Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Δεν είναι οξύς πόνος είναι σαν έντονη στιγμιαία ενόχληση!!Σ'εχουμε κάνει γιατρό της παρέας!!!Εγώ 1-2 ρουχαλακια έχω πάρει μόνο κι έχουν αρχίσει να μου δίνουν διάφορα.Περιπιυ Νοέμβρη λέω να ψωνίσω!

Το μωράκι θα το νιώθεις πιο απαλά στην αρχή ακόμα κ κλωτσιά δυνατή να δώσει σ αυτές τις εβδομάδες  δν είναι σαν ενόχληση άρα πιστεύω είναι κάτι άλλο ☺️ όντως μπορεί να μεγαλώνει η μήτρα κ μετακινούνται και τα όργανα 😬

εχει κ Black Friday όποτε μπορεί να βρείτε κ εκπτώσεις που να συμφέρουν εδώ κάνουν πολύ καλές εκπτώσεις 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 8 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

κοριτσι μου ισως να είναι και η μήτρα ή οι μυεις που κανουν στρετς και προσπαθούν να ανοιξουν για να γινει χώρος! εγω πριν 2 εβδομάδες είχα πολλες στιγμιαίες ενοχλήσεις και καταλαβα ότι εν τέλη ήταν από τους μυεις μ γιατι με χτύπαγε και στο ποδι! 

Πολύ πιθανόν!!

Κάθομαι και 8 ώρες σε μια καρέκλα λόγω δουλειάς κι έχει αρχίσει κ με ενοχλεί η μέση μου.

Μάλλον κάτι τέτοιο είναι,θα μιλήσω και με τον γιατρό αύριο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Το μωράκι θα το νιώθεις πιο απαλά στην αρχή ακόμα κ κλωτσιά δυνατή να δώσει σ αυτές τις εβδομάδες  δν είναι σαν ενόχληση άρα πιστεύω είναι κάτι άλλο ☺️ όντως μπορεί να μεγαλώνει η μήτρα κ μετακινούνται και τα όργανα 😬

εχει κ Black Friday όποτε μπορεί να βρείτε κ εκπτώσεις που να συμφέρουν εδώ κάνουν πολύ καλές εκπτώσεις 😊

Ναι θεωρητικά έχει 10ημερο προσφορών τότε, αλλά ξέρεις πως είναι οι προσφορές στην Ελλάδα!!😛Το δωμάτιο λέω να μη το ετοιμάσω ακόμα εφόσον θα κοιμάται μαζί μας το πρώτο καιρό,ποια είναι η γνώμη σου?Πότε ξεκινάει να το χρειάζεται??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

τελεια νέα χρυσά μου!❤️❤️

τα αλλά σου μωράκια ποσο είχαν βγει ;; θυμαμαι είχες πει κάποια στιγμή αλλά αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει.. 

την β επιπέδου ο γιατρός σου πρότεινε να μην την κανεις επειδή εχει ο ίδιος πολυ καλα μηχανήματα ;;;

πολυ ζηλεύουμε που εκει έχετε ολες τις εποχές 😍🤗 εμεις εδω όλο τον χρονο μια εποχή έχουμε !🤣😭

εγω έχω 3 μερες που νιωθω γουργούριτα όταν είμαι ηρεμη ξαπλωμένη και αναρωτιέμαι αν είναι το μωρακι παντως με το έντερο δεν μοιάζει καθόλου! ανυπομονώ να ξαναπαμε κ μεις γιατρο την άλλη βδομαδα!🩵❤️ 

Είχαν βγει 3.5 το κοριτσάκι μου κ 3.9 το αγόρι 

αλλα ψηλά επίσης πάνω από 53εκ κ τ δυο. 
 

εδω δν είναι υποχρεωτικές οι εξετάσεις α, β επιπέδου και ντόπλερ αλλά κάνουν δωρεάν Νιπτ κ κοιτάει αναλυτικά ο γιατρός τι συμβαίνει. 
βέβαια η ακρίβεια του υπερήχου του εμβρυολογου είναι πολύ καλύτερη (κ έχουν κ την εξειδίκευση) 

ο γιατρός μου αφού κάναμε κ Νιπτ μου είχε πει εξαρχής ότι δν βλέπει τίποτα ανησυχητικό άρα αν θέλω να μην κάνω α και β επιπέδου εφόσον κ η Νιπτ βγήκε εξαιρετική. Εγώ όμως επειδή κρατάω αρχείο κ τις θεωρώ σημαντικές εξετάσεις έστω κ αν ξέρω ότι είναι υγιές το μωρό, τις κάνω. 

ο γιατρός σε κάθε ραντεβού μου ελέγχει πλακούντα, ροές, τράχηλο κτλ άρα ντοπλερ θα κάνω μόνο αν κριθεί απαραίτητο οπώς είχα κάνει κ στην Ελλάδα 😊

μπορει να είναι το μωράκι ❤️ εγώ πάντα το ένιωθα σαν ελαφριά κλωτσιά/χτυπημα δλδ δν γινόταν να το μπερδέψεις! Έχω κ εγώ αυτά γουργουρητα αλλά δεν δίνω βάση σ αυτά γιατί νιώθω κ ξέρω ξεκάθαρα πως είναι το μωράκι. Εσένα επειδή είναι κ το πρώτο μπορεί να είναι το μωρό αφού είναι κ η πρώτη σου εμπειρία! Στο δεύτερο θα γνωρίζεις κ εσύ την διαφορά ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ να το παρατηρείς όμως κ σύντομα θα είσαι σίγουρη αν είναι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Elenaki_ είπε:

Ναι θεωρητικά έχει 10ημερο προσφορών τότε, αλλά ξέρεις πως είναι οι προσφορές στην Ελλάδα!!😛Το δωμάτιο λέω να μη το ετοιμάσω ακόμα εφόσον θα κοιμάται μαζί μας το πρώτο καιρό,ποια είναι η γνώμη σου?Πότε ξεκινάει να το χρειάζεται??

Εγώ ποτέ δεν έκανα βρεφικό δωμάτιο! Έκανα παιδικό δωμάτιο! 
 

Είμαι υπέρ της συγκοίμισης , αυτό ακολουθούμε σαν οικογένεια όποτε έχω ένα χαμηλό κρεβάτι 2.20 σε μάκρος κ κοιμάμαι εγώ ο άντρας μου κ ο γιος μου 

η κόρη μου στα 4 πήγε στο δωμάτιο της (πιο πριν κοιμόταν με εμάς) 

δν το βρήκα χρηστικό το βρεφικό γιατί ήδη από ενός τα παιδιά μου είχαν ανάγκη το χώρο τους για δραστηριότητες. 
 

ομως εξαρτάται την κάθε οικογένεια! 
εγω θα έλεγα από την εμπειρία μου να πάρετε τα βασικα αλλά να δείτε στην πορεία τι θα χρησιμοποιήσετε γιατί στην αρχή αγοράζουμε πολλά που δεν μας βολεύουν εν τέλη κ πάνε χαμένα τα λεφτά ενώ θα μπορούσαν να επενδυθούν κάπου καλύτερα 😊

πχ κούνια δν χρησιμοποίησα ποτέ αν κ ευτυχώς μου είχαν δώσει κ δν την αγόρασα (αλλά την έδωσα πίσω) 

αλλαξιερα το έπιπλο δεν με βόλεψε γιατί το άλλαζα το μωρό στο μπάνιο κ πήρα αλλαξιερα με μπανιέρα που έχει ενσωματωμένο 

διάφορα τέτοια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τώρα για τα ρουχαλάκια που λέτε κορίτσια μου εγώ επειδή ήξερα οτι θα έχω μεγάλα παιδάκια δν πήρα μικρό νούμερο (δυο-τρία ίσα ίσα) πήρα το 62 

ευτυχώς έχω τα πάντα από το δεύτερο γιο μου που γεννήθηκε Μάρτιο κ ταιριάζουν απόλυτα 😊 κ από αντικείμενα τα έχω όλα (ότι είχα κ στα άλλα θα κρατήσω δεν χαλάνε κ εύκολα αυτά! ) γενικά εγώ πρακτικά χρειάστηκα πολύ λίγα πράγματα (αλλαξιέρα, φωλιά αντί για λίκνο γιατί θήλαζα ξαπλωμένη στο κρεβάτι μου κ έβαλα κάγκελο για ασφάλεια οταν είχα κ άλλο παιδί στο κρεβάτι, καρότσι, κάθισμα αυτοκινήτου που ξαπλώνει γιατί το αυγό δν συστήνεται για πολύ ώρα, εργονομικό μαρσιπο που με έχει σώσει, ριλαξ που κουνιέται κ έχει δόνηση, γυμναστήριο πήρα ένα απλό ξύλινο λιτό για να μην υπάρχει διάσπαση προσοχής με μοντεσορριανα μομπιλο όχι κάτι υπερβολικό) 

αν θυμηθώ κάτι άλλο θα το γράψω για τα αντικείμενα ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

αχ ανυπομωνω να ξεκινήσουν τα ψωνια !!!😍🤗☺️

ακομα συγκρατιέμαι όσο μπορω μονο 1-2 φορμάκια έχουμε παρει και αυτά εντελώς τυχαια. θελω σίγουρα να αγοράσω καινούργια ρουχαλάκια μιας και είναι το πρωτο μας μωρακι!!

έχουμε τα βασικα κούνια, λίκνο, καρότσια, ριλαξ, πάρκοκρεβατο οποτε δεν θα ξοδευτω να παρω καινούργια αφού είναι σε άριστη κατάσταση. θα πάρουμε οπωσδήποτε καινουργιο καθισματάκι αμαξιού (έχω βάλει στο ματι το καινουργιο της maxi cosi το ειδα στη λαπεν και μου άρεσαν οι προδιαγραφές του και ο σχεδιασμός του, είναι από τα καινούργια που με ένα κουμπι ξαπλώνουν και μπορείς να αφήνεις το μωρακι για περισσότερη ωρα μέσα σε αυτο !).

τωρα από ρουχαλάκια περιμενω να δω τι θα μας δώσουν (γενικα είμαστε κοριτσοοικογενεια παντως οποτε δεν έχουμε και πολλα αγοριστικα!😅) και σκεφτομαι σιγα σιγα να αρχίσω να παιρνω… λιγο με τς νούμερα διχάζομαι γιατι δεν ξερω αν θα πρέπει να αγοράσω περισσότερα 56 εκ ή να πάω κατευθείαν στα 62 εκ;; δεν ξερω εσυ θα μπορείς σίγουρα να μας βοηθήσεις σε αυτο!

γενικα από όσα έχω δει μαλλον θα κανω τις περισσότερες αγορές από h&m μιας κ ονλαιν έχουν τεραστια ποικιλία, πολυ καλές τιμές  και τα περισσότερα είναι ή 95% ή 100% οργανικό βαμβάκι 

εσυ χρυσά μου φαντάζομαι θα εχεις τα παντα και ρουχαλάκια μιας και μας εχεις πει ότι το αγοράκι σου είναι μωρακι μαρτίου!🩵

Στα hm γενικά έχουν φαρδιά γραμμή γενικά όπως κ στα Ζάρα 

Άρα μπορείς πχ να πάρεις 5 φορμάκια (56) κ 5 (62) 

σου λέω ένα παράδειγμα 😊

εγω είχα γενικά πολλά φορμάκια για αρχή (62 για να βγάλουν λίγο καιρό) γιατί δν μπορούσα κ με άλλα παιδιά ειδικά στο σπίτι ν βάζω συνέχεια πλυντήριο. 
αλλα ο γιος μου ήδη τον πρώτο μήνα είχε φτάσει 62 εκ άρα δν τα φορέσαμε πολύ (έτσι μας πάει μέχρι τώρα όμως αρα δν είναι κ το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα 😂

αν ένα μωράκι έχει κ βάρος κ ύψος τότε κ 60εκ να είναι δν θα του κάνει το 62. Θα το δείτε κ στην πράξη γι αυτό λέω οχι πολλά τεμάχια μικρά νούμερα γιατί γρήγορα θα χρειαστεί να ξανά πάρετε (μπορεί κ το δικό σας μωράκι να μεγαλώνει έτσι γρηγορα) 

 

αυτο που έκανα ήταν να πάρω 1-2 ρουχαλάκια από κάθε μαγαζί για να συγκρίνω φόρμα κ μέγεθος γιατί διαφέρουν από μαγαζί σε μαγαζί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι ευκαιρία μέχρι να κάνετε τα ψώνια, να κάνετε έρευνα αγοράς 😊 έτσι όταν βγει κάποια έκπτωση σ αυτό που θέλετε να το χτυπήσετε για να μην μαζευτούνε όλα τα έξοδα στο τέλος (βάλε έξοδα γεννάς-γιατρού βάλε κ μωρουδιακά πέφτουν πολλά) 😬

Ήμουν  η βασίλισσα των εκπτώσεων κορίτσια όσο ήμουν Ελλάδα αλλά δν γίνεται κ αλλιώς είναι πολλά τα έξοδα εκεί 😂😂 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Γενικά οι γιατροί για να είναι πιο ρεαλιστικοί όπως είπα θέλουν να βλέπουν μια σταδιακή μετακίνηση όσο προχωράει ο καιρός 

πάντως είσαι στο 1.5 δεν αποκλείεται να ανεβεί κι άλλο (έχεις ακόμα δρόμο) 

απο εκεί κ πέρα εξαρτάται τον γιατρό στα πόσα εκατοστά ακριβώς θα σου προτείνει φυσιολογικό ή καισαρική. 😊

με το καλό κ σε σένα ❤️❤️❤️

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και πάλι! Λόγω κοντού τραχήλου δεν ξέρω αν θα προλάβει να ανέβει και πολύ, αποκλείεται δλδ να φτάσω ακόμα και την 38 η εβδομάδα, αλλά επειδή ο γιατρός αποφεύγει τις καισαρικές, ξέρω ότι θα κάνει μόνο αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο, απλά αναρωτιόμουν αν όντως υπάρχει περιθώριο να ανέβει τόσο αργά. 

Καλή συνέχεια σε όλες μας κορίτσια, με το καλό όλα τα μωράκια 😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Ti.Di. είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και πάλι! Λόγω κοντού τραχήλου δεν ξέρω αν θα προλάβει να ανέβει και πολύ, αποκλείεται δλδ να φτάσω ακόμα και την 38 η εβδομάδα, αλλά επειδή ο γιατρός αποφεύγει τις καισαρικές, ξέρω ότι θα κάνει μόνο αν κρίνει ότι είναι απαραίτητο, απλά αναρωτιόμουν αν όντως υπάρχει περιθώριο να ανέβει τόσο αργά. 

Καλή συνέχεια σε όλες μας κορίτσια, με το καλό όλα τα μωράκια 😍

Οκ κατάλαβα στην περίπτωση σου συνηγορούν κ άλλοι παράγοντες 😊❤️ εύχομαι να φτάσατε όσο πιο μακριά γίνεται! Αλλά πλέον η ιατρική έχει προοδεύσει τόσο πολύ που κ πριν τις 38 εβδ να γεννηθεί το μωράκι θα έχει την φροντίδα που πρέπει για να δυναμώσει ❤️

 

με το καλό εύχομαι κ σε σένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι ναι, μέρα με την μέρα το πάμε γενικότερα, αλλά δεν αγχώνομαι τόσο πια, γιατί πέρασα την 28η εβδομάδα που ξέρω ότι και να γεννηθεί από εδώ και πέρα, το πιθανότερο είναι ότι δεν θα έχει κάποιο πρόβλημα το μωρό, οπότε δόξα τω Θεώ λέω, και περιμένω να πιάνω τα επόμενα μαξιλαράκια. Ευχαριστώ και πάλι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Κορίτσια έχετε στο μυαλό σας πότε θα αρχίσετε τις αγορες; Θα σας δώσουν πράγματα ή θα χρειαστεί να τα παρετε όλα καινούργια; 😊☺️😅

 

Καλημέρα κορίτσια!!!!εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω να παίρνω κανένα ρουχαλακια μετά τη β επιπέδου και για τα πιο μεγάλα έξοδα καρότσι έπιπλα κλπα λέω να περιμένω black Friday τέλη Νοέμβρη μπας και πετύχουμε καμία έκπτωση...έχουμε κάποιους φίλους που μπορούν να μας δώσουν κάποια πράγματα αλλά γενικά θα θελα να πάρω τα περισσότερα εγώ γιατί πάντα το ονειρευόμουν αυτό😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ ποτέ δεν έκανα βρεφικό δωμάτιο! Έκανα παιδικό δωμάτιο! 
 

Είμαι υπέρ της συγκοίμισης , αυτό ακολουθούμε σαν οικογένεια όποτε έχω ένα χαμηλό κρεβάτι 2.20 σε μάκρος κ κοιμάμαι εγώ ο άντρας μου κ ο γιος μου 

η κόρη μου στα 4 πήγε στο δωμάτιο της (πιο πριν κοιμόταν με εμάς) 

δν το βρήκα χρηστικό το βρεφικό γιατί ήδη από ενός τα παιδιά μου είχαν ανάγκη το χώρο τους για δραστηριότητες. 
 

ομως εξαρτάται την κάθε οικογένεια! 
εγω θα έλεγα από την εμπειρία μου να πάρετε τα βασικα αλλά να δείτε στην πορεία τι θα χρησιμοποιήσετε γιατί στην αρχή αγοράζουμε πολλά που δεν μας βολεύουν εν τέλη κ πάνε χαμένα τα λεφτά ενώ θα μπορούσαν να επενδυθούν κάπου καλύτερα 😊

πχ κούνια δν χρησιμοποίησα ποτέ αν κ ευτυχώς μου είχαν δώσει κ δν την αγόρασα (αλλά την έδωσα πίσω) 

αλλαξιερα το έπιπλο δεν με βόλεψε γιατί το άλλαζα το μωρό στο μπάνιο κ πήρα αλλαξιερα με μπανιέρα που έχει ενσωματωμένο 

διάφορα τέτοια 😊

Σκέφτομαι κι εγώ ακριβώς το ίδιο,ότι στην αρχή θα την έχουμε μαζί μας κ μετά ίσως είναι καλύτερα να περάσουμε σε μοντεσσοριανο κρεβατακι.Κουνια θα μου δώσουν για παν ενδεχόμενο αλλά δε νομίζω ότι θα τα τοποθετήσω!Στην συγκίμηση το λίκνο που ενσωματώνεται στο κρεβάτι βοηθάει?Γιατί αυτό σκέφτομαι να πάρω!!Προτάσεις για καρότσι που να μην πιάνει κ πολύ χώρο στο αυτοκίνητο!???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είχαν βγει 3.5 το κοριτσάκι μου κ 3.9 το αγόρι 

αλλα ψηλά επίσης πάνω από 53εκ κ τ δυο. 
 

εδω δν είναι υποχρεωτικές οι εξετάσεις α, β επιπέδου και ντόπλερ αλλά κάνουν δωρεάν Νιπτ κ κοιτάει αναλυτικά ο γιατρός τι συμβαίνει. 
βέβαια η ακρίβεια του υπερήχου του εμβρυολογου είναι πολύ καλύτερη (κ έχουν κ την εξειδίκευση) 

ο γιατρός μου αφού κάναμε κ Νιπτ μου είχε πει εξαρχής ότι δν βλέπει τίποτα ανησυχητικό άρα αν θέλω να μην κάνω α και β επιπέδου εφόσον κ η Νιπτ βγήκε εξαιρετική. Εγώ όμως επειδή κρατάω αρχείο κ τις θεωρώ σημαντικές εξετάσεις έστω κ αν ξέρω ότι είναι υγιές το μωρό, τις κάνω. 

ο γιατρός σε κάθε ραντεβού μου ελέγχει πλακούντα, ροές, τράχηλο κτλ άρα ντοπλερ θα κάνω μόνο αν κριθεί απαραίτητο οπώς είχα κάνει κ στην Ελλάδα 😊

μπορει να είναι το μωράκι ❤️ εγώ πάντα το ένιωθα σαν ελαφριά κλωτσιά/χτυπημα δλδ δν γινόταν να το μπερδέψεις! Έχω κ εγώ αυτά γουργουρητα αλλά δεν δίνω βάση σ αυτά γιατί νιώθω κ ξέρω ξεκάθαρα πως είναι το μωράκι. Εσένα επειδή είναι κ το πρώτο μπορεί να είναι το μωρό αφού είναι κ η πρώτη σου εμπειρία! Στο δεύτερο θα γνωρίζεις κ εσύ την διαφορά ❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️ να το παρατηρείς όμως κ σύντομα θα είσαι σίγουρη αν είναι! 

αχού τι ψηλα μωράκια !😍❤️

πολυ θετικο ότι ο γιατρός κοιτάει τα παντα σε καθε ραντεβού! 🤩 

ισως να είναι το μωρακι..θα δειξει ανάλογα κ ποτε θα νιώσω κ κάποια ελαφριά κλωτσιά και σίγουρα στο δευτερο θα μπορω να καταλάβω πιο γρηγορα!❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Annoula1995 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!!!εγώ σκέφτομαι να ξεκινήσω να παίρνω κανένα ρουχαλακια μετά τη β επιπέδου και για τα πιο μεγάλα έξοδα καρότσι έπιπλα κλπα λέω να περιμένω black Friday τέλη Νοέμβρη μπας και πετύχουμε καμία έκπτωση...έχουμε κάποιους φίλους που μπορούν να μας δώσουν κάποια πράγματα αλλά γενικά θα θελα να πάρω τα περισσότερα εγώ γιατί πάντα το ονειρευόμουν αυτό😛

Λογικά κάτι θα έχουν έκπτωση 😊 να έχεις το νου σου! 
ισως βρείτε κ στις εκπτώσεις των Χριστουγέννων αν βγάλουν τίποτα λόγω των εορτών 🙂🤰🏼

Ναιιιιιι είναι ωραία προετοιμασία τα ψώνια μέχρι να έρθουν τα μωρουλινια❤️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Εγώ ποτέ δεν έκανα βρεφικό δωμάτιο! Έκανα παιδικό δωμάτιο! 
 

Είμαι υπέρ της συγκοίμισης , αυτό ακολουθούμε σαν οικογένεια όποτε έχω ένα χαμηλό κρεβάτι 2.20 σε μάκρος κ κοιμάμαι εγώ ο άντρας μου κ ο γιος μου 

η κόρη μου στα 4 πήγε στο δωμάτιο της (πιο πριν κοιμόταν με εμάς) 

δν το βρήκα χρηστικό το βρεφικό γιατί ήδη από ενός τα παιδιά μου είχαν ανάγκη το χώρο τους για δραστηριότητες. 
 

ομως εξαρτάται την κάθε οικογένεια! 
εγω θα έλεγα από την εμπειρία μου να πάρετε τα βασικα αλλά να δείτε στην πορεία τι θα χρησιμοποιήσετε γιατί στην αρχή αγοράζουμε πολλά που δεν μας βολεύουν εν τέλη κ πάνε χαμένα τα λεφτά ενώ θα μπορούσαν να επενδυθούν κάπου καλύτερα 😊

πχ κούνια δν χρησιμοποίησα ποτέ αν κ ευτυχώς μου είχαν δώσει κ δν την αγόρασα (αλλά την έδωσα πίσω) 

αλλαξιερα το έπιπλο δεν με βόλεψε γιατί το άλλαζα το μωρό στο μπάνιο κ πήρα αλλαξιερα με μπανιέρα που έχει ενσωματωμένο 

διάφορα τέτοια 😊

συμφωνω απόλυτα! καιγω έχω σκοπό να κανω κατευθείαν παιδικο δωμάτιο/playroom και οχι βρεφικό. δεν υπάρχει λόγος πιστεύω στην τελική γινεται δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται και στο τελος αλλάζει σε παιδικο.. και φυσικα το παιδικο θα το αρχίσουμε πιο μετα για την ωρα δεν θα πειράξουμε κατι 

συμφωνω και για την κούνια μια απλή συμβατική είναι εντελώς άχρηστη..κ μεις έχουμε την κούνια που αργότερα γινεται κρεβατακι κ περνάει από ολες τις φάσεις του παιδιου (είναι της στοκε για οποία θελει να παρει ιδέες) η συγκεκριμένη ξεκινάει από πολυ μικρο σαν λίκνο. έχει κ ροδάκια οποτε μπορείς να την παρεις παντου μαζι στο σπιτι και να εχεις το μωρακι μαζι σου. το λίκνο πχ που έχουμε τωρα μας το δώσανε αλλιώς εγω δεν θα επερνα καθόλου.

ούτε αλλάξιερα θα αγοράσουμε έχουμε την συρταριερα που απλά θα βαλω ένα στρώματακι πανω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η elenitsa2. είπε:

αχού τι ψηλα μωράκια !😍❤️

πολυ θετικο ότι ο γιατρός κοιτάει τα παντα σε καθε ραντεβού! 🤩 

ισως να είναι το μωρακι..θα δειξει ανάλογα κ ποτε θα νιώσω κ κάποια ελαφριά κλωτσιά και σίγουρα στο δευτερο θα μπορω να καταλάβω πιο γρηγορα!❤️❤️❤️

Ναι είναι η πρώτη επαφή με γιατρό που έχω εδώ στη Γερμανία (τον είχα απ όταν ήρθα μου άρεσε κ τον κράτησα) αλλά αφού δν κάνουν τοκετούς αυτοί άρα κυλάει κ πιο όμορφα η συνεργασία γιατί δεν έχουμε διαφωνίες 😂😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η elenitsa2. είπε:

συμφωνω απόλυτα! καιγω έχω σκοπό να κανω κατευθείαν παιδικο δωμάτιο/playroom και οχι βρεφικό. δεν υπάρχει λόγος πιστεύω στην τελική γινεται δωμάτιο που δεν χρησιμοποιείται και στο τελος αλλάζει σε παιδικο.. και φυσικα το παιδικο θα το αρχίσουμε πιο μετα για την ωρα δεν θα πειράξουμε κατι 

συμφωνω και για την κούνια μια απλή συμβατική είναι εντελώς άχρηστη..κ μεις έχουμε την κούνια που αργότερα γινεται κρεβατακι κ περνάει από ολες τις φάσεις του παιδιου (είναι της στοκε για οποία θελει να παρει ιδέες) η συγκεκριμένη ξεκινάει από πολυ μικρο σαν λίκνο. έχει κ ροδάκια οποτε μπορείς να την παρεις παντου μαζι στο σπιτι και να εχεις το μωρακι μαζι σου. το λίκνο πχ που έχουμε τωρα μας το δώσανε αλλιώς εγω δεν θα επερνα καθόλου.

ούτε αλλάξιερα θα αγοράσουμε έχουμε την συρταριερα που απλά θα βαλω ένα στρώματακι πανω..

Ακριβώς κορίτσι μου συμφωνώ! Γενικά αλλάζουν πολύ γρήγορα ανάγκες τα παιδιά που μέχρι να στήσεις το βρεφικό θα πρέπει να στήσεις το παιδικό 🥹😊❤️

Ναιιι αν  έχεις έπιπλο ακριβώς βάλε πάνω ένα στρωματακι! Γιατί μετά σου μένει κ εύχρηστο το έπιπλο όπως ήταν πριν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Στα hm γενικά έχουν φαρδιά γραμμή γενικά όπως κ στα Ζάρα 

Άρα μπορείς πχ να πάρεις 5 φορμάκια (56) κ 5 (62) 

σου λέω ένα παράδειγμα 😊

εγω είχα γενικά πολλά φορμάκια για αρχή (62 για να βγάλουν λίγο καιρό) γιατί δν μπορούσα κ με άλλα παιδιά ειδικά στο σπίτι ν βάζω συνέχεια πλυντήριο. 
αλλα ο γιος μου ήδη τον πρώτο μήνα είχε φτάσει 62 εκ άρα δν τα φορέσαμε πολύ (έτσι μας πάει μέχρι τώρα όμως αρα δν είναι κ το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα 😂

αν ένα μωράκι έχει κ βάρος κ ύψος τότε κ 60εκ να είναι δν θα του κάνει το 62. Θα το δείτε κ στην πράξη γι αυτό λέω οχι πολλά τεμάχια μικρά νούμερα γιατί γρήγορα θα χρειαστεί να ξανά πάρετε (μπορεί κ το δικό σας μωράκι να μεγαλώνει έτσι γρηγορα) 

 

αυτο που έκανα ήταν να πάρω 1-2 ρουχαλάκια από κάθε μαγαζί για να συγκρίνω φόρμα κ μέγεθος γιατί διαφέρουν από μαγαζί σε μαγαζί. 

εγω είμαι ασυγκράτητη παντως και προσπαθω πολυ να μην αγοράσω πολλα γιατι είναι αυτο που λες ποτε δεν ξερεις ποσά θα χρειαστεί από καθε νούμερο όταν είναι μικρούλη.. γενικα και μεγαλύτερα να πάρουμε σκεφτομαι ότι δεν ξερεις ποσο ψηλό θα βγει εν τέλη και το βαρος που θα παίρνει οποτε βλέποντας κ κάνοντας ☺️🤗

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι είναι η πρώτη επαφή με γιατρό που έχω εδώ στη Γερμανία (τον είχα απ όταν ήρθα μου άρεσε κ τον κράτησα) αλλά αφού δν κάνουν τοκετούς αυτοί άρα κυλάει κ πιο όμορφα η συνεργασία γιατί δεν έχουμε διαφωνίες 😂😂😂

αυτος ο γιατρός είναι ο ιδιώτης γιατρός; και αν θυμαμαι καλα μας εχεις πει ότι εκει ολοι γεννάνε στα νοσοκομεία δεν μπορείς να πας με ιδιώτη 

παντως μπραβο που έχουν τοσο καλα μηχανήματα!🤩  εδω στην ελλάδα και στους πιο ακριβούς να πας συνήθως δεν θα έχουν κ τα καλύτερα..🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki_ είπε:

Σκέφτομαι κι εγώ ακριβώς το ίδιο,ότι στην αρχή θα την έχουμε μαζί μας κ μετά ίσως είναι καλύτερα να περάσουμε σε μοντεσσοριανο κρεβατακι.Κουνια θα μου δώσουν για παν ενδεχόμενο αλλά δε νομίζω ότι θα τα τοποθετήσω!Στην συγκίμηση το λίκνο που ενσωματώνεται στο κρεβάτι βοηθάει?Γιατί αυτό σκέφτομαι να πάρω!!Προτάσεις για καρότσι που να μην πιάνει κ πολύ χώρο στο αυτοκίνητο!???

Το λίκνο ναι βοηθάει υπάρχουν κ αυτά που κατεβαίνει το ύφασμα 

για θηλασμο εμένα δεν με βόλεψε γιατί θηλάζω ξαπλωμένη γι αυτό κ τα έβαλα τα παιδιά μου στο κρεβάτι με κάγκελο 

Όμως γενικά αν δν πάρεις κούνια ή φωλιά ένα λίκνο θα σου φανεί χρήσιμο ειδικά με ροδάκια για να το πας κ όπου θέλεις. 
 

γενικά θέλει προσοχή η φωλιά κ οι πάντες κ ότι πάρετε για το μωρό πχ το κρεβατακι μέχρι να αποκτήσουν δύναμη στον αυχένα κ να γυρνάνε καλά το κεφάλι γιατί υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας 

Άρα κουκλάκια, πάντες, στενές φωλιές δεν ενδυκνεινται για αρχή 😊 υπάρχουν φωλιές φαρδιες που όταν γυρνάει το κεφαλάκι το μωρό δεν ακουμπάει στα τοιχώματα 🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η elenitsa2. είπε:

εγω είμαι ασυγκράτητη παντως και προσπαθω πολυ να μην αγοράσω πολλα γιατι είναι αυτο που λες ποτε δεν ξερεις ποσά θα χρειαστεί από καθε νούμερο όταν είναι μικρούλη.. γενικα και μεγαλύτερα να πάρουμε σκεφτομαι ότι δεν ξερεις ποσο ψηλό θα βγει εν τέλη και το βαρος που θα παίρνει οποτε βλέποντας κ κάνοντας ☺️🤗

Κοιτά το 62 σίγουρα θα φορεθεί πιο πολύ από το 56 

βέβαια επειδή στην Ελλάδα Μάρτιο Απρίλιο άλλοτε κάνει ζέστη άλλοτε κρύο εγώ είχα πάρει 62 κ κοντομάνικα κ μακρυμάνικο ζιπουνακια (όχι πολλά τεμάχια για να δω όπως λες κ την ανάπτυξη του παιδιού 😊

στο πρώτο μου παιδάκι έβγαινα κ για ψώνια αφού είχα γεννήσει κτλ άρα δν υπήρχε κ πρόβλημα αλλά μετά με το δεύτερο ήθελα το χρόνο που θα διέθετα εκεί να το προσφέρω στο πρώτο μου παιδί που περνάει πάντα μια κρίση προσαρμογής άρα είχα φροντίσει να ψωνίσω πιο καλά απ ότι στο πρώτο! 
είναι κ η εμπειρία κιόλας μετά που βοηθάει! 
 

θα σας φέρουν κ δώρο ρούχα κτλ όποτε θα μαζευτεί πράγμα. Χαχαχα ☺️☺️☺️☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σας πω να μην ανησυχείτε καθόλου για τα ρούχα κτλ γιατί θα δείτε στην πράξη ότι όλα θα κυλήσουν καλά κ θα σας φέρουν κ δωράκια και να μην αγχώνεστε καθολου όσα και να πάρετε ό,τι κ να πάρετε θα φτάσουν ❤️❤️❤️❤️❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

@barbounaki04 κορίτσι μου πως είσαι; Έχεις κάποιο νεότερο; Σε χάσαμε κ σε σκεφτόμουν 😊

Καλησπέρα σε όλες!δεν έχω νεότερα,τέλος του μήνα η αμνιο,οποτε σε αναμονή...είμαι πιο ψύχραιμη,αλλα ώρες και φορές με τρελαίνει αυτή η αβεβαιότητα....με "βοηθάει"-οσο και να φαίνεται τρελο-το ότι έχω αποδεχθει ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει στο ένα μωρό  και απλά ελπίζω να είναι καλά το άλλο και κυρίως να μην προκληθεί αποβολή από την εξέταση....ο άντρας μου θεωρεί ότι όλα είναι καλά,ειλικρινά δεν ξέρω πως θα διαχειριστεί κακό αποτέλεσμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Το λίκνο ναι βοηθάει υπάρχουν κ αυτά που κατεβαίνει το ύφασμα 

για θηλασμο εμένα δεν με βόλεψε γιατί θηλάζω ξαπλωμένη γι αυτό κ τα έβαλα τα παιδιά μου στο κρεβάτι με κάγκελο 

Όμως γενικά αν δν πάρεις κούνια ή φωλιά ένα λίκνο θα σου φανεί χρήσιμο ειδικά με ροδάκια για να το πας κ όπου θέλεις. 
 

γενικά θέλει προσοχή η φωλιά κ οι πάντες κ ότι πάρετε για το μωρό πχ το κρεβατακι μέχρι να αποκτήσουν δύναμη στον αυχένα κ να γυρνάνε καλά το κεφάλι γιατί υπάρχει κίνδυνος ασφυξίας 

Άρα κουκλάκια, πάντες, στενές φωλιές δεν ενδυκνεινται για αρχή 😊 υπάρχουν φωλιές φαρδιες που όταν γυρνάει το κεφαλάκι το μωρό δεν ακουμπάει στα τοιχώματα 🙂

Φωλιά και λίκνο που κατεβαίνει το ύφασμα σκέφτομαι να πάρω!

Κάποιο καρότσι που σε βόλεψε?

Στο πρώτο νομίζω την πατάμε όλες γιατί τα θέλουμε όλα, αλλά προσπαθώ να συγκρατηθω γιατί πραγματικά είναι κρίμα να πάρω ένα σωρό πράγματα που θα πάνε χαμένα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...