσουμε καρδουλα! Τα καφέ έχουν σταματήσει από την ημέρα που πήγα να με δει ο γιατρός δηλαδή από την Τετάρτη που μας πέρασε! Εύχομαι την άλλη Δευτέρα να ακούσουμε καρδουλα και να είναι όλα καλά🙏 

ευχαριστω παρά πολύ για το ενδιαφέρον σας κοριτσια μου🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Mpourmpouloκορίτσι μου τι αγωνια περασες παλι! Εύχομαι απο δω κ περα να κυλισουβ ολα τελεια! Πάντως η χοριακη πρεπει να πιάσει τις 1500 μοναδες για να δεις σακο οπότε θεωρω νορμαλ το οτι δυσκολευτηκε ο γιατρός να δει σακο. Ολα καλα να σ πανε κοπελα μου! Με τ καλο να ακουσετε κ την καρδουλα του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Diwni είπε:

@Mpourmpouloκορίτσι μου τι αγωνια περασες παλι! Εύχομαι απο δω κ περα να κυλισουβ ολα τελεια! Πάντως η χοριακη πρεπει να πιάσει τις 1500 μοναδες για να δεις σακο οπότε θεωρω νορμαλ το οτι δυσκολευτηκε ο γιατρός να δει σακο. Ολα καλα να σ πανε κοπελα μου! Με τ καλο να ακουσετε κ την καρδουλα του.

Αστα κοριτσι μου τρελάθηκα! Την προηγούμενη μέρα είχα 1713 όποτε υπολογίζω στο περίπου πως την ημέρα του υπερυχου να ειχα  πχ 2700 ! Μακάρι να πανε όλα καλά! Μέχρι την άλλη Δευτέρα η αλήθεια ειναι πως θα μου βγει η ψυχή😱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...