Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιε ζεστέ🌞, Ιούλιε καλοκαιρινέ🐬 μαζί με τα μπανάκια 🏊‍♀️ φέρε και μπόλικα μωράκια👶👶🙏


Recommended Posts

@Elli13 αχ κορίτσι μου ήταν πολύ δύσκολο αυτό που πέρασες... Και σίγουρα κουράζεσαι και με το κοριτσάκι σου, είναι δύσκολη αυτή η ηλικία. 

Σου προτείνω να καλέσεις τη γραμμή της Φαιναρετη για ψυχολογική υποστήριξη. Ξέρω ότι έχει ειδικούς ψυχολόγους για αυτή ακριβώς τη δουλειά. 

Μια μεγάλη αγκαλιά από εμένα και ότι θες να μας γράφεις να ξαλαφρώνεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ έτσι δεν έχω κάποιον εδώ να την αφήσω, μαμά δεν έχω και μπαμπάς και πεθερικά είναι μακριά και δουλεύουν κι όλας. Αλλά να σου πω και την αλήθεια δεν τους έχω εμπιστοσύνη 🤣🤣🤣🤣

Είναι πολύ δύσκολο όταν είσαι όλη την ώρα με τα παιδιά. Δεν έχεις και τι να κάνεις 😅 Πόσο να παίξεις πια;! 😅

Κι εδώ έρχονται οι φίλοι και οι γνωστοί να βοηθήσουν όσο, όπως και όποτε μπορούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η arntalia είπε:

Σημερα ειμαι 32ημερα κυκλου απλα επειδη δεν εχω σταθερο λυκλο φτανει μεχρι 35 μερες πιστευω πως μεχρι παρασκευη τ αργοτερο θα εχω.εχω κ εντονο πρηξιμο στη κοιλια μου κ κατι ενοχλησεις στη μεση μου ...ωορηξια μετρησα προγεστερονη 21 κ 24 μερα κυλλου κ ηταν 0..μ ειπε δεν εκανα ο γιατρος αλλα δεν ηταν κ σιγουρος εντελως...τωρα τι να του πεις κ αυτου?!!! Εσυ εχεις συμπτωματα περιοδου?

Αυτό που δεν μπορούν να δουν από τον υπέρηχο αν έχουμε κάνει ωορρηξία ή όχι με ξεπερνάει!!!εγώ  είχα εχθές κάτι πονακια χαμηλά και ( με συγχωρείς για την περιγραφή) κάποιες μέρες είχα άσπρα υγρά στο εσώρουχο εχθές όμως έγιναν διάφανα και στο σκούπισμα πιο έντονα καθώς κ έβγαλα μια βλέννα καφέ μαζί με τα υγρά! Το έχω πάθει κ σε άλλους κύκλους αυτό με την βλέννα την καφέ, μην φανταστείς κάτι σαν κλωστή τόσο λεπτή! Δεν ξέρω τι είναι!! Φαντάζομαι αν όντως έγινε ωορρηξία (και ήταν σωστή η εικόνα που είδε υοερηχογραφηκα) λογικά πρέπει να έρθει αύριο μεθαύριο!! Θα φανεί! Κάνατε επαφές αυτό τον κύκλο;; Μήπως και ...🙏🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Αυτό που δεν μπορούν να δουν από τον υπέρηχο αν έχουμε κάνει ωορρηξία ή όχι με ξεπερνάει!!!εγώ  είχα εχθές κάτι πονακια χαμηλά και ( με συγχωρείς για την περιγραφή) κάποιες μέρες είχα άσπρα υγρά στο εσώρουχο εχθές όμως έγιναν διάφανα και στο σκούπισμα πιο έντονα καθώς κ έβγαλα μια βλέννα καφέ μαζί με τα υγρά! Το έχω πάθει κ σε άλλους κύκλους αυτό με την βλέννα την καφέ, μην φανταστείς κάτι σαν κλωστή τόσο λεπτή! Δεν ξέρω τι είναι!! Φαντάζομαι αν όντως έγινε ωορρηξία (και ήταν σωστή η εικόνα που είδε υοερηχογραφηκα) λογικά πρέπει να έρθει αύριο μεθαύριο!! Θα φανεί! Κάνατε επαφές αυτό τον κύκλο;; Μήπως και ...🙏🏼

Όταν ο γιατρός έχει καλό μηχάνημα και ξέρει να διαβάζει υπέρηχο... μια χαρά τη βλέπει την ωορηξία! Εμένα π.χ. ο δικός μου που είναι αστέρι στον υπέρηχο, είδε ότι είχα κάνει ωορηξία πριν 2-3 μέρες τότε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω γύρισα από γιατρό 

τελικα θα με βάλει για καισαρική 8/8 σε ένα μήνα δηλαδή γεννάω 

Σε δυο βδομαδες θα ξανά πάω να κλείσουμε το χειρουργείο και να μου πει λεπτομέρειες 

Με το καλό κορίτσι μου❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Κατερίνα!!! είπε:

Με το καλό κορίτσι μου η ώρα η καλή να είναι❣️ πωπω πως πέρασε κ εσένα κ καιρός😳

Ευχαριστώ κορίτσι μου εσυ πω πάτε με το μωρακι και την μικρή σπίτι.; Πως το έχει πάρει η μικρή ; 
ναι πέρασε ο καιρός ήρθε η μεγάλη ώρα την παρω αγκαλίτσα 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η ditaki είπε:

Ουαου….εισαι πολύ κοντά!!! Πως νοιωθεις;;;;

Καρδιοτοκογραφο δεν θα μπεις καθόλου; 

Ανυπομονώ να έρθει η ώρα να την δω 🥰 και λίγο άγχος ! 
δεν μου είπε κάτι για καρδιοτοκογραφημα δεν ξέρω αν λέω και βλακεία αλλα καισαρικη θα κάνουμε πάλι όποτε δεν ξέρω αν έχει νοημα να πηγαίνω να κάνω αφού με το μηχάνημα αυτό τις συσπάσεις βλέπουν 🤷‍♀️

και στην κόρη μου έκανα μόνο μια φορά την μέρα που γέννησα δεν είχα ξανά κάνει άλλη

τώρα πάλι φαντάζομαι κάπως έτσι θα γίνει θα με βάλει την μέρα που θα ειναι να γεννήσω ; Δεν ξέρω   

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω γύρισα από γιατρό 

τελικα θα με βάλει για καισαρική 8/8 σε ένα μήνα δηλαδή γεννάω 

Σε δυο βδομαδες θα ξανά πάω να κλείσουμε το χειρουργείο και να μου πει λεπτομέρειες 

με το καλό κορίτσι μουυυ! πέρασε ο καιρός..θα την έχεις στην αγκαλιά σου σε λίγες μέρες ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ έτσι δεν έχω κάποιον εδώ να την αφήσω, μαμά δεν έχω και μπαμπάς και πεθερικά είναι μακριά και δουλεύουν κι όλας. Αλλά να σου πω και την αλήθεια δεν τους έχω εμπιστοσύνη 🤣🤣🤣🤣

Είναι πολύ δύσκολο όταν είσαι όλη την ώρα με τα παιδιά. Δεν έχεις και τι να κάνεις 😅 Πόσο να παίξεις πια;! 😅

Ναι μωρέ δεν περναει η ώρα και μετά κάπως εξαντλείτε και υπομονή μας δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο για εμένα είναι κολλημένη πάνω μου 

στην πεθερά μου την αφήνω μόνο όταν έχω γιατρό να πάω αλλιώς την έχω συνέχεια μαζί μου γενικα έχω κλειστεί στο σπίτι που να έρθει και το δεύτερο τι έχει θα γίνει 😅

εγω πάλι ανάποδη δεν νιωθω εμπιστοσύνη να έχω κοπέλα να μου το προσέχει δηλαδή στην μαμα μου και στην πεθερά μου έχω πιο πολύ..

τώρα έβγαλα άλλη ανωμαλία ελπίζω να είναι από τις ορμόνες εγκυμοσυνης αυτό  ότι με πιάνει άγχος πως θα την στείλω παιδικό 😂 (όχι τώρα μιλάμε σε κανένα 9 μηνο από τώρα ) αυτό που δεν θα έχω το έλεγχο να ξέρω τι κάνει πως θα συμπεριφέρεται με τα αλλά παιδάκια με στρεσάρει πολύ.. χαχαχα τραγική επλιζω να μου φύγει όταν θα έρθει εκείνη η ώρα 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

με το καλό κορίτσι μουυυ! πέρασε ο καιρός..θα την έχεις στην αγκαλιά σου σε λίγες μέρες ❤️ 

Ευχαριστώ κορίτσι μου άντε να πάνε όλα καλά 🙏 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elk είπε:

Η Μπέμπα καλά είναι θα ηθελα να την άφηναν λίγο ακόμη να πάρει πιο πολύ βαρος αλλά οκ δεν πειράζει θα το πάρει μετά με τον θηλασμό 

κατα τα αλλά είναι εντάξει το Doppler μου ήταν καλό που έκανα πριν μια βδομαδα το ζαχαρο μου είναι οκ με την διατροφη το καλό είναι ότι με την διατροφη ρύθμισα και τα κιλά μου είμαι + 9 κιλά φαίνεται πως εχασα  🤷‍♀️

 17/7 έχω ραντεβού με ενδοκρινολόγο φαντάζομαι το τελευταίο 

Ποσό βάρος έχει τώρα;; Ποσό το υπολογίζετε να βγεί; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Αυτό που δεν μπορούν να δουν από τον υπέρηχο αν έχουμε κάνει ωορρηξία ή όχι με ξεπερνάει!!!εγώ  είχα εχθές κάτι πονακια χαμηλά και ( με συγχωρείς για την περιγραφή) κάποιες μέρες είχα άσπρα υγρά στο εσώρουχο εχθές όμως έγιναν διάφανα και στο σκούπισμα πιο έντονα καθώς κ έβγαλα μια βλέννα καφέ μαζί με τα υγρά! Το έχω πάθει κ σε άλλους κύκλους αυτό με την βλέννα την καφέ, μην φανταστείς κάτι σαν κλωστή τόσο λεπτή! Δεν ξέρω τι είναι!! Φαντάζομαι αν όντως έγινε ωορρηξία (και ήταν σωστή η εικόνα που είδε υοερηχογραφηκα) λογικά πρέπει να έρθει αύριο μεθαύριο!! Θα φανεί! Κάνατε επαφές αυτό τον κύκλο;; Μήπως και ...🙏🏼

Όταν γίνει η ωορρηξία φαίνεται από τον υπέρηχο, το ποτέ θα γίνει δεν ξέρουν ακριβώς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Rena92 κορίτσι μου εσύ πως είσαι; Πόσο είναι τώρα το κοριτσάκι σου; Δεν θυμάμαι βάλατε μπροστά για 2ο τελικά;

Καλά είμαι κορίτσι μου!! Η μικρή μου είναι 7 μηνών και έχει 2 μήνες τώρα που ξεκινήσαμε προσπάθεια, κάπως χαλαρά. Θα ήθελα ιδανικά να έρθει πριν γυρίσω δουλειά, γιατί από ότι έχω καταλάβει δε θα τους αρέσει καθόλου να ξαναφύγω, ενώ τώρα λείπω ήδη κ δεν θα αλλάξει κάτι 🤣 Να χαίρεστε και με το όνομα την μικρούλα σας! Αυτόν τον μήνα έχει και γενέθλια εε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ναι μωρέ δεν περναει η ώρα και μετά κάπως εξαντλείτε και υπομονή μας δεν έχω καθόλου προσωπικό χρόνο για εμένα είναι κολλημένη πάνω μου 

στην πεθερά μου την αφήνω μόνο όταν έχω γιατρό να πάω αλλιώς την έχω συνέχεια μαζί μου γενικα έχω κλειστεί στο σπίτι που να έρθει και το δεύτερο τι έχει θα γίνει 😅

εγω πάλι ανάποδη δεν νιωθω εμπιστοσύνη να έχω κοπέλα να μου το προσέχει δηλαδή στην μαμα μου και στην πεθερά μου έχω πιο πολύ..

τώρα έβγαλα άλλη ανωμαλία ελπίζω να είναι από τις ορμόνες εγκυμοσυνης αυτό  ότι με πιάνει άγχος πως θα την στείλω παιδικό 😂 (όχι τώρα μιλάμε σε κανένα 9 μηνο από τώρα ) αυτό που δεν θα έχω το έλεγχο να ξέρω τι κάνει πως θα συμπεριφέρεται με τα αλλά παιδάκια με στρεσάρει πολύ.. χαχαχα τραγική επλιζω να μου φύγει όταν θα έρθει εκείνη η ώρα 😂

Μην αγχώνεσαι μια χαρά περνάνε στο παιδικό, τους αρέσει να έρχονται σε επαφή με αλλά παιδάκια να παίζουν! Εμένα του αρέσουν πολύ τα παιδάκι κ έχει ένα φίλο κ μας τον φωνάζει με το όνομα του 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Katiana1987 είπε:

Όταν ο γιατρός έχει καλό μηχάνημα και ξέρει να διαβάζει υπέρηχο... μια χαρά τη βλέπει την ωορηξία! Εμένα π.χ. ο δικός μου που είναι αστέρι στον υπέρηχο, είδε ότι είχα κάνει ωορηξία πριν 2-3 μέρες τότε! 

Έχεις δίκιο λοιπόν ...εμένα μου είπε φαίνεται να έκανες αλλά δεν ξέρω πότε ακριβώς κτλ .. με ξενέρωσε λίγο η αλήθεια!

Καλημέρα κορίτσι μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Όταν γίνει η ωορρηξία φαίνεται από τον υπέρηχο, το ποτέ θα γίνει δεν ξέρουν ακριβώς 

Εμένα δεν ήταν σίγουρη.. απλά είπε φαίνεται να έχεις κάνει! Αλλά όταν έκανα την εξέταση κ της έστειλα αποτελέσματα μου λέει αν τελικά έκανες.  Μπορείς κ να μην έγινε τελικά!! Εεε τι να πω...δεν ξέρω! Θα δούμε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποια άλλη είναι κοντά σε ωορρηξία τώρα εκτός από την @eva_gge_lia ; Λογικά και εσύ @annie!..πάμε μαζί! Εγώ από εχτές το βράδυ (10η μερα) πονάω αριστερά χαμηλά..λογικά σημερα αύριο θα εχω το θετικό..

Από διακοπές κορίτσια τι θα κάνετε; θα πάτε κάπου; :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η anna_30 είπε:

ποια άλλη είναι κοντά σε ωορρηξία τώρα εκτός από την @eva_gge_lia ; Λογικά και εσύ @annie!..πάμε μαζί! Εγώ από εχτές το βράδυ (10η μερα) πονάω αριστερά χαμηλά..λογικά σημερα αύριο θα εχω το θετικό..

Από διακοπές κορίτσια τι θα κάνετε; θα πάτε κάπου; :) 

Εγώ αδιαθέτησα τη Κυριακή έχω μέρες ακόμα για την ωορρηξία. Θέλω αυτές οι μέρες με περίοδο να περνάνε πιο γρήγορα από τις άλλες.

Ναι διακοπές σε δυο εβδομάδες και τις περιμένω πως και πως. Εσύ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Melikara86 είπε:

Αυτό που δεν μπορούν να δουν από τον υπέρηχο αν έχουμε κάνει ωορρηξία ή όχι με ξεπερνάει!!!εγώ  είχα εχθές κάτι πονακια χαμηλά και ( με συγχωρείς για την περιγραφή) κάποιες μέρες είχα άσπρα υγρά στο εσώρουχο εχθές όμως έγιναν διάφανα και στο σκούπισμα πιο έντονα καθώς κ έβγαλα μια βλέννα καφέ μαζί με τα υγρά! Το έχω πάθει κ σε άλλους κύκλους αυτό με την βλέννα την καφέ, μην φανταστείς κάτι σαν κλωστή τόσο λεπτή! Δεν ξέρω τι είναι!! Φαντάζομαι αν όντως έγινε ωορρηξία (και ήταν σωστή η εικόνα που είδε υοερηχογραφηκα) λογικά πρέπει να έρθει αύριο μεθαύριο!! Θα φανεί! Κάνατε επαφές αυτό τον κύκλο;; Μήπως και ...🙏🏼

Αυτο στο κυκλο ειχαμε επαφες ασχετες μερες εντελως γτ ημουν κ με βρογχιτιδα 10 μερες κ ο συζυγος πτωμα απο τη κουραση..γενικοτερα ειπαμε να απολαυσουμε το καλοκαιρι κ να ηρεμησουμε λιγο.κ γω εχω λευκα υγρα οπ ς εσυ στ εσωρουχο...κ γω περιμενω να ερθει καποια στιγμη γτ εχω κ εντονο πρηξιμο στη κοιλια...εσεις ειχατε επαφες?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Όταν γίνει η ωορρηξία φαίνεται από τον υπέρηχο, το ποτέ θα γίνει δεν ξέρουν ακριβώς 

Αυτο το ποτε θα γινει μας εχει φαει🤣🤣🤣 αμα ειναι καλος ο γιατρος στον υπερηχο π σ κανει το εντοπιζει θεωρω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η arntalia είπε:

Αυτο το ποτε θα γινει μας εχει φαει🤣🤣🤣 αμα ειναι καλος ο γιατρος στον υπερηχο π σ κανει το εντοπιζει θεωρω...

 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Melikara86 είπε:

Εμένα δεν ήταν σίγουρη.. απλά είπε φαίνεται να έχεις κάνει! Αλλά όταν έκανα την εξέταση κ της έστειλα αποτελέσματα μου λέει αν τελικά έκανες.  Μπορείς κ να μην έγινε τελικά!! Εεε τι να πω...δεν ξέρω! Θα δούμε 

Μετράει το ωάριο αλλά δε ξέρει ποτέ ακριβώς θα σκάσει σου λέει κατά προσέγγιση, αλλά ότι έγινε η ωορρηξία μπορεί να το δει αφού φαίνεται το ωχρο σωμάτιο…

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elk είπε:

Τι κάνετε κορίτσια εγω γύρισα από γιατρό 

τελικα θα με βάλει για καισαρική 8/8 σε ένα μήνα δηλαδή γεννάω 

Σε δυο βδομαδες θα ξανά πάω να κλείσουμε το χειρουργείο και να μου πει λεπτομέρειες 

Με το καλό κορίτσι μου..
Λιονταράκι ...ίδια μέρα έχω γενέθλια 😍🤩

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η ChrisElen είπε:

Εγώ αδιαθέτησα τη Κυριακή έχω μέρες ακόμα για την ωορρηξία. Θέλω αυτές οι μέρες με περίοδο να περνάνε πιο γρήγορα από τις άλλες.

Ναι διακοπές σε δυο εβδομάδες και τις περιμένω πως και πως. Εσύ;

αρχές Αυγούστου βγαίνω σε άδεια και εγω το περιμένω πως και πως!! Αντε να περάσουν οι μεεεερες!

Κορίτσι μου από την προηγούμενο μήνα τις ημέρες της περιόδου έκανα πράγματα να ξεχνιέμαι..κανόνιζα εξόδους για ποτάκι και άλλα πολλά..θα έρθει που θα πάει ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Εμένα τα πάει καλά με τον ύπνο, κάνει ακόμα 3 μέσα στη μέρα, αλλά είναι συντομοι. Απλά τώρα πρέπει συνέχεια να την προσέχω που πάει και τι κάνει για να μην χτυπήσει. Είναι και Ταρζάν σκαρφαλώνει παντού, ανοιγει συρτάρια, βασανίζει το σκύλο 🤣🤣 Πολύ τρέξιμο ναι, αλλά είναι όλα πολύ καλύτερα από πριν από άποψη ψυχολογίας. Εκείνο το σπίτι και η περιοχή μας δημιουργούσε πολλά θέματα. Απλά τώρα έχουμε να πληρώνουμε διπλάσιο ενοικιο 😅. Για βρεφικό δεν μπορούμε να υποστηρίξουμε ιδιωτικό, πόσο μάλλον νταντά, όταν μαθαίνω ότι ζητάνε 7€ την ώρα. Καλύτερα να μην δουλεύω δηλαδή... Οι ιδιωτικοί βρεφικοι μαθαίνω από γνωστούς ότι πάνε γύρω στα 300-400€ το μήνα. Αν βάλω και τα διόδια για τη δουλειά και τις βενζίνες, πάλι τσάμπα θα δουλεύω. Μια σκέψη είναι να αναζητήσω δουλειά κοντά στο σπίτι και ιδανικά εξ αποστάσεως. Για αυτό μια εγκυμοσύνη τώρα και όχι αργότερα ίσως με έβγαζε από αυτό το αδιέξοδο. Θα μου πείτε, θα κάνεις δευτερο γιατί δεν έχεις λύση για το πρώτο; Αν είχα την βοήθεια που μου υποσχέθηκε η μητέρα μου πριν με αφήσει ξεκρεμαστη, θα ήταν πολύ αλλιώς τα πράγματα. Το δεύτερο μωράκι το θέλουμε, για αυτό και έμεινα έγκυος μόλις 6 μήνες από τη γέννα, αλλά τώρα μέχρι να μπούμε σε σειρά είναι όντως όλα πολύ δύσκολα. Και εγώ αυτό θα πω .. Όταν είναι η ώρα του θα έρθει.. τώρα, αργότερα, όποτε είναι για να μείνει. 
    • Εγώ πάντως που το διάβασα κάπου αυτό με το τζίντζερ δεν έπιασε, μου ερχόταν χειρότερα εμετός .. με βοήθησε να τρώω μόνο ότι μπορούσα να ανεχτώ (πχ μπορούσα μπανάνα αλλά με τίποτα κοτόπουλο) κυρίως από τη μυρωδιά κ έτρωγα σχετικά αμέσως μόλις ξυπνήσω ένα κράκερ μια φρυγανιά κ με βοηθούσε .. θεωρώ ότι είναι ότι σου κάνει περισσότερο εσένα ότι μπορείς να φας .. επίσης με βοήθησε το ανθρακούχο νερό , είχα ρέψιμο κ κααααπως βοηθούσε …
    • 8η ΜΤΩ με αρνητικό τεστ σήμερα με πρωινά ούρα. Τζίντζερ αγάπη κ θα σωθείς!! Εγώ ακόμα όταν δεν είναι καλά το στομάχι μου τρώω ένα κομματάκι κ συνέρχομαι. Από κατάστημα με ξηρούς καρπούς μπορείς να πάρεις αποξηραμένο. Καίει λίγο αλλά στρώνεις αμέσως. 
    • Όπως φαντάζομαι θα έχετε ήδη καταλάβει, τα νέα μας δεν είναι καλά. Σκέφτηκα πολύ για να γράψω, γιατί θεωρώ ότι όσο και να μην γνωρίζεις κάποιον είναι ανθρώπινο (και δή ούσα έγκυος) να επηρεαστείς και να στεναχωρηθείς και δεν το ήθελα για καμία σας. Ωστόσο, αποφάσισα να γράψω μόνο και μόνο για να προστατεύσω τυχόν άλλες κοπέλες που θα πέσουν στο θέμα. Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου και το ένα μωρό πάσχει από σοβαρό σύνδρομο. Είμαι όμως τρομερά θυμωμένη τόσο με το γυναικολόγο, όσο και τον εμβρυολόγο μου. Κανείς από τους δύο δεν μπήκε στον κόπο να μου πει μετά την αυχενική (την οποία έκανα και σχεδόν στην εκπνοή της προθεσμίας γιατί ήταν Αύγουστος, άλλο τραγικό και αυτό), όταν και είχαμε 2 δείκτες να χτυπούν καμπανάκι (καρδιά και αιματολογικές) ότι όσο νωρίτερα διαπιστωθεί τυχόν χρωμοσωμική ανωμαλία σε δίδυμη κύηση και γίνει διακοπή (και δη μέχρι τις 16 εβδομάδες), τόσο καλύτερη είναι η έκβαση για το άλλο μωρό. Δεν με ενημέρωσαν καθόλου, σε δικές μου ερωτήσεις τι θα γίνει εάν μου έλεγαν μόνο γενικά και αόριστα (λέγοντας μου μάλιστα μη προτρέχεις!!ακόμα και στην άμνιο ο εμβρυολόγος μου έλεγε δεν χρειάζεται να ξέρεις από τώρα!!!). Εκ των υστέρων και πολύ αργά, διαπιστώνω ότι έπρεπε να είχα κ΄άνει τροφοβλάστη ώστε να προλάβω να κάνω διακοπή πριν τη 16η εβδομάδα....Τώρα, μου λένε ότι εάν κάνω διακοπή άμεσα η πιθανότητα πρόωρου τοκετού για το άλλο μωρό (που είναι γερό) είναι σχεδόν 50% (με ότι συνεπάγεται αυτό για την υγεία του), προτείνουν δε να συνεχίσω την εγκυμοσύνη και για τα 2 μέχρι 30-32 εβδομάδες, ώστε να αυξηθούν οι πιθανότητες για το δεύτερο!!!Το συνειδητοποιείτε; Να μεγαλώσω ένα μωρό για να γίνει θυσία για το άλλο. Νιώθω τόσο θυμό και με εμένα (που βασίστηκα στο γυναικολόγο και τον εμβρυολόγο και δεν έτρεξα ήδη από την αυχενική να πάρω και δεύτερη και τρίτη γνώμη, κάτι που έκανα τώρα που δεν έχει κανένα πια νόημα) και με τον άντρα μου γιατί με έβγαζε υπερβολική και ήταν σίγουρος ότι είναι όλα καλά (εάν είχε συμμεριστεί την αγωνία μου και δεν με έκανε να νιώθω τρελή, θα το είχα ψάξει περισσότερο, θα είχα πάρει και άλλη γνώμη. Αλλά επέμενε ότι δεν είναι κάτι και εγώ το γιγαντώνω....). Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά ήθελα να πω σε οποιαδήποτε τυχόν βρεθεί σε παρόμοια θέση, εάν υπάρχει κάποια ένδειξη,να ψάξετε όλα τα ενδεχόμενα, μη μείνετε στις θετικές πιθανότητες και ότι αποκλείεται να συμβεί σε εσάς, να πάρετε δεύτερες και τρίτες και τέταρτες γνώμες για να γνωρίζετε και να είστε σε ΄θέση να πάρετε την καλύτερη απόφαση για εσάς και το μωρό σας έγκαιρα. Από την πρώτη στιγμή αυτής της εγκυμοσύνης, μόλις έμαθα ότι είναι δίδυμα, φοβόμουν την προωρότητα και ότι αυτή συνεπάγεται...Τώρα καταλήγω ότι θα προτιμούσα ΄χίλιες φορές να είχε αποφασίσει η φύση, παρά να πρέπει να πάρω και να ζήσω με αποφάσεις που κανείς άνθρωπος δεν θα έπρεπε να πάρει....Εύχομαι σε όλες σας τελειόμηνες εγκυμοσύνες και μακάρι να είμαι η τελευταία που ζει έναν τέτοιο εφιάλτη.
    • Πολύ τρέξιμο έχετε, αλλά θα μπουν σύντομα όλα σε μια σειρά πιστεύω. Ναι όταν περπατάνε πάει άλλο level! Κόβουν και τους υπνους... Εμένα από 13-14 μηνών κάνει έναν ύπνο μόνο μέσα στη μέρα...  Αφού δεν μπορεί η μαμά σου κοίτα για βρεφικό αν βρεις θέση ή/και νταντά. Γιατί θα αρρωσταίνει συνέχεια και πάλι θα θες κάποιον να στην προσέχει. Με το καλό να σβήσετε το πρώτο σας κεράκι 😊 Και μην ανησυχείς. Το 2ο θα έρθει όταν είναι η ώρα του 😊
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...