Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια και καλό και ευλογημένο μήνα να έχουμε. 

@Xrisa95 εγώ δυστυχώς θα πάρω τον Σεπτέμβριο άδεια και τότε θα πάω διακοπές. Αλλά δεν πειράζει και τότε καλά είναι. 

@Elenaki_ εγώ έχω παρατηρήσει ένα μικρό φούσκωμα στην περιοχή κάτω από τον αφαλό. Πάντα είχα λίγο φουσκωματάκι εκεί, δεν ήταν φλατ. Και τώρα μου φαίνεται πως έχει γίνει πιο σκληρή η κοιλιά και λίγο έχει στρογγυλέψει. Ο άντρας μου λέει πως δεν φαίνεται ακόμα αλλά εγώ το καταλαβαίνω στο άγγιγμα. Λογικά όμως σιγά σιγά θα αρχίσουν να φαίνονται.

Εσείς κορίτσια έχετε πάρει κιλά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό και ευλογημένο μήνα να έχουμε. 

@Xrisa95 εγώ δυστυχώς θα πάρω τον Σεπτέμβριο άδεια και τότε θα πάω διακοπές. Αλλά δεν πειράζει και τότε καλά είναι. 

@Elenaki_ εγώ έχω παρατηρήσει ένα μικρό φούσκωμα στην περιοχή κάτω από τον αφαλό. Πάντα είχα λίγο φουσκωματάκι εκεί, δεν ήταν φλατ. Και τώρα μου φαίνεται πως έχει γίνει πιο σκληρή η κοιλιά και λίγο έχει στρογγυλέψει. Ο άντρας μου λέει πως δεν φαίνεται ακόμα αλλά εγώ το καταλαβαίνω στο άγγιγμα. Λογικά όμως σιγά σιγά θα αρχίσουν να φαίνονται.

Εσείς κορίτσια έχετε πάρει κιλά???

Και το Σεπτέμβρη είναι μια χαρά γιατί έχει ακόμα ζέστη στην Ελλάδα κ έχει φύγει κ το μεγάλο κύμα τουριστών. 
Εμενα Σεπτέμβρη μου αρέσει καλύτερα κ όσο ήμουν Ελλάδα τότε πηγαίναμε. 😊

 

κοιλια έχω φαίνεται ότι είμαι έγκυος δλδ αλλά κ εγώ όπως κ εσείς στην πρώτη εγκυμοσύνη δεν φαινόταν τίποτα στην δεύτερη κάτι φαινόταν αλλά έλεγες ότι έχω φάει πολύ 😂 εεε στην τριτη δεν κρύβεται είμαι με ρούχα εγκυμοσύνης. Εξαρτάται κ το σώμα κ την εγκυμοσύνη. κορίτσια μου κ στα δυο παιδιά έκανα μεγάλες κοιλιες κ 4κιλακια μωράκια. Ξεκινούσα πάντα 45-46 κιλά κ τερμάτιζα 56-58 γεννούσα κ τα έχανα  ολα με το που έβγαιναν τα παιδιά 😂. Όμως αφορά κ τον μεταβολισμό αυτό κ για κάθε γυναίκα είναι διαφορετικό άρα να δώσετε προσοχή στο βάρος για να μην παλεύετε μετά την γέννα με κιλά που δυστυχώς χάνονται δύσκολα. 🥲 ο γιατρός σας θα σας πει το αναμενόμενο βάρος που θα πάρετε (εκεί στα 10-12 κιλά είναι ανάλογα και το ποσο μεγάλο θα βγει το μπεμπονι) 
 

απο βάρος 46 ξεκίνησα 45.5 είμαι δλδ ίσα βάρκα ίσα γυαλο. 
 

για να μας πούνε και τα αλλά κορίτσια 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλό και ευλογημένο μήνα να έχουμε. 

@Xrisa95 εγώ δυστυχώς θα πάρω τον Σεπτέμβριο άδεια και τότε θα πάω διακοπές. Αλλά δεν πειράζει και τότε καλά είναι. 

@Elenaki_ εγώ έχω παρατηρήσει ένα μικρό φούσκωμα στην περιοχή κάτω από τον αφαλό. Πάντα είχα λίγο φουσκωματάκι εκεί, δεν ήταν φλατ. Και τώρα μου φαίνεται πως έχει γίνει πιο σκληρή η κοιλιά και λίγο έχει στρογγυλέψει. Ο άντρας μου λέει πως δεν φαίνεται ακόμα αλλά εγώ το καταλαβαίνω στο άγγιγμα. Λογικά όμως σιγά σιγά θα αρχίσουν να φαίνονται.

Εσείς κορίτσια έχετε πάρει κιλά???

Αχ κορίτσι μου τι να σου πω!! Να σου πω ότι έχω κοιλιά ναι έχω μιας και έβαλα 3 κιλά σε 20 μέρες!! Δεν ξέρω γιατί και πώς αλλά έτρωγα σαν τρελή! Τώρα δεν ζυγίζομαι γιατί φοβάμαι για το τι θα αντικρίσω.. αν και νομίζω ότι δεν έβαλα παραπάνω. Ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη και ξέρω ότι είμαι τουλάχιστον 58 τώρα.. το ότι έκοψα το τσιγάρο με εκανε να τρώω συνέχεια + τις λιγούρες που έχω.. πάντως μια κοιλιά την έκανα ενώ πριν δεν είχα ... Νομίζω βέβαια ότι αυτή την εβδομάδα φάνηκε λίγο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Αχ κορίτσι μου τι να σου πω!! Να σου πω ότι έχω κοιλιά ναι έχω μιας και έβαλα 3 κιλά σε 20 μέρες!! Δεν ξέρω γιατί και πώς αλλά έτρωγα σαν τρελή! Τώρα δεν ζυγίζομαι γιατί φοβάμαι για το τι θα αντικρίσω.. αν και νομίζω ότι δεν έβαλα παραπάνω. Ξεκίνησα 55 κιλά την εγκυμοσύνη και ξέρω ότι είμαι τουλάχιστον 58 τώρα.. το ότι έκοψα το τσιγάρο με εκανε να τρώω συνέχεια + τις λιγούρες που έχω.. πάντως μια κοιλιά την έκανα ενώ πριν δεν είχα ... Νομίζω βέβαια ότι αυτή την εβδομάδα φάνηκε λίγο 

Κορίτσια εμένα δεν είναι διαπραγματεύσιμο το θέαμα!!

Φαίνεται καραμπινάτα..🤰🎈

Κι από την στιγμή που φούσκωσε με ενοχλεί κ η μέση μου.(Κυρίως όταν πάω να σηκωθώ όταν είμαι ξαπλωμένη).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Elenaki_ είπε:

Κορίτσια εμένα δεν είναι διαπραγματεύσιμο το θέαμα!!

Φαίνεται καραμπινάτα..🤰🎈

Κι από την στιγμή που φούσκωσε με ενοχλεί κ η μέση μου.(Κυρίως όταν πάω να σηκωθώ όταν είμαι ξαπλωμένη).

Ελενακι μου πραγματικά η μέση είναι ένα θέμα ειδικά αργότερα με το βάρος θα πονάει πολύ άρα θέλει από τώρα ενδυνάμωση του μυϊκού κορμού! Να κανεις ασκήσεις θα σε βοηθήσουν παρά πολύ αν έχεις από τώρα θέμα! Ο γιατρός σου δεν ξέρω αν γνωρίζει να σε βοηθήσει αλλά σίγουρα μια μαία ή ένας γυμναστής/γυμναστηρια θα σε κατευθύνουν! 😊😍

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

 

Ελενακι μου πραγματικά η μέση είναι ένα θέμα ειδικά αργότερα με το βάρος θα πονάει πολύ άρα θέλει από τώρα ενδυνάμωση του μυϊκού κορμού! Να κανεις ασκήσεις θα σε βοηθήσουν παρά πολύ αν έχεις από τώρα θέμα! Ο γιατρός σου δεν ξέρω αν γνωρίζει να σε βοηθήσει αλλά σίγουρα μια μαία ή ένας γυμναστής/γυμναστηρια θα σε κατευθύνουν! 😊😍

Θέλω από Σεπτέμβρη να πάω pilates ή yoga,θέλω να πιστεύω πως είναι επειδή φούσκωσε απότομα η κοιλιά γιατί πραγματικά αν πονάει από τώρα την βάψαμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Annoula1995 είπε:

@Xrisa95 Αν είσαι του 95' ναι είμαστε συνομήλικες!!!! ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες!

Ναι ναι του 95 🎉 Ιανουάριο! 

πρωτο παιδάκι  σου πολύ ωραία πρωτόγνωρες εμπειριες  λοιπόν για σένα! ❤️ με το καλό η αυχενική γράψε μας όσο πιο πολύ μπορείς για να μάθουμε τ νέα σου για την αυχενική κατευθείαν την Δευτέρα ❤️

εγώ είμαι η Χρυσα  έχω δυο παιδάκια σχεδόν 5 κ σχεδόν 2.5 , είμαι παιδαγωγός δημοτικής εκπαίδευσης σε άδεια μητρότητας κατάγομαι από Λάρισα, έμενα Αθήνα για 8 χρόνια (σπούδασα κτλ κτλ )  γύρισα για λίγο Λάρισα κ τώρα έχω ήδη ένα χρόνο στο εξωτερικό στην Γερμανία (αν κ η οικογένεια μου είναι ήδη 13 χρόνια εδώ) 

εσυ εργάζεσαι; ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι ναι του 95 🎉 Ιανουάριο! 

πρωτο παιδάκι  σου πολύ ωραία πρωτόγνωρες εμπειριες  λοιπόν για σένα! ❤️ με το καλό η αυχενική γράψε μας όσο πιο πολύ μπορείς για να μάθουμε τ νέα σου για την αυχενική κατευθείαν την Δευτέρα ❤️

εγώ είμαι η Χρυσα  έχω δυο παιδάκια σχεδόν 5 κ σχεδόν 2.5 , είμαι παιδαγωγός δημοτικής εκπαίδευσης σε άδεια μητρότητας κατάγομαι από Λάρισα, έμενα Αθήνα για 8 χρόνια (σπούδασα κτλ κτλ )  γύρισα για λίγο Λάρισα κ τώρα έχω ήδη ένα χρόνο στο εξωτερικό στην Γερμανία (αν κ η οικογένεια μου είναι ήδη 13 χρόνια εδώ) 

εσυ εργάζεσαι; ❤️

Κι εγώ δασκάλα είμαι😃αναπληρώτρια προς το παρόν😛εγώ Θεσσαλονίκη όλα μου τα χρόνια 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Annoula1995 είπε:

Κι εγώ δασκάλα είμαι😃αναπληρώτρια προς το παρόν😛εγώ Θεσσαλονίκη όλα μου τα χρόνια 😉

Κορίτσι μου μπράβο σου έγραψες αρκετά μηνύματα!!! Συνέχισε έτσι για να μπορούμε να επικοινωνήσουμε κανονικα!! Για πες μας εσύ κοιλίτσα έχεις? Έχει αρχίσει να φαίνεται τίποτα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Κορίτσια εμένα δεν είναι διαπραγματεύσιμο το θέαμα!!

Φαίνεται καραμπινάτα..🤰🎈

Κι από την στιγμή που φούσκωσε με ενοχλεί κ η μέση μου.(Κυρίως όταν πάω να σηκωθώ όταν είμαι ξαπλωμένη).

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Αχ αλήθεια φαίνεται όντως τόσο καραμπινατα?? Θα τρελαθώ.. τι ωραία 🥰 🥰 ♥️ να σου πω δεν ξέρω κανονικά σε ποια εβδομάδα φαίνεται αλλά έχω την αίσθηση ότι σε κάθε γυναίκα είναι εντελώς διαφορετικό!! Έχει να κάνει και με το σωματότυπο και αν είναι και 1ο η 2ο παιδί.. αχ και εγώ περιμένω πως και πως να μεγαλώσει για να αρχίσω να το νιώθω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου!!! Αχ αλήθεια φαίνεται όντως τόσο καραμπινατα?? Θα τρελαθώ.. τι ωραία 🥰 🥰 ♥️ να σου πω δεν ξέρω κανονικά σε ποια εβδομάδα φαίνεται αλλά έχω την αίσθηση ότι σε κάθε γυναίκα είναι εντελώς διαφορετικό!! Έχει να κάνει και με το σωματότυπο και αν είναι και 1ο η 2ο παιδί.. αχ και εγώ περιμένω πως και πως να μεγαλώσει για να αρχίσω να το νιώθω

Καλημέρα!!!

Είναι περίεργο πολύ γιατί πετάχτηκε ξαφνικά.Κιβεγω ανυπομονώ να το νιώσω αλλά έχω μπροστά τον πλακούντα και λένε ότι σ' αυτή τη περίπτωση καθυστερεί παραπάνω η αίσθηση !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου μπράβο σου έγραψες αρκετά μηνύματα!!! Συνέχισε έτσι για να μπορούμε να επικοινωνήσουμε κανονικα!! Για πες μας εσύ κοιλίτσα έχεις? Έχει αρχίσει να φαίνεται τίποτα? 

Καλημέρα κορίτσια!!! Εγώ να πω την αλήθεια ίδια με βλέπω..ίσως λίγο πιο έντονο φουσκώματακι προς τα κάτω στην κοιλιά απλά κ αυτό μόνο αφού έχω φάει...εννοώ το πρωί δεν βλέπω κάποια διαφορά...ο αντρας μου Μ λέει εδώ κ κάποιες μέρες ότι δεν ήμουν έτσι κ ότι έχει διαφορά άλλα εγώ δεν βλέπω κατι ιδιαίτερο😋σήμερα κλείνω τις 12 βδομάδες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elenaki_ είπε:

Καλημέρα!!!

Είναι περίεργο πολύ γιατί πετάχτηκε ξαφνικά.Κιβεγω ανυπομονώ να το νιώσω αλλά έχω μπροστά τον πλακούντα και λένε ότι σ' αυτή τη περίπτωση καθυστερεί παραπάνω η αίσθηση !

Και εσύ??? Και εγώ μπροστά το έχω 😭😭 όντως όμως ισχύει κάτι τέτοιο η απλά το λένε??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Και εσύ??? Και εγώ μπροστά το έχω 😭😭 όντως όμως ισχύει κάτι τέτοιο η απλά το λένε??

Καλημέρα,και εμένα κορίτσια εμπρόσθιος είναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα,και εμένα κορίτσια εμπρόσθιος είναι.

Δεν έχω ιδέα κορίτσια αν ισχύει αλλά έχω ακούσει να το λένε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Elenaki_ είπε:

Δεν έχω ιδέα κορίτσια αν ισχύει αλλά έχω ακούσει να το λένε!

Νομίζω ότι όταν το δει η @Xrisa95 θα μας απαντήσει!! Σίγουρα κάτι θα ξέρει 😁😁🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@annitakianna πολύ σωστά! Ευτυχώς ΄΄έχουμε και μια έμπειρη μανούλα στην παρέα για να λύνουμε καμιά απορία.

Επίσης, απαντώντας και στην δική μου ερώτηση, να σας πω πως εγώ ακόμα (12+3) δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο. Το χαίρομαι από την μια γιατί έτσι και αλλιώς ο γιατρός μου είπε να φτάσουμε max τα 8, οπότε έχω περιθώρια στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Από την άλλη προβληματίζομαι διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ πως τους πρώτους μήνες μπαίνουν κιλάκια. Βέβαια εγώ είμαι και αρκετά πιο πάνω από εσάς που ξεκινήσατε 54-55 κιλά. Εγώ ήμουν από την αρχή μέχρι και τώρα 65.5

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

@annitakianna πολύ σωστά! Ευτυχώς ΄΄έχουμε και μια έμπειρη μανούλα στην παρέα για να λύνουμε καμιά απορία.

Επίσης, απαντώντας και στην δική μου ερώτηση, να σας πω πως εγώ ακόμα (12+3) δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο. Το χαίρομαι από την μια γιατί έτσι και αλλιώς ο γιατρός μου είπε να φτάσουμε max τα 8, οπότε έχω περιθώρια στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Από την άλλη προβληματίζομαι διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ πως τους πρώτους μήνες μπαίνουν κιλάκια. Βέβαια εγώ είμαι και αρκετά πιο πάνω από εσάς που ξεκινήσατε 54-55 κιλά. Εγώ ήμουν από την αρχή μέχρι και τώρα 65.5

Εμένα πάντως η γυναικολόγος μου μου είπε ότι μέχρι τον πέμπτο κανονικά δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποια αύξηση βάρους...δηλαδή άντε 1-2 κιλά!!οπότε μην αγχώνεστε!!😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

@annitakianna πολύ σωστά! Ευτυχώς ΄΄έχουμε και μια έμπειρη μανούλα στην παρέα για να λύνουμε καμιά απορία.

Επίσης, απαντώντας και στην δική μου ερώτηση, να σας πω πως εγώ ακόμα (12+3) δεν έχω πάρει ούτε γραμμάριο. Το χαίρομαι από την μια γιατί έτσι και αλλιώς ο γιατρός μου είπε να φτάσουμε max τα 8, οπότε έχω περιθώρια στην υπόλοιπη εγκυμοσύνη. Από την άλλη προβληματίζομαι διαβάζοντας εδώ στο φόρουμ πως τους πρώτους μήνες μπαίνουν κιλάκια. Βέβαια εγώ είμαι και αρκετά πιο πάνω από εσάς που ξεκινήσατε 54-55 κιλά. Εγώ ήμουν από την αρχή μέχρι και τώρα 65.5

Και εγώ είμαι πολύ χαρούμενη που έχουμε την Χρύσα που μας λύνει τόσες απορίες 🥰 

Καλέ μη λες τέτοια. Το λογικό είναι να μην έχεις βάλει κιλά! Εγώ 12+1 σήμερα και είμαι τουλάχιστον +3 κιλά.. αυτό δεν είναι το λογικό!! Τώρα που θα μπούμε στο 2ο τρίμηνο ναι θα ανοίξει η όρεξη να δούμε τι θα κάνουμε!! Πάντως η λογική λέει ότι είναι νωρίς για να βάλουμε κιλακια 😁😁

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Και εγώ είμαι πολύ χαρούμενη που έχουμε την Χρύσα που μας λύνει τόσες απορίες 🥰 

Καλέ μη λες τέτοια. Το λογικό είναι να μην έχεις βάλει κιλά! Εγώ 12+1 σήμερα και είμαι τουλάχιστον +3 κιλά.. αυτό δεν είναι το λογικό!! Τώρα που θα μπούμε στο 2ο τρίμηνο ναι θα ανοίξει η όρεξη να δούμε τι θα κάνουμε!! Πάντως η λογική λέει ότι είναι νωρίς για να βάλουμε κιλακια 😁😁

Διάβασα σε διάφορα άρθρα και είδα πως καλό είναι να μοιράζονται τα κιλά. Ιδανικά το πρώτο τρίμηνο να μπουν 1-2,5 κιλά και πάλι λέγοντας, γνωρίζοντας βέβαια πως το τελευταίο τρίμηνο θα είναι το πιο επιβαρυμένο σε αυτό το θέμα. Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου όταν επικοινωνήσω μαζί του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου ισχύει ότι με πρόσθιο πλακούντα αργείς να νιώσεις κλωτσιές από το μπεμπονι 😊 

ειχα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πρόσθιο κ άργησα να αισθανθώ (βέβαια παίζει ρόλο κ σε τι ύψος είναι ο πλακούντας) εκεί στις 20-21 εβδομάδες ήμουν σίγουρη ότι ήταν αυτό κ ήμουν ξαπλωμένη. 

στο δεύτερο παιδάκι μου είχα οπίσθιο κ ήταν εντελώς διαφορετικά ακόμα κ η δύναμη των κλωτσιων 💪🏽το ένιωσα στις 16 εβδ πολύ πιο δυνατά όχι σαν φτερούγισμα που ένιωσα στο πρώτο. 

 

τωρα στο τρίτο αναμένω στην αυχενική να δούμε που είναι ο πλακούντας κ άραγε πότε θα το νιώσω 🤔 δεν πιστεύω πιο νωρίς από 16 αλλά δν ξέρω κιόλας κ για μένα είναι πρωτόγνωρο αυτό. 
 

γενικά μετά την πρώτη εγκυμοσύνη χαλαρώνει η κοιλιά κ το νιώθεις πολύ πιο γρήγορα. Αλλά ξέρεις κιόλας την αίσθηση άρα δεν αμφιταλαντεύεσαι 😍

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Διάβασα σε διάφορα άρθρα και είδα πως καλό είναι να μοιράζονται τα κιλά. Ιδανικά το πρώτο τρίμηνο να μπουν 1-2,5 κιλά και πάλι λέγοντας, γνωρίζοντας βέβαια πως το τελευταίο τρίμηνο θα είναι το πιο επιβαρυμένο σε αυτό το θέμα. Θα ρωτήσω βέβαια και τον γιατρό μου όταν επικοινωνήσω μαζί του.

Στο τρίτο τρίμηνο μπαίνουν τα πιο πολλά κιλά γιατί στο τρίτο τρίμηνο η κύρια ασχολία του μωρού είναι να κερδίσει βάρος. Εκεί υπάρχει απότομη αύξηση. Βέβαια εξαρτάται κ το πότε θα γεννηθεί ένα μωρό και τι καμπύλη βάρους θα έχει. 
 

η καμπύλη θα σας δωθεί από τον εμβρυολογο στην β επιπέδου με μορφή γραφήματος. Εκεί θα γράφει πόσο αναμένεται να γεννηθεί το μωράκι ανά εβδομάδα στον 9ο μήνα. 
 Πάντως κ με μια συζήτηση με τον γιατρό σας μπορεί από τώρα να σας πει πως θα κινηθείτε στο βάρος για να μην πάρετε κιλά «δικά» σας (δλδ από το φαγητό κ όχι κιλά που έχει ανάγκη η εγκυμοσύνη) ❤️

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Annoula1995 καλημέρα Άννα μας καλά αποτελέσματα σήμερα στην αυχενική όλα να ειναι άψογα να απολαύσεις τον υπέρηχο κ το μπεμπονι σας κ γιατί όχι αν έχει καλή θέση να μάθετε κ το φύλο 🎉🎉🎉

τι ώρα έχεις ραντεβού κορίτσι μου;;; ❤️

Θα ανυπομονούμε μαζί σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 14/7/2024 at 4:17 ΜΜ, ο/η giogo είπε:

Γειά σας κορίτσια!
Ειπα να μπω κι εγώ στην παρέα σας λίγο διστακτικά. Περιμένω διδυμακια από ivf, έχω ΠΗΤ 13/2 αλλά λογικά δε θα φτάσουμε μέχρι εκεί.
Έχω ήδη μια αποβολή στην 5η βδομάδα οπότε έχω τρελό άγχος και περιμένω να έρθει η ώρα για την αυχενική.

Κορίτσια σας ξαναγράφω γιατί το προηγούμενο ποστ έκανε αρκετές μέρες να εγκριθεί και κάπου χάθηκε...εμείς κάναμε αυχενική και υπερηχογραφικα τα βρήκε όλα άψογα ο γιατρός. 

Τώρα περιμένουμε τις αιματολογικες και τις πιθανότητες για τα σύνδρομα αλλά μας είπε ότι η ηλικία μου δε βοηθάει (39) γιατί ξεκινάμε με υψηλές αρχικές πιθανότητες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

@Annoula1995 καλημέρα Άννα μας καλά αποτελέσματα σήμερα στην αυχενική όλα να ειναι άψογα να απολαύσεις τον υπέρηχο κ το μπεμπονι σας κ γιατί όχι αν έχει καλή θέση να μάθετε κ το φύλο 🎉🎉🎉

τι ώρα έχεις ραντεβού κορίτσι μου;;; ❤️

Θα ανυπομονούμε μαζί σου! 

Ευχαριστώ πολύ @Xrisa95!!!!😘😘μακάρι να πάνε όλα καλά!!!έχω αρκετό άγχος!!το πρωί έκανα τ αιματολογικά και περιμένω τώρα από ώρα σε ώρα να βγουν...και το απόγευμα στις 7 έχω την εξέταση!!! Θα σας ενημερώσω σύντομα🙂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...