Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2025!!!!!!!


Recommended Posts

στις On 18/9/2024 at 7:48 ΜΜ, ο/η annitakianna είπε:

Αχ τι ωραία τι καλά κορίτσι μου!! Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν? Ε φαντάσου ότι σε 9 μήνες από κύτταρα γίνονται άνθρωποι 🥰♥️

Εγώ κορίτσια δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου αλλά πριν μερικές μέρες ένιωσα ένα ψαράκι!! Σαν γαργαλιτο ένα πράγμα!! Ε 2 μέρες μετά νομίζω ότι ένιωσα και πολύ ελαφριές κλοτσιες...Κάθομαι τα βράδια με τις ώρες και περιμένω ήσυχη ήσυχη μπας και κάνει καμία κίνηση 🤣 τώρα αν ήταν ιδέα μου η το μωράκι δεν ξέρω να σας πω!!!!

Εντωμεταξυ βρήκα επιτέλους στις Σέρρες γιατρό που κάνει υπέρηχο με 3D φωτογραφίες και βίντεο οπότε έκλεισα για β επιπέδου στις 7 Οκτωβρίου 🩵🩵 και εννοείται ξεκίνησα να μετράω τις μέρες τώρα!

Στις 10 εσύ ε? Αχ είμαστε πολύ κοντά!! Εμείς συνέχεια κοντά κάνουμε τις εξετάσεις μας και έχουμε και ίδια Πητ 😁

 

Τέλεια Αννιτα μου!!!! 🥰

αχ μαλλον το μωρακι σας θα ειναι!!!!!

νομιζω κοριτσια οτι τωρα ανυπομονουμε να τα νιωσουμε και μετα δεν θα μπορουμε να κανουμε βημα..😅

εγω ουτε τον 4ο δεν εχω κλεισει ακομα και εχω κοιλουμπα η αληθεια ειναι!!! ενταξει θα παιζει ρολο οτι ειναι και 2!!! αλλα το ποσο το χαιρομαι τωρα δε λεγεται... δε χορταινω να τη χαιδευω!!!!

ο αντρας μου ερχεται και τη φιλαει συνεχεια!!! και σχεδον παντα μιλαει στις μικρες, λεει "να γαργαλησουμε τη μαμα;;;" και με γαργαλαει με την ανασα του!!!

αχ τι ωραιες στιγμες ευτυχιας!!!!😍❤️🤰🧿 μακαρι να συνεχισουν ετσι ομορφα ολα μεχρι το τελος!🙏

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις On 19/9/2024 at 8:23 ΠΜ, ο/η ΛΕΥΚΗ είπε:

Καλημέρα κορίτσι  μου, φαντάζομαι ότι είναι δύσκολο με μικρά παιδιά. Εδώ εγώ με δουλειά άντρα και σπίτι κάθε μέρα είμαι φουλ.

Και εγώ το νιώθω καθαρά τώρα πια το μωράκι και μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι υπερκινητικό. Συνήθως το καταλαβαίνω έντονα όταν τρώω και κάθομαι στον καναπέ. Είναι αυτό που είπες, το νιώθουμε και ξέρουμε ότι είναι καλά.🙏

Επίσης έχω την αίσθηση ότι κάθεται με το κεφαλάκι του αριστερά γιατί εκεί νιώθω συνεχώς έναν πόνο ειδικά όταν γυρίζω πλευρό προς τα εκεί στον ύπνο μου. Τις κινήσεις του τις νιώθω στο κέντρο και δεξιά. Μπορεί να ισχύει αυτό???

Ακόμα, πάτε και οι υπόλοιπες κοπέλες 45 φορές την ημέρα στην τουαλέτα???

αχ ναιιιιι... το μονο συμπτωμα εγκυμοσυνης που εχω απο αρκετα νωρις ειναι η συχνοουρια...

πινω και αρκετο νερο η αληθεια ειναι αλλα τωρα εχει παραγινει το περα δωθε στην τουαλετα...🥴

και εννοειται ξυπναω 2-3 φορες το βραδυ...

φαντασου τι εχει να γινει αργοτερα.. εμενα αυτο με τρομαζει λιγο...

η με babylino με βλεπω ή να κοιμαμαι στην λεκανη της τουαλετας 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η barbounaki04 είπε:

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!♥️σας διαβάζω που και που,αλλά δεν έχω κ την καλύτερη διάθεση και δεν γράφω....σβήνω μέρες και περιμένω....όλη μας η ζωή στην αναμονή...

κοριτσι μου κι εγω σε σκεφτομαι πολυ.. θυμαμαι ειχες πει τελος του μηνα θα πας για την αμνιο..

μηπως δρομολογησατε ημερομηνια;;

ευχομαι ολοψυχα να πανε ολα καλα!!!🙏🙏❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2024 at 7:18 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Γεια σου Λευκη καλά είμαι τρέχω με τα παιδιά όλη μέρα έξω πάρκο Κ τέτοια! Κάθε εγκυμοσύνη κ πιο δύσκολη όταν έχεις ειδικά κ μικρά παιδιά που έχουν ανάγκη να ξεδώσουν κ δν κάνουν κάποια δραστηριότητα ακόμα κτλ. 😊

Όμως όλα μια χαρά όλα μέσα στο πρόγραμμα είναι! 👍🏽 Κλωτσάει φουλ το μωράκι ευτυχώς κ μου θυμίζει ότι υπάρχει χαχαχαχα  ❤️ κ επειδή την μέρα είμαι όλο στο πόδι είναι ήσυχο (γενικά η κίνηση κ η φωνή τα νανουρίζουν όπως κ στην εξωμήτριο ζωή ) αλλά προς το βραδάκι που ηρεμούμε λίγο δίνει πόνο! Θα το δείτε κ εσείς στα δικά σας παιδάκια ότι αναπτύσσουν ένα μοτίβο (ηρεμίας-δραστηριότητας) μέσα στην κοιλίτσα ανάλογα την καθημερινότητά σας ❤️

Αχ Χρυσα μου πραγματικα σου βγαζω το καπελο που τα φερνεις ολα βολτα και εχεις τοσες αντοχες και διαθεση!!! εισαι παραδειγμα για ολες μας!!!😍

εγω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την κουραση που ενιωθα στην αρχη αλλα ισα ισα τα φερνω βολτα, δουλεια, σπιτι, μαγειρεμα κλπ... απορω τι θα γινει μετα με 2 κουκουνια στο σπιτι!!! θα τρεχουμε πολυ...

ας ερθουν γερα και ελπιζω να βρουμε δυναμη και αντοχες για ολα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γνωρίζοντας τα κουκούνια μας 👶

@Elenaki_  Β' επιπέδου 24/09 - ΠΗΤ 04/02 💗

@Annoula1995 Υπερηχος 24/09 - Β' επιπέδου 08/10 💙

@barbounaki04  Αμνιο - ΠΗΤ 28/02

@annitakianna  Β' επιπέδου 07/10 - ΠΗΤ 13/02 💙

@Xrisa95  Υπέρηχος 07/10 - Β' επιπέδου 08/10 - ΠΗΤ 15/02 💙

@Antonia2 Υπέρηχος 07/10 - Β' επιπέδου 17/10 - ΠΗΤ 01/03 💗💗

@elenitsa2.  Β' επιπέδου 10/10 - ΠΗΤ 13/02 💙

@ΛΕΥΚΗ Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 11/02

@Emma1 Υπερηχος; - ΠΗΤ 01/03

@giogo Υπέρηχος ; - ΠΗΤ 13/02

@Mboo Επόμενος υπέρηχος ;;

@Ria_ ;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elenaki_ εσυ ανοιγεις τον χορο των υπερηχων Β επιπεδου!!!! 

με το καλο κοριτσι μου!!!!  ❤️❤️❤️

να μας γραψεις τα καλυτερα νεα και να φερεις γουρι σε ολες!!!!🙏🧿🤰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2024 at 5:24 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

Αχ Χρυσα μου πραγματικα σου βγαζω το καπελο που τα φερνεις ολα βολτα και εχεις τοσες αντοχες και διαθεση!!! εισαι παραδειγμα για ολες μας!!!😍

εγω η αληθεια ειναι οτι δεν εχω την κουραση που ενιωθα στην αρχη αλλα ισα ισα τα φερνω βολτα, δουλεια, σπιτι, μαγειρεμα κλπ... απορω τι θα γινει μετα με 2 κουκουνια στο σπιτι!!! θα τρεχουμε πολυ...

ας ερθουν γερα και ελπιζω να βρουμε δυναμη και αντοχες για ολα!!!!

Αντωνία μου καλή θα σου πω ένα πράγμα που έμαθα με τα χρόνια.. 

μια μάνα ξεπερνάει συνεχώς τα όρια των αντοχών της. Θα δεις ότι με τον καιρό εκεί που θα λες πωπω δεν αντέχω είμαι πτώμα θα πας πάντα κ ένα βήμα παραπέρα. Κάθε μέρα κ ένα βήμα ώσπου θα δεις τον εαυτό σου να μεταμορφώνεται. 
 Δεν είναι εύκολο επι χρόνια να μεγαλώνεις νήπια. Τα παιδιά θέλουν αγάπη αλλά θέλουν και να τους μάθεις τον κόσμο, να ασχολείσαι μαζί τους ❤️ 

στη βόλτα μας κάθε μέρα περνάω από σχολεία (παιδικοι και νηπιαγωγεία συστεγάζονται εδώ) κ βλέπω στα κάγκελα παιδάκια μικρά  4-5 η ώρα το απόγευμα να περιμένουν πότε θα φύγουν (τα πάνε από τις 7 το πρωί) σφίγγεται η καρδιά μου δακρύζω πολλές φορές. Αυτό μου δίνει δύναμη κ περισσότερη όρεξη να ασχολούμαι με τα παιδιά να κάνουμε δραστηριότητες, εκπαιδευτικά παιχνίδια κτλ κτλ. Δεν μπορούν όλοι οι γονείς το ίδιο. Πχ ο άντρας μου θα παίξει/ ασχοληθεί 2 ώρες αλλά δεν μπορεί να τα κρατήσει μόνος του. Ή παραπάνω. Είναι στον άνθρωπο 😊

Δεν θέλω να φανώ περίεργη αλλά θα πω ότι με βοηθάει και η ηλικία μου στις αντοχές. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να έχεις τις ίδιες αντοχές στα 35-36-37. Βέβαια δεν σημαίνει ότι άλλες γυναίκες δεν μπορούν. Είναι γυναίκες που έχουν απίστευτες αντοχές και ενέργεια στα 37-38 τους και πάει λέγοντας. 

(Εξαρτάται κ τα παιδιά φυσικά. Κάποια είναι πιο δραστήρια, κάποια πιο ήσυχα, κάποια κοιμούνται κάποια άλλα σαν τα δικά μου φτάνουν 5 ετών κ ακόμα ξυπνάνε ή έχουν ανάγκη για πολύ τρέξιμο και πολύ «έξω» 🤣🤣

ολα θα πάνε καλά Αντωνία κ θα με θυμηθείς με τα χρόνια καθώς σκέφτεσαι πόσο μακριά έχεις φτάσει η ίδια και πόσο έχεις αλλάξει μέσω των παιδιών σου ❤️❤️❤️

 

(κλείνοντας ο άντρας μου κάθε μέρα στο τηλ μου λέει «πάλι τα έβγαλες 3-4-5 ώρες βόλτα αφού κουράζεσαι και σε παιδεύουν, δεν μπορείς γιατί τα βγάζεις τόσο;» Κ κάθε μέρα του λέω ακριβώς το ίδιο «τα λυπάμαι να είναι μέσα ενώ θέλουν να βγούνε» κ ας γυρνάω φορτωμένη με το γιο μου αγκαλιά , να σέρνω το ποδήλατο του και να με τραβάει κ από πίσω η κόρη μου γιατί είναι κουρασμένη λέει από το πηδάλιο που έκανε 🤣🤣🤣 Άπειρες φορές έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν θα τα ξανά βγάλω μόνη μου και άπειρες φορές το έχω μετανιώσει στη στιγμή ❤️ έτσι είναι οι μανες, όλες κάνουν τις θυσίες τους ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Αντωνία μου καλή θα σου πω ένα πράγμα που έμαθα με τα χρόνια.. 

μια μάνα ξεπερνάει συνεχώς τα όρια των αντοχών της. Θα δεις ότι με τον καιρό εκεί που θα λες πωπω δεν αντέχω είμαι πτώμα θα πας πάντα κ ένα βήμα παραπέρα. Κάθε μέρα κ ένα βήμα ώσπου θα δεις τον εαυτό σου να μεταμορφώνεται. 
 Δεν είναι εύκολο επι χρόνια να μεγαλώνεις νήπια. Τα παιδιά θέλουν αγάπη αλλά θέλουν και να τους μάθεις τον κόσμο, να ασχολείσαι μαζί τους ❤️ 

στη βόλτα μας κάθε μέρα περνάω από σχολεία (παιδικοι και νηπιαγωγεία συστεγάζονται εδώ) κ βλέπω στα κάγκελα παιδάκια μικρά  4-5 η ώρα το απόγευμα να περιμένουν πότε θα φύγουν (τα πάνε από τις 7 το πρωί) σφίγγεται η καρδιά μου δακρύζω πολλές φορές. Αυτό μου δίνει δύναμη κ περισσότερη όρεξη να ασχολούμαι με τα παιδιά να κάνουμε δραστηριότητες, εκπαιδευτικά παιχνίδια κτλ κτλ. Δεν μπορούν όλοι οι γονείς το ίδιο. Πχ ο άντρας μου θα παίξει/ ασχοληθεί 2 ώρες αλλά δεν μπορεί να τα κρατήσει μόνος του. Ή παραπάνω. Είναι στον άνθρωπο 😊

Δεν θέλω να φανώ περίεργη αλλά θα πω ότι με βοηθάει και η ηλικία μου στις αντοχές. Δεν θα μπορούσα να φανταστώ τον εαυτό μου να έχεις τις ίδιες αντοχές στα 35-36-37. Βέβαια δεν σημαίνει ότι άλλες γυναίκες δεν μπορούν. Είναι γυναίκες που έχουν απίστευτες αντοχές και ενέργεια στα 37-38 τους και πάει λέγοντας. 

(Εξαρτάται κ τα παιδιά φυσικά. Κάποια είναι πιο δραστήρια, κάποια πιο ήσυχα, κάποια κοιμούνται κάποια άλλα σαν τα δικά μου φτάνουν 5 ετών κ ακόμα ξυπνάνε ή έχουν ανάγκη για πολύ τρέξιμο και πολύ «έξω» 🤣🤣

ολα θα πάνε καλά Αντωνία κ θα με θυμηθείς με τα χρόνια καθώς σκέφτεσαι πόσο μακριά έχεις φτάσει η ίδια και πόσο έχεις αλλάξει μέσω των παιδιών σου ❤️❤️❤️

 

(κλείνοντας ο άντρας μου κάθε μέρα στο τηλ μου λέει «πάλι τα έβγαλες 3-4-5 ώρες βόλτα αφού κουράζεσαι και σε παιδεύουν, δεν μπορείς γιατί τα βγάζεις τόσο;» Κ κάθε μέρα του λέω ακριβώς το ίδιο «τα λυπάμαι να είναι μέσα ενώ θέλουν να βγούνε» κ ας γυρνάω φορτωμένη με το γιο μου αγκαλιά , να σέρνω το ποδήλατο του και να με τραβάει κ από πίσω η κόρη μου γιατί είναι κουρασμένη λέει από το πηδάλιο που έκανε 🤣🤣🤣 Άπειρες φορές έχω πει στον εαυτό μου ότι δεν θα τα ξανά βγάλω μόνη μου και άπειρες φορές το έχω μετανιώσει στη στιγμή ❤️ έτσι είναι οι μανες, όλες κάνουν τις θυσίες τους ❤️

Καλά το ξεκινήσατε! Λέω τι ωραία που τα λέει η κοπέλα.. και μετά βλέπω ότι σας βοηθάει η ηλικια σας.. δυστυχώς κάποιες δυσκολευονται η και απο επιλογή κάνουν παιδιά σε μεγαλύτερη  ηλικία.. και ταυτόχρονα άλλες 22-25 να τα παρατάνε τα παιδάκια  τους δεξιά και αριστερά..δεν έχει να κάνει με την ηλικία  των γονιών.. όσο με αυτο που ξεκινήσατε...ένας γονιός βρίσκει όρεξη.. είναι η φύση έτσι.. αρκεί να το θελει..

Επίσης, έτσι έλεγα και εγώ πιο μικρή παρατημένα τα παιδιά σε σχολεία  από τις 7 μέχρι τις 5..(πλεον και 6)..αναρωτηθείτε όμως μπορούν αυτοί οι γονείς να μη δουλεύουν? Σιγουρα μια μη εργαζομένη μητερα δεν κάθεται εχει τις  ασχολιες που αναφέρετε.. αλλα και μια εργαζομενη ποναει που τα αφηνει τοσες ωρες στο σχολείο.. αν σκεφτούμε τα έξοδα της καθημερινότητας,  τα χρέη από τις εξωσωματικές, τον ιδιωτικό  τομέα, δεν έχουν όλες την πολυτέλεια να μεγαλώσουν  τα παιδιά τους χωρίς πολλές ώρες στο σχολείο, παιδικο, κλπ..

Μην κρίνουμε εξ'ιδιων τα αλλότρια..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η malntalia είπε:

Καλά το ξεκινήσατε! Λέω τι ωραία που τα λέει η κοπέλα.. και μετά βλέπω ότι σας βοηθάει η ηλικια σας.. δυστυχώς κάποιες δυσκολευονται η και απο επιλογή κάνουν παιδιά σε μεγαλύτερη  ηλικία.. και ταυτόχρονα άλλες 22-25 να τα παρατάνε τα παιδάκια  τους δεξιά και αριστερά..δεν έχει να κάνει με την ηλικία  των γονιών.. όσο με αυτο που ξεκινήσατε...ένας γονιός βρίσκει όρεξη.. είναι η φύση έτσι.. αρκεί να το θελει..

Επίσης, έτσι έλεγα και εγώ πιο μικρή παρατημένα τα παιδιά σε σχολεία  από τις 7 μέχρι τις 5..(πλεον και 6)..αναρωτηθείτε όμως μπορούν αυτοί οι γονείς να μη δουλεύουν? Σιγουρα μια μη εργαζομένη μητερα δεν κάθεται εχει τις  ασχολιες που αναφέρετε.. αλλα και μια εργαζομενη ποναει που τα αφηνει τοσες ωρες στο σχολείο.. αν σκεφτούμε τα έξοδα της καθημερινότητας,  τα χρέη από τις εξωσωματικές, τον ιδιωτικό  τομέα, δεν έχουν όλες την πολυτέλεια να μεγαλώσουν  τα παιδιά τους χωρίς πολλές ώρες στο σχολείο, παιδικο, κλπ..

Μην κρίνουμε εξ'ιδιων τα αλλότρια..

 

Δεν έκρινε κανέναν η κοπέλα! Το αντίθετο μάλιστα!! Είπε ξεκάθαρα ότι πολλοί γονείς "δεν μπορούν" και ότι η ίδια νιώθει τυχερή που μπορεί! Έπρεπε να γράψει και τους λόγους που ένας γονιός αφήνει τα παιδιά του στο σχολείο? Μας έχει φάει η πολιτική ορθότητα σε αυτή τη χώρα πια! Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η malntalia είπε:

Καλά το ξεκινήσατε! Λέω τι ωραία που τα λέει η κοπέλα.. και μετά βλέπω ότι σας βοηθάει η ηλικια σας.. δυστυχώς κάποιες δυσκολευονται η και απο επιλογή κάνουν παιδιά σε μεγαλύτερη  ηλικία.. και ταυτόχρονα άλλες 22-25 να τα παρατάνε τα παιδάκια  τους δεξιά και αριστερά..δεν έχει να κάνει με την ηλικία  των γονιών.. όσο με αυτο που ξεκινήσατε...ένας γονιός βρίσκει όρεξη.. είναι η φύση έτσι.. αρκεί να το θελει..

Επίσης, έτσι έλεγα και εγώ πιο μικρή παρατημένα τα παιδιά σε σχολεία  από τις 7 μέχρι τις 5..(πλεον και 6)..αναρωτηθείτε όμως μπορούν αυτοί οι γονείς να μη δουλεύουν? Σιγουρα μια μη εργαζομένη μητερα δεν κάθεται εχει τις  ασχολιες που αναφέρετε.. αλλα και μια εργαζομενη ποναει που τα αφηνει τοσες ωρες στο σχολείο.. αν σκεφτούμε τα έξοδα της καθημερινότητας,  τα χρέη από τις εξωσωματικές, τον ιδιωτικό  τομέα, δεν έχουν όλες την πολυτέλεια να μεγαλώσουν  τα παιδιά τους χωρίς πολλές ώρες στο σχολείο, παιδικο, κλπ..

Μην κρίνουμε εξ'ιδιων τα αλλότρια..

 

Αν διαβάζατε το νήμα θα βλέπατε ότι έχω ξανά μιλήσει για το θέμα. 
 

Δεν κρίνω γιατί τα παιδιά μένουν πολλές ώρες στο σχολείο (είμαι εκπαιδευτικός γνωρίζω πολύ καλά το γιατί) 

Μετακόμισα στο εξωτερικό για να μην αναγκαστώ κ εγώ να τα αφήσω από 4 μηνών σε βρεφικό. Όλοι κάνουν θυσίες όπως εγραψα γιατί στην Ελλάδα πολύ κακως δεν υπάρχει Πρόνοια και  μια γυναίκα πρέπει να δουλέψει για να συντηρηθεί η οικογένεια. Δεν βγαίνει αλλιώς. Όμως επειδή είμαι παιδαγωγός δεν γίνεται να μην με επηρεάζει η εικόνα. Κ αυτό παράλληλα μου δίνει κουράγιο όταν λέω αχχχ δν μπορώ άλλο άντε να πάνε σχολείο. 

 

τέλος όπως εξήγησα για τον εαυτό μου παίζει ρόλο η ηλικία όμως πρόλαβα να διαχωρίσω και να πω ότι για άλλες γυναίκες δεν παίζει ρόλο. Είναι όπως είπα στον άνθρωπο. Εγώ δν μπορώ να με φανταστώ κ ξέρω ότι δεν θα μπορώ πχ στα 38 να τρέχω 4-5 ώρες την ημέρα στα πάρκα κ να κυνηγάω τα παιδάκια μου ή να κοιμάμαι μόνο 3-4 ώρες το βράδυ για 5 και χρόνια ή να θηλάζω 3 παιδιά ταυτόχρονα όπως θα κάνω τώρα που θηλάζω ήδη 5 χρόνια σερί 2 παιδιά. Ξεκαθάρισα ότι αυτό αφορά και τα παιδιά. Όμως έγραψα ότι υπάρχουν γυναίκες που μπορούν κ εγώ τις θαυμάζω κ έχω τέτοιες γυναίκες στον περίγυρό μου. 
 

λυπάμαι που δεν διαβάσατε καλύτερα τι έγραψα κ λυπάμαι αν έχουμε διαφορετική οπτική γωνία. Επιτρέψτε μου όμως για την οικογένειά μου να μπορώ να πω ελεύθερα αυτά που συμβαίνουν σ’ εμάς! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annitakianna είπε:

Δεν έκρινε κανέναν η κοπέλα! Το αντίθετο μάλιστα!! Είπε ξεκάθαρα ότι πολλοί γονείς "δεν μπορούν" και ότι η ίδια νιώθει τυχερή που μπορεί! Έπρεπε να γράψει και τους λόγους που ένας γονιός αφήνει τα παιδιά του στο σχολείο? Μας έχει φάει η πολιτική ορθότητα σε αυτή τη χώρα πια! Δεν μπορούμε να πούμε τίποτα μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένας!

Ίσως έπρεπε να το εξηγήσω κ αυτό για να μην υπάρχει παρεξήγηση. Αν κ το έχω γράψει ξανά στο νήμα μας. Όμως  δεν ήταν σκοπός του σχολίου μου να εξηγήσω το γιατί τα παιδιά πάνε σχολείο. Ούτε ότι δεν πονάνε οι γονείς που τα αφήνουν σχολείο. 
Ήθελα απλά να εξηγήσω ότι όλοι οι γονείς κάνουν θυσίες και όλοι οι γονείς μεταμορφώνονται. Εκεί που νιώθουμε ότι δεν μπορούμε κι ομως ξεπερνάμε τον εαυτό μας. 
 

Τέλος για την ηλικία είναι καθαρά μια προσωπική μου εμπειρία που καταθέτω (σαφώς δεν σχεδίαζα να γίνω μητέρα στα 23 προέκυψε) τα υπόλοιπα παιδάκια μου σχεδίασα να τα κάνω όσο πιο μικρή γίνεται για να έχω αντοχές. Ξανά λέω δεν σήμαινε ότι μια γυναίκα στα 35-40 δεν θα έχει αντοχές απλά εγώ δν θα άντεχα να αρχίσω να κοιμάμαι κ μετά να ξανά μπω στο τρυπάκι να θηλάσω να ξενυχτησω και να τρέχω πίσω από νήπια. Φρόντισα να το ξεκαθαρίσω για να μην προσβάλω κανένα, είναι η δική μου πραγματικότητα με βάση τη δική μου οικογένεια. 
 

Τέλος πάντων μην χαλάσουμε το κλίμα το νόημα το πιάσατε! Ανυπομονώ όπως έχω ξανά πει να μου γράψετε τη δικη σας εμπειρία όσον αφορά τη μητρότητα ❤️ θα έρθει πολύ σύντομα η στιγμή που θα συζητάμε αν τα δικά σας παιδάκια κοιμούνται, αν κάνουν μαραθώνιους θηλασμούς, αν πονάνε όταν βγάζουν δοντάκια, αν τα κυνηγάτε όταν αρχίζουν να περπατάνε κτλ κτλ 😊❤️
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/9/2024 at 6:29 ΜΜ, ο/η Antonia2 είπε:

@Elenaki_ εσυ ανοιγεις τον χορο των υπερηχων Β επιπεδου!!!! 

με το καλο κοριτσι μου!!!!  ❤️❤️❤️

να μας γραψεις τα καλυτερα νεα και να φερεις γουρι σε ολες!!!!🙏🧿🤰

Ναιιιιιιι, ανυπομονώ κι αγχώνομαι λίγο!!Θα σας πω τα νέα!!!💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2024 at 7:14 ΜΜ, ο/η Xrisa95 είπε:

Μπράβο Ελενίτσα μου ❤️❤️❤️ τέλεια νέα! Έχουμε κοντά κοντά όλες β επιπέδου! 
 

μην ανησυχείς αν δεν το νιώθεις ακόμα πολύ σύντομα θα το νιώσεις! Είναι φυσιολογικό😊

❤️❤️ ναιι χρυσά μου ολες κοντα έχουμε την εξέταση θα έχουμε καθε μερα να λεμε ωραια νέα !!

νομιζω το νιωθω το μωρο τις τελευταίες μερες..θα δειξει αν συνεχιστούν τα ίδια θα σιγουρεψω ότι είναι αυτο! συν ότι έχω δυο μερες που ωρες ωρες το νιωθω το την μια πλευρά της κοιλιά να με πιέζει.. φοβήθηκα μην είναι συσπάσεις (δεν είχα πόνο η κατι) αλλά ρωτγσα τον γιατρο και μου ειπε ότι αφού είναι σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά δεν είναι σκληρή και δεν νιωθω κατι είναι το μωρακι η πλάτη του ισως ή το κεφαλι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/9/2024 at 7:48 ΜΜ, ο/η annitakianna είπε:

Αχ τι ωραία τι καλά κορίτσι μου!! Είδες πόσο γρήγορα μεγαλώνουν? Ε φαντάσου ότι σε 9 μήνες από κύτταρα γίνονται άνθρωποι 🥰♥️

Εγώ κορίτσια δεν ξέρω αν ήταν ιδέα μου αλλά πριν μερικές μέρες ένιωσα ένα ψαράκι!! Σαν γαργαλιτο ένα πράγμα!! Ε 2 μέρες μετά νομίζω ότι ένιωσα και πολύ ελαφριές κλοτσιες...Κάθομαι τα βράδια με τις ώρες και περιμένω ήσυχη ήσυχη μπας και κάνει καμία κίνηση 🤣 τώρα αν ήταν ιδέα μου η το μωράκι δεν ξέρω να σας πω!!!!

Εντωμεταξυ βρήκα επιτέλους στις Σέρρες γιατρό που κάνει υπέρηχο με 3D φωτογραφίες και βίντεο οπότε έκλεισα για β επιπέδου στις 7 Οκτωβρίου 🩵🩵 και εννοείται ξεκίνησα να μετράω τις μέρες τώρα!

Στις 10 εσύ ε? Αχ είμαστε πολύ κοντά!! Εμείς συνέχεια κοντά κάνουμε τις εξετάσεις μας και έχουμε και ίδια Πητ 😁

 

αχ και γω κοριτσι μου ετσι κάθομαι ηρεμη και περιμενω αλλά τα περισσότερα που νιωθω είναι όταν δεν το σκεφτομαι.. όταν κάθομαι και περιμενω ξαφνικά δεν νιωθω τιποτα απόλυτος 😂

τι ωραια που βρήκες με 3D!! και μας ο γιατρός μας έχει. έψαχνα και για 4d για πιο μετα αλλά δεν έχω βρει κατι ικανοποιητικό ακομα 

ναι είμαστε πολυ κοντα σε ολα !!! άντε να περάσει και η β επιπέδου και μετα ο καιρός θα περάσει σα νεράκι ούτε που θα το καταλάβουμε 🩵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

❤️❤️ ναιι χρυσά μου ολες κοντα έχουμε την εξέταση θα έχουμε καθε μερα να λεμε ωραια νέα !!

νομιζω το νιωθω το μωρο τις τελευταίες μερες..θα δειξει αν συνεχιστούν τα ίδια θα σιγουρεψω ότι είναι αυτο! συν ότι έχω δυο μερες που ωρες ωρες το νιωθω το την μια πλευρά της κοιλιά να με πιέζει.. φοβήθηκα μην είναι συσπάσεις (δεν είχα πόνο η κατι) αλλά ρωτγσα τον γιατρο και μου ειπε ότι αφού είναι σε ένα σημείο, η υπόλοιπη κοιλιά δεν είναι σκληρή και δεν νιωθω κατι είναι το μωρακι η πλάτη του ισως ή το κεφαλι 

Ναι κορίτσι μου αν είναι συσπάσεις νιώθεις πέτρωμα/μούδιασμα  κ η κοιλιά τσιτώνει 😊 βέβαια στην πρώτη εγκυμοσύνη το αναφέρω γιατί είναι ένα λάθος που κάνουμε πολλές γυναίκες κάνουμε συσπάσεις αλλά δεν τις αντιλαμβανόμαστε κ είναι φυσιολογικό. Και ας μην τις νιώθουμε συμβαίνουν. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη κ έπειτα είναι αντιληπτές. Όμως αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα το καταλάβαινες γιατί έχουν επανάληψη κ είναι πολλές! Αρα μην αγχώνεσαι ❤️❤️❤️❤️

σύντομα θα σε τρελαίνει στις κλωτσιές ❤️❤️❤️ δηλώνουν το παρόν κ παίρνουμε μια ανάσα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

Ναι κορίτσι μου αν είναι συσπάσεις νιώθεις πέτρωμα/μούδιασμα  κ η κοιλιά τσιτώνει 😊 βέβαια στην πρώτη εγκυμοσύνη το αναφέρω γιατί είναι ένα λάθος που κάνουμε πολλές γυναίκες κάνουμε συσπάσεις αλλά δεν τις αντιλαμβανόμαστε κ είναι φυσιολογικό. Και ας μην τις νιώθουμε συμβαίνουν. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη κ έπειτα είναι αντιληπτές. Όμως αν ήταν κάτι ανησυχητικό θα το καταλάβαινες γιατί έχουν επανάληψη κ είναι πολλές! Αρα μην αγχώνεσαι ❤️❤️❤️❤️

σύντομα θα σε τρελαίνει στις κλωτσιές ❤️❤️❤️ δηλώνουν το παρόν κ παίρνουμε μια ανάσα! 

πραγματικά καθε τους κίνηση είναι ανακουφιστική❤️ 

γενικα εγω προσωπικα νιωθω και πολλα από το έντερο που έχω τρελό θεμα τον τελευταιο καιρο.. η κοιλιά μου από όταν άρχισε η έντονη δυσκοιλιότητα είναι συνεχώς σκληρή οποτε και να εκανα σύσπαση ειλικρινά δεν ξερω πως θα την καταλαβαινα.. στο γιατρο που πήγα και ήταν ετσι η κοιλιά μου, μου ειπε να μην ανυσυχω και ότι δεν είναι από σύσπαση και ετσι χαλάρωσα.. μονο όταν καταφέρνω να πάω τουαλετα ψιλό μαλακώνει αλλά και αυτο οχι για πολυ😣🤷🏼‍♀️

εσυ πως εισαι χρυσά μου; ❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Ναιιιιιιι, ανυπομονώ κι αγχώνομαι λίγο!!Θα σας πω τα νέα!!!💕

Κορίτσι μου ναιιι εσύ είσαι η πρώτη!! Και στην αυχενική η πρώτη ήσουν!! Όλα τέλεια θα πάνε!! Λένε ότι είναι απολαυστική εξέταση..περιμένουμε εντυπώσεις  🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

αχ και γω κοριτσι μου ετσι κάθομαι ηρεμη και περιμενω αλλά τα περισσότερα που νιωθω είναι όταν δεν το σκεφτομαι.. όταν κάθομαι και περιμενω ξαφνικά δεν νιωθω τιποτα απόλυτος 😂

τι ωραια που βρήκες με 3D!! και μας ο γιατρός μας έχει. έψαχνα και για 4d για πιο μετα αλλά δεν έχω βρει κατι ικανοποιητικό ακομα 

ναι είμαστε πολυ κοντα σε ολα !!! άντε να περάσει και η β επιπέδου και μετα ο καιρός θα περάσει σα νεράκι ούτε που θα το καταλάβουμε 🩵

Και εγω τα περισσότερα τα νιώθω όταν είμαι αφηρημένη και όταν δώσει καμιά καλή κλοτσιά λέω "αχ να το" και μετά περιμένω με τις ώρες και τίποτα 🤣 αλλά εχθές επειδή ήταν Κυριακή και ήμουν όλη μέρα σπίτι επιτέλους το ένιωσα τόσο ξεκάθαρα!! Όλη μέρα σχεδόν το ένιωθα!! Πραγματικά μεγάλη ανακούφιση!! 2 βδομάδες περίπου έμειναν!! 

Ποια είναι η διαφορά 3D και του 4D?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η elenitsa2. είπε:

πραγματικά καθε τους κίνηση είναι ανακουφιστική❤️ 

γενικα εγω προσωπικα νιωθω και πολλα από το έντερο που έχω τρελό θεμα τον τελευταιο καιρο.. η κοιλιά μου από όταν άρχισε η έντονη δυσκοιλιότητα είναι συνεχώς σκληρή οποτε και να εκανα σύσπαση ειλικρινά δεν ξερω πως θα την καταλαβαινα.. στο γιατρο που πήγα και ήταν ετσι η κοιλιά μου, μου ειπε να μην ανυσυχω και ότι δεν είναι από σύσπαση και ετσι χαλάρωσα.. μονο όταν καταφέρνω να πάω τουαλετα ψιλό μαλακώνει αλλά και αυτο οχι για πολυ😣🤷🏼‍♀️

εσυ πως εισαι χρυσά μου; ❤️❤️❤️

Ίσως υπάρχει κάτι για δυσκοιλιότητα (φυτικό) να σου δώσει να νιώσεις καλύτερα; Κ μένα ο σίδηρος με επηρεάζει αλλά όχι τραγικά ευτυχώς! 
στις συσπάσεις θα νιώσεις κ μούδιασμα ταυτόχρονα άρα θα το ξεχωρίσεις να είσαι σίγουρη 😊

εμείς παλεύουμε να προσαρμοστεί η κόρη μου έστω αυτές τις 2 ωρες (αν και καθεται μια ώρα με το ζόρι) που την πάμε σχολείο αλλά δεν της αρέσει γιατί είναι πιο προχωρημένη (ξέρει να γράφει να μετράει τώρα της αρέσουν οι προσθέσεις κ οι αφαιρέσεις κ έγινε μόλις 5) οπότε τώρα που ξεκίνησε νηπιαγωγείο εδώ για μια χρονιά για να συνηθίσει δεν της αρέσει γιατί νόμιζε λέει ότι θα πάει κανονικό σχολείο με τσάντες κ βιβλία. 😁🥹 έχει χαλάσει πάρα πολύ τον ύπνο της κοιμάται 11 κ σέρνομαι μέχρι τότε γιατί ο γιος μου το πρωί 6 ξυπνάει (συν το βράδυ ξυπνάει 4-5 φορές για να θηλάσει). Κ η κόρη μου ξυπνάει 3-4-5 φορες γιατί έχει εφιάλτες 😬 οθονες βλέπουν ελάχιστα οπότε φουλ βολτεσ Κ παιχνιδια

ελπιζω σε λίγο καιρό που θα επανέλθει το γάλα μου (τα έχει απορρυθμίσει που έχει κοπεί) να κοιμούνται πάλι στις 8 τουλάχιστον να κοιμάμαι λίγο παραπάνω. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Elenaki_ είπε:

Ναιιιιιιι, ανυπομονώ κι αγχώνομαι λίγο!!Θα σας πω τα νέα!!!💕

Όλα καλά θα είναι είμαι σίγουρη ❤️❤️❤️ θα ανοίξεις όμορφα το χορό των β επιπέδου! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες τις μανούλες!!! Πως είστε??? 

Εμείς μεγαλώνουμε κάθε μέρα και πιο πολύ. Σήμερα νιώθω πως η κοιλιά μου είναι πιο φουσκωμένη🤣 (μπορεί βέβαια να είναι και η ιδέα μου......  Κατά τ' άλλα είμαστε πολύ καλά!!!

@Elenaki_ περιμένουμε με ανυπομονησία τα νέα σου!!!!!!!!!💞🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Xrisa95 είπε:

@Elenaki_ και @Annoula1995 καλησπέρα κορίτσια αναμένουμε τα νέα σας από β επιπέδου κ υπέρηχο αντίστοιχα ❤️❤️❤️

Καλησπέρα κορίτσια!!!εμεις έχουμε στις 6 ραντεβου!!θα γράψω μετά να σας πω!! Καλή επιτυχία @Elenaki_ ! Όλα να πάνε τέλεια!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Επεμβαίνω και γω επειδή μαρεσει γενικά να διαβάζω διάφορα...στην νύφη μου που ήμουν εκεί μαζί της όταν γέννησε της είχε δειξει η μαια το πιάσιμο που λέει και η @elbe στον αυχένα του μωρου και μόλις δεις άνοιγμα καλό στο στόμα το "σπρώχνεις" βαθιά να πιασει τη θηλη και οχι μονο το μπροστινο μερος, θυμάμαι επίσης που πρώτα έβγαζε μια σταγόνα και πλησίαζε στη μυτούλα στα χειλάκια γενικά για να το ερεθισει  Ακούγεται καπως βίαιο αλλα στην ουσια η μαμα καθοδηγει το μωρακι για να πιασει , μετά από λίγες φορές ήταν πιο εύκολο αυτό το σπρώξιμο του μωρου και κατευθείαν έπιανε τη θηλή, θυμάμαι ακόμα και γω τη βοηθούσα με το μωράκι για να τη πιασει 
    • @Elkμου καλησπέρα!! Μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα με τον πόνο στις θηλές... εμένα ο μπέμπης είναι 13 ημερών και έφερα στο σπίτι σήμερα παιδίατρο με εξειδίκευση στον θηλασμό! Με είχαν τρελάνει στην κλινική οι μαίες που η καθεμία έλεγε τα δικά της, συν η μαμά μου κ η πεθερά μου που με αγχωναν αν κατέβασα γάλα... Το μωρό κ σε εμένα δεν έπιανε καλά τη θηλή με αποτέλεσμα να με δαγκώνει κ να τη τραβάει πηγαίνοντας το κεφάλι προς τα πίσω ... νιώθω λες κ καίγονται οι θηλές κ ένα βράδυ μάλιστα μου τη μάτωσε... Η σύμβουλος σήμερα μου είπε ότι πιάνω με το ένα χέρι τον αυχένα του όπως οι γάτες για να καθοδηγώ εγώ το κεφάλι του κι από κάτω από το στήθος κάνω χούφτα την παλάμη μου για να δώσω σχήμα στη θηλή όπως ανοίγει το στόμα του...κι αυτό με τη θηλή και τη μύτη για να ανοίξει το στόμα πιάνει 😉 Όσο για το μπιμπερό κι εγώ έδινα κ τώρα πάμε με σύριγγα για να μην υπάρχει σύγχυση θηλών...
    • Είναι το πιο απερίγραπτο συναίσθημα 🩵🩵🩵
    • Άντε κορίτσι μου μακάρι να μπορέσεις να κάνεις δουλειά με το θήλαστρο. Εγώ σε κάνα μήνα θα ξεκινήσω τράπεζα σιγά σιγά! Κι εγώ έτσι το σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια. Καλύτερα ένα σπίτι άνω κάτω αλλά με δικό μου ρυθμό και πρόγραμμα πάρα ένα σπίτι μια χαρά και να αισθάνομαι πιεσμένη στο μεγαλύτερο μέρος της ημέρας! Ναι θα κάνω και album και poster μεγάλο!
    • Γεια σας κορίτσια! Ούτε εγώ έχω δώσει πιπίλα! @Elkαναμένω εντυπώσεις από το θήλαστρο! Κορίτσια κι εμένα ηρεμεί μόνο με αγκαλιά και βόλτες από τους κολικούς! @Katiana1987 τι καλά που χαρήκατε τη φωτογράφιση! Μπράβο στη μπεμπούλα που έκατσε ήσυχη! Κορίτσια είναι δύσκολο να είσαι μόνη με το μωρό στο σπίτι αλλά όσο το σκέφτομαι δε θα άντεχα με άλλον κόσμο μόνιμα στο σπίτι..δε θα μουν άνετα..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...