Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η annitakianna είπε:

Γενικά αυτή τη βδομάδα ήμουν αρκετά καλά σε σημείο να ανησυχήσω!! Γι'αυτό και πήγα άρον άρον για έκτακτο υπέρηχο αλλά από χθες ξεκίνησαν αρκετά έντονα ξανά τα συμπτώματα!! Σήμερα είναι αρκετά χάλια!! Τώρα το βράδυ με πιάνουν οι αναγουλες πολύ έντονα!! Ενώ λένε ότι είναι πρωινή η ναυτία στην εγκυμοσύνη εμένα με πιάνει το βράδυ!! 

Και εγώ πίνω μαγνισιο και με έχει βοηθήσει πάρα πολύ με τους πόνους!! Λίγο έμεινε κορίτσι μου λογικά σε 2-3 εβδομάδες θα πρέπει να σταματήσουν σιγά σιγά τα έντονα συμπτώματα!! Ειδικά εσύ με 2 παιδιά είσαι παρά πολύ δύσκολα! Μπράβο σου πραγματικά 

Εμένα με την ναυτία με βοηθάει όπως κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη να περπατάω, να κάνω δουλειές κ να παίρνω τους δρόμους. Κ ευτυχώς τα παιδιά μου πρωί πρωί 8 η ώρα θέλουν  βόλτα (ξυπνάνε 5κ30-6κ30 κάπου εκεί ανάμεσα) . Τα πηγαίνω ένα δίωρο κ κάπου στις 11 ηρεμεί λίγο το στομάχι μου κ τρώω κριτσίνια ή κρακερ. 

πραγματικά κάθε εγκυμοσύνη όμως είναι διαφορετική (τουλάχιστον στην δίκη μου περίπτωση) γιατί τώρα έχω όλη μέρα μια απέχθεια για το φαγητό. 
 

Δεν ξέρω κ εγώ τι να σου προτείνω… γιατί σ εσένα πχ μπορεί να μην βοηθάει το περπάτημα. Υπομονή μπορούμε να κάνουμε 🙏🏼

εχω διαβάσει υπάρχουν κ χάπια κ τέτοια για ναυτίες, δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Ευχαριστω κοριτσι μου γλυκο!!!!❤️🫶❤️🫶❤️

Μακαρι να συνεχισουμε ετσι με ευχαριστα νεα κενθουσιασμο μεχρι το τελος!!!!🙏🤰🧿

 

Ευτυχως κοριτσι μου εγω δν εχω ενοχλητικα συμπτωματα..✌️ μονο υπνηλια κ συχνοουρια κυριως.. 

Στα προσφατα θεματα εχει γραψει μια κοπελα ενα κολπακι γ ν αντιμετωπισεις τις ναυτιες!! Θες ν το δοκιμασεις;;

 

ετσι θα συνεχισουμε μέχρι το τελος και είμαι σίγουρη θα περάσει και πολυ γρηγορα ο καιρός !!❤️

ααα κοριτσι μου ευχαριστω θα το κοιτάξω μήπως με βοηθήσει!!🌸🌸

παλι καλα που δεν υποφέρεις με αναγούλες και τετοια σου ευχομαι ειλικρινά να συνεχίσεις ετσι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η marw90 είπε:

Είχα κάνει κάτι αρχικές θρομβοφυλλιας. Είχα κάνει καλλιέργεια για ουρεοπλασμα κ ήταν όλα αρνητικά και όταν μου πήρε τώρα πριν 1 μήνα το μικροβιωμα βρέθηκε το ουρεοπλασμα. Και του λέω μα το Γενάρη το έκανα μου το είχε γράψει άλλη γιατρός λέει άλλο η καλλιέργεια είναι κάτι απλό αυτό εδώ είναι πιο βαθιά εξέταση...κ έτσι απογοητευτηκα λέω οκκ πρέπει αν δε πετύχει να τα ξανά πάρω όλα με τη σειρά κ να δω τσ βασικά ώστε μη ξανά μεινω κ ξανά μάνα τα ίδια...να μου πεις που θα το ξέρεις αυτό???? Δε το ξέρεις βέβαια αλλά είναι ψυχοφθορο και δε θέλω να το ξανά βιώσω!!!! Τώρα για το άλλο θέμα...εφόσον έχω αιμα κ έφυγε κ ο σακος θα χρειαστώ αποξεση άραγε? Η απλά αν έχει μείνει κάτι σαν υπολείμματα μπορεί να με καθαρίσει??? Εύχομαι να μην χρειαστεί!!!!

Σίγουρα πρέπει να σε δει για να επιβεβαιώσει ότι έχεις καθαρίσει καλά. Αυτό να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν γίνεται σαν την διαδικασία της απόξεσης ή αν υπάρχει άλλη διαδικασία. 
την Τετάρτη θα σου κάνει υπέρηχο λογικά κ θα σου πει πως θα κινηθείτε. 
Καταλαβαίνω είναι η αναμονή μέχρι την Τετάρτη που σε επιβαρύνει κιόλας αλλά έμεινε λίγο ακόμα για να ξεκαθαρίσουν όλα 🥲

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Σίγουρα πρέπει να σε δει για να επιβεβαιώσει ότι έχεις καθαρίσει καλά. Αυτό να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν γίνεται σαν την διαδικασία της απόξεσης ή αν υπάρχει άλλη διαδικασία. 
την Τετάρτη θα σου κάνει υπέρηχο λογικά κ θα σου πει πως θα κινηθείτε. 
Καταλαβαίνω είναι η αναμονή μέχρι την Τετάρτη που σε επιβαρύνει κιόλας αλλά έμεινε λίγο ακόμα για να ξεκαθαρίσουν όλα 🥲

Αν δε είχα αίμα θα πήγαινα βουρ για την Πέμπτη αλλά με τόσο αιμα κ με αυτό που είδα σήμερα πιστεύω δε θα χρειαστεί τώρα θα δείξει!!!! Μακάρι όλες μας να γράφουμε εδώ μόνο ευχάριστα και όχι δυσαρεστα νέα....βέβαια κ αυτά μέσα στη ζωή είναι..

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 52 λεπτά, ο/η Xrisa95 είπε:

Εμένα με την ναυτία με βοηθάει όπως κ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη να περπατάω, να κάνω δουλειές κ να παίρνω τους δρόμους. Κ ευτυχώς τα παιδιά μου πρωί πρωί 8 η ώρα θέλουν  βόλτα (ξυπνάνε 5κ30-6κ30 κάπου εκεί ανάμεσα) . Τα πηγαίνω ένα δίωρο κ κάπου στις 11 ηρεμεί λίγο το στομάχι μου κ τρώω κριτσίνια ή κρακερ. 

πραγματικά κάθε εγκυμοσύνη όμως είναι διαφορετική (τουλάχιστον στην δίκη μου περίπτωση) γιατί τώρα έχω όλη μέρα μια απέχθεια για το φαγητό. 
 

Δεν ξέρω κ εγώ τι να σου προτείνω… γιατί σ εσένα πχ μπορεί να μην βοηθάει το περπάτημα. Υπομονή μπορούμε να κάνουμε 🙏🏼

εχω διαβάσει υπάρχουν κ χάπια κ τέτοια για ναυτίες, δεν ξέρω αν το σκέφτεσαι να το συζητήσεις με τον γιατρό σου.

Και εγώ το πρωί είμαι καλύτερα ίσως επειδή πηγαίνω στη δουλειά και κάνω πράγματα!! Υπάρχει μια κινητικότητα! Πάντως όχι δεν θα πάρω κάτι προς το παρόν γιατί δεν είναι σε σημείο που δεν αντέχω!! Αν χειροτερέψουν σε ανυπόφορο βαθμό εννοείται ότι θα ζητήσω κάτι!!εγώ έχω τρομερή όρεξη ειδικά για κρέας και ντομάτα 🍅 🍅 🍅!! Και αν φανταστείς από τη φύση μου είμαι τρελή γλυκατζου και τώρα στην εγκυμοσύνη δεν με τραβάει καθόλου!! Φαντάζομαι δεν τρως και τίποτα όλη μέρα λόγο της απέχθειας που έχεις? Μήπως έχεις χάσει και κιλά? Εγώ πάντως έχω βάλει +1.5-2 κιλά!! Αποφεύγω να ζυγιστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Κοριτσια καθεστε;;;

Εμας μας ειπε 190€ γτ ειναι διδυμη κυηση!!! 

Μου λεει ειναι αλλη η τιμη γ μονηρη κυηση κ αλλη γ διδυμη. Εχει λογικη δε λεω αλλα ενα σοκ το επαθα! 😜

Ας ειναι ολα καλα κ ας δωσουμε κ παραπανω...

Κορίτσια μ sorry που παρεμβαίνω. Αντωνία μ εγω αυχενική πλήρωσα 150€, β επιπέδου 180€ κ Νιπτ το μεσαίο πακέτο 550€ 💶💶💶 θα ξεπαραδιαστούμε άλλα δεν πειράζει. Αξίζουν τα πάντα τα θαυματακια μας 👶🏻🤰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου και εμένα με ρώτησε στο τηλέφωνο αν είναι ένα το μωράκι η δύο!!! Λογικα γι'αυτό επειδή έχει διαφορά στην τιμή!! 190 εντάξει είναι αρκετά! Είναι και το παπ-α μέσα στη τιμή?

Δν μου ειπε Αννιτα μου...

Απλα μου ειπε θ με καλεσει 2 μερες νωριτερα για υπενθυμιση του ραντεβου κ γ οδηγιες.. λες ν παρω ν ρωτησω;; αυτη η παπ-α ειναι αιματολογικη αναλυση;

(Το εχω διαβασει απ αλλα κοριτσια αλλα δν ξερω τι ειναι..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κορίτσια μ sorry που παρεμβαίνω. Αντωνία μ εγω αυχενική πλήρωσα 150€, β επιπέδου 180€ κ Νιπτ το μεσαίο πακέτο 550€ 💶💶💶 θα ξεπαραδιαστούμε άλλα δεν πειράζει. Αξίζουν τα πάντα τα θαυματακια μας 👶🏻🤰🥰

Ευχαριστω Νικολ μου!!🥰❤️

Εννοριται τα αξιζουν!!! Τοσα κι αλλα τοσα!!! Εμεις ειδικα π καναμε εξωσωμ εχουμε στερηθει πολλα γ ν τα καταφερουμε!! 

Αλλα λεω κατσε ν δω αν η τιμη εινσι λογικη..

(Ο γιατρουλης μας μου εδωσε τιμη για νιπτ στα 420€ το φουλ πακετο.. πολυ οικονομικο μου φανηκε...🤔)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marw90 είπε:

Αν δε είχα αίμα θα πήγαινα βουρ για την Πέμπτη αλλά με τόσο αιμα κ με αυτό που είδα σήμερα πιστεύω δε θα χρειαστεί τώρα θα δείξει!!!! Μακάρι όλες μας να γράφουμε εδώ μόνο ευχάριστα και όχι δυσαρεστα νέα....βέβαια κ αυτά μέσα στη ζωή είναι..

 

 

Μαρω μου οπως τα λες ειναι.. ολα μεσα στη ζωη!! 

Τα ευχαριστα γεμιζουν τις μπαταριες μας κ την ψυχη μας με χαρα, ευγνωμοσυνη κ δυναμη ν αντιμετωπισουμε τα δυσαρεστα. 

Οσο γ την αποξεση, εμενα περυσι η γιατρος μου ειπε οτι αν ερχοταν περιοδος κ απεβαλα μονη μου θ με παρακολουθουσε με υπερηχο γ ν βεβαιωθει οτι καθαρισα..

Αλλα δν ηρθε ποτε περιοδος οποτε η αποξεση ηταν μονοδρομος..

Ευχομαι απο εδω κ περα ν μην ταλαιπωρηθεις αλλο κ βσκ ν μην περνας τοσο επωδυνη διαδικασια. Το καλο μ την αποξεση ειναι οτι τλχ σωματικα δν πονεσα..

❤️🫶❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Μαρω μου οπως τα λες ειναι.. ολα μεσα στη ζωη!! 

Τα ευχαριστα γεμιζουν τις μπαταριες μας κ την ψυχη μας με χαρα, ευγνωμοσυνη κ δυναμη ν αντιμετωπισουμε τα δυσαρεστα. 

Οσο γ την αποξεση, εμενα περυσι η γιατρος μου ειπε οτι αν ερχοταν περιοδος κ απεβαλα μονη μου θ με παρακολουθουσε με υπερηχο γ ν βεβαιωθει οτι καθαρισα..

Αλλα δν ηρθε ποτε περιοδος οποτε η αποξεση ηταν μονοδρομος..

Ευχομαι απο εδω κ περα ν μην ταλαιπωρηθεις αλλο κ βσκ ν μην περνας τοσο επωδυνη διαδικασια. Το καλο μ την αποξεση ειναι οτι τλχ σωματικα δν πονεσα..

❤️🫶❤️

Ναι σίγουρα αν δεν έρθει περίοδος είναι μονόδρομος αλλά εμένα ήρθε...βέβαια δε ξέρω αυτί θεωρείται περίοδος η πρέπει να περιμένω περίοδο μετά από 1 μήνα? Πονούσα βέβαια κανονικοτατα!! Θα ρωτήσω το γιατρο απλά όταν πάω εκεί μια από τη χαρά μου παλιά κ μετά από στεναχώρια ξεχνάω να τον ρωτάω πράγματα κ φεύγω...

Δλδ αν ήταν καλό που ήρθε αμέσως αιμα η σημαίνει ότι βγάζω γρήγορα αιμα κ θα ξανά γίνει????? Εσύ τώρα είσαι έγκυος έκανες άλλο παιδάκι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Nicol🦩 είπε:

Κορίτσια μ sorry που παρεμβαίνω. Αντωνία μ εγω αυχενική πλήρωσα 150€, β επιπέδου 180€ κ Νιπτ το μεσαίο πακέτο 550€ 💶💶💶 θα ξεπαραδιαστούμε άλλα δεν πειράζει. Αξίζουν τα πάντα τα θαυματακια μας 👶🏻🤰🥰

Καλημέρα !! Συγνώμη για το άσχετο που θα ρωτήσω τι είναι το φουλ πακέτο και το μεσαίο πακέτο?? Δηλαδή ποια είναι η διαφορά? Και πιο πρέπει να κάνουμε κανονικά? Εννοώ η νιπτ γίνεται αφού η αυχενική δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα η γίνεται όπως και να έχει?? Η είναι επιλογή μας? Σόρρυ για τις χίλιες ερωτήσεις 😁😁 

Οσο για τα λεφτά!! Τι να πω! 3 χρόνια στην υπογονιμότητα και έχουμε ξοδέψει και έγω δεν ξέρω πόσα λεφτά! Και φαντάσου ότι δεν έκανα εξωσωματική! Αν έκανα και εξωσωματική αααστο!! Και όλα αυτά για μια ευκαιρία να αποκτήσουμε παιδί γιατί κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα κάνουμε παιδί! Αλλά εντάξει τα αξίζει τα λεφτά δεν το συζητώ καν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η marw90 είπε:

Ναι σίγουρα αν δεν έρθει περίοδος είναι μονόδρομος αλλά εμένα ήρθε...βέβαια δε ξέρω αυτί θεωρείται περίοδος η πρέπει να περιμένω περίοδο μετά από 1 μήνα? Πονούσα βέβαια κανονικοτατα!! Θα ρωτήσω το γιατρο απλά όταν πάω εκεί μια από τη χαρά μου παλιά κ μετά από στεναχώρια ξεχνάω να τον ρωτάω πράγματα κ φεύγω...

Δλδ αν ήταν καλό που ήρθε αμέσως αιμα η σημαίνει ότι βγάζω γρήγορα αιμα κ θα ξανά γίνει????? Εσύ τώρα είσαι έγκυος έκανες άλλο παιδάκι?

Καλημερα Μαρω μου!!

Δυστυχως τις αποριες σου δε μπορω ν τις απαντησω γτ δν γνωριζω.... 

Επειδη το παθαινω κι εγω ν μπλοκαρω στ γιατρο, γτ η αληθεια εινσι οτι με βομβαρδιζει κι εκεινος με πληροφοριες οποτε ξεχναω τις δικες μου ερωτησεις, φτιαχνω στο ημερολογιο του κινητου μια λιστα μ ερωτησεις (προσθετω υπενθυμιση την ημερα της επισκεψης στ γιατρο). Κ οποτε σκεφτω μια ερωτηση, παω στην υπενθυμιση κ την προσθετω. Ετσι δν ξεχναω οσα θελω ν ρωτησω...

Εγω δν εχω αλλο παιδακι.. παιδευτηκαμε πολυ γ ν πιασουμε το 1ο περυσι κ δυστυχως δν πηγε προχωρησε.. μετα τπτ παλι, οποτε προχωρησαμε σε εξωσωματικη γτ κουραστηκαμε ν προσπαθουμε χωρις αποτελεσμα κ με καλες εξετασεις.. 

Εσυ ευτυχως πιανεις πολυ ευκολα!! Ισως ειναι τυχαιο γεγονος η αποβολη σου (ετσι μου ειπαν κι εμενα περυσι) αλλα στη θεση σου θ το εψανα με καποιες εξετασεις σε εξειδικευμενους γιατρους. Κ για ψυχολογικους λογους....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Δν μου ειπε Αννιτα μου...

Απλα μου ειπε θ με καλεσει 2 μερες νωριτερα για υπενθυμιση του ραντεβου κ γ οδηγιες.. λες ν παρω ν ρωτησω;; αυτη η παπ-α ειναι αιματολογικη αναλυση;

(Το εχω διαβασει απ αλλα κοριτσια αλλα δν ξερω τι ειναι..)

Καλημέρα κορίτσι μου!! Η παπ-α είναι εξέταση αίματος για τρισωμιες !! Μετράνε και την χοριακη στο αίμα και κάτι πρωτεϊνη αν κατάλαβα καλά!! Δεν είμαι και σίγουρη μπορεί να λέω ότι να ναι αλλά είναι εξέταση που στην ουσία γίνεται μαζί με την αυχενική και ανάλογα με τα αποτελέσματα και από τις 2 εξετάσεις βγαίνει ένα αποτέλεσμα!! Κάπως έτσι 😁 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα !! Συγνώμη για το άσχετο που θα ρωτήσω τι είναι το φουλ πακέτο και το μεσαίο πακέτο?? Δηλαδή ποια είναι η διαφορά? Και πιο πρέπει να κάνουμε κανονικά? Εννοώ η νιπτ γίνεται αφού η αυχενική δεν έχει τόσο καλά αποτελέσματα η γίνεται όπως και να έχει?? Η είναι επιλογή μας? Σόρρυ για τις χίλιες ερωτήσεις 😁😁 

Οσο για τα λεφτά!! Τι να πω! 3 χρόνια στην υπογονιμότητα και έχουμε ξοδέψει και έγω δεν ξέρω πόσα λεφτά! Και φαντάσου ότι δεν έκανα εξωσωματική! Αν έκανα και εξωσωματική αααστο!! Και όλα αυτά για μια ευκαιρία να αποκτήσουμε παιδί γιατί κανείς δεν μας εγγυάται ότι θα κάνουμε παιδί! Αλλά εντάξει τα αξίζει τα λεφτά δεν το συζητώ καν

Αννιτα μου κσλημερα!!

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι η αυχενικη βρισκει το 97% των περιπτωσεων με προβλημα στο παιδι ενω η νιπτ το 99,5%.. 

Επισης, τον ρωτησα γτ δν κανουμε κατευθειαν νιπτ τοτε κ μου ειπε γτ στην αυχενικη βλεπεις την ανατομια του εμβρυου. Η νιπτ γινεται μονο συμπληρωματικα κ δν σντικαθιστα την αυχενικη διαφανεια.

Μου εδωσε τις περιπτωσεις των ποσοστων π "πρεπει" ν  κανεις νιπτ αλλα γνκ μου ειπε το συστηνει. Απ εκει κ περα ειναι πανω μας αν θ το κανουμε.

Τελος, απ φιλες μου ξερω οτι υπαρχουν 3 διαφορετικα πακετα γ νιπτ, με 3 διαφορετικες τιμες. Ολες μου οι φιλες εκαναν το πληρες πακετο γ μεγσλυτερη σιγουρα γτ η διαφορα σταχρηματα δν ηταν τοσο μεγαλη συγκριτικα μ την πληροφορια π σου δινει. Επισης, μαθαινεις το φυλο του μωρου με μεγαλυτερη εγκυροτητα..

Εσενα η γιατρος σου σου ειπε γ το νιπτ; ποια η γνωμη της;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Antonia2 είπε:

Αννιτα μου κσλημερα!!

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι η αυχενικη βρισκει το 97% των περιπτωσεων με προβλημα στο παιδι ενω η νιπτ το 99,5%.. 

Επισης, τον ρωτησα γτ δν κανουμε κατευθειαν νιπτ τοτε κ μου ειπε γτ στην αυχενικη βλεπεις την ανατομια του εμβρυου. Η νιπτ γινεται μονο συμπληρωματικα κ δν σντικαθιστα την αυχενικη διαφανεια.

Μου εδωσε τις περιπτωσεις των ποσοστων π "πρεπει" ν  κανεις νιπτ αλλα γνκ μου ειπε το συστηνει. Απ εκει κ περα ειναι πανω μας αν θ το κανουμε.

Τελος, απ φιλες μου ξερω οτι υπαρχουν 3 διαφορετικα πακετα γ νιπτ, με 3 διαφορετικες τιμες. Ολες μου οι φιλες εκαναν το πληρες πακετο γ μεγσλυτερη σιγουρα γτ η διαφορα σταχρηματα δν ηταν τοσο μεγαλη συγκριτικα μ την πληροφορια π σου δινει. Επισης, μαθαινεις το φυλο του μωρου με μεγαλυτερη εγκυροτητα..

Εσενα η γιατρος σου σου ειπε γ το νιπτ; ποια η γνωμη της;

Όχι δεν μου είπε τίποτα απολύτως!! Μου είπε μόνο για την αυχενική και την παπ-α !! Αλλά επειδή με την αδελφή μου έχουμε την ίδια γιατρό ούτε και εκείνη έχει κάνει νιπτ σε καμία από τις 3 εγκυμοσύνες της! 🤔🤔 Ίσως θα πρέπει να την ρωτήσω εγώ!! Μια άλλη φίλη που ειναι έγκυος τώρα ενώ η αυχενική της και η παπ-α ήταν πολύ καλές αποφάσισε να κάνει την νιπτ αλλά δεν ξέρω πιο πακέτο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Και εγώ το πρωί είμαι καλύτερα ίσως επειδή πηγαίνω στη δουλειά και κάνω πράγματα!! Υπάρχει μια κινητικότητα! Πάντως όχι δεν θα πάρω κάτι προς το παρόν γιατί δεν είναι σε σημείο που δεν αντέχω!! Αν χειροτερέψουν σε ανυπόφορο βαθμό εννοείται ότι θα ζητήσω κάτι!!εγώ έχω τρομερή όρεξη ειδικά για κρέας και ντομάτα 🍅 🍅 🍅!! Και αν φανταστείς από τη φύση μου είμαι τρελή γλυκατζου και τώρα στην εγκυμοσύνη δεν με τραβάει καθόλου!! Φαντάζομαι δεν τρως και τίποτα όλη μέρα λόγο της απέχθειας που έχεις? Μήπως έχεις χάσει και κιλά? Εγώ πάντως έχω βάλει +1.5-2 κιλά!! Αποφεύγω να ζυγιστω

Έχω χάσει ναι. Ξεκίνησα 46 κ τώρα είμαι 44 αλλά εντάξει θα μπούνε αργότερα γιατι γεννάω και μεγάλα μωράκια 4 κιλάκια. 😍😂 βέβαια θηλάζω κ πολύ όποτε καταναλώνω κ εκεί θερμίδες. 
 

ολα καλά όμως 💪🏽

 

σε καταλαβαίνω σε όλες τις εγκυμοσύνες (παρότι κ εγώ γλυκατζου) δν αγγίζω γλυκό. 🤷🏼‍♀️

 

αφου είναι υποφερτό τότε υπομονή Ανιττακι μου όπου να ναι τελειώνει το πρώτο τρίμηνο κ ας ελπίσουμε ότι θα καλυτερέψουμε χαχαχ 🙏🏼 εγώ σκέφτομαι ότι υπάρχουν κ χειρότερα και νιώθω καλύτερα μετά δεν θα πω ψέμματα :( 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

Αννιτα μου κσλημερα!!

Εμενα ο γιατρος μου ειπε οτι η αυχενικη βρισκει το 97% των περιπτωσεων με προβλημα στο παιδι ενω η νιπτ το 99,5%.. 

Επισης, τον ρωτησα γτ δν κανουμε κατευθειαν νιπτ τοτε κ μου ειπε γτ στην αυχενικη βλεπεις την ανατομια του εμβρυου. Η νιπτ γινεται μονο συμπληρωματικα κ δν σντικαθιστα την αυχενικη διαφανεια.

Μου εδωσε τις περιπτωσεις των ποσοστων π "πρεπει" ν  κανεις νιπτ αλλα γνκ μου ειπε το συστηνει. Απ εκει κ περα ειναι πανω μας αν θ το κανουμε.

Τελος, απ φιλες μου ξερω οτι υπαρχουν 3 διαφορετικα πακετα γ νιπτ, με 3 διαφορετικες τιμες. Ολες μου οι φιλες εκαναν το πληρες πακετο γ μεγσλυτερη σιγουρα γτ η διαφορα σταχρηματα δν ηταν τοσο μεγαλη συγκριτικα μ την πληροφορια π σου δινει. Επισης, μαθαινεις το φυλο του μωρου με μεγαλυτερη εγκυροτητα..

Εσενα η γιατρος σου σου ειπε γ το νιπτ; ποια η γνωμη της;

Αντωνία μου από την εμπειρία μου θα σου πω ότι αν δν βρεθούνε ευρήματα σε αυχενική και Papp-a  δν συντρέχει λόγος για Νιπτ. 
Ειλικρινα. 
 

εγω θα κάνω εδώ στην Γερμανια πρώτη φορά πολύ απλά γιατί είναι δωρεάν αλλιώς δν θα το σκεφτόμουν καν με καλή αυχενική κ εξετάσεις αίματος (το αποτέλεσμα είναι ένας συνδυασμός των δυο αυτών εξετάσεων δλδ papp-a και αυχενική) 

Στην αυχενική εξετάζεται λεπτομερώς η ανατομία του εμβρύου (και παίζει ρόλο η ανατομία γιατί μωράκια με σύνδρομα έχουν ενδείξεις ανατομικές, θα σας τα εξηγήσει ο εμβρυολογος για να μην μακρηγορώ κ κουράζω) όποτε η απεικονιστική εικόνα σε συνδυασμό με την ηλικία της μητέρας και τις εξετάσεις αίματος δίνουν το αποτέλεσμα. 
(Και η ηλικία είναι συντελεστής χωρίς να σημαίνει κάτι αρνητικό). 
 

παράγοντας της αυχενικής είναι και το κάπνισμα που επηρεάζει όχι τα σύνδρομα αλλά τις μητριαιες αρτηρίες 

Άρα η αυχενική καλύπτει πολλά πράγματα (ανατομία, αρτηρίες, πρώτη λεπτομερής απεικόνιση  καρδούλας, στομάχι κτλ κ πως αυτά λειτουργούν σε αρχικό στάδιο) Την ώρα που θα τα εξετάζει αυτά ο εμβρυολογος θα σας εξηγεί τι βλέπετε κ τι εξετάζει 😊

συν τον τράχηλο που θα δει επίσης. 
 

αυτα με λίγα λογάκια 🤪

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας κορίτσια!
Ειπα να μπω κι εγώ στην παρέα σας λίγο διστακτικά. Περιμένω διδυμακια από ivf, έχω ΠΗΤ 13/2 αλλά λογικά δε θα φτάσουμε μέχρι εκεί.
Έχω ήδη μια αποβολή στην 5η βδομάδα οπότε έχω τρελό άγχος και περιμένω να έρθει η ώρα για την αυχενική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Σήμερα επέστρεψα στην δουλειά μετά την άδεια και κορίτσια νιώθω άλλος άνθρωπος. Ξεκουράστηκα τόσο πολύ, κοιμήθηκα, είδα μια ωραία σειρά, πήγα βόλτα με τον αντρούλη μου, έφαγα ζεστό σπιτικό φαγάκι μετά από πολύ καιρό.... 100% άδεια. Δεν ξέρω πόσο καιρό είχα να το κάνω αυτό, μπορεί και 3 χρόνια. Συνήθως έλειπα μόνο για δουλειές. 

Αύριο με το καλό μπαίνουμε στην 10η εβδομάδα και ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Ανυπομονώ για την αυχενική μας, και μάλιστα είδα πως θα είμαστε πολλές την ίδια μέρα. Εύχομαι να γεμίζουμε το θεματάκι μας με όμορφα νέα🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Σήμερα επέστρεψα στην δουλειά μετά την άδεια και κορίτσια νιώθω άλλος άνθρωπος. Ξεκουράστηκα τόσο πολύ, κοιμήθηκα, είδα μια ωραία σειρά, πήγα βόλτα με τον αντρούλη μου, έφαγα ζεστό σπιτικό φαγάκι μετά από πολύ καιρό.... 100% άδεια. Δεν ξέρω πόσο καιρό είχα να το κάνω αυτό, μπορεί και 3 χρόνια. Συνήθως έλειπα μόνο για δουλειές. 

Αύριο με το καλό μπαίνουμε στην 10η εβδομάδα και ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Ανυπομονώ για την αυχενική μας, και μάλιστα είδα πως θα είμαστε πολλές την ίδια μέρα. Εύχομαι να γεμίζουμε το θεματάκι μας με όμορφα νέα🙏

Μπράβο Λευκη μου έτσι όποτε μπορείς να απολαμβάνεις όμορφες στιγμές ❤️❤️❤️ καλημέρα και καλή δουλίτσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και καλή εβδομαδα να εχουμε κοριτσια μου!!!🌺

στις πριν 32 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσια και καλή εβδομάδα. Σήμερα επέστρεψα στην δουλειά μετά την άδεια και κορίτσια νιώθω άλλος άνθρωπος. Ξεκουράστηκα τόσο πολύ, κοιμήθηκα, είδα μια ωραία σειρά, πήγα βόλτα με τον αντρούλη μου, έφαγα ζεστό σπιτικό φαγάκι μετά από πολύ καιρό.... 100% άδεια. Δεν ξέρω πόσο καιρό είχα να το κάνω αυτό, μπορεί και 3 χρόνια. Συνήθως έλειπα μόνο για δουλειές. 

Αύριο με το καλό μπαίνουμε στην 10η εβδομάδα και ακόμη δεν μπορώ να το πιστέψω. Ανυπομονώ για την αυχενική μας, και μάλιστα είδα πως θα είμαστε πολλές την ίδια μέρα. Εύχομαι να γεμίζουμε το θεματάκι μας με όμορφα νέα🙏

Αχ Λευκη μου ποσο σε νιωθω!!! Κι εγω συνηθως οταν παιρνω αδεια ειναι ειτε γ να φυγουμε εκτος ειτε για να κανω δουλειες..

Προσφατα λογω ετ πηρα 7 μερες αδεια ειδικου σκοπου οπου κυριολεκτικα ηρεμησα, ξεκουραστηκα και γεμισα μπαταριες.. ηταν οτι καλυτερο μπορουσα ν κανω γ εμενα!!

βεβαια τις τελευταιες μερες ειχα το αγχος του αποτελεσματος αλλα αφοτου εκανα τεστ κ ηταν θετικο, ολα καλα!!! 😁

10η εβδ ε;;; τελεια!!! Εγω 7+2 ειμαι σμρ κ μου φαινεται σαν ψεμα....🤩 μακαρι να συνεχισουμε ετσι ομορφα αυτο το ταξιδι μεχρι το τελος!!!🙏❤️🧿

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε?? Πώς είστε?? @ΛΕΥΚΗ κορίτσι μου καλά έκανες και ξεκουράστηκες!! Αλλά γιατί είχες τόσο καιρό να το κάνεις?? Δεν δικαιουσαι άδειες?? 

Εγώ κορίτσια με βάση τον υπέροχο της Πέμπτης σήμερα είμαι ακριβώς 9 εβδομάδων 🥰🥰 @ΛΕΥΚΗ νόμιζα ότι είσαι λίγο πιο μπροστά από μένα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Antonia2 είπε:

Καλημερα και καλή εβδομαδα να εχουμε κοριτσια μου!!!🌺

Αχ Λευκη μου ποσο σε νιωθω!!! Κι εγω συνηθως οταν παιρνω αδεια ειναι ειτε γ να φυγουμε εκτος ειτε για να κανω δουλειες..

Προσφατα λογω ετ πηρα 7 μερες αδεια ειδικου σκοπου οπου κυριολεκτικα ηρεμησα, ξεκουραστηκα και γεμισα μπαταριες.. ηταν οτι καλυτερο μπορουσα ν κανω γ εμενα!!

βεβαια τις τελευταιες μερες ειχα το αγχος του αποτελεσματος αλλα αφοτου εκανα τεστ κ ηταν θετικο, ολα καλα!!! 😁

10η εβδ ε;;; τελεια!!! Εγω 7+2 ειμαι σμρ κ μου φαινεται σαν ψεμα....🤩 μακαρι να συνεχισουμε ετσι ομορφα αυτο το ταξιδι μεχρι το τελος!!!🙏❤️🧿

 

Και εσύ δεν παίρνεις άδειες?? Τι γίνεται βρε κορίτσια με τις δουλειές?? 7+2 εε?? Ούτε 2 εβδομάδες δεν έχουμε διαφορά 🥰🥰🥰 τι καλά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε?? Πώς είστε?? @ΛΕΥΚΗ κορίτσι μου καλά έκανες και ξεκουράστηκες!! Αλλά γιατί είχες τόσο καιρό να το κάνεις?? Δεν δικαιουσαι άδειες?? 

Εγώ κορίτσια με βάση τον υπέροχο της Πέμπτης σήμερα είμαι ακριβώς 9 εβδομάδων 🥰🥰 @ΛΕΥΚΗ νόμιζα ότι είσαι λίγο πιο μπροστά από μένα 

Καλημέρα κορίτσι μου. Δικαιούμαι κανονικ΄α άδειες, αλλά δεν το επιδιώκω. Μου αρέσει η δουλειά μου και δεν μου κάνει αίσθηση να πάρω 2 εβδομάδες σερί ας πούμε. Τώρα όμως νομίζω θα το κάνω γιατί δεν αντέχεται η ζέστη.

Είμαι λίγο πιο μπροστά, αύριο μπαίνουμε στην 10η

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου. Δικαιούμαι κανονικ΄α άδειες, αλλά δεν το επιδιώκω. Μου αρέσει η δουλειά μου και δεν μου κάνει αίσθηση να πάρω 2 εβδομάδες σερί ας πούμε. Τώρα όμως νομίζω θα το κάνω γιατί δεν αντέχεται η ζέστη.

Είμαι λίγο πιο μπροστά, αύριο μπαίνουμε στην 10η

Εντάξει τότε άμα σου αρέσει τότε καταλαβαίνω!! Το με το ζόρι είναι το κακό!!! 

Μπαίνεις στην 10η?? Μα τώρα είσαι 9+6 σωστά? Άρα τώρα διανύεις την 10η!! Αύριο θα κλείσεις την 10η και θα μπεις στην 11η η λέω ότι να ναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...